Skocz do zawartości
IGNORED

AUDYSSEY MultEQ XT32 Dynamic Volume....... Konfiguracja


Yodas

Rekomendowane odpowiedzi

Skoro temat o kalibracji, to co poradzicie na to ze fronty zawsze marantz mi pokazuje ze sa niezgodne w fazie.

To samo robil mi marantz 6009, teraz 7010, na glosnikach heco ms1000 i na Celanach 702. W dwoch roznych pomieszczeniach. Robilem test bateryjki glosniki sa ok, kable napewno sa ok.

 

Dlaczego tak? Wina pomieszczenia?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czasem nie jest tak ,że odpowiednio ustawiona faza suba jest wtedy kiedy bas jest najmocniejszy i najbardziej tłusty i mocny...

 

Skoro temat o kalibracji, to co poradzicie na to ze fronty zawsze marantz mi pokazuje ze sa niezgodne w fazie.

To samo robil mi marantz 6009, teraz 7010, na glosnikach heco ms1000 i na Celanach 702. W dwoch roznych pomieszczeniach. Robilem test bateryjki glosniki sa ok, kable napewno sa ok.

 

Dlaczego tak? Wina pomieszczenia?

A jak to pokazuje?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Coś nie tak napisałem ?
Wszystko dobrze, z tym wyjątkiem, że to nie jest ustawianie fazy, to co opisałeś.

To jest proces kalibracji a ustawienia fazy to jego część, tak jak głośność i odległość (opóźnienie). Aaa i ustawianie fazy to zgranie wychylenia membrany we frontach i subwooferze.

Wogole nie wiem co wy macie z tą "fazą"?

Ustawiam na zero i wszystko gra jak trza.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czasem nie jest tak ,że odpowiednio ustawiona faza suba jest wtedy kiedy bas jest najmocniejszy i najbardziej tłusty i mocny...

Dokładnie tak, ustawienie fazy polega na tym, aby przetworniki suba i kolumn wychylały się jednocześnie, i wtedy właśnie bas jest najmocniejszy.

 

Wszystko dobrze, z tym wyjątkiem, że to nie jest ustawianie fazy, to co opisałeś.

To jest proces kalibracji a ustawienia fazy to jego część, tak jak głośność i odległość (opóźnienie). Aaa i ustawianie fazy to zgranie wychylenia membrany we frontach i subwooferze.

To ja wiem, że ustawienie fazy jest tylko częścią procesu kalibracji.

Mi się jednak zawsze wydawało, że fazę w subwooferze amplituner reguluje jego odległością czyli przyspiesza lub opóźnia sygnał.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra bo może trochę niezrozumiale piszę.

 

Chodzi mi o to, ze amplituner zgrywa w fazie kolumny z subwooferem, czyli powoduje, aby membrany obu pracowały jednocześnie, wychylały się w tym samym momencie. Reguluje to ustawieniem odległości suba.

Czy tak jest ok ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)
A czasem nie jest tak ,że odpowiednio ustawiona faza suba jest wtedy kiedy bas jest najmocniejszy i najbardziej tłusty i mocny...

Nie. Wtedy faza jest również źle ustawiona i występuje podbicie w zakresie sumacyjnym. Faza jest dobrze ustawiona, gdy charakterystyka w cz. podziału jest płaska.

 

Skoro temat o kalibracji, to co poradzicie na to ze fronty zawsze marantz mi pokazuje ze sa niezgodne w fazie.

Któryś z głośników w kolumnach jest podłączony w przeciwfazie ze względu na konstrukcję zwrotnicy. Jeżeli test bateryjki jest OK, należy zignorować ten komunikat.

