Skocz do zawartości
IGNORED

....Jadis i88 vs Krell FBI....lampa czy tranzystor?


Miroslav1
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )  

…..przy porannej kawie przeglądam starsze fotki....

Luxman, to muzykalność i duża kultura grania.....napędza już   m40.2...

...miał trochę ułatwione zadanie - bo m40.2 są łatwiejsze do ogarnięcia niż m40.1......jakbym miał dziś dokonać wyboru który zostaje Luxman czy Mcintosh (jako drugi wzmacniacz) to wybrałbym Maka…..i nie dlatego ze jest lepszy a dlatego że jest inny …. i z wyglądu bardziej mi się podoba ? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )   

….Fezz Audio Silver Luna....wzmacniacz bardzo tani ale  łatwiejszymi kolumnami może się ładnie zaprezentować..

post-33201-0-04371900-1432221654_thumb.jpg  

….I wspomnień czar ? …..Jadis DA88.....

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, Miroslav1 napisał:

to wybrałbym Maka…..i nie dlatego ze jest lepszy a dlatego że jest inny …. i z wyglądu bardziej mi się podoba ? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Najgorsze te Mac faktycznie jak mają lampy nie są ? Pre wizualnie jest prawie tak duży jak jeden kanał, ale prawie cztery razy lżejszy niż jeden Nemo ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
22 minuty temu, Miroslav1 napisał:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )  

…..przy porannej kawie przeglądam starsze fotki....

Luxman, to muzykalność i duża kultura grania.....napędza już   m40.2...

...miał trochę ułatwione zadanie - bo m40.2 są łatwiejsze do ogarnięcia niż m40.1......jakbym miał dziś dokonać wyboru który zostaje Luxman czy Mcintosh (jako drugi wzmacniacz) to wybrałbym Maka…..i nie dlatego ze jest lepszy a dlatego że jest inny …. i z wyglądu bardziej mi się podoba ? 

Musze zaczac fotki robic z odsluchow. Ja raczej naleze do tych malo operujacych aparatem.

Jaki to luxman?

Ja sluchalem l509x i ma8000 i z tych dwoch akurat luxman mi lepiej podszedl. Mac byl troche za ciezki, przez to wydawal sie nieco przymulony momentami. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Wieza STEREO Technics :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Roxi napisał:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Najgorsze te Mac faktycznie jak mają lampy nie są ? Pre wizualnie jest prawie tak duży jak jeden kanał, ale prawie cztery razy lżejszy niż jeden Nemo ?

….piękne urządzenie....jeżeli nie problem to zrób jeszcze jedną fotkę z przodu żeby te smoki Nemo było widać.... ? 

7 minut temu, Huberto1984 napisał:

Musze zaczac fotki robic z odsluchow. Ja raczej naleze do tych malo operujacych aparatem.

Jaki to luxman?

Ja sluchalem l509x i ma8000 i z tych dwoch akurat luxman mi lepiej podszedl. Mac byl troche za ciezki, przez to wydawal sie nieco przymulony momentami. 

….robię z telefonu...od groma fotek poszło na zatracenie...Krelle, Gryphony, Lebeny, Unison Research itd. itd....naprawdę szkoda....wrzuć fotkę swojego byka Diablo 300....

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, Miroslav1 napisał:

….piękne urządzenie....jeżeli nie problem to zrób jeszcze jedną fotkę z przodu żeby te smoki Nemo było widać.... ? 

Wygląd Mac można odbierać trochę jako jarmarczny. Te srebrne gałki, czerwony przycisk czy wyświetlacz... Ale dobrze gra i ma wiele możliwości. Nie mam takiego słuchu do lamp jak Ty, a ponoć warto je pozmieniać ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Roxi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Roxi napisał:

Wygląd Mac można odbierać trochę jako trochę jarmarczny. Te srebrne gałki, czerwony przycisk czy wyświetlacz... Ale dobrze gra i ma wiele możliwości. Nie mam takiego słuchu do lamp jak Ty, a ponoć warto je pozmieniać ?

….podoba mi się ta ''pstrokacizna''  Maka i złocenia Jadisa ? 

