Skocz do zawartości

Klub otwarty  ·  802 członków

Dynaudio Klub
IGNORED

Klub miłośników Dynaudio


wube
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

11 minut temu, art72 napisał:

Nie rozumiem jak taka marka jak Dynaudio źle projektuje zwrotnice?

 

Kaszankę panie robią i tyle. I każą sobie płacić tyle kasiory za swoje wydmuszki. Księgowy znowu poleciał po kosztach i wyszła papka. Cukierek zapakowany w ładne sreberko nie znaczy, że będzie świetnie smakował. 

Kopułki które robi dynaudio to jedna wielka porażka. Ostatnio mi się komar do jednej przykleił i nie mogłem go z tamtąd odczepić. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, xajas napisał:

co tu jest nie do rozumienia?
Przecieciez to kazdy wie, ze na AS kazdy chlopek roztropek zna sie lepiej na tym, niz renomowane koncerny z odpowiednim technicznym zapleczem i dziesiatami lat doswiaczenia

Jak ktos ma ksywke Rambo to nie jest pierwszym lepszym chlopkiem-roztropkiem;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, rambo54 napisał:

Oryginalna zwrotnica jest źle zaprojektowana.

tak jak i midwoofer odtwarza cały zakres wysokich tonów

tylko z  jakim spadkiem w stosunku do liniowosci charakterystyki?

Nie mozesz pisać ,ze zwrotka jest zła bo to nie prawda

projektant zaprojektował taka kolumne jaka chciał i uzyskal brzmienie jakie zakładał lub jakie mu sie spodobało i po to dokładnie jest taka a nie inan zwrotnica

możesz sobie ja zmienic przeprojektować by uzyskac dźwiek dopasowany do wlasnego gustu ale nie bedzie to juz oryginalny produkt i na pewno konstruktorowi oryginalnej kolumny nie spodoba się Twoja zwrotnica 🙂

 

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem Dynaudio oprócz tego , że dobrze stroi zwrotnice , to nie wydaje kasy na nie potrzebne , drogie elementy zwrotnicy . Przykładem jest Proac , który wkłada te same elementy zwrotnicy do tańszych modeli jak i droższych. Ważne żeby zwrotnica była odpowiednio dobrze zestrojona. DALI wszędzie wkłada średniej jakości kondensatory itp , ale grają zacnie.

Nie bronię zawzięcie Dyniek , ba Atc scm 20sl biją je na głowę ( dla mnie) ale w kwestii ceny Dynaudio od najtańszych modeli , są bardzo dobre.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, slawek.xm napisał:

tylko z  jakim spadkiem w stosunku do liniowosci charakterystyki?

Nie mozesz pisać ,ze zwrotka jest zła bo to nie prawda

 

Zasymuluj sobie filtr 1 rzędu na tweeter z kondem 8.2uF i zobacz jakie drgania od średnicy i basu ma membrana jak dasz 2 waty sygnału liniowego.

Znam trochę tych zwrotek w Dynkach. Już przy kondzie 6.8uF głośniki wysokotonowe krzyczą od zniekształceń przy głosniejszym graniu.

 

9 minut temu, slawek.xm napisał:

projektant zaprojektował taka kolumne jaka chciał i uzyskal brzmienie jakie zakładał lub jakie mu sie spodobało i po to dokładnie jest taka a nie inan zwrotnica

możesz sobie ja zmienic przeprojektować by uzyskac dźwiek dopasowany do wlasnego gustu ale nie bedzie to juz oryginalny produkt i na pewno konstruktorowi oryginalnej kolumny nie spodoba się Twoja zwrotnica 🙂

Oczywiście 🙂

mogę sobie też wgrać soft inny do mapy w Passacie, i VAG też nie będzie pocieszony że zamiast tego nie kupiłem od nich czegoś z salonu i nie pomagam im w spłacie afery Diesel gate 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
21 minut temu, rambo54 napisał:

zobacz jakie drgania od średnicy i basu ma membrana jak dasz 2 waty sygnału liniowego.

może za głosno słuchasz lub zbyt daleko od kolumn umieciłes miejsce odsłuchu 🙂 🙂 🙂

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, rambo54 napisał:

 

Zasymuluj sobie filtr 1 rzędu na tweeter z kondem 8.2uF i zobacz jakie drgania od średnicy i basu ma membrana jak dasz 2 waty sygnału liniowego.

Znam trochę tych zwrotek w Dynkach. Już przy kondzie 6.8uF głośniki wysokotonowe krzyczą od zniekształceń przy głosniejszym graniu.

