Skocz do zawartości
IGNORED

Tani nos dac AD1860 , PCM56 , PCM61 , AD1861 itd - projekt dla wszystkich


arturp
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

21 minut temu, jurek napisał:

Planujesz zrobić PCB "oryginalnego" Dynaco?

Raczej nie , z tego Dynaco interesuje mnie tylko analog w części odpowiedzialnej za konwersję I/V .

Teraz, jurek napisał:

Na wyjściu analogu przydałby się kondenastor.

Oczywiście , na wyjściu jest napięcie stałe więc kondensatory separujące muszą być , natomiast nie umieszczałem ich na płytce, bo warto zastosować jakieś dobre kondensatory polipropylenowe czy z folią miedzianą. A one są zwykle bardzo duże.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

...there is no spoon...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może w kolejnych projektach zamiast rejestru przesuwnego jakiś upsampler? Mają wyjście RJ a przy okazji bardzo dobre filtry.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu dość podobny analog (z dodatnim sprzężeniem):

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
53 minuty temu, jurek napisał:

Na wyjściu analogu przydałby się kondenastor.

Nie zwróciłem uwagi na schemat ,ale niby dlaczego ,skoro np.jest w pre.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
55 minut temu, tedi02 napisał:

Nie zwróciłem uwagi na schemat ,ale niby dlaczego ,skoro np.jest w pre.

Tu jest trochę lepszy schemat z napięciami. Jeżeli na wejściu następnego stopnia ( wzmacniacza zintegrowanego czy przedwzmacniacza ) jest kondensator wejściowy, to nie ma potrzeby stosowania kondensatora na wyjściu tego analogu. 

Większym problemem jest zdobycie oryginalnych tranzystorów. Chyba 2SC1775A można zastąpić KSC1845. Mają tak samo ustawione wyprowadzenia , podobne parametry i wzmocnienie. Ale jakoś wątpię, żeby brzmiały podobnie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ciekawostka na wieczór. Kolejna wersja nos dac-a na PCM1702 . Tym razem wszystko na jednej płytce i tylko możliwość zastosowania PCM1702 w wersji smd. Nie powinienem się wypowiadać na temat tego przetwornika, bo to mój ulubiony i mam do niego niezdrowy sentyment ale uważam, że trudno go nie lubić za tą czytelność, klarowność, bezpośredniość, rzetelność i bardzo fajną przestrzeń. Z mocno ocieplonego i wręcz zamulonego nagrania potrafi zrobić akceptowalną muzykę ( np Hozier ). Z 2 strony , tu nie ma ukrywania brzydoty i uprzyjemnia dźwięku. Jeśli nagranie jest źle zrealizowane, to będzie to bardzo wyraźnie słychać. Ale na przykład potrafi ucywilizować, utwardzić, skrócić i przyspieszyć rozlazły bas . No i wszystko jest podane jak na tacy, nie trzeba się wsłuchiwać. Wszystkie mikro-detale są obecne . Jedynie czego nie potrafi to tworzenie uroczego klimatu tak jak AD1865 , TDA1541A , PCM58 czy AD1860 . Nie jest chłodny i techniczny ale bardziej rzemieślniczo rzetelny niż artystycznie emocjonalny . 

... zaczynam tworzyć , co potwierdza, że nie jestem obiektywny.🤣

 

PCM1702UnosDAC.thumb.jpg.042cf1083abc1bdaada16f4590027c0c.jpg

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

...there is no spoon...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 3 miesiące temu...

W poście nr 13 próbuję zbierając lajki walczyć o słuchawki Meze w konkursie, choć zwykle nie mam farta - no i post nr 13.
Do DAC'a na AD1865 postanowiłem wykonać analog tranzystorowy na tranzystorach BD139 i BD140.
Gra bardzo dobrze, najlepiej ze wszystkich jakie do tej pory wykonywałem.

Jest to taki mocno zmodyfikowany klon Lehmanna czy A1 na sterydach, ponieważ pozwala jako modułowy na eksperymenty - tak w sumie to jest to wzmacniacz słuchawkowy i preamp ekperymentalny, gdzie dość łatwo można zmieniać konfigurację, lub wykorzystać w przyszłości zbędne moduły.

