Skocz do zawartości
IGNORED

Najbardziej niedocenione a świetne przetworniki DAC


nowmar audioholik
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie szanowni forumowicze. Choć dawno temu założyłem konto to pozostałem bardziej czytelnikiem forum niż aktywnym użytkownikiem. Przyszedł czas jednak na podzielenie się własnymi obserwacjami, doświadczeniami, no i pytaniami. A moje pytanie brzmi jak w tytule wątku: Jakie są najbardziej niedocenione a znakomite układy przetworników dac? Jakiś czas temu wpadł mi przypadkowo w ręce stareńki Pioneer PD 4500. Przeleżał swoje w szafie po czym postanowiłem go ożywić. Na pokładzie siedzi BB PCM 1700. Konstrukcja jest ciekawa ale bardzo ekonomiczna. Jednak po uruchomieniu ten dźwięk mnie zaskoczył. Kultura brzmienia, wyważenie i znakomita przestrzeń. Oczywiście cały czas mam na uwadze kategorię cenową i konstrukcję. Tak samo jak "wiek" tego przetwornika. To już, kuźwa, ponad 30 lat ale TDA 1541 jest jeszcze starszy a moim zdaniem ten BB mu nie ustępuje jakością. Podobnie jak TDA dual 1540. Mam Philipsa CD 303 i gra świetnie ale wydaje mi się ten BB bardziej ciekawy barwowo. Były jakieś sprzęty Nakamichi z tymi przetwornikami ale teraz już nie pamiętam. O ile pamiętam wykorzystywały więcej niż jeden taki układ. A takie układy jak BB PCM 1742 czy AKM 4582 są Waszym zdaniem coś warte? DVD z nimi były kiepskie ale może przez słabą aplikację i układy wyjściowe tej samej "klasy". Pozdrawiam wszystkich, którzy konstruktywnie się odniosą do mojego wpisu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam mało znanej włoskiej firmy Aloia CDeka w którym siedzi PCM 1704 no I w połączeniu z całą konstrukcja m.in dużym toroidalnym zasilaniem - to naprawdę super gra 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem niedocenione ( i nadal wyjątkowo tanie ) są AD1860 . Bez problemu można kupić oryginały w gradacji K po kilka PLN za sztukę . Niemal identyczny jest Yamaha YM4113B tylko ma niższe dopuszczalne napięcie zasilania i brzmi ,, cieplej " . 18 bitów , R2R , wyjścia prądowe ... 

Ciekawe są też AD1853 i AD1955 .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

...there is no spoon...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze przetworniki Sony ,zwłaszcza cx 20152 ,pracujący w multiplexie, i moim zdaniem ,to alfa i omega w cyfrze.( jest wątek na audiohobby ,znalazłem św.grall dacow) .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, tedi02 napisał:

moim zdaniem ,to alfa i omega w cyfrze.

Masz taki ? Jakie wrażenia z odsłuchów i porównań z innymi dac-ami ? Pytam bo on trochę skomplikowany w aplikacji . Niby wyjścia prądowe ale karta wskazuje ,że trzeba na wyjściu umieścić trochę nietypowych elementów .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

...there is no spoon...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CX20152 jest dobry. Jest model Sony ESD który wyszedł w dwóch rewizjach. Na 2xCX20152 i 2xPCM53. W bezpośrednim porównaniu PCM53 okazał się troszkę lepszy od Sony a po wymianie dac BB na wersję gold to już inny temat. 

Moim zdaniem PCM53 to jedna z najlepszych kości ever a CX20152 jest prawie tak dobry jak jej cywilna odmiana. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez krzysieks_2007

Acccuphase 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, arturp napisał:

Masz taki ? Jakie wrażenia z odsłuchów i porównań z innymi dac-ami ? Pytam bo on trochę skomplikowany w aplikacji . Niby wyjścia prądowe ale karta wskazuje ,że trzeba na wyjściu umieścić trochę nietypowych elementów .

