Skocz do zawartości
IGNORED

Wasze ustroje.


Vinyl_pl
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Nie wszystkie rady są dobre ale powinno się chociaż przetestować te możliwe do wdrożenia bez wywracania do góry nogami całego otoczenia 😊

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ATC SCM150SL // NAIM NDX 2 + NAIM XPS DR + Furutech DPS - 4.1// Musical Fidelity M8Pre + 3 x M8s-500s + 4x GigaWatt LC-2 EVO// GigaWatt PF-2 EVO + Enerr Transcenda Ultimate// Albedo Monolith Reference

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Kolumny automatycznie na wprost kanapy (tam gdzie teraz jest oparcie) i z dala od narożników minimum o 70cm od ścian bocznych oraz te 70cm od ściany, która będzie za kolumnami (tej, wzdłuż której jest aktualnie oparcie kanapy). Odległość liczymy od membrany przetwornika do ściany. "

Pit80 tak napisał, zdziwiłem się że są jakieś inne wytyczne, ale może źle zrozumiałem. 

Nowy dom ,sam budowałem,  akustyczna nędza.

Jeszcze sobie podwyższyłem sufit na prawie 3 metry 😄

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty tak masz czy jak ?

Jeśli kolumna ma 30 cm głębokości to jak ją przykleje bassrefleksem do ściany ,to ? 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Pomoc dla Alana 1%KRS 0000037904(32459 MAŁECKI ALAN)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
49 minut temu, muzofan napisał:

Nie wszystkie rady są dobre ale powinno się chociaż przetestować te możliwe do wdrożenia bez wywracania do góry nogami całego otoczenia 😊

a które Twoim zdaniem były złe?

konkretnie bym prosił

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To była uwaga natury ogólnej 😉. Chyba się ze mną zgodzisz @slawek.xmże nie wszystkie rady są jedynie dobre?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ATC SCM150SL // NAIM NDX 2 + NAIM XPS DR + Furutech DPS - 4.1// Musical Fidelity M8Pre + 3 x M8s-500s + 4x GigaWatt LC-2 EVO// GigaWatt PF-2 EVO + Enerr Transcenda Ultimate// Albedo Monolith Reference

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, pro rider napisał:

Zmieniłem ustawienie jak mogłem, rozstaw między kolumnami to 220cm, 60cm od tylnej ściany i "nieszczęsna" prawa kolumna 40cm od bocznej ściany. To max możliwości 🙂

I bardzo dobrze. Jak to jest max co możesz to tak sluchaj. Pomyśl chociaż o czyms pochłaniającym za kolumnami, choćby pianki nawet 5cm. Ja mam sprawdzone firmy Apama, ale Mega Acoustic też są ok. To naprawdę powinno troche pomoc. 

A jak się za bardzo wkręcisz w temat, albo odwiedzisz kogoś kto ma zrobione podstawy akustyki to i tak będziesz cierpiał katusze i kombinował co można zrobić żeby sobie polepszyc 🤭. Ja tak mialem i dopiero nowy pokoj mnie "uspokoił" 😆

Powodzenia

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
34 minuty temu, miętowy napisał:

Pit80 tak napisał

Nie, nie ma oczywiście konieczności utrzymywania tej samej odległości od ściany bocznej co od tylnej.
Minimum 0,7m od bocznych poleca się wtedy, gdy nie ma się adaptacji akustycznej i kontroli na odbiciami od ścian bocznych. Wtedy utrzymanie  minimum 0,7m (i więcej)od ściany bocznej pozwala na uzyskanie możliwe dobrego ignorowania odbić przez ludzki mózg (chodzi o odpowiednie opóźnienie, z którym docierają odbicia dźwięku).