Gdyby ktoś chciał wykonać taką konstrukcję dla siebie jako analog do DAC'a, to załączam schemat.
Zasilacz jest jak w klonie Lehmann'a, tyle że na wyjściu z zasilacza mamy 4 x 1000uF/25V LXZ o niskim ESR.

Liczy się pomysł na moduły. Pierwsza płytka PCB 10x10cm, więc tania realizacja w Chinach ma dwa gniazda słuchawkowe, wyjście do podłączenia gniazd chinch do końcówki mocy, tworząc w ten sposób ciekawy preamp.
By nie spalić słuchawek moduł Cerbera daje opóźnienie podłączenia gniazd słuchawkowych by ustabilizował się punkt pracy, oraz pilnuje, czy napięcie na rezystorach pomiarowych 10R Dale nie będzie większe niż 20mV.
Przy eksperymentowaniu DIY jest to dość ważne, bo normy fabryczne sprzętu audio dla cywili dopuszczają 20mV, ale zbyt wysokie stałe napięcie raz że psuje słuchawki, a dwa - daje zniekształcenia, a ma być idealnie.

Za Cerberem, wykonanym z pewnymi modyfikacjami według schematu historycznego już projektu Marabut'a z sąsiedniego forum, jest układ ze WO jak w klonach Lehmanna, ale z większą ilością 470uF LXZ, co przekłada się na lepszą dynamikę audio.

Druga płytka jest podstawką pod moduły z tranzystorami. Klon Lehmanna miał komplet 4 tranzystorów BD tylko, i jak miało się szczęście z doborze, to już potrafił nieźle zagrać. 
W Chinach kupiłem takie żółte PCB z ciekawości, które miało opóźnienie na gniazdko słuchawkowe, i tam badając co zostało wymyślone, rozrysowałem sobie PCB i z połączeń wynikało, że tam stoją podobnie jak w Lehmannie tranzystory BD, ale po dwie sztuki połączone.  Ja postanowiłem po lekturze projektu Diamentowy-bufor-sluchawkowy-PCBs-do-projektu-AVT3145
gdzie było po trzy tranzystory łączone, wykonać coś podobnego.

Czy warto było się tak męczyć z modułami? Moim zdaniem warto.
Uwagi.
Do uruchomienia należy wykonać wtyk Jack 6.3 z podłączonymi rezystorami 32R lub podobnymi, by móc mierzyć DC offset na wyjściu. 
Pierwsze uruchomienie to najlepiej mieć podłączone aż dwa mierniki wskazujące to napięcie. PR-kami 500R wstępnie ustalającymi rezystancję identyczną w gałęziach na 200R, regulujemy ustalając zero DC na wyjściu.

I teraz ważne - w zależności od wzmacniacza operacyjnego, nasz DC Ofset może mieć mieć nawet i ponad 100mV - i na jednym kanale na przykład tylko.
Są OPA, które dają DC Ofset tak potężny, ale są też takie, gdzie niewiele trzeba korygować.

Są OPA, które w pozycji głośności jaką lubimy pozwalają ustawić PR-kami zero DC Ofsetu, ale przy ściszaniu dadzą i + 70mV - lub odwrotnie, przy zerowej głośności regulujesz sobie DC zero, a podglaśniając WO zmienia to na prawie 100mV aż - np. mój ulubiony OPA 2228 chiński podrabiany tak ma - więc trzeba umieć to zwalczyć, ale to może być przyczyną jak tu na audiostereo koledzy mieli problem z klonowaniem BCL, że im ten DC ofset był bardzo wysoki na jednym z kanałów.

Z OPA jest fajna zabawa. Czasami te OPA jakie odrzuciłem testując klon Lehmanna, tu działają wyśmienicie. A te drogie - są takie sobie. Nadal eksperymentuję i testuję uszami ;-).

Ciąg dalszy nastąpi, jeśli ktoś będzie tu ciekawy...


