Skocz do zawartości
IGNORED

Jaki typ/rodzaj wzmacniacza do cichego sluchania najlepszy?


Kaban
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Pod określeniem "małe kondensatory" rozumiem - takie o małej pojemności?

Solidne, z nadmiarem mocy trafo - to wiadomo, to jako pierwsze ale brak zgody, że to wystarczy jako zapas prądu i pojemność buforu już nie jest decydująca wtedy - bo o tym mówimy.

To nieprawda, samo trafo nie wytworzy nagle z tego cały czas niezmiennego zasilania zewnętrznego więcej prądu - ergo, duża odpowiednia do zapotrzebowania mocy pojemność musi być.

Zobacz np. na Krella kav-500i (trafo 2kVA, pojemności nie pamiętam, głowy uciąć nie dam, chyba 27 000 uF na kanał? Biorąc pod uwagę trafo to bardzo mała).

Dla kontrastu Nakamichi PA7 (trafo 700VA, pojemność kondensatorów 138 000 uF

Podałem jako przykład te bo obydwa z trudnymi kolumnami, po cichutku basu nie gubią :)

 

Z 1 Ohm to chyba przesadziłeś... Według norm impedancja zestawu głośnikowego w całym pasmie akustycznym nie powinna zejść poniżej 80% impedancji nominalnej. to jest dla 4-ohmowych zestawów 3,2 Ohm. nie wszyscy potrafią to utrzymać ale 1 Ohm to raczej się nie spotyka.

 

 

Zdarzają się takie konstrukcje, które pracują prawie na zwarciu ;)

Np. Infinity Kappa 9A (bodajże okolice 0,6 ohm)

Nieczęsto ale jednak.

Przypadków spadków do 1-2 ohm będzie więcej

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez konradwo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo grają tak samo, dopóki nie nastąpi przesterowanie. Czyli zanim wystąpią problemy z wydajnością prądową.

od jakiegoś czasu próbuje się dowiedzieć co to jest ta 'wydajność prądowa' i jakoś nikt mi tego nie potrafi wytłumaczyć. potrafisz to zdefiniować? bo ja osobiście podejrzewam ze taki parametr nie istnieje. nie widziałem go w żadnych danych technicznych wzmacniacza (niestety nie przejrzałem wszystkich 2000 wiec moglem coś przeoczyć). ten fikcyjny parametr został wymyślony przez marketing żeby dodać zadęcia i kupiony przez fanów hifi bez przemyślenia ze on właściwie nic nie oznacza. proszę mnie pouczyć jeśli jest inaczej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

od jakiegoś czasu próbuje się dowiedzieć co to jest ta 'wydajność prądowa' i jakoś nikt mi tego nie potrafi wytłumaczyć

 

A w Wikipedii coś na ten temat piszą? ;-)

 

Iro wytłumaczył Ci. Inna sprawa, że to wytłumaczenie jest tylko teoretyczne i subiektywne, bo każdy inny "tłumacz", będący "przy wiedzy" może tłumaczyć to zagadnienie zgoła inaczej. ;-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...rżniecie głupa z miną znawcy wszech rzeczy.

A co ja mam Ci więcej napisać, skoro sprawa dotyczy zrozumienia zależności pomiędzy ciśnieniem akustycznym a głośnością, oraz wykresy tę zależność przedstawiającego? To tylko jedna rzecz, ale w tym temacie wszechrzecz, a dla Ciebie nieosiągalna. To, że nie rozumiesz moich postów, które ograniczają się do odczytania kilku wartości z wykresu to na rawdę nie jest dowód na mój błąd. A poza własnym niezrozumieniem tematu w tym wątku nie przedstawiłeś nic. Więc czego oczekujesz? Chociaż jakieś pytanie konstruktywne byś zadał.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez szymon1977

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to jest z tym cichym sluchaniem i najlepszym typem/rodzajem wzmacniacza (i kolumn) do tego tak zeby (zwlaszcza) bas i soprany nie uciekaly prawie w ogole?

