Skocz do zawartości
IGNORED

Spadek napięcia na rezystorze?


KrzysiekA
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Dokładnie. Napięcie na R1 rośnie.  Im bardziej rośnie tym bardziej zabiera napięcie rezystorowi R2 i to na R2 następuje spadek napięcia a nie na R1. 
Sorry...
1. "napięcie na R1 rośnie “ - dlaczego skoro nie ruszamy napięcia zasilania?
2." Im bardziej rośnie tym bardziej zabiera napięcie rezystorowi R2" - nie rozumiem tego ale skoro "zabiera napięcie" tzn ze jest na nim spadek napięcia
3. Może nie rozumiem twojej nomenklatury. Dla mnie spadek napięcia to jego pomiar na dwóch nogach rezystora a napięcie na rezystorze to napięcie na "wejściu" rezystora

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Grzegorz7 napisał:

Przy prędkościach bliskich prędkości światła następuje dylatacja... zgodnie z powszechnie znaną teorią względności.

W brew pozorom kolega ma rację. Skoro mamy do porównani dwie wielkości czyli 10V i 0.2 uA to te 0.2 uA można pominąć. Podobnie jest z prędkościami. Jak najbardziej najpoprawniej jest liczyć je wzorami z teori wzgledności tylko że różnica jest pomijalnie mała. Innymi słowy w klasycznej fizyce stosuje się wzory uproszczone w stosunku do teorii względności.  To działa pod warunkiem gdy prędkość jest dużo mniejsza od prędkości światła. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, KrzysiekA napisał:

Jak napięcie na jakimś rezystorze maże byś spadkiem napięcia na tym rezystorze.  Skoro tam jest to nie spadło.

Dowcip pięciolecia ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
21 minut temu, KrzysiekA napisał:

Może byś tak wyjaśnił po co wkleiłeś ten link.  I co ma to wspólnego z chłopskim rozumem? 

Pomyślałem, że może Ci się przydadzą reguły określania spadków napięcia. Nie wiem, czy zauważyłeś, że nikt tutaj nie ma problemów z rozumieniem działania prostych obwodów elektrycznych, jedyne wątpliwości dotyczą Twoich sformułowań.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, pataus napisał:

Sorry...
1. "napięcie na R1 rośnie “ - dlaczego skoro nie ruszamy napięcia zasilania?
2." Im bardziej rośnie tym bardziej zabiera napięcie rezystorowi R2" - nie rozumiem tego ale skoro "zabiera napięcie" tzn ze jest na nim spadek napięcia
3. Może nie rozumiem twojej nomenklatury. Dla mnie spadek napięcia pomiar jego na dwóch nogach rezystora a napięcie na rezystorze to napięcie na "wejściu" rezystora

Napięcie zasilania jak najbardziej może być stałe. Tylko że my tu mówimy o układach akustycznych w których zmienia się częstotliwość. Jak zmienia się częstotliwość zmieniają się reaktancje. Zmieniają się reaktancję zmieniają się napięcia.  I.t.d. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, popej napisał:

Pomyślałem, że może Ci się przydadzą reguły określania spadków napięcia. Nie wiem, czy zauważyłeś, że nikt tutaj nie ma problemów z rozumieniem działania prostych obwodów elektrycznych, jedyne wątpliwości dotyczą Twoich sformułowań.

Zacytuj proszę z tego linku zdanie które przeczy moim słowom. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Teraz, pataus napisał:

To już nie mój poziom ale wkleiłeś schemat dzielnika i o nim była dyskusja.

A czy przez dzielnik napięcia nie mogą przepływać prądy zmienne o zmiennej częstotliwości?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, KrzysiekA napisał:

spadek napięcia definiowany jest różnica napięcia między dwoma punktami układu mierzoną do masy. 

Czyżby?

7 minut temu, KrzysiekA napisał:

można powiedzieć że napięcie spadło na R2. 

A jako że spadło z wysoka i było twarde, to tego R2 zabiło ?

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Teraz, Daniel_68412 napisał:

kiedyś na studiach pewien nudny ale bystry prof powiedział: 95% żywiołowych dyskusji toczy się o nomenklature

W pełni się zgadzam. W tej dyskusji chodzi o to że używane jest pojęcie spadku napięcia na rezystorze w nieprawidłowym kontekście i w nieprawidłowy sposób. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ciekawe. Jak mierzę spadek na napięcia na rezystorze sprawdzam na dwóch nóżkach rezystora więc gdzie tu potrzebne odniesienie do masy

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie miło się z wami rozmawia ale muszę do roboty. 

