Skocz do zawartości
IGNORED

Ostre brzmienia


S0nic
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

10 minut temu, Sonic990 napisał:

Też tak myślałem przed posłuchaniem czegoś co schodzi do 20Hz w OZ ?
To ciężko wytłumaczyć ale tam na dole pasma akustycznego kryje się taki mały zapalnik ?

Sveda audio blipo + np 1 sub WOMBAT na 15" głośniku.

30 koła KATALOGOWO i masz wszystko w OZ, aż do dołu pasma ?

A czy to nie jest czasem sprzęt studyjny? Bo szczerze powiedziawszy, próbowałem podchodzić do zestawów studyjnych pod kątem metalu i brzmiało to słabo (np. monitory JBLa czy aktywne APS Trinity). Takie kolumny mają jak najwierniej odtwarzać muzykę, uwypuklać wszystkie niedostatki produkcji, co w przypadku ciężkich brzmień nie kończy się dobrze;-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, CartmanEric napisał:

A czy to nie jest czasem sprzęt studyjny? Bo szczerze powiedziawszy, próbowałem podchodzić do zestawów studyjnych pod kątem metalu i brzmiało to słabo (np. monitory JBLa czy aktywne APS Trinity). Takie kolumny mają jak najwierniej odtwarzać muzykę, uwypuklać wszystkie niedostatki produkcji, co w przypadku ciężkich brzmień nie kończy się dobrze;-)

Nie do końca, DAPO to typowy studyjny monitor na aluminiowym głośniku, BLIPO to węglówki scana z niezłą barwą. Też odpuściłbym typowe monitory studyjne.

Trza dobrać dobry DAC i PRE, pełna zgoda, nie jest to prosta kolumna do zaaplikowania do metalu ale da się. Wtedy ktoś kto lubi mieć szybko, bedzie tak miał ?


Ja już mniej słucham takich ciężkich brzmień, coraz bardziej podobają mi się wokale, gitarki akustyczne, fortepiany, muzyka filmowa, nawet jazz, ale bardzo lubie też starszy rock, głównie ballady

Niedługo będę zmuszony opuścic ten temat ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Sonic990

obiektywnie o audio

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też slucham róznej muzy, ale metal jest i jeszcze długo pozostanie nr 1.Ten zestaw Sveda jest dość drogi, bo do tych 30 tys. trzeba doliczyć jeszcze odpowiedniego DACa chociażby. Pozostanę zatem przy opcji pasywnych kolumn w OZ, może niesamowitego zejścia nie będzie, za to można uslyszeć całe nagranie, nic się nie gubi, a to w przypadku hi-fi i metalu jest już bardzo dużym plusem. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)
1 godzinę temu, Sonic990 napisał:

No chyba, że masz mały pokój - sytuacja sama się rozwiązuje ?

Z tą Yamahą to nie był sarkazm ...

Pokój 8 m...???

2 godziny temu, Sonic990 napisał:

No chyba, że masz mały pokój - sytuacja sama się rozwiązuje ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, ziko369 napisał:

 Yamahą to nie był sarkazm ...

To kiepski pomysł. Można złożyć do tych 8 m fajny zestaw z małymi monitorami i będzie to lepiej grało niż ten piano

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)

Na pewno...

Posłuchałem parę razy u kumpla podstawek B&W 685, Proac Studio 100 i D2 w ok. 13 metrach ale robił się jazgot w metalu ...

Inne gatunki super oczywiście...

 

Niestety, nawet na dużych głośnikach realizacje trzeba wybierać...

Realizacje metalu z lat 80, 90 to też inny target głośników...to i na nowoczesnych wąskich słupkach często gęsto nie da się posłuchać...chyba, że na jakichś gumofilcach...

Osobiście wybieram realizacje, które mój system chce grać dobrze...

A i tak mam takie dni, że wszytko mi drze japę...uszka niestety już nie te

Szczególnie w dzień, wtedy kiedy można posłuchać metalu... obciążenie sieci energetycznej też robi swoje jak się mieszka w wielkiej aglomeracji... :-(((

To szczególnie słychać jak jest długi weekend...wtedy jest booskoo ?

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, CartmanEric napisał:

Też slucham róznej muzy, ale metal jest i jeszcze długo pozostanie nr 1.Ten zestaw Sveda jest dość drogi, bo do tych 30 tys. trzeba doliczyć jeszcze odpowiedniego DACa chociażby. Pozostanę zatem przy opcji pasywnych kolumn w OZ, może niesamowitego zejścia nie będzie, za to można uslyszeć całe nagranie, nic się nie gubi, a to w przypadku hi-fi i metalu jest już bardzo dużym plusem. 

Jakie masz kolumny i jaki wzmacniacz? Kolumny w OZ ciężko napędzić dlatego aktywność jest wskazana.