 

Slyszalem juz wiele teorii/twierdzen itd i byly to miedzy innymi:

 

1.

Wzmacniacz w klasie D (ponoc ta topologia/klasa juz "tak ma" ze graj swietnym basem od najnizszych glosnosci)

 

2.

Wzmacniacz w klasie A

 

3.

Wzmacniacz lampowy SET

 

4.

Wzmacniacz z Loudnessem (ktory trzeba uzywac i nie zwazac na to co mowia audiofile), ktory jest jedynym rozwiazniem

 

5.

Kolumny aktywne (bo pasywna zwrotnica muli/tlumi dzwiek wzmocniony na koncowce mocy niepotrzebnie)

 

6.

Wzmacniacz o wysokiej wydajnosci pradowej (czyli duzo amperow)

 

7.

Kolumny o wysokiej skutczenosci i bardzo duzym wooferze basowym

 

8.

Kolumny o malych i lekkich membranach (taka membrane jest latwo poruszyc juz niewielkim pradem stad bedzie sie super spisywac na niskiej glosnosci).

 

9.

Za duzo zmiennych stad nie ma reguly niestety

 

10.

Wzmacniacze AB z wysokiem BIASem (bo ponoc wiekszosc zwyklych tranzystorow AB ma to do siebie ze wlasnie gra slabo po cichu) np. ECI-1

 

11.

Tylko koncowki mocy i do tego musza byc naprawde dobre

 

12.

Kolumny z nieliniowa charakterystyka czestotliwosciowa, a mianowicie z wyeksponowanymi/podkreslonymi skrajami pasma (taki swoisty wbudowany delikatny Loudness w kolumny)

 

13.

Zestawianie wzmacniacza specjalnie z kolumnami niskoskotucznymi po to zeby trzeba bylo wiecej rozkrecic wzmacniacz zeby cokolwiek slyszec stad wzmacniacz pracuje na wiekszej mocy zeby uzyskac ta sama glosnosc i przez to sie 'otwiera' i brzmi dobrze mimo ze jest cicho (bo pracuje na wyzszej mocy zeby uzyskac ta sama glosnosc jak z kolumnami srednio lub wysokoskutecznymi)

 

14.

Wzmacniacz o bardzo duzej mocy (ponoc radza sobie dobrze na niskich poziomach glosnosci z jakiegos powodu).

 

15.

Wzmacniacz tylko danej firmy (np Firstwatt) czy danego podejscia do dzwieku (np. tylko amerykanie) albo danej lini produktowej albo wreczy tylko danego modelu konkretnego.

 

Jak widzicie, sporo sie juz nasluchalem a niektore teorie/reguly powyzej nawet sie wykluczaja.

 

Czy ktos moze w koncu raz na zawsze rozprawic sie z tym tematem i napisac nam wszystkim prosze jak to faktycznie jest?

 

Goraco zachecam do wyrazania opinie ludzi wyksztalconych w kierunku elektroniki i akustyki + osoby ktore 'mialy wszystko w domu' albo prowadzily kiedys sklep hifi lub w nim pracowaly stad przewalily setki sprzetow.

 

 

Dzieki

"Ogólnie Loudness to korekcja fizjologiczna dźwięku, podnosi poziom niskich i wysokich tonów przy małej sile dźwięku. Kedyś stosowana była dość powszechnie we wzmacniaczach (także w polskich wzmacniaczach np. serii WS-303 503). Także w zachodnich produkcjach można było coś takiego spotkać. Ogólnie funkcji tej używa się wówczas gdy chcemy ciszej słuchać muzyki np. w nocy. Im głośniej słuchamy muzyki tym funkcja ta przestaje być użyteczna. A czy jest wogóle użyteczna ? Najlepiej posłuchać samemu. Obecnie także niektórzy producenci stosują tego typu funkcję np. Denon w swoim wzmacniaczu PMA 700AE, a to zupełnie nowy produkt. Odnośnie stosowania tej funkcji są zarówno zwolennicy jak i zagorzali przeciwnicy. Najważniejsze, że funkcję tę można włączyć lub wyłączyć, wedle własnego uznania."cytat

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

De gustibus non est disputandum

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A w Wikipedii coś na ten temat piszą?

no widzisz jakos nie pisza....

