Skocz do zawartości
IGNORED

Prosty rywal dla GainClona


Bogdan
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

RAF, 26 Cze 2007, 12:54

 

>Moc będzie w okolicach 100W na 8 omach.

Pisząc powyżej o zastosowanych zmianach miałem przed oczamu płytkę bodo_z (2 pary w st. mocy) i zakładając zastosowanie jako wyjściowych Toshib 2SA1943 i 2SC5200.

 

>> RAF

Ty te 122W na 8R osiągnąłes tylko podnosząc napięcie zasilania i zmieniając końcowe trany - to prawie 3 x więcej niż w oryginale!

 

Stąd moje pytanie o spodziewaną moc jakiej można się spodziewać przy 2 parach tranów.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, źle zrozumiałem. Projekt Bodo_z jest przystosowany do napięcia +/-30V. Większą moc uzyskałem poprzez zmiane WSZYSTKICH tranzystorów, nie tylko końcowych, i ustaleniu odpowiednich punktów pracy stopni. Przyznam, że moc taką uzyskałem niechcący:) Chciałem wykorzystać transformator 600W ze starego wzmaka:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Źródeł prądowych nie mam. Uznałem, że nic nie wnoszą do układu, za to bez sensu go komplikują. W swojej wersji zamierzam docelowo użyć rezystorów w miejsce potków do regulacji offsetu i biasu. Różnice pomiędzy naszymi projektami będę tłumaczył w oparciu o Twój pokazany już w wątku. Więc od początku. C2 i C3 zwiększone do 2,2uF, w miejsce C4a i C4b jeden kondensator 220uF/16V, R13 i R14 560-630R w zależności do wymaganych dalszych punktów pracy, obecnie mam 560R. R18 brak. P2 ma wartość 1K. Brak odprzęgania przy stopniu napięciowym. R3 ma wartość 3.3K, chociaż mam w planach pozostawienie wartości 2.2K bądź nawet mniejszej a zmniejszać R4, oczywiście w rozsądnych granicach. Brak C9, C13 i C16, brak Rq6a i Rq7a. Rx ma wartość 120R 1W. Rezystory emiterowi tranów końcowych mają wartość 0.22R 5W. Brak obwodu RC i RL na wyjściu. Taki prościuch, ale działa, nie wzbudza się. Układ jest katowany przeze mnie dość długo i nie powiedziałbym że jest trudny w uruchomieniu. Jak już pisałem bardzo istotny będzie problem offsetu. Korekcje jego chciałem zrobić w gałęzi R7, R8 lub R9, R10. Zostawić natomiast równe wartości obciążeń kolektorów – 5.6K oraz rezystory R5 i R6. Q1 – 2SC2705, Q2 – 2SA1145, Q3 – 2SA965, Q4 – 2SC1740, Q5 – 2SD600, Q6 - MJE15030, Q7 – MJE15031. Tranzystory mocy bez zmian. Chociaż ja mam ochote na potrójny:) Co będzie to będzie. POZDRAWIAM:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki >>RAF to już teraz będzie wiadomo W jakich miejscach można sobie pozwolić na zmiany , Wydaje sie mnie ze bez zmiany tranzystorów i na zamieszczonych na schemacie uzyskamy takie moce jak ty uzyskałeś Jaki prąd spoczynkowy ustaliłeś u siebie?.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podoba mi się ten prosty ukladzik.Jestem chetny na komplecik.

>Lista:

> 1. pkrecz - 2 szt.

> 2. esh0 - 2 szt.

> 3. gregorj - 2szt.

> 4. marcineks - 2 szt.

> 5. kwierzyk - 2 szt.

> 6. marcin uc - 2szt.

> 7. involve - 4 szt.

> 8. bogdan - 2 szt.

> 9. Zerkos - 2szt.

>10. gumis_ch -2szt.

>11. A66 -2szt.

>12.Sds12 -2szt.

