Skocz do zawartości
IGNORED

Akustyka wnętrz


mkorek
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

A niedosłuch ma charakterystyke "liniową" czy działa tylko w niektórych pasmach dzwięku?

 

Działa w wybranych. Generalnie najczęściej zaczyna się od górnych i dolnych i w miarę wieku "bierze się" również za środkowe pasma. Dla przykładu: mój ojciec ma spadek -30db w jednym z uszu dla częstotliwości jakiś 5 khz (nie pamiętam już dokładnie bo mierzyłem jakiś czas temu). Potem ten spadek bardzo szybko wraca do normalnego poziomu. Podobno jest to skutek jakiejś dawnej infekcji, która uszkodziła nerw słuchowy.

 

Kolejny przykład: około miesiąca temu nie słyszałem wogóle basów w lewym uchu. Ile się nalatałem z głośnikami, wnerwiałem na zepsuty sprzęt zanim okazało się, gdzie jest problem. Najprawdopodobniej też była to infekcja, po jakimś tygodniu leczenia wszystko wróciło do dobrego poziomu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez muria
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba mogę olać te 43 Hz, ale już rezonans na 86 Hz jest osamotniony i kłopotliwy. Podobnie przy 172 Hz.

Pytanie jeszcze dla jakiego miejsca źródła dźwięku w pokoju to wyliczają, czy to nie ma znaczenia? Liczą pewnie też dla pustego pomieszczenie a to zapewne ma już znaczenie i w umeblowanym będzie pewnie zupełnie inaczej.

A dla mojego pustego wyszło tak:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Marek może ktoś w okolicach ma czym pomierzyć. Wiem, że ktoś kiedyś pisał o tym, że robi sobie system pomiarowy. Trzeba by może sprawę o jakiś barek oprzeć :).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Szukaj swojego dźwięku ale... nie wciskaj na siłę go innym :)))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie jeszcze dla jakiego miejsca źródła dźwięku w pokoju to wyliczają, czy to nie ma znaczenia? Liczą pewnie też dla pustego pomieszczenie a to zapewne ma już znaczenie i w umeblowanym będzie pewnie zupełnie inaczej.

A dla mojego pustego wyszło tak:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Marek może ktoś w okolicach ma czym pomierzyć. Wiem, że ktoś kiedyś pisał o tym, że robi sobie system pomiarowy. Trzeba by może sprawę o jakiś barek oprzeć :).

 

Jarku, właśnie zakupiłem sobie:

 

RadioShack SPL i sam sobie będę mierzyć :)

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

jak dojdzie to napiszę.

post-11945-015163100 1300139876_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie jeszcze dla jakiego miejsca źródła dźwięku w pokoju to wyliczają, czy to nie ma znaczenia? Liczą pewnie też dla pustego pomieszczenie a to zapewne ma już znaczenie i w umeblowanym będzie pewnie zupełnie inaczej.

Pozwolę sobie zauważyć, że wyliczanie modów pomieszczenia ma za zadanie pokazać, przy jakich częstotliwościach może (ale nie musi) być problem z rezonansami. Umeblowanie może oczywiście nieco namieszać, ale nie tak bardzo, dopóki pozostają jakiekolwiek puste, twarde równoległe powierzchnie.

Zresztą w zakresie basowym trzeba solidnego mebla, aby wprowadził rozpraszanie. Ustawienie głośników/pozycja odsłuchowa nie likwiduje problemu, tylko minimalizuje w danej kombinacji - czyli szukamy takiego ustawienia, aby ominąć węzły i strzałki fali stojącej. Można to łatwo sprawdzić puszczając sygnał testowy z problematyczną częstotliwością i chodząc po pokoju. Różnice w natężeniu dźwięku słychać nawet "na ucho".

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwolę sobie zauważyć, że wyliczanie modów pomieszczenia ma za zadanie pokazać, przy jakich częstotliwościach może (ale nie musi) być problem z rezonansami. Umeblowanie może oczywiście nieco namieszać, ale nie tak bardzo, dopóki pozostają jakiekolwiek puste, twarde równoległe powierzchnie.

Zresztą w zakresie basowym trzeba solidnego mebla, aby wprowadził rozpraszanie. Ustawienie głośników/pozycja odsłuchowa nie likwiduje problemu, tylko minimalizuje w danej kombinacji - czyli szukamy takiego ustawienia, aby ominąć węzły i strzałki fali stojącej. Można to łatwo sprawdzić puszczając sygnał testowy z problematyczną częstotliwością i chodząc po pokoju. Różnice w natężeniu dźwięku słychać nawet "na ucho".