Iro wytłumaczył Ci.

właśnie ze nic nie wytłumaczył. jak jest parametr to musi być jego definicja, sposób pomiaru... masz coś na ten temat? albo znasz kogoś co coś ma? bo na razie to same bajki czytam... i to ze jak jest duży to taaaaaaakie brzmienie...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no widzisz jakos nie pisza....

 

właśnie ze nic nie wytłumaczył. jak jest parametr to musi być jego definicja, sposób pomiaru... masz coś na ten temat? albo znasz kogoś co coś ma? bo na razie to same bajki czytam... i to ze jak jest duży to taaaaaaakie brzmienie...

Janie Dupku wszystko znajdziesz teoretycznie w sieci.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

De gustibus non est disputandum

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Janie Dupku wszystko znajdziesz teoretycznie w sieci.

jakoś nie mogę. to co znajduje to bicie piany podobne do tego co na tym forum. co utwierdza mnie w przekonaniu ze taki parametr w ogóle nie istnieje i został tak samo wymyślony jak podstawki na kable głośnikowe i pozłacany bolec zerujący...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mozecie teraz wszyscy przybic sobie wirtualna piatke na zgode?

Jeszcze godzinka z dobra muza (cicho grajaca hah) i trzeba isc w kojo. Spokojnej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Chord/Naim/ATC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co to jest ta 'wydajność prądowa'

Możesz to traktować jako termin marketingowy :)

Jeżeli chcesz mu nadać sens techniczny, to można analizować maksymalny prąd na wyjściu wzmacniacza, przy założonym poziomie zniekształceń

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mozecie teraz wszyscy przybic sobie wirtualna piatke na zgode?

Jeszcze godzinka z dobra muza (cicho grajaca hah) i trzeba isc w kojo. Spokojnej.

jasne, piątkę zawsze... -:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

obydwa z trudnymi kolumnami, po cichutku basu nie gubią

 

A tanie sprzęty gubią? Ciekawe... Akurat pomiar taniego sprzętu mogę zrobić, bo mam ;)

Nawet robiłem, ale mam za małe doświadczenie ;)

 

Możesz to traktować jako termin marketingowy :)

Jeżeli chcesz mu nadać sens techniczny, to można analizować maksymalny prąd na wyjściu wzmacniacza, przy założonym poziomie zniekształceń

 

OK, teraz to samo ale przy małych poziomach, zgodnie z tematem wątku. Co to jest wydajność prądowa przy cichym słuchaniu?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie Loudness to korekcja fizjologiczna dźwięku, podnosi poziom niskich i wysokich tonów przy małej sile dźwięku.

Tu należy się sprostowanie: bo choć faktycznie po wciśnięciu loudness poziom basów i soporanów wzrasta względem poziomu sprzed wciśnięcia, to istotą tej funkcji jest przywrócenie równowagi pomiędzy głośnością dźwięków o różnych częstotliwościach, która wraz ze ściszanie po prostu się rozlazła.

 

A czy jest wogóle użyteczna ? Najlepiej posłuchać samemu.

Wersja cyfrowa (np YPAO) w przeciwieństwie do tradycyjnej ma dobre opinie. Więc tylko czekać, jak świadomi klienci wymuszą na producentach, że porządny loudness stanie się standardem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez szymon1977

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chcesz mu nadać sens techniczny, to można analizować maksymalny prąd na wyjściu wzmacniacza, przy założonym poziomie zniekształceń

Ja mu nie chce nadawać żadnego sensu (a już w ogóle technicznego) bo według mnie ten parametr nie ma sensu. to o czym piszesz jest definiowane przez moc wyjściowa na nominalnym obciążeniu. a to jak niektórzy interpretują znaczenie 'wydajności prądowej' to jest już prawdziwy odlot...

