Skocz do zawartości
IGNORED

Jak skopiować płytkę drukowaną ?


Darek67
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Mam do kolegów takie pytanie. Muszę skopiować płytkę drukowaną wzmacniacza wyprodukowanego chyba ze 25 lat temu w niewielkiej ilości przez mojego znajomego.  W związku z tym ze stara była robiona jak to kiedyś się robiło czyli chlorek itp i niektóre ścieżki odpadają , a chcę zbudować jeszcze jeden egzemplarz takiego wzmacniacza, ale na płytkach porządnie zrobionych. Właściciel projektu niestety nie ma już żadnych rysunków płytek .Jak to najlepiej zrobić ? Jeden kanał już zdemontowałem i rozlutowałem . Mam płytkę bez elementów. I teraz tak. Próbowałem ją zeskanować , ale źle to wyszło . Nic mi innego nie przychodzi do głowy  jak odrysować przez jakiś papier i potem się bawić dalej. A może moje pomysły są absurdalne, i są jakieś inne nowocześniejsze metody ? Jakiś program ? Po prostu potrzebuję mieć te płytki gotowe do wysłania do wybranej  firmy która zrobi mi je porządnie jak fabryczne. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 minutes ago, Darek67 said:

Po prostu potrzebuję mieć te płytki gotowe do wysłania do wybranej  firmy która zrobi mi je porządnie jak fabryczne. 

to pozostaje normalna droga czyli schemat + projekt wplytki w KiCad i wygenerowanie gerberów

Bo gdybyś potrzebował zrobić PDF/wydruk do kolejnej prasowanki to pewno dobre zdjęcie + obróbka w programie wektorowym typu Inkscape, prasowanka + wiercenie ręczne.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 hour ago, Darek67 said:

Witam.

Mam do kolegów takie pytanie. Muszę skopiować płytkę drukowaną wzmacniacza wyprodukowanego chyba ze 25 lat temu w niewielkiej ilości przez mojego znajomego.  W związku z tym ze stara była robiona jak to kiedyś się robiło czyli chlorek itp i niektóre ścieżki odpadają , a chcę zbudować jeszcze jeden egzemplarz takiego wzmacniacza, ale na płytkach porządnie zrobionych. Właściciel projektu niestety nie ma już żadnych rysunków płytek .Jak to najlepiej zrobić ? Jeden kanał już zdemontowałem i rozlutowałem . Mam płytkę bez elementów. I teraz tak. Próbowałem ją zeskanować , ale źle to wyszło . Nic mi innego nie przychodzi do głowy  jak odrysować przez jakiś papier i potem się bawić dalej. A może moje pomysły są absurdalne, i są jakieś inne nowocześniejsze metody ? Jakiś program ? Po prostu potrzebuję mieć te płytki gotowe do wysłania do wybranej  firmy która zrobi mi je porządnie jak fabryczne. 

Przenieś schemat do programu w którym robi się płytki (EasyEDA, albo KiCAD). Potem jak będziesz w edytorze PCB poukładaj elementy tak jak są poukładane na oryginalnej płytce i zrób połączenia. Powinieneś się zmieścić w ciągu jednego wieczora.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Nie  mam schematu . Musiałbym go zrysować z płytki , ale to za dużo roboty . Gdybym miał to robić nie potrzebna by mi była ta płytka w sumie bo program by ją zrobił pewnie inaczej . Echh liczyłem na jakieś genialne rozwiązanie 🙂 . mam płytkę , i chce taką samą tylko nową i lepsza jakościowo .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 minutes ago, jar1 said:

Aha, już to widzę 🙂

Narysowanie płytki pod LM1875 od zera zajęło mi wczoraj 20 minut. Biorąc pod uwagę, że kolega jest świeży, ale ma gotowy wzór do skopiowania to spokojnie powinien się zmieścić w 3-4h. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PS. PCB można chyba namalować w programie bez schematu. Nie będzie jedynie weryfikacji i pewności, że wszystko jest ok. Wzorując się na pcb, jakie sie ma. Z tym, że trzeba się nauczyć obsługi programu...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Darek67 napisał:

Właściciel projektu niestety nie ma już żadnych rysunków płytek .Jak to najlepiej zrobić ? Jeden kanał już zdemontowałem i rozlutowałem .

