Skocz do zawartości
IGNORED

PCM56 SPDIF NOS DAC


Molibden

Rekomendowane odpowiedzi

Nie ma znaczenia, problem jest po stronie odbiornika prawdopodobnie, spróbuj dać na kolektor tranzystora inwertera kondenator 100-150pF do masy, jeśli problem jest też w drugim kanale to być może coś nie łączy przy konfiguracji odbiornika SPDIF. Pomierz jego napięcia zasilania.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem jest tylko w lewym kanale. Wlutowalem 2x 56pF na tranzystor i dalej to sam. Jesli sie nie myle to tranzystor odpowiada za prawy kanal. Zamienilem miejscami tez przetworniki i nic nie dalo. Moze byc problem po stronie zasilania przetwornikow na plytce(geometria sciezek)? Albo ten inwerter?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moze sie wydac dziwnym ale nie raz mialem problem z jednym kanalem a okazywalo sie ze cos z odbiornikiem spdi-f sie dzialo. pomierz napiecia sprawdz czy sa takie same czy starczaja do wysterowania pcm'ow. zasilajace na poziomie 3.4 3.5 starcza. ponizej 3.3 sa problemy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustawilem teraz niecałe 3,5V na zasilaniu STA i jest to samo. Sprawdzilem oscyloskopem co wchodzi na pin 6 w przetwornikach. Sa ładne prostokaty ale ten który jest bezposrednio z STA ma jakies 3,5V p-p, natomiast ten po tranie ma 5V. Może tu jest problem. Ten z niższym nap. zniekształca. Najlepiej to słychać jako przesłuch między kanałowy jak się przesuwa balansem w Winampie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A masz możliwość zamiany miejscami przetworników lub jeśli nie, to idących na nie sygnałów LE? spróbuj podać na oba zarówno sygnał prosto z STA jak i z kolektora na oba. Jeśli to nie pomoże to proponuję po pierwszym tranzytorze dać drugi identyczny inwerter i w ten sposób uzyskać właściwą amplitudę sygnału dla DACa z którym są problemy, lub w podobny sposób.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za rady, bede dzisiaj probowac.

 

BB84, 2 Sty 2010, 21:08

 

>Myśleliście Panowie o ożenieniu tego DACa z USB ? ktoś to robił ?

 

Ja tak własnie mam. Z USB wyciagam spdifa poprzez kosc PCM2906

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dorwałem CDP-590. Jestem ciekaw jak to zagada z lampką na wyjściu w porównaniu z 2x TDA1543 z desymetryzacją ;)

 

Molibden

 

Czego używasz ostatecznie za PCMami w swoim DACu ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po ciężkich bataliach sprawa rozwiązana:) Kombinowałem na wszystkie możliwe sposoby i ciągle nic. Doszedłem do tego, że to nic po stronie cyfrowej, uszkodzenie przetwornika też nie. Winny był układ trymu. Myslałem, że jego regulacja to tylko kosmetyka i wyjdzie tylko w pomiarach, a tutaj okazała się kosmiczna slyszalna zmiana. Teraz ruszam dalej czyli wyjście. Zaraz podpinam ponownie pod lampe ale w planach mam spróbować układy zaproponowane przez Molibdena na opampach (konwersja pasywna i aktywna). Kolejny krok to będą proby z zasilaniem. Chyba bedzie shunt Salasa na przetworniki i cyfre a na opampy sprobuje ALWSR.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktos probowal filtrowac pasywnie wyjscie? Gram caly czas z SRPP i chcialbym sprobowac z filtracja smieci. Podpowiedzcie jak to najlepiej zrobic. Jakis maly kondek rownolegle do Rk?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 miesiąc temu...

cos mi sie stalo z dac'em :(

wiem ze sygnal wejsciowy spdif bez informacji wynosi 1.5Mhz. gdy puszczam sygnal to czestotliwosc skacze.

nie moge uzyskac stabilnego sygnalu zegarowego z DIR'a YM3623. wyglada wiec na to ze kosc padla. pytanie jest w jakich okolicznosciach i co moglo do tego doprowadzic :(

 

kolejne pytanie to takie:

jakie musza byc spelnione warunki zeby na wyjsciu pradowym z PCM56 bylo stale napiecie w okolicach 0.8-1.5V (bo wlasnie takie mam). jak zakladam innego PCM'a w jednym z kanalow to napiecie wraca na obu kanalach do 0.0V. konwersje mam pasywna na rezystorze 660R a zasilanie analogu 9.5V

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie układy mogą paść same z siebie bo to stara technologia, może za duże napięcie zasilania a może za często byly włączane i wyłączane. Czasem to ESD.

