Skocz do zawartości
IGNORED

Bye, bye CD player (?)


Gość rochu

Rekomendowane odpowiedzi

To może wpisz w googlach HDS read after write - powinno wiele wytłumaczyć po co i dlaczego stosuje się taką technologie w np. macierzach dyskowych

Dla mnie w wielu przypadkach jednak niewiedza jest złotem - bo im więcej wiem na niektóre tematy tym więcej czasu mi zabiera wybranie właściwego rozwiązania i tym trudniej go wybrać :)

Ostatnio tak miałem z lodówką... cechy ważne dla mnie okazały się tylko początkiem góry lodowej - ale teraz o lodówkach wiem "prawie" wszystko :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MusicFinder,

 

pobieżnie przejrzałem kilka linków. Wygląda na to, że chodzi o zwykłą funkcję, która po polsku nazywa się weryfikacja. To dobrze, że dyski SATA robią to automatycznie, bo dzięki temu mamy większą pewność, że zapisana informacja zostanie odczytana bezbłędnie. W takim razie wspaniale nadają się one do serwerów muzycznych!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dyski to robią automatycznie - niestety nie robią (dobrze że napisałeś pobieżnie przeglądnąłeś linki) - jeżeli mają taką funkcję zaimplementowaną to oczywiście tak to działa. Jest to funkcjonalność używana chyba tylko przez HDS (pewnie są jakieś małe firemki które wykorzystują podobne zabezpieczenia ale nie wiem o tym)- kupując dysk w sklepie nie ma on zaszytej takiej funkcjonalności - z resztą ma ona niebagatelny wpływ na wydajność.... ale to już temat na zupełnie inną dyskusję

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>MusicFinder

Twierdzisz, że dyski SATA robią błędy? Jak? Zastanów się co piszesz. Gdyby tak było, to taki dysk do niczego by się nie nadawał.

Twierdzisz, że nie ma weryfikacji danych? To poczytaj sobie może o technologii S.M.A.R.T. ze szczególnym uwzględnieniem UDMA_CRC_Error_Count (przypomnę tylko, że S.M.A.R.T. funkcjonuje także w dyskach SATA).

Sam Windows XP kontroluje poprawność danych przesyłanych w trybie DMA. Po wykryciu 6 błędów CRC automatycznie obniża tryb pracy dysku o 1 (czyli z UDMA 100 na UDMA 66 itd.) aż dojdzie do trybu PIO.

Jeżeli dyski SATA są takie kiepskie, to czemu cały przemysł komputerowy przesiada się z PATA na SATA? Po co?

Po co firmy typu Adaptec robią serwerowe kontrolery RAID, za ciężką kasę, właśnie na SATA? Przecież to nie ma racji bytu, skoro przy SATA występują błędy odczytu/zapisu...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

felix

 

Panowie komp może być dobrym źródłem ale trzeba w nim przyłożyć się do kilku rzeczy.

Przede wszystkim głównym złem w nim jako źródle jest zasilacz impulsowy ziejący wprost zakłóceniami. Drugą sprawą są zakłócenia mogące przedostawać z kontrolera HDD. Komputer w którym ktoś przyłoży się do eliminacji w/w zakłóceń może być dobrym źródłem sygnału audio.

W tej chwili w profesjonalnych studiach nagraniowych zapis na HDD praktycznie wyparł inne metody rejestracji, tak więc samo to jest chyba referencją, że z kompa można "co nieco" wycisnąć.

Pamiętajmy jednak, ze w przypadku budowy takiego systemu podstawą jest dobra karta dźwiękowa - i nie mówię tutaj o Soundblasterach, tylko o kartach klasy RME.

 

Co do dysków to do zastosowań AV produkowane są specjalne modele dysków, potrafiące utrzymać non stop stały i wysoki strumień danych zarówno przy zapisie jak i odczytu.

Dyski SATA osiągają swoje maksymalne przepustowości, ale przy korzystaniu z pamięci cache. W zastosowaniach AV gdzie mamy do zapisu lub odczytu strumien danych ta pamięc w ogole nie jest wykorzystywana - w takim przypadku nie ma co buforowac i praktyczna wydajnosc jest o wiele nizsza od zapisanych w materialach reklamowych.

Natomiast ich zaleta jest bardzo tania powierzchnia dyskowa, wiec tam gdzie maja slużyc jako tani storage sprawdzą się doskonale. Natomiast SATA totalnie nie nadaje się do zastosowań, gdzie mają pracować z non stop bardzo dużą ilością operacji zapisu/odczytu 24h/dobę. Wtedy dyski te padają jak muchy, max żywotnośc twardziela SATA przy takim cyklu eksploatacji to 1-3 lat. Dyski SCSI lub FC pracują w takich zastosowaniach po kilkanaście lat.