Możesz wrzucić zdjęcia płytek,z obu stron.Może się okazać że twój kolega zrobił klona jakiegoś znanego wzmacniacza.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robisz zdjęcie lub skan.

Bierzesz program do projektowania PCB.

Wciągasz zdjęcie na odpowiednią stronę PCB jako tło.

Odrysowujesz elementami edycyjnymi programu kontury, wypełniasz miedzią...

Można otrzymać dokładnie identyczną płytkę.

Przed laty w jakimś wątku o programach do PCB podałem wraz z zrzutami chyba z DipTrace dokładną procedurę...

Poszukaj.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję panowie. Padło dużo podpowiedzi i na pewno coś wybiorę . Płytki wrzucić nie mogę bo nie wiem czy autor projektu by sobie tego życzył. Nie jest to żaden cud, jednak, wolałbym tego nie robić bez jego zgody. Dziękuję za zainteresowanie tematem i podpowiedzi.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

robisz zwykłe zdjęcie , wrzucasz do corela i używając go jako podkładu rysujesz ręcznie płytkę , robisz z tego pdf i prasowankę

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez artw

DIY to przyjemność grzebania w sprzętach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak napisałem na wstępie płytki ( prawy i lewy kanał)  chcę żeby zrobiła jakaś firma profesjonalnie zajmująca się taką robotą. Ale to juz ostatni etap bo jak będę miał to w komputerze to jestem w domu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli skan nie wychodzi, zrób zdjęcie jakimś normalnym aparatem. Postaraj się zrobić z większej odległości, mniej więcej w połowie ustawienia zooma, oświetl w miarę równomiernie i bez blików. W programie graficznym powinieneś dać radę tak ustawić krzywe żeby mieć tylko czarne/białe. Jeszcze drobne poprawki ręcznie co się nie uda filtrem, wydruk do pdf w dobrej skali i masz podkład do prasowanki. 

A jeśli chcesz dać na produkcję to tylko przerysować tak jak koledzy piszą. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Darek67 napisał:

Ok dziękuję, a w jakim pliku to musi być żeby firma przyjęła to do zrobienia ?

Tak zwany plik Gerber musi być .

Nie wiem jaką metode wykonania "rysunku" płytki wybrałeś ale nałatwiejsza jest już podana wcześniej ale powtórze.

Robisz fotografie od strony ścieżek ,aparat ustawiasz prostopadle do płytki .

Wrzucasz to zdjęcie jako obraz do programu do projektowania pcb z tym że musisz go skalować tak aby milimetry na focie(na orginalnej płytce ) zgadzały sie z milimetrami w programie i Rysujesz scieżki i otwory na tym zdjeciu wczytanym .

Na sam koniec generujesz pliki gerber i wiercenia i to wysyłasz do firmy produkującej PCB 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez atmeg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, micwoj napisał:

tylko przerysować tak jak koledzy piszą.

Przerysowanie w jakimś programie cad`owskim uodparnia na efekty geometryczne fotografii (skan co do zasady jest stykowy więc bez zniekształceń geometrycznych w przeciwieństwie do fotografii) bo program do projektowania ma raster, który nie pozwoli postawić punktów w dowolnym miejscu... 

PS. Szukałem tego wątku o którym wspominałem ale jeszcze nigdy na AS w opcjach wyszukiwania niczego nie znalazłem. Za mało inteligentny jestem do tego forum... 😞

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rysowanie w cadzie to chory pomysł ,programy do projektowania PCB posiadają funkcje wymiarowania wiec wystarczy zmierzyć na oryginalnej PCB 3 skrajne punkty ,otwory itp i przeskalowac zdjęcie wklejane aby to sie zgadzało 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, atmeg napisał:

Wrzucasz to zdjęcie jako obraz do programu do projektowania pcb z tym że musisz go skalować tak aby milimetry na focie zgadzały sie z milimetrami w programie

Określa się najpierw rzeczywiste kontury w programie a następnie jednym machem wkleja fotkę. Przynajmniej w DipTrace wklejenie to trzymając lewy przycisk myszki jeden ruch "rozciągający" prostokąt z grafiką. Puszczamy i jest idealnie co do wymiarów (wcześniej przyciąć grafikę do konturów płytki). Potem raster przypilnuje właściwego "napunktowania" punktów lutowniczych.