Ja mam go w cd iroznych firm , aktualnie po modach cd pioneer pd 7030 ,porównanie do pcm 1792 ,dac sabre i transport ,dac cec ,wymiata wszystko. Bas szybki ,dynamiczny ,środek ma kolor ,barwę, świetna przestrzen ,gora ok.Jedyne op jakie są to w moim przypadku ne5532 SIGNETICS  ,ale w sumie 4 trafa ,oddzielne zasilanie cx20152  ,i zegar muzga . Trzeba zerknąć w ten wątek, nie chcę się zagłębiać w szczegóły, podstawa to tryb NOS i wyrzucenie elektrolitow wokół daca.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za wpisy. Bardziej chodziło mi o te układy z odtwarzaczy DVD, które wymieniłem i podobne. Te o których piszecie wiem, że gwarantują dobre efekty. Wątek " znalazłem św. grall daców " czytałem z niemałym zaskoczeniem bo Sony CDP - 101 GRAŁ kiepsko.

@arturp Gdzie można dostać tak tanio te kostki? Kupiłbym na przyszłość do jakiegoś projektu.

@Marcin Wielgus PCM 1704 to klasa. Nieprodukowane już i drogie.

@tedi02 Akurat te Signeticsy NE 5532 to zauważyłem, że zależy gdzie są aplikowane potrafią równie dobrze dać dobry dźwięk jak i słaby. Oglądałem ostatnio Roksana K3i tam też siedzą NE 5532 ale chyba produkcji TI. Ciekawe, że producenci tak uparcie je stosują mimo, że jest dużo szybszych np. J - Fet -owych opampów. W Philipsie CD 303 mam fabrycznie te Signetics i nawet myślałem o wstawieniu podstawek i kombinowaniu z innymi opampami ale trochę mi szkoda naruszać oryginalność "zabytku".

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sony cdp 101 to nie jest na cx 20152 ,primo a secundo 100%ostatecznego brzmienia  z pewnością  nie zależy od daca.Ne 5532 SIGNETICS  to nie texas ,nie słyszałem by były źle opinie o nich. Dużo nowych docierało do moich uszu ,włącznie z dyskretnym, które w poszczególnych aspektach były lepsze od nich ,całościowo  nic bym nie polecił. Tym kostkom dac porządną  filtracje trzeba.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie mogłem coś pokręcić z tym Sony. Muszę sobie odświeżyć pamięć. No tak. CX20017, a to nie jest ta sama rodzina układów? Co do opampów to też nie słyszałem kiepskich opinii o nich. Opieram się na własnych testach "nausznych".

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
56 minut temu, nowmar audioholik napisał:

Gdzie można dostać tak tanio te kostki? Kupiłbym na przyszłość do jakiegoś projektu.

Moze się coś dobrego i tanio trafić na aliexpress. Moim zdaniem najpewniej polować na używane CD. Jest przynajmniej pewność oryginalnych kostek. Tak zrobiłem kupująć tanią Yamahę. Kostki wyjąłem wstawiłem inne i sprezentowałem dalej. Aplikacja w tym CD była na tyle słaba, że nie uslyszałem po wstawieniu słabszej gradacji różnicy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, nowmar audioholik napisał:

Faktycznie mogłem coś pokręcić z tym Sony. Muszę sobie odświeżyć pamięć. No tak. CX20017, a to nie jest ta sama rodzina układów? Co do opampów to też nie słyszałem kiepskich opinii o nich. Opieram się na własnych testach "nausznych".

Cx20017 to pierwszy dac sony ,potem był jeszcze 20133 i dopiero 152. Czy ta sama rodzina ? Nie wiem ,zamieniali przetworniki ale trzeba było coś,,grzebać,,z aplikacja ,szumy itd .Brzmieniowo  ponoć duża różnica między nimi.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
23 godziny temu, krzysieks_2007 napisał:

CX20152 jest dobry. Jest model Sony ESD który wyszedł w dwóch rewizjach. Na 2xCX20152 i 2xPCM53. W bezpośrednim porównaniu PCM53 okazał się troszkę lepszy od Sony a po wymianie dac BB na wersję gold to już inny temat. 

