Skocz do zawartości
IGNORED

Jaki coaxial do 2000


Mikelas76
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Od jakiegosc czasu planuje zmiane kabla coaxialnego na taki do powiedzmy 2000pln. Slucham glownie muzyki ze streamingu i tam nie zalowalem na nic srodkow. Brzmi to swietnie, jednak planuje tez maly powrot do plyt cd. Moim odtwarzaczem jest Pioneer PD-30ae podlaczony "zwyklym drutem" do Denafripsa Pontusa 2, ten po xlr PAD Neptune do wzmacniacza Shanling A3.2 mk2. Kolumny to YB Nord S25.

W poprzednim systemie, cedek byl podlaczony do systemu dzielonego, coaxialem AQ Carbon. Bywalo lekko.... sucho, momentami ostro? 

Obecny coaxial odstaje jakby 🤭 od reszty sprzetu i jako ostatni wymaga wymiany. 

Czego szukam w dzwieku? Mysle ze neutralnosci. Xlry PADa, oraz Denafrips graja po lekko cieplej stronie, nie szukam tez wypchnietej srednicy. Shanling daje wystarczaja podstawe basowa, mysle wiec ze coaxial musi byc przezroczysty. Fajnie gdyby dal troche wrazenia glebi. 

Na razie mysle o tym by sprawdzic Ricable invictus. 

Wazna sprawa jest dlugosc. Musi byc 1,5m.

Bede wdzieczny za podpowiedzi. 

W moim systemie slysze kazda zmiane okablowanie, tak wiec bardzo dziekuje za opinie kablosceptykow i z gory powiem: "NIE, DZIEKUJE".  

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Opublikowano (edytowane)
17 minut temu, rafal735r napisał:

Kabel, do tego cyfrowy, dwa razy droższy od odtwarzacza?

Odtwarzacz jest po modzie. Ma sporo wymienionych czesci. Bedzie blisko tych 2000. Tak wiec cena kabla do cedeka to prawie 1:1

Kable cyfrowe tez graja. Carbon jak pisalem byl detaliczny, ale ciut suchawy, obecny z alledrogo za 20-30zl jest rowny, szary, nijaki i odebral kolor i blask muzyki. To slychac Rafale. Dobry sprzet, dobra akustyka i wszystko slychac. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Mikelas76
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
46 minut temu, Mikelas76 napisał:

Bede wdzieczny za podpowiedzi.

Zanim zaczniesz wydawać tysiące, wypróbuj Mogami. Najlepiej w wersji BNC. Od strony CD przejściówka. Być może stwierdzisz, że lepiej zaoszczędzoną kasę wydać na płyty. 

 

50 minut temu, Mikelas76 napisał:

jednak planuje tez maly powrot do plyt cd

Ja jestem w tej dobrej sytuacji, że nigdy od nich nie odszedłem. Ale jak się bawić, to się bawić. Dobry gramofon. To jest to. Mając możliwość porównania grania tych samych płyt ze streamingu, CD i winyla, przeważnie ten ostatni brzmi najlepiej  

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
14 godzin temu, piotrek7 napisał:

Zanim zaczniesz wydawać tysiące, wypróbuj Mogami. Najlepiej w wersji BNC. Od strony CD przejściówka. Być może stwierdzisz, że lepiej zaoszczędzoną kasę wydać na płyty. 

 

Ja jestem w tej dobrej sytuacji, że nigdy od nich nie odszedłem. Ale jak się bawić, to się bawić. Dobry gramofon. To jest to. Mając możliwość porównania grania tych samych płyt ze streamingu, CD i winyla, przeważnie ten ostatni brzmi najlepiej  

Przejściówka to dodatkowy próg. Jeśli kolega słyszy kable to zapewne ona zdegraduje dźwięk. Nie polecam takiego rozwiązania. Przykro mi .;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez kwasior21
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
42 minuty temu, szymon1977 napisał:

Napisz wprost

Może Ty napisz wprost. Żaden coax się nie nadaje, bo będzie problem z pętlą mas. Twoja wyświechtana śpiewka. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem w Twoim systemie kabel za 2 tys będzie grał tak samo jak przyzwoitej jakości kabel za kilkaset zł. Przesłuchałem dużo droższe kable na swoim systemie i szczerze jak były jakieś różnice to na granicy percepcji. Ostatecznie wybrałem QED Reference Digital Audio 40 i to jest kabel, który na pewno nic w systemie nie zmieni (nie popsuje) bo jeśli ktoś uważa, że kable coś poprawią to tylko dlatego, że do tej pory używał czegoś kablopodobnego 😉

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
19 godzin temu, Mikelas76 napisał:

Tak wiec cena kabla do cedeka to prawie 1:1

Czyli nadal bezsens. 