Zasady odstawienia kolumn od ścian są bardziej skomplikowane i wynikają również z wymiarów pomieszczenia i efektu SBIR (kasacja fali emitowanej na skutek odbitej), który w naszych, przeciętnych mieszkaniach przypada na użyteczny podzakres basowy. Wtedy przy braku adaptacji i uwzględniając mody akustyczne własne pomieszczenia, wybiera się optymalne odsunięcia od ścian by efekt sbir był jak najmniej szkodliwy dla naszego upodobania (sbir zawsze jakąś część basu wytnie i regulacją odsunięcia od ścian ma się wpływ, która częstotliwość będzie wycinana).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez pit80
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, muzofan napisał:

To była uwaga natury ogólnej 😉. Chyba się ze mną zgodzisz @slawek.xmże nie wszystkie rady są jedynie dobre?

skoro taki wniosek wysnuwasz to chyba po lekturze wątku

dlatego pytam , które z podanych rad uważasz za niewskazane

czy to dziwne , że chcę lepiej poznać Twoje zdanie? 🙂

nie wycofuj się teraz rakiem tylko napisz co miałeś na myśli

może warto to przedyskutować...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, slawek.xm napisał:

skoro taki wniosek wysnuwasz to chyba po lekturze wątku

dlatego pytam , które z podanych rad uważasz za niewskazane

@muzofanPodłączam się pod pytanie Sławka.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pit spoko, zdziwilem się rownymi wartościami odległości.

Pomiary by się przydały. A jeśli ich brak..to wiedza od osób temacie i ucho, zwłaszcza w ciszy wieczorem.  A kumulacja i pogłos jak stadka nie ma w domu i mogę podkręcić mocniej.

Filc pod standy i z krzyża zestawy,  z życiem  😄

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
35 minut temu, miętowy napisał:

 Odległość liczymy od membrany przetwornika do ściany. "

😄

To jak kolumna ma 60cm głębokości to będzie stała 10cm od tylnej ściany. Gdzie się nauczyłeś takich mądrości? 😄

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

?👈

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, rafal735r napisał:

To jak kolumna ma 60cm głębokości to będzie stała 10cm od tylnej ściany. Gdzie się nauczyłeś takich mądrości? 😄

to jest zasada która zawsze powinna być stosowana czyli ogległość od ścian liczymy do np kopułki tweetera,

to na ile możemy odsunąc kolumny zależy od pokoju i jego funkcji

oczywiście im odległość od ścian większa tym lepiej

warto poczytać

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
25 minut temu, rafal735r napisał:

To jak kolumna ma 60cm głębokości to będzie stała 10cm od tylnej ściany. Gdzie się nauczyłeś takich mądrości? 😄

Dokładnie, dla kontroli SBIR, odbić oraz trafienia w mody własne pomieszczenia (a bardziej ich omijania)  liczy się tylko i wyłącznie  odległość od przetworników, a dokładniej od centrów akustycznych przetworników. Przy głębokich kolumnach tylna ścianka może sobie stać i centymetr od ściany, o ile takie ustawienie będzie wynikało z zastanych warunków akustycznych dla osiągnięcia możliwie najlepszego brzmienia do uzyskania w tych warunkach. Tu warto też dodać, że umiejscowienie słuchacza jest na równi istotne.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez pit80
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I strona wylotu BR itd nie ma znaczenia? Czyli teoretycznie można dosunac kolumnę do ściany na zero?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

?👈

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, rafal735r napisał:

I strona wylotu BR itd nie ma znaczenia? Czyli teoretycznie można dosunac kolumnę do ściany na zero?

To zależy od kilku czynników. Generalnie jak kolumna zagra zależy od konstruktora i warunków akustycznych, w których będzie się odzywać. Bywają przypadki, że najlepsze co można zrobić, to ustawić kolumnę w określonym miejscu i zatkać jej otwór bass refleks.
Np kiedy BR kolumny jest strojony akurat w częstotliwość silnego modu pomieszczenia. Wtedy może się okazać, że nie potrzebujemy BR, lub BR akurat tak strojonego.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez pit80
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co nie zamienia faktu pisząc "kolumna stoi 60cm od tylnej ściany" to w sumie to samo, jak napisanie "dosunelem kolumnę do tylej ściany". A że pomiary wykonuje się od czoła to inna sprawa. Zwrocilem tylko uwagę że podawanie tych wartości od czoła mija się trochę z celem i sensem. Ja też mam kolumny blisko tylej ściany ale jakbym wziął pod uwagę front to wyszło by też z 60cm. Każdy by powiedział to "całkiem nieźle", a w rzeczywistości jest mniej niz połowa tego. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

