Skocz do zawartości
IGNORED

Jaki SUBWOOFER do stereo - temat zbiorczy


tomakl
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

8 minut temu, S0nic napisał:

- absolutna poprawa precyzji grania basu

Jeden dobry ma absolutnie dobrą "precyzję".  // Chybiony argument.

9 minut temu, S0nic napisał:

- absolutnie lepszy bas w całym pomieszczeniu

Po co "w całym pomieszczeniu"? Wystarczy w miejscu odsłuchu.  // Chybiony argument.

10 minut temu, S0nic napisał:

- absolutnie niższe zniekształcenia

Jak dzięki drugiemu ten pierwszy ma mieć niższe zniekształcenia? Grają ciszej i dlatego?  // Chybiony argument.

 

12 minut temu, xajas napisał:

Po szoste: to totalny bezsens.

A pisalismy o tym juz chyba tysiac razy

Nawet jak "tysiąc" razy napiszesz słowo "bezsens" - to nie nabierze ono sensu.

Napisz 1001 raz i się okaże, że masz... chybiony argument : -)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, Wuelem napisał:

Jeden dobry ma absolutnie dobrą "precyzję".  // Chybiony argument.

Po co "w całym pomieszczeniu"? Wystarczy w miejscu odsłuchu.  // Chybiony argument.

Jak dzięki drugiemu ten pierwszy ma mieć niższe zniekształcenia? Grają ciszej i dlatego?  // Chybiony argument.

Czyli firma WLM nie ma opcji grania po 1 na kanał a nie możesz zmienić nicka? Bo tak trochę piszesz na siłę moim zdaniem. 🙂


Pierwszy komenatrz bez sensu, dwa dają finalnie lepszą precyzję niż jeden. Czyli jak jeden gra turbo precyzyjnie to z drugim będzie jeszcze lepiej. To dosyć proste.

Drugi komentarz bez sensu, lepiej mieć wszędzie lepszy/dobry bas. To dosyć oczywiste.

Trzeci komentarz już lepszy. Tak, -6dB więc mają niższe zniekształcenia.

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez S0nic

obiektywnie o audio

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, S0nic napisał:

lepiej mieć wszędzie lepszy/dobry bas.

Na balkonie. I tarasie również. Ach, i na kominie, bo tam człowiek czasem też włazi.  // Dobry argument.

2 minuty temu, S0nic napisał:

Trzeci komentarz już lepszy. Tak, -6dB więc mają mniejsze zniekształcenia.

Wolę subwoofer, który ma spadek 0 dB. Ale nie wykluczam, że są takie z -6 dB  // Dobry argument.

3 minuty temu, S0nic napisał:

Czyli firma WLM nie ma opcji grania

Można dodawać dowolnie, na prezentacjach grała np. na dwa w Warszawie, bo chyba zależało im, żeby ludzie podskakiwali na eksplozyjne i transjentowe dźwięki. Impreza w listopadzie i o tej porze roku w sumie zimno jest. Tak więc jak jest potrzeba - można 2 podłączyć.

Bardzo dobry argument... żeby tego nie robić. Ciepło się ubrać 🙂

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, S0nic napisał:

Szymon, testowałem 2vs1 i jest na prawdę olbrzymia różnica 😉

Nie przeczę, 2 na pewno mogą zagrać lepiej niż 1, ale też jak się nie wie co i jak to 2 na pewno łatwiej spier...ć niż 1 🙂

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Wuelem napisał:

Na balkonie. I tarasie również. Ach, i na kominie, bo tam człowiek czasem też włazi.  // Dobry argument.

Wolę subwoofer, który ma spadek 0 dB. Ale nie wykluczam, że są takie z -6 dB  // Dobry argument.

Można dodawać dowolnie, na prezentacjach grała np. na dwa w Warszawie, bo chyba zależało im, żeby ludzie podskakiwali na eksplozyjne i transjentowe dźwięki. Impreza w listopadzie i o tej porze roku w sumie zimno jest. Tak więc jak jest potrzeba - można 2 podłączyć.

