Skocz do zawartości
IGNORED

Wzmacniacz klasy A\AB kontra wzmacniacz klasy D


mer
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

10 godzin temu, J.Jerry napisał:

Jedną cech wzmacniaczy klasy D jest ogromna moc, co jest dziwne, ponieważ duża moc oznacza przełączanie wysokich napięć zasilających i w efekcie wysoką wartość pozostałości kilkuset kHz. Kolejna rzecz jest taka, że przy małych poziomach sygnał PWM musi mieć bardzo małe wypełnienie, więc zastanawiające jest oferowanie wzmacniaczy o tak dużej mocy.

Dlatego im wzmacniacz oferuje wieksza moc (czyli napiecie zasilania wyzsze) to tak naprawde ma wieksze znieksztalcenia przy cichym sluchaniu. Oczywiscie sa konstrukcje, ktore reguluja napiecia ale dla mnie to wszystko to zabiegi nie do konca w kierunku dobrego brzmienia tylko raczej oszczednosci. Powstaly wzmaki "eko" i teraz beda klepac i wciskac je wszedzie ?

9 godzin temu, Ivan Nikitin napisał:

 


Na pomiarach są bardzo kiepskie. Mają częstotliwość przełączania poniżej 100Hz i dlatego wysokie zniekształcenia i szum.

Chyba chciales napisac 100 khz? Przy tysiackrotnie mniejszym kluczowaniu ten wykres "sinusoidy" ze schodami dla Goliata, ktory zapodalem wczesniej by pasowal ?

Idac w druga strone czyli im wyzsze czestotliwosci kluczujace tym mniejsza sprawnosc i inne "niespodzianki" zwiazane z w.cz. takze nie ma czym sie zachwycac..

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez robsonic
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, Mateusz Wielgos napisał:

A dlaczego Gany nie weszły jeszcze do powszechnego użytku? Bo są drogie? Czy na przykład trudne w aplikacji? 

A po co maja wchodzic jak juz wiadomo, ze nic nie zmienia w swiecie audiofilskim? Jedyne co sie stanie to haselko "nowosc" i narzucona cena z kosmosu. Pojawia sie pseudo recenzje i tak powstanie kolejny mit i zwolennicy, ktorzy dali sie nabrac oprozniajac swoje portfele. Jest tak jak pisalem wczesniej, granica dobrego brzmienia w audio zostala przekroczona kilka dekad temu..

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
58 minut temu, robsonic napisał:

Nie sluchalem jeszcze tych najdrozszych i najnowszych konstrukcji. Byc moze faktycznie cos sie tam zmienilo choc w cuda nie wierze..

 

Kolego trzaskasz tyle postów na NIE a dodatkowo opisujesz brzmienie klasy D jako kaszanka potem piszesz coś takiego. 

Wcześniej pisałeś, że miałeś tylko jakieś chińskie płytki.

Ma to w ogóle sens ?

Dla mnie miałoby gdybyś napisał, że słuchałeś np. Hypex nCore i faktycznie wyszła twoim zdaniem kupa.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Mateusz Wielgos napisał:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

No właśnie to ten pomiar, który widziałem. Dużo szumu od przełączeń zasilania przy 55KHz.

lngdorf-tdai-3400-dac-room-eq-audio-proc

W rzeczywistości ta górka jest jeszcze większa - pomiar został zrobiony z użyciem filtra dolnoprzepustowego, który filtruje częstotliwości powyżej 40KHz.

Na wykresie idealnego wzacniacza musi być widoczny słupek przy 1Khz i nic oprócz tego.

 

Rezonans w jednym z kanałów.

image.thumb.png.09931d2687e37ce1c7ba1d3b4254930c.png

Powinno się modlić, że tweeter w kolumnach tak wysoko nie gra ? Gdy gra - lewy tweeter ugotuje się i nie będzie wiadomo dlaczego.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Ivan Nikitin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, Mateusz Wielgos napisał:

Kolego trzaskasz tyle postów na NIE a dodatkowo opisujesz brzmienie klasy D jako kaszanka potem piszesz coś takiego. 

Wcześniej pisałeś, że miałeś tylko jakieś chińskie płytki.

