Skocz do zawartości

Klub otwarty  ·  719 członków

Rotel Klub
IGNORED

Klub miłośników Rotela


Micke 13
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • Moderatorzy

@Satori faktycznie nie sprawdzałem alternatywnego okablowania (zasilające, sygnałowe, głośnikowe) z wszystkimi Rotelami, z 1070 akurat tego nie robiłem, z wyższymi dzielonymi tez nie, z najnowszymi również, ale sprawdzałem z dwoma egzemplarzami RA-972, jednym RA-971MkII, RA-930AX, RA-935, RA-960BX, RA-840BX4, potem z RA-03, RC/RB-06, RA-06, RA-06SE, RA-1520, RA-12 i nigdy nie miałem nigdy przyjemności usłyszeć jakiejkolwiek różnicy.

 

Faktycznie kabel cyfrowy a analogowy brzmią inaczej i słychać ewidentnie różnicę.

Sittek czy pomiędzy RA 06 a 06se są jakieś różnice soniczne ?

" Mądry głupiemu ustępuje więc głupota triumfuje"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Satori faktycznie nie sprawdzałem alternatywnego okablowania (zasilające, sygnałowe, głośnikowe) z wszystkimi Rotelami, z 1070 akurat tego nie robiłem, z wyższymi dzielonymi tez nie, z najnowszymi również, ale sprawdzałem z dwoma egzemplarzami RA-972, jednym RA-971MkII, RA-930AX, RA-935, RA-960BX, RA-840BX4, potem z RA-03, RC/RB-06, RA-06, RA-06SE, RA-1520

No i tutaj Jacek żałuję, że tego nie sprawdziłem. Ale co tam mnie już te egzemplarze w ogóle nie interesują. To takie małe grajotka dla mnie w tej chwili. Teraz jestem zainteresowany Rotelem z serii 10. Mam na uwadze RB-1080+RC1082. Staram się to upolować. Ale muszę wam coś powiedzieć. U mnie Rotel z serii 8 a chodzi głównie o dzielony zestaw RB-870BX+RC-850 dynamiką przerastał RA-1070. Choć Maniek postarał się przerobić preamp żeby grało to nie tak sucho jak grało w pierwotnej wersji stanął na prawdę na wysokości zadania. I żałuję że sprzedałem ten zestaw. Co do modelu RA-971/971MKII to tego na prawdę nie da się utemperować żadnymi kablami. Nie ja po prostu nie mogłem znieść tego jazgotu.

 

Dźwiękowo mam odczucie że jednak Ra 970bx gra bardziej pod mój gust.Przestrzennie ,miękko,kulturalnie i czytelnie.

Nie możesz porównywać serii 8 do serii 9. RA-970 i RA-830/840 Bx4 czy BX3 to zupełnie inne granie. Seria 8 ma to do siebie, że brzmi bardziej kulturalnie, a najlepiej sprawdzać to na tych samych głośnikach i sprawdzać dynamikę. Chodzi mi głownie o to czy np. perkusja na miękkich kolumnach brzmi twardo. RA-840BX4 będzie twardsza od jakiegokolwiek wzmacniacza z serii 9. Co do grzania to owszem 830/840 grzeją się niesamowicie, ale taka ich natura. Zdziwiony jestem faktem, że u Ciebie w 24M2 tak dobrze grają te wzmaki. Nie brakuje Ci basu? A może tak lubisz nie wiem:)

 

Posiadam 840BX3 - jestem bardzo zadowolony ale to mój 1szy wzmacniacz stereo.

U mnie kręcenie Bassem i Sopranem nic nie daje - jak jest u Ciebie ?

Dziwne, że się grzeje u Ciebie - wczoraj słuchałem 3 godziny i był ledwie letni :)

Ten model powinien reagować na balans typu ton, sopran, bas i powinien się grzać. Wtopiłeś się kolego.

 

To nie złośliwość po prostu lubię podkreślać niektóre wypowiedzi wykrzyknikami kolego K.....s .

Między złością a złośliwością jest bardzo duża różnica. Więc nie postrzegam cię Arni o żadną złośliwość. Ot tak wyrwało mi się :)

 

Sittek czy pomiędzy RA 06 a 06se są jakieś różnice soniczne ?

Nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wieczorem znalazłem trochę czasu i posłuchałem starych nagrań Perfectu cd Perfect 1977-1991. Wygrał Rotel 840bx 3 oferując dużo góry ,przestrzeni i precyzji. 970 zagrała zbyt miękko i ciepło ale przestrzennie. Jednak zabrakło jej tej radości i precyzji grania rocka jaką zaoferowała 840.

