Skocz do zawartości
IGNORED

Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?


audiostereo.pl
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

22 minuty temu, Piopio napisał:

Dawno i nieprawda. Wystarczy kupić izolację galwaniczną USB. Widzę kolega nie słyszał 😉

Piopio. Słyszał, słyszał....

Jeden akapit przeczy drugiemu. Czy podałem kwotę technologicznego minimum? No nie. Napisałem jedynie, że za 300 PLN to brak szans zrealizować projekt streamera, zresztą potwierdzasz to:

22 minuty temu, Piopio napisał:

Streamer ma znaczenie - a szczególnie jego zasilanie i zegar w przypadku połączenia COAX. Gdy łączymy się po USB to wystarczy dokupić izolację galwaniczną USB. Z tym, że najtańszy streamer z wyjściem USB to iFi Zen Stream, który w zasadzie nie potrzebuje izolacji gdy zastosuje się lepsze zasilanie.

Z tego co pamiętam, napisałem to samo: dobre zasilanie (dodajesz kwestie izolacji galwanicznej), dobry zegar taktujący o tym nie wspomniałem (pewnie wiesz, że producenci pakują badziew i do dobrego im daleko) itd. Jako dobre komponenty rozumiem i precyzowałem to takie, które ograniczają ilość popełnianych błędów (nazwijmy je obliczeniowych) i same nie są przyczyną zakłóceń.

Tak, że nie wiem czy się ze mną zgadzasz, czy krytykujesz bo tak jest trendy  i tak naprawdę potwierdzając postawioną tezę......

Aha napisz proszę jaką izolację galwaniczną stosujesz, tak dla mojej ciekawości, nie skrytykuję, bo sam nie stosuję....

Edytowane przez Jacek1967
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
48 minut temu, Jacek1967 napisał:

Aha napisz proszę jaką izolację galwaniczną stosujesz, tak dla mojej ciekawości, nie skrytykuję, bo sam nie stosuję....

Topping HS01

48 minut temu, Jacek1967 napisał:

Z tego co pamiętam, napisałem to samo: dobre zasilanie (dodajesz kwestie izolacji galwanicznej), dobry zegar taktujący o tym nie wspomniałem (pewnie wiesz, że producenci pakują badziew i do dobrego im daleko) itd. Jako dobre komponenty rozumiem i precyzowałem to takie, które ograniczają ilość popełnianych błędów (nazwijmy je obliczeniowych) i same nie są przyczyną zakłóceń.

Zasilanie i zegar mają znaczenie tylko w przypadku połączenia COAX.

Jeśli PC działa i się nie wiesza to może być dobrym streamerem - jeśli korzystamy z USB i izolacji galwanicznej USB. Oczywiście zasilanie musi być stabilne ale nie musi być jakoś  szczególnie czyste. 

Osobiście uważam, że najlepszym streamerem jest Fanless PC na i5/7 z Roon Core na pokładzie i izolacją galwaniczną USB. 

Buchardt A500 + ARCAM CDS50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Piopio napisał:

najtańszy streamer z wyjściem USB to iFi Zen Stream,

Najtańszy streamer z USB to zalegający u niemal każdego w szufladzie (lub ostatecznie w kieszeni) dowolny smartfon plus kabelek USB w wersji premium za około 100 zł. Bije potencjalną jakością dźwięku dowolny napęd CD przy dobrej jakości strumienia. 

28 minut temu, Piopio napisał:

Topping HS01

Zasilanie i zegar mają znaczenie tylko w przypadku połączenia COAX.

Jeśli PC działa i się nie wiesza to może być dobrym streamerem - jeśli korzystamy z USB i izolacji galwanicznej USB. Oczywiście zasilanie musi być stabilne ale nie musi być jakoś  szczególnie czyste. 

Osobiście uważam, że najlepszym streamerem jest Fanless PC na i5/7 z Roon Core na pokładzie i izolacją galwaniczną USB. 

Co można kupić za małe kilkaset zł korzystając z licznych ofert komputerów poleasingowych i undervoltingu. A to i tak ekstrawagancja, bo raczej każdy ma w domu PC obecnie. 

1 godzinę temu, Piopio napisał:

Dawno i nieprawda. Wystarczy kupić izolację galwaniczną USB. Widzę kolega nie słyszał 😉 

Porządny DAC powinien mieć taką izolację na pokładzie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, K8v8M napisał:

Najtańszy streamer z USB to zalegający u niemal każdego w szufladzie (lub ostatecznie w kieszeni) dowolny smartfon plus kabelek USB w wersji premium za około 100 zł.

Zero wygody użytkowania.