 

…..wcześniej ktoś napisał że lampa PP to taki ni pies ni wydra - ja to nazywam uniwersalność ? ...również że lampy KT to takie techniczne granie....i tu słóweczko....odnoszę się tylko do wzmacniaczy Jadis…..dobrym przykładem jest Audio Show i pokój Grobela….nie można zarzucić że tam jest techniczne granie - oczywiście zawsze można lepiej ale z całą pewnością nie ma tam technicznego grania....jest ten Jadisowy klimat i muzykalność....gdzie jest techniczne granie tam nie ma być prawa  muzykalności i na odwrót....

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
53 minuty temu, Miroslav1 napisał:

….jeszcze Accu E-560 się uchowało.....

Trochę się zmieniło ? Prawda taka, że zarówno jeśli chodzi o dostęp do sprzętu jak i muzyki, to nigdy nie było tak dużego wyboru i łatwości dostępu jak jest teraz. Może nie jest to powód do radości dla części oferentów sprzętu, albo wytwórców płyt, ale dla melomanów są to złote czasy nieograniczonych możliwości. Kiedyś można było o tym pomarzyć, a teraz mamy wszystko na wyciągnięcie ręki i możemy marudzić i wymieniać ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, Miroslav1 napisał:

Ma7000 rozwinął skrzydła dopiero na drugi dzień - i to było BARDZO miłym zaskoczeniem....

Ale co - nagle zmieniły się w nim kondensatory czy co? 

 

20 godzin temu, Miroslav1 napisał:

...chyba wcześniej to napisałem....FBI to tranzystor w najlepszym wydaniu ale bez cech lampowego grania....natomiast i88 to lampa z cechami mocnego tranzystora....i dlatego uważam i88 za lepszy wzmacniacz....

Nie ma chyba urządzenia, które byłoby najlepsze we wszystkich parametrach.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, Miroslav1 napisał:

wrzuć fotkę swojego byka Diablo 300....

Wlasnie wczoraj przykrylem go folia i kocem, bo kulem sciane ? ,ale zrobie jak sie uporam. 

A powiedz mi ten kamien na scianie jakies pozytywne efekty na akustyke wniosl? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Wieza STEREO Technics :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Meloman napisał:

Ale co - nagle zmieniły się w nim kondensatory czy co? 

 

….nie wiem co się z nim stało ale zaczął grać - może długa podróż mu nie służyła.....właściciel tego Maka pewnie zajrzy do tego wątku i to samo powie....

2 godziny temu, Meloman napisał:

 

Nie ma chyba urządzenia, które byłoby najlepsze we wszystkich parametrach.

….też tak uważam i dlatego skazana na porażkę lampa okazała się lepsza (przynajmniej dla mnie) ...podobnie słabszy Holyfield pokonał   Tysona  ? 

22 minuty temu, Huberto1984 napisał:

Wlasnie wczoraj przykrylem go folia i kocem, bo kulem sciane ? ,ale zrobie jak sie uporam. 

A powiedz mi ten kamien na scianie jakies pozytywne efekty na akustyke wniosl? 

….czekam na fotkę i liczę że napiszesz kilka słów do jakich wzmacniaczy porównywałeś tego Diablo ….kamienie to raczej ozdobne  cele spełniały - akustykę zostaw ludziom którzy się na tym znają....

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Miroslav1 napisał:

kamienie to raczej ozdobne  cele spełniały

Chodzilo mi o to, ze nie jest to plaska powierzchnia, wiec powinny w jakims stopniu rozpraszac dzwiek na okreslonych czestotliwosciach w odroznieniu od plaskiej powierzchni. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Wieza STEREO Technics :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, Miroslav1 napisał:

Jadisowy klimat i muzykalność....gdzie jest techniczne granie tam nie ma być prawa  muzykalności i na odwrót....

Mają lampy w sobie coś narkotyzującego. Niby bardziej problematyczne pod każdym względem, ale jak człowiek się przez dłuższy czas przyzwyczai się do dobrej lampy, to gdzieś tam w umyśle zostaje to zakodowane i trudno od tego uciec. Podobnie jest z winylem, z tym, że tu łatwiej o racjonalny substytut ze względu na ograniczoną aktualna ofertę, wysokie ceny dobrych płyt z epoki i problematyczność eksploatacji. Z drugiej strony jak ktoś jest w pełni zadowolony z grania tranzystorowego, to nie ma co zmuszać go do zmiany poglądów. Zabawa ta zresztą nie ma końca. Jeśli ktoś może sobie finansowo pozwolić na wydatki, to z pewnością czeka na niego już nowy DAC lub inny sprzęt, który dopiero wtedy w pełni pozwolić poczuć to co chciał przekazać artysta ? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Roxi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 9.05.2020 o 08:54, Roxi napisał:

