Skocz do zawartości
IGNORED

Problem z załączeniem wzmacniacza


Jarek Kwapik
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. 

Dziś rano zaskoczyłem się, kiedy załączyłem listwę kondycjonera sieciowego i wzmacniacz nie wstał, tzn. nie załączył się do standby. Mam NADA C368 w mostku z końcówką NAD C268. Końcówka się natomiast załączyła (standby). Przełączyłem przewody zasilające z końcówki do integry i to samo. Dopiero po chwili i kilku próbach wszystko wróciło do normy.

Mam w zasadzie dwa pytania.

1. Czy ktoś wie jak się wykonuje hard reset takiego urządzenia? Może się zawiesił?

2. Czy wyłączanie i załączanie kondycjonera może szkodzić? Czy może występować stan nieustalony w układzie i lepiej zostawić całość przez cały czas w standby?

z góry dzięki za pomoc 

jk

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Włączanie i wyłączanie napięcia może zaszkodzić nawet żarówce 😉 

Przy tym poziomie poboru mocy na standby ja bym prądu nie wyłączał.

Może też wyłączyłeś przypadkiem graty bez przejścia w czuwanie ...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ring radiator rules

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, audioburak napisał:

Włączanie i wyłączanie napięcia może zaszkodzić nawet żarówce 😉 

Przy tym poziomie poboru mocy na standby ja bym prądu nie wyłączał.

Może też wyłączyłeś przypadkiem graty bez przejścia w czuwanie ...

Może lepiej światła też nie wyłączać? 😂

Nic przypadkiem nie wyłączyłem, przełącznik był na ON, pierwsze co sprawdziłem. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co to za sprzęt , jakby miał się uszkadzać od odłączenia napięcia 🙄  Ja bym właśnie nic na czuwaniu nie zostawiał , bo darmo prąd ,żre , a po drugie , nie które sprzęty praktycznie pracują , a wyłączane są w niewielkim stopniu . Ja od zawsze u siebie listwę wyłączam i jeszcze nie miałem przypadku,aby coś od tego padło , czy nawet od tego ,że u mnie bardzo często są przerwy w zasilaniu i wystarczy trochę wiatru , czy śniegu i włączają i wyłączają prąd po 20 razy . Bardziej ja bym się zastanowił , czy te jakieś zmyślne listwy przy włączeniu zasilania w nich , nie powodują  jakiegoś piku napięcia .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Rosomak19 napisał:

Co to za sprzęt , jakby miał się uszkadzać od odłączenia napięcia 🙄  Ja bym właśnie nic na czuwaniu nie zostawiał , bo darmo prąd ,żre , a po drugie , nie które sprzęty praktycznie pracują , a wyłączane są w niewielkim stopniu . Ja od zawsze u siebie listwę wyłączam i jeszcze nie miałem przypadku,aby coś od tego padło , czy nawet od tego ,że u mnie bardzo często są przerwy w zasilaniu i wystarczy trochę wiatru , czy śniegu i włączają i wyłączają prąd po 20 razy . Bardziej ja bym się zastanowił , czy te jakieś zmyślne listwy przy włączeniu zasilania w nich , nie powodują  jakiegoś piku napięcia .

Problem polega na tym, że zazwyczaj nie od odłączania pada sprzęt czy wspomniane żarówki, tylko od włączania. Wtedy najczęściej sprzęty są palone. Listwy nie mają nic do tego.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Jarek Kwapik napisał:

Listwy nie mają nic do tego.

Jeśli zawierają jakieś filtry w postaci kondensatorów i dławików , to nie był bym taki pewien. Nie wiadomo , jak to się zachowuje podczas włączania , stanu nieustalonego . A we wzmacniaczu "czuwanie" jak realizowane ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Jarek Kwapik napisał:

Problem polega na tym, że zazwyczaj nie od odłączania pada sprzęt czy wspomniane żarówki, tylko od włączania. Wtedy najczęściej sprzęty są palone. Listwy nie mają nic do tego.

Są dwie teorie, często używane w obiegowych opiniach. Jedna to taka, że nie powinno się wyłączać a druga że się powinno. 

Każda ma jakieś tam uzasadnienie. 

Ale sprzęt powinien być tak skonstruowany, by spełniał swoją rolę niezależnie od tych zdarzeń. I tyle.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak poszukasz to znajdziesz manual service dla NAD 368C na 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )  . 