Zestaw nie jest tani na pewno ale to już całkiem wysoka półka. Spodobałby Ci się twardy bas. ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

obiektywnie o audio

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
44 minuty temu, ziko369 napisał:

&W 685, Proac Studio 100 i D2 w ok. 13 metrach ale robił się jazgot w metalu ...

Za bardzo neutralne kolumny do metalu. Tak myślę że do metalu to kolumny mojego kumpla. Dał za nie ze  300 zł . Wszystko u niego gra podobnie, bas obfity i ogólnie podbity. Ogólnie wszystko brzmi u niego jakby wysokie tony wykastrowano. Tyle że niuanse, lokalizacja źródeł pozornych jak i uwolnienie dźwięku od kolumn leży...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Sonic990 napisał:

Jakie masz kolumny i jaki wzmacniacz? Kolumny w OZ ciężko napędzić dlatego aktywność jest wskazana.

Zestaw nie jest tani na pewno ale to już całkiem wysoka półka. Spodobałby Ci się twardy bas. ?

A gdzie to odsluchiwaleś? Teraz jestem na etapie poszukiwań sprzętu, z jedną parą kolumn uszkodzoną i jedną budżetową. Wcześniej sluchalem na ponad 30-letnich B&W Matrix 3, seria 1 (z lagodniejszą plastikową kopułką, zamiast metalowej, którą montowano w serii 2). Kolumny w Oz, bardzo solidna obudowa. To nie jest marka kojarząca się z ciężkim brzmieniem, ale Matrixy generalnie w metalu spisywały się b. dobrze. To wysoko zestrojone kolumny, z kopiacym, skonturowanym wyzszym basem, bardzo dobrą rytmicznoscią. Gitary też fajnie cięły. Kolumny spisywaly się najlepiej z Denonem 1600 i poczciwym NADem 375 (testowalem z nimi trochę wzmaków tak gdzieś do 8k zł), które odpowiednio wypełniły dźwięk. Generalnie polecam te B&W do metalu, ale imo nie maskują wystarczajaco slabych nagrań (chociaż nie ma też tragedii jak w większości nowych kolumn). Np. Iron Maiden, Candlemass, Metę, nowy (dobrze zrealizowany) thrash grały super, ale już na Morbid Angel czy Flotsam and Jetsam (wydania niezremasterowane) brzmiało to średnio.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, CartmanEric napisał:

A gdzie to odsluchiwaleś? Teraz jestem na etapie poszukiwań sprzętu, z jedną parą kolumn uszkodzoną i jedną budżetową. Wcześniej sluchalem na ponad 30-letnich B&W Matrix 3, seria 1 (z lagodniejszą plastikową kopułką, zamiast metalowej, którą montowano w serii 2). Kolumny w Oz, bardzo solidna obudowa. To nie jest marka kojarząca się z ciężkim brzmieniem, ale Matrixy generalnie w metalu spisywały się b. dobrze. To wysoko zestrojone kolumny, z kopiacym, skonturowanym wyzszym basem, bardzo dobrą rytmicznoscią. Gitary też fajnie cięły. Kolumny spisywaly się najlepiej z Denonem 1600 i poczciwym NADem 375 (testowalem z nimi trochę wzmaków tak gdzieś do 8k zł), które odpowiednio wypełniły dźwięk. Generalnie polecam te B&W do metalu, ale imo nie maskują wystarczajaco slabych nagrań (chociaż nie ma też tragedii jak w większości nowych kolumn). Np. Iron Maiden, Candlemass, Metę, nowy (dobrze zrealizowany) thrash grały super, ale już na Morbid Angel czy Flotsam and Jetsam (wydania niezremasterowane) brzmiało to średnio.

Svedy w Warszawie i Radomiu.

Obczaj klub sveda audio ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

obiektywnie o audio

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuję przetestować, bo to studio jest praktycznie po sąsiedzku. A słuchałeś na tym zestawie słabo zrealizowanego łojenia?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
17 godzin temu, CartmanEric napisał:

Spróbuję przetestować, bo to studio jest praktycznie po sąsiedzku. A słuchałeś na tym zestawie słabo zrealizowanego łojenia?

Elegancko! Obowiązkowo zdaj realację w klubie sveda. Raczej nie sluchalem dużo metalowej muzyki, zobacz w klubie tam masz utwory. W Warszawie zagrało b. dobrze Gojire w Radomiu z lampizatorem pacific za ostro.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

obiektywnie o audio

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 lata później...

Jak ktoś lubi progrockowe cięższe brzmienie niezmiennnie polecam Star One Lucassena w tym jego najnowszą płytę. Do tego zarówno Victims of the Modern Age jak i najnowsza są znakomicie zrealizowane, niemniej z racji gęstości i ilości faktur oraz dynamiki realizacji stanowić będą spore wyzwanie dla toru. 

