Skocz do zawartości
IGNORED

Magnetofony szpulowe.


Marek-41
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Kompasem mierzysz ,tylko zaburzenia pola magnetycznego.To daje ,tylko ogólne pojęcie o sile zakłóceń .Manius ma rację.Aby zmierzyć siłę tego pola, potrzebny jest specjalny miernik,ale lepiej nie kłaść taśm na kolumnach.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.Miernik mierzy jednostki nanotesle powyżej 600jest stan zagrożenia,nasze transformatory generują około4000tysiecy.Dla ciekawości nasze serce pracuje na zasadzie sto picotesli czyli wniosek jest jeden,powinniśmy się chroni przed dużym natężeniem pół magnetycznych.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.Miernik mierzy jednostki nanotesle powyżej 600jest stan zagrożenia,nasze transformatory generują około4000tysiecy.Dla ciekawości nasze serce pracuje na zasadzie sto picotesli czyli wniosek jest jeden,powinniśmy się chroni przed dużym natężeniem pół magnetycznych.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-19370-0-58368300-1498374547_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

*Niektórzy to mają problem .

Mój to ok40 taśm na szpulach gotowych do nagrania .

Pojęcia nie mam skąd nagrywać .

Może jakieś łopatologiczne podpowiedzi ?

Skąd .? Jak?. itd.

 

Nagrywac mozna z kazdego zrodla. Aby w pelni wykorzystac mozliwosci magnetofonu/tasmy najlepiej byloby nagrywac z pierwszej kopii matki ale to praktycznie niemozliwe bez odpowiednich znajomosci w studio nagran ale nawet znajomosci w jednym studio nagran ograniczaloby do nagran tylko z tego jednego studia.

 

W praktyce amatorskiej zrodla analogowe to plyty winylowe badz nagrania tasmowe na 7.5ips (19cm/s) albo na 15ips half track (muzyka klasyczna).

 

Dobre cyfrowe zrodla to SACD i DVD Audio no ale to wszystko wiesz sam.

 

zdrowka zycze,

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skąd mogłem - i co mnie interesowało - przegrałem.

A i tak dużo taśm czeka .

 

To zrob liste tego co chcialbys miec i oglos tutaj. Mieszkajac w tym samym kraju (jesli nie miescie) mozna zorganizowac spotkania i wzajemnie sobie pomagajac uzupelnic tasmoteke nagran. Tak jak to sie w PRL'u robilo za moich mlodocianych czasow.

 

zdrowka zycze,

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. A ja kupiłem pięć taśm 'Maxell' UD 35-90. Są nagrane (ponoć raz tylko), i działają super ( autorewers działa bez problemu), nagrane są też ok... tylko muzyka 'nie moja', i właśnie też mam problem co nagrywać? Mimo wszystko klimacik jest... pisząc, non stop spoglądam na Akai, jest śliczny. Słuchajcie, a na czym stoją Wasze sprzęty? mam na myśli jakiś mebel, bo ja chyba coś zamówię u stolarza. Chciałbym, żeby magnetofon stał na wysokości ok. 140-145 centymetrów, pod nim amplituner a jeszcze niżej gramofon... jak jest u Was?, j

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. A ja kupiłem pięć taśm 'Maxell' UD 35-90. Są nagrane (ponoć raz tylko), i działają super ( autorewers działa bez problemu), nagrane są też ok... tylko muzyka 'nie moja', i właśnie też mam problem co nagrywać? Mimo wszystko klimacik jest... pisząc, non stop spoglądam na Akai, jest śliczny. Słuchajcie, a na czym stoją Wasze sprzęty? mam na myśli jakiś mebel, bo ja chyba coś zamówię u stolarza. Chciałbym, żeby magnetofon stał na wysokości ok. 140-145 centymetrów, pod nim amplituner a jeszcze niżej gramofon... jak jest u Was?, j

 

Gramofon powinien stac na bardzo stabilnym meblu na ktorym magnetofon raczej stac nie powinien - szczegolnie jesli chcesz nagrywac z gramofonu na magnetofon uzywajac wkladek MC. Po prostu gramofon moze odebrac troche wibracji z pracujacego magnetofonu jesli konstrukcja regalu nie jest dostatecznie dobra. Latwiej zbudowac dwa stojace blisko siebie regaly a w czasie nagrywania uzywac sluchawek do podsluchu a nie kolumn glosnikowych.

 

pozdrawiam,

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez vik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Latwiej zbudowac dwa stojace blisko siebie regaly a w czasie nagrywania uzywac sluchawek do podsluchu a nie kolumn glosnikowych.

