Skocz do zawartości
IGNORED

Akustyka wnętrz


mkorek
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Widzę że komuś się spodobała czcionka z mojego logo.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

www.AcousticLab.pl  Kompleksowe adaptacje akustyczne.
Projektowanie, pomiary, realizacja, doradztwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

Witam Panowie, chciałbym prosić o pomoc w sprawie rozmieszczenia sprzętu audio. Pokój rozbudowany w schemacie poniżej.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Pokój ma wysokość 2.9 metra z zaokrąglonymi rogami przy suficie. Podloga jest drewniana, deski bardzo grube 2cale, w rogu pomiesczenia jest kominek z piaskowca w dolnej czesci a z płyty w górnej. Są dwie opcję do wyboru czyli ściana na przeciwko otworu wejściowego (nie ma drzwi) lub ścianą z kominkiem naprzeciwko okna.

 

Będę wdzięczny za wszelkie opinie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez kanar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie meble przewidujesz w tym pokoju?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

www.AcousticLab.pl  Kompleksowe adaptacje akustyczne.
Projektowanie, pomiary, realizacja, doradztwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szafka na sprzęt, półka na płyty, kanapa lub narożnik naprzeciwko głośników, stół i 4 krzesła, niewielka komoda na scianie.

 

Na chwilę obecną zestaw stoi na ścianie naprzeciwko otworu wejściowego, asymetrycznie bezpośrednio przy rogu ściany z oknem. Jeśli wyjechał bym ze sprzętem na środek ściany to kanapa zasłoniłaby wejście do pokoju. Gdybym ustawił na ścianie z kominkiem to za kanapą w miejscu od słuchowym byłaby połowa okna. Ściany są gołe ale echo trochę niweluje zaokrąglenie rogu przy suficie, tak mi się przynajmniej wydaje. Małą ilość mebli mogę zrekompensować panelami, zasłonami itp. bez żadnych ograniczeń, jedyny kompromis ze strony mojej żony to wcisnąć gdzieś TV.

 

Wszystkie meble oprócz kanapy może wykonać znajomy stolarz z materiałów wg zaleceń.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez kanar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję ustawienie na ścianie naprzeciw wejścia. Będzie miejsce na TV pomiędzy kolumnami, oba rogi na ścianie za kolumnami będzie można adaptować, całe ustawienie będzie miało symetrię. A to że po lewej będziesz miał okno to można zniwelować ustrojami lub umeblowaniem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

www.AcousticLab.pl  Kompleksowe adaptacje akustyczne.
Projektowanie, pomiary, realizacja, doradztwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli tak jak mam teraz ustawione. Ale jak pisalem jest problem z tym, że musi być przesunięte w bok bo jak ustawie na środku to kanapą zasłonię wejście do pokoju. Ale nie wiem czy dobrze się rozumiemy bo pisze Pan o oknie po lewej. Wrzucam zdjęcie zrobione z drzwi.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodziło mi o okno po prawej. Czyli tak jak masz teraz ustawione.

Czy kanapę masz pod samą ścianą? Odsuń ją z 1m żeby nie zastawiać wejścia i będziesz mógł ustawić kolumny symetrycznie - z nimi pewnie też było by lepiej jakbyś odjechał od ściany za nimi.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

www.AcousticLab.pl  Kompleksowe adaptacje akustyczne.
Projektowanie, pomiary, realizacja, doradztwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie!

Potrzebuję pomocy w ogarnięciu pokoju. Jak na schemacie. Niektóre meble moge wywalić, chce zachować biurko - pod komputer i film w razie czego. Waham się czy lepiej będzie planowac kolumny (z mojego opisu na standach) na krótszej czy dłuższej ścianie. Ściany w tapecie, sufit panele i ten nieszczęsny skos...

 

 

pokoj12jp_srhwnha.jpg

A tak planuję to rozwiązać. Jakieś rady jakieś za jakieś przeciw?

pokoj22jp_srhwnhq.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez mad'afaka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok spróbuję takie ustawienie i dam znać natomiast dodam, że docelowe kolumny nie będą stały na podłodze tylko na podstawkach lub regale, Grundig box. Jedyny problem może być z tym, że kanapa może być za blisko kominka a palę w nim cały czas bo ogrzewam nim cały dom. Przetestuje i dam znać.

