Skocz do zawartości
IGNORED

Zawartość basu w basie :-)


sylwon38

Rekomendowane odpowiedzi

Z czego to wynika?

Może chodzi o rodzaj konstrukcji skrzyni. Ma podobny kształt do moich polków. Obudowa wygięta w kształcie liry dla ograniczenia zjawiska fal stojących. Może to ma jakiś związek.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może teraz posłużę się przykładem.

 

Podstawkowe Dali Epicon 2. Wg pomiarów spadek -6dB względem poziomu średniego ok. 43Hz. Cena ok. 20K.

 

Podłogowe Dali Opticon 6. Wg pomiarów -6dB przy ok. 35Hz. Cena ok. 7,5K.

 

Tu sprawa nie jest chyba taka prosta, bo przy tych monitorach za 20K stosunek ceny do jakości, to chyba w większym stopniu stosunek ceny do jakości wykonania (marża za połysk), a nie do jakości dźwięku, choć ten może być oczywiście lepszy, ale już pozbawiony równie niskiego zejścia jak przy podłogówkach.

 

Odejmując 5K, może 7K za wykonanie to cena ok 14 tys. 6,5 tys drożej za lepszą jakość dźwięku vs zejście z basem. Nic nie kupuje, tyko zapytuje :-)

 

Miałem epicon 2 (gdzieś nawet są zdjęcia i opis) a opticon słuchałem kilka razy. Według mnie obydwie konstrukcje są bardzo efektowne jeśli chodzi o dźwięk. W epicon więcej szczegółów i świetna punktowosc. Detale rewelacja, bas świetny. Zwięzły, mocny (byłem w szoku bo grały lepszym basem niz tannoy precision 6.4). Niestety kolumny z "dziura", na średnicy. Skrajne pasma są zbyt wyeksponowane, bas pobity. Poległy z ktetesem z Pmc 26 a neat ultimatum XLS też lepiej zagrały.

 

Jeśli chodzi o opticon to różnica jest głównie w tym w czym epicon są tak dobre. Bas bym powiedział, że lepszy był z podstawki!!

 

W połączeniu z odpowiednim źródłem i wzmakiem muszą grać bajecznie te kolumienki. W ubiegłym roku zouch audio dostało nagrodę audio show w UK za najlepszy dźwięk wystawy z serii epicon. Chyba z vtl były łączone. Nie pamiętam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Wieza STEREO Technics :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem epicon 2

Wiem, pamiętam z Twojej sygnaturki. Nie mam wątpliwości, że to świetne monitory. W Polsce cena ok 20K, czyli nawet odliczając marżę od perfekcyjnego wykonania dźwięk z pewnością lał miód na uszy :-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obudowa wygięta w kształcie liry dla ograniczenia zjawiska fal stojących.

Ciekawe...

 

W sumie to zastanawia mnie taka rzecz:

fizycznie jest wykluczone, aby głośnik o powierzchni 16,5cm wypchał więcej powietrza niż wynika to z jego powierzchni. O ile dwa różne głośniki o tej samej średnicy mogą tu się nieco różnić, to różnicy być nie może pomiędzy takim samym głośnikiem w różnej obudowie. Dlatego przykładowo choć do ucha z m3 dociera więcej basu niż z m2, to pochodzi on z tyłu głośnika i odbić, które poprzez sprytną konstrukcję większej obudowy kierowane są w stronę ucha. Ta większa ilość basu dociera więc do ucha z pewnym opóźnien w stosunku do tej części, która dociera bezpośrednio z głośnika do ucha. Dlatego też, choć w z większej obudowy basu faktycznie jest więcej to musi on być nieco bardziej... zamulony. No i co wy na to?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile dwa różne głośniki o tej samej średnicy mogą tu się nieco różnić, to różnicy być nie może pomiędzy takim samym głośnikiem w różnej obudowie

Niekoniecznie sa takie same. Pewnie nawet na pewno nie są. Przecież w tej samej średnicy masz średniotonówki które grają od 150Hz i midwoofery które grają od 50Hz.

Skrajne porównanie: w HA woofery 8 cali to już w miarę pełnosprawne niskotonowe potrafiące grać od 30Hz, a dla PA, w tej średnicy możemy mówić tylko właściwie o średniotonowych.