>13.Leszek B-2szt

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prąd jaki ustawiałem to okolice 100mA. Bodo czy mógłbyś wrzucić szkic mojego projektu na forum tak jak zrobiłeś ze swoimi schematami? Wszystkie projekty robie na kartce, symulacje kiedyś też robiłem ale były mało miarodajne. Nauczyłem się, że to co można obliczyć na papierze czasami odzwierciedla rzeczywistość, jednak nie ma to jak zrobić układ i zobaczyć co go boli i gdzie. Programów do rysowania schematów na kompie nie posiadam, bo nigdy mi nie były potrzebne, aż do tej pory. Ja jak zmontuje układ częściowo na płytce. Na niej znajdzie się stopień wejściowy i kolejny. Reszta tj. stopień sterujący i mocy poza płytką. Robie tak by zachować odpowiednie przekroje połączeń wysokoprądowych oraz jest to także podyktowane chęcią prostej naprawy w skutek ewentualnej naprawy. Życze prostej drogi w projektowaniu PCB, ja nigdy nie miałem ochoty na to;) POZDRAWIAM:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje

>sie mnie ze bez zmiany tranzystorów i na zamieszczonych na schemacie uzyskamy takie moce jak ty

>uzyskałeś

 

Za szybko przeczytałem. musisz uważać na punkty pracy. Nie jestem pewien czy wejściowe i nie tylko one będą miały zapas obszaru bezpiecznej pracy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raf

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Przeglądałem schemat tego wzmacniacza i naszły mnie pewne wątpliwości. Szczególnie gdy przeczytałem o chęci zasilenia go napięciem +/- 40V. W stopniu wstępnym pracują tranzystory ze stałoprądowym sprzężeniem zwrotnym na których odłoży się w/g moich pobieżnych obliczeń około 4V. Więc na ich obciążeniu pozostanie około 36V. Na każdej gałęzi jest dzielnik 10:1, więc na rezystorach R13 i R14 odłoży się około 3,6V. Po spadku o około 0,7V na emiterach Q3 i Q4 na każdy z rezystorów R15 i R16 przypadnie około 3V. Spowoduje to prąd o wartości ponad 60mA przepływający przez tranzystory Q3 i Q4. Czyli moc, która się wydzieli to około 2,5W na tranzystor w spoczynku i prawie 5W w szczycie impulsu. BC639/640 mają moc admisyjną 1W.

Na mój gust będzie dym i to spory.

Generalnie nie widzę zasadności stosowania dzielnika rezystancyjnego w kolektorach Q1 i Q2. Zmniejszenie wzmocnienia tego stopnia o 20dB to dość dziwne posunięcie, ponad to kondensatory przyspieszające C7 i C8 w tym dzielniku to dość duży przyczynek do niestabilności układu.

Myślę, że sensowniejszym rozwiązaniem było by spolaryzować na stałe tranzystory Q1 i Q2, w ich emiterach umieścić rezystory dla ustawienia stałego prądu polaryzacji tranzystorów steujących Q3 i Q4. Uniezależniło by to układ od napięcia zasilania. Czyli wpływu jego wartości na prąd sterujący.

Dzielnik rezystancyjny w kolektorach Q1 i Q2 mógłby zostać zmniejszony do 1:1 i zastosowanie kondensatora przyspieszającego C7 i C8 było by bezpieczniejsze, ponad to układ nie tracił by wzmocnienia przy otwartej pętli.

Proszę pamiętać, że małe wzmocnienie przy otwartej pętli obniża szerokość pasma przenoszonych częstotliwości, w zasadzie uniemożliwia uzyskania płaskiej charakterystyki w zadanym paśmie.

Dobrze by było przemyśleć jeszcze raz układ lub nie stosować większego napięcia zasilania niż +/- 15V.

Sorry za te uwagi, ale może na coś się przydadzą.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bodo_z tak to jest mój projekt, tyle, że bez odsprzęgania stopnia wejściowego, ale to szczegół.