 

Tu akurat jest składowa dwóch i to różnych .

Góra w tym rozwiązaniu mi się podoba ale nie jestem zadowolony ze środka i dołu i dlatego chciałem posłuchać jakby to było na "oryginale"

p.s.

koledzy jest piątek i weekend przed nami - trochę spokoju bo odczuwam pewne napięcia chyba nie potrzebne - ja zapytałem tylko o zwrotnicę 😉.

I jak ktoś ma w domu 2/8 i chce mu się zrobić zdjęcia swojej zwrotnicy lub ma schemat to będę wdzięczny za podzielenie się. A jak jeszcze znalazłby się ktoś kto modyfikował sam swoje DM i wysyłał zwrotnice do pomiarów i zna ich wartości to już byłby MEGA 😉 - szkoda, że ta moja nie jest oryginał bo sam mógłbym podać te dane

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jakoś mam wątpliwości że te takie sobie glośniki (najniższe w ofercie)w starych emitach są w stanie zagrać zauważanie* lepiej na takiej spreparowanej zwrotce, ale jestem laikiem  i osobiście nie sprawdzałem , chętnie bym posłuchal róznicy żeby zaspokoić swój głód sceptcyzmu 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, Svawo napisał:

jakoś mam wątpliwości że te takie sobie glośniki

Tak patrzę ale i słucham paczek od PMC czy Audio Physic, gdzie przetworniki raczej z tych najtańszych (z pewnością nie lepsze od tych z budżetowych paczek Dynaudio) ale już zwrotnice faktycznie zbudowane z droższych elementów i to cholerka gra lepiej od Dynek. Nie wiem, może też budy mają w PMC czy AP lepsze i to wszystko przekłada się na wynik końcowy ale jestem przekonany, że i z przetworników od Emitów ludzie z AP czy PMC wyrzeźbili by fantastyczne brzmienie, lepsze jak daje Dynaudio w swoich niskich seriach.

Chord/Naim/ATC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przetworniki w Dynaudio nie są takie dobre. Popatrz na pomiary tego ze Special 40. One może i fajnie, nowocześnie wyglądają, ale większość z nich to naprawdę kiepskie głośniki tworzone dla ludzi, którym się takie coś podoba.

 

Nie przeceniałbym wpływu elementów zwrotnicy. Ja wiem, że na tym forum zaczyna się wymianę sprzętu od przewodów głośnikowych, a nie kolumn, ale to właśnie element elektromechaniczny będzie wprowadzał najwięcej zniekształceń.

Edytowane przez baran
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
25 minut temu, Adam 38 napisał:

PMC czy Audio Physic, gdzie przetworniki raczej z tych najtańszych

...tylko czy te PMC i AP kosztują tyle co emity?

25 minut temu, baran napisał:

nowocześnie wyglądają, ale większość z nich to naprawdę kiepskie głośniki tworzone dla ludzi, którym się takie coś podoba.

oj, tam czasem dynki potrafią bardzo ładnie zagrać..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
15 godzin temu, Adam 38 napisał:

Nie wiem, może też budy mają w PMC czy AP lepsze i to wszystko przekłada się na wynik końcowy ale jestem przekonany, że i z przetworników od Emitów ludzie z AP czy PMC wyrzeźbili by fantastyczne brzmienie, lepsze jak daje Dynaudio w swoich niskich seriach.

Wyrzeźbili takie, tylko nie z emitów.

np. PMC LB1, PMC AB1.

 

PMC LB1.jpg

Świetne granie.

Dużo lepsze niż DA42.

"A na całe Kargulowe plemię i pole spuść, dobry Panie, wszystkie plagi egipskie. Tylko się nie pomyl i nas, Pawlaków, sąsiadów Kargulowych, nie doświadczaj, bo my się swojej miedzy trzymamy."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DA42 to takie baby Dynaudio co najwyżej, ale załapać bakcyla dynkowego było można i to jak ! 🙂

Te drivery 15w75 i 17w75 miały dobre parametry pod linie transmisyjną (wysoki qts) stąd pewnie Twoje zadowolenie z dźwięku.

Ja gram od lat na Dynaudio Gemini.