 

 

Zdziwiony jestem faktem, że u Ciebie w 24M2 tak dobrze grają te wzmaki. Nie brakuje Ci basu? A może tak lubisz nie wiem:)

Mam Vienny Acoustics Mozart starą wersję. Mają dwie niskośredniotonowe 14 cm. Głośno nie czadzę ,tak jak napisałem z reguły gałka wzmocnienia stoi ustawiona około 8.30. Dla mnie głośność w sam raz i na brak basu nie narzekam. Siedzę 3,50 m od kolumn na ścianie. Dźwięk wypełnia przestrzeń i odczuwam fizycznie niektóre dźwięki lub niskotonowe pomruki.Oczywiście nie cały czas a tylko jak tak jest w nagraniu.Ja jestem zadowolony i sąsiedzi się nie skarżą że u nich gra moja muza.

Co do regulacji barwy w 840bx3 to oczywiście działa ale dla wielu pewnie na granicy percepcji.Określiłbym ją jako symboliczną ale gdyby działała mocniej to byłoby to ze szkodą dla dźwięku.Nawet w serwisie byłem dla sprawdzenia i powiedzieli że ma wartością zgodnie z specyfikacją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma.

A tu cię kolego zaskoczę. Różnica była, owszem subtelna, ale jednak była. Góra stała się łagodniejsza, bardziej wysublimowana i lepiej zaznaczona, zbliżona już do RA-1520. Idealnie pasowała do RCD-971, gdzie można było wydobyć i usłyszeć więcej szczegółów i uzyskać lepszą przestrzeń.

 

Oczywiście nie na wszystkich nagraniach.

Ja tę różnicę słyszałem na nagraniach Diany Krall oraz Sade.

 

Miałem je oba jakiś czas jednocześnie, dlatego mogłem to zauważyć ( usłyszeć).

 

Oczywiście "moim zdaniem", jakby co :-)

Edytowane przez sittek

Rotel A14, RCD-971 & Dynaudio Focus 140.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

łośno nie czadzę ,tak jak napisałem z reguły gałka wzmocnienia stoi ustawiona około 8.30.

 

U mnie tak samo, jest szczegółowo i głośno. Ogólnie ten wzmacniacz gra do połowy potencjometru.

U mnie w połączeniu z Dali 104.

Ogólnie nad tym 840BX3 to tylko zachwyty są, nie znalazłem negatywnej opinii. Wyczytałem nawet, że to jest najlepiej grający Rotel.

Edytowane przez JedrzeJ1337
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różnica była, owszem subtelna, ale jednak była.

Eee tam. Też mi różnica. Nie słyszałem tych wzmacniaczy, ale tak palnąłem sobie :) Miałem za to RA-04 i 02 słyszałem u kolegi. Dla mnie to było to samo granie, poluzowany bas jakiś taki miękki otwarta góra i nic po za tym. Z serią 0 rozstałem się najszybciej, bo miałem go tylko tydzień. Jak usłyszałem jak gra tak zaraz poszedł na aukcję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chłopaki właśnie stałem się właścicielem nowego A14.

Gdy go rozbujam na Metalice i Slejerku przez najbliższe kilkadziesiąt godzin to dam znać co i jak.

Teraz nastawiam focus na odpowiednie dla niego kolumny, choć powiem, że te małe B&W DM302 to jakieś wariaty, grają jak szalone :-)

Edytowane przez sittek

Rotel A14, RCD-971 & Dynaudio Focus 140.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to zależy jakie kolumny do niego podłączysz, o jakiej impedancji i efektywności.

Na przykład przy 8 omach i 89dB cicho jest do ok. 30-stki ( będzie wtedy takie poranne słuchanie).

I faktyczne granie z kopem zaczyna się w okolicach 50-tki.

 

Jest fajnie bo nie robi się od razu głośno tak jak w poprzednich modelach.

W porównaniu do RA-12 pilot reaguje też trochę szybciej ale torpedy nie ma.

Edytowane przez sittek

Rotel A14, RCD-971 & Dynaudio Focus 140.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Zastanawiam się, czy ra-12 zgrałby się z monitor audio bx5.

