Skocz do zawartości
IGNORED

AUDYSSEY MultEQ XT32 Dynamic Volume....... Konfiguracja


Yodas

Rekomendowane odpowiedzi

dlaczego system o kant 4d :)

 

System próbuje skalibrować do poziomu referencyjnego (0dB), natomiast Ty do preferowanego przez siebie samego...musisz sie zdecydować������ mysle, ze w tym jest problem.

Pozdrawiam

Nie do końca się z Tobą zgodzę... jesli jest tak jak piszesz, to wyjaśnij mi proszę dlaczego przy zmniejszeniu volume na subie, kalibracja zwiększa w amplitunerze jego odległość a nie głośność ??? Niezależnie jaka głośność ustawie , zawsze wychodzi +4, +5, za to odległości od 2,40 do ponad 8 metrów... do tego odleglosc prawego frontu w zależności od zmiany głośności na subie , również ulega zmianie (nawiasem mówiąc sub stoi przy lewym) więc wychodzi na to że sub m.in. ustawia mi odległość prawego frontu :) nie znam się zbytnio, ale wydaje mi się że nie powinno tak być :) Różne przygody z tą kalibracja miałem ;) Dlaczego np. raz fronty ustawi na 200 Hz, innym na 40 Hz ? Przecież to chyba za każdym razem powinno być chociażby zbliżone ? Sufitowe 120 Hz, kolejnym razem 90 Hz... Mógłbys mi to w prosty sposób wytłumaczyć ??? :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Nie do końca się z Tobą zgodzę... jesli jest tak jak piszesz, to wyjaśnij mi proszę dlaczego przy zmniejszeniu volume na subie, kalibracja zwiększa w amplitunerze jego odległość a nie głośność ???

:)

 

Ponieważ system kalibracji zakłada że subwoofer ma ustawione (do poprawnego przebiegu kalibracji) 75db...

...taki nasuwa mi się wniosek... :)

...ale mogę się mylić...:)

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ system kalibracji zakłada że subwoofer ma ustawione (do poprawnego przebiegu kalibracji) 75db...

...taki nasuwa mi się wniosek... :)

...ale mogę się mylić...:)

Czyli do prawidłowego (referencyjnego) przeprowadzenia kalibracji, na subie crossover ustawiamy na max, czy właśnie na 75-80 Hz ??? Bo ja już durny powoli jestem :) co forum to inne zdanie... :(

Sorry, widzę co napisałem - Ty o volume, ja o crossover... ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli do prawidłowego (referencyjnego) przeprowadzenia kalibracji, na subie crossover ustawiamy na max, czy właśnie na 75-80 Hz ??? Bo ja już durny powoli jestem :) co forum to inne zdanie... :(

Sorry, widzę co napisałem - Ty o volume, ja o crossover... ;)

...no troszkę się pomyliłeś ;) .... ;)

 

Podsumowując...

... subwoofer do kalibracji ustawiamy:

-...Volume 75db.....

-...Crossover na Max lub DIRECT....

 

Jeśli subwoofer ma tryby odtwarzania (jak np. Velodyne)... to jak @Omen wspomniał ustawiamy tryb najbardziej referencyjny i w przypadku Velodyne Eq-Max jest to "Classic/Jazz"...

 

Dalej :

-mikrofon ustawiony pionowo na statywie

-na wysokości uszu słuchacza lub powyżej oparcia

-minimum 30cm od tylnej ściany

-nie może być przeszkód na drodze ,kolumna - mikrofon

-cisza w momencie pomiaru

 

...jeśli o czymś zapomniałem to piszcie. .. ;)

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak u was ale w moim przypadku jak ustawie wg kalibracji 75db na suba i tak zostawię to nie mam praktycznie basu. Dopiero jak po kalibracji dodam kilka vol na subie jest ok.