Teraz, atmeg napisał:

rysowanie w cadzie to chory pomysł

Drogi @atmeg. Cady to wszystkie programy projektowania w tym również do płytek. Takie mam na myśli...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Grzegorz7 napisał:

Określa się najpierw rzeczywiste kontury w programie a następnie jednym machem wkleja fotkę. Przynajmniej w DipTrace wklejenie to trzymając lewy przycisk myszki jeden ruch "rozciągający" prostokąt z grafiką. Puszczamy i jest idealnie co do wymiarów (wcześniej przyciąć grafikę do konturów płytki). Potem raster przypilnuje właściwego "napunktowania" punktów lutowniczych.

No OK , ważne aby wymiary fotki po wklejeniu zgadzały sie z realnymi wymiarami kopiowanej PCB ,a używam DipTrace ale 

tego myczka jeszcze nie stosowałem ,być może dlatego ze jak narazie nie miałem potrzeby kopiowania z fotografi ale jest to wydaje Mi sie ,najlepsza metoda , w cadach to sie chlop pogubi .A DipTrace w wersji demo niema ograniczen wielkosci PCB i ma pełne generowanie Gerberow wiec sie nada na To.

Grzegorz7 , ja jak słysze Cad to mam na mysli specjalistyczny program do rysowania ,projektowania 2d albo 3 d ale można uznać że programy do projektowania PCB to także rodzina CAD .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez atmeg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
15 godzin temu, Grzegorz7 napisał:

Przerysowanie w jakimś programie cad`owskim uodparnia na efekty geometryczne fotografii (skan co do zasady jest stykowy więc bez zniekształceń geometrycznych w przeciwieństwie do fotografii) bo program do projektowania ma raster, który nie pozwoli postawić punktów w dowolnym miejscu... 

PS. Szukałem tego wątku o którym wspominałem ale jeszcze nigdy na AS w opcjach wyszukiwania niczego nie znalazłem. Za mało inteligentny jestem do tego forum... 😞

Pewnie wątek wylądował w archiwum

Jeżeli pamiętasz tytuł tematu to wrzuć do gugla

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
15 godzin temu, Grzegorz7 napisał:

(skan co do zasady jest stykowy więc bez zniekształceń geometrycznych w przeciwieństwie do fotografii)

Dlatego napisałem że na średnim zoomie i z większej odległości, z płytką w centrum kadru. Wtedy wymiary są mniej więcej ok. 

Na aparacie zwykle wychodzi mniej kolorystycznych artefaktów i przez to łatwiej obrobić kolorystycznie niż skan. 

Ale jeśli uda się zrobić dobry skan, to super, tylko kolega napisał że miał z tym problem.  

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem z tym problem bo skan wyszedł bardzo ciemny . Spodziewałem się że będzie za jasny wiedząc że przecież cyna będzie odbijała światło i tworzyła odblaski, a tu ciemny jak cholera. Panowie chyba mnie te operacje w programach przerastają . Jeśli ktoś z kolegów może mi to zrobić ( Ja wyślę serię zdjęć ) a ktoś z was obrobi to na taką postać żebym mógł wysłać do firmy to niech się odezwie na PW. Ustalimy cenę i sprawa będzie miała szczęśliwe zakończenie bo ja chyba nie dam rady- słaby jestem w tym .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu trzeba zrobić tak : nie  gadać i brać się do roboty bo samo się nie zrobi :)