 

Tak więc

- tanio = SATA

- szybko, wydajnie i bezawaryjnie = FC, SCSI, SAS ( w tej kolejności )

 

Macierze stosuje się dla podniesienie bezawaryjności i dla podniesienia wydajności w stosunku do uzyskiwanej z jednego HDD. Zainteresowamym proponuje poczytać o trybach pracy macierzy tam jest wszystko jasno zapisane.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość rochu

(Konto usunięte)

Zawsze wydawało mi się że bufor dysku to dobra rzecz a tu widzę że nie koniecznie.

Do tego strumień audio 16 bit 44,1 kkz to około 1400 kb/s, natomiast nominalny transfer SATA jest duzo większy.

Czy można prosic o jakieś łopatologiczne wytłumaczenie tej kwestii?

 

Druga sprawa.

W domu mam w tej chwili miedzy innymi 4 dyski SATA Samsunga które od 3 lat chodzą w dwóch macierzach. Dyski są dość ostro eksploatowane ponieważ komuter służy do skanowania duzych ilości slajdów oraz do wsadowej obróbki plików graficznych. Dyskom póki co nic im nie jest, chociaż pewnie trzeba będzie wymienić je na większe. Nie mniej nie zawiodły mnie przez cały czas eksploatacji. Czy rzeczywiście mam się spodziewać ich awarii?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

barni, 21 Lip 2007, 08:34

 

>Co do dysków to do zastosowań AV produkowane są specjalne modele dysków, potrafiące utrzymać non

>stop stały i wysoki strumień danych zarówno przy zapisie jak i odczytu.

>Dyski SATA osiągają swoje maksymalne przepustowości, ale przy korzystaniu z pamięci cache. W

>zastosowaniach AV gdzie mamy do zapisu lub odczytu strumien danych ta pamięc w ogole nie jest

>wykorzystywana - w takim przypadku nie ma co buforowac i praktyczna wydajnosc jest o wiele nizsza od

>zapisanych w materialach reklamowych.

>Natomiast ich zaleta jest bardzo tania powierzchnia dyskowa, wiec tam gdzie maja slużyc jako tani

>storage sprawdzą się doskonale. Natomiast SATA totalnie nie nadaje się do zastosowań, gdzie mają

>pracować z non stop bardzo dużą ilością operacji zapisu/odczytu 24h/dobę. Wtedy dyski te padają jak

>muchy, max żywotnośc twardziela SATA przy takim cyklu eksploatacji to 1-3 lat. Dyski SCSI lub FC

>pracują w takich zastosowaniach po kilkanaście lat.

 

Przeciętne dyski SATA osiągają transfery ciągłe rzędu 50-60 i więcej megabajtów/s. To więcej niż wystarczająca wydajność do zastosowań AV.

Poza tym nie porównujmy SATA do SCSI - oczywistym jest fakt, że ich zastosowania są zupełnie inne, a ceny SCSI kilkukrotnie wyższe.

Jeżeli chodzi o żywotność, też bym się tak bardzo nie przejmował - nie jest tak źle jak to przedstawiasz. Jednak rzeczywiście dyski SCSI mają żywotność trochę większą niż SATA, ale wynika to właśnie z ich innego przeznaczenia i ceny. Poza tym SCSI też się psuje - ostatnio nawet wymieniałem dysk UltraSCSI 320 w serwerze w pracy (Seagate Cheetah 36GB, 15krpm).

Ale ogólnie zgadzam się - do intensywnej eksploatacji w serwerach itp. należy stosować dyski SCSI, FC lub SAS. Natomiast w przypadku konieczności składowania dużych ilości danych dyski ATA (PATA, SATA).

Jednak my cały czas mówimy o zastosowaniach domowych i tutaj SATA doskonale spełnia swoją funkcję.

 

>Macierze stosuje się dla podniesienie bezawaryjności i dla podniesienia wydajności w stosunku do

>uzyskiwanej z jednego HDD. Zainteresowamym proponuje poczytać o trybach pracy macierzy tam jest

>wszystko jasno zapisane.

 

Oczywiście masz rację. Jednak obecnie robi się też sporo macierzy na dyskach SATA i tylko o to mi chodziło. Gdyby SATA było tak kiepskie ja twierdzi MusicFinder, lub tak zawodne jak twierdzisz Ty, to nikt by się w takie rozwiązania nie bawił.

 

 

rochu, 21 Lip 2007, 15:14

 

>Zawsze wydawało mi się że bufor dysku to dobra rzecz a tu widzę że nie koniecznie.

>Do tego strumień audio 16 bit 44,1 kkz to około 1400 kb/s, natomiast nominalny transfer SATA jest

>duzo większy.