?👈

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, rafal735r napisał:

I strona wylotu BR itd nie ma znaczenia? Czyli teoretycznie można dosunac kolumnę do ściany na zero?

oczywiście ,że ma

ale to juz jest kwestia konstrukcyjna i wcale nie musi byc błędem umieszczenie br w poblizu ściany

np w przypadku bardzo niskiego strojenia

zreszta podobnie jest z br skierowanym w podłogę , bliskość płaszczyzny jest równiez zmaksymalizowana

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mnie własne doświadczenia z umikiem w ręku nauczyły iż nic nie sprawdzilo się z założeń, wytycznych, podpowiedzi itp. Tylko bite kilka miesięcy zabawy z umikiem pozwoliło ustawić kolumny w moim pokoju optymalnie.

Bardzo istotne są materiały z jakich są zrobione sciany, sufity i podłogi. I nie należy się dziwić ze w pomieszczeniu powiedzmy symetrycznym, ustawienie kolumn takie nie będzie, jeśli np. jedna ze ścian jest cieńsza, czy z płyt gk, siporexu itp a druga z pustaka ceramicznego 24cm. 

Generalnie akustyka jest poje.... i nie działa tak jak pokazują najlepsze nawet kalkulatory.

Tylko pomiary.

Ale generalnie ja też jestem chyba trochę poje.... bo lubię to. Jest tyle możliwych permutacji ze to mnie nieustannie zadziwia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
22 minuty temu, Mikelas76 napisał:

A mnie własne doświadczenia z umikiem w ręku nauczyły iż nic nie sprawdzilo się z założeń, wytycznych, podpowiedzi itp. Tylko bite kilka miesięcy zabawy z umikiem pozwoliło ustawić kolumny w moim pokoju optymalnie.

Bardzo istotne są materiały z jakich są zrobione sciany, sufity i podłogi. I nie należy się dziwić ze w pomieszczeniu powiedzmy symetrycznym, ustawienie kolumn takie nie będzie, jeśli np. jedna ze ścian jest cieńsza, czy z płyt gk, siporexu itp a druga z pustaka ceramicznego 24cm. 

Generalnie akustyka jest poje.... i nie działa tak jak pokazują najlepsze nawet kalkulatory.

Tylko pomiary.

Ale generalnie ja też jestem chyba trochę poje.... bo lubię to. Jest tyle możliwych permutacji ze to mnie nieustannie zadziwia.

a możesz pokazać ostateczne pomiary z miejsca odsłuchowego?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustawiałem i tańczyłem z kolumnami w tę i nazad. U mnie najlepiej się sprawdza licząc od twetera 68 cm od ścian bocznych i 62 od tylnej. To prawie kwadrat.  Kolumny mają BR od dołu i za kolumnami mam panele z weły i strojone pułapki membranowe.   Wymiary pokoju 3,6 x 4,3 x 2,8 wys.  głowa od tylnej ściany 1,2m.  Dlaczego w takim ustawieniu u mnie brzmi najlepiej ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, rafal735r napisał:

Każdy by powiedział to "całkiem nieźle", a w rzeczywistości jest mniej niz połowa tego. 

to jest tylko kwestia świadomości tego ,że to źródła dźwieku są istotne tak wobec modów pomieszczenia jak i mozliwości prezentacji sceny stereo czy wczesnych odbić

Ty zwracasz uwagę na szpare między obudową kolumny a ścianą i to jest dla Ciebie odległośc od ściany

nikt Ci nie zabroni takiej interpretacji ale obnażasz w ten sposób swoją ignorancję 🙂

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Teraz, halik napisał:

Dlaczego w takim ustawieniu u mnie brzmi najlepiej ?

każde działanie na akustykę jak i ustawienie kolumn ma wpływ na dźwięk

znalazłeś układ który jest wypadkową wszystkich elemementów i pasuje Ci to sonicznie

i to jest najwazniejsze

nie ma co się zastanawiać ... dlaczego

na pewno nikt nie powtórzy podobnego układu więc porównywanie nie ma sensu

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, slawek.xm napisał:

a możesz pokazać ostateczne pomiary z miejsca odsłuchowego?