Bardzo dobry argument... żeby tego nie robić. Ciepło się ubrać 🙂

Nie spadek 6dB tylko jako że podpinasz dwa to mogą grać -6dB a mają taki sam output. 

Można podpiąć po 1 na kanał czy sygnał zsumowany? Jeżeli po 1 na kanał to warto dokupić drugi.

Osoba która siedzi obok ciebie już nie posłucha bo gra dobrze tylko w 1 miejscu :)?

3 minuty temu, szymon1977 napisał:

Nie przeczę, 2 na pewno mogą zagrać lepiej niż 1, ale też jak się nie wie co i jak to 2 na pewno łatwiej spier...ć niż 1 🙂

 

Spora różnica jest, przecież bym nie ściemniał 😉

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez S0nic

obiektywnie o audio

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta dyskusja o tym spadku -6dB, to znowu taki Wuelemowy bezsens.

Popatrz co sie dzieje, jak wstawisz taki subwoofer do realnego pomieszczenia.

Tak wygladaja takie spadki i to nie w klopie, nie na balkonie tylko w miejscu odsluchu!

Ten cytowany spadek -6dB na skraju pasma w porownaniu z ponizszymi pikami i dipami jest smiechu warty.

Ponizej pokazalem 2 i 4 suby, a jeden wyglada jeszcze jeszcze gorzej!

Ale widac ze im wiecej subow, tym bardziej rownomierny przebieg (mniejsze spadki)

Ale dla coniektorych to ciagle czarna magia 🙂

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Mozna ten temat potraktowac powaznie i poczytac o co chodzi, albo zmyslac historyjki o balkonach i spadkach, tak jak Wuelem  

IMG_0998.thumb.png.460f55413ff258c2a5b24ee080ed4f3c.png

IMG_9459.thumb.jpg.02c0e2807a8eeee7d752502bce8384c6.jpgIMG_0999.thumb.png.318643386dd53545f9780e194994c905.pngIMG_1001.thumb.png.8e5e88ac551a71999f26369d3a95e9cb.pngIMG_1002.thumb.png.5b35298f249e8211690fef8f96cac8b1.png

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez xajas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
29 minut temu, S0nic napisał:

Spora różnica jest, przecież bym nie ściemniał 😉

Nie przeczę, za to Wy niezauważacie, że jak się tematu nie ogarnia (ja np nie ogarniam), to ta różnica może wyjść na minus. To jak z autami, szybsze jest lepsze, ale jak ktoś tematu nie ogarnia to szybszym się co najwyżej lepiej rozp...li.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, xajas napisał:

Ta dyskusja o tym spadku -6dB, to znowu taki Wuelemowy bezsens.

Popatrz co sie dzieje, jak wstawisz taki subwoofer do realnego pomieszczenia.

Tak wygladaja takie spadki i to nie w klopie, nie na balkonie tylko w miejscu odsluchu!

Ten cytowany spadek -6dB na skraju pasma w porownaniu z ponizszymi pikami i dipami jest smiechu warty.

Ponizej pokazalem 2 i 4 suby, a jeden wyglada jeszcze jeszcze gorzej!

Ale widac ze im wiecej subow, tym bardziej rownomierny przebieg (mniejsze spadki)

Ale dla coniektorych to ciagle czarna magia 🙂

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Mozna ten temat potraktowac powaznie i poczytac o co chodzi, albo zmyslac historyjki o balkonach i spadkach, tak jak Wuelem  

IMG_0998.thumb.png.460f55413ff258c2a5b24ee080ed4f3c.png

IMG_9459.thumb.jpg.02c0e2807a8eeee7d752502bce8384c6.jpgIMG_0999.thumb.png.318643386dd53545f9780e194994c905.pngIMG_1001.thumb.png.8e5e88ac551a71999f26369d3a95e9cb.pngIMG_1002.thumb.png.5b35298f249e8211690fef8f96cac8b1.png

Już któryś raz widze że bardzo dobre zestawienie otrzymuje się kiedy jeden subwoofer jest z przodu i jeden z tyłu.