>Czy można prosic o jakieś łopatologiczne wytłumaczenie tej kwestii?

 

Nie ma możliwości, żeby współczesny dysk twardy (obojętne jaki) nie wyrobił z dostarczaniem tak niewielkiej ilości danych.

Audio CD to transfer rzędu 192 KB/s. Nawet starsze dyski muszą sobie poradzić z takim transferem.

 

>Czy rzeczywiście mam się spodziewać ich awarii?

 

No cóż - każde urządzenie ma prawo zepsuć się wcześniej czy później. Zwłaszcza dysk, zawierający mechanikę.

Jeżeli jednak zadbałeś o odpowiednie chłodzenie dysków i nie smażą się one za bardzo, to nic się nie powinno dziać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Audio CD to transfer rzędu 192 Kb/s. Nawet starsze dyski muszą sobie poradzić z takim transferem.

 

To absolutna nieprawda, źle coś napisałeś, albo pomyliłeś przędkość bitową MP3 z CD u którego prędkość przepływu danych to ponad 1400 kb/s.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Zerkos

Z cały szacunkiem, ale czytaj BARDZO dokładnie.

Napisałem, że audio CD wymaga transferu rzędu 192 KB/s.

Cytat za Wiki:

"Najczęściej stosowanym skrótem dla bajtu jest wielka litera "B" (w odróżnieniu od bitu oznaczanego małą literą "b")."

Ale rzeczywiście pomyliłem się - nie 192, tylko 176 kilo BAJTÓW na sekundę.

Nie myl bajtów i bitów ok?

Na przyszłość:

KB - kiloBAJT

Kb - kiloBIT

Jeżeli pomożysz 176 razy 8 (ilość bitów w bajcie) to wyjdzie ci przepływność w kilobitach czyli własnie owe ok. 1400 Kb/s.

Proste?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość rochu

(Konto usunięte)

Trzy systemy z komuterowym źródłem:

 

1.

Kharma Ceramique 2.1 w/SDSS

Manley Laboratories Snapper!

ModWright SWL 9.0SE Signature

Audiomeca Enkianthus.X

Panasonic DVD-XP50

HTPC Audio/Jukebox

 

2.

Opera reference LP-5.0

PC Audio with Lynx sound card.

Plinius 12 custom edition

Quad 909 150wpc

Quad 988 Vintage electrostats

 

3.

Goldmund Studio

HT PC w/7" touch screen

Audio Research SP10

2 x Audio Research VT150

B&W 800 Matrix

post-48-100008121 1185146386_thumb.jpg

post-48-100008122 1185146386_thumb.jpg

post-48-100008123 1185146386_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Felix

Z cały szacunkiem do Ciebie.... ale dyski SATA to w systemach odpowiadających za składowanie danych i szybki do niego dostęp to całkowity low end - bez względu jakie technologie tam się stosuje... przechodzenie sata w inne systemy to powolne przybliżanie się do tego co w tej chwili jest podstawą w systemach macierzowych. Porównujemy tu dwa odrębne światy - coś jak byśmy się fascynowali tym że firma samochodowa np. regulowane zawieszenie (np. Jeep albo cuś innego) a przecież te technologie były znane wiele wiele lat wcześniej w F1 czy WRC - oczywiście to był tylko przykład...

Reasumując - w 100% zgadzam się z tym co piszesz - jedyne co że każdy z osób które chcą osiągać hi-end audio na sprzęcie "konwencjonalnym" może warto zainteresować hi-end`em komputerowym :) (chociaż to nie taki hi-end gdzie dysk FC 300GB 10K kosztuje około 4-5 tyś zł)

Pozdro :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>MusicFinder, 23 Lip 2007, 01:32

 

To, że Szanowny Kolega sprzedaje macierze HDS to nie znaczy, że wszystkie rozumy pozjadał :-)

Faktem jest, że dyski SATA odstają od FC czy SCSI wydajnością i niezawodnością, ale zamiast

ogólników typu "absolutny low-end" może by tak jakieś fakty?

Podniecanie się dyskami FC to typowy technologiczny fetyszyzm. Mechanicznie to dyski SCSI wyposażone

w inny interfejs. Nota bene tendencja w macierzach już od dawna jest taka, żeby jedynie zewnętrzny interfejs

był FC, a dyski "normalne", tj. SCSI, SAS czy SATA.

W cenie jednego dysku FC (jak piszesz 4-5 tys) można skomponować macierz

która bije go pod każdym względem. Każdym. Co nie znaczy, że dyski takie są bez sensu.

