Skocz do zawartości
IGNORED

Tani nos dac AD1860 , PCM56 , PCM61 , AD1861 itd - projekt dla wszystkich


arturp
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie podrzucicie jakieś wskazówki, linki jak używać rezystorów konwersji. 

Kończę daca pcm1701 w wersji nos, mam preamp diy Conrad Jonson PV12 na ecc82, jakieś 300V anodowe - chciałbym go użyć jako analog - jak to zrobić ? jaki wartość rezystora konwersji ? gdzie go użyć? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 hours ago, TomKordas said:

gdzie go użyć? 

Dajesz go z wyjścia prądowego dac do masy i odkładasz na nim napięcie które dajesz na siatkę lampy. Wartość taka żeby był poziom jaki potrzebujesz + jak najniższe zniekształcenia - eksperymentalny kompromis 🙂

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Mam już komplet elementów. Zostało mi jeszcze dolutować te ceramiki 100nF od spodu płytki (mam chyba tego pierwotnego DAC). I mam pytanie.

Będę to miał na 2 kościach AD1860, na te płytce jest w sumie 8 kondensatorów w zasilaniu zaraz przy kościach - 4x47uF oraz 4x22uF.

Jak te pojemności są kluczowe? Czy to się jakoś oblicza względem zużycia prądu kości DAC?

Dlaczego pytam, bo chcę to zrobić jak najlepiej, a trudno mi się tą płytkę lutuje. Mam 12 sztuk oryginalnych i w bardzo dobrym stanie Black Gatów 10uF/50V i zastanawiam się czy bym to mógł użyć.

Dalej to idzie na analog na 2 podwójnych Opampach - pierwszy wzmacniajacy od Muzga (15V, 15mA) a drugi bufor Opa2134 (5mA), które też potrzebują 4 kondensatory. I tutaj też zastanawiam się, czy bym mógł użyć te 10uF?

Nic nie oczekuję, ale pytam bo może ktoś bawił się tymi pojemnościami.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, zombie7 napisał:

Czy to się jakoś oblicza względem zużycia prądu kości DAC?

Do tego aby zapewnić odpowiedni prąd wystarczyłyby pojemności kilku uF .

1 godzinę temu, zombie7 napisał:

Jak te pojemności są kluczowe?

Testowałem różne pojemności od 10 do 47 uF , różnica jest tylko taka , że przy większych pojemnościach bas jest nieco cięższy i wolniejszy , wpływa to nieco na średnicę , która może być lekko zamulona , szczególnie jeśli stosujesz takie kondensatory jak właśnie Black Gate czy elny silmic . 10 uF to jest idealna pojemność przy nogach scalaków . Trzeba się liczyć z tym , że na początku może grać trochę dziwnie ale z czasem się układa , z tydzień trzeba pograć . Przyczyną są głównie elektrolity ale ceramiczne też na początku mogą grać nieco ostro a potem się to uspokaja , najmocniej to słychać w ilości wysokich tonów i kontroli basu. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

...there is no spoon...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To idealnie. Mam teraz wlutowane Silmici to sobie już na tym uruchomię, a potem wlutuję Black Gaty. Będę miał porównanie. Dzięki za pomoc, to dla mnie spora oszczędność czasu, bo musiałbym zamawiać gdzieś poza Polską jakieś fajne kondensatory zasilania. Bo np Nichicony KZ gabarytowo nie wejdą.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
20 godzin temu, arturp napisał:

Testowałem różne pojemności od 10 do 47 uF , różnica jest tylko taka , że przy większych pojemnościach bas jest nieco cięższy i wolniejszy , wpływa to nieco na średnicę , która może być lekko zamulona , szczególnie jeśli stosujesz takie kondensatory jak właśnie Black Gate czy elny silmic . 10 uF to jest idealna pojemność przy nogach scalaków . Trzeba się liczyć z tym , że na początku może grać trochę dziwnie ale z czasem się układa , z tydzień trzeba pograć . Przyczyną są głównie elektrolity ale ceramiczne też na początku mogą grać nieco ostro a potem się to uspokaja , najmocniej to słychać w ilości wysokich tonów i kontroli basu.