 

Na wyjściu prądowym nie może być takiego napięcia, ewidentnie wyjście jest uszkodzone, np zwarciem do +/-V lub coś innego, a więc źr. nap. odniesienia czy źródła prądowe konwertera. Inna możliwość to przerwa na masie, podstawce lub np. uszkodzone połączenie masy w strukturze układu.

 

Być może masz uszkodzony zasilacz i stąd te usterki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to dziwne. raz jest dobrze a raz zle. jak wlacze prad to pojawia sie 0.0V jak podepne kabel interconect do wzmaka to pojawia sie 0.3V w jednym kanale i 0.18V w drugim. wartosci napiecia sie zmieniaja po ponownym powtorzeniu calej procedury. z innym dacem ktory byl ok robi sie podobnie. napiecia zasilania caly czas sa takie same...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może to jakiś problem z masą lub wzmacniaczem? Zmierz czy na wej. wzm. nie ma czasem jakiegoś napięcia... masz połączone masy cyfrową i analogową?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

masy polaczone..

dziwne jest to ze jak sie odepnie wzmacniacz to stale zostaje na kosci dac'a. jakby jakas niestebilnosc... mowa jest o samej kosci dac'ow. filtr odlaczony czyli nie ma sterowania... moze jak sie podepnie jakis sygnal to bedzie lepiej. zaczynam nawet myslec o uszkodzeniu miernika ale napiecie zasilania zawsze wskazuje takie samo..

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Jakiś czas temu założyłem do DACa osobny zasilacz do części analogowej według schematu Bodo_z ustawiony na +/- 10v. Rozdzieliłem ścieżki na PCB itd. Jak myślicie czy jest sens podnosić napięcie zasilania analogowej części PCMa w przypadku kiedy nie stosujemy wewnętrznego oampa? Co myślicie o zastosowaniu zasilania na kostce m5290P mitsubishi, ostatnio wyciąłem z Denona dcd-860 cały zasilacz na tej kostce zaprojektowany na +/-5v więc można wrzucić go tu.

 

Na nogach 1,16,3 i 8 PCMów mam odprzęgające kondensatory Nichicon GoldTune 1mf/100v. Datasheet w tym miejscu poleca 1mF ale nie elektrolity. Jak macie w swoich DACach? Czy próbowaliście jakieś MKT i elektrolit i czy jest wiadomo, że z MKT gra lepiej?

Molibden. Czy próbowałeś na 14 nogę PCMa dać 10n i do masy jak pisałeś wcześniej?

Ostatnio nabyłem AD1851 jak przetestuje te scalaki w tym DACu napiszę jak brzmią w odniesieniu do PCM56. Analogową część AD1851 nie można zasilać -/+ 10v jak pcm ,więc znowu zmiany...

Na razie tak to wygląda w środku. Najwięcej problemów miałem z połączeniem masy, żeby nie brumiało.

Gra to bardo dobrze. Jedynym minusem, jest slaby filtr przed stopniem lampowym. Mam 1nf do masy i 1Kom przed siatką. Ale tego chyba za mało.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do filtra to obecnie gram bez, ale na moje pytanie nikt nie odpowiedzial. Znalazlem taki schemat, nie wiem czy juz gdzies to nie bylo. A odnosnie zasilania to na nogach pcm'ow od strony druku mam 4,7uF tantale philipsa i do tego jeszcze 100nF smd. Nie wiem czy to dobra opcja bo narazie kombinowalem ze stopniem lampowym. Obecnie mam na e88cc.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Dominicanos

filtrować możesz pasywnie za R konwersji sekcją RC (r szeregowo a C równ. do masy), jeśli masz lampę to R>1k tak by częstotliwość filtra dolnoprzepustowego wynosiła ok. 60-80kHz.

 

>nick30

z moich pomairów wynika że podwyższenie napięcia zasilania zmniejsza zniekształcenia w pobliżu 0dB a zwiększa w okolicach -60dB w tym samym stopniu. Tak więc nie widzę sensu zasilania tej części nap. wyższym niż 6V.