 

Zgadza się, niski bas generalnie więzi się a nie rozprasza :). Fala o częstotliwości 34 Hz ma ok 10 m. Do łapania basu są rożnego rodzaju pułapki basowe w postaci Bass Trapów, Tube Trapow, rezonatorów np. Helmholtza.

Przeszkadzajkami w postaci regałów z książkami, dywanów, grubych kotar i innych bibelotów można w miarę skutecznie walczyć z falami w miejscach ich odbić od płaskich powierzchni.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie tak ale są nietypowe patentowe konstrukcje ustawiane w narożnikach pomieszczenia (dosyć duże) które falę basową jednak rozpraszają a raczej rozbijają wykorzystując jej energię przeciw niej samej :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie tak ale są nietypowe patentowe konstrukcje ustawiane w narożnikach pomieszczenia (dosyć duże) które falę basową jednak rozpraszają a raczej rozbijają wykorzystując jej energię przeciw niej samej :)

 

Zgadza się - rezonatory membranowe lub inne ciekawe patenty :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przykład modułowego ustroju akustycznego, w zależności od zastosowanego wariantu można obsłużyć rożne częstotliwości.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jarku, właśnie zakupiłem sobie:

 

RadioShack SPL i sam sobie będę mierzyć :)

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

jak dojdzie to napiszę.

No to chylę czoła! Zachowanie godne tego działu! A tak wiele osób po prostu nic nie robi w tym kierunku, tylko sprzętem żonglują! :)

 

edit

Co do rozpraszania basu, to jak ustawiłem słupki meblowe w narożach pokoju to od razu się uspokoiły pewne niższe zakresy. Jak ktoś ma jedną ścianę w segmencie drugą gołą, to też inaczej wszystko wyjdzie. Meble jako duże bryły właśnie w zakresie niskich tonów potrafią zmienić akustykę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez jarkog

Szukaj swojego dźwięku ale... nie wciskaj na siłę go innym :)))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ktoś ma jedną ścianę w segmencie drugą gołą, to też inaczej wszystko wyjdzie. Meble jako duże bryły właśnie w zakresie niskich tonów potrafią zmienić akustykę.

Jasne, tylko kto jeszcze trzyma "meblościanki" na całą ścianę. Znana prawda, że obecne trendy estetyki wnętrz wpływają negatywnie na akustykę ...i rodzą zapotrzebowanie na poważniejsze korekty. Osobiście wciąż poszukuję najciekawszych metod adaptacji, które zarazem będą skuteczne i dobrze komponowały się z wnętrzem, bez zagracania.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasne, tylko kto jeszcze trzyma "meblościanki" na całą ścianę.

Uwierz, wiele osób ma :). Nawet z tego forum. :)

Do niedawna i ja miałem na jednej, ale porozstawiałem po kątach :). Nawet poprzerabiałem likwidując wszystkie szyby w drzwiczkach, powynosiłem "ozdobno/użytkowe" szkła/porcelany do drugiego pokoju i w miejscu gdzie trzeba porozstawiałem własnej koncepcji ustroje pochłaniająco-rozpraszające na trzech ścianach. Jak się chce to można próbować godzić w pewnym zakresie użytkowość pomieszczenia live z hi-fi :). Ale na to trzeba trochę zdecydowania :). Wszystko na razie oczywiście tymczasowo eksperymentalnie. Ale już wiem, że MUSI się TO skończyć poważną adaptacją :). Od tego się nie ucieknie, niestety. Co ja mówię, sama adaptacja?. W moim wypadku będę jeszcze próbował odizolować się akustycznie od sąsiadów z za ściany i sufitu chociaż. Bo same ustroje to i owszem ale to tylko część tej całej prawdy :). Szkoda tylko, że to aż tak kosztuje :(.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Szukaj swojego dźwięku ale... nie wciskaj na siłę go innym :)))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgodnie z wcześniejszą obietnicą wklejam zdjęcia z trwającej u mnie adaptacji akustycznej. Po długich poszukiwaniach wybrałem to rozwiązanie, jako (w mojej ocenie) jedno z najskuteczniejszych, a jednocześnie najtańsze.