 

Spinacz w przypadku denona masz w trakcie kalibracji pozycję dopasowania głośności suba do 75db i sciszasz go aż na tv pojawi się zielone okienko z 75db. Yamaha czy onkyo tego nie mają i musisz kombinować sam tj. ustawiasz sam vol na subie godz.11 i patrzysz jak ci kalibracja odcięła suba. Jeśli kolo -12 to musisz sciszyć +12 to podglaszasz.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, ale czy nie jest trochę dziwne że u mnie ZAWSZE ustawia +4, +5, tylko zmienia odległości ? Załóżmy że chciałbym na subie uzyskać 0 - jest to niemożliwe !!! No chyba że u mnie faza ma ogromne znaczenie, która w chwili obecnej jest na 0, może spróbuję przestawić na 180 ? 90 ? 70 ? :) Mam płynną regulacje... No i jeszcze ten bass extension - czy dobrze rozumuje że chodzi tutaj o "rozciągliwość" basu ? Czyli np. ustawienie na "0" to bas krótki, punktowy że tak to nazwę a "6" długi, ciągnący się ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie ścina na -5 albo -7dB suba raz miałem na -2 faza na 0. Umnie odległość kolumn i suba jak i kanały ustawia jednakowo jedyne tam niuanse niekiedy + czy - 0,5db na przodach jest

A jak ustawi się samemu na + tam ileś do gałką z tyłu trzeba podgłaśniać na subie też?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wczoraj fazę przestawiłem odkryłem że łatwo jest ją sprawdzić w trybie stereo z subem przy tej piosence I Dare You The xx, w przeciwnej fazie sub gra jak by nie w rytm.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak u was ale w moim przypadku jak ustawie wg kalibracji 75db na suba i tak zostawię to nie mam praktycznie basu. Dopiero jak po kalibracji dodam kilka vol na subie jest ok.

 

.

Bipo... dlatego jak skalibrujemy nasze Velo w trybie reference ( classic/jazz) to do filmów przełączam na tryb movies który podbija volume +5 ....i jest ok...przynajmniej u mnie tak jest... :) ;)

 

.. w moim przypadku podczas kalibracji, "zielone" (72-78db) na denonie pokazuje gdy mam na Velo vol.14 w trybie Classic/Jazz......z instrukcji Velodyne....052b9a715521f2f6e0e7452ca42d9a73.jpgb303bc4c65cf51a06190b5b5aaa78c10.jpg...A tu fotki z instrukcji Denona...

 

...uważnie przeczytajcie akapit... "UWAGA"....

 

fd422d315a4a263d565667cd8686a7f3.jpge6c53e57663023226605323403b4d578.jpg....i

 

8d52757ecc53d555b7796b7aa11ea590.jpg.

 

...

 

17498e6c80d91b26084328a7101e3fbc.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

algorytm uśrednia pomiary wielopunktowe do pomiaru nr. 1 (głównego miejsca). Jeżeli bierzemy pod uwagę kino domowe i seans dla kilku osób, na jednej lub dwóch sofach, to jak inaczej widzisz "rozpoznanie" pomieszczenia jak nie przez pomiar wielopunktowy? Jest większa szansa, iż system poradzi sobie z akustyką pomieszczenia w stopniu zadowalającym.

Właśnie to napisałem, że dla kilku miejsc odsłuchowych lepsza jest kalibracja wielopunktowa. Jeśli jednak założylibyśmy, że słuchać/oglądać będzie tylko jedna osoba to kalibracja jednopunktowa na logikę powinna być lepsza, bo skupia się na uzyskaniu najlepszej kalibracji w tym właśnie jednym miejscu.

Kalibracja wielopunktowa pogorszy idealne skalibrowanie pozycji nr 1 na rzecz polepszenia odsłuchu w pozostałych pozycjach. W każdym razie tak mi się wydaje.

 

Stąd też ustawia się suba (jeżeli podłączony) na 75dB, bo system kalibracji używa niskiego zakresu częstotliwości do pomiarów kalibracyjnych.

Tego nie za bardzo rozumiem. Kalibracja każe skręcić suba na 75 dB ponieważ 75dB to jest optymalna głośność odtwarzanego filmu w warunkach domowych i każdy kanał jest ustawiany na taką głośność, ponieważ sub ma swój wzmacniacz to musimy go ręcznie wyregulować, tak z grubsza, ponieważ kalibracja przy zbyt dużym odchyleniu głośności suba mogłaby nie dać sobie rady np. sub ustawiony na 50dB, a zakres regulacji kalibracji 12dB.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie to napisałem, że dla kilku miejsc odsłuchowych lepsza jest kalibracja wielopunktowa. Jeśli jednak założylibyśmy, że słuchać/oglądać będzie tylko jedna osoba to kalibracja jednopunktowa na logikę powinna być lepsza, bo skupia się na uzyskaniu najlepszej kalibracji w tym właśnie jednym miejscu.

