Skocz do zawartości
IGNORED

8K , 4K - wątek zbiorczy


stench
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

49 minut temu, konradskala napisał:

porównywałeś i była różnica na telewizorach 8K i 4K.

Różnica na telewizorach musi być....chodzi o deklarowane różnice z 3 m na 75 calowym (calowych) identycznych co do jakości telewizorach (telewizorze), na materiałach o identycznej jakości poza rozdzielczością.

Bo tylko wtedy takie porównanie ma sens gdy dotyczy TYLKO rozdzielczości.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głupi nie szuka prawdy ani sprawiedliwości - szuka tylko satysfakcji.....Prawda nie sprawia tyle dobrego, ile złego sprawiają jej pozory....Nic tak nie odciąga ludzi od prawdy, jak bezmyślne naśladowanie tego, co robią wszyscy....Kto nie wykrzyczy prawdy wtedy, gdy ją zna, staje się sojusznikiem kłamców i fałszerzy....Kłamią niewolnicy, wolni mówią prawdę."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
17 godzin temu, burz napisał:

No i mamy wątek motoryzacyjny.

Pewnie pamiętasz że ten wątek dotyczył tylko rozdzielczości 8K, były też inne tematy tym zagadnieniom dedykowane....pewnie z racji mizerii informacji 8K dotyczących, braku podstaw do dyskusji połączono je w jeden, potem jeszcze zmieniono nazwę dołączając do tematu 4K.
Niższym rozdzielczościom  poświecono równie wiele uwagi w innych tematach a tutejsze dyskusje ściśle były związane z różnicami między HD, 4 i 8 K....z perspektywy czasu uważam że powinien  powstać temat który dotyczyłby TYLKO zagadnień związanych z rozdzielczościami i ogólnie rozumianym postępem w jakości telewizorów....nazwa tematu jest za ogólna i to powoduje że za dużo różnych spraw się tu porusza.....a jak komuś  chodzi o porady, nie wie co powinien kupić, to jest temat bardziej do tego pasujący.

Spory z entuzjastą 8K nigdy tu nie wygasły i co jakiś czas strony tego sporu jako argumentacji stosują różnego rodzaju porównania.....te motoryzacyjne i kulinarne są (dla mnie) najmniej trafione.   🙂

Na szczęście nie ciągnie się tu tych porównań nazbyt długo....

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Maju

"Głupi nie szuka prawdy ani sprawiedliwości - szuka tylko satysfakcji.....Prawda nie sprawia tyle dobrego, ile złego sprawiają jej pozory....Nic tak nie odciąga ludzi od prawdy, jak bezmyślne naśladowanie tego, co robią wszyscy....Kto nie wykrzyczy prawdy wtedy, gdy ją zna, staje się sojusznikiem kłamców i fałszerzy....Kłamią niewolnicy, wolni mówią prawdę."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poniżej link do plików z ogromną ilością szczegółów w tym przypadku SDR, zabieg celowy aby uniknąć dużej rozbieżności w jasnościach stosowanych u różnych producentów w trybie HDR TV8K.

Proszę o rzetelne testy na minimum 75/80" 8K dowolnej marki.

Z góry dziękuję za sformułowania myślowe "widziałem na retinie 27"5K w pracy/domu i nie widzę różnicy" oraz osobom, które nie są w stanie zaakceptować ryzyka związanego z faktem iż mogą się mylić. 

Dalszym rozważaniom w sferze przypuszczeń, domniemań, złośliwościach, a nie popartych praktyką - również. 

SDR

 

 

 

Dla tych którzy chcą zgłębić temat dorzucam HDR:

Zaobserwowane wnioski:
1080P <-> 4K z odległości 2,90 różnica bezapelacyjna (miażdżąca). W 1080P daje się odczuć lekką nieostrość, ograniczoną rozdzielczość, w trybie 4K obraz jest świetny, szczegółowy i niezwykle realistyczny.

4K <-> 8K z odległości 2,90 różnica znacząca+. W 8K obraz jest bardziej wyrazisty, ma jeszcze większą konturowość oraz pojawia się głębia powodująca efekt wychodzenia obrazu z TV, naprawdę robiąca wrażenie.

Nie ma znaczenia, kąt widzenia, zajmowana pozycja siedząca lub stojąca, leżąca. Efekt jest widoczny w formule zero-jedynkowej bez próby jakiegokolwiek wpatrywania na siłę. Nie jestem w stanie stwierdzić, na ile zaawansowana (agresywna lub nie) elektronika w TV ma wpływ na ogólne postrzeganie obrazu. Oczywiście im ciemniejsza scena tym różnica staje się mniejsza. Film z HDR - nie wszystkie sceny nagrywane są w 8K, oko natychmiast to wyłapuje zwykły softwa'erowy upscaling (truskawki), ale już sierść kota zwala z nóg.
*dodatkowa informacja: odległość zmniejszona o 10 cm ponieważ nie uwzględniłem wcześniej grubości TV.