 

membrany obu pracowały jednocześnie, wychylały się w tym samym momencie

Niekoniecznie. Mylisz polaryzację z fazą. Oba głośniki mogą wychylać się w tym samym momencie, i w tę samą stronę, ale ich sygnały nie będą w fazie względem siebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A systemy kalibracyjne poprawnie ustawiają fazę czy też się mylą? Mi na 0 ustawiła(yamacha czyli Normal)

Kiedyś nie było kalibracji w amplifach ludzie oglądali i nie było problemów teraz jest powinno być lepiej a wychodzi że nie u wszystkich to się sprawdza

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niekoniecznie. Mylisz polaryzację z fazą. Oba głośniki mogą wychylać się w tym samym momencie, i w tę samą stronę, ale ich sygnały nie będą w fazie względem siebie.

No to mi trochę namieszałeś, myślałem, że fazę reguluje się do momentu, aż głośniki pracują identycznie i wtedy właśnie mamy zgranie fazowe.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Któryś z głośników w kolumnach jest podłączony w przeciwfazie ze względu na konstrukcję zwrotnicy. Jeżeli test bateryjki jest OK, należy zignorować ten komunikat.

 

 

Test bateryjki wychodzi ze jest ok.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcecie mieć dobrze ustawioną fazę to wyłączcie tą pierdzieloną kalibrację, włączcie tryb stereo z subem i puśćcie piosenkę która gra ładnie w rytm, podejdźcie do suba połóżcie rękę na nim i wsłuchajcie się w rytm .. jeśli sub ma odwrotną fazę będzie grał nie w rytm.

 

I Dare You The xx ja na tej piosence ustawiałem na początku jest piękny basik bardzo prosto wyczuć rytm.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, proszę mi wytłumaczyć jedną rzecz, jestem w trakcie zabawy z kalibracja...

Kalibracja bez suba : fronty 40 Hz, odległość prawego 3.15 lewego 3.15

Kalibracja z subem : fronty 200 Hz, odległość prawego 1.35, lewego 3.15

Subwoofer stoi koło lewego frontu... ktoś jest mi to w stanie sensownie wytłumaczyć ? Jak dojdę z tym do ładu, będę bawił się dalej...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcecie mieć dobrze ustawioną fazę to wyłączcie tą pierdzieloną kalibrację, włączcie tryb stereo z subem i puśćcie piosenkę która gra ładnie w rytm, podejdźcie do suba połóżcie rękę na nim i wsłuchajcie się w rytm .. jeśli sub ma odwrotną fazę będzie grał nie w rytm.

 

 

to jest kalibracja preferencyjna (wg lubię dużo tłustego basu), a Magog napisał bardzo treściwie o co chodzi w kalibracyji referencyjnej :

 

Nie. Wtedy faza jest również źle ustawiona i występuje podbicie w zakresie sumacyjnym. Faza jest dobrze ustawiona, gdy charakterystyka w cz. podziału jest płaska.

 

 

I Dare You The xx ja na tej piosence ustawiałem na początku jest piękny basik bardzo prosto wyczuć rytm.

 

 

ale fakt nagrania tej grupy, używają sporo sampli z bardzo niskimi częstotliwościami, pozwalają ocenić i zobaczyć jak radzi sobie system w niskim zakresie. I jak takie nagrania z tą ilością tzw. niskiego basu są szare.

 

 

Kalibracja bez suba : fronty 40 Hz, odległość prawego 3.15 lewego 3.15

Kalibracja z subem : fronty 200 Hz, odległość prawego 1.35, lewego 3.15

 

jaki to jest avr?

 

A próbowałeś postawić sub'a np. na środku i wtedy skalibrować?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o jest kalibracja preferencyjna (wg lubię dużo tłustego basu), a Magog napisał bardzo treściwie o co chodzi w kalibracyji referencyjnej :

 

To nie ma nic do rzeczy piszę o tym jak prawidłowo ustawić fazy aby subwoofer grał w rytmu, po tym zabiegu robimy kalibrację i oczywiście ją włączamy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

To nie ma nic do rzeczy piszę o tym jak prawidłowo ustawić fazy aby subwoofer grał w rytmu, po tym zabiegu robimy kalibrację i oczywiście ją włączamy.