Moim zdaniem PCM53 to jedna z najlepszych kości ever a CX20152 jest prawie tak dobry jak jej cywilna odmiana. 

Gwarantuje ci ze cx 20152 ,po przyzwoite aplikacji  ,zostawi daleko w tyle najlepsza wersję pcm ,notabene b.dobra kosc.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
51 minut temu, tedi02 napisał:

Gwarantuje ci ze cx 20152 ,po przyzwoite aplikacji  ,zostawi daleko w tyle najlepsza wersję pcm ,notabene b.dobra kosc.

Na audiohobby.pl był temat zapoczątkowany przez uzytkownika almagra. Twierdzi, ze odpowiednio zaaplikowana i potraktowana kość może zadziwić. Ze względu na sposób działania może rzeczywiście coś w tym być. Sony podeszło do tego rzeczywiście zupełnie odmiennie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam do listy ES9018 z opkami na wyjściu. Prosty układ na płytce kilka centymetrów kwadratowych. Pierwsza reakcja wszystko źle, bo inaczej, ale powoli przekonuje się do tego grania. Nie jest to brzmienie jakie lubię, ale zdecydowanie dokładne. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"A ci, którzy tańczyli, zostali uznani za szalonych przez tych, którzy nie słyszeli muzyki" — Friedrich Nietzsche 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 16.07.2022 o 12:46, nowmar audioholik napisał:

@arturp Gdzie można dostać tak tanio te kostki? Kupiłbym na przyszłość do jakiegoś projektu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

...there is no spoon...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem najbardziej niedocenione są dzisiejsze kości z kategorii entry level jak: PCM5102, AK4430 i ES9023. Są dostępne, kosztują grosze i oferują całkiem sporo w porównaniu z takim np. TDA1541. Wiadomo, że to nie topowe kości, ale zdaje się, że te dzisiaj są poza zasięgiem DIY.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Muzg napisał:

Moim zdaniem najbardziej niedocenione są dzisiejsze kości z kategorii entry level jak: PCM5102, AK4430 i ES9023. Są dostępne, kosztują grosze i oferują całkiem sporo w porównaniu z takim np. TDA1541. Wiadomo, że to nie topowe kości, ale zdaje się, że te dzisiaj są poza zasięgiem DIY.

Najlepsze jest to, że producenci sami kierują je pod segment niezbyt wygórowany jakościowo. Taki PCM5102 obowiązkowo należy olać to co dataszit zaleca i zrobić mu porządną analogówkę i ... mozna sie zdziwić. Może to nie top, ale bardzo przyzwoite granie będzie. Sam sie zdziwiłem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Muzga.

Konrad jak myślisz? Warto się pochylić nad takimi przetwornikami z tanich DVD jak BB PCM1742 albo AKM 4582? Warto coś próbować czy szkoda zachodu bo i tak lipa będzie?

Tak przy okazji.

Gratulacje! Bo widziałem opis "test" u W. Pacuły. Świetne urządzenie Ci wyszło.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, Muzg napisał:

Zależy jaki efekt chcesz uzyskać. Jeżeli przywiązałeś się do urządzeń które je posiadają, to możesz się nimi pobawić - pewnie nie wiele stracisz. Ale jeżeli chcesz uzyskać jak najlepszy efekt to porównaj sobie ich parametry choćby ze wspomnianym PCM5102A i sam odpowiedz. Zobacz także ile potrzeba aby PCM5102A je uzyskał, dobre zasilanie i zegar. A PCM1742 już ma swój analog, który ma wymagania itp. a na końcu okazuje się, że jest i tak gorzej...

Tego drugiego nie jestem w stanie namierzyć, bo coś chyba przekręciłeś.

