Skocz do zawartości
IGNORED

Audio Video Show - 17-19.11.2017


Elberoth

Rekomendowane odpowiedzi

Byliśmy tam tylko my dwaj, więc siedzieliśmy pośrodku. Poprosiłem prezentera, żeby przełączył tryb z "cały pokój" na "sweet spot". Niestety, zrobiło się tylko gorzej - scena mocno się zawęziła, a głębi nadal nie było.

Mam ten wzmacniacz. Gra u mnie z Harbethami. W instrukcji zalecają postawić kolumny przy samej ścianie, i wtedy dokonać pomiaru. Niestety, o ile potrafi to fajnie okiełznać basy i wyrównać charakterystykę, to ze sceny robi straszną kaszanę. Najlepiej znaleźć ustawienie swoje i kolumn w tradycyjny sposób, a następnie dopiero dokonać kalibracji. Chodzi o to, aby ewentualna korekcja była jak najmniej inwazyjna. U mnie po wstępnej adaptacji pomieszczenia, korekcja jest bardzo subtelna i czasami się przydaję, jednak kolumy stoją jakieś 1.2 m od ściany.

Myślę, że takie zestawy, do bezpieczny wybór do nowoczesnych wnętrz, lub takich, gdzie zależy, aby sprzęt był bardziej dyskretny. Gra sobie przy okazji, a nikt nie skupia się na scenie.

 

To oczywiście moje doświadczenia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

System gra dobrze, albo nie....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam ten wzmacniacz. Gra u mnie z Harbethami. W instrukcji zalecają postawić kolumny przy samej ścianie, i wtedy dokonać pomiaru. Niestety, o ile potrafi to fajnie okiełznać basy i wyrównać charakterystykę, to ze sceny robi straszną kaszanę. Najlepiej znaleźć ustawienie swoje i kolumn w tradycyjny sposób, a następnie dopiero dokonać kalibracji. Chodzi o to, aby ewentualna korekcja była jak najmniej inwazyjna. U mnie po wstępnej adaptacji pomieszczenia, korekcja jest bardzo subtelna i czasami się przydaję, jednak kolumy stoją jakieś 1.2 m od ściany.

Myślę, że takie zestawy, do bezpieczny wybór do nowoczesnych wnętrz, lub takich, gdzie zależy, aby sprzęt był bardziej dyskretny. Gra sobie przy okazji, a nikt nie skupia się na scenie.

 

To oczywiście moje doświadczenia.

 

Tutaj można sobie zadać pytanie ile jest w stanie poprawić cyfrowa korekcja. Nie wyeliminuje ona zniekształceń ani błędów z opóźnień czasowych, nie usunie szumów. Możliwe że jest tak jak piszesz, tzn. że to jest tylko po to, żeby kosmetycznie naprawić zniekształcenia ze złej charakterystyki częstotliwościowej w amatorskich systemach. Szkoda :-]

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Boenicke robią tylko początkowe wow. Faktycznie grają dużym dźwiękiem ale zdecydowanie jest to przekaz przerysowany. Buchardt grał w 10 góra 12 metrach, a to w cale nie taki mały monitor który spokojnie zagra w 30m. Przekaz na pewno nie był agresywny. cała elektronika za 4 tys zł, grały stosunkowo głośno ze wspaniałą górą. Odnośnie góry, to wstęga w Zeta Zero waliła tak żyletkami, wręcz syczała jak wąż jakiś.

 

W 16m2. Plus kawałek korytarza. Ale to nie ważne. Ważne, że grały świetnie, w relatywnie małym pokoju, ze śmiesznie tanią elektroniką. Rok temu było to samo. A więc jednak może zagrać świetnie w tak małym pokoju. Zresztą kiedyś w takim pokoju prezentował się zawsze Harbeth i tez było świetnie.

 

Zastanawiałem się już, czy przypadkiem wystawca nie używał korekcji akustyki przez convolution filter wgranej w Roona czy Jrivera.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Don't trust opinion on forums.... every time I bought something based on online opinion and without listening in advance, it ended up being a big disappointment."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nędza.

