Skocz do zawartości
IGNORED

Subwoofery i wszystko na ich temat


hifibloke
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Co nie znaczy, że OZ jest lepsza, po prostu wybacza większe błędy i akceptuje więcej, na pewno jest lepsza w wytrzymałości mocowej, a to ważne jeśli się dostarcza kW na zaciski w kinie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@hifibloke zrobiłeś test na tej próbce co podałem na ile chodzi bo każdy jest tu ciekaw na tej próbce można zrobić test bez sprzętu do pomiaru do póki membrana chodzi w subie i do ilu porusza się Hz porównamy do tej paki marketingowej co podaje producent a wspominał Don111 żeby sie nie sugerować ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez spinacz66

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak nie da ja robiłem przy PC test mirolabów B-77 i przy tej próbce membrana niskotonowca chodziła do 48hz a dalej cisza tylko kwiczenie twittera bo sie odzywał więc daje to co poglądowo co podaje producent a można samemu porównać. Więc chyba ma każdy słuch i wzrok i zobaczy i usłyszy dopóki porusza sie membrana i wychwyci kiedy wydobywa sie dźwięk i porusza sie membrana niskotonowca ja tak właśnie wychwyciłem na tej próbce

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez spinacz66

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość Stivi89

(Konto usunięte)

Jak nie da ja robiłem przy PC test mirolabów B-77 i przy tej próbce membrana niskotonowca chodziła do 48hz a dalej cisza tylko kwiczenie twittera bo sie odzywał więc daje to co poglądowo co podaje producent a można samemu porównać. Więc chyba ma każdy słuch i wzrok i zobaczy i usłyszy dopóki porusza sie membrana i wychwyci kiedy wydobywa sie dźwięk i porusza sie membrana niskotonowca ja tak właśnie wychwyciłem na tej próbce

 

Właśnie zrobiłem ten twój test. Trzaski są więc nie wiem czy ten test tak ma być ale odczuwalne było w okolicach 20hz, a membrana skończyła latać na 6Hz więc nie wiem co to ma dać taki test...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja na microlabach tez miałem trzaski poniżej 40hz ale to nie sub na subie miałem 28HZ(tu skonczyła pracę membrana i nie miałem trzasków) pisałem to swoim wątku bo Adek mi zapodał ten test i sprawdziłem. Jak masz inne próbki zapodaj chętnie sprawdzimy i to nie tylko ja jak myslę ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez spinacz66

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem nie neguj może to zależy od suba czy sytemu mi ta próbkę podał kolega Adek i u siebie nie miałem problemów i trzasków jak sie domyślam skoro mi ja podał to u siebie też sprawdzał na subie bo sam sie pytałem jak to sprawdzić i podał mi w temacie moim o Yamaszce 481 można sprawdzić jak ktoś nie wierzy

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez spinacz66

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość Gosc

(Konto usunięte)

spinacz66

Ja nie neguję tego czy z tego testu nie da się zobaczyć czy w danym subie membrana się porusza np. na 15Hz czy nie.

Tylko piszę, że taka wiedza, nawet jak ta membrana się faktycznie porusza, jest dla nas całkowicie bezużyteczna. Żeby się dowiedzieć coś o jakości suba to musimy widzieć wykres przebiegu jego charakterystyki.

Musimy wiedzieć dużo więcej niż tylko to, czy membrana się porusza.

Gdyby to było takie proste, to producenci kolumn zamieszczaliby informację, że w ich kolumnach membrany pracują od 10 Hz do 25kHz np.