Dokładnie tak jest! Mogę to spostrzeżenie tylko potwierdzić.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 miesiąc temu...
W dniu 1.02.2024 o 16:59, Daniel_68412 napisał:

Dajesz go z wyjścia prądowego dac do masy i odkładasz na nim napięcie które dajesz na siatkę lampy. Wartość taka żeby był poziom jaki potrzebujesz + jak najniższe zniekształcenia - eksperymentalny kompromis 🙂

Daniel a mógłbyś wyjaśnić łopatologicznie ? Mój analog lampowy ma na wejściu rezystor 49ohm. Wpinam się za nim swoim rezystorem konwersji ? Dałbyś radę narysować ? Nie kumam tego. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam za zaśmiecanie wątku ale chciałbym uzyskać wsparcie i zrozumieć ten temat. 
czy tak należy stosować rezystor ? 
dorysowany do schematu 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
15 godzin temu, przemak napisał:

A zamiast 49R lepiej 1k conajmniej. 

To schemat klona Conrad Johnson , którego posiadam stąd moje pytanie dlaczego lepiej zwiększyć wartość tego rezystora grid stopper ?

Chodzi o lepsze filtrowanie dolnoprzepustowe? Wpłynie to na dżwięk ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
22 minutes ago, Robsonik said:

Chodzi o lepsze filtrowanie dolnoprzepustowe? Wpłynie to na dżwięk ?

Tak, rezystor tzw grid stopper tworzy filtr RC razem z pojemnością w lampie. Jak bez sygnału z vol na maxa nie masz nic niepokojącego w głośnikach to pewno wymiana na większy niewiele zmieni.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Daniel_68412 napisał:

Jak bez sygnału z vol na maxa nie masz nic niepokojącego w głośnikach to pewno wymiana na większy niewiele zmieni.

No właśnie przy maxie jest dziwny przydźwięk więc dam większy rezystor.

Dzięki. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DAC inny niż w temacie bo zachciało mi się AD1955 . Układy scalone głównie z Chin więc może być wtopa przy uruchamianiu . Płytka mojego projektu ale oparta na schemacie Traxmana - kiedyś zrobił takie cudo dla AVT . Martwi mnie analog - trudno zrobić lampowy bo mamy tu napięcie referencyjne na wyjściu przetwornika więc zaprojektowałem i zamówiłem płytkę na opampach według schematu z evaluation board  dla AD1955. Może desymetryzacja transformatorami ? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

WM8804AD1955analog.thumb.jpg.46263e04528995a171b4569f61046280.jpg

ad1955dac.thumb.jpg.8acd932b0e890c5849ef446c22ffe74b.jpg

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

...there is no spoon...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwól Artur, że w "Twoim" wątku zamieszczę parę zdań swoich wypocin. Nie odniosę się do AD1955, tylko ogólnie stwierdzę, że "kręcenie" się wokół ΔΣ jest, w mojej intuicji, jednak stratą czasu.

Dlaczego...?

Kiedy całkiem niedawno stwierdziłem nausznie i werbalnie, że NOS na klasycznych R2R to jest kres moich poszukiwań, nie przypuszczałem, że przyjdzie taki moment, że będę miał wątpliwości, czy to jest naprawdę szczyt tego co mozna z tych kostek usłyszeć.

Skoro wątek jest generalnie o pierwszych 16/18 bitowcach AD1851, AD1856, AD1860, AD1861, PCM56 , PCM61, YM4113 (wszystkie praktycznie wymienne między sobą), a Autor tego wątku stał się praktycznie specjalistą od ich aplikacji i eksperymentów z nimi, to moim zdaniem, warto z nich się "doktoryzować" a może nawet "habilitować".

O co mi chodzi?

W

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Analog Devices podaje przykłady schematów użycia tych kostek z filtrami YM3434 i SM5813 z tym, że odnoszą się one do do aplikacji dwóch przetworników.