Wklejam zdjęcie TV, aby uniknąć podejrzeń o brak posiadania, a jedynie teoretyzowanie. 
(charakterystyczna podwójna ramka pod ekranem w tym modelu z miejscem na głośniki).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

1dd87f8ee4f6dfb4.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez marmac500
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ameryki nie odkryłeś, że obraz z wyświetlacza pracującego w natywnej rozdzielczości będzie ostrzejszy niż pracującego w rozdzielczości czterokrotnie mniejszej od natywnej. Żeby takie porównanie miało sens należałoby porównać obraz z dwóch TV 8k i 4k o identycznej przekątnej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej większość ma tego świadomość, każdy aspekt zawsze można doprowadzić do skrajności, doskonale kolega wie co było intencją posta i w jakim celu napisany.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
21 godzin temu, przmor napisał:

Żeby takie porównanie miało sens należałoby porównać obraz z dwóch TV 8k i 4k o identycznej przekątnej.

Mało tego jeżeli rzeczywiście porównujemy TYLKO rozdzielczość to te telewizory powinny być bliźniacze (kalibracja) pod względem jakości obrazu.
W ogóle mamy za mało danych by traktować to porównanie jako miarodajnie....

A osobom które są entuzjastami 8K zaleciłbym jeszcze tzw. ślepy test....by całkowicie wykluczyć jakiekolwiek zasugerowanie.  😉
 

Jak wykazują badania naukowe nad Super-Hi-Vision i obserwacje poważnych znawców tematu  można czerpać korzyści z wysokich rozdzielczości i poza granicami wyznaczanymi przez różnego rodzaju tabele i kalkulatory można zauważać jakieś różnice w szeroko rozumianym realizmie obrazu, to nawet ślepe testy potwierdzają, jednak granice tego zjawiska nie są tak szerokie jakby to wynikało z przeprowadzonych wyżej z testów.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

 

Trzeba tu pogratulować wzroku koledze i cieszyć się razem z nim że może czerpać radość z 8K w takich sytuacjach gdzie zdecydowana większość żadnych różnic nie dostrzega.  🙂

 

23 godziny temu, marmac500 napisał:

Nie jestem w stanie stwierdzić, na ile zaawansowana (agresywna lub nie) elektronika w TV ma wpływ na ogólne postrzeganie obrazu.

Mam nadzieję że wspierane tą elektroniką było nie tylko 8K....   :))))

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głupi nie szuka prawdy ani sprawiedliwości - szuka tylko satysfakcji.....Prawda nie sprawia tyle dobrego, ile złego sprawiają jej pozory....Nic tak nie odciąga ludzi od prawdy, jak bezmyślne naśladowanie tego, co robią wszyscy....Kto nie wykrzyczy prawdy wtedy, gdy ją zna, staje się sojusznikiem kłamców i fałszerzy....Kłamią niewolnicy, wolni mówią prawdę."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tego się należało spodziewać. Brak odzewu....

Zaczęło się od tego że deklarowano tu wyraźne różnice z ok. 3 m na 75 calowym między 4 a 8K i na tym się skończyło.....a całej metodologii jak wyglądało to porównanie praktycznie jak nie było tak nie ma.
Było za to od początku gołosłowne, oszczercze drwienie z naszych kompetencji, cytuję:

"Czytam z uśmiechem osobliwe analizy osób, które nie widziały TV 8K nawet z daleka, a kreują tak kategoryczne tezy na podstawie domniemania."

Potem było tylko gorzej, nasz rozmówca obraził się na to że poddałem pod wątpliwość jego "test" powołując się nie na domniemania a na poważne prace naukowe.
Pomijam tu bezsensowny "argument" "byśmy się wyposażyli w Sony Z9j" lub epatowanie jego parametrami, bo nasz dyskutant ewidentnie zapomniał albo nie dopuszcza do świadomości jednej prawdy:

"Walory takie jak kontrast, efekt HDR, czy paleta barw nie zależą bowiem od wielkości i odległości od ekranu – rozdzielczość natomiast jest ściśle powiązana."


Tymczasem mamy dwie przeczące sobie deklaracje;

Jeden z krytykujących nas pisał że "na 55 calowym z 2.2 m nie widzi różnicy między HD a 4K",
 drugi o 75 calowym z 2.9 m pisze: "różnica bezapelacyjna (miażdżąca)".
A doznania powinny w tych okolicznościach być niemal identyczne....  🙂

Można ignorować takie moje wpisy oparte na latach doświadczenia w tym temacie a przede wszystkim na latach doświadczeń ludzi zajmujących się tym zawodowo i naukowców,  można postarać się o to by @konradskala nie mógł tu odpisać.....ale to nie jest poważne. 

mimo to powtórzę:

W dniu 1.12.2022 o 08:49, Maju napisał:

Czas by pochwalił się tym swoim doświadczeniem i wyjaśnił jak to się dzieje że ono tak drastycznie rozmija się z tym co od dekad o rozdzielczości piszą uznani znawcy tematu czy naukowcy!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Maju