Kalibracja wielopunktowa pogorszy idealne skalibrowanie pozycji nr 1 na rzecz polepszenia odsłuchu w pozostałych pozycjach. W każdym razie tak mi się wydaje.

 

 

 

....robisz pomiar dla danego miejsca odsłuchowego czyt.dla jednej pary uszu ;).... ale w minimum 6 punktach (sześć pomiarów)...gdzie mikrofon przemieszczamy po bardzo małym prostokącie (np.co 10cm) np.wielkości siedziska........czyli w przypadku słuchania "solo" obszar pomiarowy jest bardzo mały ale dokonujemy te minimum 6 pomiarów...

...wrzuciłem wcześniej fotki...z instrukcji...

 

 

Ja wykonuję zawsze maksymalną ilość 8 pomiarów (to oferuje mi kalibracja w denonie)... jest aż 8 pkt.albo tylko 8 pkt.pomiaru...

Dla @Magoga jest to "tylko" 8 punktów... :) ;)

Dla mnie jest to "aż" 8 punktów....

:) ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Yodas za info, zrobiłem podstawowy błąd bo robiłem kalibracje na muve a nie classic... :-)

Ponadto przed zrobieniem kalibracji z avr to:

- ustawiles suba w tryb direct

- vol na ok 35

- przeprowadziłeś kalibracje suba z mikrofonem na trybie classic

 

Następnie wlaczyles avr i rozpocząłeś kalibracje gdzie byłeś zmuszony do sciczenia vol suba (do ok 14 vol na subie) tak aby było 72-75db i przeszedłem dalej przez cala kalibracje. I na koniec do oglądania filmu wlaczasz na subie tryb muve i masz na nim vol ok 18?

Jak coś pominąłem to popraw mnie...?:-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Yodas za info, zrobiłem podstawowy błąd bo robiłem kalibracje na muve a nie classic... :-)

Ponadto przed zrobieniem kalibracji z avr to:

- ustawiles suba w tryb direct

- vol na ok 35

- przeprowadziłeś kalibracje suba z mikrofonem na trybie classic

 

 

-Sub w direct

- musiałem zmniejszać vol na subie aż do 14 abym dostał "zielone"

- kalibracja samego suba z jego DSP jest niezależna od trybu który załączymy, bo było by to bezsensu , bo później przy zmianie trybu musieli byśmy robić za każdym razem kalibracje pod ten tryb...kalibracja jest ogólna dla wszystkich trybów w Velo.... To tak na CHŁOPSKI ROZUM... a Ty jakie masz zdanie w tej kwesti...?...poza tym na początku sprawdzałem i podczas kazdej kalibracji (wew.Velo) zmieniałem tryby i "na ucho" nie zauważyłem żadnych zmian w tonacji, mocy, długości , czystości dźwięków emitowanych podczas kalibracji...a gdy słuchamy podczas filmu czy muzyki suba to zmiana trybu od razu jest słyszalna i wyczuwalna....:)

 

Dziękuję Yodas za info, zrobiłem podstawowy błąd bo robiłem kalibracje na muve a nie classic... :-)

 

Następnie wlaczyles avr i rozpocząłeś kalibracje gdzie byłeś zmuszony do sciczenia vol suba (do ok 14 vol na subie) tak aby było 72-75db i przeszedłem dalej przez cala kalibracje. I na koniec do oglądania filmu wlaczasz na subie tryb muve i masz na nim vol ok 18?

Jak coś pominąłem to popraw mnie...?:-)

 

...ściszałem aż zapaliło się "zielone" , czyli poniżej 78db...pomiar cały czas skakał miedzy 75 a 78db..i tak po wszystkim przełączam w tryb "MOVIE" i mam na wyswietlaczu w Velo 19 a nie 18 ( +5db od reference).... :) ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja na swoich Vellodyne po kalibracji i dodaniu trochę db na subie pozostawiłem na 19 , bo po kalibracji na class musiałem zjechać aby puściło dalej do 9

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.i tak po wszystkim przełączam w tryb "MOVIE" i mam na wyswietlaczu w Velo 19 a nie 18 ( +5db od reference).... :) ;)

No i jeszcze +3dB podbijana jest częstotliwość 37Hz, czyli cały sub na MOVIE gra o 5dB głośniej, a w okolicy 37Hz o 8dB, czyli nieźle daje czadu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)

Ja tylko dorzucę swoje 3 grosze do tematu.