Czy masz jakieś doświadczenie co jeżeli odległości do słuchacza są różne dla modelu postawionego z przodu i tyłu a przy założeniu że amplituner nie ma korekcji dla dwóch odrębnych?

Wszystkie schematy jednak obrazują w miarę symetryczny układ

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
27 minut temu, szymon1977 napisał:

Nie przeczę, za to Wy niezauważacie, że jak się tematu nie ogarnia (ja np nie ogarniam), to ta różnica może wyjść na minus. To jak z autami, szybsze jest lepsze, ale jak ktoś tematu nie ogarnia to szybszym się co najwyżej lepiej rozp...li.

Bez problemu byś ogarnął 😉

Gain, faza, odcięcie i miejsce - 4 zmienne 😉

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

obiektywnie o audio

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, S0nic napisał:

Bez problemu byś ogarnął 😉

Gain, faza, odcięcie i miejsce - 4 zmienne 😉

Umysł dałby radę ale nie ma czasu, zamiast kombinować jak ogarnąć 2,wolę słuchać na jednym. Zakup suba uważam za swój największy audio krok naprzód, od momentu zaprzestania poszukiwania szczęścia w kablach i innych gadżetach.

Ps

Co to jest "gain"?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez szymon1977

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, szymon1977 napisał:

Umysł dałby radę ale nie ma czasu, zamiast kombinować jak ogarnąć 2,wolę słuchać na jednym. Zakup suba uważam za swój największy audio krok naprzód, od momentu zaprzestania poszukiwania szczęścia w kablach i innych gadżetach.

Ps

Co to jest "gain"?

Chodziło mi o wzmocnienie, głośność subika 🙂

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

obiektywnie o audio

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, S0nic napisał:

Chodziło mi o wzmocnienie, głośność subika 🙂

Po polsku rozumiem 🙂

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, S0nic napisał:

Nie spadek 6dB tylko jako że podpinasz dwa to mogą grać -6dB a mają taki sam output. 

Oki, czasem swobodnie sobie coś skomentuję. Ale tu na serio, rozwiń co masz na myśli i co dokładniej kryje się pod cytowanym stwierdzeniem. Nie rozumiem tego i nie chcę robić myślowego błędu, gdy nie jest to dla mnie jasne.
Jak wiesz punktem wyjścia jest sytuacja, gdy wzmacniacz ma bardzo duży zapas mocy i subwoofer także ma prawie nieograniczoną rezerwę ciśnienia do wykorzystania. Jeden sub bez limitów mocowych.

Co zyskam patrząc od strony sprzętu na zakupie drugiej sztuki?

Bo nie mówmy o wrażeniach słuchowych (czy tym bardziej o dodatkowo wydanych $$$). Mam porównanie subwofera 12 cali, 15 cali i 18 cali. Wszystkie miałem u siebie w domu. Tak na marginesie zdradzę, że sprawny 12-calowy jest całkowicie wystarczający względem nawet absurdalnych SPL w 50 m2. Po prostu zamknięte pomieszczenie tworzy "puszkę", która dla niskich częstotliwości jest doskonałym nośnikiem energii. Problemem staje się wygaszenie fal, a nie ich brak (czy jakieś teoretycznie mniejsze dB, o które tu dopytuję).

Chętnie przyjmę klarowne objaśnienie i obiecuję się solidnie nad nim pozastanawiać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, Wuelem napisał:

Oki, czasem swobodnie sobie coś skomentuję. Ale tu na serio, rozwiń co masz na myśli i co dokładniej kryje się pod cytowanym stwierdzeniem. Nie rozumiem tego i nie chcę robić myślowego błędu, gdy nie jest to dla mnie jasne.
Jak wiesz punktem wyjścia jest sytuacja, gdy wzmacniacz ma bardzo duży zapas mocy i subwoofer także ma prawie nieograniczoną rezerwę ciśnienia do wykorzystania. Jeden sub bez limitów mocowych.