Ja miałem kiedyś coś podobnego do tego FBI, czyli KCT z FPB300CX 

….nie wiem dlaczego wcześniej o to nie zapytałem ale lepiej.....jakby zostawić na boku  całą tą przyjemność, muzykalność i naturalność grania którą masz obecnie a odnieść się tylko do dynamiki i basu to jaka jest różnica w tych aspektach między FPB300cx a EC AW600 NEMO? 

 

7 godzin temu, Roxi napisał:

Mają lampy w sobie coś narkotyzującego. 

….to jest jak kobieta która ma to coś w sobie ? 

7 godzin temu, Roxi napisał:

 Z drugiej strony jak ktoś jest w pełni zadowolony z grania tranzystorowego, to nie ma co zmuszać go do zmiany poglądów. 

….oczywiście że tak - dlatego nasze hobby jest tak ciekawe.....

 

…...może przy tych topowych urządzeniach dzielonych  nie ma już takiego znaczenia lampa czy tranzystor - na jednym i drugim jest znakomicie 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Miroslav1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

…. ostatnim zdaniu powinienem napisać ,, na jednym i drugim jest podobnie ,,  zamiast  ,,znakomicie,, 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Miroslav1 napisał:

….nie wiem dlaczego wcześniej o to nie zapytałem ale lepiej.....jakby zostawić na boku  całą tą przyjemność, muzykalność i naturalność grania którą masz obecnie a odnieść się tylko do dynamiki i basu to jaka jest różnica w tych aspektach między FPB300cx a EC AW600 NEMO? 

Najbardziej zbliżony do tego modelu Krella jest chyba AW400 jeśli już coś porównywać choć i tak gra inaczej. Krell miał nasycony, gładki, krystaliczny, zrównoważony, punktowy dźwięk. Gra spokojniej od podstawowej  integry Krella, w sposób dojrzały i zrównoważony na skrajach pasma. Każde monoboliki EC też grają trochę inaczej i jeszcze są różne lata produkcji... Nemo dynamikę ma większą, są bardziej szczegółowe oraz równe w całym paśmie. Krell jest bardziej bezpośredni i dosadny, co słuchają rocka może być zaletą. EC bardziej zawoalowany tajemniczy. Krella bas część osób nazywa "młotkowym" lub muskularnym ? Nemo bas ma dobry, ale go tak nie eksponuje. Tutaj bym widział największe podobieństwo do AW400, które robi coś podobnego.W pewnym sensie są to sprzeczności, ale tak to już wychodzi. Nie powiem czy jeden lepszy od drugiego, może tu zadecydować gatunek słuchanej muzyki. Inaczej zaczyna to wyglądać po dodaniu lampowych PRE, bo Krella dosłodzić, aby nie był taki oczywisty i techniczny, a EC dodać większego pazura, ale to jest sprawa oczywista ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
13 godzin temu, Miroslav1 napisał:

….nie wiem co się z nim stało ale zaczął grać

Psychofizyka. Przyzwyczaiłeś się do innego dźwięku, z jakim miałeś na co dzień do czynienia.

@Miroslav1

Fajnie mieć dwie chyba dobre i tak odmienne integry do dyspozycji. Pisze chyba, bo Jadisa i88 nigdy niestety nie słyszałem.

A nie myślałeś o porządnej dzielonce, najlepiej poważnych monoblokach? W skali bezwzględnej to jednak najlepsze rozwiązanie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Meloman napisał:

 

Fajnie mieć dwie chyba dobre i tak odmienne integry do dyspozycji. Pisze chyba, bo Jadisa i88 nigdy niestety nie słyszałem.

A nie myślałeś o porządnej dzielonce, najlepiej poważnych monoblokach? W skali bezwzględnej to jednak najlepsze rozwiązanie.

….oczywiście że myślałem o dzielonych monoblokach.... pewnie kiedyś tak będzie że wejdą w miejsce integry lampowej, ale na razie chce się cieszyć tym co mam.....