Różnica w budowie głośnika, masie membrany, napędzie, cewce, zawieszeniach itp. Może spróbujesz troszkę zapoznać się od strony technicznej z parametrami głośników, z czego wynikają i co od czego zależy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niekoniecznie sa takie same.

Raczej jednak sa, bo jak wspominalem interesuje mnie roznica w basie pomiedzy monitorem a jego podlogowa wersja. Przyklad? Tannoy Mercury M2 vs M3 i pasmo przenoszenia 48Hz vs 35Hz. "Może spróbujesz troszkę zapoznać się" z postem, ktory komentujesz bo nawet w cytowanym przez Ciebie zdaniu wprost napisalem o takich samych glosnikach.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile dwa różne głośniki o tej samej średnicy mogą tu się nieco różnić, to różnicy być nie może pomiędzy takim samym głośnikiem w różnej obudowie

 

W gruncie rzeczy na jednym i tym samym głośniku możesz zrobić nieskończenie wiele, różnie grających konstrukcji.

 

To kolumny mogą być za duże do pomieszczenia czy nie?

 

Tak, jeżeli nie da się ich tam wnieść i/lub postawić to znaczy że są za duże.

 

Prawidłowe jest stwierdzenia, że do 10m2 nie więcej niż 1x16cm?

 

Absolutnie nie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jeżeli coś jest głupie ale działa, to nie jest głupie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam, że od wielkości pomieszczenia ważniejsza jest jego akustyka i "wpasowanie" się danej konstrukcji nawet tej z dużymi przetwornikami.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

♪ ♪ ♫  ♪  Najważniejsza jest muzyka i przyjemność jej słuchania  ♪ ♫ ♪ ♫ ♪ ♫ 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jakiś cud, że w słuchawkach zawartość basu może być przeogromna.

Co do basowych monitorów jeszcze Chario Dolphinus się nasuwa.

Odrębna kwestia to wzmacniacz - zawsze powinno się oceniać jakość rozbujania wspólnie - jeden element bez drugiego nie przesądza o brzmieniu.

 

Obudowa -materiał (HDF, MDF, sklejka, drewno, odlew z plastiku) kształt, objętość, rodzaj (kompakt basrefleks), twardość, gęstość, ciężar, sztywność, szczelność - wszystko ma znaczenie akustyczne. Oczywiście wpływ strojenia zwrotnicy jako celowy zamysł konstruktorów też jest cechą danego zestawu.

 

Właśnie:

Czy we wspominanych Mercury M2 i M3 zwrotnice takie same ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

~Way hay and up she rises early in the morning~("Morskie opowieści")

~Braterstwo narodu buduje się na kiczu~("Nieznośna lekkość bytu" Milan Kundera)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie to zastanawia mnie taka rzecz:

fizycznie jest wykluczone, aby głośnik o powierzchni 16,5cm wypchał więcej powietrza niż wynika to z jego powierzchni.

 

...oraz jego wychylenia.

To ile może dany głośnik przepompować powietrza określa współczynnik Vd.

No i w zasadzie to więcej z siebie nie wydusi niż może.

 

O ile dwa różne głośniki o tej samej średnicy mogą tu się nieco różnić, to różnicy być nie może pomiędzy takim samym głośnikiem w różnej obudowie. Dlatego przykładowo choć do ucha z m3 dociera więcej basu niż z m2, to pochodzi on z tyłu głośnika i odbić, które poprzez sprytną konstrukcję większej obudowy kierowane są w stronę ucha. Ta większa ilość basu dociera więc do ucha z pewnym opóźnien w stosunku do tej części, która dociera bezpośrednio z głośnika do ucha. Dlatego też, choć w z większej obudowy basu faktycznie jest więcej to musi on być nieco bardziej... zamulony. No i co wy na to?

 

Niestety tu nie masz racji.

M3 po prostu mają większą obudowę za pomocą której wydobyto więcej niższego basu.

Większość firm mających w swojej ofercie monitory oraz podłogówki na tych samych głośnikach tak robi.

Czy w M3 jest taka sama zwrotnica co w M2?