 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest to taki mocno zmodyfikowany klon Lehmanna czy A1 na sterydach, ponieważ pozwala jako modułowy na eksperymenty - tak w sumie to jest to wzmacniacz słuchawkowy i preamp ekperymentalny, gdzie dość łatwo można zmieniać konfigurację, lub wykorzystać w przyszłości zbędne moduły.

Źródłowy schemat jest pod linkiem: 1281030


1281031
Gdyby ktoś chciał wykonać taką konstrukcję dla siebie jako analog do DAC'a, to załączam mój schemat.
Zasilacz jest jak w klonie Lehmann'a, tyle że na wyjściu z zasilacza mamy 4 x 1000uF/25V LXZ o niskim ESR.

Liczy się pomysł na moduły. Pierwsza płytka (PCB mają 10x10cm, więc tania realizacja w Chinach) ma dwa gniazda słuchawkowe, wyjście do podłączenia gniazd chinch do końcówki mocy, tworząc w ten sposób ciekawy preamp.
By nie spalić słuchawek moduł Cerbera daje opóźnienie podłączenia gniazd słuchawkowych by ustabilizował się punkt pracy, oraz pilnuje, czy napięcie na rezystorach pomiarowych 10R Dale nie będzie większe niż 20mV.
Przy eksperymentowaniu DIY jest to dość ważne, bo normy fabryczne sprzętu audio dla cywili dopuszczają 20mV, ale zbyt wysokie stałe napięcie raz że psuje słuchawki, a dwa - daje zniekształcenia, a ma być idealnie.

Za Cerberem, wykonanym z pewnymi modyfikacjami według schematu historycznego już projektu Marabut'a z sąsiedniego forum:
post-29459-12735233699967.jpg

link: 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

jest układ ze WO jak w klonach Lehmanna, ale z większą ilością 470uF LXZ, co przekłada się na lepszą dynamikę audio.

Druga płytka jest podstawką pod moduły z tranzystorami. Klon Lehmanna miał komplet 4 tranzystorów BD tylko, i jak miało się szczęście z doborze, to już potrafił nieźle zagrać. 
W Chinach kupiłem takie żółte PCB z ciekawości, które miało opóźnienie na gniazdko słuchawkowe, i tam badając co zostało wymyślone, rozrysowałem sobie PCB i z połączeń wynikało, że tam stoją podobnie jak w Lehmannie tranzystory BD, ale po dwie sztuki połączone.  Ja postanowiłem po lekturze projektu Diamentowy-bufor-sluchawkowy-PCBs-do-projektu-AVT3145 - link: 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
gdzie było po trzy tranzystory łączone, wykonać coś podobnego.

Czy warto było się tak męczyć z modułami? Moim zdaniem warto.
Uwagi.
Do uruchomienia należy wykonać wtyk Jack 6.3 z podłączonymi rezystorami 32R lub podobnymi, by móc mierzyć DC offset na wyjściu. 
Pierwsze uruchomienie to najlepiej mieć podłączone aż dwa mierniki wskazujące to napięcie. PR-kami 500R wstępnie ustalającymi rezystancję identyczną w gałęziach na 200R, regulujemy ustalając zero DC na wyjściu.

I teraz ważne - w zależności od wzmacniacza operacyjnego, nasz DC Ofset może mieć mieć nawet i ponad 100mV - i na jednym kanale na przykład tylko.
Są OPA, które dają DC Ofset tak potężny, ale są też takie, gdzie niewiele trzeba korygować.

Są OPA, które w pozycji głośności jaką lubimy pozwalają ustawić PR-kami zero DC Ofsetu, ale przy ściszaniu dadzą i + 70mV - lub odwrotnie, przy zerowej głośności regulujesz sobie DC zero, a podglaśniając WO zmienia to na prawie 100mV aż - np. mój ulubiony OPA 2228 chiński podrabiany tak ma - więc trzeba umieć to zwalczyć, ale to może być przyczyną jak tu na audiostereo koledzy mieli problem z klonowaniem BCL, że im ten DC ofset był bardzo wysoki na jednym z kanałów.