 

co mam powiedziec

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

 

Bipo... dlatego jak skalibrujemy nasze Velo w trybie reference ( classic/jazz) to do filmów przełączam na tryb movies który podbija volume +5 ....i jest ok...przynajmniej u mnie tak jest... :) ;)

 

.. w moim przypadku podczas kalibracji, "zielone" (72-78db) na denonie pokazuje gdy mam na Velo vol.14 w trybie Classic/Jazz......z instrukcji Velodyne....052b9a715521f2f6e0e7452ca42d9a73.jpgb303bc4c65cf51a06190b5b5aaa78c10.jpg...A tu fotki z instrukcji Denona...

 

...uważnie przeczytajcie akapit... "UWAGA"....

 

fd422d315a4a263d565667cd8686a7f3.jpge6c53e57663023226605323403b4d578.jpg....i

 

8d52757ecc53d555b7796b7aa11ea590.jpg.

 

...

 

17498e6c80d91b26084328a7101e3fbc.jpg

 

Dzisiaj byłem sam w domu i zrobiłem kalibracje velidyne eq-max 12 w trybie classic i co się okazalo:

Denon 6200 przy ustawieniu w kalibracji 75db to na velodyne w trybie:

- clissic 10vol

- game 9 vol

- rock 6 vol

- muve 10 vol

Gdzie jak włączyłem film i zrobiłem test to w trybie :

- move myslalem że mi pokoj rozwali, za dużo

- classic zdecydowanie za mało basu

 

- rock za mało basu

- game w miarę ok

Jeśli zmniejsze na move vol ma 7 jest ok ale to już nie jest tak jak kalibracja ustawiła.... :-(

 

Sub odcięcie direct

Ampli:

- Sub 120hz

- kolumny small wszystkie na 80hz

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...sub chyba stoi blisko ściany lub narożnika bo widzę po Vol że musisz mocno zjeżdżać na minus...tak jak pisałem u mnie classic 14 vol daje 75 db na ampli...natomiast jak przeprowadziłem próbnie kalibrację na movie to vol musiałem zmniejszyć do 9 aby zachować 75db... co pomieszczenie to niestety inna charakterystyka...

...i jak wspominałem w innym poście....kalibrację przeprowadzam na classic , a następnie zmieniam tryb na movie i tak oglądam...i dla mnie jest miód malina...czyli oglądam na movie vol 19.... :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Gdzie jak włączyłem film i zrobiłem test to w trybie :

- move myslalem że mi pokoj rozwali, za dużo

- classic zdecydowanie za mało basu

 

 

Co prawda ja miałem inny model Velodyna, ale u mnie tryb film też był za mocny, tak jak piszesz, myślałem, że ściany wypchnie, z tym że u mnie podbijało trochę więcej tj. +5dB 35Hz i ogólną głośność +5dB.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak macie ustawione resztę parametrów w ampli tj:

- głośniki large /small

- odcięcie dla głośników

- odcięcie dla suba

- lfe czy lfe+main

 

I na subie:

- odcięcie

Ja po kalibracji suba trybie classic jak przełącze na tryb muve to musze zmniejszyć z 10 na 7 i jest ok.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak macie ustawione resztę parametrów w ampli tj:

- głośniki large /small

- odcięcie dla głośników

- odcięcie dla suba

- lfe czy lfe+main

 

I na subie:

- odcięcie

Ja po kalibracji suba trybie classic jak przełącze na tryb muve to musze zmniejszyć z 10 na 7 i jest ok.

-fronty large..reszta small

-80hz

-120hz (w ampli)

-LFE

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam trochę inne opcje np. nie mam lfe+main ale ogólnie w kinie to tak.

 

Wszystkie kolumny obcięte na 80Hz

Sub w amplitunerze na 80Hz

Pokrętło na subie, na full, czyli pełen zakres.

