Skocz do zawartości
IGNORED

e88cc


senicz
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 14.07.2023 o 12:55, zbyniu 360 napisał:

Panowie, myślę że chciałbym wymienić parę lamp ecc88 miniwatt SQ . Chciałbym uzyskać więcej dźwięku przestrzennego, detali i bardziej otwartej Góry.Co bym mógł spróbować z lamp nowych lub lamp dawnej produkcji?. Urządzenie w którym pracuję lampa do odwarzacz cd.Jedynie w tym wątku mogę liczyć na waszą pomoc jak nie tu to raczej już nigdzie, szukałem, ale konkretnie w zasadzie nic nie znalazłem, bo niby te Philips miniwatt sq to podobno też lampy po jasnej stronie grania.

W opinii audiofilów, przestrzennie i szczegółowo grająca lampa E88CC lub CCa Telefunken niestety te lampy uzyskują astronomiczne ceny.   

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale miniwatt SQ nie gra jak autor pytania opisał. Myślę,że problem tkwi albo w bardzo zużytej lampie albo w innym elemencie/komponencie systemu. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miniwatt to brand Philipsa. Ecc88 miniwatt nigdy nie posiadały oznaczenia SQ. Ecc88 Philipsa nigdy nie miały gold pin ( chyba że był to misprint ale takie widziałem tylko z labelem Valvo).  E88cc ma goldpin, nie zawsze ma oznaczenie SQ. SQ to u Philipsa ok 5% produkcji ( po selekcji), podobnie jak Cca u Telefunkena. Jak masz dalej wątpliwości to pytaj o konkretne egzemplarze lamp z przedstawieniem zdjęć (np. "Czy lampa na zdjęciu A jest taka sama jak na zdjęciu B"?) bo w samym pytaniu zawarłeś sprzeczności.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, zbyniu 360 napisał:

JaAle czy lampa ecc88 sQ mini watt to to samo co Philips SQ ecc88 gold pin?.Ja mam ecc88 goldpin mini watt.

ECC88 to innej jakości lampy niż E88CC te ostatnie to lampy specjalnej jakości wykonania z trwałością na poziomie 10 tyś godzin. Oznaczenie SQ oznacza właśnie specjalne wykonanie (Special Quality) choć nie zawsze takie oznaczenie jest, to jednak jeśli lampa jest oznaczona E88CC to oznacza że jest to lampa specjalnego wykonania SQ. Zwykła wersja ma oznaczenie ECC88 znacznie mniejszą trwałość zbudowana jest z innych materiałów zwłaszcza katoda lampy. Nie można tych wersji lamp porównywać do siebie, bo to tak jakby ktoś porównywał samochód klasy użytkowej z klasa premium za 2-3 razy tyle kasy.  

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Roman_66094 napisał:

ECC88 to innej jakości lampy niż E88CC te ostatnie to lampy specjalnej jakości wykonania z trwałością na poziomie 10 tyś godzin. Oznaczenie SQ oznacza właśnie specjalne wykonanie (Special Quality) choć nie zawsze takie oznaczenie jest, to jednak jeśli lampa jest oznaczona E88CC to oznacza że jest to lampa specjalnego wykonania SQ. Zwykła wersja ma oznaczenie ECC88 znacznie mniejszą trwałość zbudowana jest z innych materiałów zwłaszcza katoda lampy. Nie można tych wersji lamp porównywać do siebie, bo to tak jakby ktoś porównywał samochód klasy użytkowej z klasa premium za 2-3 razy tyle kasy.  

Raczej nie tak. E88CC pozwala podać wyższe napięcie anodowe. O ile dobrze pamiętam jest tam dopuszczalne 220V, a dla lampy ECC88 max to 90V. Nie ma to przełożenia na jakość. Są świetne zarówno wśród jednych, jak i drugich. Pamiętać trzeba tylko, że nie zawsze tam gdzie pracowała e88cc można wstawić ECC88.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Moderatorzy

"E88CC to podwójna trioda specjalnej jakości. Przeniesienie cyfr z końca oznaczenia typu na środek było sposobem Mullarda na oznaczenie budowy o szczególnej jakości.

Ta koperta zawiera dwie  oddzielne triody  z ekranem pomiędzy nimi.

Mullard opisuje E88CC jako przeznaczony do stosowania w obwodach kaskodowych oraz jako multiwibrator i wtórnik katodowy w komputerach. Szczególna jakość w tym przypadku odnosiła się do jego długiej żywotności, a nie, jak zwykle, do tego, że jest to wersja wzmocniona.

E88CC i bardzo podobny ECC88 znalazły świetne zastosowanie w oscyloskopach wczesnych lat 60-tych. Ta podwójna trioda z ramką i siatką nie została zaprojektowana do pracy w taki sposób, że byłaby odcięta przez długi czas. Reklama Mullarda z 1957 roku przedstawiająca E88CC podaje obszary zastosowań, takie jak obliczenia, przełączanie i skalowanie."

Wiele kart katalogowych podaje te same parametry dla ECC88 i E88CC.