Wtedy nie nagra się efekt mikrofonowy i nagranie z taśmy będzie mniej przestrzenne (w magnetofonie efekt mikrofonowanie nie występuje).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wtedy nie nagra się efekt mikrofonowy i nagranie z taśmy będzie mniej przestrzenne (w magnetofonie efekt mikrofonowanie nie występuje).

 

Oczywiscie, ze nie wystepuje w magnetofonie ale wkladka odbiera wszelkie drgania zewnetrzne jakie do niej docieraja wlaczajac drgania generowane przez kolumny bo teoretycznie nagranie powinno byc wierna kopia zrodla na tyle o ile to mozliwe. Chyba, ze nagrywajacy ma inne cele. Oczywiscie te drgania pochodzace z kolumn mozna zminimalizowac i nalezy jesli chcemy glosno sluchac tego co na plycie bylo nagrane. Podsluch sluchawkowy zupelnie wyklucza wplyw drgan kolumn i co wazniejsze - pozwala na odpowiednio glosny i dokladny odsluch oraz porownania przed i po.

 

pozdrawiam,

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiscie, ze nie wystepuje w magnetofonie ale wkladka odbiera wszelkie drgania zewnetrzne jakie do niej docieraja wlaczajac drgania generowane przez kolumny bo teoretycznie nagranie powinno byc wierna kopia zrodla na tyle o ile to mozliwe.

Ten efekt mikrofonowania zależy od głośności. W skrajnym przypadku i sprzyjających warunkach może doprowadzić do wzbudzenia się gramofonu na skutek sprzężenia z kolumnami. Dlatego ważne jest żeby rejestrację robić przy głośności przy której najczęściej słuchamy, żeby wszystkie efekty dodawane do nagrania przez gramofon nagrały się na rejestratorze (analogowym lub cyfrowym).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Lech36

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Efekt mikrofonowania jest jeszcze oprócz gramofonów nieodłącznie związany z lampami. Mikrofonowanie siatek i innych elektrod w lampach próżniowych również robi swoiste sprzężenie zwrotne. Im głośniej słuchamy na wzmacniaczu lampowym tym efekt sprzężenia poprzez rezonowanie lamp jest bardziej odczuwalny i ma wpływ na ostateczny dźwięk. Dlatego też "chorzy na audiofilię" potrafią słyszeć efekt wymiany stolika pod wzmacniaczem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Lubię kiedy gra muzyka...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Efekt mikrofonowania jest jeszcze oprócz gramofonów nieodłącznie związany z lampami.

Zgadza się, już wielokrotnie zwracałem na to uwagę w innych wątkach. To jedna z cech po której dosyć łatwo można odróżnić wzmacniacz lampowy od tranzystorowego choć jest gorsza cecha generująca różnice, to duża impedancja wyjściowa wzmacniaczy lampowych generująca koloryzacje w złożeniu z kolumną o mocno zmiennej charakterystyce impedancji.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Lech36

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Watek troche kuleje to spytam.

 

Nie wiem jak w Polsce ale zauwazam, ze ostanio na amerykanskim EBay coraz mniej magnetofonow akai (tych z gornej polki) i coraz wieksze ich ceny. Wykruszaja sie czy wlasciciele wola je trzymac? Ja mam tylko mniejsze ale nie zachwycajace akai: gx-77 i gx-215r i troche zaluje, ze niegdys nie zawalczylem o akai gx-646 gdy ceny byly znacznie nizsze. Co na to polscy milosnicvy akai?

 

pozdrawiam,

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez vik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kłaniam się !

 

Analog to analog, dlatego postanowiłem, że nie ma na co czekać i zdecydowałem się na zakup magnetofonu szpulowego.

W związku z tym wydarzeniem, proszę Was o radę. Co kupić ? Nie chcę odpowiedzi na tacy w postaci linku, tylko o porady w języku zrozumiałem laikowi :) szpulowemu.

Czy zainteresować się na początek mniejszymi szpulowcami ( na szpule do 7 cali) czy od razu wejść w świat tych pięknych i dużych 10,5 calowych ?

 

z góry dziękuję za sugestię , myślę ,że z Waszą pomocą coś wybierzemy

 

pozdrawiam - Michał

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Waluch

audiokarma.org

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kłaniam się !

 

Analog to analog, dlatego postanowiłem, że nie ma na co czekać i zdecydowałem się na zakup magnetofonu szpulowego.

W związku z tym wydarzeniem, proszę Was o radę. Co kupić ? Nie chcę odpowiedzi na tacy w postaci linku, tylko o porady w języku zrozumiałem laikowi :) szpulowemu.

Czy zainteresować się na początek mniejszymi szpulowcami ( na szpule do 7 cali) czy od razu wejść w świat tych pięknych i dużych 10,5 calowych ?