Teraz, pataus napisał:

To ciekawe. Jak mierzę spadek na napięcia na rezystorze sprawdzam na dwóch nóżkach rezystora więc gdzie tu potrzebne odniesienie do masy

Nie na nóżkach rezystora to ty sprawdzasz napięcie na rezystorze. Spadek napięcia sprawdza się w punktach układu mierząc to napięcie do masy. Po czym odejmujesz te wartości. Wtedy otrzymujesz spadek napięcia miedzy punktami A i B . Owszem wyjdzie ci tyle samo co na rezystorze znajdującym się między punktami tyłko że napięcie na tym rezystorze nie spadło. Spadek napięcia nastąpił w jednym z punków mierzony do masy a jeżeli jakiś element z tego punktu podłączony jest do masy to napięcie spadło na tym elemencie a nie na rezystorze który to spowodował. Na rezystorze odczytać możesz jedynie wartość tego spadku ale spadek nastąpił na innym elemencie. dlatego nie można powiedzieć że spadek napięcia na R1. Można jedynie powiedzieć że wartość spadku napięcia wynosi tyle co napięcie na R1. Spadek napięcia na R1 jest nieprawidłowy sformułowaniem i wynika jedynie z języka potocznego. Spadek następuje na rezystorze R2. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, KrzysiekA napisał:

Ale to jest przecież proste pytanie co jest większe 5 czy 0?

Jak tak grzecznie pytasz, to odpowiem, chociaż już odpadłem - tam zasadniczo są minusy jak to przy spadkach, także ten ? 

12 minut temu, KrzysiekA napisał:

Nie na nóżkach rezystora to ty sprawdzasz napięcie na rezystorze. Spadek napięcia sprawdza się w punktach układu mierząc to napięcie do masy. Po czym odejmujesz te wartości. Wtedy otrzymujesz spadek napięcia miedzy punktami A i B . Owszem wyjdzie ci tyle samo co na rezystorze znajdującym się między punktami tyłko że napięcie na tym rezystorze nie spadło. Spadek napięcia nastąpił w jednym z punków mierzony do masy a jeżeli jakiś element z tego punktu podłączony jest do masy to napięcie spadło na tym elemencie a nie na rezystorze który to spowodował. Na rezystorze odczytać możesz jedynie wartość tego spadku ale spadek nastąpił na innym elemencie. dlatego nie można powiedzieć że spadek napięcia na R1. Można jedynie powiedzieć że wartość spadku napięcia wynosi tyle co napięcie na R1. Spadek napięcia na R1 jest nieprawidłowy sformułowaniem i wynika jedynie z języka potocznego. Spadek następuje na rezystorze R2

To się nadaje do "Szpilek" ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
30 minut temu, KrzysiekA napisał:

Panowie miło się z wami rozmawia ale muszę do roboty. 

Mam nadzieję, że nie przy prądzie, bo jeżeli tak, to uważaj! ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jeśli ktoś mi powie “sprawdź prąd biasu“ na rezystorze to mam zmierzyć napięcie na jednej nodze rezystora,później na drugiej (wszystko w odniesieniu do masy)i odjąć te wartości. I to będzie inna wartość niż pomiar między tymi dwoma nóżkami tego rezystora?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, pataus napisał:

Czyli jeśli ktoś mi powie “sprawdź prąd biasu“ na rezystorze to mam zmierzyć napięcie na jednej nodze rezystora,później na drugiej (wszystko w odniesieniu do masy)i odjąć te wartości. I to będzie inna wartość niż pomiar między tymi dwoma nóżkami tego rezystora?

Tak czy inaczej, tym sposobem sprawdzisz napięcie a nie prąd. 
A samo określenie "prąd biasu" też jest z sufitu wziętebo bias to przecież nie żaden prąd tylko ujemne względem masy napięcie polaryzujące siatkę pierwszą. 
Więc jak byś się nie obrócił, i tak rzyć z tyłu ? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, pataus napisał:

To moj skrót myślowy czyli napięcie przez rezystancja da mi prąd i nie miałem na myśli nic związanego z lampami.
 

Wiem przecież, zwyczajnie sobie jaja robię ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Padło tu określenie o nieistotności małych wartości wielkości. Przykładowo kilka mV jest niczym w stosunku do napięć rzędu kilku woltów. 

Tu taki fragment schematu:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Na rezystorze (bocznik) R31 mierzony jest spadek napięcia dla prądu zasilania czegoś tam dalej. Poprzez dobór układów U3 (wzmacniacz) i U4 (konwerter napięcia na prąd dla układu logarytmującego U6) pracuje to na poziomie rozróżnialnej pobudliwości napięcia poniżej 2uV (mikrowoltów). WO to układy z przetwarzaniem o Vn poniżej 0,5 uV.

Ciekawe co do tematu dyskusji i pomijalności wartości jest rezystor ustalający prąd odniesienia dla układu logarytmującego R39=150Mom...

A obok napięcia i prądy miliony razy większe.

Nic nie jest pomijalne.