A już koncerowe Universe drugiegio projektu Lucassena Ayreon to dla mnie najlepsza płyta koncerowa ostatniego dziesięciolecia, człowiek ma niesamowity dar do dobierania sobie muzyków do swoich projeków i wyciagania z nich wszystkiego co najlepsze. Na koncercie udało i się zgromadzić prawie wszystkie osoby, jakie brały udział w solowych płytach - czyli mamy na scenie 16 wokalistów i 11 muzyków w róznych kombinacjach. Jak komuś wydaje sie, że aborygeńskie didjerido oraz flet nie pasuje do prog rocka - nie słyszał Lucassena 😉

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez barni
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 miesiące temu...

Czy ktoś coś wie o kolumnach Pylona AMBER?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Zdradzają zadatki na nieprzeciętne granie. Sam producent tak je opisuje:

"Zestaw o ogromnym potencjale w kategorii skali i brył źródeł pozornych w połączeniu z możliwością wytwarzania dużych ciśnień akustycznych".

Czy potrzeba czegoś więcej?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 19.05.2022 o 20:56, Wuelem napisał:

Czy ktoś coś wie o kolumnach Pylona AMBER?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Zdradzają zadatki na nieprzeciętne granie. Sam producent tak je opisuje:

"Zestaw o ogromnym potencjale w kategorii skali i brył źródeł pozornych w połączeniu z możliwością wytwarzania dużych ciśnień akustycznych".

Czy potrzeba czegoś więcej?

Wiem tylko tyle z drugiej ręki że nie jest aż tak kolorowo jak je opisują. 

Osobiście nie wiem i nie interesuje mnie ten model.

Jak już któryś od nich to Jasper monitor (jak dla mnie).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, quatross napisał:

z drugiej ręki

Namów "drugą rękę", aby tu zabrała głos. Albo Tobie napisała i przekleisz jej uwagi. Może ta osoba oczekiwałą oklein w kolorze tęczy i dlatego dla niej nie było dość "kolorowo". Bez konkretniejszych argumentów zostajemy z niczym po stronie wiedzowej.

6 godzin temu, quatross napisał:

Osobiście nie interesuje mnie ten model.

Czyli nie interesują Cię "ciężkie brzmienia". Trudno się dziwić, skoro tak trudno je osiągnąć. Też czasem wybieram pójście na łatwiznę :-))

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, Wuelem napisał:

konkretniejszych argumentów

Argument jest taki że raczej PLUMKAJA.

Tyle, reszta twojej wypowiedzi jest z deka słaba 😉

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, quatross napisał:

PLUMKAJA

Chyba pomyliłeś z PLAPLAJĄ. Ci, co piszą bez treści.

Każdy monitor plumka przy wielgachnych kolumnach. A może te właśnie grają z klasą i w odpowiednich proporcjach pomimo swoich gabarytów. Nie powiedziałeś nic o wzmacniaczu do pary - może nie było potencjału, aby dać im w gwizdek i usłyszeć, jakie naprawdę mają możliwości.

To najlepsze forum, na poziomie i najzwyczajniej oczekuję podobnych wpisów. A tymczasem: nie jest kolorowo i plumkają.

Firma PYLON AUDIO ma wielu przeciwników, bywa że wraz ze zdobywaną pozycją i udziałem w rynku zaczyna to komuś doskwierać. Dlatego warto pisać konkretnie i odpowiedzialnie, aby przypadkiem nie zostać zaliczonym do grupy... tej właśnie. Może jakiś salon ma te kolumny i się odezwie. Będzie wtedy szansa na rozsądną relację po spotkaniu z tymi kolumnami.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Wuelem napisał:

Może jakiś salon ma te kolumny i się odezwie. Będzie wtedy szansa na rozsądną relację po spotkaniu z tymi kolumnami.

Ja już wszystko napisałem. Nie ma odpowiedzi na twoje puste bzdurki.

EOT.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Chyba pomyliłeś z PLAPLAJĄ. Ci, co piszą bez treści.
Każdy monitor plumka przy wielgachnych kolumnach. A może te właśnie grają z klasą i w odpowiednich proporcjach pomimo swoich gabarytów. Nie powiedziałeś nic o wzmacniaczu do pary - może nie było potencjału, aby dać im w gwizdek i usłyszeć, jakie naprawdę mają możliwości.
To najlepsze forum, na poziomie i najzwyczajniej oczekuję podobnych wpisów. A tymczasem: nie jest kolorowo i plumkają.
Firma PYLON AUDIO ma wielu przeciwników, bywa że wraz ze zdobywaną pozycją i udziałem w rynku zaczyna to komuś doskwierać. Dlatego warto pisać konkretnie i odpowiedzialnie, aby przypadkiem nie zostać zaliczonym do grupy... tej właśnie. Może jakiś salon ma te kolumny i się odezwie. Będzie wtedy szansa na rozsądną relację po spotkaniu z tymi kolumnami.

