Skocz do zawartości
IGNORED

Kable z Aliexpress


venom200
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

5 minut temu, muda44 napisał:

Nie zawsze.

Kupiłem kiedyś Accuphase DP-55 z prawdopodobnie oryginalnym kablem zasilającym wyglądającym jak od lampki a ten kabel oceniam na powiedzmy 10% gorszy od Acoustic Zen Gargantua. Ale to jedyny taki przypadek chociaż trafiały się zwykłe z tych starszych urządzeń a lepsze od np Wireworlda Stratusa. 

Jak będziesz drążył temat spróbuj tą Shunyatę a to dopiero start w dobre sieciówki...

Jak będę kiedyś wymieniał to pierwsze co to będą kolumny 🙂

One najbardziej ograniczają, choć nie ukrywam, grają bardzo dobrze 💪

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już nieraz to pisałem, z kablami jest taki "problem", że często są z naszej perspektywy zbyt drogie i wkurzamy się, że za interkonekt, gdzie potrzebujemy raptem 2m kabla i 4 wtyczki trzeba dać grube pieniądze. No tak zwyczajnie, po ludzku, intuicyjnie czujemy, że coś tu nie gra, że kogoś poniosło z wyceną. Kable mają wpływ na dżwięk, to chyba większość wie i na własne uszy się przekonała. Ale zawsze będę powtarzał, że ta różnica w brzmieniu ma strasznie niekorzystny stosunek ceny do wniesionych zmian i w ten sposób zdobytych bonusów. To jest ten powód irytacji, u niektórych powód do zazdrości i odreagowywania w postaci trollingu. Wiadomo, cieszy niektórych, gdy sąsiad zagniecie błotnik w swoim nowym aucie, a póki nie zagniecie trzeba sobie ze szwagrem przy wódce "poużalać się" nad nim, jaki to frajer.
Oczywiście wszystko należy ocenić w kategoriach "czy słoń jest duży". Z naszej perspektywy, gdzie mamy tak myślę, statystycznie sprzęty z półki 10k z plusem, kabel zasilający za 1,5k wydaje się za drogi i irytuje nas taka sytuacja. Zataczając koło lub raczej wracając do głównego wątku, ciekawą alternatywą wobec tego stają się kable z Aliexpress. Oczywiście tu też są pułapki, nie mamy pewności co kryje się pod pod tym pięknym oplotem i błyszczącymi wtykami. Nie wiemy czy robimy interes życia czy kupujemy odpustową zabawkę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Interes życia na kablach robią tylko producenci i handlarze 😄

Użytkownik jeśli wierzy w skuteczność tych pseudoproduktów zawsze jest tym wystrychniętym na dudka.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiedz mi na takie proste, dziecinne pytanie. Co ty w ogóle słyszysz? Słyszysz, że kolumny grają inaczej, albo wzmacniacze, albo streamery czy przetworniki DAC? Bo póki co to raczej nie powinieneś się obrażać, gdy nazywają cię tu powszechnie trollem, zakałą forum, wirusem itd. Wpadasz do każdego wątku i rechoczesz, że kwieciste opisy, że frajerzy, że halucynacje, że wystrychnięci itd. Ja się więc pytam, czy ty coś słyszysz? Wiesz, bo to jest forum audio, chciałbym przypomnieć.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Wito76 napisał:

Odpowiedz mi na takie proste, dziecinne pytanie. Co ty w ogóle słyszysz? Słyszysz, że kolumny grają inaczej, albo wzmacniacze, albo streamery czy przetworniki DAC? Bo póki co to raczej nie powinieneś się obrażać, gdy nazywają cię tu powszechnie trollem, zakałą forum, wirusem itd. Wpadasz do każdego wątku i rechoczesz, że kwieciste opisy, że frajerzy, że halucynacje itd. Ja się więc pytam, czy ty coś słyszysz? Wiesz, bo to jest forum audio, chciałbym przypomnieć.

Z tego co zauważyłem to jedynie słyszy Ciebie ☺️

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, bum1234 napisał:

Interes życia na kablach robią tylko producenci i handlarze 😄

Użytkownik jeśli wierzy w skuteczność tych pseudoproduktów zawsze jest tym wystrychniętym na dudka.