Znakomita większość pisze,że bx5 grają podbitymi skrajami pasma. Ja się z tym nie zgodzę. Ale skoro inni tak twierdzą- znaczy to, że raczej powinno to wypalić. Słucham zwłaszcza rocka w różnych jego odmianach, czasem klasyki.

Jako,że bx5 grają na razie grają z Yamahą AX-892 to brakuje mi troszkę średnicy. W związku tym mam pytanie- czy ww. model rotela dodałby średnicy nie ujmując dołu?

Edytowane przez endriuw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obawiam się że tej średnicy będziesz miał zbyt dużo. Będzie za ostro a dźwięk będzie niezbyt dynamiczny.

To nie jest półka dla tego Rotela

Do niego z MA zdecydowanie seria Silver i model 6.

Edytowane przez sittek

Rotel A14, RCD-971 & Dynaudio Focus 140.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurde... Pisałem już raz ... Coś z firefoxem nie tak bo na chrome mogę pisać i się zalogować. Ale co tam.

Sittek - piszesz, że może być za ostro ( znaczy, że rotel sieje górą i basu ma mało ?).

BX 5 są wbrew pozorom kolumnami dynamicznymi ( sprawdzałem niedawno u szwagra, który ma jakiegoš wyższego soniaka

z serii ES i w porównaniu do Yamahy ma mniej basu i piątki grały dynamicznie w ok. 30m.).

Ja zaś pożyczyłem na parę chwil Bowersy 603 i te wogóle mi nie podeszły. Może to tylko moje zdanie, ale te to siały górą i dudniły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z mocno budżetowymi kolumnami Rotele nie pokażą to co potrafią.

Kupowanie kolumn podłogowych za 2000zł do wzmacniacza za prawie 4000zł nie jest najlepszym rozwiązaniem.

Z Rotelami basu nigdy nie będzie za dużo, no chyba że podłączy się padaki bez kontroli. Rotel jest bardzo szybki i nie pozwoli im dudnić.

Rotele z budżetowymi głośnikami będą grały zawsze wyższą średnicą, nie górą, czyli wysokimi tonami, które mają wycofane. Wtedy dźwięk będzie niezbyt przyjemny.

 

Dynamika kolumn jest pojęciem względnym.

Zupełnie inaczej zagrają te MA BX5, a inaczej na przykład Dynaudio Focus 260, choć oba zestawy są dynamiczne.

Rotel A14, RCD-971 & Dynaudio Focus 140.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam w klubie z rotelem RA -870BX. Grać to będzie z kolumnami Castle Knight 3 w sypialni, jako drugi zestaw ale na razie, z racji tego że mój MF KW 250s pojechał do Anglii na wgranie nowego oprogramowania - rotel „zagościł” w moim głównym systemie i spisuje się całkiem nieźle z cabassami iroise 500…. Wprawdzie to nie ta klasa co musical, nie ma masowania bębenków gęstym dźwiękiem wypełniającym cały salon (40m2) ale szczególnie w ostrej muzyce rockowej daje rotel radę…. Na pewno gra lepiej od wychwalanego w prasie nowego creek’a evo 50A a to wzmacniacz obecnie kosztujący około 4tys. Z racji tego, że seria 8 rotela pamięta czasy komuny i trudno znaleźć jakieś porównanie cenowe na papierze, inflacja, przeliczniki walut itp. mam pytanie? Do jakiego sprzętu nowego i ile kosztującego (oczywiście chodzi mi o brzmienie) można porównać RA-870 BX? Ewentualnie inne modele z serii 8 czy 9....? Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RA-970BX to taka łysa wersja najnowszego A14.

Bardzo podobna dynamika, jednakże uważam, że nowy bije na głowę starszego pod względem jakości średnicy i wysokich tonów.

W przypadku A14 wydaje mi się, że Rotel wreszcie sumiennie odrobił lekcje.

Ja na razie nie ma się do czego przyczepić.

Rożnica pomiędzy RA-12 a A14 jest naprawdę duża.

 

Oczywiście do dzielonych 108x, 109x jeszcze mu sporo brakuje, ale w stosunku do RA-1070 ( który jest następcą RA-980BX)

jest już duży postęp. Mogę powiedzieć, że pojawił się model, który godnie zastąpił starego wodza.

Rotel A14, RCD-971 & Dynaudio Focus 140.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście do dzielonych 108x, 109x jeszcze mu sporo brakuje, ale w stosunku do RA-1070 ( który jest następcą RA-980BX)

jest już duży postęp. Mogę powiedzieć, że pojawił się model, który godnie zastąpił starego wodza.