Ja nie raz takie rzeczy robiłem. Po prostu biorę płytkę i na kompie (ja to robię w PS) nanoszę poszczególne elementy wraz ze ścieżkami. Nawet nie wiem co do czego, ale po prostu to robię. Rysuje też schemat, a mniej więcej przecież wiem, co do czego. Pod koniec pasjans się układa. A jaka satysfakcja na koniec... 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Monitor Audio RX8, RX Center, Silver 1; DAC : 8-ch DIYINHK ES9016, XMOS Multichannel; Power AMP : 6-ch TPA3255

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 12.05.2022 o 11:16, Darek67 napisał:

Miałem z tym problem bo skan wyszedł bardzo ciemny . Spodziewałem się że będzie za jasny wiedząc że przecież cyna będzie odbijała światło i tworzyła odblaski, a tu ciemny jak cholera. Panowie chyba mnie te operacje w programach przerastają . Jeśli ktoś z kolegów może mi to zrobić ( Ja wyślę serię zdjęć ) a ktoś z was obrobi to na taką postać żebym mógł wysłać do firmy to niech się odezwie na PW. Ustalimy cenę i sprawa będzie miała szczęśliwe zakończenie bo ja chyba nie dam rady- słaby jestem w tym .

Czasem fotografie wychodza ciemne i slabe konturowo ,zmienić światło , ustawienie pcb ,zmienić tryb pracy aparatu fotograficznego ,w ostateczności pożyczyć inny telefon albo aparat fotograficzny .

Kiedyś miałem tani aparat fotograficzny cyfrowy który pięknie robił zdjęcia z odległosci od 5 do 30 cm .

Nawet bez jasnego oświetlenia .

Darek67 . Co do kwesti pomocy to .Zrealizujesz projekt płytki na podstawie zdjęcia i wygenerujesz wszystkie potrzebne 

Gerbery do wykonania płytek w profesjonalnym zakładzie w Programie DipTrace w wersji demo .

Niema ograniczeń wielkości PCB ,wszystkie funkcje programu są aktywne .Jedynym ograniczeniem jest ilość tak zwanych pinów i jest to 300 ale jakby brakło to można użyć funkcji "przelotka " jako pin .

Ponadto sam program jest bardzo intuicyjny , szybko ogarniesz co i jak zrobić .

Nie reklamuje tego programu dla zysku ,sam kupiłem wersje licencyjną i jestem bardzo zadowolony.

Wklej fote tej plytki od strony ścieżek i wtedy bedzie wiadomo oczym gadamy ,nie musisz zdradzać wiecej ,ukladów ,schematu ,nic . 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prosze bardzo. Płytka jest takiej jakości ze chyba nikt z kolegów nie ma watpliwości że nalezy ja zrobic porządnie.

To co widać dorysowane czarnym flamastrem to dalszy ciąg scieżki która się urwała podczas wylutowywania elementów.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

7bbf47097fa1.jpg

ce8e1cd413dd.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Darek67
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
23 godziny temu, Darek67 napisał:

Prosze bardzo.

Darek 67-dobrze tu piszą.Lepiej ściągnąć wersję demo któregoś z programów i zaprojektować płytkę od zera.Tym bardziej że płytka jest prosta do zrobienia i wygląda mi na TDA 2030+dodane tranzystory mocy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 13.05.2022 o 21:11, Darek67 napisał:

Prosze bardzo. Płytka jest takiej jakości ze chyba nikt z kolegów nie ma watpliwości że nalezy ja zrobic porządnie.

To co widać dorysowane czarnym flamastrem to dalszy ciąg scieżki która się urwała podczas wylutowywania elementów.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

7bbf47097fa1.jpg

ce8e1cd413dd.jpg

Bardzo prosta płytka do zrobienia .Fotke trza wykonać nie pod kątem a z góry ,potem wkleić do DipTrace ,sprawdzić rozstaw otworów czy sie zgadza i z godzinka rysowania ścieżek jak dla osoby nie wprawionej .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez atmeg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem ten temat w którym są przykłady jak to sie robi.

Jak, czym zaprojektować płytkę do produkcji krótkie serie ? - strona 2 - DIY - Audiostereo.pl

Wklej to w google.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez atmeg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.