"Głupi nie szuka prawdy ani sprawiedliwości - szuka tylko satysfakcji.....Prawda nie sprawia tyle dobrego, ile złego sprawiają jej pozory....Nic tak nie odciąga ludzi od prawdy, jak bezmyślne naśladowanie tego, co robią wszyscy....Kto nie wykrzyczy prawdy wtedy, gdy ją zna, staje się sojusznikiem kłamców i fałszerzy....Kłamią niewolnicy, wolni mówią prawdę."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Moderatorzy
20 minut temu, Maju napisał:

mimo to powtórzę:

Sprawdziłem i kilku userów dostało bana na temat, proszę więc o niewzywanie tych, którzy nie mogą odpowiedzieć.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

" Mądry głupiemu ustępuje więc głupota triumfuje"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
43 minuty temu, stench napisał:

proszę więc o niewzywanie tych, którzy nie mogą odpowiedzieć.

 A skąd mam niby wiedzieć kto może odpowiedzieć a kto nie???
 

43 minuty temu, stench napisał:

kilku userów dostało bana na temat

Wiem o jednym i o tym napisałem.....dziwne  natomiast jest to że ani on ani ja nie wiemy dlaczego banuje się i za co, skoro w tekście tego tematu nic strasznego (zasługującego na bana) nie zauważyłem, nie widać....

W poście dzisiejszym wykazałem że nie ja ani @konradskala nie rozpoczęliśmy dyskusji poniżej merytorycznego poziomu.

Takie słowa mnie nie ruszają, potrafiłem sam się obronić nie dążąc do dalszych pyskówek....

Pozdrawiam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Maju

"Głupi nie szuka prawdy ani sprawiedliwości - szuka tylko satysfakcji.....Prawda nie sprawia tyle dobrego, ile złego sprawiają jej pozory....Nic tak nie odciąga ludzi od prawdy, jak bezmyślne naśladowanie tego, co robią wszyscy....Kto nie wykrzyczy prawdy wtedy, gdy ją zna, staje się sojusznikiem kłamców i fałszerzy....Kłamią niewolnicy, wolni mówią prawdę."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Moderatorzy
35 minut temu, Maju napisał:

że ani on ani ja nie wiemy dlaczego banuje się i za co, skoro w tekście tego tematu nic strasznego (zasługującego na bana) nie zauważyłem, nie widać....

Nie uczestniczyłem ani nie śledziłem sprawy. W wypadku zastrzeżeń można się odwoływać do admina.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

" Mądry głupiemu ustępuje więc głupota triumfuje"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powoływanie się na HDTV  i kalkulatorze nie do końca mnie przekonuje gdzie m in. czytamy: “95% publiczności potwierdziło powyższe zależności” czyli 5% miało odmienne zdanie. “Wszystkie detale zaczynamy dostrzegać dopiero gdy siedzimy w określonej odległości”, przecież nie rozmawiamy o wszystkich detalach, które jesteśmy w stanie zauważyć, a zauważalnej różnicy (znaczącej w moim przypadku).

Nie odnoszę się do wątków na forum ponieważ mam wiele innych zajęć niż ciągłe śledzenie, ponadto z mojego punktu widzenia, w dużej mierze poza oczywiście merytorycznymi traktuję jako mało istotne lub bezwartościowe, niejednokrotnie są chęcią udowodnienia czegokolwiek. Jeśli potencjalny forumowicz nie widzi różnicy z 2 metrów na 55 - 65” między 1080 a 4K powinien zamienić TV na Full HD, przesunąć kanapę w salonie na docelowe 1.3 m od TV (wyobraża ktoś sobie taką sytuację?), odwiedzić okulistę lub przestać bawić w celową hipokryzję. Dla mnie temat jest zamknięty, jasnym jest, aby liczyć się ze zdaniem odmiennym od własnego, tragizmem jest to, iż mam możliwość widzieć coś czego nie widzą inni (bo nie mogą na TV4K) i jest to poniekąd wkurzające. Pisałem w dobrej wierze nie mam jednak ochoty na dalsze przepychanki, bez względu na to, czy mi się to podoba czy nie, każdy ma prawo do własnego osądu, opinii, szanuję i niech każdy zostanie przy swoich poglądach. Cała dyskusja w moim mniemaniu staje się bezproduktywna oraz pełna niepotrzebnych emocji, mam przyjemność cieszyć się fantastycznym obrazem czego Wszystkim życzę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
14 godzin temu, marmac500 napisał:

Powoływanie się na HDTV  i kalkulatorze nie do końca mnie przekonuje gdzie m in. czytamy: “95% publiczności potwierdziło powyższe zależności” czyli 5% miało odmienne zdanie. “Wszystkie detale zaczynamy dostrzegać dopiero gdy siedzimy w określonej odległości”, przecież nie rozmawiamy o wszystkich detalach, które jesteśmy w stanie zauważyć, a zauważalnej różnicy (znaczącej w moim przypadku).

To raz jeszcze.