Z OPA jest fajna zabawa. Czasami te OPA jakie odrzuciłem testując klon Lehmanna, tu działają wyśmienicie. A te drogie - są takie sobie. Nadal eksperymentuję i testuję uszami ;-).

Całość wzmacniacza tworzą cztery PCB o wymiarach 10cm na 10cm. By móc eksperymentować, znalazłem panel podłogowy, który robi za deskę i podstawę dla modułów - przycięty na długość 50 cm.
Tworzy się w ten sposób jamnik, ale docelowo będzie to obudowa o wymiarach podłogi 280 mm na 240 mm, wysoka na 85 mm gdy moduły docelowo wlutuję, lub wysoka na 10cm, gdy będzie montowany zestaw płytek do dalszych eksperymentów.

Układ wymaga transformatora 15V - 0 - 15V, lub w wersji bardziej rozbudowanego zasilania 18V - 0 - 18V.
Ja wolę transormatory do PCB, często określane jako transformatory do AGD ;-) Jedyna trudność, to wykonanie odpowiedniego laminatu pod taki transformator.
Do wersji prototypowych użyłem transformatora 52VA firmy Block USA, o symbolu FL52, w sumie z odzysku po rozebraniu elektroniki rozbieranego wiatraka OZE, ale może ktoś by wiedział, czy nie stoją do odzyskania z jakiegoś AGD.

Do kupienia jako nowe po ok. 162 zł lub za ok. 205 są w sklepie internetowym Conrad.pl, szukamy po frazie FL42 lub FL52 - zawsze mają tylko 3 sztuki nawet jak ktoś kupi, wysyłka trwa czasami i 3 tygodnie, ale są do kupienia.

Toroid niestety wnosi sobą sporo zakłóceń, więc potem obudowa do wzmacniacza musi być odpowiednio duża, by go maksymalnie móc odsunąć do płytek - czyli to potem wygląda tak jak w Ear StreamSONIC PEARL - poszukajcie zdjęć. 

Pod taki transformator PCB wygląda jak w załączniku:
Gdyby ktoś miał namiar na niedrogie transformatory do druku do AGD 15V - 0 - 15V  - to proszę o wskazanie i dziękuję.

Ciąg dalszy nastąpi, jeśli ktoś będzie tu ciekawy...

w-obudowie-280 x 240mm.jpg

mb-trafo-FL42-FL52.jpg

PCB pod zasilacz  - również w rozmiarze 100mm na 100 mm wygląda następująco jak w załączniku:

Zamawiając PCB czasami nie wiadomo co robić z nieudanym projektem - a tu w takim modułowym projekcie - wzorując się na modułowej konstrukcji DAC kolegi Tymianka - taki zasilacz będzie możliwy do wykorzystania w innych projektach, nawet do wykonania w hybrydzie zasilania +6.3V i - 6.3V do żarzenia lamp ;-)

mb-zasilacz--moonbase.jpg

mb-zasilacz--moonbase-pcb-c2.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez dekRe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
21 godzin temu, dekRe napisał:

Jest to taki mocno zmodyfikowany klon Lehmanna czy A1 na sterydach

A jaki efekt osiągnąłeś z eksperymentami na Analogach lampowych ?

Ja w zasadzie zakończyłem eksperymenty z samymi przetwornikami cyfrowo-analogowymi. Konkluzja po kilku latach zabawy z najróżniejszymi cudami jest taka, że najfajniej grają układy no oversampling z wyjściami prądowymi . Warto się zainteresować pcm1701P - Dźwięk nie jest tak dociążony na niższej średnicy i wyższym basie jak tda1541a albo ad1865 ale jest łagodny ( mało przykrej metaliczności na wyższej średnicy ), przestrzenny, klarowny i ,,czysty" .