Dwa 15w75, zwrotnica drugiego rzędu tuningowa, w 13 litrowej obudowie w układzie D'appolito i dźwięku, sceny i basu są hektary a kolumna niewielka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie,

Długo myślałem jak opisać swoje wrażenia. Postaram się to zrobić w sposób, który nikogo nie obrazi 😉

 

Zaczynam znowu wycieczkę po kolumny. Daję sobie na to rok, może 1.5 roku - zależnie jak się sytuacja zawodowa ułoży, bo jak mnie wyślą w świat to sobie nie posłucham 😞

 

Warunki początkowe, to Contour 30 (wersja 2016, nie ta nowa "i") w lekko zaadaptowanym pomieszczeniu ze wzmacniaczem Anthem STR.

Przedział cenowy: nie wiem, póki co limit ustawiam na 60k pln(limit ceny sklepowej, bo liczę, że uda się zawsze coś zbić)

 

Co chcę osiągnąć? Wysoką melodyjność i gładkość przekazu z nieco bardziej realistycznym basem i górą pasma. (No coś jak Sennheiser HD650, ładnie i na tyle neutralnie, żeby nie było mi przykro :P). Nie brakuje mi szczegółów - ogólnie jestem bardzo zadowolony z kolumn, ale ta góra i bas mnie trochę męczą.

Odsłuch I:

Sonus Faber Olympica Nova III - super fajne kolumny. Bardzo ładne i fajnie wykończone. Jeśli chodzi o dźwięk, to... w zasadzie podobał mi się tylko bas. Był spoko, taki jak lubię. Niestety góra i średnica już mniej mi się podobały. Średnica wydaje mi się wprawdzie bardzo gładka i melodyjna, ale też mocno podbarwiona i jednak trochę zbyt mało szczegółowa (w rozumieniu: moje uszy lepiej reagują na Dynaudio). Góra wydaje mi się czasami oderwana od reszty. Zbytnio się zaznacza - tzn. mam wrażenie, że instrumenty i wokal są grane przez dwa głośniki... Przestrzeń? Jest dobra, szeroka i precyzyjna. Czy lepsza niż w Contour? Chyba tak. Niemniej na Contourach moim zdaniem dźwięk brzmi bardziej realistycznie. 

Generalnie mam wrażenie, że to jest raczej kwestia preferencji. Miły sprzedawca zasugerował, że to czego szukam jest w SF Serafino i wyżej. Nie sposób się nie zgodzić. Słuchałem Amati i powiem, że to jest to, tylko niestety po za moim zasięgiem.

 

Odsłuch II:

Dali Epicon 2 - za namową sprzedawcy. I tak planuję mieć suby, więc rozmiar kolumny nie jest problemem. Pierwsze wrażenie - czysta średnica. Naprawdę czysta. Brak podbarwień, które mnie denerwowały na Sonusach. Moim zdaniem lepiej poszyte pasma, bo nie miałem wrażenia, że wysokie swoje, a średnie swoje. Szczerze mówiąc, gdyby nie to, że są tak jasne (czasami miałem wrażenie, że wręcz kłócące) to bym z nimi wrócił a swoje Contoury sprzedał. Nie wykluczam, że jeszcze po nie wrócę, żeby zapiąć w warunkach domowych i skonfrontować je bezpośrednio z Contourami. Miałem wrażenie grubej, gładkiej i czytelnej średnicy - podobało mi się. Dużo bardziej niż Sonusy. Contoury wydają mi się obiektywnie gorszymi kolumnami, ale bardziej długodystansowymi.

 

 

Póki co tyle. Mam nadzieję, że komuś to pomoże. Póki co Contoury jednak górą, choć to raczej kwestia preferencji.

 

W najbliższych planach:

Confidence 20

Studio 16Hz

Audio Physic

DIY na Ellipticorach

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, rambo54 napisał:

DA42 to takie baby Dynaudio co najwyżej, ale załapać bakcyla dynkowego było można i to jak ! 🙂

No i mnie się to właśnie trafiło.

DA42 to były moje pierwsze poważne głośniki.

Po wielu perypetiach z różnymi paczkami dynki ciągle gdzieś tam we łbie tkwiły.

PMC LB1 kupiłem w ciemno, bo mnie się właśnie ten 15w75 podobał.

Do mojej paskudnej akustycznie sypialni wpisały się idealnie, do grobowej deski 😉

Godzinę temu, rambo54 napisał:

i dźwięku, sceny i basu są hektary a kolumna niewielka.

Mam to samo.

Ostatnio wpadł znajomy i pierwszy raz słuchał moich LB1.

Ledwo się pozbierał, minę miał nietęgą.

Choć jego Xaviany 230 też piknie grają.