Owszem, są potrzebne, ale do dość specyficznych zastosowań i stąd ich cena.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jestem Europejczykiem.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>rochu, 23 Lip 2007, 07:04

 

>>Czy jest szansa usłyszeć różnice pomiedzy SATA, SCSI albo FC?

 

Jak wszytko jest sprawne, to nie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jestem Europejczykiem.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drogi Jaro

Nie ma tutaj sensu ciągnąć tematu macierzy itd itd - dla Twojej informacji nie handluje HDS :) tak samo nie obce mi są EMC,IBM,HP, Netap itd. i nie pozjadałem wszystkich rozumów - dyskusja jest dyskusją...

Ale nie zasypując gruszek w popiele to życzę powodzenia firmie która używa "macierzy" (bo trudno to co +- opisałeś nazwać macierzą) za 4-5 tyś zł. Możemy tu raczej mówić o półce dysków podpiętych przez "USB" bo tylko to może w tym przypadku tyle kosztować (o redundancjach, cache, systemach replikacyjnych nie wspomne - i nie pisze tu o RAID 5, 5+1 itd itd).Tendencja na sata a wyjście na FC - nie mam zielonego pojęcia z kąd to wziąłeś i nie zamierzam z tym polemizować - napiszę tylko że na 100% piszemy o różnych rynkach (wejdź na stronę jednej z firm wymienionych przeze mnie na początku i sprawdź ile jest macierzy które odpowiadają tendencjom opisanym przez Ciebie - ja mówię o sprzęcie zaczynającym się od 10 tyś EU a tam trend jest jednoznaczny - i na pewno to nie są dyski sas czy sata).

Ale nie piszemy w tym wątku o trendach rozwoju macierzy dyskowych - chociaż myślę że to bardzo dobry pomysł właśnie z nich skorzystać podczas tworzenia ustroju audio opartego o "komputer". Szybkość, niezawodność, dokładność i wiele wiele innych funkcji które mogą się przydać (bo myślę że nie są niezbędne).

A`propos czy usłyszymy różnice między sata,fc,scsi - wg. mnie na pewno nie. To już zaczynają się dywagacje na poziomie czy ktoś słyszy różnice gdy używa podstawek pod kable, albo kable sieciow (chyba lepiej nie schodzić na ten temat). Ja kupiłem lepszą sieciówkę żeby mieć komfort psychiczny :) ale poprawy dźwięku nie słyszę...i może tak jest z różnymi dyskami ;)

Pozdrowienia

D.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie - skończmy już o tych macierzach. W odtwarzaniu muzyki nie potrzeba ani dużych transferów, ani nie wiadomo jakiej niezawodności (w ostateczności można robić backup na drugim dysku bądź płytkach DVD - w przyszłości BD bądź HD-DVD). Różnic brzmieniowych z oczywistych przyczyn nie będzie żadnych. Podsumowując: wystarczy najzwyklejszy dysk o odpowiedniej pojemności :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Nie traktuje powaznie ludzi "slyszacych" brzmienie kabli USB...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>MusicFinder, 23 Lip 2007, 10:56

 

Coś chyba kolega mocno nie na bieżąco z macierzami. Żeby nie byś gołosłownym podsyłam linki:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Jak łatwo zauważyć dyski SATA obecne są nawet w systemach klasy Midrange a nie tylko

Entry Level (o dyskach SAS nie wspomnę).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jestem Europejczykiem.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość rochu

(Konto usunięte)

Muszę dołożyc jeszcze jeden ciekawy aspekt uzywania komputera jako źródła a mianowicie mozliwosc resamplowania plików muzycznych, co za tym idzie szansa kształtowania dzwieku jeszcze w domenie cyfrowej.

Do Foobara jest kilka wtyczek które pozwalają na taką zabawe. Niestety niektóre przy wysokich ustawieniach są dośc wymagajace dla procesora ale efekt jest calkiem interesujacy.

Tak czy inaczej nie kosztuje to nic a jest rozrywka polegajaca na czynieniu przeróznych porównań.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co masz na myśli mówiąc resamplowanie? Ja bym tutaj widział potencjał w kompensacji akustyki pokoju. Np wycięcie podbić na basie bez konieczności stosowania pułapki basowej. Do tego wystarczyłby jakiś precyzyjny equalizer...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Nie traktuje powaznie ludzi "slyszacych" brzmienie kabli USB...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co więcej - takie karty studyjne sa często wielokanałowe, teoretycznie wiec mozna by zrobić w oparciu o komputer zwrotnicę cyfrową a potem bi/tri? amping. Tylko ciekawe czy jest jakieś profesjonalne oprogramowanie do tego czy trzeba by samemu się bawić?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Nie traktuje powaznie ludzi "slyszacych" brzmienie kabli USB...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

    Gość
    Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.


    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.