Tu jest pierwszy i ostatni pomiar na poprzednich paczkach. Nowe od 30 grudnia graja i nie robię jeszcze pomiarów, poczekam na 30-40 dni ciągłego grania zanim pomierzę i zanim zabawa zacznie się od nowa

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

U mnie prawa kolumna jest teraz 93cm od okna i 115cm od litej sciany. 

Lewa kolumna jest 66cm od scianki 3xgk,5cm welny i płyta osb, oraz 117cm od litej sciany. Tak układ zniwelował doły i górki z wykresu.

Zapomniałem dodać że paczki po upgradzie są w tych samych miejscach co poprzednie. Tymczasowo do kolejnych pomiarów. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Mikelas76
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nastenym razem zrob 3 pomiary: lewy, prawy lewy+prawy
Uzyj smoothing (1/12) bo przez ta „trawe“ powyzej basu trodno cos rozpznac

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Mikelas76 napisał:

Tu jest pierwszy i ostatni pomiar na poprzednich paczkach. Nowe od 30 grudnia graja i nie robię jeszcze pomiarów, poczekam na 30-40 dni ciągłego grania zanim pomierzę i zanim zabawa zacznie się od nowa

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

mam tylko jedną radę .... jeśli będziesz chciał skorzystać oczywiście 🙂

mod główny pokoju to pik ok 30hz

gdybyś nim się zajął zmniejszył by się znacznie pik na ok 60hz i być może poprawiłoby się pasmo na 120hz i 180hz

widać , że już coś próbowałeś ale na pewno czas wygaszania głównego modu jest cały czas duży stąd jego reperkusje dla krotności podstawowej częstotliwości

wg mnie jest to główny i decydujący o jakości dźwięku problem

 

likwidując góry zmniejszysz też różnicę w stosunku do dołków , które są znacznie trudniejsze do wyeliminowania

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, slawek.xm napisał:

mam tylko jedną radę .... jeśli będziesz chciał skorzystać oczywiście

Oczywiscie ze chciałbym skorzystać, tylko to jest nie za duży salon 4,15mx5,8m, już chyba więcej nie ugram. Żadne pułapki strojone nie wchodzą w grę niestety 🥴

To co udało się osiągnąć to właściwie jeżdżenie po podlodze paczkami i sofą no i welna za kolumnami, jakieś 5,5m2 gr. 10cm z pustka 5cm.

 

10 minut temu, xajas napisał:

bo przez ta „trawe“ powyzej basu trodno cos rozpznac

🤭

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przy wygładzaniu pomiaru traci się szczegóły , które w tym wypadku dla zakresu do 200hz są bardzo istotne

1 minutę temu, Mikelas76 napisał:

To co udało się osiągnąć to właściwie jeżdżenie po podlodze paczkami i sofą no i welna za kolumnami, jakieś 5,5m2 gr. 10cm z pustka 5cm.

dla ograniczenia wpływu modów lepszym pomysłem byłoby zabudowanie wełną kątów pokoju od podłogi do sufitu

za kolumnami bardziej wskazany chyba byłby rozpraszacz niż pochłaniacz

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, slawek.xm napisał:

dla ograniczenia wpływu modów lepszym pomysłem byłoby zabudowanie wełną kątów pokoju od podłogi do sufitu

za kolumnami bardziej wskazany chyba byłby rozpraszacz niż pochłaniacz

Ciekawe co piszesz. U mnie za kolumnami są lamele gr4cm a za nimi częściowo płyta meblowa na której się trzymają lamele i welna z pustka. Całość szerokosci około 105cm

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.