 

która wraz ze ściszanie po prostu się rozlazła.

no to teraz trzeba powycierac... :-). a tak na poważnie to Yankes ma racje - chodzi o korektę fizjologicznej charakterystyki słuchu przy malej głośności. to jest tak jak ze wzrokiem: jak jest ciemniej to słabo widzimy kolory, jak jest cicho to słabiej słyszymy niskie i wysokie tony, loudness ma za zadanie poprawić nasz subiektywny odbiór tak żeby był zbliżony do tego przy normalnej głośności.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...a to jak niektórzy interpretują znaczenie 'wydajności prądowej' to jest już prawdziwy odlot...

A odlot ekstremalny to posądzenie wydajności prądowej o to, co jest efektem rozmijania się charakterystyki ludzkiego słuchu z charakterystyką gałki Volume, a zobrazowane jest krzywymi FM.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...loudness ma za zadanie poprawić nasz subiektywny odbiór...

Nie! Subiektywny odbiór to możesz poprawić sobie kupując bezpiecznik za milion dolców, a zadaniem funkcji loudness jest przeciwdziałanie konkretnemu zjawisku opisanemu przez panów FM.

 

...chodzi o korektę fizjologicznej charakterystyki słuchu...

Nie! Korektę charakterystyki słuchu to możesz sobie zrobić np. wsadzając w uszy zatyczki, a funkcja loudness koryguje głośności wydobywających się z głośników dźwięków o różnych częstotliwościach, które wraz ze zmniejszeniem głośności odsłuchu się rozlazły.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez szymon1977

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mędrkuj chłopczyku tylko podaj modele wzmacniaczy które to testowałeś i grały słabo podczas cichego słuchania. Najlepiej kilka. Pośmiejemy się . Tym razem z ciebie. Jak nic nie podasz to znaczy że g... slyszałeś. Wymyślisz coś na poczekaniu.....zrobisz z siebie błazna bo zaraz cię znający się na rzeczy wyśmieją.

 

Ładnie prosisz - masz.

Moja koncepcja jest następująca - mierzymy charakterystykę systemu przy różnych poziomach, kompensujemy poziomy, oglądamy. Charakterystyka sama w sobie nie jest istotna, ponieważ mierzona jest przypadkowo i w tym przypadku bardzo blisko ustawionym mikrofonem, bo przy małych poziomach zakłócenia zewnętrzne mogłyby zniekształcić wyniki. Ważne są różnice. Oczywiście można by z tym iść do komory itp, ale i tak w komorze nikt nie słucha, ani głośno ani cicho. Poniżej pomiar normalnych niedużych głośników w obudowie zamkniętej, zasilanych konsumenckim wzmacniaczem. Zdecydowanie grają słabiej podczas cichego słuchania. Cztery poziomy, co 10dB, najgłośniejszy to jakieś 90dBA, czyli najcichszy 50, to już niewiele słychać. Czego się możemy spodziewać? Ponieważ zniekształcenia zespołu wzmacniacz-głośnik w dole mogą wynosić około 1-2%, można uznać, że różnice rzędu 0,1-0,2dB będą normalne i pokażą to, co IMO teoretycznie ma miejsce, czyli przy cichym graniu proporcjonalnie mniej "góry" i "więcej "dołu", przy głośniejszym odwrotnie, oczywiście w zakresie 0,1-0,2dB. I mniej więcej to się zgadza, aczkolwiek nie wiem, czy nie dorabiam zbyt dużej ideologii do błędu pomiaru mikrofonem - z dokładnością 0,1dB? Aczkolwiek to jest dość powtarzalne, już kiedyś to zauważyłem, jest to jednak dość specyficzny pomiar.