 

"A na całe Kargulowe plemię i pole spuść, dobry Panie, wszystkie plagi egipskie. Tylko się nie pomyl i nas, Pawlaków, sąsiadów Kargulowych, nie doświadczaj, bo my się swojej miedzy trzymamy."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Mam wzmak Rosan k3. Czy ktoś słyszał jak brzmi z Dynaudio Evoke 50? Czy ma to sens odsłuchiwać? Czy " przerost nad treścią"? Wiem że mogę zabrać wzmak do sklepu i odsłuchać to połączenie ale będę w kraju tylko 7 dni i z szacunkiem podchodzę do czasu. Może ktoś coś doradzi. Pisałem także w klubie Roksana z tym pytaniem. Mówią " kto pyta nie błądzi"... dlatego pytam bo szkoda mi czasu na nie trafione odsłuchy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, WHITESNAKE39 napisał:

Mam wzmak Rosan k3. Czy ktoś słyszał jak brzmi z Dynaudio Evoke 50?

powinno się zgrać, ale potem i tak pewnie będziesz chciał zmienić wzmacniacz za jakiś czas, a potem może i kolumny , one są raczej do dużego (jak nie bardzo dużego) metrażu i ogarnąć niskie tony w tych kolumnach nie jest łatwo a jest ich moim zdaniem sporo, mówie na przykładzie evoke 20 które mam od premiery i nie zamierzam ich zmieniać, są to łagodne subtelne i dość rozdzielcze kolumny, kiedyś w przyszłości jak będę więcej zarabiać to pomyślę na contour 20 😉 - to troche jednak spory wydatek jest jak się porówna do ceny evoke...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
31 minut temu, WHITESNAKE39 napisał:

U mnie tylko 22m2😣 więc 50 odpada😣

Nie przejmowałbym się tym zbytnio... Problem jest taki, że jeśli Evoke 50 będzie buczeć w takim pokoju, to i Evoke 10 będzie. Małe kolumny do małego pokoju to jakiś mit powielany wielokrotnie z niezrozumiałych dla mnie przyczyn. Poczytaj Manual. Jeśli będziesz w stanie ustawić kolumny wg zaleceń Dynaudio, to rozmiar kolumny nie będzie miał znaczenia. Możesz kupić nawet Contour 60 i powinno być ok. Większa kolumna == więcej dynamiki, łatwiejsze do napędzenia (tak ogólnie, są wyjątki), potencjale trudniejsze do ustawienia bo nie wchodzą na półkę i potrzebują po prostu miejsca na podłodze 😛

 

Inna sprawa, że Evoki rzeczywiście mogą buczeć, bo mocno wyeksponowali bas w tych kolumnach. Podobno Evoke 30 również są przebasowione. Nie jest to moja opinia, nie słuchałem. Gdzieś takie coś usłyszałem/wyczytałem.

 

Ale jest na to rada, miniDsp z Dirac 😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie to jest niekończąca się opowieść. Ja swoje Emit M10 odsyłam z kwitkiem. Testowałem je w różnych pomieszczeniach w różnych konfiguracjach i niestety zmęczyły mnie do tego stopnia, że nie mogę już ich dłużej słuchać. Są przeładowane basem raczej nie dla mnie są te głośniki,bardziej dla młodszego pokolenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, baran napisał:

Małe kolumny do małego pokoju to jakiś mit powielany wielokrotnie z niezrozumiałych dla mnie przyczyn.

To nie jest tak do końca.... 

Miałem przez jakiś czas zestaw 5,1 i w zależności od pomieszczenia grały inaczej. Zbyt duże kolumny podbijają bas i wysokie częstotliwości... Dobrane grają równo. Miałem z Quadrala monitory, duże podłogówki i małe podłogówki... duże teraz sprzedaje bo jednak są za duże do pokoju w którym słucham. Graja u mnie w tym pomieszczeniu jak mniejsze podłogówki w mniejszym 😉

Pomoc dla Alana 1%KRS 0000037904(32459 MAŁECKI ALAN)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zadam tylko jedno pytanie... Jaka jest ch-ka amplitudowa tych kolumn? Np. Dynaudio Contour 60 mają mniej basu niż Contour 30. Po prostu niektórzy producenci tak stroją swoje kolumny, ale nie ma to nic wspólnego z ich rozmiarem. Poprawnie zestrojone duże kolumny będą dawały tyle samo energii powiedzmy na 40Hz co poprawnie zestrojone małe kolumny.