 

Pamiętaj, że te same piwo smakuje inaczej na plaży w Juracie niż te kupione w Biedronce.😁

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
11 minutes ago, Wito76 said:

Odpowiedz mi na takie proste, dziecinne pytanie. Co ty w ogóle słyszysz? Słyszysz, że kolumny grają inaczej, albo wzmacniacze, albo streamery czy przetworniki DAC? Bo póki co to raczej nie powinieneś się obrażać, gdy nazywają cię tu powszechnie trollem, zakałą forum, wirusem itd. Wpadasz do każdego wątku i rechoczesz, że kwieciste opisy, że frajerzy, że halucynacje, że wystrychnięci itd. Ja się więc pytam, czy ty coś słyszysz? Wiesz, bo to jest forum audio, chciałbym przypomnieć.
 

 

Tak słyszę. Ale nie daję się nabierać. Czy ty wiesz co to jest pamięć brzmieniowa i jak działa?

Czy wiesz, że zmiana pozycji odsłuchowej lub drobne, czasem kilkucentymetrowe przesunięcie jednej kolumny potrafi zmienić różne aspekty dźwięku?

Czy wiesz na czym polega proces słyszenia i co ważniejsze proces rozpoznawania wzorców?

Czy wiesz jak działa akustyka pomieszczeń?

Czy wiesz czym jest filtracja grzebieniowa?

Czy wiesz czym jest proces przewodzenia prądu w przewodniku?

itd.

Pytań jest więcej i obawiam, się, że przynajmniej na te powyższe, twoja uczciwa odpowiedź brzmi nie.

Dlatego wypisujesz tu to co wypisujesz.

Podobnie jest w przypadku innych zwolenników kable- wtyko- logiki, generalnie rzecz biorąc audio-voodoo.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez bum1234
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
23 minutes ago, Wito76 said:

kwieciste opisy, że frajerzy, że halucynacje, że wystrychnięci

Bo to niestety jest prawda. I nie "rechoczę", tylko stwierdzam fakt.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez bum1234
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie próbuj odwracać kota ogonem zadając pozornie mądre pytania. Tak de facto, te pytania i odpowiedzi na nie, zaprzeczają temu co tak uporczywie wszędzie ludziom trujesz. Każdy z nas tutaj ma na koncie setki przesłuchanych godzin, zabaw z akustyką, eksperymentów i wiemy jak złożony jest to temat. Wystarczy choćby przyłożyć dłonie wokół uszu i tak przez chwilę posłuchać, by zupełnie inaczej coś usłyszeć. Zaklaskać w dłonie, potem przestawić trochę gratów w pokoju i powtórzyć eksperyment z pogłosem. Masz rację, że temat jest złożony i nie jest taki paradoksalny, ale nie tłumaczy zupełnie wpływu kablologii. Podłącz sobie tani Melodika i nie wierzę, że nie usłyszysz jak nagle dźwięk ciemnieje, robi się zamglony, mniej klarowny. Potem włącz jakiś Neotech np niedrogi 5220 i nagle wszystko się otwiera, wraca drajw, plankton, czujesz jakby ktoś żarówkę zapalił na suficie. I to niezależnie czy jesteś zmęczony czy rześki, czy absorbery stoją tu czy tam, czy to dzień czy noc. No ale trzeba samemu przetestować, bo póki co tylko pitolenie teoretyka z nastawieniem na forumową rozrywkę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znowu to samo.

Zero konkretów, same stereotypy.

Kwestionujesz nawet wpływ nastroju i stanu psychofizycznego na percepcję.

Co warte są zatem te wywody?

Ano nic.

To tylko prywatne, subiektywne opinie, nie potwierdzone żadnymi dowodami.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak posłuchasz to wróć. Póki co nie ma o czym z tobą rozmawiać. Dziękujemy za zabranie głosu. Poznaliśmy twoje zdanie, a tymczasem chcemy wrócić do rozmów o kablach.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Bukaj napisał:

Jedni słyszą, drudzy nie. Amen.

No nie do konca. Jest jeszcze chocby kategoria "mowie/pisze, ze slysze".

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
31 minutes ago, Wito76 said:

Jak posłuchasz to wróć. Póki co nie ma o czym z tobą rozmawiać. Dziękujemy za zabranie głosu. Poznaliśmy twoje zdanie, a tymczasem chcemy wrócić do rozmów o kablach.

Czyli nadal kategoria mówią/piszą, że słyszą 😄

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, raiwan napisał:

Ja się zapytam tylko: na logikę jak kraj, który importu je miedź może produkować tanie i dobre kable? 

