Skocz do zawartości
IGNORED

ANTON BRUCKNER, czyli potężna, transowa symfonika


Luxmanrulz

Rekomendowane odpowiedzi

Wg abruckner.com to jest "Mixture of original version with some Schalk cuts in Adagio and Finale":

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Czyż to nie piękne? :-) Biorąc pod uwagę ilość edycji i różnych rewizji, pewnie będzie tych symfonii Antona z dwadzieścia z hakiem. A do tego dochodzą jeszcze różnego rodzaju miksy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj na spokojnie przesłuchałem sobie Ósmą i Czwartą w wykonaniu Furtwanglera. Ależ to jest granie! Ten dyrygent to szaman.

Ósma z 1949. Przy takich kreacjach dobra jakość dźwięku schodzi na dalszy plan, chociaż zacznę się rozglądać za najlepszymi remasterami do warto i to bardzo.

Chyba jeszcze większe wrażenie zrobił na mnie niż Celibidache, a nie przypuszczałem że to możliwe ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy takich kreacjach dobra jakość dźwięku schodzi na dalszy plan (...)

 

Tym samym przechodzisz na kolejny level w grze w poznawanie klasyki. :)

 

(...) chociaż zacznę się rozglądać za najlepszymi remasterami bo warto i to bardzo.

 

Bardzo dobre transfery wydają towarzystwa furtwanglerowskie (są w kilku krajach - Niemcy, Francja, Japonia). Ja korzystam z francuskiego SWF:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Edycji jest sporo, generalnie warto sięgać do labeli specjalistycznych, zatrudniających wybitnych fachowców od rekonstrukcji archiwaliów. Z łatwiej dostępnych dobre są np. wydania Testament (Piąta 1942 i Ósma 1949, obie z Berliner Philharmoniker).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Dong!

A jak oceniasz jakość transferu w poniższym boksie? W sieci niby bardzo chwalą:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Pytam bo jest tutaj ta świetna Ósma. Jest też dużo innych symfonii, a jednak chciałbym mieć możliwie jak najlepszy dźwięk.

Na pewno skorzystam z francuskiego SWF.

 

A tak odrobinę na boku wątku. Warto sięgnąć po symfonie skomponowane przez Furtwanglera?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak oceniasz jakość transferu w poniższym boksie?

 

 

Bardzo dobra. Mogę jeszcze spróbować zrobić bezpośredni sparing Testament vs Audite, ale jest jeden szkopuł: te dwa wykonania Ósmej różni jeden dzień (14 vs 15 marca 1949), więc nie jest to ten sam materiał źródłowy.

 

Z kompozycji własnych Furtwänglera znam tylko Te Deum (właśnie z jednej z płyt SWF). Moim zdaniem warte poznania, choć to estetyka jak na ówczesne czasy już raczej przebrzmiała. Symfonii nie słyszałem.

 

ps. A te Testamenty aktualnie są w dobrej promocji w Presto - włącznie z paroma innymi Brucknerami live, m.in. pod Giulinim, Walterem czy Klempererem:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sporo było niegdyś dyskusji o Furtwanglerze na forum. Poza wspomnianymi, świetne transfery jego nagrań wydaje też francuska Tahra. Znakomite remastery można kupić na Pristine Audio. Warto w kontekście tego dyrygenta zainteresować się serią Naxos Historical z rewelacyjnymi remasterami geniusza inżynierii dźwięku Marka Ober-Thorna (nie słuchaj bzdur jakie o Naxosie wypisywał na AS pewien mało zorientowany w temacie koleś. Ta konkretna seria to perła wśród nagrań historycznych. Nawet japońce nie zrobili lepszych transferów Walkirii z 1954 z Furtem, niż właśnie Mark Ober-Thorn dla Naxosa. Magne pisał o rzeczach, których na oczy nie widział i nie słuchał. Taki "Dyzma AS", co to "nie zna, nie słyszał, ale się wypowie i oceni" ;-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie. Zauważyłem że Tahra to wydaje nawet SACD z nagraniami Furtwanglera :)

 

Taki "Dyzma AS", co to "nie zna, nie słyszał, ale się wypowie i oceni" ;-)

 

Zdążyłem się zorientować już spory kawał czasu temu ;) Daleko mi do przekreślania po całości jakiegokolwiek labela. Tym bardziej Naxosa, który jako jedyny wydał nagrania Wita, a płyta z 1 i 4 symfonią Szymanowskiego ma 10/10 (jakość dźwięku i interpretacja) wg classicstoday i zgarnęła kilka innych nagród.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to kilka płyt Furtwanglera z nagraniami Brucknera (ale nie tylko) w drodze.

