Skocz do zawartości
IGNORED

PCM56 SPDIF NOS DAC


Molibden

Rekomendowane odpowiedzi

Zapomniałem napisać że po tym doświadczeniu przyszła kolej na stabilizatory 3,3V LD1117V33.

Zastąpiłem je LD1086V33.Już kiedyś wyrobiłem sobie dobre zdanie o stabilizatorach z serii LT1085.Jak tylko trafiłem na LD1086V33 postanowiłem ze je podstawię zamiast LD1117V33.

Już ich nie wyciągnę :).Przekaz bardziej trójwymiarowy z większą ilością barw i większą ilością szczegółów.Teraz ten DAC gra na tyle dobrze że jak na razie nie myślę o dołączaniu dodatkowego bufora na wyjście.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DACa mam podłączonego bezpośrednio na wejście GC z regulacją typu shunt (drabinka rezystorowa zmontowana na razie czeka w szafce :).

Myślę że docelowo trzeba będzie dołączyć jakiś stopień na wyjściu ale puki co słucha się tego na tyle dobrze że nie odczuwa się braku dynamiki.No, może czasami... :))

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Temat trochę podupadł (musiałem długo szukać na liście ;) postanowiłem go trochę odświeżyć.

Po długich, ale jakże owocnych walkach z PCM61 w swoim DENONie postanowiłem że czas na DAC na tych kostkach.

Jakby ktoś wykonał projekt płytki pod 2 lub 4 razy PCM61 + do tego odbiornik CS8412-CP(wiem gdzie można go kupić, a można dodatkowo dać miejsce na SMD od spodu)+ do tego solidne zasilacze (co najmniej LM317/337) blisko wyprowadzeń układu, osobno dla każdego daca i osobno dla analogu i cyfry to bym się pisał ;)

Można by też wybrać trochę inną konfigurację. Co do CSa to taki mi pasuję bo go mam, a poza tym podobno jest najbardziej Haj ;)

Jest to na prawdę dobry DAC i warto temat pociągnąć dalej.

Pozdrawiam!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 4 tygodnie później...

Dzisiaj odpaliłem tego DACa i jestem pod wrażeniem. Najbardziej zaszokował mnie bas - głęboki, silny i konturowy. Pozatym przetwornik prezentuje szeroką scenę z dużą ilością szczegółów. Gra energicznie i z rozmachem a w dodatku dźwięk jest niemęczący. Ogólnie dużo wyższa półka niż tuningowany Onkyo DX6850 i Sony CDP490 z którego wylutowałem PCMy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

A ja dorzeźbiłem taki buforek na wyjściu.Bawiłem się też ze wzmacniaczami operacyjnymi OPA2604,OPA2132,AD797,OPA627 w tym miejscu i o dziwo ten ostatni zagrał najgorzej .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tymi rezystorami 1.5k będzie obcinać szczyty sygnału, a to już daje kilka % zniekształceń. Może lepiej dać koło 500ohm, to podobno wartosć optymalna (już

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli dobrze pamiętam to w karcie katalogowej za optimum przyjęli 1,2k (+/-30%).Natomiast mi chodziło o jak największy poziom sygnału na wyjściu.Może znasz jakiś dobry układzik jakościowo porównywalny do tego bufora na 2x2SK170BL a przy okazji z małym wzmocnieniem ale bez kondensatora w torze? Wzmacniacze operacyjne jak na razie mi się nie popisały choć faktycznie np OPA2604 nie gra źle :).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A u mnie wręcz przeciwnie, SRPP grało świetnie. Aczkolwiek nie było to SRPP wg. Fikusa. Inne lampy, dokładnie dobrane punkty pracy, dobre części...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1.3k to impedancja wewnętrzna; rezystancja przy pasywnej konwersji może być niższa i wynika z nap. wew. źr. odniesienia, przy wyjściu prądowym dostosowanym do aktywnej konwersji ta rezystancja potymalnie powinna być jak najniższa. Ale też nie może to być np. 50 ohm bo uzyskany sygnał będzie za słaby i bez dynamiki.

Osobiście nie widzę nic złego w opampach - za rezystorem I/U wzmocnienie napięciowe ok. 5-8x jest niezbędne, sposób realizacji - dowolny, byle skuteczny i bez zniekształceń, kondensator to akurat najmniejszy problem, i tak chociaż jeden musi gdzieś być po drodze, żeby np. nie podać przypadkiem napięcia stałego na końcówkę mocy. Można nawet dostosować wewnętrzny preamp w integrze do tego celu, np. jeśli jest w układzie dyskretnym i jest wybitny. Ale generalnie po takim wzmocnieniu sygnału do poziomu liniowego jakikolwiek preamp aktywny poza mechanicznym selektorem wejść i pasywką jest niepotrzebny, czy wręcz szkodliwy, nawet jeśli jest to Accuphase czy Jeff Rowland, sorry. Najlepiej żeby dalej był tylko shunt regulator lub drabinka rezystorowa.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Leszek B,

 

jakim napięciem zasilałeś OPA2604? W NFB opampa kondensator równolegle do rezystora jest zw. zbędny i bez niego układ gra najlepiej.

Czy ten układ na 2SK170 ma za duże wzmocnienie? Nie znam układu, którym by go warto zastąpić, może jakimś dyskretnym wzm. operacyjnym?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Układ na 2SK170 to chyba bufor więc wzmocnienie w najlepszym wypadku 1?