Jeśli problem będzie się powtarzał skup się na elektrolitach w zasilaczu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, Rosomak19 napisał:

Jeśli zawierają jakieś filtry w postaci kondensatorów i dławików , to nie był bym taki pewien. Nie wiadomo , jak to się zachowuje podczas włączania , stanu nieustalonego . A we wzmacniaczu "czuwanie" jak realizowane ?

Moim zdaniem przy wyłączaniu nie ma żadnego znaczenia (tak napisałeś w pierwszym poście swoim). Przy załączaniu już może mieć, tu zgoda. Ale to samo jest bez listwy, czyt. stan nieustalony. Co do standby napisałem w 1 poście dokładnie 

1 godzinę temu, tjbox napisał:

Jak poszukasz to znajdziesz manual service dla NAD 368C na 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )  . 

Jeśli problem będzie się powtarzał skup się na elektrolitach w zasilaczu.

Dzięki.
Bez jaj… elektrolity w 2-letnim sprzęcie?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Jarek Kwapik napisał:

Bez jaj… elektrolity w 2-letnim sprzęcie?

Szczerze ? Dzisiaj to już nic mnie nie zdziwi . Jak w ogóle jest tam standby rozwiązany ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To bardzo typowy objaw gdy elektrolity padają. Do póki jest wszystko pod napięciem wszystko działa, a jak wyłączymy na jakiś czas z prądu to już się nie odpala. Czasami zaskakuje gdy zostawi się pod prądem na jakiś czas np. 1-2h. NAD niestety używa najtańszych elementów, więc 2 lata to można powiedzieć, że taka norma.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zepsuł się bo coś było za słabe jeżeli to użytkownik z czymś nie przesadził, elementy czasami bardziej się różnią jakby chciał producent i czasami urządzenie trzaśnie i przy podłączeniu do prądu ale nikt nie zapewni że to konkretne nie popsułoby się w innej sytuacji. Jeżeli dobrze zaprojektowane to z powodu uruchamiania nie powinno się uszkodzić. Dlaczego tak piszę ? Ano dlatego że jednak większość się nie psuje a ludzie sobie listwy z wyłącznikami kupują. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Projektowałem urządzenia, które nie mogły się popsuć.

Dlatego takie durnowate pytanie, z pozoru...

Sam wymieniłeś powody dla których coś może pójść nie tak. 

Z samej natury zjawisk może wynikać, że urządzenia projektuje się nie na ekstremalne ich (zjawisk) parametry, bo choćby nie opłaca się to. 

Nie strzelało się promami kosmicznymi jeśli pogoda nie była idealna. Planowano to urządzenie na kilka procent znakomitego okienka pogodowego. W dawnych czasach jak synchronizowało się generator prądu z siecią publiczną to trzeba było się trzymać poniżej procenta warunków sieci zasilającej; trzeba było wyrównać częstotliwość (obroty), napięcie,... 

Niby samo włączenie urządzenia domowego to banał. Tylko dlaczego wywala bezpieczniki? Zabezpieczenia? Jak najbardziej. Ale od jakiego poziomu ważności, ceny,... Dlatego są kompromisy, również polegające na stosowaniu lipnych elementów, które ot mogą się uszkodzić w przypadkowych momentach. 

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 A ja gdzieś napisałem coś, że coś mi się zepsuło? Wszystko działa panowie… bez dramatów tutaj! 
 

2 godziny temu, warsztat.elektronik napisał:

Zepsuł się bo coś było za słabe jeżeli to użytkownik z czymś nie przesadził, elementy czasami bardziej się różnią jakby chciał producent i czasami urządzenie trzaśnie i przy podłączeniu do prądu ale nikt nie zapewni że to konkretne nie popsułoby się w innej sytuacji. Jeżeli dobrze zaprojektowane to z powodu uruchamiania nie powinno się uszkodzić. Dlaczego tak piszę ? Ano dlatego że jednak większość się nie psuje a ludzie sobie listwy z wyłącznikami kupują. 

Z czym przesadziłem?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
20 godzin temu, Jarek Kwapik napisał:

A ja gdzieś napisałem coś, że coś mi się zepsuło?

Jak się nie zepsuło to jest to lipny sprzęt. Bo jak sobie tu rozmawiamy, nie ma powodów aby dobrze skonstruowany sprzęt miał robić problemy przy włączaniu czy wyłączaniu. 