My wydobywamy miedź i produkujemy drut, polskie kable mogą być dobre w dobrej cenie. To że są tanie to tylko dlatego, że koszty są niskie.

Drogie polskie kable są tylko takie, co są składane z drutów produkowanych za granicą. Jaki to ma sens wtedy? Mimo to są kupowane i zachwalane bo... Droga i uznana marka 

Popieram opinię - sam zrobiłem niedawno przesiadkę w głośnikowych i zasilających z Furutech, Wirewold, itp na Cross-Tech, polska miedź, solidne wykonanie, niczym nie ustępują w brzmieniu tym markowym a kosztują "grosze", po co przepłacać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez AiM-TV
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Wito76 napisał:

Potem włącz jakiś Neotech np niedrogi 5220 i nagle wszystko się otwiera, wraca drajw, plankton, czujesz jakby ktoś żarówkę zapalił na suficie.

Producent prezentuje gdzies parametry elektryczne tych nemoi 5220?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 hour ago, Wito76 said:

Jak posłuchasz to wróć. Póki co nie ma o czym z tobą rozmawiać. Dziękujemy za zabranie głosu. Poznaliśmy twoje zdanie, a tymczasem chcemy wrócić do rozmów o kablach.

P.S.

Z prób z kablami jestem wyleczony od bardzo dawna. i do dziś nie mogę opanować zdziwienia, że kiedyś dałem się na to nabrać. Było to wtedy kiedy kupiłem pierwszego Densena i Sonus Fabery. Sprzedawca namówił mnie wówczas na srebrne Siltechy i van den Hul Magnum. Z drugim dzielonym Densenem dostałem van den Hul the first i van den Hul the Second. A więc kable, wg audiofilskich teorii na przeciwległych biegunach brzmienia.. Sprzęt też z nie najniższej półki (B200/300/400) - w literaturze można znaleźć opinie na temat wpływu kabli na te urządzenia.

I co? I nic. I to nie jest tylko moja opinia, bo nikomu w ślepej próbie nie udało się odróżnić Siltecha od the First.

A przecież to podobno takie proste 🙂

Od tamtej pory minęło sporo czasu. Na pamiątkę zostawiłem sobie te Siltechy ku przestrodze.

To jest bardzo proste, tylko trudne do zaakceptowania dla osób o pewnych cechach. W audio, na poziomie pewnych urządzeń i dodatków rządzą zasady psychoakustyki i ogólnej podatności na sugestię. Technika ma tu niewiele do powiedzenia, bo wszystko co dotyczy prądu w audio zostało już opisane i zbadane bardzo dawno temu. Skutecznie.

Niestety zawsze znajdzie się grupa (niszowa), do której z różnych powodów to nie dociera.

Dlatego mamy potem wysyp takich wątków jak ten.

 

4 minutes ago, Wito76 said:

Nie słucham parametrów tylko muzyki.

Wygląda na to, że nie. Słuchasz sprzętu, kabli, bezpieczników.

Parametrów nie da się słuchać. Można je analizować. Jak się tego nie robi, to skutek jest taki jak w tym wątku.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez bum1234
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Wito76 napisał:

Nie słucham parametrów tylko muzyki.

Parametry kondensatorow czy rezystorow tez ignorujesz z powodu jak wyzej?

Kable tez swoje parametry maja i powazni producenci raczej je podaja, chocby po to, by na ich podstawie ktos mogl przeanalizowac zasadnosc badz bezzasadnosc aplikacji w konkretnej sytuacji.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Wito76 napisał:

Już powiedziałem, panom z gazety Gówno Prawda dziękujemy za wypowiedzi. Teraz chcemy sami sobie pogawędzić.

Warto w dyskusji zachowac kulturę.
Ta-swiadczy o wypowiadającym się.

10 minut temu, ProjectPi napisał:

Producent prezentuje gdzies parametry elektryczne tych nemoi 5220?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Nie wierzę w pesymizm. Jeżeli coś nie idzie po Twojej myśli, przebijaj się do przodu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Pseudodrummer napisał:

Warto w dyskusji zachowac kulturę.
Ta-swiadczy o wypowiadającym się.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Dzieki. Dobrze ze choc sprzedawca czy dystrybutor cokolwiek podaje.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
27 minut temu, bum1234 napisał:

Wygląda na to, że nie. Słuchasz sprzętu, kabli, bezpieczników.