Natomiast wśród analogów bezapelacyjnie wygrywają jednak te lampowe. To, co można uzyskać z analogów na opampach, to najwyżej tyle, ile z dobrej jakości odtwarzaczy CD . Dużo lepiej wypadają tranzystorowe na elementach dyskretnych i te wstawiane w podstawkę, które można kupić na aukcjach ( staccato , burson ) i takie, które sobie można znaleźć w sieci (  zwykle w klasie A ) jak opampy Yoshidy , Juanedy , Atwooda czy Elliotta . Z lampowych jednak srpp a dla tych, którzy chcą mieć coś pomiędzy lampą a tranzystorem pewnie sprawdzą się modyfikacje srpp , czyli Mu-Stage lub hybrydowy mu-follower ( Kimmela ) .

Załączam schemat zasilacza, który obecnie stosuję oraz szczegółowy opis - hybrydowy mu-follower.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

...there is no spoon...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 28.10.2023 o 10:51, arturp napisał:

A jaki efekt osiągnąłeś z eksperymentami na Analogach lampowych ?

Arturze, na razie do lamp i hybryd robię przymiarkę, tj. zbieram dokumentację, lampy i elementy. W wolnej chwili ulepszam do już kolejnych wersji rozwojowych moją wersję Moonbase'a. 
Wykonałem na podstawie szczątkowej dokumentacji i pracy ludzi na zachodnim forum taki reverse eng, 😉 preampa amerykańskiej firmy - o nazwie Melos SHA-1 - o bardzo dobrych opiniach. Wzmacniacz ten - hybryda, był wymysłem niby nieco szalonego projektanta, któremu mimo pozornego szaleństwa udało się zbudować wzmacniacz, który został okreslony później jako np. referencyjny dla posiadaczy audiofilskich słuchawek Grado.

Sporo informacji pozyskać można było z dociekań serwisanta:

Postanowiłem więc, że na pewno zbuduję część wzmacniacza słuchawkowego z tego preampa, tym bardziej, że ciekawiło mnie niekonwencjonalne myślenie projektanta.
Jest to również hybryda, gdzie mamy połącząne dwie triody. W katodzie źródełko prądowe. Z anody sygnał wychodzi na układ tranzystorów. Tu konstruktor dał zasilacz +6.3V i -6.3V - gdzie przy tak ustawionym zasilaniu symentrycznym tranzystorów, wykorzystał jako obciążenie emitera tranzystora wyjściowego hybrydy żarniki lamp. DC-zero ustala wzmacniacz operacyjny pr-kiem, więc na wyjściu musi być czysty sygnał audio bez składowej stałej - w tym miejscu jest zero DC po regulacji. Fluktuacje zmienne sygnału audio nie wpływają na fakt żarzenia lampy jako takiej, ale żarniki jako rezystancja emitera tranzystora - genialne w audio.
W dodatku podanie z wyjścia części energii na siatkę drugiej triody przez kondensatorek silver mica 27pF, przypomina nieco podobne podanie części energii z wyjścia z preampa Lamm, gdzie w Lammie mieliśmy nie tylko te 27pF, ale może być języczkiem uwagi dla uzyskiwania jakości, a to jedyny element poza oficjalną dokumentacją, ale znaleziony w układzie realnym.
Dla mnie zaletą jest to, że mogę łatwo wykorzystać projekt z Moonbase zasilacza, by uzystać te napięcie +6.3V i -6.3V dla tranzystorów i do takiego żarzenia. Jedynym problemem to pozyskanie napięcia 120V zmiennego, by po ciekawym filtrze zasilania z Melosa napięcia anodowego podać 109V na anody - więc poluję na takie trafo, bo to niezbyt popularna wartość napięcia wtórnego - lub wbrew opiniom że to kicha, pobawię się w eksperymentalny powielacz napięcia do tej wartości - co wydaje się być rozwiązaniem econo i łatwiejszym niż kupienie trafa - albo jak kiedyś radziłeś - dwa trafa połączone ze sobą i zobaczymy co wyjdzie na uzwojeniu pierwotnym.
Moonbasem ustawiłem sobie dość wysoko poprzeczkę jakości, więc jeśli układ lampowy hybrydy ma wygrać, to jestem ciekaw, czy mi się taki klon Melosa uda. Kupiłem też kilka lamp miniaturowych na przyszłe eksperymenty, ale je chyba dopiero w przyszłym roku wezmę na warsztat do realizacji - i wtedy zobaczymy, czy osiągnę podobne rezultaty jakościowe i wtedy dopiero powiem, że lampa wygrywa.
No i jak w Moonbase - wszystko będzie modułowo, by w razie porażki, część móc wykorzystać w innych projektach przy niewielkich adaptacjach.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 miesiąc temu...
25 minut temu, mkmar napisał:

zaprojektowałem sobie takie coś

No , stary ... szacun . 