Piszesz o tanich DVD więc pewnie masz na myśli gotowe klocki. Klocki w których wyznacznikiem wyboru był koszt, bo miało być tanio i działać. Tam nawet gdyby dać ES9038PRO to nie wiele się zmieni, bo DAC zajmuje 1cm^2 płytki, płytka jest dwuwarstwowa dla cięcia kosztów, masy prawie nie ma bo jest dużo komponentów a PCM mała, przez płytkę przepływa wiele megabajtów danych na sekundę bo jest obraz w czasie rzeczywistym. Jednym słowem wielki śmietnik i nic dziwnego, że co lepsze odtwarzacze mają osobne płytki do audio, trochę na boku z dala od zakłóceń. Te lepsze mają swoje zasilanie, a później... a później są zewnętrzne DACi.

Już nie wspomnę nawet, że na tych płytkach są kwarce do układów pracujących na śmieciowym zasilaniu do taktowania całego tego śmietnika. 🙂 Nie wspomnę bo odeśle na YT gdzie trochę o tym mówiłem i chciałbym żeby ktoś to w końcu oglądnął. 😄

Ten DAC to takie zwieńczenie wszystkich doświadczeń jakie zdobyłem. Bardzo autorska konstrukcja, pokazująca moją osobistą wizję dźwięku. Poprawna nie tylko elektronicznie, ale także prezentująca moje podejście do neutralnego dźwięku. Neutralnego, a zarazem wciągającego, dynamicznego, rozdzielczego, gładkiego, szczegółowego i gęstego.

Ogień i woda - cały ja. A Pan Wojtek bardzo ładnie to opisał, jestem mu za to bardzo wdzięczny.

I nie udałoby się to bez parametrów które posiada choćby użyty ES9038PRO. Jak nie ma być kompromisów to sorry, ale nie ma drogi na skróty. Porównując kości zawsze można patrzeć na parametry i z tą która ma lepsze zajdziemy dalej. Tu uwaga żeby patrzeć na WSZYSTKIE parametry, także filtra cyfrowego jeżeli jest wbudowany. Niestety im parametry lepsze, tym wymagania co do otoczki rosną i większe prawdopodobieństwo porażki. Gdy zegary osiągają dziesiątki MHz to wymagana jest wiedza z zakresu obwodów w.cz, EMC i projektowania płytek pod w.cz. Dobór elementów jest niezwykle ważny i dobrze wiedzieć jak dany element zachowuje się, gdy w okolicy mamy źródło zakłóceń 100MHz. Dlatego też ocenianie urządzenia tylko i wyłącznie po użytym chipie mija się z celem. Trzeba posłuchać żeby wiedzieć. Reszta to tylko opinie.

Taki przydługawy wpis mi wyszedł, częściowo nie na temat ale myślę, że wokoło. 🙂

Jeśli można to przy okazji zapytam. Dlaczego na recenzji u pana P była wersja DAC z analogówką tranzystorową, a nie lampową? Pan P zdaje się preferuje lampkę na wyjściu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Mikha'el napisał:

Jeśli można to przy okazji zapytam. Dlaczego na recenzji u pana P była wersja DAC z analogówką tranzystorową, a nie lampową? Pan P zdaje się preferuje lampkę na wyjściu.

Po kolei. Pierwsza, jako produkt, skończona była wersja półprzewodnikowa -S i taka trafiła na recenzję.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Muzg. To bardzo dobrze Konrad, że Ci taki długi wpis wyszedł. Dla mnie to jest dużo warte bo jest informacyjno -edukacyjny w swoim wymiarze, że tak powiem 🙂