Ma to w ogóle sens ?

Dla mnie miałoby gdybyś napisał, że słuchałeś np. Hypex nCore i faktycznie wyszła twoim zdaniem kupa.

Oczywiscie , ze ma. Ktos kto pierwszy raz w zyciu mial do czynienia z kiepska mp3 wie, ze format stratny ma swoje wady, ktore sie bezposrednio przekladaja na jakosc audio. Wzmacniacze nawet te gorsze i najtansze w klasie AB brzmia 100 razy lepiej niz te tanie wspolczesne z Chin w klasie D. Ostatnio sluchalem waszego zachwalanego Hypexa i wciaz soprany do bani, nawet nie podpinalem swoich playerow. Obok stal jakis przypadkowy Denon w klasie AB i przepasc w jakosci slyszalna od razu, choc Denonow nie lubie za bardzo podobnie jak Sony...

Jak sie czyta wybiorczo to takie kwiatki pozniej czytamy jak ten Twoj - czyli zbedny wpis krzykacza.. Takze przyhamuj troche to wiecej zapamietasz z czytanego tekstu...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez robsonic
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No więc dlaczego nie piszesz czego dokładnie słuchałeś ? 

Zupełnie inaczej się wtedy czyta i odbiera to co piszesz.

Można wiedzieć dokładnie którego Hypexa słuchałeś ? 

I wolał bym żebyś nie nazywał mnie krzykaczem, nie ma w moim poście "!" ?

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, robsonic napisał:

przypadkowy Denon w klasie AB i przepasc w jakosci slyszalna od razu

Albo Denon był nie przypadkowy (dobry), albo rozumiemy dobre soprany inaczej. To nagrania tego samego utworu 3 wzmacniaczami (na tych samych kolumnach):

Denon:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Pioneer w klasie ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jeszcze jeden w klasie AB:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Posłuchaj od 20. sekundy. Moim zdaniem Pioneer daje najbardziej prawdopodobne brzmienie. Ono jest oczywiście męczące bo tak gra prawdziwa perkusja i stać obok perkusjonisty w ogóle tak sobie przyjemność. Ale dokładność odtwarzania sopranów jest najwieksza, bo słyszymy do co jest w nagraniu.

3 minuty temu, Mateusz Wielgos napisał:

No więc dlaczego nie piszesz czego dokładnie słuchałeś ? 

Podejrzewam że @robsonic ma specyficzne preferencje do sopranów.

Co czywiście nie zwalnia z konieczności pisania o co chodzi:) 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Teraz, Mateusz Wielgos napisał:

No więc dlaczego nie piszesz czego dokładnie słuchałeś ? 

Zupełnie inaczej się wtedy czyta i odbiera to co piszesz.

Można wiedzieć dokładnie którego Hypexa słuchałeś ? 

I wolał bym żebyś nie nazywał mnie krzykaczem, nie ma w moim poście "!" ?

Mam nieco inne podejscie i nie zapisuje konkretnych modeli na papierze. Elektronika w srodku wzmacniaczy jest wlasciwie taka sama. Procesor Hypexa kluczuje tak samo i niewazne czy zastosuje go Technics, Sony czy cos tam jeszcze innego. Podobnie jak wzmacniacze oparte o liniowe uklady scalone. Na przyklad kosc STK4044V brzmi wlasciwie tak samo w Diorze jak i innych (pod warunkiem oczywiscie, ze wzmacniacze sa w pelni sprawne i serwisowane, bo pisalem juz wieloktrotnie o uplywnosci kondensatorow i jaki wplyw ma kiepski ESR na jakosc)..

Myslisz , ze w ncore siedzi cos kompletnie innego niz to?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Nie moge sie powstrzymac czasami ze smiechu od tego voodoo jakie tu panuje. Ja poprostu nie rozumiem jak mozna dawac sie robic w balona i przyciagac "obudowa"...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
15 godzin temu, xajas napisał:

Ktory aktywny pre z wyjsciem symetrycznym na 10 kanalow umozliwia indywidualne dopasowanie poziomu glosnosci dla kazdego kanalu?