Jeszcze parę dni temu byłem przekonany, ze wszystkie CD-eki z użyciem jednej kości a nie dwóch - to jedno wielkie ...G, gdyż takie rozwiązanie pojawiało się tylko w budżetowych odtwarzaczach, i takimi są. Zaryzykuję twierdzenie, że na podstawie ich brzmienia, nikt nigdy nie zdecydował się o skonstruowanie Daca z jedną kością, (być może zakładając, że to nie może "zagrać") zawsze, jesli już to minimum z dwiema. (A wiadomo  skądinąd, że cedeki  i z dwiema kośćmi potrafią brzmieć podle). Ale, jak informowałem w ostatnich wpisach w "moim" wątku, pojawił się ostatnio azjatycki dac, który oparty jest na jednej kości.

Do czego zmierzam...?

Jestem daleki od narzucania komuś konieczności kontynuacji eksperymentów, jednak moim zdaniem - Artur - "powinieneś" - rozkminić układ i rozwiązania Azjatów, zastosować ew. poprawki/ulepszenia i ocenić czy zbyt szybko nie "przekreśliłeś" tych 16/18 bitowców, "pakując" się w poszukiwania w rejonach AD1855.

Co ja wiem na ten temat....?

Słucham tego daca od paru dni (używam filtru YM3433B, a nie YM3433 i nie YM3434 - są dwie wersje not katalogowych YM3433 oraz YM3433B - niby się nie różnią ale tekst jest inny -zzałącze dla porównania), a od dwóch dni z WO LM833N. Takiej ilości sczegółów  "na górze" podanych niemęcząco, a jednocześnie wyraziście to ja jeszcze nie słyszałem. Całe pasmo jest wg mnie niesamowicie równe - od najniższego dołu do samej góry, a prezentacja jest bardzo spójna i wciągająca. Np. na płycie M. Oldfielda "Ommadawn" jest wiele fragmentów, gdzie oprócz motywu wiodącego w tle "lecą" w wysokiej tonacji cicho solóweczki, których na NOSie "nie odnotowałem". Nie sądziłem, że tyle szczegółów jeszcze mi umykało. A ponieważ mamy do czynienia z R2R, to wiemy jak może brzmieć całość. Wg mnie rewelacyjnie.

Moim zdaniem laika.....

Zastosowanie jednej kości przetwornika (może ma swoje wady) może mieć/ma tą zaletę, że... jest ona właśnie jedna, a jako taka ma tylko swoje jedyne parametry, a jak jest ich więcej to już (choćby minimalny) rozrzut produkcyjny może wpływać na efekt końcowy.

Zawsze byłem zwolennikiem - ma być tanio i bardzo dobrze - sonicznie (niektórzy twierdzą, że jest to niemożliwe). Nie sztuka coś zrobić bardzo dobrze, ale drogo. Sztuka zrobić coś tanio... i bardzo dobrze. A ten wątek w tytule ma "Tani".

Wiele osób (w tym ja) myślało/myśli, ze dogoniło króliczka. Mogą być tacy, którzy rzeczywiście dogonili. Ale może być wielu, którym się to może tylko wydawać (nie z ich winy).

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Świetna poglądowa galeria (nie moja) dot. TDA1541(A):

www.maxdat.eu/_galeria/Foto%20TDA1541.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze modele Denona oparte na kościach PCM56 posiadały tylko 1 przetwornik. Sygnał  wysyłany z filtra sterował pracą przerzutników sygnału LR. Ciekwostką było to, ze sygnał  kanału był wyłączany mechanicznie za kostką DACa (czyli cisza absolutna). Do daje mniej "smieciowy" dzwięk. O dziwo SM5813 ma w sobie funkcę obługi jednej monokostki DAC. W starych Denonach było też fajnie zrealizowane pasywne filtrowanie w analogu. Warto podpatrzeć.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez jurek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, (nie)przecietniak napisał:

nikt nigdy nie zdecydował się o skonstruowanie Daca z jedną kością, (być może zakładając, że to nie może "zagrać") zawsze, jesli już to minimum z dwiema.

Sporo było odtwarzaczy na jednym monofonicznym przetworniku , sprawdź tu :

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

18 minut temu, (nie)przecietniak napisał:

zbyt szybko nie "przekreśliłeś" tych 16/18 bitowców, "pakując" się w poszukiwania w rejonach AD1855.