 

A tymczasem odkryłem, że Zerowa Brucknera to kawał świetnej symfonii, mimo że sam autor pominął ją w numeracji i odrzucił. Nie dziwi więc tak duża ilość jej nagrań. Skrowaczewski szczególnie potrafi do niej przekonać. Wielka szkoda że nie nagrał jej rewelacyjny Zweden. Zaczął swój cykl od Pierwszej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doszła do mnie dzisiaj płyta, którą polecała gdzieś na początku wątku Ola. Bruckner piano works

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Powiem Wam, że po przesłuchaniu Fantazji G-dur, WAB 118 zmieniłem zdanie na temat Brucknera. On jak chciał, to na fortepian solo też potrafił

znakomicie komponować :D

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja ulubiona symfonia Brucknera, to nieukończona w pełni Dziewiąta. Cenię sobie bardzo kreacje Giuliniego, Skrowaczewskiego (w szczególności z Minnesota Orchestra), Schurichta. Fascynujące są również projekty, mające na celu zaprezentowanie jej słuchaczowi w całości. Jest kilka edycji ze skompletowanym na podstawie szkiców Brucknera finałem. Najnowsza to wersja Gerda Schallera z 2016 roku. Nie została ona zarejestrowana jeszcze na płycie, natomiast Schaller wykonał ją podczas Ebrach Summer Music Festival w zeszłym roku.

 

Ten album już się ukazał. Jest dostępny do odsłuchu w strumykach, i do kupna w sklepach. Chyba najtaniej w CMD:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Pierwsze wrażenie bardzo pozytywne - u mnie trafia na listę zakupową.

 

Ciekawe, że to już drugie podejście Schallera do pełnej Dziewiątej - widać nie daje mu spokoju :). W 2010 wykonał (również w Ebrach, i także z Festivą) kompletację Carragana.

To nagranie jest także wydane przez Profil, w trzypłytowym boksie wraz z Czwartą i Siódmą. Recenzje ma pozytywne:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może coś stylowego? na razie Bruckner nie szczęścia do wykonawców HIP.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Poza tym nagraniem do symfonii Bucknera sięgnął pierwszy Norrington z nieodżałowaną LCP i Herreweghe.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka dni temu kupiłem 4-tą Symfonę, 'romantyczną' - live recording Orkiestry Symfonicznej Bawarskiego Radia prowadzonej przez Klemperera. Nagranie pochodzi z prima aprilis z 1966 roku, ale nie jest ono żartem. Płytkę wydała EMI.

 

51zcLbJ7T1L._AC_US218_.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Parker's Mood

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klemperer świetny. Potężne, masywne, surowe brzmienie. Ja się z kolei ostatnio zachwyciłem nagraniem Ósmej Furtwanglera z marca 1949. Dorwałem w końcu edycję Audite i jakość remasteringu w pełni zadowalająca :) Już z 5-6 razy lądowała w odtwarzaczu.

 

Co się tutaj wyrabia. Zupełnie nietypowe prowadzenie orkiestry. Nie ma takiej żelaznej precyzji jak u Zwedena, ale wszystko jest tak ciekawie, organicznie splecione i rozwibrowane, że daje genialny efekt. Adagio zagrane tak, jakby na wagę złota był każdy szczegół. Prawie transowo. Z wielkim zaangażowaniem.

 

Poza tym nagraniem do symfonii Bucknera sięgnął pierwszy Norrington z nieodżałowaną LCP i Herreweghe.

 

No jeszcze Harnoncourt. Dziewiąta w jego wykonaniu mi tam się bardzo podoba.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do zachwalanego Schurichta, to też ciekawą rzecz ma brytyjski Testament :-) Tym razem Siódma

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do zachwalanego Schurichta, to też ciekawą rzecz ma brytyjski Testament :-) Tym razem Siódma

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Coś mi się wydaje, że to orbitowanie wokół Testamentu i nagrań Furtwanglera i jemu podobnych doprowadzi Cię Luxman prosto do Wagnera. A jak wpadniesz w jego sidła, to jesteś załatwiony na amen ;)

 

Testament wydał swojego czasu głośny i kultowy "Ring" Wagnera. Pierwszą edycję stereo z 1955. Jakość znakomita. Akustyka sławnego Bayreuth przed pożarem jedyna w swoim rodzaju. Bruckner zresztą pielgrzymował do Bayreuth bo bardzo cenił Wagnera. Oczywiście z wzajemnością.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś mi się wydaje, że to orbitowanie wokół Testamentu i nagrań Furtwanglera i jemu podobnych doprowadzi Cię Luxman prosto do Wagnera. A jak wpadniesz w jego sidła, to jesteś załatwiony na amen ;)

 

Nie ma reguły. Ja np. jak dotąd skutecznie unikam usidlenia przez Ryszarda. :-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma reguły. Ja np. jak dotąd skutecznie unikam usidlenia przez Ryszarda. :-)

 

Ryszard jest jak ospa. Wcześniej czy później i tak Cię dopadnie ;)

 

A tak na serio, to Testament robi znakomite remasteringi, czego nie można powiedzieć przykładowo o Music&Arts, czy innych wytwórniach. Porównywalne do Pristine.

 

W kontekście Brucknera to bardzo dobry obszar do eksploracji. W kontekście Wagnera oczywiście również ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do mnie właśnie dotarła paczuszka z czterema kolejnymi brucknerowskimi Testamentami. Dwa razy Giulini, raz Furt i raz Klemperer.