 

Ten wielopunktowy pomiar to pewnie jakieś uśrednianie mierzonej powierzchni.

Dokładnie tak jest. Pomiar wielopunktowy to uśrednianie rozproszonego pola akustycznego w funkcji czasu. W każdym punkcie pola jego charakterystyka będzie taka sama, będąca średnią z całego pola. Odstępstwa od średniej w punktach brzegowych zależą od jednorodności pola, czyli głębokości tłumień, podbić i interferencji, które z kolei wynikają z przygotowania (lub braku) akustycznego pomieszczenia. I tu dochodzimy do sedna problemu. W nieprzygotowanym pokoju, pełnym odbić, interferencji i modów (jak czytam forum, to nawet tu mało kto właściwie ustawia subwoofer, fronty i sofę, mimo, że ciągle się o tym pisze) nawet najlepsza kalibracja da z siebie tylko tyle, na ile pozwolą jej warunki wejściowe.

 

Kalibracja wielopunktowa pogorszy idealne skalibrowanie pozycji nr 1 na rzecz polepszenia odsłuchu w pozostałych pozycjach.

Nie pogorszy, uśredni całe pole. W prawdziwej kalibracji nie ma pozycji 1, nie jest potrzebna i wcale nie musi być w MLP. Jest konieczna tylko w systemach automatycznych, bo tu trzeba najpierw pomierzyć poziomy i odległości (fazy) głośników, aby skalibrować cały system. Dopiero potem następuje właściwy pomiar. Pomiary jednopunktowe zupełnie nie nadają się do pomiarów miejsc odsłuchowych, nawet pojedynczych. Błędy wynikające z warunków takich pomiarów są zbyt duże, aby je korygować poprzez jakąkolwiek korekcję.

 

Nie wiem jak u was ale w moim przypadku jak ustawie wg kalibracji 75db na suba i tak zostawię to nie mam praktycznie basu. Dopiero jak po kalibracji dodam kilka vol na subie jest ok.

Myślę, ze powinieneś doregulować fazę, zamiast podbijać subwoofer. Najprawdopodobniej brakuje ci kilku ms opóźnienia suba (dość powszechny błąd Audyssey).

 

Dla @Magoga jest to "tylko" 8 punktów... :) ;)

Mi wystarczą tylko 4 punkty ;-)) Ale ja to robię inaczej :-))

 

post-57849-0-13447600-1511709047_thumb.jpg

post-57849-0-51172600-1511709318_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i jeszcze +3dB podbijana jest częstotliwość 37Hz, czyli cały sub na MOVIE gra o 5dB głośniej, a w okolicy 37Hz o 8dB, czyli nieźle daje czadu.

...ale nic nie dudni, jest czysto, zwarto... a jak jebn.e to czuć w płucach ,że ciśnienie się zmieniło...o nogawkach nie wspomnę... :);)

...czasem nie słychać niskich tylko je czuć... :) ;) ... to lubię , sąsiedzi też ;) ... najbliższy mieszka 50m ode mnie.... :)

 

Mi wystarczą tylko 4 punkty ;-)) Ale ja to robię inaczej :-))

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-57849-0-51172600-1511709318_thumb.jpg

 

Magog... Ty wszystko masz inaczej... zgodnie ze sztuką.. My Pozostali mamy zgodnie z tym co dozwolone przez nasze warunki czyt.Małżonki i pomieszczenia do wszystkiego... :) ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Magog... Ty wszystko masz inaczej... zgodnie ze sztuką.. My pozostali mamy zgodnie z tym co dozwolone przez nasze warunki czyt.Małżonki i pomieszczenia... :) ;)

Nim nie należy się sugerować, bo nawet jakbyśmy zrobili tak jak on, to on już by coś nowego wymyślił :)

 

Yodas, a jak gra Ci bas w muzyce z załączonym Audysseyem ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli generalnie przy kalibracji na trybie class ile zjeżdżacie aby weszło na zielone? Potem dajecie na movie, to ile macie na volume sub. Tak przy Vellodyne przy pokoju w kwadracie o powierzchni 32 m z dyfuzorami basowymi w kątach i rozpraszaczach pod ekranem i na tylnej ścianie w trybie movie jak mam 19 na subach - to chyba ok? W amplitunerze suby ścisza mi na przednie - 4, tylne -6

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nim nie należy się sugerować, bo nawet jakbyśmy zrobili tak jak on, to on już by coś nowego wymyślił :)

 

Yodas, a jak gra Ci bas w muzyce z załączonym Audysseyem ?