Nie wiem, ale nawet gdyby była inna, to zapewne był by to zabieg kosmetyczny który nie miał by wpływu na bas, a jedynie na wyrównanie tonalne między basem a wyższymi tonami.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z monitorów, z dobrym basem, mogę polecić ProAc Response D2. Do tego mamy wyrównane pasmo i bardzo przyjemne, szczegółowe ale na pewno nie ostre wysokie tony.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety tu nie masz racji.

M3 po prostu mają większą obudowę za pomocą której wydobyto więcej niższego basu.

Konkretnie! Dzieki wiekszej obudowie ten sam glosnik jest w stanie wyprodukowac wiecej basu? Czy jednak z takiej samej ilosci wyprodukowanego basu dzieki wiekszej obudowie wieksza jego czesc udalo sie skierowac do ucha? Czy ten dodatkowy bas docierajacy do ucha z pewnym opoznieniem moze powodowac efekt "zamulenia" basu?

 

Co do zwrotnicy to tak wlasnie myslalem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby odzyskać energię z drugiej strony membrany trzeba wywołać rezonans (tak jak wydobywa się dźwięk dmuchając w szyjkę butelki po piwie).

Jest pewne rozciągnięcie w czasie tego efektu, ale zyskuje się mniejsze THD od mniejszego wychodzenia cewki ze szczeliny, ludzie mają tu różne zapatrywania.

Im niższe jest możliwe strojenie danej kolumny, tym mniej są słyszalne wady tego rozwiązania.

 

Masa ruchoma głośnika drga na sprężynie którą jest zamknięte w obudowie powietrze, i na sprężystości zawieszenia, trzeba to zestroić żeby zadrgało odpowiednio wydajnie.

Im sztywniejsze jest zawieszenie masy ruchomej w głośniku, i im skuteczniejsze jest tłumienie rezonansu własnego głośnika, tym mniejsza jest potrzebna powietrzna sprężyna.

Choć objętość zależy jeszcze od planowanej częstotliwości strojenia, i jak głośno ma być odtwarzany zakres pasma wspomagany rezonansem.

Mały monitorek można nisko zestroić, ale nie będzie nadawał się do odtwarzania efektów z filmów katastroficznych itp.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z monitorów, z dobrym basem, mogę polecić ProAc Response D2

 

A ja monitorki Rey Audio RM-7V

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jeżeli coś jest głupie ale działa, to nie jest głupie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki wiekszej obudowie ten sam glosnik jest w stanie wyprodukowac wiecej basu?

 

NIŻSZEGO basu.

Tak, ale niestety będzie grał z większym mułem (oczywiście w zależności jak bardzo powiększymy obudowę).

 

Czy jednak z takiej samej ilosci wyprodukowanego basu dzieki wiekszej obudowie wieksza jego czesc udalo sie skierowac do ucha?

 

Nie do końca rozumiem co masz na myśli z tym kierowaniem do ucha.

Zwiększenie obudowy powoduje zwiększenie skuteczności głośnika w najniższych rejestrach.

Jeśli głośnik w większej obudowie zagra np. 50Hz głośniej o np. 3db niż ten w mniejszej obudowie, no to usłyszysz tą częstotliwość głośniej o te 3db.

 

Czy ten dodatkowy bas docierajacy do ucha z pewnym opoznieniem moze powodowac efekt "zamulenia" basu?

 

Dodatkowy bas?

Ten bas cały czas jest produkowany przez głośnik, tylko dzięki zwiększeniu obudowy (oraz dopasowaniu strojenia) pewne częstotliwości słychać głośniej.

"zamulenie" basu powoduje większa obudowa widziana przez głośnik.

 

Masa ruchoma głośnika drga na sprężynie którą jest zamknięte w obudowie powietrze, i na sprężystości zawieszenia, trzeba to zestroić żeby zadrgało odpowiednio wydajnie.

Im sztywniejsze jest zawieszenie masy ruchomej w głośniku, i im skuteczniejsze jest tłumienie rezonansu własnego głośnika, tym mniejsza jest potrzebna powietrzna sprężyna.