 

Przy ustawieniu kanapy metr od sciany, głośniki 60 cm od ściany przestrzeń między głośnikami a kanapą to tylko 150 cm. Kanapa jest w odleglosci metra od kominka, niestety trochę za blisko. Mały ten pokój ;) Wywalać kominek? ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-60342-0-80504800-1445899498_thumb.jpg

post-60342-0-40558000-1445899616_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez kanar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przesunąć kanapę bardziej do okna, nie musisz siedzieć centralnie w jej środku.

Jak będziesz miał BOXy to nie stawia się ich na standach tylko na półce/regale żeby miały kawałek blatu przed sobą do podbijania basu (chyba że kupujesz serię 800). I stawiaj je jak najbliżej ściany na której stoi TV.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

www.AcousticLab.pl  Kompleksowe adaptacje akustyczne.
Projektowanie, pomiary, realizacja, doradztwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 3 tygodnie później...

Witam!

 

Potrzebuję pomocy w adaptacji akustycznej pomieszczenia (pokój 15 m2) w celu uspokojenia "ostrej" góry. Chciałbym wykorzystać w tym celu panele akustyczne, albowiem możliwości dalszego meblowania pomieszczenia należy uznać za raczej wyczerpane.

 

Zaznaczę, że odpada oklejanie panelami dużych powierzchni ścian, myślałem raczej o ich precyzyjnym wykorzystaniu jedynie w zupełnie niezbędnym zakresie, w newralgicznych miejscach pomieszczenia.. W związku z tym moje pytanie - które konkretnie panele akustyczne (jakie rodzaju - piramidki, fale, inne) i gdzie umieszczone polecacie w celu osiągnięcia najlepszych efektów w powyższym zakresie. A może działa tu zasada im więcej tym - do pewnego stopnia - lepiej, innymi słowy - używając mniejszej ilości paneli (nawet odpowiednio rozmieszczonych) należy spodziewać się gorszego efektu, niż w przypadku użycia większej ilości tych paneli (większe wygłuszenie pomieszczenia)

 

Wstępnie myślałem o dwóch absorberach 60x60cm tego typu

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) umieszczonych za kolumnami (B&W 685 ustawione stosunkowo blisko ściany znajdującej się za nimi - ok. 50cm). Czy taka adaptacja może przynieść jakąkolwiek korzyść?

 

Będę wdzięczny za sugestie i Wasze doświadczenia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam, czy ktoś z okolic Poznania byłby chętny przyjechać do mnie, wykonać pomiary i doradzić co mogę zrobić w zakresie akustyki. mieszkam 40 km od poznania. oczywiście co do ceny się dogadamy.

 

będę wdzięczny za info na priv

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wreszcie dojechały do mnie panele,jeszcze chwile i adaptacja będzie zakończona.A czy pozytywnie to się okaże,bo wszystko ustawiane na słuch i bez pomiarów ;-) Z pewnością będę chciał się podzielić swoimi pomysłami i poradzić w sprawie dalszych działań.

Napiszcie mi w takim razie w którym dziale zamieszczać foty???

 

 

 

Zaznaczę, że odpada oklejanie panelami dużych powierzchni ścian, myślałem raczej o ich precyzyjnym wykorzystaniu jedynie w zupełnie niezbędnym zakresie, w newralgicznych miejscach pomieszczenia.. W związku z tym moje pytanie - które konkretnie panele akustyczne (jakie rodzaju - piramidki, fale, inne) i gdzie umieszczone polecacie w celu osiągnięcia najlepszych efektów w powyższym zakresie. A może działa tu zasada im więcej tym - do pewnego stopnia - lepiej, innymi słowy - używając mniejszej ilości paneli (nawet odpowiednio rozmieszczonych) należy spodziewać się gorszego efektu, niż w przypadku użycia większej ilości tych paneli (większe wygłuszenie pomieszczenia)

Tak naprawdę żeby cokolwiek pomóc,należałoby żebyś wkleił jakieś foty.Ja uważam że jeżeli chcesz zminimalizować adaptację to należy zająć się tylko miejscami pierwszych odbić dźwięku.Materiały piankowe które masz na myśli będą-powinny zadziałać w górnych-średnich rejestrach.Nie znam dokładnej gęstości tych ustrojów,ale sądzę że coś powinno pomóc.