 

z góry dziękuję za sugestię , myślę ,że z Waszą pomocą coś wybierzemy

 

pozdrawiam - Michał

 

Jesli postanowiles na serio wejsc na ta sciezka to wybieraj tylko z najwyzszej polki a tam sa same duze.

 

pozdrawiam,

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, szybkie pytanie, czy 10.5" plastikowa szpula wymaga naby ?

konkretnie chodzi mi o taką

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

 

ps. tak, kupiłem magnetofon, pochwalę się jak go wyczyszczę, przygotuję i uruchomię

Dziękuję wszystkim za sugestie (te na PW także) szczególnie krzysiekg1981

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

audiokarma.org

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, szybkie pytanie, czy 10.5" plastikowa szpula wymaga naby ?

konkretnie chodzi mi o taką

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

 

ps. tak, kupiłem magnetofon, pochwalę się jak go wyczyszczę, przygotuję i uruchomię

Dziękuję wszystkim za sugestie (te na PW także) szczególnie krzysiekg1981

.

Szpula pokazana na fotce ma zapinanie tutaj zazwyczaj nazywane motylkiem . Takie zapinki szpul generalnie stosowanie są w małych - szpule do 18 cm średnicy- magnetofonach .

Szpule typu NAb mają duży otwór w środku i do ich założenia i zapięcia stosuje się NAby.Sa stosowane w duzych - 26,5 cm średnicy i wiecej -magnetofonach .. Maszyny typowo studyjne często mają NABy zamontowane na stałe w maszynie .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już mi się rozjaśniło, dziękuję. oj jeszcze długa droga przede mną

Odkręcam i zaciskam 'motylka'

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

aha, szpula z fotki to 26,5 cm

dostałem też drugą taką samą z nagraną taśmą

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

audiokarma.org

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisano już tutaj na ten temat dużo.Wystarczy poszukać.Koncert był niedostępny w czasach , kiedy go produkowano i stąd sentyment.Ceny na rynku wtórnym są zawyżone, a osobiście nie mam zaufania do produkcji z czasów PRL.To, że posiada wiele dobrych podzespołów nie gwarantuje niezawodności,bo w toku uwczesnej produkcji stosowano bardzo elastyczne normy jakości.Najważniejszy był tzw. plan.

Osobiście nie spotkałem w swoim życiu jeszcze w pełni sprawnego Koncerta.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam cisza na forum wszyscy na urlopie?Panowie macie jakiś sprawdzony patent na przegranie kiepskiej taśmy? Mam taką jedną gdzie są dość fajne nagrania,ale niestety tasma dość mocno brudzi.Jak najlepiej ją przegrać aby nie stracić za bardzo na jakości.Pozdrawiam Marian

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taśmę do piekarnika na 6 godzin, temperatura 55 stopni z termoobiegiem. Naprawdę działa. Sprawdzone i stosuje z powodzeniem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Taśmę do piekarnika na 6 godzin, temperatura 55 stopni z termoobiegiem. Naprawdę działa. Sprawdzone i stosuje z powodzeniem.OK ale czy taśma podczas wygrzewania nie po skleja się?jeszcze jedno czy nie warto byłoby rozkręcić szpule, aby lepiej był dostęp do samej taśmy.Dzięki za szybką odpowiedź.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kładę całe szpule kilka na raz. Tylko przydzielam je talerzykami. Po upieczeniu pierwsze przewijanie na wolnych obrotach. Uratowałem tak już kilkadziesiąt taśm. U mnie głównie ampexy maja ten problem. Znaczy miały :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo Dziękuję.Ja mam pare szpul Ampexa jak narazie nic się nie dzieję,ale za to mam problem taśmą revox.Też słyszałem że ampexy nie wytrzymują czasu,a może zle są przechowywane.Kiedyś kupiłem taśmy na giełdzie wyglądały ładniesie a zrywaly się jak papier.A jak z nagraniami czy nic się nie stanie?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo Dziękuję.Ja mam pare szpul Ampexa jak narazie nic się nie dzieję,ale za to mam problem taśmą revox.Też słyszałem że ampexy nie wytrzymują czasu,a może zle są przechowywane.Kiedyś kupiłem taśmy na giełdzie wyglądały ładniesie a zrywaly się jak papier.A jak z nagraniami czy nic się nie stanie?

 

u mnie nagrania nie ruszone... nawet tak uratowałem taśmę wzorcową.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Revox to Ampex.

A to ciekawe bo mam kilka taśm które mają być ponoć ampex,strona zewnętrzna brązowy połysk.W takim razie co to jest za taśma GX35B z jednej strony czarny mat a drugiej brązowa.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.