(pomiar zielony/khaki to najwyższy poziom, fioletowy najniższy)

Jeżeli tak jest w sprzęcie, którego normalnie codziennie dotykam, to jakie różnice w charakterystykach przy różnicach poziomu 40dB występują w sprzęcie, którego nie dotykałem? Zapewne ktoś z doświadczeniem odpowie ;)

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Iro wytłumaczył Ci. Inna sprawa, że to wytłumaczenie jest tylko teoretyczne i subiektywne

 

Teoretyczne i praktyczne. Praktycznie ten parametr zobrazować można obciążając wyjście wzmacniacza kolejnymi, coraz mniejszymi impedancjami i mierzyć jego moc oddawaną na tych próbach, aż do momentu wejścia w przester lub całkowitego wyłączenia.

Kolega "jan d." pytał ogólnie o "wydajność prądową".

Podobnie "sound", dopytywał wcześniej "czym różnią się (technicznie) wzmacniacze" - też ogólnie - poza szczegółowym tematem tego wątku, następnie rezolutny (jak zawsze) sound, marudzi, że to się ma nijak do cichego słuchania.

 

Tak, wydajność prądowa w tym szczególnym przypadku, (cichego słuchania) ma niewiele do rzeczy.

Największy wpływ ma nasza fizjologia słuchu i tego nikt nie przeskoczy. System może odtwarzać te niskie poziomy z doskonałymi nadal "skajami pasma", tylko co z tego jak MY (homo sapiens - wykluczamy na ten czas kosmitów) je gorzej z natury (naszej) wtedy słyszymy?

Filtr "kontur/loudness' nie jest niczym złym, wtedy, gdy działa na tych małych poziomach wzmocnienia, chyba zresztą zawsze on działa/działał tak, że automatycznie (odczep na potencjometrze) wyłączał się od określonego poziomu wzmocnienia.

To, że są wzmacniacze, które lepiej bez tego sobie radzą przy małym wzmocnieniu - podobno A klasowe z powodu pełnego wysterowania tranzystorów przez cały czas mają tu przewagę? Nie wiem trzeba pytać mocniejszych technicznie.

Ja mam swoją "teorię" (być może i spiskową) o "zaszyciu" na stałe i bez wyprowadzonej regulacji na zewnątrz takich filtrów (choćby i delikatnie 1-2 dB działających).

Aby to wykluczyć w każdym modelu wzmacniacza trzeba by zobaczyć jego schemat ideowy, jaka jest dostępność tych schematów dzisiaj?

 

Dodać można do tego fenomenu dobrego grania cichaczem - układ taki, że wzmacniacz współpracuje z kolumnami, które już fabrycznie/manufakturowo są tak "wystrojone" na skrajach swojego pasma przenoszenia. Tyle, że takie głośniki są do dupy, bo i głośniej grając, u nich to podbicie nie zniknie jak w przypadku konturu we wzmacniaczu, może do sypialni i nocnego pomrukiwania takie są dobre.

Niestety zjawiska audiofili u człowieka od kilkuset tysięcy/milionów (?) lat już jego historii nie stwierdza.

Być może gdyby już neandertalczyk przerzucał tysiące wzmacniaczy i je po cichu w jaskini od-słuchiwał, ewolucja do naszych czasów miałaby więcej szans i możliwości na "lepsze" wykształcenie naszego słuchu na skrajach pasma akustycznego.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez iro III
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu nie chodzi o moc oddawana bo ta ograniczona jest tranzystorami, zauważyliście ze nie kazdy wzmacniacz podwaja moc przy 2 krotnym spadku impedancji obciążenia?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niektorzy producenci podaja jaki jest maksymalny prad wyjsciowy

to jest prąd przy którym wchodzi zabezpieczenie stopnia końcowego. nie ma znaczenia dla pracy w normalnym obszarze

 

zauważyliście ze nie kazdy wzmacniacz podwaja moc przy 2 krotnym spadku impedancji obciążenia?

podwaja, jeśli wyszło ci inaczej to znaczy ze źle zmierzyłeś.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podwaja, jeśli wyszło ci inaczej to znaczy ze źle zmierzyłeś.

No raczej te ze słabowitym trafem i buforem prądowym nie podwajają.