Żródło: 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

W dniu 16.07.2023 o 10:51, Roman_66094 napisał:

W opinii audiofilów, przestrzennie i szczegółowo grająca lampa E88CC lub CCa Telefunken niestety te lampy uzyskują astronomiczne ceny.

Dlatego warto sięgnąć po PCC88 jeśli ktoś jest w stanie podnieść napięcie żarzenia. Bez tego też będzie działać ale właściwego brzmienia się nie uzyska.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Staram się być melomanem ale zamiłowanie do DIY czyni czasem ze mnie audiofila.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każda lampa e**cc brzmi precyzyjniej i/lub ostrzej, z często lepiej zarysowanymi detalami

nie zgdzam się że nie ma to przełożenia na jakość

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez kramyeu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
27 minut temu, kramyeu napisał:

Każda lampa e**cc brzmi precyzyjniej i/lub ostrzej, z często lepiej zarysowanymi detalami.

Trochę tych lamp słyszałem, ale nie stać mnie na tak kategoryczne stwierdzenia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo to zależy od producenta/lat produkcji 

 

Przypuszczalnie słyszałem więcej, mam różnych wersji z 100-150 sztuk 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez kramyeu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie należy upierać się tak przy lampach jako jedynym elemencie, który ma wpływ na brzmienie. To jest tylko jedna kropelka w strumieniu. Można w ten sposób przerzucić 30 różnych lamp i wciąż będzie coś nie tak.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, kramyeu napisał:

Przypuszczalnie słyszałem więcej, mam różnych wersji z 100-150 sztuk 

Mieć i umieć zrobić z nich użytek, nawet w celach porównawczych, to różne rzeczy.

Jakoś nie kojarzę, że masz jakieś szczególne doświadczenie z lampami (oczywiście poza tym, że masz ich kupę). Tak więc oszczędź kategorycznych stwierdzeń.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, spokojnie. Nie sprowadzajmy dyskusji do tego że "moje jest mojsze a w ogóle to mam więcej lamp od ciebie". Trafiliśmy na potencjalnie ciekawy przypadek ( a może tylko fake?!) lampy ecc88 ze złotymi pinami i oznaczeniem SQ. Dajmy koledze pokazać ją światu.

Lampa e88cc z danych katalogowych przyjmuje większe napięcie anodowe od ecc88, także e88cc zastąpi ecc88 zawsze, w drugą stronę nie zawsze. Trwałość lamp e88cc jest wyższa, ale są też serie nieudane i nietrwałe. Nie każda E88cc jest lampą SQ/PQ. Są lampy e88cc gorszej jakości ( brzmieniowej) od wielu lamp ecc88. Dlatego jeśli na lampie e88cc/6922 jest dodatkowo oznaczenie SQ/PQ tzn. że została wybrana z dużego lotu lamp jako lampa o specjalnej jakości.

Warto wspomnieć o oznaczeniu Gabl - /Garantieabloesung/ - lampy które mają taki nadruk to również lampy o wybranej jakości pod względem ( nieznanych nam dzisiaj) parametrów. Oddelegowany człowiek od dużego zamawiającego, selekcjonował u producenta lampę pod względem kryteriów zamówienia. Np. był to pracownik oddelegowany przez Pocztę. Tak wybrana lampa zostawała uznana przez realizującego zamówienie jako wybrana ex works i nie podlegała gwarancji. Prosta zasada: dajemy ci mozliwość wybrania sobie tego czego sobie życzysz a w zamian za to nie udzielamy na to standardowej gwarancji - czyli widziały gały co wybierały 😉

Największym mitem w tej rodzinie lamp jest to że lampy np. TFK Cca były produkowane w innym procesie niż e88cc. Były produkowane dokładnie na tych samych liniach, były tylko selekcjonowane podczas rygorystycznych testów, dlatego nie różnią się konstrukcyjnie/chemią od e88cc Telefunkena. Tylko ok 5% lamp e88cc spełniało kryteria selekcji produkowanych e88cc.

Pcc88 można używac zamiast ecc88 mimo wymaganego katalogowo napięcia żarzenia 7v. Uzyska się z niej prawidłowe brzmienie ale przy 6,3V po prostu niźszą emisję i trochę niższy gain. Lampa pcc88 w układzie dla ecc88 powinna działać dłużej, ale na to też nie ma wzoru bo zależy od egzemplarza.

"Niewłaściwy" dźwięk uzyskamy z lamp ecc189/pcc189 bo to lampy o zmiennym gainie. Ale w niektórych zastosowaniach będą ok,dlatego słowo niewłaściwy celowo jest w cudzysłowiu. Dla niektórych taki dźwięk jest właśnie tym poszukiwanym, więc powinni móc  dostać to czego oczekują.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Airmike
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W większości każdy ma jakieś doświadczenie z lampami i fajnie ze koledzy się dzielą swoimi spostrzeżeniami.