PA-1414MX Monacora, ale nie ma regulacji zbiorczej i nienadzwyczajne parametry wejść liniowych. W dzisiejszych czasach S/N>75 dB to chyba słaby wynik, potrzebne jest min 90 dB ;-).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, Ivan Nikitin napisał:

Albo Denon był nie przypadkowy (dobry), albo rozumiemy dobre soprany inaczej. To nagrania tego samego utworu 3 wzmacniaczami (na tych samych kolumnach):

Denon:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Pioneer w klasie ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jeszcze jeden w klasie AB:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Posłuchaj od 20. sekundy. Moim zdaniem Pioneer daje najbardziej prawdopodobne brzmienie. Ono jest oczywiście męczące bo tak gra prawdziwa perkusja i stać obok perkusjonisty w ogóle tak sobie przyjemność. Ale dokładność odtwarzania sopranów jest najwieksza, bo słyszymy do co jest w nagraniu.

Podejrzewam że @robsonic ma specyficzne preferencje do sopranów.

Co czywiście nie zwalnia z konieczności pisania o co chodzi:) 

Traktuje to jako zart badz kompletne niezrozumienie tematu brzmienia wzmacniaczy.. Jesli chcesz czegos posluchac i porownac to robisz to w realu...

PS. Moge to porownac do nagrania mp3 na CD i myslec, ze mamy bezstratny format (bo przeciez gra z CD) ?

Czyz nie jest to absurd?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, robsonic napisał:

Procesor Hypexa kluczuje tak samo i niewazne czy zastosuje go Technics, Sony czy cos tam jeszcze innego.

Niestety użycie tych samych modułow nie gwarantuje tego samego rezultatu ? Brzmienie nie jest jednakowe i niektórzy hobbysci-DIY przekonali się w tym na własnym przykładzie ?

5 minut temu, robsonic napisał:

Jesli chcesz czegos posluchac i porownac to robisz to w realu...

Jeśli chcesz posłuchać muzyki to robisz to w realu w filharmonii, co?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, robsonic napisał:

Nie moge sie powstrzymac czasami ze smiechu od tego voodoo jakie tu panuje. Ja poprostu nie rozumiem jak mozna dawac sie robic w balona i przyciagac "obudowa"...

Ja też nie mogę się nacieszyć czytając Twoje posty. Jeżeli słyszysz resztki np. 500 kHz degenerujące pasmo akustyczne to jak możesz usłyszeć jakiś instrument w np. kwartecie jazzowym, przecież pozostałe 3 instrumenty tak degenerują dźwięk np. saksofonu że wg Twojej teorii powinien on być nie do rozpoznania. Ludzi wg Twojej teorii zrobionych w balona (ci co używają klasy D) jest bardzo wielu i cały czas przybywa, ale oczywiście można też słuchać klasy AB lub A to nie jest zakazane zwłaszcza jak ktoś słyszy 500 kHz, tzn. resztki tego sygnału ;-). 

34 minuty temu, Mateusz Wielgos napisał:

No więc dlaczego nie piszesz czego dokładnie słuchałeś ? 

Pisze tylko że słuchał ;-). Nie ma pewności że słuchał rzeczywiście. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Teraz, Ivan Nikitin napisał:

Niestety użycie tych samych modułow nie gwarantuje tego samego rezultatu ? Brzmienie nie jest jednakowe i niektórzy hobbysci-DIY przekonali się w tym na własnym przykładzie ?

Tez juz o tym pisalem.. ? Jesli chodzi o liniowe aplikacje to o bezposrednim i najbardziej slyszalnym brzmieniu decyduja "petelki LC" ale mimo wszystko charakter zastosowanej aplikacji jest ten sam (czyli wszelakie pomiary beda podobne na przyklad kosci STK4044V siedzacej gdziekolwiek). We wzmakach impulsowych jest jeszcze prosciej! Procek sterujacy -> tranzystory -> filtr i tyle w temacie roznorodnosci brzmienia tych samych modulow...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
34 minuty temu, Ivan Nikitin napisał:

Albo Denon był nie przypadkowy (dobry), albo rozumiemy dobre soprany inaczej.