Spokojnie , tak na poważnie to właśnie jedzie do mnie Parasound P/DD -1500 . W środku 3 szt. PCM63-J i 3 szt. PCM1702 . Może zrobię sobie super-duper daca R2R do muzyki z płyt DVD w trybie 5.1 😉. No i ciągle walczę z analogiem do nos dac-a na 18-bitowym R2R PCM1701P - obok AD1865 mój ulubiony przetwornik - chłodniejszy ale świetny . 

Natomiast co dac-ów z jednym monofonicznym przetwornikiem to u zarania dziejów cyfrowego audio było tego sporo . Może poszukaj odtwarzaczy z takimi układami , to były zwykle 16-bitowce i wielu ludzi twierdzi , że brzmiały wybornie - tylko jest  jeden problem , nie ma już zamiennych laserów do tych odtwarzaczy .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

...there is no spoon...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, arturp napisał:

Sporo było odtwarzaczy na jednym monofonicznym przetworniku , sprawdź tu :

18 minut temu, arturp napisał:

Może poszukaj odtwarzaczy z takimi układami , to były zwykle 16-bitowce i wielu ludzi twierdzi , że brzmiały wybornie

Wiem, sprawdzałem. Artur, ja nie potrzebuję odtwarzacza z jednym przetwornikiem, mam daca z jednym przetwornikiem 🙂 Po co mi odtwarzacz? Moją intencją było Ci pomóc, zgodnie z tytułem wątku, w stworzeniu taniej konstrukcji "dla ludu", która bez wstydu stanie w szranki z "dogonionym króliczkiem". 🙂 

18 minut temu, arturp napisał:

Natomiast co dac-ów z jednym monofonicznym przetwornikiem to u zarania dziejów cyfrowego audio było tego sporo

Samodzielnych daców nie było z jednym przetwornikiem, tylko odtwarzacze CD. 

29 minut temu, jurek napisał:

Ciekwostką było to, ze sygnał  kanału był wyłączany mechanicznie za kostką DACa (czyli cisza absolutna).

 Obecnie rolę tą (niemechanicznie) pełnią chyba układy ADG419

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez (nie)przecietniak

Świetna poglądowa galeria (nie moja) dot. TDA1541(A):

www.maxdat.eu/_galeria/Foto%20TDA1541.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, (nie)przecietniak napisał:

w stworzeniu taniej konstrukcji "dla ludu", która bez wstydu stanie w szranki z "dogonionym króliczkiem". 🙂

Chyba się nie udało zrobić tanio . Teraz fajnie grającego dac-a na kości R2R można zrobić za min. 700 PLN ale analog lampowy do niego ( z dobrymi elementami ) kosztuje dwa razy więcej 😄. Z drugiej strony ... używane Audio Note kosztują kilkakrotnie więcej a rozwiązania układowe są bardzo podobne . 

AD1955 robię aby mieć porównanie i zabawę , bo miałem go w odtwarzaczu Harmana HD970 i grał nieźle , więc chce sprawdzić jak się zachowuje jako oddzielny dac . Zrobiłem sporo dac-ów delta sigma . Na AK4396/4395 , WM8740/8741/8742, PCM1794/1796 i kilka , których już nie pamiętam bo nie warto . W sumie to wszystko nie wytrzymywało konkurencji z dobrymi R2R ale dopóki nie zrobię sam i nie posłucham , to nie mam pewności . A trochę mnie już znużyły ,, nosdaki " bo doszedłem do ściany - przerobiłem większość tych uznanych za ,, audiofilskie" i zostały mi tylko najdroższe - PCM63, PCM1704 i ewentualnie AD1862 ( który miałem w odtwarzaczu ale mnie rozczarował , mimo modyfikacji był zamulony na niższej średnicy ale może to wina filtra cyfrowego ) . 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

...there is no spoon...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, rozumiem. Wszystko to przemyślałeś i poukładałeś sobie w głowie. Tylko wtedy nie brałeś w ogóle pod uwagę i nie było tematu tytułowego daca, ale z jedną kostką.