 

Godzinę temu, K8v8M napisał:

A to i tak ekstrawagancja, bo raczej każdy ma w domu PC obecnie. 

Ma być bezgłośnie 😉 

 

Godzinę temu, K8v8M napisał:

Porządny DAC powinien mieć taką izolację na pokładzie. 

To jest jakaś Twoja fantazja bo mało, który DAC ma izolację galwaniczną USB. DACi z wbudowaną izolacją to wyjątki. 

Buchardt A500 + ARCAM CDS50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Piopio napisał:

Ma być bezgłośnie

Można zrobić undervolting plus ewentualnie nieco obniżyć taktowanie i można wszelkie wiatraki odłączyć. 

No ale o czym my w ogóle rozmawiamy? 

Porównujemy do CD, które nie licząc wyjątków nie mają wyjścia USB. Najtańszy znany mi CD z wyjściem USB kosztuje ok 6000 zł więc to jest 3 razy drożej od streamera z wyjściem USB. 

Klasyczne CD mają wyjścia spdif i tyle. Więc może zejdźmy na ziemię i porównujmy choćby jabłka z gruszkami. 

W praktyce wiim mini za 300 zł na wyjściu optycznym dostarczy wyższej jakości sygnał niż dowolny CD.  No przykro mi bardzo. 

Jakbyśmy się w niuanse nie bawili to po pierwsze porządny DAC dobrze sobie z tymi danymi poradzi sprowadzając różnice między spdif a USB do mikroniuansow które są trudne do uchwycenia (jeśli w ogóle)

 

Po drugie trudno żeby 16bit 44kHz wygrało z 24bit i 96 kHz nie mówiąc o jeszcze gęstszych strumieniach czy plikach. CD to technologia która ma już ponad 40 lat. Świat poszedł odrobineu do przodu. 

Edytowane przez K8v8M
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, Piopio napisał:

No przykro mi bardzo ale na audio to się nie znasz ...

Ja to się generalnie na niczym nie znam także może Ci być jeszcze bardziej przykro. 

Aczkolwiek wolał bym abyś jakieś merytoryczne argumenty wniósł do dyskusji a odpuścił sobie oceny mojej osoby. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ktoś chce słuchać muzyki z płyt cd lub winyli niż z portali streamingowych to nie będzie go obchodzić czyjeś zdanie o jakości tudzież wyższości streamerów itd... ponieważ taka forma słuchania muzyki z fizycznych nośników będzie mu sprawiała największą przyjemność, a chyba o to w tym wszystkim chodzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie że tak. Dyskusja jednak krąży wokół tematu jakoby streamer musiał kosztować jakieś absurdalne pieniądze żeby dźwięk z niego był ok. Co nie jest prawdą. Wręcz dużo taniej można mieć dobrej jakości streamer niż CD. 

Btw. Mam kilkunastukrotnie droższy zestaw gramofonu/pre od łącznej ceny dwóch streamerow które mam w domu i streamer oferuje znacznie lepszą jakość dźwięku. 

Co nie zmienia faktu że słucham także winyli. Mniej więcej pół na pół. 

Edytowane przez K8v8M
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
47 minut temu, Emiliano napisał:

Jeśli ktoś chce słuchać muzyki z płyt cd lub winyli niż z portali streamingowych to nie będzie go obchodzić czyjeś zdanie o jakości tudzież wyższości streamerów itd... ponieważ taka forma słuchania muzyki z fizycznych nośników będzie mu sprawiała największą przyjemność, a chyba o to w tym wszystkim chodzi

Masz rację. Dla mnie, proces rozpakowania płyty, włożenia jej do szuflady, czy też ułożenie na talerzu gramofonu, jest warte więcej niż odpalenie jej ze Spotka, czy Tidala. Pomimo większej upierdliwości całego procesu. A już przekładanie winyli, przy dwu-trzy płytowych albumach, gdzie na stronie są po dwa utwory, to jest zabawa. Przeplatana czyszczeniem nośnika. 

Zauważam jednak, że jak puszczę sobie fizyczną płytę, to słucham jej całej i uważniej. Nie zajmuję się duperelami, jak to miało miejsce przy odsłuchach ze streamingu. Przez ładnych parę lat leciało u mnie głównie Spotify i łapałem się na tym, że puszczałam playlisty, a żadnej płyty nie posłuchałem całej. Teraz od nowa słucham płyt, które niekiedy nie widziały odtwarzacza kilkanaście lat. I cholernie mnie to rajcuje...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby nie było ja też słucham z komputera przez Dac i chciałbym kupić streamer o jakości CD  do 3000 tyś ale takiego nie znalazłem , Lumin U 2 mini koszt 11tyś i on dorównuje jakością CD . Eversolo jest trochę lepszy od Wiim pro plus ale nadal daleko za Luminem 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, K8v8M napisał:

Aczkolwiek wolał bym abyś jakieś merytoryczne argumenty wniósł do dyskusji a odpuścił sobie oceny mojej osoby. 