Choć objętość zależy jeszcze od planowanej częstotliwości strojenia, i jak głośno ma być odtwarzany zakres pasma wspomagany rezonansem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli ten sam glosnik w innych warunkach (wieksza obudiwa) nieco nizej schodzi, ale jakosciowo to zejscie jest gorsze (zamulony bas)? Jezeli tak, to moja decyzja o pozostaniu przy monitorach 1x16,5cm okazala sie sluszna.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miłem u siebie kolumny z 2x6" na basie i zmieniłem je na takie same, ale mniejsze bo nie mogłem poradzić sobie z ujarzmieniem wzbudzania się basu w niektórych „kawałkach”. Mniejszy model zdecydowanie lepiej sobie poradził dla tego został na dłużej. Basu za wiele nie ubyło, ale za to był on bardziej precyzyjny, czysty.

 

Dzisiaj mam zupełnie inne kolumny z 20 na basie i już myślę o większych, więc coś chyba w tym jest.

Ja też miałem kolumny z 2x6" na basie (tylny BR), teraz mam kolumny 1x12" na basie (przedni BR) w tym samym stosunkowo małym pokoju (ok.10m2) i nie wyobrażam sobie już powrotu do mniejszych.

Niezależnie od powierzchni pomieszczenia każdemu radzę testowo odsłuchać kolumn z co najmniej 10" na basie, tak dla spokoju ducha.

Konstrukcje z dużymi basowcami (powyżej 8") są obecnie niepopularne ze względu na gabaryty (właściwie tylko szerokość) i przez to trudno je odsłuchać, ale warto.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam, że są niepopularne - z powodów stricte estetycznych, nie akustycznych. Lepiej wszak wyglądają w dizajnerskich wnętrzach małe i smukłe słupki z mikrogłośniczkami, niż porządne zestawy z niskotonowcem rzędu 8" lub 10"... Oczywiście, jakość niskich tonów z takich słupków jest żałosna, no ale liczy się dizajn, nieprawdaż?

 

U mnie także grają zestawy podłogowe na 10" w metrażu 17 m2 i jest super, tyle że bez BR.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A z jakiegoż to powodu Kolega nie zgadza się ze mną? Czy że jakość basu jest marna, czy też, że tylko dizajn się liczy? :)))

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś dużo tych "lamusów" się nazbierało:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

No, ale oni przecież nie znają się na dobrym dźwięku :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszyscy zwolennicy monitorów to lamusy i nie znają się na dobrym dźwięku...

A czy wszyscy zwolennicy "wielkich mebli" znają się na dobrym dźwięku? Może sporo z nich tylko lubi duże przedmioty...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, ale niestety będzie grał z większym mułem (oczywiście w zależności jak bardzo powiększymy obudowę).

To zamulenie przy dużych obudowach zmniejsza się wraz ze zmniejszaniem oporu pasożytniczego wynikającego z właściwości elementów znajdujących się pomiędzy wzmacniaczem a głośnikiem (zwrotnica pasywna). W układzie aktywnym już prawie nie występuje. Oczywiście przy założeniu zastosowania wzmacniacza z przyzwoitym DF czyli możliwie niską impedancją wyjsciową.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zamulenie przy dużych obudowach zmniejsza się wraz ze zmniejszaniem oporu pasożytniczego wynikającego z właściwości elementów znajdujących się pomiędzy wzmacniaczem a głośnikiem (zwrotnica pasywna).

Ten przypadek raczej nie wystapi przy fabrycznej przerobce monitora na podlogowke.

 

W układzie aktywnym już prawie nie występuje. Oczywiście przy założeniu zastosowania wzmacniacza z przyzwoitym DF czyli możliwie niską impedancją wyjsciową.

Poruszane przeze mnie zagadnienie dotyczy kolumn pasywnych.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poruszane przeze mnie zagadnienie dotyczy kolumn pasywnych.

Napisałem tylko jak próbować walczyć z zamuleniem basu. Oczywiście sama aktywność to nie wszystko, głośnik też musi być dobrej klasy.

 

Ten przypadek raczej nie wystapi przy fabrycznej przerobce monitora na podlogowke.

Trudno powiedzieć. Jak przerobisz to się wszystko okaże :-).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.