 

Hammond - Układ który jest powyżej działa i oddaje do obciążenia 8 omowego moc RMS 122W, więc Twoje obliczenia są mało wiarygodne. W spoczynku tranzystory 2SA965 i 2SC1740 są ciepłe (temperatura ciala). W ekstremalnych eksperymentach temperatura ich obudowy była w okolicy 40 stopni. Wzmacniacz chodził pare godzin więc jakby mialo coś rąbnąć to by rąbnęło. Nie proponowałbym układu którego nie sprawdziłem. Z grzejących się tranzystorów to tylko sterujące MJE i końcowe. Co do reszty proponowanych przez Ciebie modyfikacji nie jestem pewien. Musze to przemyśleć. POZDRAWIAM:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>RAF, 26 Cze 2007, 21:14

 

Obliczenia mało wiarygodne? Dziwne stwierdzenie.

Ale ciekawe jak Ty to policzyłeś?

Przy jakim napięciu zasilania ten układ pracuje? Bo aby oddać 122W mocy RMS na 8om musiał by być zasilany +/-60V. Więc trochę to nie logiczne.

Chyba, że miało być PMPO...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hammond< < naszkicój to co napisałeś płytkę zawsze można zmodifikować dopuki nie poszła do zakładu kazdy głos sie liczy w tej zabawie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RAF - powiedz kurna jak ty tą swoją moc liczyłeś bo jakoś wszystko inaczej mi wychodzi.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Jakkolwiek będzie - będzie inaczej, aniżeli sobie wyobrażamy - ponieważ między Dobrem a Złem znajdujemy się w życiu i w świecie

wielowymiarowym,w którym dokumentnie pomieszane jest Przypadkowe z Nieuchronnym."(S. Lem 1999)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na jutro przygotuję swoją wersję "umotywowaną" w teorię, razem ze schematem, bo dzisiaj już jest po dobranocce i nie zdążę.

 

Tak tylko dodam jeszcze jak najprościej policzyć moc wzmacniacza:

 

Pwy = (Ucc^2/8RL) * η

 

Dla wzmacniaczy mostkowych:

 

Pwy = (Ucc^2/2RL) * η

 

Gdzie:

 

Pwy = moc wyjściowa w Watach

Ucc^2 = pełne napięcie zasilania podniesione do kwadratu. Jeśli to jest +/-34V, to faktycznie wynosi 68V.

8RL (2RL) = wielokrotność rezystancji obciążenia

η = oznacza sprawność energetyczną w %.

 

Dla wzmacniacza w klasie AB sprawność energetyczna mieści się w granicach 50 - 60%.

 

Oczywiście mam tu na myśli moc sinusoidalną. Dawniej istniało takie określenie dla mocy ciągłej teraz określanej jako RMS. Choćiaż ta ostatnia jest liczona w inny sposób, ale daje zbliżony wynik.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

η - to miało być "ro", to greckie, dla określenia sprawności energetycznej, ale jakoś nie działa :(

Chociaż te krzaczki też ładne.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hammond, 26 Cze 2007, 21:22

 

>>RAF, 26 Cze 2007, 21:14

>

>Obliczenia mało wiarygodne? Dziwne stwierdzenie.

>Ale ciekawe jak Ty to policzyłeś?

>Przy jakim napięciu zasilania ten układ pracuje? Bo aby oddać 122W mocy RMS na 8om musiał by być

>zasilany +/-60V. Więc trochę to nie logiczne.

>Chyba, że miało być PMPO...

 

Układ działa przy zasilaniu +/-43V. Obciążenie rozgrzane do czerwoności to napewno moc PMPO:)

Zmierzone napięcie na wyjściu oscyloskop+miernik wyniosło 31,3V, więc chyba nie PMPO:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rambo, 26 Cze 2007, 21:34

 

>RAF - powiedz kurna jak ty tą swoją moc liczyłeś bo jakoś wszystko inaczej mi wychodzi.

 

Zmierzone napięcie podstawiłem do wzoru:

moc = napięcie do kwadratu dzielone przez opór.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj trudno jest o dobrą literaturę fachową pisaną jako tekst "niesponsorowany".

Gdyby jednak komuś coś starszego wpadło w ręce to polecam książkę Pana Macieja Feszczuka - Wzmacniacze elektroakustyczne - WKŁ. Ja mam akurat wtdanie trzecie (chyba) z 1986r.