Powtórzę:

" Streamer ma znaczenie - a szczególnie jego zasilanie i zegar w przypadku połączenia COAX. Gdy łączymy się po USB to wystarczy dokupić izolację galwaniczną USB. "

Mamy do czynienia z pewnym paradoksem gdyż dobry streamer "COAX" trochę musi kosztować (dobre zasilanie i zegar) ale już streamer "USB" nie musi jeśli zastosujemy izolację galwaniczną USB. 

Buchardt A500 + ARCAM CDS50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, Piopio napisał:

Streamer ma znaczenie - a szczególnie jego zasilanie i zegar w przypadku połączenia COAX. Gdy łączymy się po USB to wystarczy dokupić izolację galwaniczną US

Ale pamiętasz o czym tu rozmawiamy? Po pierwsze niektóre (i to te najtańsze) streamery w ogóle nie mają wyjścia coax tylko optyk więc kwestie zasilania odpadają. 

Kwestie zegara dobry DAC rozwiązuje przez buforowanie danych więc także ten problem odchodzi. 

Po trzecie dokładnie te same kwestii dotyczą CD. Kolega powyżej twierdzi że dobry streamer musi być droższy niż CD tak jakby te wszystkie kwestie o których piszesz w napędzie CD magicznie znikały. A tymczasem nie znikają i dochodzi koszt samego napędu optycznego. 

2 godziny temu, Bartik napisał:

Żeby nie było ja też słucham z komputera przez Dac i chciałbym kupić streamer o jakości CD  do 3000 tyś ale takiego nie znalazłem , Lumin U 2 mini koszt 11tyś i on dorównuje jakością CD . Eversolo jest trochę lepszy od Wiim pro plus ale nadal daleko za Luminem 

Wnioskuję że słuchałeś przez dac wbudowany w streamer.  Jakiego DAC z kompem teraz używasz?

Edytowane przez K8v8M
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 25.03.2024 o 16:59, kangie napisał:

Wszystkiego tam nie ma. Jeszcze nie teraz. Kilka lat musi upłynąć w rzece żeby wszystkie ryby przypłynęły.

Nigdy nie będzie wszystkiego, ale i nigdy wszystkiego nie kupimy. 

Node 2i lps, Adi-2 lps, UR Unico Gold Lion, Harbeth 7ES-3

z Bogiem, dzielny audiofilu 🫡

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
48 minut temu, K8v8M napisał:

Kwestie zegara dobry DAC rozwiązuje przez buforowanie danych więc także ten problem odchodzi. 

To nie rozwiązuje kwestii jittera w przypadku transmisji COAX. Wyjście optyczne kompletnie odpada gdyż ZAWSZE brzmi źle. Taka jego uroda - podwójna konwersja z sygnału elektrycznego na optyczny. 

Edytowane przez Piopio

Buchardt A500 + ARCAM CDS50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 hours ago, Bartik said:

Żeby nie było ja też słucham z komputera przez Dac i chciałbym kupić streamer o jakości CD  do 3000 tyś ale takiego nie znalazłem , Lumin U 2 mini koszt 11tyś i on dorównuje jakością CD . Eversolo jest trochę lepszy od Wiim pro plus ale nadal daleko za Luminem 

RPi4 z Gentooplayer, z dobrym Hatem jak Allo Digione Signature czy Pi2AES Pro, zasilane LPS mozesz miec za ok. 3tys. Bedzie grał jak Lumin U2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedno jest pewne - płyta CD jest wypierana przez streaming. Wymiana pokolenia, dwóch i o płycie CD będzie się czytało gdzieś w dziale 'vintage'. Wszystko nieuchronnie zmierza w stronę wszechobecnego wypożyczania.

"Nie będziesz miał nic i będziesz szczęśliwy"
Niestety.

.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, Piopio napisał:

To nie rozwiązuje kwestii jittera w przypadku transmisji COAX. Wyjście optyczne kompletnie odpada gdyż ZAWSZE brzmi źle. Taka jego uroda - podwójna konwersja z sygnału elektrycznego na optyczny. 

Owszem czasem brzmi gorzej (nie zawsze) ale przypominam o kwestii pierwotnej. Te same problemy dotyczą CD a do tego dochodzi masę problemów z samym napędem optycznym. 