Na M5290 można zrobić niezły zasilacz o niewielkich szumach (kilka uV/V).

Bypassy mam 4,7uF Elna Cerafine, ale podejrzewam że i tak najważniejsze są te duże kondensatory za stabilizatorami.

Filtr 1k/1nF ma spadek-3dB na 160kHz więc możesz zwiększyć R lub C około 2-3x lub dołożyć jeszcze jedną sekcję 1k/1nF.

Z kondensatorem na pinie 14 nie uzyskałem zauważalnych rezultatów, ze schematu DCD-800 widzę, że on powinien być połączony nie do masy ale -V. Kondensator na pinie 15 jest natomiast połączony do amsy, oba mają 100nF.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 miesiące temu...

pytanie do autora

Molibden

12 Wrz 2008, 23:06

z wątku Tuning CXD1135Q/PCM56P

 

mowa tu o różnych buforach czy stosowałeś ten ? jakie są twoje opinie ?

zamierzam pobawić się z cdp590 na tych pcm

 

 

Dobrze sprawdzić czy zasilanie DACów ma przynajmniej +/-5V,jesli będzie za niskie można jest trochę podnieść i 5,25V jest już wystarczające.

Podaję schamat przeróbki dla PCMów, jeden kanał. W pętli NFB jest rezytsor konwersji I/V 2.7k oraz ukałd stabilizujący pracę wzm. op. z rezystorem 100ohm i kondensatorem 100-220pF można dać też i do 390pF przy tym filtrze cyfrowym z 4x oversamplingiem (SM5807FP), gdyż energia pozostałości konwersji leżąca w paśmie ponadakustycznym skupia się w obszarze 400-600kHz. Ważne żeby był z nim w szereg ten rezytor 100ohm. Pin 10, czyli końcówkę wewnętrznego rezystora konwersji prądowo-napięciowej DACa najlepiej odciąć lub odlutwoać tak żeby nie miała połączenia z resztą układu. Wewnętrzny opamp DACa można zewrzeć pętlą NFB piny 9-11 tak żeby się nie wzbudzał, nie wzmacniał nap. różnicowego i nie przeszkadzał. 4560 to już trochę lepszy opamp ale OPA2604 będzie tu idealny, ewentualnie dwa AD797 na przejściówce. Inne też godne polecenia chociaż mi te najbardziej odpowiadają w tej roli.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie stosuję buforów tylko najczęścicej od razu aktywną konwersję ze względu na prostotę układu i optymalną pracę DACów z tym rodzajem konwersji. W przypadku konwersji pasywnej na R=0,5-1k stosowałem wzmacniacz napięciowy pozwalający uzyskać poziom liniowy. Technologia dowolna - u mnie opampy. Sam bufor to nadal za niski poziom napięcia do wysterowania wzmacniacza (zw. trzeba dość mocno podgłośnić). Sądzę, że doborem opampów (OPA604/2604, AD797, OP275, LME49860, OPA2134/OPA134 itd) można sobie ukształtować nieco brzmienie, choć kluczowy jest niewątpliwie sam typ DACa na jaki się decydujemy i to on nam powinien odpowiadać.

Przerabiając odtwarzacz CD Sony CDP-590 najlepiej zacząc od wymiany standardowych kondnsatorów Nippon Chemicon serii SME (czarne) na kondensatory niskoimpedancyjne, np. Panasonic FM.

Dalej, istotne będzie wstawienie tam jakiegoś master clocka.

Napięcie zasilania można nieco pdnieść (0,5V) przylutowując rezystor 10k między masę a pin 15 stabilizatora M5294 (jeśli tam jest ten stabilizator, jeśli 5290 - spr. w datasheet). Do DACów należy dołożyć układy kalibracji THD.

Wewnętrzny opamp pominąć, zrobić aktywną konwersję na (podwójnym) opampie i rezystorze 2,7-3,3k (lub więcej jeśli chcemy uzyskać wyszszy poziom sygnału niż standoardowe 2V RMS z CD). W NFB opampa konwersji nie stosować poza tym rezytorem żadnych dodatkowych elementów. Sygnał na wyjścia chich poprowadzić przez rezystory ok 100ohm. Układ zasilić symetrycznie, najlepiej z zasilacza stabilizowanego +/-12-15V lub z niestabilizowanego z CD. analog na płycte odtwarzacza najlepiej pominąć, można wykorzystać jedną parę tranzystorów mute, jeśli przy gniazdach wyjściowych są jakieś kondensatory ceramiczne do masy to je usunąć.