Co zyskam patrząc od strony sprzętu na zakupie drugiej sztuki?

Bo nie mówmy o wrażeniach słuchowych (czy tym bardziej o dodatkowo wydanych $$$). Mam porównanie subwofera 12 cali, 15 cali i 18 cali. Wszystkie miałem u siebie w domu. Tak na marginesie zdradzę, że sprawny 12-calowy jest całkowicie wystarczający względem nawet absurdalnych SPL w 50 m2. Po prostu zamknięte pomieszczenie tworzy "puszkę", która dla niskich częstotliwości jest doskonałym nośnikiem energii. Problemem staje się wygaszenie fal, a nie ich brak (czy jakieś teoretycznie mniejsze dB, o które tu dopytuję).

Chętnie przyjmę klarowne objaśnienie i obiecuję się solidnie nad nim pozastanawiać.

Tu nie ma się nad czym zastanawiać. Potrzebne są 2 sztuki. Jedna sztuka na kanał. To gra lepiej.

Co do tych 6dB...

O 6dB zmniejsza się poziom wzmocnienia po instalacji drugiego subwoofera. Co daje mniejsze zniekształcenia. 

Na panelu z tyłu jest pstryczek +6dB gdy ma się jednego suba a gdy instalujemy drugiego ten pstryczek ląduje na 0. To tylko jeden z wielu plusów stosowania dwóch subow. Xajas opisał większość od strony akustycznej, ja tego lepiej nie zrobię. Jeżeli nie chcesz zrozumieć tego co on pisze to moje wpisy tego nie zmienią.

 

Od strony samego już brzmienia to zyskujemy dużo bardziej precyzyjne brzmienie, jest to efekt tego o czym pisze Xajas.

Inaczej już nie potrafię 🙂

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

obiektywnie o audio

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
53 minuty temu, S0nic napisał:

O 6dB zmniejsza się poziom wzmocnienia po instalacji drugiego subwoofera. Co daje mniejsze zniekształcenia. 

Na panelu z tyłu jest pstryczek +6dB gdy ma się jednego suba a gdy instalujemy drugiego ten pstryczek ląduje na 0.

Ale Ty piszesz o rozwiązaniu jednego producenta. JAKI PSTRYCZEK - się pytam?!

Pstryczek oznacza jakiś kompromis. U innego producenta może nie być żadnego kompromisu.
Wzmacniacz ma mieć o 6 dB mniejszą moc? Jaki sens jak pracuje na 20%.
Głośnik w subie ma mieć o 6 dB mniejszą moc? Jaki sens jak pracuje na 10%.

Zniekształcenia nie rozkładają się liniowo - tak we wzmacniaczu, jak i głośniku. Można się wpasować w zakres najmniejszych, ale to nie ma sensu. Ogólna jakość ma być taka, żeby pozostawić CAŁKOWICIE na boku takie rozważania. WILSON AUDIO ostatnio wprowadził serię subwooferów (mogę podlinkować do katalogu). Myślisz że jest choć słowo, że do dobrej jakości trzeba - od strony użytkownika - kontrolować poziom zniekształceń? To by kompromitowało projekt i firmę.

53 minuty temu, S0nic napisał:

Od strony samego już brzmienia

Od strony samego brzmienia, to najlepsze suby opisuje się, że mamy wrażenie, iż DINOZAUR przechadza się po pokoju. Jest takie tąpnięcie i oddech. Ciężar i masywność. Niby tylko z niewidzialnego dźwięku, a jednak odczuwalne. Ale do takiego efektu trzeba wejść na odpowiednią jakość i wielkość subwoofera. Dlatego napisałem o nieograniczonej mocy i nielimitowanym poziomie SPL - dla powierzchni powiedzmy 100 m kw.