 

Wstępnie myślałem o dwóch absorberach 60x60cm tego typu

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) umieszczonych za kolumnami (B&W 685 ustawione stosunkowo blisko ściany znajdującej się za nimi - ok. 50cm). Czy taka adaptacja może przynieść jakąkolwiek korzyść?

W każdych adaptacjach powinno się robić pomiary przed i w celu stwierdzenia jak nam poszło po rozmieszczeniu paneli.Jeżeli tego nie robimy to wszystkie stwierdzenia oceniamy własnym doświadczeniem i słuchem.Wracając do Twoich pytań to taka adaptacja nie zaszkodzi,a czy przyniesie korzyść to będziesz musiał sam ocenić.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Yeung
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy pozytywnie to się okaże,bo wszystko ustawiane na słuch i bez pomiarów ;-)

 

Daj znać czy odczuwasz słyszalną różnicę! ;)

 

Materiały piankowe które masz na myśli będą-powinny zadziałać w górnych-średnich rejestrach.Nie znam dokładnej gęstości tych ustrojów,ale sądzę że coś powinno pomóc.

 

Głównie o wysokie i średnie właśnie się rozchodzi... :)

 

W każdych adaptacjach powinno się robić pomiary przed i w celu stwierdzenia jak nam poszło po rozmieszczeniu paneli.Jeżeli tego nie robimy to wszystkie stwierdzenia oceniamy własnym doświadczeniem i słuchem.Wracając do Twoich pytań to taka adaptacja nie zaszkodzi,a czy przyniesie korzyść to będziesz musiał sam ocenić.

 

Ja chyba też nie będę bawił się w pomiary. Wychodzę z założenia, że jeśli zawieszenie paneli przyniesie jakąkolwiek korzyść, to powinna ona być słyszalna, ergo - jeśli nie jest słyszalna to panele nie dały żadnych korzyści.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

Ok spróbuję takie ustawienie i dam znać natomiast dodam, że docelowe kolumny nie będą stały na podłodze tylko na podstawkach lub regale, Grundig box. Jedyny problem może być z tym, że kanapa może być za blisko kominka a palę w nim cały czas bo ogrzewam nim cały dom. Przetestuje i dam znać.

 

Przy ustawieniu kanapy metr od sciany, głośniki 60 cm od ściany przestrzeń między głośnikami a kanapą to tylko 150 cm. Kanapa jest w odleglosci metra od kominka, niestety trochę za blisko. Mały ten pokój ;) Wywalać kominek? ;)

Ani pokój nie jest mały (w zupełności nadaje się do kameralnego słuchania), ani kominek nie przeszkadza. Przydałoby się coś dywanowego (im grubszy tym lepiej) na tę podłogę, ale szkoda jej zasłaniać :), bo jest bardzo ładna. No i ściany puste. Podejrzewam, że już podczas głośniejszej rozmowy można tam wyczuć lekki pogłos.

 

Można jeszcze dogiąć do środka lekko kolumny (a te z tyłu też grają?), wręcz byłoby wskazane tak zrobić. I nie siadać centralnie na kanapie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dywan już w drodze, na razie ratuje się czym popadnie, z pogłosem nie ma dramatu bo rogi sufitu są zaokrąglone ale będę z tym walczył. Te głośniki z tyłu stały jako wygluszenie. Na chwilę obecną jest zestaw box 550prof na stanach 55 cm wysokości i blatach 50/50. Trwają próby z wygluszeniem. Po zmianie głośników problem z dźwiękiem odbijającym się w rogu zniknął ale wcześniej skutecznie go zniwelowałem panelami. Rozstaw głośników 2,20. Trochę mi brakuje niskich tonów ale docelowe boxy będą większe więc problem pewnie się sam rozwiąże. Pozycja do słuchania na rogu kanapy i jest ok.