Edytowane przez HQ150
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam ze jak ostatnio czytałem test w AV Velo dodana płyta testowa była bez użyteczna jak dodał Kulpa w ogolę sie nie sprawdziła w teście z gotowymi trybami poruszałem to w innym temacie tez pisałeś i powinieneś kojarzyć jak pisałeś

Jak wprowadziłem kogoś w błąd to sorry to mi podał Adek i kazał tym sprawdzić ja tak zrobiłem ale jak to nie jest miarodajny test to sorry

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez spinacz66

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość Stivi89

(Konto usunięte)

Więc tak zrobiłem jeszcze raz test na 150-140hz wzbudza się, 68-63 to samo potem jest równo aż do pierwszego mocnego zejścia około 28-30hz potem mniej i znowu w okolicy 24-22 hz to szyby drżą test na Klipsche R-115SW Denon AVR 3200 set Monitor Audio RX. pokój 28m2

 

Aha test znalazlem na yt w lepszej jakości bez czasków

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poruszająca się membrana głośnika nie oznacza, że sub gra tą częstotliwość.

Najczęściej w obudowach otwartych poniżej tych ~20Hz to już jest poniżej strojenia BR i membrana lata jak szalona, bo brak jest poduszki powietrznej, a głośnik zachowuje się wtedy jakby był bez obudowy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To powiedzcie jak zrobić pomiar w domowych warunkach poglądowy(nie mówię laboratoryjny) do ilu schodzi. czy te płyty testowe do suba się sprawdzają co można kupić i to wystarczy czy trzeba mieć jakąś aparaturę pomiarową żeby pomierzyła do ilu Hz schodzi aby porównać co daję producent ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość Gosc

(Konto usunięte)

W moim DD12 z mikrofonem sub wysyła sygnały testowe do amplitunera sam i pokazuje na ekranie TV linię przebiegu uzyskanego efektu w miejscu pomiaru.

I wtedy wiadomo co sub potrafi.

 

To samo można zrobić z każdym subem jeśli się ma zewnętrzną aparaturę pomiarową.

 

velodyne-dd-18-subwoofer-room-response-with-eq-one-sub-screen.jpg

Na to co uzyskasz z pomiarów wpływ ma nie tylko sub ale i Twój pokój.

 

Jakbyś miał obok siebie kogoś z subem z podobną funkcją to jest chyba sposób na pomiar Twojego suba.

Do amplitunera wpinasz suba wysyłającego sygnały testowe ale z amplitunera kanał LFE wepniesz do swojego i to on będzie grał.

I na TV będziesz miał wykres pracy tego co słyszy mikrofon, czyli wykres Twojego suba:-)

Powinno to zadziałać.

Edytowane przez HQ150
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o powiedzcie jak zrobić pomiar w domowych warunkach poglądowy(nie mówię laboratoryjny) do ilu schodzi. czy te płyty testowe do suba się sprawdzają co można kupić i to wystarczy czy trzeba mieć jakąś aparaturę pomiarową żeby pomierzyła do ilu Hz schodzi aby porównać co daję producent ?

Do pomiaru można użyć darmowego softu Audionet CARMA i mic od amp nie będzie to idealne, ale i tak lepiej niż na ucho i da jakiś podgląd, najlepiej mieć lepszy mikrofon pomiarowy kalibrowany.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jak mi wyświetli wyniki z pomiarów z połaczeniem PC czy Tv jak sub nie posiada złacza video czy jak bo nie rozumiem czy sam aplif wyświetli u siebie wynik z pomiaru na wyświetlaczu ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez spinacz66

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To cały kombajn program ma sygnały testowe i pozwala je generować, masz do dyspozycji pliki testowe na osobne kanały jak i w formie wielokanałowej, wykresy zobaczysz na ekranie PC. Dobrze jest mieć lepszą kartę dźwiękową tzn nie taką zintegrowaną i oczywiście musisz brać poprawkę, że użycie mikrofonu od amp w PC nie da pomiaru rzeczywistego, a jedynie podgląd i może być klika dB przekłamania.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A rozumiem podłączenie pod kartę mam SB Audigy SE i FX jak rozumiem połączę sub cinch-mni jack pod PC (które pomarańczowe) czy jest sen robienia testu pod tymi kartami i bawienia się to jak to jest temat u subach i jest wart zachodu to zróbmy to wszyscy i porównamy to tylko jak mniemam trza zachować parametry karty dźwiękowej ?