19 godzin temu, Mikelas76 napisał:

Dobry sprzet, dobra akustyka i wszystko slychac. 

Ten pionek to dobry sprzet?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, Czlowiek97 napisał:

Myślę, że w Twoim przypadku nie chodzi o dźwięk

Mysle ze w Twoim przypadku musisz poczekac jakis czas, dopracowac sprzet i akustyke. Na ta chwile nie masz pojecia o czym piszesz mlody czlowieku. I na tym zakonczmy. 

5 godzin temu, kwasior21 napisał:

Przejściówka to dodatkowy próg. Jeśli kolega słyszy kable to zapewne ona zdegraduje dźwięk

Tak mi sie wydaje. Kabli nie slysze, ale. ich wplyw juz tak 😉

5 godzin temu, szymon1977 napisał:

Napisz wprost

Napisze. Skoncz zanim zaczales. Wlazisz wszeszie bo szukasz zainteresowani?

2 godziny temu, daniel-de napisał:

Ostatecznie wybrałem QED Reference Digital Audio 40 i to jest kabel, który na pewno nic w systemie nie zmieni

O to wlasnie mi chodzi. Jak napisalem ma byc neutralny. 

2 godziny temu, daniel-de napisał:

bo jeśli ktoś uważa, że kable coś poprawią to tylko dlatego, że do tej pory używał czegoś kablopodobnego

Wiesz ze to nie tak. Kazdy kabel ma przeciez jakas sygnature brzmienia. Mialem kilka kabli IC PADa i one sa "cieplejsze" niz neotechy czy nordosty. Ale to oczywista oczywistosc.

Na ta chwile potrzebuje coaxiala jak juz pisalem, neutralnego w brzmieniu. I to oczywiscie nie bedzie kabel za 10zl. Badzmy powazni. Jak ktos przerobil troche tamtu, ma porownanie. 

Nie rozumiem po co właściwie wchodza tu osoby nie dodajace nic w temacie wyboru coaxiala. Przeciez wyraznie napisalem, ze dziekuje za opinie kablosceptykow. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
48 minut temu, BlueDot napisał:

nadal bezsens

Moim zdaniem nie

48 minut temu, BlueDot napisał:

Ten pionek to dobry sprzet?

Prosty dobry cedek, neutralny w brzmieniu. U mnie gra jako transport, podlaczony do niezlego daca. I tyle

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
25 minut temu, Mikelas76 napisał:

Moim zdaniem nie

Prosty dobry cedek, neutralny w brzmieniu. U mnie gra jako transport, podlaczony do niezlego daca. I tyle

Piszesz do innych zeby dopracowali sprzet, akustyke nie wiedzac o tym co posiadaja.

Jezeli dla Ciebie ten CD jest dobry to juz sobie wyobrazam jak dobra musisz miec akustyke.

Dostales dobra rade zeby nie wydawac tyle kasy na kabel bo to nie ma sensu, ale postanowiles to zignorowac i zmieszac z blotem tych ktorzy mysla inaczej niz Ty.

Mozesz tam sobie ladowac kable nawet za 5k i to niczego nie zmieni a jak nie rozumiesz dlaczego, to zainteresuj sie tematem na powaznie a nie audiofilskimi gazetkami.

Pozdrawiam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
29 minut temu, BlueDot napisał:

Jezeli dla Ciebie ten CD jest dobry

Jest wystarczajacy. Gdybys przeczytał calosc wychwycilbys ze slucham ze streamingu. CD jest dodatkowo niepriorytetowo. 

31 minut temu, BlueDot napisał:

wyobrazam jak dobra musisz miec akustyke

Przyjedz przekonaj sie, zapraszam. 

Nie chce mi sie pisac tu na temat akustyki. To nie ten temat. 

32 minuty temu, BlueDot napisał:

Dostales dobra rade zeby nie wydawac tyle kasy na kabel bo to nie ma sensu, ale postanowiles to zignorowac i zmieszac z blotem tych ktorzy mysla inaczej niz Ty

Ja prosiłem o rade dotyczaca pytania jaki kabel. Nie mieszam nikogo z blotem. Uwazam ze wszystko ma znaczenie, kazdy maly element. Poprosilem o niewypowiadanie sie kablosceptykow. 

34 minuty temu, BlueDot napisał:

Mozesz tam sobie ladowac kable nawet za 5k i to niczego nie zmieni a jak nie rozumiesz dlaczego, to zainteresuj sie tematem na powaznie a nie audiofilskimi gazetkami.

Staram sie byc grzeczny, ale dziękuje juz za twoje wypowiedzi. Skoro nie rozumiesz i nie doswiadczyles zmian dzwiekowych przy wymianie kabli, to rozmowa z Toba nie ma sensu. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, telesma napisał:

Może Ty napisz wprost. Żaden coax się nie nadaje, bo będzie problem z pętlą mas. Twoja wyświechtana śpiewka. 