Wszelkie sugestie odnośnie ustawienia wygluszeń itp mile widziane, pomiary pewnie uda się zrobić za kilka dni.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez kanar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po usunięciu paneli bocznych poprawił się bas i jest szersza scena, aktualnie panele dałem nad kanapę, wydaje mi się, że jak je odwinę z folii to będą lepiej tłumiły górę bo teraz pewnie za dużo się odbija.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy kanapę masz pod samą ścianą? Odsuń ją z 1m żeby nie zastawiać wejścia

 

Strzał w dziesiątkę. Po odsunięciu kanapy na aktualnym zestawie jest lepsza scena i szczegółowość.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w opcji jak na zdjęciu tłumisz tylko dół, górę odbijasz. Bas wydał Ci się gorszy bo było go mniej. Pozbądź się foli z bocznych paneli i wysuń je trochę do przodu.

 

testuj...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez fetek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, przygotowywuje skrzynki pod panele i będzie wtedy bez folii. Teraz jest z folią żeby nie pyliło i rozumiem, że to błędne podejście. Będę testował i dam znać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaki materiał mozna zastosować zeby tłumił bardzie górę pasma a mniej dòł? Zastanawiam się czy dam radę skorygować jasność zestawu panelami i czy to w ogóle możliwe. Od razu może powiem, że mikrofon do pomiarów jeszcze do mnie nie dotarł.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaki materiał mozna zastosować zeby tłumił bardzie górę pasma a mniej dòł? Zastanawiam się czy dam radę skorygować jasność zestawu panelami i czy to w ogóle możliwe. Od razu może powiem, że mikrofon do pomiarów jeszcze do mnie nie dotarł.

Materiałem może być wełna,tylko cieńsza niż 10cm.Cieńsze grubości nie działają szeroko -pasmowo co może właśnie spowodować przygaszenie góry i pozostawienie dudniącego dołu.

 

Jak najlepiej pozbyć cię delikatnego rezonansu w dolnym paśmie? Czasami mam wrażenie że trochę za dużo tego basu mam na tych najniższych częstotliwościach.

Do najniższych częstotliwości stosuję się pułapki basowe.Jakie należy zastosować,to wskażą pomiary które prędzej czy później będą niezbędne do zrobienia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Dziś byłem na składzie budowlanym i pytam o wełnę PT 80 a sprzedawca odpowiedział pytaniem.. Audiofil?..

Była, więc kupiłem a pytanie czy jak ją wcisnę,tzn od podłogi do sufity oprę w kącie to spełni rolę pułapki basowej, czy muszę wyokrąglić?..

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Aleko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Dziś byłem na składzie budowlanym i pytam o wełnę PT 80 a sprzedawca odpowiedział pytaniem.. Audiofil?..

Była, więc kupiłem a pytanie czy jak ją wcisnę,tzn od podłogi do sufity oprę w kącie to spełni rolę pułapki basowej, czy muszę wyokrąglić?..

A może sprzedawca był tajnym audiofilem :-) ??Jakich wymiarów jest panel?Jeżeli oprzesz w kącie to pozostanie pustka powietrzna a to mija się z celem.Żeby zadziałało to cały róg powinien być wypełniony wełną, bez pustki powietrznej.Czyli mniej więcej taki trójkąt o podstawie-froncie min 60cm-100cm.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aleko, w jakim skłądzie dorwałeś tą wełnę pt80??? przymierzam się do remontu pokoju więc taka informacja mi się przyda. Oczywiście też będę liczył na pomoc kolegów z forum ale wszystk ow swoim czasie

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.Żeby zadziałało to cały róg powinien być wypełniony wełną, bez pustki powietrznej.Czyli mniej więcej taki trójkąt o podstawie-froncie min 60cm-100cm.

No jest pustka w środku bo zrobiłem prowizorkę na tą chwilę. Sugerowałem się wątkiem paneli absorbujących z wełny, gdzie pustka działa wspomagająco.Panel to 245 wys. a front 60. Tak czy owak bas w rogach wygasł ale w miejscu odsłuchu też jest go za mało.

 

Aleko, w jakim skłądzie dorwałeś tą wełnę pt80???

Świątek czy jakoś podobnie. Zduńska Wola ul.Spółdzielcza znalazłem w googlach i wysyłają też, ale że mam blisko to podjechałem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.