 

Strojone do mojego konkretnego pomieszczenia dyfuzory Schroedera 1D (jednowymiarowe) wykonane są z XPS-u, bardzo lekkiego i twardego materiału, w rzeczywistości (kwestia oświetlenia) koloru kremowego. W zależności od pomieszczenia i konkretnych potrzeb mogą mieć różne parametry i wymiary. U mnie, poza sufitem, dodatkowo zintegrowane są ze strojonymi bass trapami.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-23829-098937200 1300627377_thumb.jpg

post-23829-085524700 1300627388_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez globtroter1

Uwaga! Mam aktualnie na "sprzedaż"... następujące myśli na potrzeby audiofilii i muzyki:

-Nauczył się Pan czegoś od publiczności?-Tak, aby ją ignorować tak bardzo, jak to tylko możliwe. J. Zorn

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo estetyczne,czyli w salonie też się da ;).

 

To co jeszcze zostało do zrobienia?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Herbie Hancock:"Czasami nie wiem,co mam grać - wyznałem."

Miles Davis: "To nic nie graj"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli można wiedzieć to gdzie i za ile taki dyfuzor?

Co do kwestii strojenia to bardziej bas trapy można stroić a dyfuzor raczej działa i tyle :). Bo możliwości przesunięcia zakresu rozpraszania nie są aż tak wielkie.

No ale tak czy inaczej widoki na zdjęciach bardzo fajne.

Pozdrawiam Arczi

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dobrze to wygląda trzeba przyznać. Jak to zostało zamocowane na suficie?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Szukaj swojego dźwięku ale... nie wciskaj na siłę go innym :)))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niesamowita adaptacja - pogratulować. Mam pytanie, czy robiłeś może jakieś pomiary przed i po adaptacji?

 

Gdzie robiłeś te ustroje?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W odpowiedzi na pytania dodam, że pomiary były oczywiście robione przed, w trakcie, a i jeszcze będą robione, bo jak wspomniałem adaptacja nie jest skończona i jest robiona etapami. Mój pokój jest wyjątkowo upierdliwy. Ma kształt litery L, a dodatkowo 1,5m wejście z korytarza, którego nie da się zamknąć. Rodzi to specyficzne problemy z symetrią akustyczną i tu aktualnie koncentrują się prace.

 

Odnośnie tzw. "strojenia". Zarówno wszystkie bass trapy, jak i poszczególne dyfuzory były projektowane po wstępnych pomiarach, wyliczeniach i symulacjach konkretnie do tego pomieszczenia i nie są to gotowe, "uniwersalne" elementy.

P.S. Z oczywistych względów nie będę ujawniał w wątku projektanta/wykonawcy, cen i szczegółów technicznych.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez globtroter1

Uwaga! Mam aktualnie na "sprzedaż"... następujące myśli na potrzeby audiofilii i muzyki:

-Nauczył się Pan czegoś od publiczności?-Tak, aby ją ignorować tak bardzo, jak to tylko możliwe. J. Zorn

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Użytkownicy+

 

P.S. Z oczywistych względów nie będę ujawniał w wątku projektanta/wykonawcy, cen i szczegółów technicznych.

 

Jeśli chodzi o moderację, to nie widzę przeszkód, chyba że są inne względy. Trzeba zachować zdrowy rozsądek, między reklamą a informacją jest pewna różnica.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W odpowiedzi na pytania dodam, że pomiary były oczywiście robione przed, w trakcie, a i jeszcze będą robione, bo jak wspomniałem adaptacja nie jest skończona i jest robiona etapami. Mój pokój jest wyjątkowo upierdliwy. Ma kształt litery L, a dodatkowo 1,5m wejście z korytarza, którego nie da się zamknąć. Rodzi to specyficzne problemy z symetrią akustyczną i tu aktualnie koncentrują się prace.

 

Odnośnie tzw. "strojenia". Zarówno wszystkie bass trapy, jak i poszczególne dyfuzory były projektowane po wstępnych pomiarach, wyliczeniach i symulacjach konkretnie do tego pomieszczenia i nie są to gotowe, "uniwersalne" elementy.

P.S. Z oczywistych względów nie będę ujawniał w wątku projektanta/wykonawcy, cen i szczegółów technicznych.

 

To chociaż napisz proszę trochę więcej o samych dyfuzorach. Ilu okresowe są dyfuzory i jaką mają głębokość? Jakie rozpraszają pasmo? Jaka była odczuwalna zmiana odbioru muzyki po zastosowaniu w/w dyfuzorów?

 

Pozdrawiam

 

Marek

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na oko najgłębsza szczelinka ma 45mm, szerokości szczeliny to 15mm, a przegródka pomiędzy szczelinami ma 3mm, 59 szczelinek. Dla takiego dyfuzora pasmo efektywnego rozpraszania wynosi 1800Hz - 11,5 kHz, pasmo dyfuzji od 3660Hz do 11,5kHz*.