25 minut temu, arturp napisał:

dopóki nie zrobię sam i nie posłucham , to nie mam pewności

A no właśnie.... pewności.

Życzę Ci abyś "w wolnej" chwili znalazł czas na daca z jedną kostką i żebyś nie bał się poznania, zrozumienia i konieczności zastosowania niestandardowych rozwiązań w takiej konstrukcji. Nie ulegaj "mitom", że jedna kość nie zagra. Jeśli nie zaryzykujesz/nie zaufasz to .... nie będziesz miał pewności. A żeby oswoić się z pomysłem i konstrukcją - to tu masz

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )  - sam oceń czy tanio czy drogo (a jak się zdecydujesz - to koniecznie zamów albo wygrzeb z szuflady 2xLM833N). Więcej podpowiedzi nie mam 🙂 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Świetna poglądowa galeria (nie moja) dot. TDA1541(A):

www.maxdat.eu/_galeria/Foto%20TDA1541.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ku pokrzepieniu serc budowniczych diy-audio . 😉 

Dzisiaj przyjechał Parasound P/DD -1500 . Produkt z końca XX wieku na 3xPCM63P-J ( centralny oraz LR i RR ), 3xPCM1702 ( LS i RS oraz subwoofer ) , 3xsm5843 ( czyli typowo - overasmpling jest ) , odbiornik CS8412 , procesor Zoran do sterowania tym bydlęciem w trybie wielokanałowym , wiaderko Black Gate i wiaderko najlepszych opampów z tamtych czasów . To przetwornik cyfrowo-analogowy do kina domowego (5.1) , który może pracować w trybie direct jako dac stereo - omijany jest wtedy cały cyfrowy układ wielokanałowy . Nowy kosztował chyba około 2500$ w USA . Podobno hi-end . 😄

Podłączyłem do zmodyfikowanego odtwarzacza Pioneera DV 300, którego używam jako transportu do moich wynalazków ( dac-ów ) . Grał z pół godziny - płyty CD i DVD . Niby wszystko jest OK - ładna przestrzeń , klarownie na pierwszym planie , niezły bas i góra ... ale gdzie wybrzmienia , gdzie mikrodetale , gdzie dalsze plany , gdzie naturalne barwy , gdzie emocje , gdzie plankton i aura ... ? ,,Nima" . Zniesmaczony i znudzony włączyłem swojego nos dac-a na PCM1701P  z analogiem na opampach OPA828 ( dla zachowania uczciwych zasad konkurencji ) i od pierwszych dźwięków wiedziałem , że wróciłem do prawdziwego grania . Od początku liczyłem się z tym , że fabryczny grajek polegnie ale nie sądziłem , że w bezpośrednim porównaniu różnica będzie aż tak wyraźna bo przecież fabryczny ma ,, najlepsiejsze"  PCM63 i to w gradacji J , a mój to tylko robótka hobbysty na niepopularnych PCM1701P w podstawowej gradacji . Już nawet nie włączałem drugiego swojego dac-a na AD1865 z analogiem lampowym , aby nie poniżać tego Parasound'a .🤭

Wniosek prosty i kolejne potwierdzenie starej dobrej zasady zdesperowanych i rozczarowanych audiofilów - budować i modyfikować własne zabawki audio . Za 20% ceny hajendów z salonów audio można mieć grajki o klasę lub dwie klasy lepsze . A stare hajendy kupować jako dawców kosmicznie drogich scalaków , elementów pasywnych , transformatorów i obudowy . To co siedzi w tym Parasoundzie jest warte ze 3 tys. licząc nawet po cenach podróbek z aliexpress .