Czy ktoś ma urządzenie w którego instrukcji narzucono jakieś warunki albo ograniczenia na ilość włączeń?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem jakiś tani dekoder TV, który po 2-3 latach pracy coraz trudniej było włączyć. Doraźnie pomogło włożenie płytki drukowanej do piekarnika ale po kilku miesiącach temat powrócił. Znajoma miała telewizor Samsung, który również coraz trudniej było włączyć aż w końcu przestał się włączać. Płyta główna w komputerze ta sama sytuacja.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, bo widzę, że niektórzy mają problem z czytaniem ze zrozumieniem. Doprecyzuje więc mojego pierwszego posta. 

1. NIE CHODZI o włączanie i wyłączanie samego sprzętu, czyli np. wzmacniacza,  ze stanu standby do stanu, w którym wzmacniacz powiedzmy "gra".

2. CHODZI o włączanie i wyłączanie kondycjonera (filtra sieciowego) ze stany standby do stanu, w którym ten standby się nie świeci (i odwrotnie, bo to ważniejsze w sumie).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, jar1 napisał:

Jaki standby ma ten filtr sieciowy? 

To Taga Harmony model PF-600 (2022)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

10 godzin temu, Jarek Kwapik napisał:

Panowie, bo widzę, że niektórzy mają problem z czytaniem ze zrozumieniem. Doprecyzuje więc mojego pierwszego posta. 

1. NIE CHODZI o włączanie i wyłączanie samego sprzętu, czyli np. wzmacniacza,  ze stanu standby do stanu, w którym wzmacniacz powiedzmy "gra".

2. CHODZI o włączanie i wyłączanie kondycjonera (filtra sieciowego) ze stany standby do stanu, w którym ten standby się nie świeci (i odwrotnie, bo to ważniejsze w sumie).

Co do punktu 2 to chodziło mi o standby wzmacniacza.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Jarek Kwapik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Jarek Kwapik napisał:

Co do punktu 2 to chodziło mi o standby wzmacniacza.

A przy podłączeniu wzmacniacza do gniazdka bez filtra też są takie problemy ze standby ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, jar1 napisał:

A przy podłączeniu wzmacniacza do gniazdka bez filtra też są takie problemy ze standby ?

Nie wiem… przypadek póki co jednorazowy

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 5.12.2023 o 22:06, warsztat.elektronik napisał:

Zepsuł się bo coś było za słabe jeżeli to użytkownik z czymś nie przesadził, elementy czasami bardziej się różnią jakby chciał producent i czasami urządzenie trzaśnie i przy podłączeniu do prądu ale nikt nie zapewni że to konkretne nie popsułoby się w innej sytuacji. Jeżeli dobrze zaprojektowane to z powodu uruchamiania nie powinno się uszkodzić. Dlaczego tak piszę ? Ano dlatego że jednak większość się nie psuje a ludzie sobie listwy z wyłącznikami kupują. 

Naprawiam sprzęt 29 lat i takiego dziadostwa jak w ostatnich 10 latach w sprzęcie rtv nie pamiętam, więc byłbym ostrożny z takimi wypowiedziami że cyt. Ano dlatego że jednak większość się nie psuje....

A ja odpowiadam , ....akurat.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

coraz więcej sprzętów ma funkcje ''sieciowe'' po ilu latach przeważnie zaczynają się kłopoty z dostępnością aktualizacji itd ? , na tyle lat ma wystarczyć ten sprzęt , jak z telefonami kto używa starszego niż 5 lat ? , 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 3.12.2023 o 11:44, Jarek Kwapik napisał:

1. Czy ktoś wie jak się wykonuje hard reset takiego urządzenia?

Odłączając podczas pracy zasilanie.

Jeśli za każdym razem wyłączałeś listwę, resetowałeś go codziennie. 😉

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

Kolego założycielu tematu to była tylko tak zwana dygresja. 

Dygresja, wtrącenie – odejście od głównego tematu narracji lub wypowiedzi. Dygresja polega na okresowym wprowadzeniu wątków luźno lub wcale niezwiązanych z podstawową treścią utworu lub wypowiedzi.

 

Ostatnio zauważyłem że ludzie zapominają różne rzeczy, np. zgłaszają usterkę falownika którym zasilają piec bo zapomnieli w jaki sposób (w jakiej kolejności) ustawia się włączniki przy uruchomieniu. Może to po pandemii ?

Zdrowych i wesołych Świąt wszystkim którzy takie życzenia przyjmują. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez warsztat.elektronik
błędy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.