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu ‎11‎.‎05‎.‎2020 o 09:41, Meloman napisał:

Psychofizyka. Przyzwyczaiłeś się do innego dźwięku, z jakim miałeś na co dzień do czynienia.

No to wszedłęś tutaj na pole filozowiczno naukowe. Nie ma sensu rozparywać różnić w dźwięku na zasadzie dlaczego tak się dzieje. Róźnice są i tyle. Mak MA7000 nie lubi być wypinany z systemu na dłuższy czas. Doświadczyłem tego parę razy i za każdym razem było tak samo. Mak po wpiećiu do systemu i ponownym wpięciu gra krystalicznie i technicznie. Dopiero po kilkunastu godzinach nabiera barwy i gęstości. Świetny wzmaczniacz, mile go wspominam.

W dniu ‎10‎.‎05‎.‎2020 o 09:55, Miroslav1 napisał:

Luxman, to muzykalność i duża kultura grania.....napędza już   m40.2...

...miał trochę ułatwione zadanie - bo m40.2 są łatwiejsze do ogarnięcia niż m40.1......jakbym miał dziś dokonać wyboru który zostaje Luxman czy Mcintosh (jako drugi wzmacniacz) to wybrałbym Maka…..i nie dlatego ze jest lepszy a dlatego że jest inny …. i z wyglądu bardziej mi się podoba ? 

No jeżeli chodzi o barwę to mi też bardziej przypadł do gustu Mak ale całościowo Luxman mi bardziej się podobał. Dla mnie Luxman 507UX zagrał większym, obszerniejszym i bardziej zróżnicowanym basem. Miał lepszą dynamike i dla mnie pasmo było szersze na Luxmanie 507 UX. Ale oceniam te dwa wzmaczniacze na równi z tym że mi bardziej podszedł Luxman. Mak zagrał bardziej środkiem pasma. Oczywiście w pozytywnym tego słowa zmaczeniu ale u Cienie wtedy Mak nie był tak uniwersalny jak Luxman. Pamietam jak słuchaliśmy na Maku Depeche Mode  "Violator" Mak nie był w satnie konkurować z Jadisem pod żadnym względem. Takie pitu pitu wyszło. Natomiast Luxman już coś tam pokazał w zakresie rozmachu dociążenia i dynamiki chociaż do Jadisa to była dalej przepaść.

Jeżeli chdzi o mnie to możecie pisać różne opinie na temat wzmaczniaczy lampowych. Dla mnie i tak, jeżeli chodzi o Integry to dobra Lampa bedzie lepsza od tranzystora pod każdym względem. Oczywiście zawsze znajdą sie płyty które na tranzystorze wypadną lepiej, ale całościowo Lampa daje większą uniwersalność i przyjemność z odsłuchu. Lampa daje namacalność naturalnośc i przejrzystość nie osiągalną dla tranzystora.O barwie nawet nie wspomnę. Ale zaznaczam że to chodzi o mnie. Miałem dosyć sporo dobrych wzmacniaczy tranzystorowych. I schemat zawsze był taki sam. Po pierwszych zachwytach szybko przychodził kac. A kac ten objawiał się tym że zaczynało mi brzmieć to jakoś sucho i beznamiętnie. Jedna płyta wypadała świetnie a druga tragicznie. Z dobrą Lampą typu Audio Research vsi75 lub z Jadisem I88 czegoś takiego nie ma. Im dłuzej się słucha tym lepiej brzmi. Na każdej płycie nawet tej tragicznie zrealizowanej Lampa pokaże coś fajnego, co pozwoli nam się cieszyć dobrą muzą.

  

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Starszych modeli ARC nie słyszałem u siebie także nie będę się wypowiadać. Natomiast ARC VSI75 na lampach KT 150 to urządzenie wybitnie dobre i uniwersalne. To Bardziej wzmacniacz dla melomana niż audiofila. Ma w sobie taką muzykalność i coś co przyciąga uwagę słuchacza na długie godziny a po zakończeniu odsłuchów wcale nie jesteśmy zmęczeni dzwiękiem tylko chcemy wiecej :-)

Co do porównań lampy i tranzystora to zgadzam się z tobą. Ja nie pisałem o bezpośrednim porównaniu tylko o gotowych systemach na tranzystorze i gotowych na lampie. Po prostu systemy zbudowane na lampie dla mnie są bardziej uniwersalne i muzykalne. Oczywiście zgadzam się że tranzystory w porównaniach pokażą dużo cech lepszych od lampy. Ale co z tego skoro na dłuższą mete tranzystor męczy a lampa nie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, damazy napisał:

 

No jeżeli chodzi o barwę to mi też bardziej przypadł do gustu Mak ale całościowo Luxman mi bardziej się podobał.  