Albo Kolega 'robsonic' nie potrafi prawidłowo technicznie przeprowadzić porównawczego testu odsłuchowego co jest bardzo prawdopodobne.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Lech36

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, Lech36 napisał:

Pisze tylko że słuchał ;-). Nie ma pewności że słuchał rzeczywiście. 

Tak jak nie ma pewnosci , ze nie jestes gluchy, bo tutaj raczej sie czyta a nie slucha...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Teraz, robsonic napisał:

Tak jak nie ma pewnosci , ze nie jestes gluchy, bo tutaj raczej sie czyta a nie slucha...

Pewnie jestem głuchy, nie słyszę resztek 500 kHz ;-).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Lech36 napisał:

Pewnie jestem głuchy, nie słyszę resztek 500 kHz ;-).

Casami lepiej zyc w niewiedzy.... Twoje szczescie jest moim szczesciem... ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez robsonic
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Ivan Nikitin napisał:

Albo Denon był nie przypadkowy (dobry), albo rozumiemy dobre soprany inaczej. To nagrania tego samego utworu 3 wzmacniaczami (na tych samych kolumnach):

Jak powstały te nagrania? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, robsonic napisał:

Casami lepiej zyc w niewiedzy.... Twoje szczescie jest moim szczesciem... ?

W niewiedzy żyją tacy co robią testy porównawcze po audiofilsku.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Jak powstały te nagrania? 


Recorder Tascam DR-05 na statywie na kanapie. Po kolei zmieniałem wzmacniacz: podłączałem do tego samego źródła i te same kolumny. Normalizowałem głośność za pomocą Audacity.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Ivan Nikitin napisał:

No właśnie to ten pomiar, który widziałem. Dużo szumu od przełączeń zasilania przy 55KHz.

Pomijając fakt, że moim zdaniem był to uszkodzony egzemplarz (na pomiarach w audio, nie znaleźli takich błędów, chociaż mierzyli niestety po analogu) to ten wykres jest efektem kształtowania szumów kwantyzacji, czyli przeniesienia szumu ponad pasmo akustyczne. Podobnie jak w SACD.

Ja swój wzmacniacz TDAI-2170 mierzyłem do 20 kHz. 

Co do szumów kwantyzacji, to wzmaki na GaNach, mogą mieć wyższą częstotliwość przełączania, i dalej przesuwać granicę tego szumy, wyżej ciąć filtrem DP, czyli także przesuwać granicę przesunięcia fazy. W nowych konstrukcjach, to przesunięcie występuje przy 50 kHz.

PS. Pisząc o błędzie, mam na myśli różnice w obydwu kanałach.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

System gra dobrze, albo nie....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
25 minut temu, barmanekm napisał:

Pomijając fakt, że moim zdaniem był to uszkodzony egzemplarz (na pomiarach w audio, nie znaleźli takich błędów, chociaż mierzyli niestety po analogu)

"Audio" namierzyli odstęp od szumu -62dB max, przy 1W tylko -52dB. Rezonans przy 50KHz oni też złapali. Prawdopodobnie mierzyli 8Ohm w lewym kanału, a 4 Ohm - w prawym. Chociaż oczywiście jest prawdopodobieństwo niesprawnego egzemplarza.

25 minut temu, barmanekm napisał:

wzmacniacz TDAI-2170 mierzyłem do 20 kHz. 

Do 20KHz i u Amira pasmo przenoszenia wyszło OK. Problem zaczyna się wyżej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Ivan Nikitin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Ivan Nikitin napisał:

Recorder Tascam DR-05 na statywie na kanapie. Po kolei zmieniałem wzmacniacz: podłączałem do tego samego źródła i te same kolumny. Normalizowałem głośność za pomocą Audacity.

Mam nadzieję, ze nie mp3 ?

Mógłbyś udostępnić pliki, posłuchałbym na swoim zestawie?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Ivan Nikitin napisał:

Audio" namierzyli odstęp od szumu -62dB max, przy 1W tylko -52dB. Rezonans przy 50KHz oni też złapali. Prawdopodobnie mierzyli 8Ohm w lewym kanału, a 4 Ohm - w prawym. Chociaż oczywiście jest prawdopodobieństwo niesprawnego egzemplarza.