Jeszcze raz powtórzę. Porównujemy CD ze streamerami podłączonymi do zewnętrznego DAC a nie omawiamy problemy transmisji. Dobry napęd CD będzie wielokrotnie droższy od streamera nie zapewni nic ponad 16 bit/44kHz i najtańszy jaki znalazłem z wyjściem USB kosztuje 6000 zł. Chyba że znasz jakieś tańsze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Lumperator napisał:

Jedno jest pewne - płyta CD jest wypierana przez streaming. Wymiana pokolenia, dwóch i o płycie CD będzie się czytało gdzieś w dziale 'vintage'. Wszystko nieuchronnie zmierza w stronę wszechobecnego wypożyczania.

"Nie będziesz miał nic i będziesz szczęśliwy"
Niestety.

Na szczęście, załapałem się jeszcze na czasy, w których można wybierać. A potem, to niech się następni martwią 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

img_1_1711810467295.jpg

I jest jeszcze jeden argument za kupowaniem audio-systemów: w przypadku ewentualnego rozwodu rzadko się go traci na rzecz partnera: jacht przepadnie, dom przepadnie, dzieło sztuki przepadnie, prawa rodzicielskie przepadną - ale sprzęt na pewno będzie ci towarzyszył na nowej drodze życia. Nawet lichwiarz powinien to docenić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, K8v8M napisał:

No ale co chcesz tu mierzyć? Co do zasady na wyjściu masz po prostu dane. 

+ zakłócenia

Problemem transmisji COAC jest synchronizacja zegara nadajnika i odbiornika. Im lepsze tym mniejszy jitter i brzmienie lepsze. 

Buchardt A500 + ARCAM CDS50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 29.03.2024 o 17:58, Rafaello_666 napisał:

Przez ładnych parę lat leciało u mnie głównie Spotify i łapałem się na tym, że puszczałam playlisty, a żadnej płyty nie posłuchałem całej.

A kogo to wina?

To, że ktoś nie potrafi przesłuchać ze streamingu ulubionej płyty ulubionego wykonawcy od dechy do dechy, to nie wina Tidali, Spotifajów, czy innych Qobuzów.

To świetny sprawdzian, czy ktoś jest melomanem, czy jednak audiofilem, który nie potrafi wysiedzieć przez chwilę spokojnie, bo musi wciąż coś do czegoś porównywać. 

Na forum obok jest podobny wątek, gdzie rozkminiają, czy jednak CD lepsze jakościowo od streamingu, czy nie...

Prym wiedzie dwóch audiomatołów, jeden słucha rapu i o zgrozo tam szuka jakosci dźwìęku, mało tego "szczyci" się tym, że w tym gatunku "muzycznym" co tydzień lub miIesiąc powstaje nowa plyta, ch..., że wszystko na jedno kopyto 🤦

Zaś drugi zachwala przewagę plyt CD i CD playera NADa za 1300zl nad streamingiem z którym niestety sobie nie poradził, bo nie wie jak. A może i nie chce. Pomijam, że owy odtwarzacz dopiero co wrócił z serwisu, a reszta systemu to raczej bieda system, żadnych konkretów. 

Padają kretyńskie wywody, że jak kiedyś padnie internet to streamingowcy nie będą mieli czego słuchać, ba panowie są święcie przekonani, że funkcja pobranych albumów, by później można było je słuchać off line nie działa bez połączenia z serwisem streamingowym za pomoca internetu.

Qrwa rynce opadajom. 

To ja sobie myślę, niech taki spróbuje wyjść na spacer, pobiegać lub pojeździć rowerem i zabrać ze sobą CD NADa pod pachę, żeby posłuchać ulubionych płyt, ciekawe co z tego wyjdzie. 😂😂😂

Jak widać audiodebili nie brakuje, a płyty CD jak i streaming będą się miały dobrze, jedno drugiego nie wyklucza.

Takie rozkminki pojawiają się co kilka lat, a to na forach, a to w przestrzeni inetrenetowej w jakiś artykułach i jakoś CD ma się dobrze, a streaming jeszcze lepiej.

 

 

 

 

 

 

Edytowane przez sir.jax

Racja jest jak dupa, każdy ma swoją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Bartik napisał:

Posłuchaj  Silent Angel M1T i porównaj z Wiim mini , jak to zrobisz to napisz co myślisz o swoich poprzednich postach .

Mogę Ci zrobić taką przyjemność. Tylko jakby nie rozmawiamy o tym że nie ma żadnych różnic między streamerami. 

Rozmowa jest o tym jakoby CD był tańszym źródłem. Jak rozumiem jesteś w stanie wskazać znacząco tańszy Napęd CD z wyjściem USB? Możesz mi taki pokazać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.