  

….Mak był całkowicie inny od i88 i dlatego napisałem że wybrałby go jako drugi wzmacniacz....natomiast Luxman już podchodził pod Jadisowy klimat - więc nie byłby sensu wybierać wzmacniacz który gra coś na modłę i88....

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
49 minut temu, damazy napisał:

Ale co z tego skoro na dłuższą mete tranzystor męczy a lampa nie.

To jest błędny pogląd wynikający z niezrozumienia tematu. Żaden wzmacniacz nie ma prawa męczyć. Jego rolą nie jest korygowanie dźwięku. Coś możemy lubić bardziej, coś innego mniej. Ale gdy mamy sytuacje, że słuchanie męczy, to powody tego stanu rzeczy leżą gdzie indziej. Najczęściej jest tak, że ludzie mają trudne akustycznie pokoje, brak skutecznej adaptacji akustyki i do tego nienajlepsze kolumny. Finalnie kiepskie kolumny w kiepskim akustycznie pokoju grają w sposób męczący, zniekształcenia słychać jako dźwięk męczący, czasem jazgotliwy.
 

Czym głośniej, tym bardziej to męczy. Dobry , neutralny tranzystor nie koloruje dźwięku i nie powinien go zmieniać. I nie złagodzi wad kolumn i wad akustycznych pokoju. Ale wiele wzmacniaczy lampowych koloruje dźwięk, zmiękcza go i łagodzi całość brzmienia. Nie jest to naturalne, bo wzmacniacz nie powinien tego robić, ale w przypadku kiepskich kolumn i kiepskiego akustycznie pokoju, może to dać pożądany efekt złagodzenia jazgotu i męczącego grania systemu. Ludzie wtedy dochodzą do błędnych wniosków, że tranzystor meczy, a lampa nie. A przyczyna jazgotu leży w innym miejscu. 
 

Oczywiście idea zupełnie neutralnego wzmacniacza, który tylko wzmacnia sygnał jest fikcją. Każdy wzmacniacz jest jednak jakiś i ma jakiś swój charakter. Jedne mają go więcej, inne mniej, ale każdy jakiś tam swój charakter ma. Jednak żaden nie na prawa grać męcząco. Podobać mogą się różne wzmacniacze, ale żadne nie mają prawa męczyć. Jeśli jednak po wpięciu bardziej neutralnego wzmacniacza, a zwykle takim jest tranzystor, system gra męcząco, to już wiadomo, że kolumny są do wymiany lub tuningu, a pokój wymaga poprawy akustyki. Innym przypadkiem tego samego problemu jest kwestia tweeterów w kolumnach. Żaden typ tweetera nie może męczyć. Najprościej jest użyć miękki tweeter, bo on łagodzi wysokie tony, trochę je przycina i trochę jakby filtruje. Są lepsze i gorsze, ale zwykle takie cechy daje miękki tweeter. A twardy np beryl, diament czy Tytan, bywa że gra męcząco. Ale nie powinien. Tak się dzieje, gdy jest to kiepska aplikacja twardego tweetera np zbyt niskie cięcie, kiepski wzmacniacz, który generuje duże zniekształcenia, kiepskie źródło i kiepska akustyka pokoju. 
 

Generalnie w przyzwoitej akustyce, z dobrymi kolumnami, nic nie ma prawa męczyć. Ani tranzystor, ani lampa, ani beryl, diament, Tytan, czy wstęga. Ale ludzie kupują kiepskie kolumny, wstawiają do trudnych akustycznie pokoi, do tego jeszcze ustawiają je w bardzo złym miejscu np w narożnikach lub przy ścianie i katastrofa gotowa. System gra męcząco i źle. Co wtedy robią? Leczą to zmulającymi kablami, ocieplającymi lampami i aplikacją miękkich tweeterów. Po takim tuningu system mniej męczy, bo połowa informacji muzycznych jest wycięta. I wszyscy są szczęśliwi. A w końcu o to właśnie chodzi. Tyle że powstają wtedy błędne poglądy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez sly30
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, damazy napisał:

 

 Pamietam jak słuchaliśmy na Maku Depeche Mode  "Violator" Mak nie był w satnie konkurować z Jadisem pod żadnym względem. Takie pitu pitu wyszło. 