26 minut temu, mkmar napisał:

Każdy układ posiada praktycznie własny zasilacz

Co to za układy ?

27 minut temu, mkmar napisał:

Z filtrem przebiegi są wzorcowe, NOS to chaos - ale gra.

Podziel się wrażeniami po odsłuchach kiedy dac się wygrzeje  . Ciekawe co ci się będzie bardziej podobać . No i teraz czeka cię zabawa z analogami  bo ten potencjał który uzyskasz z tego fajnego daka trzeba wykorzystać a różnice będą  ewidentne . Opampy ( konwersja aktywna ) dadzą dźwięk zrównoważony ale niezbyt detaliczny, barwny i wciągający . Analogi na elementach dyskretnych tranzystorowe ( szczególnie w klasie A ) powinny ci dać efekt bardziej ,,naturalny" ale nadal nie będzie barwy . Wiele analogów lampowych również cię rozczaruje , wcale nie zagrają lepiej niż opampy . Ale jak wreszcie dopracujesz jakieś lampy ( np srpp z dobrymi elementami ) to dopiero usłyszysz jak naturalne i soczyste mogą być barwy , wybrzmienia , aura , plankton i jak to wpływa na wrażenia emocjonalne . AD1865 potrafi tworzyć klimat , AD1860 niewiele ustępuje . 

52 minuty temu, mkmar napisał:

Z filtrem przebiegi są wzorcowe

porównaj impuls , wynik będzie odwrotny niż sinusa , nos jest pod tym względem wzorowy .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

...there is no spoon...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasilacz to prestabilizacja na MC78xx (koniecznie MC) a dalej to Pedja, tylko zamiast zenerki daję TL431 z PR-kiem co daje możliwość dowolnego wyregulowania napięcia, no i zabawa z doborem kondensatorów.

@arturp jaki z doświadczenia polecisz analog lampowy z niezamulonym dołem, dobrą mikrodynamiką i oczywiście właściwym oddaniem barw?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
35 minut temu, mkmar napisał:

Pedja

coś w tym stylu ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

36 minut temu, mkmar napisał:

TL431

nie szumi ? 

37 minut temu, mkmar napisał:

jaki z doświadczenia polecisz analog lampowy z niezamulonym dołem, dobrą mikrodynamiką i oczywiście właściwym oddaniem barw?

srpp z takim zasilaczem nap. anodowego 

STAB300V.thumb.jpg.d9aca05ee13bd47d04b17523f84b80f2.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

...there is no spoon...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zawsze wracam do analogu najprostszego pod słońcem z minimalną ilością elementów w torze i najlepiej jednostopniowy czyli lampa w układzie WK jakaś mocniejsza np. 6n6p-i o ile wzmocnienie na to pozwoli ewentualnie  wk-wk  , zasilacz starej daty CLCRC i prostownik ewentualnie z możliwością przełączenia lampa / krzem . W ten sposób mam u siebie zaraz na przetwornikiem D/A zero krzemu w torze  licząc nawet  z zasilaniem  😏

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
41 minut temu, rysiu126 napisał:

Ja zawsze wracam do analogu najprostszego pod słońcem

Wyraźnie słychać wpływ stabilizacji napięcia anodowego . Poprawia się kontrola basu , klarowność średnicy i czystość w góry stosunku do ,,klasycznego" zasilacza . Dźwięk jest nieco lżejszy i bardziej otwarty . Ja jestem zadowolony z efektów stabilizacji zasilania napięcia anodowego ( nie mylić z aktywnym filtrowaniem na fetach ) bo udało mi się uzyskać mix. brzmienia tranzystorowego i lampowego .To , czego mi brakowało w tranzystorach i brakowało w lampach teraz w zasadzie nie występuje . Na przykład zaczęło mnie drażnić nadmierne ocieplenie i zaokrąglenie niższej średnicy układów lampowych , graniczące z ,,zamuleniem" - gitary na niższej średnicy brzmiały tak jakby były przykryte kocem . Po przejściu na opampy ten efekt ustępował a niższa średnica była bardziej żywiołowa i wręcz drapieżna , natomiast wracała szarzyzna barw i utrata klarowności , plastyczności , namacalności . No ale to jest kwestia upodobań i całego zestawu .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