Reszta to usprawiedliwianie słabego subwoofera. Żeby nie pisać o "mojej" firmie odwołam się znowu do WILSON AUDIO. Trafnie ujęli zagadnienie, bym im zaufał. W ich sprzęt.

53 minuty temu, S0nic napisał:

Potrzebne są 2 sztuki. Jedna sztuka na kanał.

Masz tu trafną odpowiedź:

3 godziny temu, Piotr Sonido napisał:

Wszystkie schematy jednak obrazują w miarę symetryczny układ

Subwoofer nie powinien stać na linii kolumn głównych - takie jest zasadnicze założenie, które praktykuję i wynika z zaleceń. Więc tworzysz romby i trójkąty - dla najlepszego efektu. A symetria to już warunek wynikający z fizyki, jeśli nie chcesz naprawiać tego, co sam zepsułeś.

Nie rozważamy jednego słabiutkiego subika, którego trzeba postawić w miejscu, w którym generuje najwyższe ciśnienie. Mówimy o uzyskaniu swobody CAŁEGO pasmo wynikającej z dostarczenia pełnej podstawy basowej. Jeden subwoofer, dwa, czy trzy lub więcej nie wniosą NIC, jeśli już pierwszym zrealizujesz postawiony CEL.

To nie KINO DOMOWE, gdzie KILKU słuchających ma być w optymalnym rozkładzie fali niskotonowej. Mają słyszeć tak samo. Dlatego instalacje kina domowego są tak rozbudowane i kosztowne. Stereo to punktowy efekt. W STEREO nie jest celem NAGŁOŚNIENIE całego pomieszczenia. Chcesz wdrożyć metodę z kina domowego do celu odbioru przez pojedynczego słuchacza.

I oczywiście można słuchać we dwoje, ale wtedy masz do rozwiązania DUŻO (!!!) większy problem kierunkowości najwyższych tonów. Co z genialnego "bass", jak "treble" będziesz miał obniżone o 15 dB albo więcej z powodu siedzenia poza osią. To co, zakładamy nowy temat: po 2 treble na kanał, bo jeden to za mało 🙂?

Moje kolumny mają dwa treble, więc od razu wiemy, że są rozwiązania zanim niektórzy sobie problem uświadomią.
Uświadomiłem o tym przy okazji... Na zdrowie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Wuelem
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, Wuelem napisał:

Ale Ty piszesz o rozwiązaniu jednego producenta. JAKI PSTRYCZEK - się pytam?!

Pstryczek oznacza jakiś kompromis. U innego producenta może nie być żadnego kompromisu.
Wzmacniacz ma mieć o 6 dB mniejszą moc? Jaki sens jak pracuje na 20%.
Głośnik w subie ma mieć o 6 dB mniejszą moc? Jaki sens jak pracuje na 10%.

Zniekształcenia nie rozkładają się liniowo - tak we wzmacniaczu, jak i głośniku. Można się wpasować w zakres najmniejszych, ale to nie ma sensu. Ogólna jakość ma być taka, żeby pozostawić CAŁKOWICIE na boku takie rozważania. WILSON AUDIO ostatnio wprowadził serię subwooferów (mogę podlinkować do katalogu). Myślisz że jest choć słowo, że do dobrej jakości trzeba - od strony użytkownika - kontrolować poziom zniekształceń? To by kompromitowało projekt i firmę.

Od strony samego brzmienia, to najlepsze suby opisuje się, że mamy wrażenie, iż DINOZAUR przechadza się po pokoju. Jest takie tąpnięcie i oddech. Ciężar i masywność. Niby tylko z niewidzialnego dźwięku, a jednak odczuwalne. Ale do takiego efektu trzeba wejść na odpowiednią jakość i wielkość subwoofera. Dlatego napisałem o nieograniczonej mocy i nielimitowanym poziomie SPL - dla powierzchni powiedzmy 100 m kw.