Nie będę opisywał jaka zabawa jest z prowadzeniem ścieżek masy i wyboru ich topologii...

 

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, Grzegorz7 napisał:

Padło tu określenie o nieistotności małych wartości wielkości.

Pomiń, to nieistotne dla wątku. 

Chociaż z bardziej nieistotnym prądem walczę od lat w mikrofonie lampowym. Tam jest rezystor polaryzujący 10G, więc w zasadzie go nie ma, no, ale jest, a płytka zasmarkana wkoło lampy i dołu ni ma ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, przemak napisał:

Jak tak grzecznie pytasz, to odpowiem, chociaż już odpadłem - tam zasadniczo są minusy jak to przy spadkach, także ten ? 

To się nadaje do "Szpilek" ?

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzisz problem polega na tym że na elementach nie tylko odkłada się napięcie co ty nazywasz spadkiem napięcia na tym elemencie z różnych powodów może napięcie spadać. Teraz pytanie jeże napiszę że spadek napięcia na rezystorze wynosi 1V to czy miałem na myśli że na tym rezystorze jest 1V czy też że na tym rezystorze z jakiegoś powodu spadło napięcie o 1V.

Proste doświadczenie myślowe. Mam dzielnik napięcia do którego podłączone jest powiedzmy 3V.  Rezystory R1 i R2 mają po jednym Ohmie.  Czyli innymi słowy napięcie dzieli się po 1,5V na każdy rezystor.  A w węźle miedzy rezystorami mamy do masy napięcie 1.5V. Teraz zwiększamy rezystancję R1 do 2Ohmów  Co się dzieje Na rezystorze R1 mamy teraz 2V a na rezystorze R2 mamy 1V i w węźle między rezystorami mamy napięcie do masy 1V.

Teraz podchwytliwe pytanie. Ile wynosi spadek napięcia na rezystorze R2.

a.      1V

b.     1.5V

c.     0.5V

Ciekaw jestem twojej odpowiedzi. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Grzegorz7 napisał:

Padło tu określenie o nieistotności małych wartości wielkości. Przykładowo kilka mV jest niczym w stosunku do napięć rzędu kilku woltów. 

Tu taki fragment schematu:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Na rezystorze (bocznik) R31 mierzony jest spadek napięcia dla prądu zasilania czegoś tam dalej. Poprzez dobór układów U3 (wzmacniacz) i U4 (konwerter napięcia na prąd dla układu logarytmującego U6) pracuje to na poziomie rozróżnialnej pobudliwości napięcia poniżej 2uV (mikrowoltów). WO to układy z przetwarzaniem o Vn poniżej 0,5 uV.

Ciekawe co do tematu dyskusji i pomijalności wartości jest rezystor ustalający prąd odniesienia dla układu logarytmującego R39=150Mom...

A obok napięcia i prądy miliony razy większe.

Nic nie jest pomijalne.

Nie będę opisywał jaka zabawa jest z prowadzeniem ścieżek masy i wyboru ich topologii...

 

 

 

Tylko że ja pisałem o zwrotnicach. 

5 minut temu, pataus napisał:

Jak dla mnie to jest proste. 1V

Przepraszam to jak nazwiesz spadek napięcia o 0.5V na R2 ?

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest nieźle i czuję, że będzie nieźlej. Zgodnie z definicją z Wikipedii:

Wielkość napięcia na przewodniku wynika wprost z definicji oporu U=IR gdzie I oznacza natężenie prądu płynącego przez przewodnik, a R to opór przewodnika.

Wyliczyć można na kalkulatorze lub w pamięci. Gdyby to było w decybelach, to bym wyliczył w pamięci ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spadek napięcia można rozumieć jako zmniejszenie napięcia, ale w elektronice chodzi o napięcie np. na rezystorze np. Ur=I*R - wtedy to jest właśnie spadek napięcia. W sumie mało intuicyjne.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, pataus napisał:

Nie wiem jak to wyliczyłeś

Z prawa Ohma. Jeżeli rezystancję R1 zwiększymy do 2 Ohmów to na R1 będzie się odkładało 2V a na R2 tylko 1V bo ma tylko 1 Ohm. Czyli nastąpił spadek napięcia na rezystorze R2 o 0.5V. Teraz proste pytanie. Skoro spadkiem napięcia  na rezystorze R2 nazywasz napięcie na tym rezystorze to jak nazwiesz spadek napięcie o 0.5V na tym rezystorze spowodowane podniesieniem rezystancji R1.  

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez KrzysiekA
Pomyłka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nieprawda. W układzie 2r/1r da 1v spadku na R2. Nie wiem skąd wziąłeś ten spadek 0,5 V ale ja tu tylko się uczę więc nie będę już się więcej sprzeczał bo mi nie wypada.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.