Tu trochę zdjęć z sieci - wnętrze tego cuda :

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

...there is no spoon...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, arturp napisał:

Ku pokrzepieniu serc budowniczych diy-audio . 😉 

Dzisiaj przyjechał Parasound P/DD -1500 . Produkt z końca XX wieku na 3xPCM63P-J ( centralny oraz LR i RR ), 3xPCM1702 ( LS i RS oraz subwoofer ) , 3xsm5843 ( czyli typowo - overasmpling jest ) , odbiornik CS8412 , procesor Zoran do sterowania tym bydlęciem w trybie wielokanałowym , wiaderko Black Gate i wiaderko najlepszych opampów z tamtych czasów . To przetwornik cyfrowo-analogowy do kina domowego (5.1) , który może pracować w trybie direct jako dac stereo - omijany jest wtedy cały cyfrowy układ wielokanałowy . Nowy kosztował chyba około 2500$ w USA . Podobno hi-end . 😄

Podłączyłem do zmodyfikowanego odtwarzacza Pioneera DV 300, którego używam jako transportu do moich wynalazków ( dac-ów ) . Grał z pół godziny - płyty CD i DVD . Niby wszystko jest OK - ładna przestrzeń , klarownie na pierwszym planie , niezły bas i góra ... ale gdzie wybrzmienia , gdzie mikrodetale , gdzie dalsze plany , gdzie naturalne barwy , gdzie emocje , gdzie plankton i aura ... ? ,,Nima" . Zniesmaczony i znudzony włączyłem swojego nos dac-a na PCM1701P  z analogiem na opampach OPA828 ( dla zachowania uczciwych zasad konkurencji ) i od pierwszych dźwięków wiedziałem , że wróciłem do prawdziwego grania . Od początku liczyłem się z tym , że fabryczny grajek polegnie ale nie sądziłem , że w bezpośrednim porównaniu różnica będzie aż tak wyraźna bo przecież fabryczny ma ,, najlepsiejsze"  PCM63 i to w gradacji J , a mój to tylko robótka hobbysty na niepopularnych PCM1701P w podstawowej gradacji . Już nawet nie włączałem drugiego swojego dac-a na AD1865 z analogiem lampowym , aby nie poniżać tego Parasound'a .🤭

Wniosek prosty i kolejne potwierdzenie starej dobrej zasady zdesperowanych i rozczarowanych audiofilów - budować i modyfikować własne zabawki audio . Za 20% ceny hajendów z salonów audio można mieć grajki o klasę lub dwie klasy lepsze . A stare hajendy kupować jako dawców kosmicznie drogich scalaków , elementów pasywnych , transformatorów i obudowy . To co siedzi w tym Parasoundzie jest warte ze 3 tys. licząc nawet po cenach podróbek z aliexpress .

Tu trochę zdjęć z sieci - wnętrze tego cuda :

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

tak sobie policzyłeś żeby wyszło na Twoje 😉

sam moment wcześniej piszesz, ze sama cyfra to 700-1000zl, lampowy analog 2x tyle, czyli ile już mamy 3k? dolicz obudowę, jakieś pierdoly i wychodzi 5k jak nic, to ile ma taki dać kosztować w sklepie jak dodasz podatki, zusy , dystrybucje, serwis gwarancyjny itp?

a teraz policz ile wydałeś już na wszystkie swoje eksperymenty, byś mial już ze 3 daci ze sklepu :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
40 minut temu, krolewicz napisał:

tak sobie policzyłeś żeby wyszło na Twoje 😉

sam moment wcześniej piszesz, ze sama cyfra to 700-1000zl, lampowy analog 2x tyle, czyli ile już mamy 3k? dolicz obudowę, jakieś pierdoly i wychodzi 5k jak nic, to ile ma taki dać kosztować w sklepie jak dodasz podatki, zusy , dystrybucje, serwis gwarancyjny itp?

a teraz policz ile wydałeś już na wszystkie swoje eksperymenty, byś mial już ze 3 daci ze sklepu 🙂

Chm ,nie do końca rozumiesz temat , 3 dace ze sklepu ? Na tych przetwornikach ,? Tak zrobione jak kolega wyżej napisał?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
12 hours ago, arturp said:

Wniosek prosty i kolejne potwierdzenie starej dobrej zasady zdesperowanych i rozczarowanych audiofilów - budować i modyfikować własne zabawki audio . Za 20% ceny hajendów z salonów audio można mieć grajki o klasę lub dwie klasy lepsze . A stare hajendy kupować jako dawców kosmicznie drogich scalaków , elementów pasywnych , transformatorów i obudowy . To co siedzi w tym Parasoundzie jest warte ze 3 tys. licząc nawet po cenach podróbek z aliexpress .