Poprawne połączenie elektryczne spdif ma separację transformatorową i nie tworzy pętli/połączenia mas.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mikelas, nie odpowiadaj, raportuj. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Seyv

Node 2i lps, Adi-2 lps, UR Unico Gold Lion, Harbeth 7ES-3

z Bogiem, dzielny audiofilu 🫡

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
44 minuty temu, przemak napisał:

Poprawne połączenie elektryczne spdif ma separację transformatorową i nie tworzy pętli/połączenia mas.

Ej tam. Jest tu wybitny specjalista, który twierdzi inaczej. Właściwie nie napisał wprost, a może i napisał, ale rozpisuje się, że optyk najlepszy bo nie tworzy pętli mas, co oznaczałoby, że coax tworzy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Opublikowano (edytowane)
1 godzinę temu, J4Z napisał:

Mikelas, nie odpowiadaj, raportuj

Raportuje na biezaco. 

Ja naprawde tego nie rozumiem. Moje pieniadze, moje zalozenia budzetowe a ktos ma z tym problem. Czy na forach motoryzacyjnych czy szydelkowych tez tak sie robi??? 

Mnie kompletnie nie interesuje winyl i lampa, wiec tam nie wchodze i nie udowadniam wyzszosci plikow czy tranzystorow. 

Poza tym taki temat - coaxiala do 2000 pln moze sie komus kiedys przydac. Po co to torpedowac? 

Bardzo prosze wyłacznie o propozycje kabli coaxialnych do 2000zł. Nie interesują mnie rozwazania czy warto czy nie warto itp.

Moga być propozycje kabli nawet za kilkaset zł, z tym nie ma problemu. Górna granica jest jaka jest i nie chce jej przekraczać. 

Dziekuje za propozycje. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Seyv
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, daniel-de napisał:

Ostatecznie wybrałem QED Reference Digital Audio 40 i to jest kabel, który na pewno nic w systemie nie zmien

Ciekawy kabel, sporo pozytywnych wpisów na futureshop. Szkida ze nie maja dlugosci 1,5m

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba testować, próbować u siebie w systemie. Używam streovoxcsa stary model , miałem kilka diy uznawanych za tewelacje i kilka firmowych z wysokiej polki łącznie z Kondo ksl vz ,który jest dobry jako coax. Został sterevox że względu na dźwięk. To bolączka tego forum , każde pytanie o kabel odzywają się " znafcy" teoretycy. Zresztą naturalny dźwięk dla każdego znaczy co innego . Trzeba trafić,  ale oczywiście sugestie od doświadczonych bardzo istotne.  Ignoruj wszystko wiedzących.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
7 minutes ago, lemo said:

Trzeba testować, próbować u siebie w systemie

Trzeba też wiedzieć co testować i przede wszystkim w jaki sposób.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tematów o kablach cyfrowych było tu od groma i trochę. Wiele lat temu toczyła się ciekawa dyskusja z kolegą Edwardem w głównej roli - szkoda, że już się tu nie udziela.
Zalecam zapoznać się z wątkiem "Jaki kabel coax wybrać" z uwzględnieniem wpisów wyżej wspomnianego kolegi Edwarda.
Było jeszcze wiele innych podobnych tematów, warto sprawdzić wyszukiwarkę. Pisano o separacji transformatorowej, sam też podawałem normę IEC.60958.3 gdzie określono standard przesyłu SPDiF po połączeniu coax w zastosowaniach nie-pro. Nieco czytania będzie, ale trochę technicznej wiedzy zawsze się przyda i być może audiofilskie mity zostaną w niektórych umysłach rozwiane niczym poranna mgła.
Zalecam też chwilę się zastanowić i samemu pomyśleć. Wyobraźmy sobie, że budujemy studio audio albo wideo. Urządzeń będziemy mieć multum. Musimy je sprzęgnąć ze sobą kablami. Czy używamy teraz kabli z działu audiofilskiego za chore pieniądze/metr czy też używamy połączeń (kabli) trzymających jasno określony standard?