1. Ten kalkulator pokazuje przy jakich przekątnych i w jakiej odległości (dla HD i 4) w pełni czerpać możemy z rozdzielczości....dla 8K jest to zbliżone do maksymalnej odległości przy której jakieś różnice są dostrzegalne.
2. Nie rozmawiamy tylko o wszystkich detalach.....są inne aspekty ale one też zależą ściśle od odległości i wielkości ekranu.
3. W tych 5 % mogą się mieścić zarówno ci co widzą lepiej jak i ci co gorzej widzą....zakładam (sądząc po ilości ludzi noszących okulary) że tych drugich jest więcej.

14 godzin temu, marmac500 napisał:

Jeśli potencjalny forumowicz nie widzi różnicy z 2 metrów na 55 - 65” między 1080 a 4K powinien zamienić TV na Full HD, przesunąć kanapę w salonie na docelowe 1.3 m od TV (wyobraża ktoś sobie taką sytuację?), odwiedzić okulistę lub przestać bawić w celową hipokryzję.

Zupełnie niepotrzebna ironia....

Nikt nikogo nie zamierza zmuszać do zamiany telewizora zwłaszcza że producenci już się zatroszczyli o to by w sprzedaży nie było telewizorów HD o tych przekątnych.
Okulista to nie czarodziej i nie sprawi też byśmy widzieli lepiej niż na to pozwala normalne, prawidłowo działające oko.

Chodzi tylko o to byśmy mieli świadomość zależności które dotyczą niemal wszystkich i są opisane w podawanych przeze mnie do znudzenia linkach i kalkulatorze.

14 godzin temu, marmac500 napisał:

Dla mnie temat jest zamknięty, jasnym jest, aby liczyć się ze zdaniem odmiennym od własnego, tragizmem jest to, iż mam możliwość widzieć coś czego nie widzą inni (bo nie mogą na TV4K) i jest to poniekąd wkurzające.

Mnie nic nie wkurza.....cieszę się że ktoś może widzieć coś czego ja już nie zobaczę i czego nie widzą też inni.....gratuluję.  🙂

14 godzin temu, marmac500 napisał:

Pisałem w dobrej wierze nie mam jednak ochoty na dalsze przepychanki, bez względu na to, czy mi się to podoba czy nie, każdy ma prawo do własnego osądu, opinii, szanuję i niech każdy zostanie przy swoich poglądach. Cała dyskusja w moim mniemaniu staje się bezproduktywna.....

Masz rację, to jest bezproduktywne.....zwłaszcza gdy nie do końca poznaliśmy metodologię testów jakie przeprowadziłeś i dlatego nie można też ocenić na ile są one miarodajne, nie można nie znając tych podstaw ciągnąć dalszych dywagacji.

W linkach (zwłaszcza ten z NHK) jest opisane jakim rygorom powinny podlegać takie porównania by nie doszło do jakiegokolwiek zasugerowania.
O innych sprawach (dotyczących treści użytych do testu) napisze ci pewnie @konradskala jak tylko będzie mógł....   😉

Pozdrawiam.
 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Maju

"Głupi nie szuka prawdy ani sprawiedliwości - szuka tylko satysfakcji.....Prawda nie sprawia tyle dobrego, ile złego sprawiają jej pozory....Nic tak nie odciąga ludzi od prawdy, jak bezmyślne naśladowanie tego, co robią wszyscy....Kto nie wykrzyczy prawdy wtedy, gdy ją zna, staje się sojusznikiem kłamców i fałszerzy....Kłamią niewolnicy, wolni mówią prawdę."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 6.12.2022 o 18:41, marmac500 napisał:

mam możliwość widzieć coś czego nie widzą inni (bo nie mogą na TV4K)

Nie będę zagłębiał się w kolejne testy. Napiszę co ja zaobserwowałem.

Na telewizorze 8K Samsung QN800 75 cali w/w przez Ciebie filmy zachowują się następująco:

Gra "Wiedźmin" - można wybrać rozdzielczość 8K, ale faktycznie jest to SDR, z jedynie 8-mio bitową głębią kolorów, chroma 4:2:0. bitrate 27Mb/s. Z jednego metra widzę minimalną różnicę, głównie na przejściach tonalnych, dwa kroki w tył - już nie.

Natomiast dwa pozostałe filmy w HDR z planszą na początku 12K i 24K - ani TV 8K Samsung ani mój komputer nie wybierają rozdzielczości 8K. Pobrałem na dysk i sprawdziłem - są to filmiki w 4K, z 10-cio bitową głębia kolorów, bitrate 27 Mb/s. Koło 12K to nawet nie stało...

Skoro tak, to podłączyłem kolejnego Samsunga, tym razem 4K model QN95B.  Przy tych fimikach nie potrafię wskazać, który telewizor miałby jakąkolwiek przewagę w obrazie.

Podłączyłem więc BluRay do aktywnego rozdzielacza obsługującego HDMI 2.1 i odpaliłem co mam w najlepszej jakości - kilka filmów 4K, HDR10 lub 10+ z bitratem ok. 80-90Mb/s.