Masz rację pomyliłem cyferkę w oznaczeniu tego DAC a, miało być AKM 4382 a nie 4582. Sorry  za wprowadzenie w błąd i zamieszanie. Mam go w odtwarzaczach DVD Sony i Philipsa i oba w stereo brzmią fatalnie. Myślałem, że to z powodu skopanej analogówki ale widzę, że dużo więcej przyczyn jest. Trafiłem kiedyś na to:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Pomyślałem, że może w tym tkwi potencjał jednak a mam też takiego podobnego Pioneera z padniętym napędem tzn. laserem i tym samym przetwornikiem. Pomyślałem o wylutowaniu tego scalaka i zrobieniu diy modułu przetwornika z analogowym wyjściem według własnego pomysłu, może coś na lampach i z dobrym zasilaniem. No ale teraz to już nie wiem czy się za to zabierać. Jeśli twierdzisz, że PCM 5102 jest dużo lepszy to chyba kupię kartę na usb i posłucham. Miałem kiedyś pożyczone trzy moduły przetworników z aliexpress na ES 9038Q2M, AKM 4495EQ i jakimś Cirrus Logic z dołączanym XMOS em 208 były dwa a jeden ten z Cirrusem miał odbiornik C Media CM 106 jak dobrze pamiętam. Fajne to było ale żaden mnie nie zachwycił. Wyjścia przeważnie na NE 5532 w różnych konfiguracjach. Myślałem, że jakby nad tym popracować to byłoby nieźle. jeden nawet natywnie obsługiwał DSD, który uważam za najlepszy format "cyfrowy". Wpadło mi tez kilka takich jak nazywasz "śmieciowych" odtwarzaczy DVD na Mediateku MT 1389. Masz rację to są najtańsze odtwarzacze i byle działały to ich odbiorcy będą szczęśliwi. Nawet trafił się Philips z tym układem. Trochę się naczytałem i wyczytałem, że są udane odtwarzacze na tym chipie np. Emotiva, GoldeNote itp. Zacząłem szukać ale nie znalazłem jaki player był dawcą modułu do np. Emotivy. Faktem jest, że w życiu słuchałem dwóch odtwarzaczy DVD, których brzmienie na płytach CD całkiem mi się podobało. Denon DVD 3000 i Technics A10. Szczególnie spodobał mi się ten Denon. Takie śmieciówki marek manta czy podobnych odpadają choć kiedyś darkul pisał tutaj o tuningowanej mancie z przetwornikiem KHTEKa, że gra super.

No i fajnie, że odsyłasz do YT. Z przyjemnością obejrzę. Kanał Audio Video Summit, tak?

Pozdro. Jak coś mi przyjdzie do głowy  to jeszcze będę pytał. Dzięki za taki fajny wpis.

Cześć

@arturp. Dzięki

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
57 minut temu, nowmar audioholik napisał:

Jeśli twierdzisz, że PCM 5102 jest dużo lepszy to chyba kupię kartę na usb i posłucham.

Nie czytasz ze zrozumieniem. Napisałem, ze PCM Texas zakwalifikował do segmentu urządzeń niskiej i średniej klasy i tak jest aplikowany i nie brzmi - jest przeciętniakiem . 99% aplikacji tej kostki tak jest zrobiona na rynku. Tą kostkę trzeba dobrze potraktować. Zrobił to Konrad, zrobiłem to ja. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, nowmar audioholik napisał:

Takie śmieciówki marek manta czy podobnych odpadają choć kiedyś darkul pisał tutaj o tuningowanej mancie z przetwornikiem KHTEKa, że gra super.

Z każdego grajka można wyciągnąć lepszy sound. Pytanie czy nakład pracy i kosztów jest tego wart. Bo i tak dochodzi się zawsze do sciany, że w zasadzie w danej skorupie już się lepiej nie da. Budowanie nowego grajka na bazie tylko obudowy w zasadzie to już bezsens. Ja mimo wszystko tak zrobiłem. Bazą była stara Diora CD502. Twierdzę, ze z tego napędu na tym pcb i tak w połowie ,bo reszta wyleciała zrobiłem nowy player. Czy było warto? Nie wiem. Bo ilosć godzin na to poświęconych nie do policzenia, ale gra i właśnie jest tam PCM5102 w dobrym optymalnym otoczeniu.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

trochę lat mineło

a ja mam plytke na ktorej mimo wszystko chciałbym zbudować uklad

analog bedzie na moim wlasnym ukladzie na rownolegle polaczonych jfetach

 

ale podstawowym pytaniem jest czy wykorzystać PCM63 czy PCM 1704

 w grę wchodza tylko te dwie kości i wyboru musze dokonac tylko miedzy nimi

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 20.07.2022 o 00:52, Muzg napisał:

Zależy jaki efekt chcesz uzyskać. Jeżeli przywiązałeś się do urządzeń które je posiadają, to możesz się nimi pobawić - pewnie nie wiele stracisz. Ale jeżeli chcesz uzyskać jak najlepszy efekt to porównaj sobie ich parametry choćby ze wspomnianym PCM5102A i sam odpowiedz. Zobacz także ile potrzeba aby PCM5102A je uzyskał, dobre zasilanie i zegar. A PCM1742 już ma swój analog, który ma wymagania itp. a na końcu okazuje się, że jest i tak gorzej...