Brzmienie lampy mocno zależy od jej stanu, nowe lampy przeważnie nie grają zbyt fajnie, potrzebują wygrzania. Ale lampy u schyłku swojego żywota też będą nie za ciekawe, mogą pojawić się szumy, spada transkonduktancja pogarsza się dynamika i przestrzeń, pojawia się zamulanie, płaski dźwięk. Przekonałem się o tym nie raz i bywa że zwyczajna Tesla E88CC czy nawet PCC88 jest lepsza od Philipsa SQ czy nawet Telefunkena który ma już wyraźnie pogorszone parametry. Żeby móc ocenić i porównać lampy różnych producentów trzeba też mieć wiedzę na temat ich stanu i oczywiście nie chodzi tylko o "emisje" ale tez o inne ważne parametry. Z lampami jak z ludźmi, zdrowy młody może więcej.        

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To są moje miniwatt ,.... chociaż napisy się już poscierały 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

20230717_212803.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Moderatorzy
4 godziny temu, Airmike napisał:

Uzyska się z niej prawidłowe brzmienie ale przy 6,3V po prostu niźszą emisję i trochę niższy gain.

Prawidłowe tak aczkolwiek, nie będzie odpowiadać ono temu, które będzie przy nominalnym żarzeniu. Zmiany nie będą tak duże jak przy lampach DHT ale zawsze. Jeśli ktoś ma zasilanie regulowane watro "podkręcić".

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Staram się być melomanem ale zamiłowanie do DIY czyni czasem ze mnie audiofila.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, zbyniu 360 napisał:

To są moje miniwatt ,.... chociaż napisy się już poscierały 

Czyli jednak E88CC a nie ECC88 jeśli kupione nie mierzone o nieznanych parametrach to dobrze by było je pomierzyć, trzy podstawowe parametry, prąd anodowy, nachylenie i prąd siatki 1 są to trzy podstawowe parametry podawane w katalogach jako kryterium przydatności lampy do dalszego użycia. To że lampy działają i układ na nich wydaje jakieś dźwięki, nie oznacza że są w pełni sprawne. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Roman_66094
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są sprawne gram dość długo  nie słychać odznak złuzycia, raczej nie postawiam na służycie. Raczej chciałbym inne lampy spróbować, coś zagra jeszcze lepiej bardziej przestrzeniej ,z wyraźniejszymi detalami ,bardziej otwartą górą, wcześniej o tym pisałem. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co o to jest gein?.A może amperex z deltą z pomarańczowy napisy ?.Kiedyś Słuchałem i też fajnie grały ,chyba getter miały w kształcie litry A.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
47 minut temu, zbyniu 360 napisał:

Są sprawne gram dość długo  nie słychać odznak złuzycia, raczej nie postawiam na służycie. Raczej chciałbym inne lampy spróbować, coś zagra jeszcze lepiej bardziej przestrzeniej ,z wyraźniejszymi detalami ,bardziej otwartą górą, wcześniej o tym pisałem. 

 

8 minut temu, zbyniu 360 napisał:

Co o to jest gein?.A może amperex z deltą z pomarańczowy napisy ?.Kiedyś Słuchałem i też fajnie grały ,chyba getter miały w kształcie litry A.

Po jakiemu Ty piszesz?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Spróbuj sobie tych nakładek na te lampy które już masz.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
23 minuty temu, Tomek 1685 napisał:

 

Po jakiemu Ty piszesz?

Nie wiem... Zapytałem się co to jest gein.

sklep.lampyelektronowe.pl

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) › ...
12AX7 Low Gain S4GB - Lampyelektronowe.pl.A tu masz  poprawnie nazwę /Gain/.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez zbyniu 360
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gain to wzmocnienie lampy, inaczej transkonduktancja. W normalnym "życiu" lampy spada wraz z emisją. Podobnie jak emisja może fluktuować (lekko zmieniać się) w nowej, niewygrzanej lampie, a także (co zaobserwowałem) w lampach używanych leżakujących wiele lat (10-20-30-40-50-60 lat itd.) fluktuacja wmocnień/emisji występuje (na wstępnym etapie wygrzewania). Słowem - lampy szczególnie nieużywane, lub używane dawno temu - potrafią się rozjechać. Co jest ważne, emisja może być nierówna, najważniejsze jest wzmocnienie - oba kanały powinny grać z tym samym poziomem wzmocnienia/gainu/transkonduktancji co za tym idzie na tym samym poziomie głośności (idelanie by tak było) jeśli nie chcemy przeprowadzać modyfikacji w sprzęcie.

Pomarańczowe amperexy nie powinny zagrać tak jak tego oczekujesz...

chociaż nie wiem dokładnie, takich nie miałem... ("orange globe A-frame") - jak to opisujesz

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez kramyeu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie. Wzmocnienie to wzmocnienie i dla lampy e88cc/ECC88 wynosi około x33. Transkonduktancja/nachylenie to stosunek prądu płynącego przez lampę do napięcia s=mA/V). Zanim zaczniesz wypisywać bzdury sprawdź parę not katalogowych i wyciągnij wnioski. Przykład: lampa e88cc ma s na poziomie 12,5 mA/V i jest lampa o średnim wzmocnieniu, natomiast lampa ecc83 ma s na poziomie 1,6mA/V i ma najwyższe wzmocnienie w całej rodzinie ecc, około x100. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Tomek 1685
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.