No tam jest podbicie na 8 ohmach. SNR wychodzi słabe na szerokim paśmie. Do 20 kHz, albo że średnią A-ważoną jest już sporo dB więcej. Tu jest podobnie jak w odtwarzaczach SACD. Tak jak pisałem dla 1 W, w paśmie 0-22 kHz, zmierzyłem THD+N na poziomie -80 dB. Nie pamiętam, czy z filtrem A czy nie, bo mierzyłem to prawie 3 lata temu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez barmanekm

System gra dobrze, albo nie....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, jar1 napisał:

Mógłbyś udostępnić pliki, posłuchałbym na swoim zestawie?

Plików nie mam - puskałem z Tidal: Metallica - St. Anger

1 godzinę temu, barmanekm napisał:

Tu jest podobnie jak w odtwarzaczach SACD.

Masz na myśli "noise-shaping" poprzez oversampling?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Ivan Nikitin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
26 minut temu, Ivan Nikitin napisał:

Plików nie mam - puskałem z Tidal: Metallica - St. Anger

Jak zrozumiałem, to nagrywałeś tym Tascamem, więc powinieneś mieć to, co nagrałeś?

 

Edit. Dobra, już zauważyłem, ze te pliki można ściągnąć a nie tylko posłuchać ?

Edit2. Z tym,  że z tych linków zawsze jest otwierany denon. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez jar1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
50 minut temu, jar1 napisał:

Edit2. Z tym,  że z tych linków zawsze jest otwierany denon. 

Sorry, nie zauważyłem kiedy kopiowałem linki. Poprawne link:

Denon:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Pio:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Arcam:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Polecam posłuchać u siebie oryginał, nie moje nagrania. Nagrania lepiej w słuchawkach puścić.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, robsonic napisał:

Mnie te soprany z impulsowek poprostu mecza. Tak jak we wzmaku w klasie AB masz po "usmiechnietej korekcji" oprocz pogrzmiewania basami piekne czyste "cykanie" tak w klasie D jakby cykanie zaszumione? Cos w tym stylu. Tak jakby wszystko sie zlewalo w gornych partiach. Dodatkowo czasami wystepuja artefakty podobne jak przy kiepskiej mp3, ze nie da sie sluchac na przyklad - Paul Van Dyk - For An Angel.

To może właśnie być efekt zaszumienia i podobny w skutkach jak w klasie AB. Niedawno pisałem jak porównywałem prawie ten sam wzmacniacz w wersji szumiącej i nieszumiącej, to był efekt zamazania góry, ale dopiero po paru dniach się zorientowałem, kiedy brzmienie zaczęło się robić nudne i tendencyjne. Sugerujesz, że to efekt utraty informacji? W sumie coś takiego powinno się dziać, dlatego trzeba zwiększyć częstotliwość pracy.

8 godzin temu, robsonic napisał:

W klasie T ten "efekt" jest duzo mniejszy.. Nie sluchalem jeszcze tych najdrozszych i najnowszych konstrukcji. Byc moze faktycznie cos sie tam zmienilo choc w cuda nie wierze..

Tripath (chyba) miał zmienną częstotliwość, przy małych sygnałach była najwyższa, więc wszystko by się zgadzało.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, J.Jerry napisał:

To może właśnie być efekt zaszumienia i podobny w skutkach jak w klasie AB. Niedawno pisałem jak porównywałem prawie ten sam wzmacniacz w wersji szumiącej i nieszumiącej, to był efekt zamazania góry, ale dopiero po paru dniach się zorientowałem, kiedy brzmienie zaczęło się robić nudne i tendencyjne. Sugerujesz, że to efekt utraty informacji?

A cholera wie czy to efekt utraty info.. W przetwornikach C/A kiepskiej klasy tez slychac podobne artefakty ale glownie tych starych.. Kiedys mialem taki stary odtwarzacz z niemiec CD "no name" i wedlug mnie gral okropnie zwlaszcza glosno nagranych CD. Tak jakby przetwornik byl deko uszkodzony bo nawet pojawialy sie trzaski (ale musialo byc bardzo glosno nagrane). Po wlozeniu tych samych glosno nagranych plyt CD do cd-romu z wyjsciem sluchawkowym jakosc dzwieku byla zauwazalnie lepsza (pisze tutaj o czasach okolo roku 1998).. Pozniej uzywalem odtwarzaczy Sony (CD i MD) i juz bylo znacznie lepiej.