To nie jest wniosek a twoje zdanie na podstawie wlasnej opinii jak to gra... nie obraz sie ale daci Nos ktore budujesz nie maja sygnalu powyzej 12khz, mozliwe ze dolu tez nie maja dlatego mozesz sie zachwycac mocno eksponowana srednica co akurat trafia w Twoj gust. To nie znaczy ze taki parasound gra zle - on akurat w Twoj gust nie trafia. Ja rozumiem, ze szukasz swojego grania ale ferowanie "wnioskow" w momencie gdy one nawet nie sa pomierzone jest troche nie fair zarowno wobec mniej doswiadczonych czytajacych jak i producentow sprzetu.

Dlaczego sobie pozwalam na takie mocne stwierdzenie? Nos tda1541 z podanym sygnalem 44-88khz (powyzej tego w trybie i2s nie pracuje) tez nie ma gory i brzmi mocno inaczej niz taki parasound 1000. Dopiero jak wlaczysz tryb rownolegly i dasz mu 352khz to masz ladny sygnal na 20khz a nie shit. Wtedy juz takiej roznicy do parasounda nie ma zakladajac ze lampowy analog daje 0.1% drugiej harmonicznej a nie 3% co akurat tez bywa preferowane przez niektorych sluchaczy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daniel coraz bardziej podobają mi się twoje wpisy . 🤣

5 godzin temu, Daniel_68412 napisał:

na podstawie wlasnej opinii jak to gra...

Na czyich opiniach mam się opierać jeśli nie opartych na własnych doświadczeniach ?

5 godzin temu, Daniel_68412 napisał:

mocno eksponowana srednica

Skąd wniosek ,że średnica jest eksponowana i jeszcze do tego ,że ja tak lubię ?

5 godzin temu, Daniel_68412 napisał:

To nie znaczy ze taki parasound gra zle

A słuchałeś jak gra ? 

Trzymajmy się realiów . Tak jest rzetelnie i uczciwie wobec innych użytkowników forum . Ja mam go u siebie , gra w moim systemie i porównuję z innymi dac-ami . Więc piszę , co słyszę . 🤭

pozdr. 

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

...there is no spoon...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 minutes ago, arturp said:

Skąd wniosek ,że średnica jest eksponowana i jeszcze do tego ,że ja tak lubię ?

Napisalem wyzej skad - nie masz gory w swoich DACach co wynika z NOS i tego jak je zasilasz sygnalem, po raz kolejny mierzyles chociaz ich pasmo, ogladales sinusa 20khz? Nie wiem czy tak lubisz ale w porownaniu z tym parasoundem mowisz ze bez gory na Twoich nosach jest lepiej wiec mozna tak wnioskowac.

3 minutes ago, arturp said:

A słuchałeś jak gra ? 

Sluchalem parasound dac 1000 na pcm63 w bezposrednim porownaniu do tda1541 juz w trybie rownoleglym

7 minutes ago, arturp said:

Trzymajmy się realiów . Tak jest rzetelnie i uczciwie wobec innych użytkowników forum . Ja mam go u siebie , gra w moim systemie i porównuję z innymi dac-ami . Więc piszę , co słyszę .

Kazdy ma prawo do opinii, Ty natomiast wyciagasz "wnioski" i do tego pije.

Nie jest prawda, ze jedyny sluszny dac to taki diy. Po prostu stroisz sobie system w ten sposob.

Mam obecnie na warsztacie kumpla AVM evolution 1.2 tez na pcm63 do naprawy - jak to sie uda bedzie mozna porownywac bezposrednio jeszcze lepsza polke.

21 minutes ago, arturp said:

Daniel coraz bardziej podobają mi się twoje wpisy

zamiast latac z kosci na kosc sprobuj jakas zrobic dobrze - wtedy spodobaja ci sie jeszcze bardziej ;]

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Daniel_68412 napisał:

mierzyles chociaz ich pasmo, ogladales sinusa 20khz?