Tylko najlepiej jak by miał każdy ta sama kartę i robił na nie pomiary to nie możliwe i bez sensu bo na innej każdy może mieć inne pomiary

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez spinacz66

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie pomiary głośników, suba amatorsko, w warunkach domowych dokonuje się mniej więcej w ten sposób, że masz jakiś darmowy program i mikrofon pomiarowy. Komputer jest połączony kablem z amplitunerem/wzmacniaczem, a drugim kablem jest podłączony do komputera mikrofon. Program zainstalowany w komputerze wypuszcza sygnał testowy do wzmacniacza/amplitunera, ten daje na suba/kolumnę, sub/kolumna odtwarza dźwięk testowy, mikrofon go wyłapuje i podaje z powrotem do komputera. Program do akustyki rysuje przebieg odtwarzanych czestotliwości, pasmo przenoszenia wraz ze spadkami, generalnie charakterystykę odtwarzania dźwięku przez suba/kolumnę.

Warto zaznaczyć, że jest to charakterystyka dla danego, konkretnego pomieszczenia, w którym pomiar się odbywa. W innym pomieszczeniu może wyjść ona inna, co zresztą jest logiczne, że w kwadratowym pokoju 10m2 wyjdzie ona inna niż w prostokątnym pokoju 40m2.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość Gosc

(Konto usunięte)

Warto zaznaczyć, że jest to charakterystyka dla danego, konkretnego pomieszczenia, w którym pomiar się odbywa. W innym pomieszczeniu może wyjść ona inna, co zresztą jest logiczne, że w kwadratowym pokoju 10m2 wyjdzie ona inna niż w prostokątnym pokoju 40m2.

 

Ona wyjdzie inna nawet w tym samym pomieszczeniu ale z innym umiejscowieniem subwoofera.

Lub innym umieszczeniem mikrofonu pomiarowego. I różnice będą bardzo duże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To w takim razie te pomiary i zabawa nie ma sensu moim zdaniem ale dzięki za wyjaśnienie

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez spinacz66

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tu jak zwykle pomiary i pomiary, domowym sposobem z głośnikiem i programem, no jasne, ktoś będzie się bawił w szukanie, kupowanie mikrofonu tylko po to, żeby zobaczyć pomiarowo jak nisko schodzi jego sub za 2 tys zł lub mniej , już to widzę, Wy ze swoimi Velodynami DD możecie bo to już konkretna maszyna ale nie "dupki" za 2-3 tys zł. , dla mnie domowy sposób to moje ucho i to co pokazuje powiedzmy ten test i wiem , że mój sub kończy pracę w okolicach 30 Hz. Wiem też, ze nawet 1 dB różnicy to dużo ale mi do czego to potrzebne. Niektórych to ciekawi.

 

Padł tu mój nik , że to ja zapodałem Koledze spinacz66 test na subwofer, tak dałem mu namiar na YT ale nigdzie nie napisałem, ze to jest jakiś miarodajny, że trzeba się nim sugerować ale, że wiadomo mniej więcej do ilu herców schodzi sub.

 

"Poruszająca się membrana głośnika nie oznacza, że sub gra tą częstotliwość."

 

gra ale spadek jest taki , że nic nie słychać i nawet nie czuć. W moim membranka zasówa do o ile pamiętam 25Hz ale moje uszy i ciało nic nie wyłapują więc ona porusza się tylko w rytm tej częstotliwości i nic poza tym.