Sittol chcę wiedzieć dwie rzeczy. Czy w A14 jest tak samo zmatowiony środek (gitary bez werwy i jaj ) jak w RA-12 i czy górę też ścieli czy może jest bardziej otwarta ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie, że 14 się udała, jednak jej cena jest bardzo blisko 1570.

Ciekawe czy nie lepiej dołożyć.

Trzeba by przesłuchać obydwa wzmacniacze bo co z tego, że 1570 to większa maszynka skoro dźwięk nie taki jak trzeba. Oczywiście dla mnie. Natomiast z tą ceną to... nie no moim zdaniem jest drogo i tyle. A pilota chociaż zmienili?

Edytowane przez Satori
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sittol chcę wiedzieć dwie rzeczy. Czy w A14 jest tak samo zmatowiony środek (gitary bez werwy i jaj ) jak w RA-12 i czy górę też ścieli czy może jest bardziej otwarta ?

No właśnie jednak coś pozytywnego zrobili. Jak już wspomniałem mam go na razie nie cały tydzień, trzeba go trochę rozgrzać i w dodatku lecę na starych DM302, ale już i na nich jest zdecydowana poprawa w stosunku do poprzedniego.

 

Miałem okazję posłuchać tego wzmacniacza w asyście ProAc Studio 118. Dla mnie REWELACJA. To są kolumny stworzone do tego wzmacniacza. Średnica czyściutka, ale nie nachalna, mikrodynamika wreszcie zauważalna, co ciekawe nie ścięta, ale przyjemna, słyszalna. To zupełnie coś innego jak w starej serii 06 czy 12. Uważam, że dźwięk wszedł w wyższy poziom wyrafinowania. Do tego dynamika i świetnie kontrolowany bas ze sporą różnorodnością. A już podłogówki 148 to dużo wyższy poziom, ta spójność w całym zakresie, nic nie odstaje. Z drogimi i porządnymi kolumnami ten wzmacniacz dopiero pokazuje swoje zalety. Niestety cena dwa razy wyższa niż wzmaka, choć jest to zgodnie z rzemiosłem.

 

A14 nie jest następcą RA-12, to jeden poziom wyżej. Następcą jest A12.

RA-1570? Ma zbalansowane wyjścia, rozdzielane końcówki mocy i preampa.

To sprzęt raczej dla fanów wyższych odtwarzaczy CD, a nie pc-audio, czy bluetootha.

I gra na pewno dynamiczniej i z bardzo dobrą górą, jest bardziej wyrafinowany niż A14, choć różnice są już niewielkie.

Tylko trzeba pamiętać że z budżetówką te wzmaki nie zagrają. One potrzebują bardzo dobrych kolumn.

 

Pilot w A14?

Kształt identyczny, jednak jest dla mnie dużo bardziej ergonomiczny.

Ma dodatkowe przyciski na wzmocnienie, które działa dużo bardziej równo i zdecydowanie.

Jest poręczniejszy i jest ciemny, :-)

No i setupie jest dużo wiecej, niż w RA-12.

 

Teraz szukam do niego fajowych kolumn, jak go wygrzeję i podłączę coś nowego dam znać.

Na razie dostaje ode mnie mocną 4-kę, nawet z plusem.

Rotel A14, RCD-971 & Dynaudio Focus 140.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz szukam do niego fajowych kolumn, jak go wygrzeję i podłączę coś nowego dam znać.

Na razie dostaje ode mnie mocną 4-kę, nawet z plusem.

Dzięki za fajny opis i porównanie do RA-12. Gratuluję zakupu i obyś te fajowe kolumny znalazł ;) No nic, trzeba znaleźć czas i samemu wybrać się do top hifi. A nuż to będzie to ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście nie uważam, że RA-12 to zły wzmacniacz. Jak na swoje pieniądze jest bardzo dobry, z drugiej ręki to już naprawdę okazja.

Nie kupimy za ok. 2000 zł tak porządnie zbudowanej i grającej Integry.

Trzeba dobrać do niego odpowiednio kolumny, niestety wielu ludzi myśli, że to sam wzmacniacz gra.

 

A14 to już wyższa półka i świetnie wypełniła lukę pomiędzy serią 12 a 15.

Brawo Rotel.

Rotel A14, RCD-971 & Dynaudio Focus 140.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Ostatnio przeglądający   1 użytkownik

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.