Filtr cyforwy można pominąć (ale usuwając go należy podać jakiś zegar w jego miejsce dla układu CXD2500).

Tak więc kondensator na schemacie w załączniku w cytowanym wpisie

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) 100-220pF w szereg z rezystorem 100ohm nie jest potrzebny, a jeśli już jakiś opamp wymaga takiej kompensacji to może to być pojemność 10-22pF (ale nie aż 100pF), także bez tego rezystora.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wielkie dzięki Molibden

zrobię ten układ na opa 2604 bo takie mam ,pominę kondensator i w szeregu R 100 a ma wyjściu dam nie 560 ale 100 ohm .Mam M5290 czy coś kombinować ? (Do DACów należy dołożyć układy kalibracji THD. )Z tym chyba się wstrzymam , na pewno wymienię kondensatory ( te po stronie PCM )i wykonam zalecenia co do PCM . Cały czas mówimy o zasilaniu OPA + / - 12 V a na płycie jest wszędzie 5 V ? Co do tranzystorów mute to zdania są podzielone (usunąć całkiem )!? którą parę wykorzystać ??

Co sądzicie o www.mrelektronik.pl który wybrać a może macie inne sprawdzone ??

Dużo pytań ale to mój pierwszy CD do przeróbek !! pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przypadku M5290 między masę a pin 11 daj rezystor 10k (sprawdź napięcie, powinno być z nim ok. +/-5,25V).

Tych czarnych kondensatoró nie ma tam dużo i nie są to aż tak duże pojemności, a w cyfrówce są układy które mocno sieją - pamięć RAM, demodulator EFM.

Podstawowy zegar Mr Elektronik będzie OK.

Do mute możesz wykorzystać parę tranzystorów bliżej wyjść cinch. Zbędne rezystory zastąp zworami, wcześniejsze idące od oampa na druku wylutuj (bye nie mieszać sygnałów, wyjść).

Doatakowo możesz dać foliowe bypassy na głowne elektrolity i te 470uF po stronie +/-5V. Zasilacz opampa trzebaby zbudować osobny w jakimś prostym ukłądzie, na małym transformatorze (2-6VA) lub brać to co jest niestabilizowane.

Przy gnieździe słuchawkowym wylutuj te małe ceramiki a na płytce wzm. słuchawkowego też możesz wymienić elektrolity.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie chyba tyle informacji wystarczy ! Naprawdę miło uzyskać konkretną pomoc ! Nie zrobię wszystkiego od razu . Zastanawiam się czy ma sens zrobienie całego analogu na osobnej płytce ? ( może znajdę schemat )Jak dojdę do zegara będę miał parę pytań .Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, jasne, chętnie odpowiem na wszelkie pytania.

Na osobnej płytce warto zrobić zasilacz i umieścić tam opampa, bo to w zasadzie cały analog już będzie. Wystarczy mała płytka uniwersalna.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zasilacz chciałem dać z DIY:

kit avt2850 - wzm. sluchawkowy kl. A

zostały mi płytki i powinien być dobry

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 3 tygodnie później...

Molibden

postanowiłem zrobić analog na osobnej płytce ( tylko dwa rezystory ), zasilanie opa z nowego zasilacza

mam dwa pytania

1. czy połączyć masę pcm z masą zasilacza ( 1 kabelek z sygnałem czy ekranowany ) ?

2. zrezygnować całkiem z tranów mutujących ? jeżeli nie to jakie dać i jak podłączyć na nowej płytce ?

oczywiście szukałem odpowiedzi na forum ale "zeznania " są sprzeczne !! :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

coś spaprałem :))

czy można sprawdzić ( podstawowym miernikiem ) czy nie uszkodziłem PCM

wszystkie napięcia po "dodatkach " zgodne z planowanymi i we właściwych miejscach

a CD tylko " buczy "

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przewody nieekranowane. Masę brać z pinu 12 DACa (AGND).

Tranzystory mutujące można całkowicie pominąć (stuk będzie ew. tylko przy włączaniu / wyłączaniu CD).

 

Pewnie masz gdzieś zwarcie. Podłącz słucawki bezpośrednio między Iout a masę, powinien grać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.