Tego drugiego nie jestem w stanie namierzyć, bo coś chyba przekręciłeś.

Piszesz o tanich DVD więc pewnie masz na myśli gotowe klocki. Klocki w których wyznacznikiem wyboru był koszt, bo miało być tanio i działać. Tam nawet gdyby dać ES9038PRO to nie wiele się zmieni, bo DAC zajmuje 1cm^2 płytki, płytka jest dwuwarstwowa dla cięcia kosztów, masy prawie nie ma bo jest dużo komponentów a PCM mała, przez płytkę przepływa wiele megabajtów danych na sekundę bo jest obraz w czasie rzeczywistym. Jednym słowem wielki śmietnik i nic dziwnego, że co lepsze odtwarzacze mają osobne płytki do audio, trochę na boku z dala od zakłóceń. Te lepsze mają swoje zasilanie, a później... a później są zewnętrzne DACi.

Już nie wspomnę nawet, że na tych płytkach są kwarce do układów pracujących na śmieciowym zasilaniu do taktowania całego tego śmietnika. 🙂 Nie wspomnę bo odeśle na YT gdzie trochę o tym mówiłem i chciałbym żeby ktoś to w końcu oglądnął. 😄

Ten DAC to takie zwieńczenie wszystkich doświadczeń jakie zdobyłem. Bardzo autorska konstrukcja, pokazująca moją osobistą wizję dźwięku. Poprawna nie tylko elektronicznie, ale także prezentująca moje podejście do neutralnego dźwięku. Neutralnego, a zarazem wciągającego, dynamicznego, rozdzielczego, gładkiego, szczegółowego i gęstego.

Ogień i woda - cały ja. A Pan Wojtek bardzo ładnie to opisał, jestem mu za to bardzo wdzięczny.

I nie udałoby się to bez parametrów które posiada choćby użyty ES9038PRO. Jak nie ma być kompromisów to sorry, ale nie ma drogi na skróty. Porównując kości zawsze można patrzeć na parametry i z tą która ma lepsze zajdziemy dalej. Tu uwaga żeby patrzeć na WSZYSTKIE parametry, także filtra cyfrowego jeżeli jest wbudowany. Niestety im parametry lepsze, tym wymagania co do otoczki rosną i większe prawdopodobieństwo porażki. Gdy zegary osiągają dziesiątki MHz to wymagana jest wiedza z zakresu obwodów w.cz, EMC i projektowania płytek pod w.cz. Dobór elementów jest niezwykle ważny i dobrze wiedzieć jak dany element zachowuje się, gdy w okolicy mamy źródło zakłóceń 100MHz. Dlatego też ocenianie urządzenia tylko i wyłącznie po użytym chipie mija się z celem. Trzeba posłuchać żeby wiedzieć. Reszta to tylko opinie.

Taki przydługawy wpis mi wyszedł, częściowo nie na temat ale myślę, że wokoło. 🙂

Swoją drogą nie czytałem złej recenzji od Paculy ....😁

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, slawek.xm napisał:

trochę lat mineło

a ja mam plytke na ktorej mimo wszystko chciałbym zbudować uklad

analog bedzie na moim wlasnym ukladzie na rownolegle polaczonych jfetach

 

ale podstawowym pytaniem jest czy wykorzystać PCM63 czy PCM 1704

 w grę wchodza tylko te dwie kości i wyboru musze dokonac tylko miedzy nimi

 

Stawiam na PCM63.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.