 

  

...zawsze byłeś surowy dla wzmacniaczy które przywiozłeś do mnie....jedyny co  nic nie pokazał i wyszło takie ,,pitu pitu,, to Hegel H300 ale rozmawialiśmy o tym - kolumny wtedy kompletnie nie pasowały....wyssały całą moc z tego wzmacniacza....na innych kolumnach było już OK ale m40.1 pokazały że potrzebują prądu - jeszcze gorzej u mnie wypadł cs Leben 660p....moim zdaniem całkowita klapa..... tyle razy słuchałem 660p i potrafił pokazać się dobrej strony....660p nie zapanował nad m40.1

 

Damazy, ciekawe jak ocenisz FBI....powiem tak....ze wzmacniaczy które miałeś i pamiętam to porównałbym   go do  integry Marka Levinsona 585....tyle że FBI ma zdecydowanie większy wykop...FBI to taki przyczajony tygrys ? niby nic a w jednej chwili potrafi skoczyć do gardła i rozerwać na strzępy ? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Miroslav1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
52 minuty temu, Miroslav1 napisał:

FBI to taki przyczajony tygrys ? niby nic a w jednej chwili potrafi skoczyć do gardła i rozerwać na strzępy ? 

Musi taki stan rzeczy być stresujący dla Ciebie Mirek ? 

Wracając do lampa vs tranzystor. Może też być tak, że na dźwięk lamp i wysublimowanych bodźców bardziej niż inne podatne są osoby o wrażliwej naturze i rozwiniętym określonym zmysłom ? Jak inaczej wyjaśnić tą skłonność do poświęceń, eksperymentów lampowych w obliczu niewątpliwych zalet tranzystora ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Roxi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, Roxi napisał:

Jak inaczej wyjaśnić tą skłonność do poświęceń, eksperymentów lampowych w obliczu niewątpliwych zalet tranzystora ?

Piękne 

Wracając do tranzystor vs lampa; zarówno lampa jak i tranzystor mogą być dźwiękowo zbliżone. Air Tight, ARC REF 110 vs np. Mod Wright, Spec, Spectral....  .  Każdy dobierze to co lubi.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Miroslav1 napisał:

wyssały całą moc z tego wzmacniacza....na innych kolumnach było już OK

Bo będę do znudzenia powtarza. Gra i oceniamy zawsze cały system.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
49 minut temu, Roxi napisał:

Musi taki stan rzeczy być stresujący dla Ciebie Mirek ? 

 

...nie bardzo, bo tygrys słucha się mnie ?

49 minut temu, Roxi napisał:

 

Wracając do lampa vs tranzystor. Może też być tak, że na dźwięk lamp i wysublimowanych bodźców bardziej niż inne podatne są osoby o wrażliwej naturze i rozwiniętym określonym zmysłom ? Jak inaczej wyjaśnić tą skłonność do poświęceń, eksperymentów lampowych w obliczu niewątpliwych zalet tranzystora ?

…..ze mnie prosty chłopina...takim papierkiem lakmusowym wrażliwości mogą być kable....chciałbym mieć IC Transparent Audio Opus - jeżeli Ty również to znaczy że mamy podobną wrażliwość ? 

17 minut temu, Meloman napisał:

Bo będę do znudzenia powtarza. Gra i oceniamy zawsze cały system.

….wiadomo że gra cały system ale ocenianie uważam za coś normalnego....

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, Miroslav1 napisał:

chciałbym mieć IC Transparent Audio Opus - jeżeli Ty również to znaczy że mamy podobną wrażliwość ? 


Teraz miałeś prosta sprawa, bo jeden ic i dwie sieciówki. Pogadamy jak kupisz monobloki, DAC, transport i coś tam jeszcze. Wtedy bardziej Cię zaboli ? Jak widać wszystko idzie w tym kierunku byty zaczynaja się mnożyć ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.