Tyle ze nie każdy potrzebuje nie wiadomo jak ogromnego basu. Duże kolumny, szczególnie BR generują o wiele więcej problemów niż podstawki. Mowie to jako posiadacz dużych zestawów, cale szczęście w obudowie zamkniętej. Poza tym już kilka razy słyszałem zupełnie niepozorne podstawki grające w niewielkim pomieszczeniu niewiele gorzej od podłogówki. Warunek - bardzo mocny wzmacniacz czasami przekraczający kilkukrotnie cenę zestawów. Czy to ma sens - zależy od potrzeb.

A jako posiadacz przy okazji Pylon Audio Opal Monitor w dosyć dużym pomieszczeniu żony mogę napisać ze w tej cenie to znakomite kolumny. Akurat słuchałem ich w porównaniu z jakimiś tanimi Elac-ami, Monitor Audio i KEF-ami (modeli już nie pamiętam) i wskazanie było jednoznacznie na Opale.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 rok później...

Cześć wszystkim! 
 

Odkopię trochę temat i zacznę od tego, że jestem świeżak w temacie i koło audiofila to ja nawet nie stałem. Muzyki słucham jednak bardzo dużo. Od pewnego czasu buduje sobie bibliotekę winyli. Kupiłem gramofon dual 604 i to będzie główne źródło dźwięku. Chociaż czasami przydałoby się również coś bezprzewodowo (ale zakładam to sporadycznie) ale pewnie można to nawet w starszych wzmacniaczach ogarnąć poprzez podłączenie przez rca odbiornika Bluetooth, prawda?). 
 

Szukam wzmacniacza i kolumn podłogowych raczej budżetowych i liczę się z tym oczywiście, że to nie będzie nawet ułamek o tym co piszecie w temacie. Chodzi o to, żeby przyjemnie posłuchać sobie muzyki w weekend czy wieczorkiem. Budżet do kwoty około 3000 zł. Muzyka, której słucham to punk, melodyjny hardcore, rock, metal, metalcore, czasami jakieś ambienty i muzyka klasyczna. Pokój ma około 30 metrów kwadratowych.

Ciężko mi też nazwać charakterystykę brzmienia gdyż jestem dość początkujący w tym temacie, ale wolę ciepłe brzmienie i podobno takiego właśnie powinienem szukać. Czy w tej kwocie da radę coś sensownego złożyć? Czy mogę zapomnieć o temacie? Oczywiście interesują mnie głównie używane sprzęty 🙂

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
24 minuty temu, Julian.Trembli napisał:

Cześć wszystkim! 
 

Odkopię trochę temat i zacznę od tego, że jestem świeżak w temacie i koło audiofila to ja nawet nie stałem. Muzyki słucham jednak bardzo dużo. Od pewnego czasu buduje sobie bibliotekę winyli. Kupiłem gramofon dual 604 i to będzie główne źródło dźwięku. Chociaż czasami przydałoby się również coś bezprzewodowo (ale zakładam to sporadycznie) ale pewnie można to nawet w starszych wzmacniaczach ogarnąć poprzez podłączenie przez rca odbiornika Bluetooth, prawda?). 
 

Szukam wzmacniacza i kolumn podłogowych raczej budżetowych i liczę się z tym oczywiście, że to nie będzie nawet ułamek o tym co piszecie w temacie. Chodzi o to, żeby przyjemnie posłuchać sobie muzyki w weekend czy wieczorkiem. Budżet do kwoty około 3000 zł. Muzyka, której słucham to punk, melodyjny hardcore, rock, metal, metalcore, czasami jakieś ambienty i muzyka klasyczna. Pokój ma około 30 metrów kwadratowych.

Ciężko mi też nazwać charakterystykę brzmienia gdyż jestem dość początkujący w tym temacie, ale wolę ciepłe brzmienie i podobno takiego właśnie powinienem szukać. Czy w tej kwocie da radę coś sensownego złożyć? Czy mogę zapomnieć o temacie? Oczywiście interesują mnie głównie używane sprzęty 🙂

DUŻE POMIESZCZENIE. Może Marantz+s16hz?

Nie mam pojęcia...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, quatross napisał:

Nie mam pojęcia...

To może zamieść 1000 takich randomowych par.

Co najwyżej można już skreślić Marantza i S16Hz, bo przy takiej rekomendacji, pojęcie by przechodziło kupienie tego.

***

W temacie jest podana masa rzeczowych kolumn. 32 strony typów tańszych i droższych.
Wzmacniacz to potem 10% problemu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.