Podobno kserowanie książek jest przestępstwem, ale cytowanie chyba nie. Zresztą wydanie ma ponad 20 lat i prawa autorskie dla własności intelektualnej już nie mają zastosowania.

Postaram się założyć osobny wątek dotyczący teori związanych z budową wzmacniaczy mocy, ich obliczaniem i konstuowaniem. Troszkę wiedzy przeleję bezpośrednio z posiadanych przeze mnie książek. Na pewno się przyda.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RAF - posiadasz miernik z trurms ,bo jak nie to wyjdą ci niestety głupoty.Chyba że zmierzysz przy 50Hz to wynik będzie w miarę poprawny jak mierzyłem napięcie końcówki przy np 20 khz to napięcie wyjściowe miałem na zwykłym mierniku +/- 75 amplituda 150V przy zasilaniu +/- 40V to moc była by według tego wzoru uuuu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RAF, 26 Cze 2007, 22:11

 

I wyszła Ci moc muzyczna (impulsowa), tak jak dla napięcia w gniazdku sieciowym, które oscyloskopem zmierzył byś jako 320V nie 230V.

Powinieneś napięcie odczytane z oscyloskopu podzielić prze pierwiastek z 2, czyli znaleźć napięcie skuteczne (takie 230V w gniazdku sieciowym) i dopiero liczyć moc wyjściową.

Ale cały czas mnie zastanawia jak tranzystory 2SA965/2SC1740 to przeżyły, mając na uwadze ich maksymalne napięcie pracy 50V. Pracowały w reżimie 86V (impuls) i prądów i napięć z moich obliczeń też się będę trzymał.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dlatego na mojej płytce tranzystory Q3/Q4 są w TO220 czyli np. 2SA968/2SC2238 ,bo takie mam :). A dalej to MJE15030/MJE15031

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>bodo_z

 

To jest właśnie moja koncepcja tego układu z naniesionymi poprawkami. Najpierw rysunek a za chwilę opis proponowanych przeze mnie zmian.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz napiszę co wniosły te zmiany.

1. Tak jak pisałem wcześniej dobrze jest wstawić w emitery tranzystorów Q! i Q2 rezystory, aby ustawić stały rąd kolektora i uniezależnić układ od wpływu zmian napięcia zasilania wzmacniacza na prądy sterujące. Zastowane elementy ustaliły prąd tranzystorów wstępnych na 3mA. Potencjometr VR1 ustala składową stałą na wyjściu - równoważy parę wejściową.

2. Wzmacniacz posiada prądowe ujemne sprzężenie zwrotne, więc wartość rezystora sprzęgającego powinna mieć mniejszą wartość aby oddziaływanie tegoż było właściwe. Wzmocnienie układu ustaliłem na 26dB (20x). Kondensator C4 zwiększyłem do 1000uF dla zachowania szerokiego pasma przenoszenia w dół. Można go jeszcze zbocznikować kondensatorem o pojemności około 1u dla poprawienia liniowości. Również kondensatory C2 i C3 można zbocznikować wartościami 0,1uF z tego samego powodu.

3. Tranzystory sterujące pracują z prądem 5mA.

4. Zachowałem kondensatory przyspieszające między kolektorami tranzystorów wstępnych i bazami sterujących, ale przy dzielniku 1:1.

5. Zastosowałem tłumnik na wyjściu zabezpieczający układ przed wpływem rektancyjnej charakterystyki obciążenia na stopień mocy. R27 i C18.

6. Diody D1 i D2 oraz D3 i D4 pracują jako źródła napięcia odniesienia dla polaryzacji tranzystorów wejściowych.

Tranzystory, które wymieniłem na schemacie są przykładowe i jedynym kryterium jakim się kierowałem to bezpieczne warunki pracy.

Reszta to kosmetyka.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie robiłem symulacji.

Z reguły polegam na wyobraźni i obliczeniach.

W tym przpadku chodzło mi o ustawienie bezpiecznych warunków pracy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.