Konia z rzędem temu, co z dwóch metrów odróżni który TV jest 4K a który 8K i jaki materiał aktualnie wyświetla.

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 3 tygodnie później...
W dniu 10.12.2022 o 12:28, konradskala napisał:

Konia z rzędem temu, co z dwóch metrów odróżni który TV jest 4K a który 8K i jaki materiał aktualnie wyświetla.

Czekałem na odpowiedź na ten post i się nie doczekałem....tymczasem życie pisze swoje scenariusze i nasi unijni decydenci nie wycofali się z decyzji (w czasie obecnego kryzysu trudno było tego oczekiwać) które pozbawiają wyboru nie tylko rozdzielczości ale też wielkości ekranu czy wyposażenia telewizora.....najważniejsze by nie pobierał zbyt dużo energii.   🙂

Tymczasem niewiele 8K nawet 4K (rozsądnego wymiaru, jasności) jeszcze długo nie będzie pobierał tyle prądu ile życzą sobie eurokraci....   😉

"Związek Cyfrowa Polska oszacował, że w 2023 roku ze sklepów poza telewizorami 8K może zniknąć nawet aż 70% modeli 4K."
Źródło:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Żeby było śmiesznie nie minie to też telewizorów HD.
O ile niezbyt wielu po 8K płakać będzie (bo nie ma po czym) o tyle te restrykcje spowodują wykastrowanie 4K z niektórych energochłonnych bajerów, ze stosownej do rozdzielczości wielkości ekranu.....pozbawi je pokazania pełnych możliwości.

"Wprowadzone ograniczenia dotyczą wyłącznie trybu SDR. Z kolei dla lepszego standardu, czyli mającej wydobyć każdy szczegół obrazu technologii HDR, KE nie przewiduje żadnych ograniczeń poboru mocy."

Jeżeli to prawda co podaje niektóra prasa to oznacza że ograniczenia dotyczyć będą tylko tych co korzystają z telewizji tradycyjnej.

Dziękujemy.....choć z drugiej strony znając pomysłowość producentów wymyślą jakąś sztuczkę by to ominąć.....potrafili niektórym wmówić że im jest 8K w 55 calach potrzebne to ominą te restrykcje i wmówią pasjonatom 8K że tam odświeżanie 120 Hz niepotrzebne jest i że nie musi wcale jasno świecić....   :)))

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Tyle artykułów, załączników napisali.....biedny telewizor....   🙂

W dniu 10.12.2022 o 12:28, konradskala napisał:

Konia z rzędem temu, co....

.....to wszystko nam na normalny język przetłumaczy.   🙂
Pogubiłem się.....
Jak widzę tabelę gdzie dla 49 cali widnieje pobór43 W (HD) i 57 dla 4K a dla 65" analogicznie 56W i 71W to zapytam jak to może świecić.....

"Komisja dokonuje przeglądu niniejszego rozporządzenia w kontekście postępu technologicznego i przedstawia wyniki oceny, w tym, w stosownych przypadkach, projekt wniosku w sprawie zmiany, Forum Konsultacyjnemu ds. Ekoprojektu nie później niż w dnia 25 grudnia 2022 r."

Z informacji prasowych wynika że nic nie zmienili.
Obowiązują obostrzenia....Indeks efektywności energetycznej (EEI), wejdzie w życie w marcu 2023 r.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Maju

"Głupi nie szuka prawdy ani sprawiedliwości - szuka tylko satysfakcji.....Prawda nie sprawia tyle dobrego, ile złego sprawiają jej pozory....Nic tak nie odciąga ludzi od prawdy, jak bezmyślne naśladowanie tego, co robią wszyscy....Kto nie wykrzyczy prawdy wtedy, gdy ją zna, staje się sojusznikiem kłamców i fałszerzy....Kłamią niewolnicy, wolni mówią prawdę."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, Maju napisał:

"Wprowadzone ograniczenia dotyczą wyłącznie trybu SDR. Z kolei dla lepszego standardu, czyli mającej wydobyć każdy szczegół obrazu technologii HDR, KE nie przewiduje żadnych ograniczeń poboru mocy."

Pokręcone to trochę...ale (przewrotnie) może i dobrze.

Jeśli w SDR telewizor nie może pobierać więcej niż np. 135W, a w HDR może pobierać np. 270W albo więcej (i nadal spełni normy) to mam nadzieję, że podziała to także na nadawców i zaczną wreszcie nadawać w 4K. Chyba najwyższa pora...

 

Ponadto dla obniżenia poboru mocy jest jeszcze inne i proste rozwiązanie: sprzedaż samego "telewizora" LED/OLED jedynie z niezbędną elektroniką, a osobno lepsze lub gorsze głośniki/soundbar, tuner TV, moduł Wi-Fi, Bluetooth, karta sieciowa itd. Tak jak od wielu lat funkcjonuje to przy wyborze elementów do składania np. komputerów.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, konradskala napisał:
19 godzin temu, Maju napisał:

"Wprowadzone ograniczenia dotyczą wyłącznie trybu SDR. Z kolei dla lepszego standardu, czyli mającej wydobyć każdy szczegół obrazu technologii HDR, KE nie przewiduje żadnych ograniczeń poboru mocy."