...there is no spoon...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasilacz taki:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

W takim układzie szum Tl431 nie będzie istotny.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
29 minut temu, mkmar napisał:

W takim układzie szum Tl431 nie będzie istotny.

faktycznie .

Ja używam m5290P z zewnętrznymi tranzystorami . Niskie szumy , ciekawa funkcjonalność ale trudno dostępne w Polsce . 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

...there is no spoon...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

Dzięki za wątek, przeczytałem cały 🙂 

Też sobie składam taki DAC, na starej płytce arturp. Wejście sygnału tylko z USB przez I2SoverUSB i bezpośrednio na kości AD1860. Na tą chwilę nie mam jeszcze wzmocnienia części analogowej, a z kości AD1860 chcę wyjść wyjściem prądowym. Rezystor konwersji na razie dałem 75 ohm.

I tu mam pytanie dla bardziej doświadczonych kolegów. Bo chciałem sobie pomierzyć dotychczasowe prace. 

Czy aby sprawdzić jaką sinusoidę mam na wyjściu, to czy muszę zastosować jakieś sztuczne obciążenie na wyjściu po rezystorze konwersji IV? A jeśli tak, to jakie? Jestem już na etapie, że softwarowym generatorem funkcji puszczam sygnał na kości DAC, ale nie jestem pewien, jak to poprawnie zmierzyć.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez zombie7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
38 minutes ago, zombie7 said:

Czy aby sprawdzić jaką sinusoidę mam na wyjściu, to czy muszę zastosować jakieś sztuczne obciążenie na wyjściu po rezystorze konwersji IV? A jeśli tak, to jakie? Jestem już na etapie, że softwarowym generatorem funkcji puszczam sygnał na kości DAC, ale nie jestem pewien, jak to poprawnie zmierzyć.

Rk zamienia wyjście sygnału prądowego na malutki sygnał napięciowy rzędu dziesiątek mV. Im większy Rk tym większe zniekształcenia. Bez kolejnego stopnia niewiele zmierzysz. Co jest pocieszające to kolejny stopień już spokojnie sobie zbadasz zapodajac odpowiedni sygnał i podpinając np 20kR które bedzie imitowalo koncowke. Wiedząc np że analog daje 0.01proc można wnioskować o zniekształceniach od dac. Można też prościej po prostu mierząc całość choćby do trymowania tych ad1860.

Mozesz też wrzucić zamiast Rk konwersję aktywna na op, zapewne w datasheet jest pokazany taki układ.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, zombie7 napisał:

Czy aby sprawdzić jaką sinusoidę mam na wyjściu

Pomiar sinusoidy na wyjściu dak-a cię przerazi , bo to no oversampling- im wyższa częstotliwość sygnału wejściowego tym większe ,,schodkowanie" . I oczywiście pojawią się zaraz pytania - czy pomiar jest prawidłowy , czy ten pomiar daje nam potrzebne informacje , czy to źle czy dobrze , co z tego wynika , co można z tym zrobić i czy w ogóle warto cokolwiek robić . 

Tu przykłady pomiarów innych nos dac-ów:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

...there is no spoon...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NOS to sinus z klocków lego - fajna zabawka, ale mało rzeczywista. Trymowanie AD1860 tylko z podglądem co dzieje się na wyjściu przetwornika. DAC najlepiej testować za pomocą karty audio + programu ARTa, REW, RMAA lub podobny - zniekształcenia, szumy, itd. samego przetwornika + zasilania będą widoczne. Później można zmienić konwersję pasywną na aktywną i przetestować ponownie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Tymianek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

Cześć 

Mam daca z akm4493seq który brzmi zbyt technicznie dla mnie. Niby wszystko jest ale jakoś dla mnie, a raczej w moim systemie gra jasno.  Preamp lampowy ucywilizował go ale góra wciąż jest trochę ostra - wszystko dobrze brzmi ale do średniego poziomu głośności - nie da się głośno słuchać- drażni.