 

Po co hejt?

 

Persona 9H grały bardzo dobrze. Dźwięk, w przeciwieństwie do bardzo nowoczesnych obudów, dobrze ułożony i wyważony, przyjemny w odbiorze można rzec tradycyjny. Ocena pozostaje zawsze kwestią gustu, ale te kolumny nie zasługują na hejt.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Naukowe teorie mnie nie interesują. Zresztą kogo tu interesują? To jest forum dla audiofilów."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W 16m2. Plus kawałek korytarza. Ale to nie ważne. Ważne, że grały świetnie, w relatywnie małym pokoju, ze śmiesznie tanią elektroniką. Rok temu było to samo. A więc jednak może zagrać świetnie w tak małym pokoju. Zresztą kiedyś w takim pokoju prezentował się zawsze Harbeth i tez było świetnie.

 

Zastanawiałem się już, czy przypadkiem wystawca nie używał korekcji akustyki przez convolution filter wgranej w Roona czy Jrivera.

 

Jeżeli tak (a też tak myślę) , to tylko potwierdza sens jej stosowania, podobnie jak rozwiewa wątpliwości dotyczące zasadności stosowania dsp z wpisów powyżej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Uwaga! Mam aktualnie na "sprzedaż"... następujące myśli na potrzeby audiofilii i muzyki:

-Nauczył się Pan czegoś od publiczności?-Tak, aby ją ignorować tak bardzo, jak to tylko możliwe. J. Zorn

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

UWAGA !!! UWAGA !!! UWAGA !!! UWAGA !!! UWAGA !!! UWAGA !!! UWAGA !!!

 

Znalazłem torbę z logo Audio Reference z dużą ilością płyt w środku oraz dowód rejestracyjny od Skody.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Don't trust opinion on forums.... every time I bought something based on online opinion and without listening in advance, it ended up being a big disappointment."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj można sobie zadać pytanie ile jest w stanie poprawić cyfrowa korekcja. Nie wyeliminuje ona zniekształceń ani błędów z opóźnień czasowych, nie usunie szumów. Możliwe że jest tak jak piszesz, tzn. że to jest tylko po to, żeby kosmetycznie naprawić zniekształcenia ze złej charakterystyki częstotliwościowej w amatorskich systemach. Szkoda :-]

 

A to mało! ;)

Najlepiej sobie porównać doświadczalnie, co jest w stanie zmienić nawet malutka 0,5 - 1 dB prawidłowa korekcja w wąskim zakresie pasma, mając dodatkowo pomiarowy podgląd sytuacji.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Uwaga! Mam aktualnie na "sprzedaż"... następujące myśli na potrzeby audiofilii i muzyki:

-Nauczył się Pan czegoś od publiczności?-Tak, aby ją ignorować tak bardzo, jak to tylko możliwe. J. Zorn

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to mało! ;)

Najlepiej sobie porównać doświadczalnie, co jest w stanie zmienić nawet malutka 0,5 - 1 dB prawidłowa korekcja w wąskim zakresie pasma, mając dodatkowo pomiarowy podgląd sytuacji.

Ile jest w stanie zmienić? To często zależy od tego jak bardzo wytężysz swoje zmysły. Możesz sobie zakleić czarnym sylikonem wyrwę w oponie swojego samochodu i będzie to miało bardzo wielki wpływ na twoje dobre samopoczucie, natomiast 100/100 osób nie zauważy żadnej różnicy w twoim aucie po wprowadzeniu tej kosmetycznej różnicy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I to się nazywa meloman, zastawił samochód, żeby płyt dokupić! ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Few are those who can see with their own eyes and hear with their own hearts." A.Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem na tej Twojej wystawie w niedzielę, ok 11 25 w pokoju z Vivaldim zagrało na moją prośbę Budgie i Deep Purple, bardzo miła obsługa i doskonała organizacja, gratuluję.