Pokręcone to trochę...ale (przewrotnie) może i dobrze.

Spróbuję dokopać się czy tak jest to opisane w rozporządzeniu.....jeżeli tak będzie to producenci postarają się by telewizory w SD ciągnęły mniej prądu (czytaj słabiej świeciły) a w trybie HDR może być tak jak było.....co to będzie oznaczało dla rozwoju HDR i rozwoju (prądożernego dla UE) 4K nie jestem w stanie przewidzieć.

Cytuję co ważniejsze sprawy:

"Niniejsze rozporządzenie stosuje się od dnia 1 marca 2021 r. Art. 6 akapit pierwszy stosuje się jednak od dnia 25 grudnia 2019 r."

Oznacza to;

LIMITY WSKAŹNIKA EFEKTYWNOŚCI ENERGETYCZNEJ DLA TRYBU WŁĄCZENIA

Pominę sposoby obliczania wskaźnika poboru mocy (SDR) w zależności od wielkości ekranu w każdym razie wskaźnik EEI wyświetlacza elektronicznego nie może przekroczyć maksymalnego EEI (EEImax) zgodnie z limitami określonymi w tabeli:

1 marca 2021 - 0.9 dla HD i 1.1 powyżej
1 marca 2023 - 0.75 HD 0.9 powyżej

Nie do końca zgadza się to co cytowałem ze stanem faktycznym, bo w tekście znalazłem potwierdzenie że HDR też podlega pomiarom kontrolnym.

 

"W imieniu Komisji

Jean-Claude JUNCKER

Przewodniczący"

 

Jak widzę kto to podpisał to nic dziwnego że nie tylko procedury pomiarowe mogą być niejasne po pierwszym przeczytaniu tego rozporządzenia, mogą być jasne tylko dla tych co na co dzień mają kontakt z podobnymi pomiarami.....zresztą wygląda na to że pod tym linkiem nie ma  wszystkiego co by nas interesowało a niewielki szum medialny jaki temu towarzyszy świadczy o ty że producenci już wiedzą jak sobie z tym poradzić.   😉

Ograniczą pewnie w ustawieniach wartości luminancji (podświetlenie) dla matryc prądożernych lub będą je pchać do krajów gdzie ograniczeń nie ma.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głupi nie szuka prawdy ani sprawiedliwości - szuka tylko satysfakcji.....Prawda nie sprawia tyle dobrego, ile złego sprawiają jej pozory....Nic tak nie odciąga ludzi od prawdy, jak bezmyślne naśladowanie tego, co robią wszyscy....Kto nie wykrzyczy prawdy wtedy, gdy ją zna, staje się sojusznikiem kłamców i fałszerzy....Kłamią niewolnicy, wolni mówią prawdę."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 miesiąc temu...
W dniu 3.12.2022 o 12:24, marmac500 napisał:

Poniżej link do plików z ogromną ilością szczegółów

Pliki plikami, ale ten zapowiadany wysyp programów w 8K jakoś się spóźnia.

Ktoś się orientuje, czy w obecnym dziesięcioleciu mamy szansę, by w kablówkach zaczęto choćby przygotowania do nadawania pojedynczych, NORMALNYCH programów w 8K? Bez tego nawet średniej wielkości telewizory w tej rozdzielczości, to przerost formy nad treścią.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, porlick napisał:

Pliki plikami, ale ten zapowiadany wysyp programów w 8K jakoś się spóźnia.

Ktoś się orientuje, czy w obecnym dziesięcioleciu mamy szansę, by w kablówkach zaczęto choćby przygotowania do nadawania pojedynczych, NORMALNYCH programów w 8K? Bez tego nawet średniej wielkości telewizory w tej rozdzielczości, to przerost formy nad treścią.

Kolega tu o 8K, a może sprawdzimy ile jest programów w 4K? Bo od wprowadzenia do sprzedaży telewizorów 4K mija jakieś 10 lat...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez konradskala
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Ajothe napisał:

To nie było wycofywania się z technologii 8k? 

Absolutnie nie byłbym tym zdziwiony, a nawet bym przyklasnął rozsądkowi decydentów.

Na wejściu 8K pisałem, że to tylko nowe problemy przy fikcyjnych korzyściach.

Problemy z wymaganiami  podczas nadawania- zwłaszcza szerokości pasma, brak nośników do taniej dystrybucji filmów, i konieczność wymiany praktycznie 100% sprzętu.

Po stronie widzą, brak sensowności technologii, bo albo ekran na całą ścianę, albo siedzenie z nosem w ekranie przy tv normalnej wielkości. Oczywiście wtedy, gdy widz chciałby mieć RZECZYWISTĄ korzyść z 8K. 