 

Ale projektując dyfuzory wykonane z MDF'u, sklejki czy innego twardego materiału należy uważać, aby szczeliny nie były zbyt wąskie, żeby uniknąć strat energii wynikających z dużej ilości odbić fal wysokich częstotliwości w szczelinie takiego dyfuzora. Osobiście nie wierzę że fala dźwiękowa odbije się kilka razy i wyleci w innym kierunku ze szczeliny w ustroju wykonanym z XPS'u. W zaprezentowanych ustrojach użytym materiałem (prawdopodobnie) jest URSA XPS o gęstości 35 kg/m³. Ustrój nie jest malowany, więc w szczelinkach pory nie są pozatykane co skutkuje dużym współczynnikiem pochłaniania, szczególnie dla wysokich częstotliwości - a właśnie dla takich ten dyfuzor został zaprojektowany aby je rozpraszać.

 

Pisałem o tym około pół roku temu i niestety nie uzyskałem odpowiedzi od producenta tych ustrojów. Ma konto na forum, więc może tym razem odpisze.

 

 

*pierwszy zakres to częstotliwości dla których ustrój będzie stanowić przeszkodę i skieruje falę w inną stronę niż odbicie od gołej ściany

drugi zakres to pasmo w którym dyfuzor rozprasza fale dźwiękowe odbijając je w 180 stopniach.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez L3VY

Pozdrawiam Mirosław Andrejuk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Słuchałem u globtrotera, podobne rozpraszacze mam u siebie i moim zdaniem o zbyt dużym wytłumieniu nie ma mowy. Dźwięk jest zywy, z zachowanym blaskiem, wybrzmieniami. Poprawia się natomiast czytelność dźwięku, separacja, budowanie sceny (u globtrotera głownie w skali góra-dół, u mnie na szerokość). To tak na szybko.

Pozdrawiam Stempur

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@L3VY - dziękuję za informacje. Czy przypadkiem pokój kolegi globtrotera nie jest za bardzo wytłumiony?

 

Przy braku charakterystyki pochłaniania dla poszczególnych oktaw tych ustrojów i bez planów pomieszczenia mogę tylko zgadywać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Pozdrawiam Mirosław Andrejuk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy braku charakterystyki pochłaniania dla poszczególnych oktaw tych ustrojów i bez planów pomieszczenia mogę tylko zgadywać.

 

Bez urazy, ale podobnie, wliczając parametry pojedyńczego dyfuzora ze zdjęcia.

 

To wszystko jest trochę bardziej skomplikowane niż się wydaje. Np. na trzech zdjęciach, które załączyłem widać co najmniej 5 różnych dyfuzorów, choć na pierwszy rzut oka wydają się takie podobne, a niektóre wręcz wyglądają na pojedyńcze.

 

Od opisywania dźwięku wolę się powstrzymać do czasu zakończenia prac i finalnego ustawienia kolumn w pomieszczeniu. Na każdym etapie zmiany są spore. Dotychczasowe dość trafnie, choć oczywiście tylko częściowo opisał Stempur.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Uwaga! Mam aktualnie na "sprzedaż"... następujące myśli na potrzeby audiofilii i muzyki:

-Nauczył się Pan czegoś od publiczności?-Tak, aby ją ignorować tak bardzo, jak to tylko możliwe. J. Zorn

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Od opisywania dźwięku wolę się powstrzymać do czasu zakończenia prac i finalnego ustawienia kolumn w pomieszczeniu. Na każdym etapie zmiany są spore. Dotychczasowe dość trafnie, choć oczywiście tylko częściowo opisał Stempur.

 

Trzymamy Cię za słowo. Jestem bardzo ciekawy jak to wszystko zagra po zakończeniu modyfikacji.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez urazy, ale podobnie, wliczając parametry pojedyńczego dyfuzora ze zdjęcia.

 

Chyba nie sprecyzowałem wystarczająco mojego poprzedniego wpisu.

Podałem wyliczenia dla ustroju o wymiarach które wymieniłem. Są to dokładne wyliczenia.

Czy wymiary ustroju przyjęte przeze mnie są identyczne z tymi zaprezentowanymi na zdjęciach - pewnie nie, ale są bardzo przybliżone.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Pozdrawiam Mirosław Andrejuk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Użytkownicy+

Pytanie może głupkowate, ale jak wyznaczyć miejsce odbić fal dźwiękowych z kolumn - na suficie?

 

Potrzebna jest druga osoba z lusterkiem i taboretem :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.