Gratuluję gustu, to moje ulubione kapele, fajnie jak ktoś jeszcze tego słucha.

Pozdrawiam

 

A może ktoś z forumowiczów pamięta Audio Show sprzed lat w Białymstoku ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zeszłym roku Paradigmy mi nie podobały się , w tym z ta amlifikacją Athema grało ładnie bez wyostrzeń .

Może i ja muszę do laryngologa wybrać się

 

Jak się podobało granie ... To zrób " se " Pan kino domowe na tych kolumnach. Przynajmniej będą fajnie wyglądały w salonie : )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Gry przygodowe ... " Wyłącznie Single Player !!! " ... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W instrukcji zalecają postawić kolumny przy samej ścianie, i wtedy dokonać pomiaru.

 

Zalecają tak, bo boją się, że inaczej ( bez naturalnego wzmocnienia basu przy powierzchniach ścian) wzmacniacz będzie musiał czasem dokonywać sporych korekcji in plus, co może spowodować zbytnie jego obciążenia.

Bezpieczniej i bardziej komfortowo dla niego jest kiedy będzie zdejmował

Dlatego nie trzymałbym się sztywno tej rady! ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Uwaga! Mam aktualnie na "sprzedaż"... następujące myśli na potrzeby audiofilii i muzyki:

-Nauczył się Pan czegoś od publiczności?-Tak, aby ją ignorować tak bardzo, jak to tylko możliwe. J. Zorn

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z całą amplifikacją Sikory (legendarne już monobloki Burdjak&Sikora, ech...).

 

Zapytam bo nie byłem ( przykre zdarzenie losowe) co masz na myśli i co wyraża w tym przypadku słowo "ech".

Tak dobrze, czy tak źle?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj można sobie zadać pytanie ile jest w stanie poprawić cyfrowa korekcja. Nie wyeliminuje ona zniekształceń ani błędów z opóźnień czasowych, nie usunie szumów. Możliwe że jest tak jak piszesz, tzn. że to jest tylko po to, żeby kosmetycznie naprawić zniekształcenia ze złej charakterystyki częstotliwościowej w amatorskich systemach. Szkoda :-]

Potrafi dosyć sporo. Jednak nie wszystko i często jakimś kosztem. Jak nie miałem żadnej adaptacji (ale kolumny odsunięte od ściany), to wyrównywała charakterystykę, głębię i szerokość sceny, a u nieosłuchanych wywoływała efekt wow, to jednak była mocno słyszalna, w nie do końca pozytywnym sensie. Określiłbym to jako brak pewnej naturalności/homogeniczności. Po zaadaptowaniu pierwszych odbić (i nie tylko) profesjonalnymi ustrojami (Vicoustic), efekt korekcji nie jest tak spektakularny, ale dużo przyjemniejszy i nienatarczywy. Lepiej ją mieć, niż nie. Obecnie najwięcej słucham na global, a przy odsłuchu "dedykowanym", na focus albo bez.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

System gra dobrze, albo nie....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja meloman? Dziękuję :) Dla sprzętowo-samozwańczego lutownika to prawdziwy komplement. Auta zaś faktycznie poszły się .....

 

pisałem a propos ogłoszenia Elberotha :)

 

Znalazłem torbę z logo Audio Reference z dużą ilością płyt w środku oraz dowód rejestracyjny od Skody.

I to się nazywa meloman, zastawił samochód, żeby płyt dokupić! ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Few are those who can see with their own eyes and hear with their own hearts." A.Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile jest w stanie zmienić? To często zależy od tego jak bardzo wytężysz swoje zmysły. Możesz sobie zakleić czarnym sylikonem wyrwę w oponie swojego samochodu i będzie to miało bardzo wielki wpływ na twoje dobre samopoczucie, natomiast 100/100 osób nie zauważy żadnej różnicy w twoim aucie po wprowadzeniu tej kosmetycznej różnicy.