 

Jest go mniej . .. ale w muzyce nie używam ustawień kalibracyjnych... włączam eqalizer i sam pod swoje gumowe ucho ustawiam...;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zrobiłem błąd bo robiłem na move kalibracje a teraz spróbuję na classic i zobaczymy co się okaże....

 

Maggog my to musimy dokończyć to oczym dyskutowaliśmy kiedyś na priv.... :-) ale to się odezwę wkrótce bo aktualnie mam cały czas salon zajęty przez osoby trzecie.... :-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jutro pobawię się po raz kolejny w kalibracje, może jakimś cudem uda mi się osiągnąć upragnione "drżenie ścian" ;) Mam jednak jeszcze pytanko - kiedy w amplitunerze powinniśmy w ustawieniach przestawić fazę jeśli chodzi o sub ? Jeśli w subie fazę będziemy mieć np. na 100 to jaka powinna być ustawiona w amplitunerze ? No i czy da się jakoś "na ucho" ustawić te 75db o których pisaliście ? Bo jedni twierdzą że głośność w subie na 10, inni natomiast że np. 12... No i czy ktoś udzieli mi odpowiedzi odnośnie bass extension o którym wspomniałem wcześniej ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Nie do końca się z Tobą zgodzę... jesli jest tak jak piszesz, to wyjaśnij mi proszę dlaczego przy zmniejszeniu volume na subie, kalibracja zwiększa w amplitunerze jego odległość a nie głośność ??? Niezależnie jaka głośność ustawie , zawsze wychodzi +4, +5, za to odległości od 2,40 do ponad 8 metrów... do tego odleglosc prawego frontu w zależności od zmiany głośności na subie , również ulega zmianie (nawiasem mówiąc sub stoi przy lewym) więc wychodzi na to że sub m.in. ustawia mi odległość prawego frontu :) nie znam się zbytnio, ale wydaje mi się że nie powinno tak być :) Różne przygody z tą kalibracja miałem ;) Dlaczego :)

 

Nie musisz sie ze mna zgadzac

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli w subie fazę będziemy mieć np. na 100 to jaka powinna być ustawiona w amplitunerze ?

Fazy w amplitunerze się nie ustawia. Amplituner robiąc kalibracje sam ustawi odpowiednią fazę ustawiając odległość subwoofera.

 

No i czy da się jakoś "na ucho" ustawić te 75db o których pisaliście ? Bo jedni twierdzą że głośność w subie na 10, inni natomiast że np. 12...

Nie ma jednego, właściwego ustawienia, przecież każdy ma inny subwoofer i inną wielkość pomieszczenia. Ustaw sobie głośność na 50% i zobacz co wyjdzie po kalibracji, jeśli regulacja w amplitunerze nie doszła do końca skali to jest dobrze. Jak dobiła do końca w jedną czy druga stronę to trzeba suba podgłośnić lub ściszyć i zrobić jeszcze raz kalibrację, nie ma tutaj żadnej filozofii.

 

Nie do końca się z Tobą zgodzę... jesli jest tak jak piszesz, to wyjaśnij mi proszę dlaczego przy zmniejszeniu volume na subie, kalibracja zwiększa w amplitunerze jego odległość a nie głośność ??? Niezależnie jaka głośność ustawie , zawsze wychodzi +4, +5, za to odległości od 2,40 do ponad 8 metrów... do tego odleglosc prawego frontu w zależności od zmiany głośności na subie , również ulega zmianie (nawiasem mówiąc sub stoi przy lewym) więc wychodzi na to że sub m.in. ustawia mi odległość prawego frontu :) nie znam się zbytnio, ale wydaje mi się że nie powinno tak być :) Różne przygody z tą kalibracja miałem ;) Dlaczego np. raz fronty ustawi na 200 Hz, innym na 40 Hz ? Przecież to chyba za każdym razem powinno być chociażby zbliżone ?