Ja mam jeszcze pytanie odnośnie PCM61. Stosowałem rezystor I/V 120om, więc przy prądzie 2mA powinienem mieć 240mV. W rzeczywistości miałem 20mV i to napięcia szczytowego na oscyloskopie. Czy ja coś źle rozumuje czy coś tu nie gra? (gra cudnie tylko coś pomiary dziwne;))

Pomiar robiony w odtwarzaczu DENON CDP-695.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2mA to wartość międzyszczytowa, czyli między +1mA a -1mA. 120ohm to za mało dla tego DACa i nie ma poowdu by stosować tak niską rezytancję konwersji, proponuję 500-600 (możesz nawet dać 820, wartości bliższe 1k wymagają starannego dobrania pod kątem THD).

 

Pierwszy stopień układu na FETach to wzm. napięciowy, drugi to bufor.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nowy bufor Passa- była już o nim mowa ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Molibden

 

Zasilanie dla stopnia wyjściowego zrobiłem +/- 12V na stabilizatorach LM2940/37.Tak samo były zasilane wzmacniacze operacyjne jak i teraz ten bufor na 2SK170.

 

Polecam poskładać ten bufor bo spisuje się świetnie i jestem z niego bardzo zadowolony.Poskładałem go z nieparowanych tranzystorów a offset wyszedł mi 17mV w jednym kanale a w drugim 27mV.

Mam chęć na tranzystorki sparowane :)

 

Jak widać Pass też się nim zajął :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 miesiąc temu...

Mam pytania. Czy układ na dwóch 2SK170 reczywiście najlepjej brzmi, kładąc na łopatki dobre opy ?

Zamierzam go zbudować do PCM56, lecz podchodze trochę sceptycznie do tego.

 

Czy taki układ na 2SK170 również będzie się nadawał do DACa dsd1608 ? Czy on ma odpowiednie wyjście do tego?

 

Poniżej nota:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed układem bufora FET proponuję dać jeszcze jeden tranzystor (też FET) w roli wzmacniacza napięciowego bo sygnał z PCM56 ma przy takiej konwersji na rezystorze 0.5-1V, a z tego DSD jest 4Vp-p, więc wzmocnienie nie jest konieczne.

W tym drugim przypadku przydałby się jeszcze jakiś prosty filtr dolnoprzepustowy RC przed buforem, bo wyjście jest z 1-bitowego modulatora oraz kondensator oddzielający składową stałą jego wyjścia (1/2 Vcc).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja dorzeźbiłem taki buforek na wyjściu.Bawiłem się też ze wzmacniaczami operacyjnymi OPA2604,OPA2132,AD797,OPA627 w tym miejscu i o dziwo ten ostatni zagrał najgorzej .

 

tak się zastanawiam czy to na pewno były oryginalne OPA627 - może jakieś podróbki z allegro albo chodziło o dodanie czegoś do sygnału (THD) ? Scalak ten jest bardzo przezroczysty i analityczny jakby go nie było w torze, nie wszyscy to lubią albo mają zbyt słabe kolumny aby to docenić. Niektórzy dodają nawet trochę smrodku z lampy - no cóż o gustach się nie dyskutuje .OPA627 przenosi sygnał podobnie jak najwyższej klasy wzmacniacz na elementach dyskretnych a jest malutki dlatego go używam. Nawet kilka dni temu testowałem dla sprawdzenia dodatkowy bufor na 627 i przed czy za nim dźwięk był tak samo doskonały albo jestem już głuchy :-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

W trakcie usuwania konta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 4 tygodnie później...

Panowie jak tam wasze prace nad tym Daciem? Moj juz gra od dluzszego czasu, do wczoraj na samym rezystorze. Dzisiaj podpiolem lampizatora na 6n1p i chyba skupie sie nad obudowa juz. Chyba lepiej nie bedzie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

Podstawka nie wpłynie na dźwięk.

 

Płytek nie mam, mogę udostępnić e-mailem rysunek PCB w wysokiej rozdzielczości do wykonania termotransferu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie.

Zrobiłem DACa jakiś czas temu. Ale dopiero kilka dni temu, dodałem stopień analogowy na 6n1p. Radze go wszystkim kto słucha na samych rezystorkach. Zmiana dźwięku jest zaskakująca. (głębia niesamowita, wokal super, nu i szeroka scena)

Mój CDX-993 teraz raczej znajdzie się w kategorii transportu, a nie osnownego źródła.

Moibden – dziękuje za tak wspaniały projekt DACu

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam dokladnie takie same odczucia. Slucham na 6n1p w ukladzie SRPP i nie ma porownania do golych rezystorow. Dzisiaj dorobilem uklad na 2 ne555 jako sekwencje wlaczenia(anodowe + muting) i jest rewelacja. Kompletna cisza przy wlaczaniu

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 3 tygodnie później...

Pomiary zniekształceń sinusem 1kHz na -60dB FS i 0dB FS DACa z R konwersji 680ohm i wzmacniaczem na OPA2604 wykonane programem SpectraLAB na komputerze z kodekiem audio AD1981 (Analog Devices). Od wyników dla 0dBfs 0.017% trzebaby odjąć THD ADC w AD1981 wynoszące -84dB (~0.006%) czyli wychodzi jakieś 0.011%. Na -60dB FS po wyregulowaniu potencjometrami THD ok. 1.1% czyli w skali absoutnej będzie ok. -98dB THD a więc tyle ile z formatu CDDA można wygiągnąć. Na sygnale z ditherem jest nawet nieco mniej, ok. 0.9%.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-5543-100003502 1235003756_thumb.gif

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

Oddam PCB Molibdena z wlutowanym STA120 i MAX...( regulatorem 3,3 V) w zamian za zakup pozostałych częsci (bez PCM56) i polutownie drugiej dla mnie (nie mam czasu zeby to złożyc -walczę z kilkoma rozpoczętych projektami a 2 płytki DACA kurzą się).

Info na PW.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.