Jestem w trakcie wykonania Dac na PCM1701P ArturaP i myślę że będzie to grać tak jak lubię, ale w miedzy czasie szukam czegoś kolejnego. Co byście polecali?  Lubię ciemniejszą stronę grania, z szeroką/głęboką przestrzenią. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 9.01.2024 o 17:26, TomKordas napisał:

PCM1701P

2 godziny temu, Mariusz03 napisał:

pcm1794

Obydwa przetworniki mają wyjścia prądowe i znając ich brzmienie mogę powiedzieć tylko tyle , że nie będzie ciemniej czy jaśniej tylko z powodu zastosowania jednego z tych 2 przetworników - bo ich ,,temperatura" brzmieniowo jest zbliżona .  Rozwiązaniem może być zastosowanie AD1865 i to w trybie nos ,  który w takim układzie gra mocniej niższą średnicą i wyższym basem ,  co daje wrażenie jakby dźwięk był masywniejszy bardziej wypełniony i potężniejszy .

Problem w tym , że i tak to analog ukształtuje ostatecznie brzmienie i jeżeli dźwięk ma być naprawdę nasycony barwowo , średnica gorąca i ciężka i ogólne wrażenie że jest ,,ciemniej" , to jednak analog lampowy z porządnymi kondensatorami miedzianymi . Opierając się tylko na moich eksperymentach mogę podpowiedzieć , że żaden z analogów na opampach czy analogów tranzystorowych na elementach dyskretnych ( nawet w klasie A ) , nie daje takiego ciepła i masy . Ponadto 1794 będzie komplikował życie bo ma wyjścia symetryczne i analog musi być bardziej rozbudowany . 

Innym analogiem , który mógłby dać brzmienie ciemne  , byłby chyba D1 passa . Ale ja go niestety nie używałem i to założenie jest tylko na podstawie tego , że jest oparty na fetach , które moim zdaniem grają ciemniej niż bipolarne . Wiele osób je ma i testowało , więc może coś podpowiedzą .

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

...there is no spoon...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje.

Może się okazać że PCM 1701 który składam to jest to i więcej mi nie potrzeba. Wcześniej grałem na pcm 5122 ( wiem to słaby dac, ) ale lubiłem w nim tą ciemną barwę  i z preampem lampowym brzmiał tak jak lubię. Choć brakowało mi  powietrza, szczegółowości, dźwięk był trochę za ciemny. 

AD1865 - może będzie kolejny jak uda się znaleźć jakąś porządną implementację i kości. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam AD1864 od @arturp, dołożyłem miedziane miflexy na wyjściu i na razie jestem bardzo zadowolony. Parę daców w życiu miałem, ale ten wyjątkowo mi podszedł, jest wszystko co lubię, barwa, ciepło, szczegółowość, scena. Na razie jestem wyleczony z wszelkich delta-sigma 😉

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

____________________________________________

.............nie o to chodzi by złapać króliczka, ale by ciągle gonić go!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, Devon napisał:

Ja mam AD1864

Kurczę wiedziałem , że ten mundorf jest duży ale nie sądziłem , że aż tak. 😲

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

...there is no spoon...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
44 minuty temu, arturp napisał:

Kurczę wiedziałem , że ten mundorf jest duży ale nie sądziłem , że aż tak. 😲

Koncepcja obudowy mi się.....ech, no bydle straszne 🙂

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

____________________________________________

.............nie o to chodzi by złapać króliczka, ale by ciągle gonić go!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Burr Brown, Analog Devices , Philips ... a czy inni producenci robili dobre daki R2R z wyjściami prądowymi ? 

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

...there is no spoon...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.