Reszta to usprawiedliwianie słabego subwoofera. Żeby nie pisać o "mojej" firmie odwołam się znowu do WILSON AUDIO. Trafnie ujęli zagadnienie, bym im zaufał. W ich sprzęt.

Masz tu trafną odpowiedź:

Subwoofer nie powinien stać na linii kolumn głównych - takie jest zasadnicze założenie, które praktykuję i wynika z zaleceń. Więc tworzysz romby i trójkąty - dla najlepszego efektu. A symetria to już warunek wynikający z fizyki, jeśli nie chcesz naprawiać tego, co sam zepsułeś.

Nie rozważamy jednego słabiutkiego subika, którego trzeba postawić w miejscu, w którym generuje najwyższe ciśnienie. Mówimy o uzyskaniu swobody CAŁEGO pasmo wynikającej z dostarczenia pełnej podstawy basowej. Jeden subwoofer, dwa, czy trzy lub więcej nie wniosą NIC, jeśli już pierwszym zrealizujesz postawiony CEL.

To nie KINO DOMOWE, gdzie KILKU słuchających ma być w optymalnym rozkładzie fali niskotonowej. Mają słyszeć tak samo. Dlatego instalacje kina domowego są tak rozbudowane i kosztowne. Stereo to punktowy efekt. W STEREO nie jest celem NAGŁOŚNIENIE całego pomieszczenia. Chcesz wdrożyć metodę z kina domowego do celu odbioru przez pojedynczego słuchacza.

I oczywiście można słuchać we dwoje, ale wtedy masz do rozwiązania DUŻO (!!!) większy problem kierunkowości najwyższych tonów. Co z genialnego "bass", jak "treble" będziesz miał obniżone o 15 dB albo więcej z powodu siedzenia poza osią. To co, zakładamy nowy temat: po 2 treble na kanał, bo jeden to za mało 🙂?

Moje kolumny mają dwa treble, więc od razu wiemy, że są rozwiązania zanim niektórzy sobie problem uświadomią.
Uświadomiłem o tym przy okazji... Na zdrowie.

Te 6dB to tylko jego wzmocnienie. Jak zmniejszasz poziom głośności to wzmacniacz ma już mniejsza dostępna moc? Litości... 🙂

Możesz to ustawić ręcznie -6dB albo tak jak akurat u mnie jest od tego osobny przełącznik.

Tak jak pisałem wcześniej, zmniejszone zniekształcenia to tylko jeden z wielu plusów stosowania dwóch subow.

O dinozaurach nie rozmawiam, jestem już duży 😉

U mnie żadne dinozaury nie chodzą, za to mam bardzo realistyczny kontrabas i gitarę basowa - jeżeli już o efektach mówimy.

Najbardziej dosadnie widać co się dzieje z pasmem kiedy patrzymy na wykres który dodał Xajas. Tam widać jak na dłoni o co chodzi z zastosowaniem kilku subow. Pasmo jest o wiele bardziej wyrównane, górki i dołki są o wiele mniejsze co właśnie przekłada się na precyzję i lepsza selektywność dźwięku.

Dodatkowo, ustawiając suby poza linią głośników głównych jeszcze poprawiamy ten efekt i jeszcze mamy bardziej precyzyjny bas. Oczywiście ustawiamy wg pomiarów najbardziej optymalnie i w miarę możliwości lokalowych.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

obiektywnie o audio

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wykres mógłby wyglądać tak, to powinno rozwiać wszystkie wątpliwości. Bez długich wpisów o dino 🙂

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez S0nic

obiektywnie o audio

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, S0nic napisał:

e 6dB to tylko jego wzmocnienie. Jak zmniejszasz poziom głośności to wzmacniacz ma już mniejsza dostępna moc? Litości... 🙂

Właśnie, litości. Zdaje mi się, że mylisz "gain" z ustawieniem poziomu głośności.

Jedno wynika z parametrów wewnętrznego układu, a drugie ze stopnia wykorzystania cechy wzmacniacza.