Wspolczesne przetworniki sa naprawde swietne i nie trzeba placic fortuny za jakosc. Byle przecietniak powinien zadowolic najbardziej wybrednych. Nie wnikam w jakiej technice sa zamieniane bity na sygnaly analogowe, wazne, ze nie slysze tego co mnie draznilo kiedys w niektorych sprzetach z C/A. Na przyklad na codzien czesto uzywam klocka multimedialnego Hama DIT2010 (przecietniak) i jestem bardzo zadowolony z jakosci produkowanego audio. Zarowno radio DAB jak i odtwarzanie plikow cyfrowych jest dekodowane pefekcyjnie. Nie wiem co tam siedzi bo nie rozkrecalem jeszcze ale na przyklad w odtwarzaczach przenosnych bardzo lubie przetworniki Wolfsona i nawet Creativa.

Trzeba jednak pamietac, ze przetworniki cyfrowo-analogowe dzialaja na bardzo malych pradach i slabych sygnalach. Wzmacniacze w klasie D to zupelnie inna bajka ?

2 godziny temu, J.Jerry napisał:

Tripath (chyba) miał zmienną częstotliwość, przy małych sygnałach była najwyższa, więc wszystko by się zgadzało.

Tak samo tez gdzies wyczytalem. Niestety ponoc to nie jest jedyny zabieg "oszukania" naszych uszu. Tam cos jeszcze innego zrobili ale to temat tabu.. Firma padla mimo iz faktycznie ich scalaki brzmia lepiej wedlug mnie niz zwyczajne, klasyczne impulsowki klasy D.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez robsonic
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, Ivan Nikitin napisał:

Masz na myśli "noise-shaping" poprzez oversampling?

Noise-shaping, oprócz oversamplingu.

Nie doktoryzowałem się z teorii sygnałów wzmacniaczy impulsowych itp/itd, ale noise-shaping niemal zawsze jest używany (obok oversamplingu). Pytanie tylko jak mocno można ten szum przesunąć. Np. w SACD, który używa 1-bitowej modulacji i ok 2.8224 Ms/s częstotliwości próbkowania, uzyskuje się 120 dB SNR, czyli ok 20-bit rozdzielczości (w paśmie 20 Hz - 20 kHz, a całkowite pasmo przenoszenia to 100 kHz). Oversampling wynosi więc 2 824 400 / 200 000 ~= 14. Bez noise-shapingu, z samego oversamplingu daje to niecałe 3 bity rozdzielczości, czyli ok.  17.5 dB SNR). Po zastosowaniu noise-shapingu mamy mamy ponad 100 dB wyższe SNR, w paśmie akustycznym, bo szum zostaje przesunięty w górę. To jest czysto w domenie cyfrowej, w rzeczywistości dojdą jeszcze parametry stopnia wyjściowego etc., ew. same szumy od fizycznego przełączania.

Co prawda PWM to nie PDM, bo tutaj liczenie będzie nieco bardziej skomplikowane. Nie chcę się zabierać bo raz, że nie mam za bardzo pojęcia o parametrach konkretnych konstrukcji, ale wiadomo, że z racji tego, że częstotliwości przełączania, są tutaj ok. 10 x mniejsze, zapewne węższe jest też pasmo, powiedzmy o połowę, czyli oversampling to ok. 7. Cała reszta musi być załatwiona właśnie kształtowaniem szumu. No i oczywiście dochodzą zjawiska fizyczne, jak np. dead-time etc. Albo poprzez DSP, we wzmacniaczach cyfrowych, albo odpowiednią pętlą sprzężenia zwrotnego. Właściwie jedno i drugie to jest pętla, ale wiadomo.

Tutaj może być wspomniana przewaga GaN'ów, bo niektóre konstrukcje pracują nawet  z kluczowaniem ok. 1 MHz

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez barmanekm

System gra dobrze, albo nie....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.