 

W stereo grają tylko fronty na full bez suba.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Dzisiaj byłem sam w domu i zrobiłem kalibracje velidyne eq-max 12 w trybie classic i co się okazalo:

Denon 6200 przy ustawieniu w kalibracji 75db to na velodyne w trybie:

- clissic 10vol

- game 9 vol

- rock 6 vol

- muve 10 vol

Gdzie jak włączyłem film i zrobiłem test to w trybie :

- move myslalem że mi pokoj rozwali, za dużo

- classic zdecydowanie za mało basu

 

- rock za mało basu

- game w miarę ok

Jeśli zmniejsze na move vol ma 7 jest ok ale to już nie jest tak jak kalibracja ustawiła.... :-(

 

Sub odcięcie direct

Ampli:

- Sub 120hz

- kolumny small wszystkie na 80hz

 

Po zrobieniu kalibracji, na jakiej wartości Volume w amplitunerze oglądasz filmy?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po zrobieniu kalibracji, na jakiej wartości Volume w amplitunerze oglądasz filmy?

 

W nocy 47db, dzień 55db, skala denona 0-80db, gdzie przy 60vol ja już nie daje rady bo jest za głośno.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

W nocy 47db, dzień 55db, skala denona 0-80db, gdzie przy 60vol ja już nie daje rady bo jest za głośno.

 

To nie skala w dB....

 

Nie znam tego modelu Denona, ale 0-80 to skala absolutna (numeryczna), a nie w dB.

Na pewno w Menu jest opcja przełączenia na skale relatywna, wyskalowana od ok. -80.5 dB do +18 dB ( moga byc różnice).

 

Wlasnie na skali relatywnej poziom 0 dB jest referencyjnym i do tego poziomu kalibrujesz amplituner w KD. Po kalibracji, jeżeli była poprawna, ustawias gale Volume na 0 dB i oglądasz film - powinienes mieć 75 dB w miejscu odsłuchowym.

 

Wszystkie inne ustawienia gały Volume w ampli to uśmiech dyskoteki i własne preferencje.....sorry

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, jest możliwość przełączenia na tą drugą skale. Sprawdze ile w tedy będzie pokazywał amplituner. Dobrze zrozumiałem, że amplituner kalibracje robi wg.własnego poziomu głośności bez znaczenia na jakim go zostawiłem do kalibracji, a następnie po kalibracji jak ustawie poziom vol na 0 wg. tej drugiej skali to będzie ten poziom referencyjny...? Pytanie też drugie, skoro kalibrowałem suba do 75db na trybie classic to on powinien być używany jako referencyjny a jak się okazuje jest tam najmniej odczuwalny i słyszalny bas...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad.1 Tak, oprócz suba , którego powinienś ustawić na 75 dB, ustawienie głośności w trakcie kalibracji nie ma znaczenia. Po kalibracji powinieneś ustawić gałkę Volume na 0dB w skali releatywnej.

 

Ad.2 Jak wspomniałem wcześniej nie znam Denona, więc być może programy, w tym Classic, mają przypisane wartości ustawienia krzywej. Potestuj program Classic po kalibracji z ustawionym Volume na 0 dB.

Kalibracja jest wypadkową/wynikiem ustawienia kolumn względem miejsca odsłuchowego,wzajemnego oddziaływania głośników oraz pomieszczenia i jego akustyki - zawsze powinno się próbować różnych możliwych ustawień...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad.2 Jak wspomniałem wcześniej nie znam Denona, więc być może programy, w tym Classic, mają przypisane wartości ustawienia krzywej.

Tryb Classic jest w subie, nie ampli ;)

 

Pytanie też drugie, skoro kalibrowałem suba do 75db na trybie classic to on powinien być używany jako referencyjny a jak się okazuje jest tam najmniej odczuwalny i słyszalny bas...

Dokładnie tak jest, ponieważ tryb Classic jest referencyjny/neutralny, nie ma żadnych podbić, czyli subwoofer gra dokładnie to co jest zapisane w filmie.

Pozostałe tryby podbijają bas.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
<br />Tryb Classic jest w subie, nie ampli ;)<br />

 

jeżeli jest referencyjny/neutralny, więc tym bardziej nie wnosi nic do kalibracji. Na 0 dB ampli winien grać referencyjnie ścieżkę filmową.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.