Generalnie gain się dopasowuje do źródła (dlatego masz pstryczek), a volume do własnego ucha i potrzeb.

Jeśli cały system jest od jednego producenta - żadnego pstryczka nie ma. Wszystko jest z góry dopasowane.

***

Wykres jest dobry wtedy, gdy pomieszczenie ma odpowiednie wymiary (długość, szerokość, wysokość).

Jeśli będziesz miał do dyspozycji "kostkę", czyli sześcian - i 20 subwooferów nie zaradzi akustyce.
Przeliczaj też na koszt zakupu i korzyść dźwiękową. Wskaźnik cena/jakość zawsze wyjdzie lepszy przy wyborze jednego mega-suba niż dwóch słabszych. A akustyka - jak napisałem - najbardziej zależy od relacji długości między ścianami. Durnowate (napiszę wprost) są porady forumowe, jak zadbać o akustykę. Zacząć trzeba najczęściej od zburzenia jakiejś ściany albo dostawienia dodatkowej. Dopiero wtedy można zająć się resztą. Ale nikt tak nie robi w gotowym lokum. Dlatego w studiach zaczyna się od indywidualnego projektu, potem stawia ściany - które nigdy nie są równolegle do siebie.

Nie twierdzę, że z dwoma subwooferami odbiór dźwięku jest taki sam, jak z jednym. Jednak nie dostrzegam logicznych ani finansowych argumentów, żeby wybierać taką drogę. Subwoofer jest, by rozszerzyć pasmo przenoszenia. Dodawanie mu innych zadań jest niepotrzebnym komplikowaniem sprawy.

13 minut temu, S0nic napisał:

precyzję i lepsza selektywność dźwięku.

U siebie mam głośnik o mocy 800 watów na środkowe częstotliwości. Koncertowa "precyzja i selektywność" dotyczy nie tylko subbasu. Dostawianie subwoofer, żeby było lepiej, gdy cała kolumna oferuje martwe brzmienie (w porównaniu do LIVE) jest stawianiem spraw na głowie. Nie mówię oczywiście, że tak jest u Ciebie, ale może lepiej zastanowić się nad "dinozaurem" i co ta przenośnia oznacza, niż dostawiać głośniki, które generują fale, z którymi zasadniczo... zamierzasz walczyć.
Mam lepsze wyjście: nie generuj tych niekorzystnych. Kontrabas i gitara basowa wcale na subbasie nie opierają swojego brzmienia. Gitarowe piece to 10 lub 12 cali. I jakoś słyszą, co grają. Dla mnie subwoofer, to możliwość zagrania dźwięków poniżej pieców dla basistów.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, S0nic napisał:

Wykres mógłby wyglądać tak, to powinno rozwiać wszystkie wątpliwości. Bez długich wpisów o dino 🙂

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Popatrz sobie Wojtek na te dwa wykresy i wszystko będziesz wiedział 😉

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

obiektywnie o audio

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opisz je.

Po co mam się domyślać, czy trafnie analizuję. A nawet gdybym trafnie, to czy każdy musi znać się na wykresach?
Napisz dla wszystkich, co wynika z tych wykresów.

Z góry wszyscy dziękujemy 🙂

 

PS. Spojrzałem uważniej. No to masz niezłe zadanie wybronienia się z tych wykresów. Poczekam. Niezłą pożywkę dostarczają. Skonsultuj z @xajasem, tylko uwzględnij, że on podbicia 10 dB na wysokich nie zauważa. No, bardzo jestem ciekaw opisu tych wykresów.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisz dla wszystkich, co wynika z tych wykresów.

Z wykresow wynika, ze im wiecej subwooferow uzyjesz, tym mniejsze sa odchylki w przebiegu charakterystyki czestotliwosciowej (-> mniejsze „gorki“ i „dolki“) mierzone w miejscu odsluchu (i to niezaleznie od tego, czy mowa o stereo czy o KD)

Dwa subwoofery sa lepsze niz jeden, a cztery sa lepsze niz dwa.