Zamiast brnąć w bezsens, producenci powinni rozwijać i udoskonalać technologię pod kątem jakości obrazu przy rozsądnej cenie (podniesienie średniej wielkości, ekonomicznego tv do wielkości +/-60') oraz wygodzie użytkowania, typu rozwijalne ekrany, lepsza i prostsza integracja ze sprzętem innych firm i działów techniki rozrywkowej i IT, mały pobór mocy, trwałość, itp.

Niestety, producenci zawsze będą świrować- wymyślać nowe bzdury i przekonywać klienta, że nie może bez nich żyć, zamiast zająć się tym, co potrzebne, choć mało nośne medialnie- bo jak napisać w ulotce reklamowej, że nowy model wreszcie nie ma problemów, by dogadać się po HDMI z urządzeniami innych firm? To przecież strzał w kolano, bo klient w końcu będzie mógł go połączyć z systemem KD konkurencji pewny, że tym razem hdmi-arc prześle sygnały w obie strony poprawnie i nie będzie skazany na nagłośnienie, które akurat tej firmie od tv nie wychodzi za dobrze.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 4 tygodnie później...

Jeden z producentów chyba dał sobie spokój z 8K:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z żalem konstatuję, że chyba 8K się nie przebije i pozostanie w pamięci jako efektowny fajerwerk technologiczny. Stwierdzam to jako maniak i fanatyk 8K.

2 jaskółki (NHK i Turksat) wiosny nie czynią. 

Spośród kilkuset programów na platformie Canal+ (abonamentowych i FTA) - jest tylko 5 w rozdzielczości 4K: Canal+ 4K, Eleven Sports 4K, Fashion TV UHD, NASA UHD i Love Nature.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Moderatorzy
3 godziny temu, konradskala napisał:

ile kanałów 4K jest dostępnych?

A może ile kanałów nadaje natywne fhd z wysokim odświeżaniem ? bez kastracji względem BD ? 🙂

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

" Mądry głupiemu ustępuje więc głupota triumfuje"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
49 minut temu, stench napisał:

A może ile kanałów nadaje natywne fhd z wysokim odświeżaniem ? bez kastracji względem BD ? 🙂

A to jeszcze inna para kaloszy.

Niemniej, 4K ma jaki udział w transmisji telewizyjnej - 1% ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, Bobcat napisał:

Z żalem konstatuję, że chyba 8K się nie przebije i pozostanie w pamięci jako efektowny fajerwerk technologiczny. Stwierdzam to jako maniak i fanatyk 8K.

2 jaskółki (NHK i Turksat) wiosny nie czynią. 

Spośród kilkuset programów na platformie Canal+ (abonamentowych i FTA) - jest tylko 5 w rozdzielczości 4K: Canal+ 4K, Eleven Sports 4K, Fashion TV UHD, NASA UHD i Love Nature.

Jest jeszcze Museum TV 4K 😉 Treści NASA UHD można przemilczeć. 

8K było od początku promowane na siłę i dające bardzo małe korzyści (przy dzisiejszych rozmiarach telewizorów właściwie żadne - piszę to jako osoba mogąca porównać 8K vs 4K bezpośrednio), więc to że umiera jest raczej oczywiste i było do przewidzenia. Dla konsumentów to nawet lepiej, bo ważniejsze i bardziej widoczne jest poprawianie możliwości telewizorów 4K niż bezsensownych wciskanie wyższych rozdzielczości. Bardzo dobry tv 4K (w rozsądnych rozmiarach) będzie lepszy niż średni 8K. Osobiście bardzo bym nie chciał być zmuszony do kupna TV 8K tylko dla innych korzyści z których telewizory 4K automatycznie byłyby "kastrowane", bo w hierarchii producentów wyższe pozycje miałyby 8K i tyko w takich wszystkie ulepszenia by implementowali. 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, S_Mac napisał:

Jest jeszcze Museum TV 4K

Oczywiście. Umknęło mi. Przepraszam i dziękuję za przypomnienie.

2 minuty temu, S_Mac napisał:

Treści NASA UHD można przemilczeć. 

Czasem jest coś że Stacji Kosmicznej albo kosmodromu

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Bobcat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, S_Mac napisał:

8K było od początku promowane na siłę i dające bardzo małe korzyści

To prawda. Telewizory pojawiły się za szybko w stosunku do możliwości rozwoju czy zarobku całego środowiska - stacji nadawczych, producentów, serwisów streamingowych, filmowców, twórców gier itd. Dodatkowo, tak jak na początku telewizory zabijały ceną, tak samo dzisiaj zakup telewizora 8K, który przyniósłby jakiekolwiek korzyści, czyli od 75 cali w górę nadal jest wyjątkowo kosztowny i zupełnie nieopłacalny.

Zamiast jak najszybciej obniżać ceny, aby 8K trafiło pod strzechy i spowodowało jakiekolwiek zainteresowanie szerszej liczby odbiorców, producenci uparli się aby latami "trzymać cenę", w skutek czego telewizory na sklepowych półkach pokryły się bardzo grubą warstwą kurzu.