 

Ja już się przyzwyczaiłem, że nawet słyszalny brak strun gitary , czy klawiszy - np. prawie jednej oktawy nie robi na audiofilach zbytniego wrażenia.

A nawet czasem poprawia "czytelność" i przejrzystość. :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Uwaga! Mam aktualnie na "sprzedaż"... następujące myśli na potrzeby audiofilii i muzyki:

-Nauczył się Pan czegoś od publiczności?-Tak, aby ją ignorować tak bardzo, jak to tylko możliwe. J. Zorn

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Redaktorzy

Zapytam bo nie byłem ( przykre zdarzenie losowe) co masz na myśli i co wyraża w tym przypadku słowo "ech".

Tak dobrze, czy tak źle?

 

Smutek, że te piękne wzmacniacze to już przeszłość. Ale teraz za to mamy wspaniałe polskie gramofony, konkurujące z super-duper firmami zagranicznymi, rządzącymi na rynku światowym od lat.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zalecają tak, bo boją się, że inaczej ( bez naturalnego wzmocnienia basu przy powierzchniach ścian) wzmacniacz będzie musiał czasem dokonywać sporych korekcji in plus, co może spowodować zbytnie jego obciążenia.

Oczywiście, że lepiej "ściągać" niż "zasypywać", ale Lyngdorf' podaje w instrukcji, że chodzi o różnice czasowe, w sensie pierwszych odbić za kolumnami.

 

This will ensure the back wall

audio reflection and the direct sound will reach

your ears at the same time, giving you perfect

timing.

 

Być może jest tak tylko napisane, by nie komplikować. No i tutaj jeszcze może być istotna budowa Herbatników, a konkretnie ich grająca obudowa. Nie mniej jestem zadowolony, bo inaczej bym takiego zestawu nie kupił. A trochę odsłuchiwałem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

System gra dobrze, albo nie....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Smutek, że te piękne wzmacniacze to już przeszłość. Ale teraz za to mamy wspaniałe polskie gramofony, konkurujące z super-duper firmami zagranicznymi, rządzącymi na rynku światowym od lat.

 

A jak grało?

Miał w tym roku dość ciekawe kolumny na plazmowych wysokotonówkach.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż to za kolumny TONSIL Calipso 40? Nie widzę ich w ofercie firmy.

 

Nowy model. Na AS była dopiero premiera.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Don't trust opinion on forums.... every time I bought something based on online opinion and without listening in advance, it ended up being a big disappointment."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pisałem a propos ogłoszenia Elberotha :)

Kuuurde, a już myślałem że zostanę melomanem :( Kurde. Mam tyle plików i wszystko na nic :(

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakoś nikt nie zwrócił uwagi na wysokiej klasy dźwięk w Audiofotre, gdzie grała potężna końcówka Pliniusa w klasie A z kolumnami Athom’a. Jeden z kilku systemów w Sobieskim, gdzie wróciłem dłużej posłuchać [poza jak ktoś tu stwierdził zamulającymi małymi Tad’ami :)], zresztą jak się potem okazało nie tylko ja.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Jak się podobało granie ... To zrób " se " Pan kino domowe na tych kolumnach. Przynajmniej będą fajnie wyglądały w salonie : )

Dołóż mi panie kolego 150 tys. i je łykam

 

 

 

Po co hejt?

 

Persona 9H grały bardzo dobrze. Dźwięk, w przeciwieństwie do bardzo nowoczesnych obudów, dobrze ułożony i wyważony, przyjemny w odbiorze można rzec tradycyjny. Ocena pozostaje zawsze kwestią gustu, ale te kolumny nie zasługują na hejt.

 

 

Po co hejt?

 

Persona 9H grały bardzo dobrze. Dźwięk, w przeciwieństwie do bardzo nowoczesnych obudów, dobrze ułożony i wyważony, przyjemny w odbiorze można rzec tradycyjny. Ocena pozostaje zawsze kwestią gustu, ale te kolumny nie zasługują na hejt.