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Sprzęt studyjny i oprogramowanie studyjne. Edytory, sekwencery, stacje robocze (DAW), authoring, stoły, maszyny i linie replikacyjne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To wszystko teoria , system  to druga strona. Używam Ifi Zen stream , który po coax ma  ipruifer i dac Qutest z izolacja po usb. Użycie różnych kabli robi różnicę.  Wg teori powinno być tak samo po coax  i bez różnicy po usb uzywajac rozych  kabli,a używam zasilacza liniowego .  Rzeczywistość jest inna , oczywiście sa to  niuanse , które sumując się maja znaczenie. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, lemo napisał:

Wg teori powinno być tak samo po coax  i bez różnicy po usb

A pomiar był robiony czy tylko zawodne ucho?
Przecież to można zmierzyć i to bardzo prosto. Typu sumowanie w przeciwfazie i sprawdzenie na ilość utraconych próbek.
Jeżeli przewód po cyfrze może modyfikować dźwięk to znaczy, że musiałby działać jak DSP a to jest fantazja. Przewód 'cyfrowy' może co najwyżej być zepsuty i niezgodny z normą co powodować będzie utratę próbek i tym samym sygnał odebrany będzie niezgodny z wysłanym. Dodanie przestrzeni, więcej basu czy łagodność na wysokich oznacza w przesyle cyfrowym dużą modyfikację na danych przesyłanych. Kabel tego nie potrafi - to się robi za pomocą DSP.
A jeżeli ktoś ma pętlę masy, która daje odczuwalny wpływ na dźwięk to wymieniając jeden kabel na drugi tego problemu nie zlikwiduje - może co najwyżej mieć brumienie takie bądź inne.
No ale właściwie piszę sobie a muzom, bo oczywiście na argumenty "ja słyszę" nie jestem w stanie nijak odpowiedzieć. Wiem jednak, że projektując studio nie kupuje się kabli na słuch a raczej wedle parametrów i zgodności z normami.
Wiem też, że jak ktoś chciałby modyfikować dźwięk wedle swego gustu to powinien to robić nie kablem a procesorem sygnałowym czy choćby zwykłym korektorem.
Może warto popatrzeć w internet jak zestawione są urządzenia w wozach transmisyjnych gdzie kabli mamy setki metrów i przesyła się po cyfrze coś bardziej złożonego niż zwykłe audio. Czy mamy tam złote wtyczki i przewody po 2000 zł/metr?

A może warto też zrobić eksperyment - posłuchać jak gra na kablu X i wyjść na godzinę z domu, wypić piwo na mieście i wrócić. Będzie grało tak samo czy inaczej?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Sprzęt studyjny i oprogramowanie studyjne. Edytory, sekwencery, stacje robocze (DAW), authoring, stoły, maszyny i linie replikacyjne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydany w zamierzchłych czasach bo w 1992 roku sampler Chesky'ego - Best of Chesky Jazz Vol.2

zawierał "Digital Cable Test". Były na nim 3 próbki tego samego dźwięku potraktowane właśnie różnej

maści ( ceny pewnie też  😉 ) kablami. Nawet na swoich budżetowych gratach można było

spokojnie odróżnić Nr 1 od Nr 2, jednak dla mnie odróżnienie Nr 3 było już zbyt trudne.

Dla mnie po tym doświadczeniu temat dyskusji jest identyczny z rozważaniami na temat innych kabli.

Jedni słyszą różnice, inni nie i tyle. Sam używam kabli solid, a coax dobrej i zadowalającej

do audio jakości można sobie też na pewno wyrzeźbić. Wiedząc co ma wpływ na jakość.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ring radiator rules

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, audioburak napisał:

Były na nim 3 próbki tego samego dźwięku potraktowane właśnie różnej

maści ( ceny pewnie też  😉 ) kablami.

Kto wie co tam dali poza nimi samymi.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Byś mógł mnie obrazić, najpierw muszę cenić Twoje zdanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy sobie uświadomić, że dane  cyfrowe są przesyłane w pakietach, które są sprawdzane i odtwarzane w DACu. 

Przez kabel nie leci armia 0 i 1, które mogą się pogubić i w ten sposób zmienić brzmienie utworu 😃

Psychoakustyka sprawi, że droższy kabel cyfrowy za np 2000zł zagra na początku niesamowicie, ale wystarczy za parę tygodni jak już emocje opadną wrócić do taniego kabla i wtedy można się zdziwić, gdzie podziała się ta przepaść 🤭

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyle tylko, że opisane zjawisko dotyczy w podobnym stopniu kolumn,

wzmacniaczy czy źródeł. Niektórzy mają w genach ciągłe roszady i co z tego ...

Do tego lepszego łatwo się przyzwyczaić,  podobnie, jak do niedogodności.

Po czasie ani nie jest tak dobre, ani aż tak złe 😉 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ring radiator rules

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ekranowanie lub brak ekranowania ma wpływ. Kable głośnikowe to co innego. 

Oczywiście nikomu nie bronię zabaw w roszady, bo sam to robię I lubię 😁

Ale największy wpływ mają Kable głośnikowe, chociaż i tak nie jest on jakiś ogromny, ale każdemu polecam porównać np Melodika purple rain do Chord clearway, różnice powinno być słychać na większości systemów 😄

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
13 godzin temu, Mikelas76 napisał:

propozycje kabli coaxialnych

Wireworld Silver Starlight 7 . Jak go nie dostaniesz,to wypróbuj serię 8 .

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.