Ponadto nie powstało odpowiedniej mocy lobby (coś zdecydowanie bardziej wpływowego niż np. 8K Association), które mogło by w odpowiedni sposób naciskać na branżę telewizyjną czy filmową. W efekcie dzisiaj brakuje jakiejkolwiek dostępnej produkcji 8K. A nawet jakby były jakieś filmy to nikt do tej pory chyba nie zauważył, że nie ma żadnego fizycznego nośnika i odtwarzacza, gdzie można by było taki film upchać i sprzedać w sklepie.

1 godzinę temu, S_Mac napisał:

Osobiście bardzo bym nie chciał być zmuszony do kupna TV 8K tylko dla innych korzyści z których telewizory 4K automatycznie byłyby "kastrowane", bo w hierarchii producentów wyższe pozycje miałyby 8K i tyko w takich wszystkie ulepszenia by implementowali.

Już dzisiaj jesteśmy zmuszani do kupowania telewizorów, w których cenie zawarte są niby udogodnienia. I często takie, z których duża część klientów wogóle nie korzysta, albo nawet nie potrzebuje - a zapłacić trzeba.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
17 godzin temu, S_Mac napisał:

8K było od początku promowane na siłę i dające bardzo małe korzyści (przy dzisiejszych rozmiarach telewizorów właściwie żadne - piszę to jako osoba mogąca porównać 8K vs 4K bezpośrednio), więc to że umiera jest raczej oczywiste i było do przewidzenia. Dla konsumentów to nawet lepiej, bo ważniejsze i bardziej widoczne jest poprawianie możliwości telewizorów 4K niż bezsensownych wciskanie wyższych rozdzielczości. Bardzo dobry tv 4K (w rozsądnych rozmiarach) będzie lepszy niż średni 8K. Osobiście bardzo bym nie chciał być zmuszony do kupna TV 8K tylko dla innych korzyści z których telewizory 4K automatycznie byłyby "kastrowane", bo w hierarchii producentów wyższe pozycje miałyby 8K i tyko w takich wszystkie ulepszenia by implementowali.

15 godzin temu, konradskala napisał:

Telewizory pojawiły się za szybko w stosunku do możliwości rozwoju czy zarobku całego środowiska - stacji nadawczych, producentów, serwisów streamingowych, filmowców, twórców gier itd. Dodatkowo, tak jak na początku telewizory zabijały ceną, tak samo dzisiaj zakup telewizora 8K, który przyniósłby jakiekolwiek korzyści, czyli od 75 cali w górę nadal jest wyjątkowo kosztowny i zupełnie nieopłacalny.

 

Lata całe pisałem w tym temacie że  to całe 8K zrobili za szybko, może niezbyt trafnie nazywałem to falstartem. Nie wypada się nie zgodzić z wszystkim tym co piszecie zwłaszcza że tak samo sam myślę.

Może z tym zastrzeżeniem, że dla większości, szerszej rzeszy konsumentów poprawa jakości nadawania i telewizorów HD przyniosłaby jeszcze większe korzyści. Optowałbym za zmniejszeniem o 2/3 liczby kanałów telewizyjnych na rzecz poprawy ich jakości i treści.
Wiem jednak że to nie przejdzie w dobie gdzie rządzą reklamy liczy się ilość a nie jakość.    🙂

 

Z żalem muszę przyznać że znowu nie zgadzam się z naszym "maniakiem i fanatykiem 8K" którego wpis tak zabrzmiał jakby 8K miało zupełnie pójść w niebyt.....poza tym zadziwiająca jest ta zmiana narracji, bo tak tak jak kiedyś to wróżył rozdzielczości 4K, tak teraz zaczyna pisać o 8K.     🙂

Nie po to ustanawia się jakieś standardy by kończyły jako "fajerwerk technologiczny".
Może nie my, ale już nasz dzieci czy wnuki będą miały możliwość w pełni z tego dobra korzystać.....więcej powiem (powtórzę) 3D tez wg. mnie powróci, może w innej odsłonie. Też tak nazywano to 3D,  ale nie sposób zaprzeczyć że obrazowi na telewizorach trzeciego wymiaru brakuje....

Cieszy mnie natomiast że producenci zaczynają zauważać że warto najnowsze technologie wprowadzać też do telewizorów 4K.....jeszcze nie tak dawno wyglądało na to że tylko telewizory 8K będą hołubione.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Maju

"Głupi nie szuka prawdy ani sprawiedliwości - szuka tylko satysfakcji.....Prawda nie sprawia tyle dobrego, ile złego sprawiają jej pozory....Nic tak nie odciąga ludzi od prawdy, jak bezmyślne naśladowanie tego, co robią wszyscy....Kto nie wykrzyczy prawdy wtedy, gdy ją zna, staje się sojusznikiem kłamców i fałszerzy....Kłamią niewolnicy, wolni mówią prawdę."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Gość
    Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.