Kiedyś dokuczyleś mi na tym forum , ale teraz się zgadzam z tobą. Siedziałem tam kilkanaście minut i nie mogłem się nacieszyć odsłuchem, dodatkowo oczarowany tym cyfrowymi wskaznikami Athema

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Sobieskim był taki pokój z czerwonymi monitorami na najnowszych drogich scan-speak`ach o owalnych cewkach, to było dobre granie. Dość wąski sweet spot, lokalizacja super, różnobarwność, wypełnienie, bas taki że koło mnie chłopak rozglądał się za subem.

Dynaudio 40 z Octave 110 się nie zawiodłem, tyle że pomieszczenie za duże, natomiast Dynaudio Contour 20 z Heglem 190 beznamiętnie.

Pokoje gdzie były głośniki na Seas excel dało się wyczuć ich klasę z tym że brakowało nie raz nasycenia. Jakieś małe monitorki na midbasie fountek a góra scan discavery jak na tak tanie same przetworniki to zagrało niespodziewanie dobrze, dobra inspiracja dla DIY, bo cena kolumn to trochę sporo :) W przekrojonej Taga Platinum w zwrotnicy same cewki powietrzne, kondensatory noname ale cewki powietrzne w sporej wyglądającej solidnie konstrukcji poniżej 5tys zł za parę, dobrze widzieć rozsądność, umiar, u rodaka, podejście nie zachłanne, czyli te mniej popularne ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

arcam 23t > synthesis ensemble el84 > excite x16 (mod.)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to moja druga wystawa i 3 dni słuchania a właściwie prze-słuchania bo w niedzielę już odwiedziłem prezentacje około-muzyczne H.Wrona, W.Padjas dla odreagowania 2 dniowego maratonu - właściwie tylko dół w Sobieskim i GT ...

 

moje naj oceniam tylko po ciarach na plecach:

 

Marantz 10 + QAcoustic 500 - prezentacja Kena Ishiwaty - była dynamika, barwa wokali, energia, ciarki jak zaśpiewał L.Armstrong z E.Fitzgerald - bajka - bardzo udana prezentacja

 

YAMAHA 3000 + NS 5000 - świetnie to zagrało, bardzo analitycznie, energicznie, fortepian z Yamamoto chyba najlepszy na wystawie, chyba godny następca 1000 choć tych pierwszych nie słuchałem nigdy ... generalnie idzie dźwięk w nieco chłodniejszą stronę i analityczną ale taka chyba ma być ich sygnatura (studyjna...)

 

ciary poczułem jeszcze na bardzo kiepskim zestawie z prezentacji H.Wrony - koncertowe nagranie MTV Nirwany - i na tak słabym zestawie wokal KC robił wrażenie - potrafił się przebić

 

przebój cena/wrażenie to:

FEZZ wzmacnaicz lampowy za 3tyś + kolumny za 1tyś - nie bali się zagrać mocno z wykopem i wróciło na chwilę we mnie życie po smęceniu na klockach za setki tyś smuf-jazzem ;-)

 

Podobały mi się Zeta Zero bi-stereo i znakomicie zagrały Alexxa z DeAgostino - świetny dźwięk. Focale z NAIM Statement dla mnie słabo bez życia ale lepiej niż rok temu z Monitor Audio za 50tyś wtedy to był straszliwy mezalians ;-)

Trenner z Hegel 30 - słabo choć bez wtopy ale nudno i nijako.

Pardigm - dobrze, kulturalnie.

 

W głowie mi jeszcze szumi ta wystawa i jak pozbieram myśli to może coś dopiszę ... wspaniała impreza - brawa dla organizatorów. Na przyszłość dla mnie ideałem byłoby zebranie wszystkiego w 1 miejscu !!! to byłaby bomba. Rozbicie na 3 lokalizacje jest męczące i trudno skorzystać ze wszystkich atrakcji.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.