 

Ale znowu wprowadzasz do dyskusji ogólne warunki pracy, co nie ma nic wspólnego z tematem wątku i z tym szczególnym warunkiem pracy wzmacniacza.

Potem znowu będziesz narzekał na brak związku i teoretyzowanie?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez iro III
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

System może odtwarzać te niskie poziomy z doskonałymi nadal "skajami pasma"...

Stwierdzenie "doskonałość" jest tu uważam nie na miejscu. Bo to nie miernik a człowiek jest odbiorcą dźwięku. A patrząc z punktu widzenia człowieka po ściszeniu do 60dB dźwięk będzie mieć wyraźny spadek głośności basu więc daleki będzie od doskonałości. No chyba, że posłużymy się miernikiem wyskalowanym w fonach. No ale wtedy otrzymamy obraz nędzy i rozpaczy, więc nikt miernikiem wyskalowanym w fonach się nie posługuje.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez szymon1977

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

No raczej te ze słabowitym trafem i buforem prądowym nie podwajają.

 

Maksymalnej nie podwajają, ale w zakresie 1/10 mocy podwajają bez problemu.

 

To, że są wzmacniacze, które lepiej bez tego sobie radzą przy małym wzmocnieniu - podobno A klasowe z powodu pełnego wysterowania tranzystorów przez cały czas mają tu przewagę? Nie wiem trzeba pytać mocniejszych technicznie.

 

Powyżej masz pomiar - lepiej czyli jak? ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stwierdzenie "doskonałość" jest tu uważam nie na miejscu. Bo to nie miernik a człowiek jest odbiorcą

 

'szymon' nie mąć!

Doskonale - napisałem, z punktu widzenia techniki wzmacniacza.

Z punktu widzenia człowieka i jego zdolności odbioru nie mam z Tobą sporu...więc nie mąć, przeczytaj i zrozum,co napisałem we wpisie #261

 

Użytkownik iro III dnia 15.11.2018 - 07:51 napisał

To, że są wzmacniacze, które lepiej bez tego sobie radzą przy małym wzmocnieniu - podobno A klasowe z powodu pełnego wysterowania tranzystorów przez cały czas mają tu przewagę? Nie wiem trzeba pytać mocniejszych technicznie.

 

Powyżej masz pomiar - lepiej czyli jak? ;)

 

Nie wiem, przytoczyłem to, z czym już się spotkałem i Ty jako ten "mocniejszy" w temacie, możesz to uznać lub nie.

 

Użytkownik iro III dnia 15.11.2018 - 08:35 napisał

 

No raczej te ze słabowitym trafem i buforem prądowym nie podwajają.

 

Maksymalnej nie podwajają, ale w zakresie 1/10 mocy podwajają bez problemu.

 

To stwierdzenie było odpowiedzią też do ogólnej zasady podawania przez producentów właśnie tej "muskularnej" wartości, oni lubią prężyć muskuły na wartościach max.

W temacie "cichaczem" racja.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, przytoczyłem to, z czym już się spotkałem i Ty jako ten "mocniejszy" w temacie, możesz to uznać lub nie.

 

Nie pytam o techniczną stronę, tylko jak lepsze może być pasmo jakiegoś innego systemu przy różnych poziomach od tego, który zmierzyłem?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No raczej te ze słabowitym trafem i buforem prądowym nie podwajają.

dopóki nie wejdziesz w obszar przesterowania, wzmacniacz jest (prawie) idealnym źródłem napięciowym. w normalnych wzmacniaczach (takich powiedzmy od 200€) PSRR (power supply rejection ratio) jest na poziomie 90dB czyli w zasadzie poniżej szumów. czyli zasilacz jest dobry dopóki nie próbujesz przesterować. reszta to ściema.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niektorzy producenci podaja jaki jest maksymalny prad wyjsciowy

 

No właśnie część producentów podaje max prąd wyjściowy w Amperach i to moim zdaniem jest dobrym wyznacznikiem wydajności .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.