Dziwny przypadek, tak nie powinno być. Nie masz pomylonych jakichś podłączeń ?

 

Nie wiem jak u was ale w moim przypadku jak ustawie wg kalibracji 75db na suba i tak zostawię to nie mam praktycznie basu. Dopiero jak po kalibracji dodam kilka vol na subie jest ok.

 

 

To ja napiszę moje doświadczenia z basem suba.

Moim zdaniem korekcja basu jest najtrudniejsza dla tych systemów kalibracji, o ile z tonami średnimi i wysokimi dają radę, tak z basem jest różnie.

 

Obecnie w domu posiadam trzy urządzenia z systemami kalibracji i każdy daje trochę inne efekty:

1. Procesor Emotiva - jakiś własny system kalibracji jednopunktowy.

2. Amplituner Denon - wielopunktowy Audyssey XT32

3. Sub Paradigm - wielopunktowy system ARC.

 

Wszystko odczucia subiektywne, na ucho.

Po kalibracji Emotivy - sporo basu wysokiego, zbyt mało niskiego, słabe efekty fizyczne, drżenia itp. Ogólnie subwoofer gra za cicho

Denon - za dużo basu niskiego w stosunku do tego wyższego. podłoga i meble raz po raz są wstrząsane, wystrzały itp na wyższym basie brzmią chudo. Sub za głośno.

Paradigm - moim zdaniem bas jest najbardziej zrównoważony, dlatego używam jego własnej kalibracji. Po przeprowadzeniu autokalibracji w Emotivie, wyzerowuje korekcję dla suba, opieram się tylko na korekcji Paradigma i ręcznie reguluje głośność, którą dla lepszego efektu podbijam jakieś 2-3 dB.

 

Jeśli chodzi o ręczne zgranie głośności suba to robię na muzyce. Włączam muzykę z powtarzającym się basem, ustawiam fronty na full, czyli cały bas grają fronty, następnie obcinam je na 80Hz i bas przejmuje sub, reguluję głośność do momentu gdy podczas przełączania nie czuję różnicy pomiędzy basem z kolumn i suba, wtedy wiem, że są równo zgrane.

 

Mam też wrażenie, że czym większy i mocniejszy sub tym kalibracje gorzej sobie radzą.

 

Także moim zdaniem te kalibracje różnie działają i do ideału trochę im brakuje

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Użytkownik Liter dnia 26.11.2017 - 21:29 napisał

Jeśli w subie fazę będziemy mieć np. na 100 to jaka powinna być ustawiona w amplitunerze ?

Fazy w amplitunerze się nie ustawia. Amplituner robiąc kalibracje sam ustawi odpowiednią fazę ustawiając odległość subwoofera.

Kilkanaście razy robiłem kalibracje i zawsze w ampku ustawia mi na "0"... co do podłączeń nie wydaje mi się aby było coś nie tak, ale również uważam że to dziwne co się dzieje... aha, wydaje mi się że fazę ustawiamy już po przeprowadzeniu kalibracji - zgadza się ? Bo jaki jest sens robić to przed, skoro kalibracja wszystko "poprzestawia" ??? Czy jak to jest ?Wszędzie piszą że przed kalibracja fazę ustawiamy na "0" przed kalibracją, później dopiero "regulujemy" aby zgrać suba z frontami... No ale wtedy np. na subie właśnie ustawie np. 100, to skąd mam wiedzieć czy w ampku ma pozostać "0", czy być może przestawić na "180" ? Chyba się już powoli gubię w tym wszystkim ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fazy po autokalibracji już nie dotykasz, wszystko po kalibracji powinno być już ustawione.

Załóżmy, że ustawiłeś fazę w subie na "0" i dźwięk do miejsca odsłuchu z kolumn i suba dociera w różnym czasie, amplituner to wyreguluje ustawiając właściwą odległość suba np. opóźni sygnał zmniejszając odległość suba. Fizyczna odległość suba może się róźnić od ustawionej w amplitunerze bo ustawienie fazy polega na tym, żeby dźwięk z suba i głośników docierał w tym samym czasie do miejsca odsłuchowego i amplituner reguluje to ustawiając odpowiednie odległości głośników.

 

Czy napisałem zrozumiale ? :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.