I mozesz tu zmyslac, kombinowac i przytaczac najbardziej absurdalne antyargumenty, powyzsze stwierdzenie to FAKT.

To jak u Orwella: 4 nogi dobre, 2 nogi zle (a jeszcze gorsza tylko 1)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, xajas napisał:


Z wykresow wynika, ze im wiecej subwooferow uzyjesz, tym mniejsze sa odchylki w przebiegu charakterystyki czestotliwosciowej (-> mniejsze „gorki“ i „dolki“) mierzone w miejscu odsluchu (i to niezaleznie od tego, czy mowa o stereo czy o KD)

Dwa subwoofery sa lepsze niz jeden, a cztery sa lepsze niz dwa.

I mozesz tu zmyslac, kombinowac i przytaczac najbardziej absurdalne antyargumenty, powyzsze stwierdzenie to FAKT.

To jak u Orwella: 4 nogi dobre, 2 nogi zle (a jeszcze gorsza tylko 1)

myślę, że jesteśmy już blisko 🙂

 

Patrz Wojtek, dobra cena i chyba ten sam kolor co Ty masz

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez S0nic

obiektywnie o audio

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, xajas napisał:

Z wykresow wynika, ze im wiecej subwooferow uzyjesz, tym mniejsze sa odchylki w przebiegu charakterystyki czestotliwosciowej (-> mniejsze „gorki“ i „dolki“) mierzone w miejscu odsluchu (i to niezaleznie od tego, czy mowa o stereo czy o KD)...

...pod warunkiem, że się je prawidłowo rozmieści i prawidłowo zsynchronizuje. Jesli ktoś to robi na ucho to obstawiam, że lepiej mu zagra z jednym subem.

Chyba potrzeba płynnej regulacji fazy a nie tylko 0°/180°?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez szymon1977

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, Ajothe napisał:

Płynna regulacja to standard w trochę droższych subach. 

To wiem, ale czy dobrze myślę, że do zsynchronizowania 2+2 płynna regulacja fazy jest niezbędna?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
...pod warunkiem, że się je prawidłowo rozmieści i prawidłowo zsynchronizuje. Jesli ktoś to robi na ucho to obstawiam, że lepiej mu zagra z jednym subem.

Dlaczego jeden zle ustawiony mial by brzmiec lepiej niz 4 zle ustawione?

 
Patrz Wojtek, dobra cena i chyba ten sam kolor co Ty masz

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ta oferta jest troche bez sensu - cos tu brakuje

Zawiera pasywny subwoofer + koncowke mocy.

A gdze jest regulacja czestotliwosci podzialu?
Do tego zmostkowana koncowka znosi 8Ohm a subwoofer ma 4Ohm. To jest troche niekorzystne

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, xajas napisał:


Dlaczego jeden zle ustawiony mial by brzmiec lepiej niz 4 zle ustawione?
Ta oferta jest troche bez sensu - cos tu brakuje

Zawiera pasywny subwoofer + koncowke mocy.

A gdze jest regulacja czestotliwosci podzialu?
Do tego zmostkowana koncowka znosi 8Ohm a subwoofer ma 4Ohm. To jest troche niekorzystne

firma WLM ma taki moduł aktywny do połączenia tego wszystkiego, Wojtek jest ekspertem, ma doktorat z firmy WLM to się ewentualnie wypowie

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

obiektywnie o audio

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, xajas napisał:

Dlaczego jeden zle ustawiony mial by brzmiec lepiej niz 4 zle ustawione?

2x więcej gałek i pstryczków to 4x więcej możliwości spier...nia, dlatego 1 ustawiony na ucho prędzej amatorowi fajnie zagra niż 2

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, S0nic napisał:

myślę, że jesteśmy już blisko 🙂

 

Patrz Wojtek, dobra cena i chyba ten sam kolor co Ty masz

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Nowy pasywny sub 20 tys zł.z czego obudowa 15 tys.  🙂

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.