 

A co do remasteringów, mały off-top* - miłośnikom prawdziwych staroci (tych wydawanych pierwotnie na 78 rpm) polecam rekonstrukcyjną kanadyjską manufakturę Yves St-Laurenta:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Na przekór typowym trendom, pozostawia bez usuwania szumy, trzaski i skwierczenia - ale równocześnie, ile w jego transferach pozostaje czystej, żywej muzyki!

Ostrzeżenie dla audiofili: to są cedeery.

 

*) na usprawiedliwienie - Brucknera też wydaje:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do mnie właśnie dotarła paczuszka z czterema kolejnymi brucknerowskimi Testamentami. Dwa razy Giulini, raz Furt i raz Klemperer.

 

Czyżbyś się skusił na Siódmą z 1985 pod batutą Giuliniego? :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bawi cie prawda?

 

 

Mogę Cię zapewnić, że czyjeś publiczne obnoszenie się z własnymi kompleksami nie bawi mnie ani trochę.

 

I szkoda, że kolejny wątek będzie wymagał posprzątania.

 

Kończę off-top, i apeluję do kolegów o powstrzymanie się od karmienia trolla.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka godzin mnie nie było na AS i nawet tego wątku "parka na poziomie" nie mogła oszczędzić. W skrzynce PW też zastałem "wspaniałe i uświadomione" wiadomości od "pokojowo nastawionego pianisty".

 

Odnośnie Brucknera to ponieważ mam Ósmą z Giulinim z DG, zamówiłem sobie Siódmą z Testamentu z 1985. Opinie ma bardzo dobre. Furtwanglerowi i Zwedenowi muszę dać trochę odpocząć, bo się jeszcze osłuchają za bardzo, a tego bym nie chciał :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie i znów poleciały kolejne ostrzeżenia oraz bany na ten temat.

Jak widać nawet koleżeńskie przypomnienia poprzez PW niektórym nie dały nic do myślenia.

Skoro nie - ostrzeżenie i ban w temacie zgodnie z zapowiedzią. Oraz publiczny wpis/post bo może to do kogoś wreszcie dotrze.

Przeniesienie natomiast pyskówki na inny temat skończy się teraz Regulaminową blokadą konta na kilkanaście dni.

Są wakacje może pora wyjść na spacer i odpocząć? Rozluźnić się i przewietrzyć myśli?

Proponuję przemyśleć swoje zachowanie niektórym kolegom bo jak widzę wprost mkną na ścianę z napisem "ban na Forum" nie przyjmując do wiadomości, że cierpliwość do akceptowania takiego zachowania została już wyczerpana.

Mod.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

#IRespect Music  SORRY! NIE TRAWIĘ AGROMUZYKI.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wydaje mi się arkadowski, żeby banowanie wartościowych i spokojnych userów było dobrą taktyką na pozbycie się stąd brzozowskich i magnepańskich. Skoncetruj się może nad tym, jak pozbyć się z forum tych dwóch trolli, bo jak na razie, to sobie z tym nie radzicie i brzoza wyskakuje co chwilę w nowym wcieleniu. Te twoje metody są co najmniej dziwne, a i przy okazji śmieszne.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Parker's Mood

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoncetruj się może nad tym, jak pozbyć się z forum tych dwóch trolli, bo jak na razie, to sobie z tym nie radzicie i brzoza wyskakuje co chwilę w nowym wcieleniu.

 

Moderacja nie dysponuje narzędziem umożliwiającym całkowite zablokowanie założenia nowego konta danemu użytkownikowi. Pozostaje zatem dalsza zabawa w policjantów i złodziei :-(

Bardzo proszę abyście w momencie kiedy rozpoznacie, że z nowego konta pisze ten nieszczęsny chory user @Lukasiak, natychmiast nam zgłaszali. My będziemy banować te konta, bo innego rozwiązania nie ma.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wydaje mi się arkadowski, żeby banowanie wartościowych i spokojnych userów było dobrą taktyką

Nikt nie ma zamiaru wprowadzać żadnych kar wobec normalnych/spokojnych forumowiczów. I nikt tego robić nie będzie.

Moderacja przypomina tylko, by odpuścić sobie w postach przywoływanie "do tablicy" w/w osoby bo to rodzi kolejne awantury i prowokuje do powstawania kolejnych klonów. A to już świadome łamanie Regulaminu.

Forum jest dla wszystkich i nikt nie ma zamiaru wprowadzać ograniczeń, ale moderacja musi ograniczać działania kończące się na pyskówkach, chamskich wpisach itd. Stąd jak napisał bardzo słusznie mod. Włodek - robimy wszystko by walczyć z kolejnymi klonami tej osoby, z Waszej strony dobrze mamy wsparcie (raporty) i dobrze by było gdyby unikać prowokacji prowadzących do pojawiania się tej osoby na Forum.

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

#IRespect Music  SORRY! NIE TRAWIĘ AGROMUZYKI.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.