 

Niemniej, dziękuję. Wyjaśniłeś mi właśnie skąd się to wzięło... W równaniu nie ma "rozmiaru" głośnika, a wszyscy do tego piją... Prawdopodobnie dlatego, że producenci źle stroją (efekciarsko) swoje kolumny. Dlaczego tak robią? Nie wiem - pewnie im się to opłaca 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, baran napisał:

Niemniej, dziękuję. Wyjaśniłeś mi właśnie skąd się to wzięło... W równaniu nie ma "rozmiaru" głośnika, a wszyscy do tego piją... Prawdopodobnie dlatego, że producenci źle stroją (efekciarsko) swoje kolumny. Dlaczego tak robią? Nie wiem - pewnie im się to opłaca 🙂

Myślę że nie o to do końca chodzi. Producent musi założyć że Klient do mniejszego pomieszczenia wstawi mniejsze kolumny a do większego większe... Ot logika

Pomoc dla Alana 1%KRS 0000037904(32459 MAŁECKI ALAN)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co to znaczy? Jak to wpływa na dźwięk z kolumny? Większe mają więcej basu? Niższy bas? A może mniej basu? Bo łatwo znaleźć przykłady w każdą stronę 😉

Mniejsze kolumny są... Mniejsze. Tyle. Dlatego, o ile na się możliwość manewrowania, to większe będą lepszym wyborem (zakładając poprawne zestrojenie). Głośniki będą pracować przy niższych amplitudach co zaowocuje niższymi zniekształceniami, lepszą dynamiką. No i mniejszym poborem mocy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
21 minut temu, baran napisał:

Co to znaczy? Jak to wpływa na dźwięk z kolumny? Większe mają więcej basu? Niższy bas? A może mniej basu? Bo łatwo znaleźć przykłady w każdą stronę 😉

Generalnie jako reguła u mnie się sprawdza że zbyt duża kolumna to nadmiar basu i więcej góry. Puscilem sobie kiedyś świetnie grające monitory Quadrala w małym pokoju w którym mam gabinet z biurkiem i komputerem i tam pokazały że za małe pomieszczenie... V-ka się robi i tyle. Aktualnie w 18m2 mam 90cm podłogówki z 2x13cm i gra to optymalnie, łącznie ze zmierzonym basem od 30 paru Hz. Po prostu slychać ze grają równo i tak jak powinny

27 minut temu, baran napisał:

Mniejsze kolumny są... Mniejsze. Tyle. Dlatego, o ile na się możliwość manewrowania, to większe będą lepszym wyborem (zakładając poprawne zestrojenie). Głośniki będą pracować przy niższych amplitudach co zaowocuje niższymi zniekształceniami, lepszą dynamiką. No i mniejszym poborem mocy.

Przez ponad 20 lat słuchania muzyki, zauważyłem że jest dokładnie na odwrót 😉 i że dobrze grają kolumny dobrane wielkością i charakterem do pomieszczenia 

Pomoc dla Alana 1%KRS 0000037904(32459 MAŁECKI ALAN)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stąd moje pytanie. Jaka jest ch-ka kolumny, o której mówimy. Bo mówimy o dwóch kolumnach, które nie mamy pojęcia jak są strojone.

Inna sprawa... Przypuszczam co się dzieje w małym pokoju u Ciebie. Odbicia są mniej przesunięte w fazie w stosunku do dużego pokoju (krótsze echo) i nie przykrywają Ci tak góry. Ktoś tutaj zresztą miał problem, że góra uciekła od wstawieniu do nowego pokoju. Ja zresztą miałem ten sam problem 😉

W Twoim przypadku może być tak samo.

 

6 minut temu, marcinmarcin napisał:

Przez ponad 20 lat słuchania muzyki, zauważyłem że jest dokładnie na odwrót 😉 i że dobrze grają kolumny dobrane wielkością i charakterem do pomieszczenia 

Co to znaczy dobrane wielkością do pomieszczenia? Chcesz powiedzieć, że Contour 30 zagra mi gorzej od Evoke 10? Bez znajomości charakterystyk kolumn to w zasadzie nic się nie da powiedzieć, bo nie wiesz jaka jest referencja. A co jeśli regularnie popełniasz ten sam błąd i małe kolumny, których słuchasz mają niedobór basu a duże nadmiar? Masz pomierzone ch-ki kolumn w pokoju do porównania? Wierzę, że masz takie doświadczenie, ale póki co nie wyjaśniliśmy skąd ono się bierze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.