 

Na forum wszystko dzieje sie cyklicznie. Pojawiaja sie rozni ludzie, jedni slysza inni nie. Ci slyszacy po doszlifowaniu systemu roznymi dzialaniami, i po wpisach bumow, irow czy nowych kopackich, dochodza do wniosku ze dalsze uczestnictwo w watkach nie ma dalszego sensu. Dzieki Najwyzszemu ze pozostaja chociaz wpisy po nich. Chociaz z nich da sie zaczerpnac troche wiedzy. 

Tyle razy juz proponowano tym "mąciwodą" zalozenie swojego watku. I dlaczego nie ma takiego watku? Bo bylych, obecnych i przyszlych uzytkownikow forum NIE INTERESUJA ich przemyslenia. Pozostaje wiec trucie i psucie tych watkow gdzie sa ludzie.

Wrzucajcie ich do ignorowanych i tyle. Ja juz mam kilku na liscie i dorzucam kolejnych. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
40 minut temu, bum1234 napisał:

Sprzedawca namówił mnie wówczas na srebrne Siltechy i van den Hul Magnum. Z drugim dzielonym Densenem dostałem van den Hul the first i van den Hul the Second. A więc kable, wg audiofilskich teorii na przeciwległych biegunach brzmienia.. Sprzęt też z nie najniższej półki (B200/300/400) - w literaturze można znaleźć opinie na temat wpływu kabli na te urządzenia.

I co? I nic. I to nie jest tylko moja opinia, bo nikomu w ślepej próbie nie udało się odróżnić Siltecha od the First.

Niektorzy sugeruja, ze "slyszalnosc" np. kabli to cecha marnych torow. Nie, ze zbudowanych z tanich czy zle brzmiacych komponentow, ale z takich niebedacych rezultatem przemyslanej koncepcji projektowej, badz funkcjonujacych w otoczeniu problemow jak np. petle masowe. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Just now, Mikelas76 said:

 

Na forum wszystko dzieje sie cyklicznie. Pojawiaja sie rozni ludzie, jedni slysza inni nie. Ci slyszacy po doszlifowaniu systemu roznymi dzialaniami, i po wpisach bumow, irow czy nowych kopackich, dochodza do wniosku ze dalsze uczestnictwo w watkach nie ma dalszego sensu. Dzieki Najwyzszemu ze pozostaja chociaz wpisy po nich. Chociaz z nich da sie zaczerpnac troche wiedzy. 

Tyle razy juz proponowano tym "mąciwodą" zalozenie swojego watku. I dlaczego nie ma takiego watku? Bo bylych, obecnych i przyszlych uzytkownikow forum NIE INTERESUJA ich przemyslenia. Pozostaje wiec trucie i psucie tych watkow gdzie sa ludzie.

Wrzucajcie ich do ignorowanych i tyle. Ja juz mam kilku na liscie i dorzucam kolejnych. 

Myślisz, że jak tysiąc razy napiszesz to samo, bez podania jakichś sensownych i wiarygodnych argumentów, to rzeczywistość się zmieni? Pod twoje dyktando? Paru już tego probowało i nie skończyło się to dobrze.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)
W dniu 2.02.2024 o 23:59, nakomaro napisał:

Ale u siebie na stronie to można by wyłożyć "kawe na ławe", a nie bawić się w gierki słowne.

Skoro właściciele Nordosta uważają, że problemu nie ma - to tym bardziej ja go nie będę szukał.

Wzruszająca jest Twoja troska o właścicieli nordosta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Znowu to samo.
Zero konkretów, same stereotypy.
Kwestionujesz nawet wpływ nastroju i stanu psychofizycznego na percepcję.
Co warte są zatem te wywody?
Ano nic.
To tylko prywatne, subiektywne opinie, nie potwierdzone żadnymi dowodami.
Pierwszy raz przyznam rację że nastrój psychofiziczny powoduje różny odbiór przekazu muzycznego.
Niestety dla ciebie kable wprowadzają różne korekty w brzemieniu zestawu. Nie mówię że zmieniają jak np inne lampy czy bardziej drastyczne zmiany typu DAC, ale zmieniają. Czy te zmiany są warte kasy jaką przeważnie chcą producenci kabli, to już jest kwesta indywidualnego podejścia i zasobności kieszeni.

Wysłane z mojego SM-S918B przy użyciu Tapatalka

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.