Zapodajesz na subwofer 35Hz i słyszysz dźwięk o pewnym natężeniu (powiedzmy 110dB, zapodajesz 30 i jeszcze słychać ale natężenie już spadło (90 - umowne wartości, wiem tego nie wiesz bo nie masz przyrządów hihi no ale powiedzmy, że tak jest), zapodajesz 28 i słychać coś jeszcze ale już ledwo(70dB) i dopiero przy zapodaniu częstotliwości 27 Hz porusza się tylko membrana ale nic nie słyszysz (powiedzmy, że to jakieś 50-60dB) i nie czujesz , to jak to poruszająca membrana nie oznacza, ze sub gra daną częstotliwość. Może to zły przykład? No dobra. Ale jeśli na sub wchodzi dana częstotliwość zapodana jakimś programem (bo przecież jakoś musiał być ten test wygenerowany) to jaką częstotliwość ma generować głośnik jak nie tą co została na niego zapodana.

 

Taki pomiar jeśli można go takim czymś nazwać jest tylko (jak już) potrzebny dla zainteresowanego a dla kogo innego.

 

Kolego spinacz66 jeśli i ja Ciebie w jakiś sposób wprowadziłem w błąd to i ja Ciebie przepraszam.

 

A zaraz zaraz, a czy to co napisał Kolega Omen cyt:

 

"Generalnie pomiary głośników, suba amatorsko, w warunkach domowych dokonuje się mniej więcej w ten sposób, że masz jakiś darmowy program i mikrofon pomiarowy. Komputer jest połączony kablem z amplitunerem/wzmacniaczem, a drugim kablem jest podłączony do komputera mikrofon. Program zainstalowany w komputerze wypuszcza sygnał testowy do wzmacniacza/amplitunera, ten daje na suba/kolumnę, sub/kolumna odtwarza dźwięk testowy, mikrofon go wyłapuje i podaje z powrotem do komputera. Program do akustyki rysuje przebieg odtwarzanych czestotliwości, pasmo przenoszenia wraz ze spadkami, generalnie charakterystykę odtwarzania dźwięku przez suba/kolumnę."

 

nie jest pomiarem akustyki pomieszczenia i wygenerowanym w nim basu, mi chodzi o to do jakiej częstotliwości zejdzie sub gdy zapodasz mu daną częstotliwość powiedzmy zaczynając od 100Hz a kończąc na 20 bo chyb ajeśli zapodasz na niego 30 Hz to zagra taką częstotliwością a nie częstotliwością 35 Hz cz 28 bo taką akustykę ma pomieszczenie. Zle myślę?

 

On gra swoje 30 Hz a mnie nie interesuje pomieszczenie bo to inna bajka.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Adek45
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Profesinonalne pomiary tych lepszych znanych subow mozna znalesc na necie...wiec amatorskie pomiary stylem Janusza sa zbedne a testowanie jakiegos badziwia z mm jest wogole bez sesu.

Tez jestem zdania, ze najlepszy test to wlasne uszy, kupujesz suba i gra, albo nie gra. Wtedy sa dwie opcje... zle ustawiony, albo kupiles zly sub.

 

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Zastrzegam sobie prawo zmiany pogladow bez podania przyczyny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam z doswiadczenia, że lepiej dwa gorsze suby niz jeden lepszy.

Mam na mysli kino domowe oczywiscie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Muszę przewietrzyć mój system…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam z doswiadczenia, że lepiej dwa gorsze suby niz jeden lepszy.

Mam na mysli kino domowe oczywiscie.

Ciekawe jest to co napisałeś, bo niektórzy twierdza ze lepiej jeden dobry niż dwa gorsze.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zerknij w o mnie to zobaczysz jaka mam aktualnie konfigurację w kinie domowym.

Do tego jakieś 20-o letnie doswiadczenie w systemach kina domowego :).

 

Dwa suby rozwiązują wszelkie problemy fazowe basu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Muszę przewietrzyć mój system…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pelna zgoda z faza ....dlatego mam dwa :) jednak obawiam sie, ze ogolne twierdzenie co do jakosci basu to jeden lepszy zamiast dwoch gorszych.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Zastrzegam sobie prawo zmiany pogladow bez podania przyczyny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.