A po co ? Aby zobaczyć schodkowanie sinusoidy ? Czy pomiar ,, polepszy" jego brzmienie? Co to zmieni , co wniesie ? Taki ma być - to no oversampling a większość śmieci powyżej 20kHz i tak do mnie nie dociera bo filtrowana jest przez pojemności kabli , rezystory i ich indukcyjność , filtry we wzmacniaczu ( na wejściu i wyjściu ) , i ponownie przez pasywne elementy zwrotnicy a na koniec przez ferrofluid i zawieszenie głośników wysokotonowych . O wpływie odbić/rozpraszania fali w pomieszczeniu odsłuchowym nawet nie wspominam . 

2 godziny temu, Daniel_68412 napisał:

jak to sie uda bedzie mozna porownywac bezposrednio jeszcze lepsza polke.

A z czym to porównasz ? Z innym fabrycznym ,,wash&go" z kondensatorem elektrolitycznym na wejściu ? I jak to zrobisz ? Oscyloskopem czy zmierzysz mu temperaturę ? 😉

2 godziny temu, Daniel_68412 napisał:

zamiast latac z kosci na kosc sprobuj jakas zrobic dobrze

Dobrze dla miernika czy uszu ? Ja tego używam zgodnie z przeznaczeniem, muzyki słucham . Uszami .🤭

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

...there is no spoon...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Daniel_68412 napisał:

zamiast latac z kosci na kosc sprobuj jakas zrobic dobrze - wtedy spodobaja ci sie jeszcze bardziej ;]

3 dopracowane/z góry przemyślane/nieprzekombinowane wersje określonego dobrego (np. tytułowego nadal) przetwornika 

1. NOS na lampie

2. NOS na WO

2. z filtrem (i z różnymi analogami/wersjami podzespołów - testowo)

Konstrukcje muszą zachowywać się normalnie tzn. np. nie przegrzewać się.

I dopiero wtedy prawdziwe porównanie. Założę się, że jak byłby przez nie reprezentowany wysokiej jakości dżwięk - to ostatecznie zostawiłbyś sobie z nich nie jednego daca, bo każdy będzie "grał/prezentował nagrania" inaczej, ale w każdym przypadku mogą to być "szczyty",  bez względu na zastosowane rozwiązania  nosowo/filtrowe i lampowo/operacyjne.

Ja już tylko kibicuję wątkowi aby zakończył się czymś spektakularnym.  Ale Artur chyba ostatnio generalnie jest na "nie".

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Świetna poglądowa galeria (nie moja) dot. TDA1541(A):

www.maxdat.eu/_galeria/Foto%20TDA1541.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, (nie)przecietniak napisał:

Ale Artur chyba ostatnio generalnie jest na "nie".

Nie mam czasu , praca . Ale działam - ten na AD1955 już złożony , płytka analogu do niego jedzie z Chin . Natomiast co do           ,, spektakularnego" to wczoraj wieczorem i dzisiaj rano zrobiłem projekt płytki nos-a na DIR9001 i PCM63 z rejestrem przesuwnym , niedługo zamówię i pewnie za miesiąc czy dwa będzie testowanie . 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) nosPCM63DIR9001rejestr.thumb.jpg.8d5226c5f8a2bf0a99765444aef4d8d1.jpg

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

...there is no spoon...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

👍Mam nadzieję, że przy tej okazji albo obalisz "mit" wyjątkowości lub "najlepszości" tego przetwornika PCM63 albo określisz skalę "przepaści" pomiędzy nim a tymi tytułowymi.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez (nie)przecietniak

Świetna poglądowa galeria (nie moja) dot. TDA1541(A):

www.maxdat.eu/_galeria/Foto%20TDA1541.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam DAC który mi zrobił @arturp na kości AD1865 z wyjściem analogowym na lampach Gold Lion e88cc aktualnie i jestem bardzo zadowolony, słucham muzyki tylko na nim i nie ma powrotu do delta-sigma. 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

20240331_173454.jpg

20240315_104133.jpg

20240112_205319.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.