Skocz do zawartości
IGNORED

Magnetofony szpulowe.


Marek-41
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie. A mi się pojawił kłopot. Mój ' AKAI GX 260d' nagle dziś zwolnił obroty. Robi to na różnych taśmach, czy to długich czy krótkich. Czyściłem wszystkie rolki, przy okazji też głowice spirytusem, i nic nie pomogło. Magnetofon gra za wolno... co jeszcze przeczyścić?, pozdrawiam, j

 

witam

prawdopodobnie pasek na kole zamachowym, capstan, przesunal sie na drugi rowek z inna srednica.

ten magnetofon jest przystosowany do pradu 50Hz i 60Hz i wlasnie predkosc obrotow silnika capstan ustawia sie poprzez zalozenie paska na wlasciwa srednice kola zamachowego.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Ci 'Helloradio' za poradę. Faktycznie pasek się przesunął z jednych kółek na drugie. Trochę się przyglądałem co jest w 'środku' w magnetofonie.... wow, że to wszystko działa. Ostatni raz zaglądałem 'do środka' w około 1988 roku do 'Radmora 5412' - był bardziej nowoczesny.... A mój 'Akai' znowu ślicznie gra. pozdrawiam, j.

P.S. u nas jest coś takiego jak 'pomógł? - jak np. na Elektrodzie?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Ci 'Helloradio' za poradę. Faktycznie pasek się przesunął z jednych kółek na drugie. Trochę się przyglądałem co jest w 'środku' w magnetofonie.... wow, że to wszystko działa. Ostatni raz zaglądałem 'do środka' w około 1988 roku do 'Radmora 5412' - był bardziej nowoczesny.... A mój 'Akai' znowu ślicznie gra. pozdrawiam, j.

P.S. u nas jest coś takiego jak 'pomógł? - jak np. na Elektrodzie?

 

Nie. Tutaj jest inaczej !!!

Pytasz na priv o adres i skrzynkę uzgodnionego trunku podsyłasz kurierem z opcją "ostrożnie". Pamiętaj że liczą się również dobre chęci - inni też chcieli pomóc ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Lubię kiedy gra muzyka...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie do użytkowników Revoxów A77, B77

Czy wymienialiście w swoim egzemplarzu kondensatory ?

Na zagranicznych forach dużo piszą ,że kondy Frako i Rifa nie trzymają po latach parametrów, a nawet potrafią 'pójść z dymem'

Co myślicie na ten temat ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

audiokarma.org

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie do użytkowników Revoxów A77, B77

Czy wymienialiście w swoim egzemplarzu kondensatory ?

Na zagranicznych forach dużo piszą ,że kondy Frako i Rifa nie trzymają po latach parametrów, a nawet potrafią 'pójść z dymem'

Co myślicie na ten temat ?

 

 

warto wymienic napewno kondensatory Rifa, to wlasnie one moga pojsc z dymem (calkiem duzym) i pociagnac/uszkodzic za soba inne elementy. Kondensatory Frako warto pomierzyc i wymienic te, ktore znacznie odbiegaja od parametrow. Natomiast nie spieszylbym sie z wymiana na slepo kondensatorow na plytkach audio jesli oba kanaly brzmia dobrze.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

warto wymienic napewno kondensatory Rifa, to wlasnie one moga pojsc z dymem (calkiem duzym) i pociagnac/uszkodzic za soba inne elementy.

Wymienić warto tylko te kondensatory, które są bardzo stare i mogą wykazywać objawy wyschnięcia, trzeba je sprawdzić. Rifa to firma która należy do jednych z najbardziej trwałych w tej domenie. Oczywiście nie wyklucza to "pójścia z dymem" kondensatorów tej firmy a konkretnie wywalenia zaworu bezpieczeństwa.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Lech36

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiejm jak jest z Revoxami ale jakis czas temu wzialem sie za upgrade pioneer RT-909. wzialem sie za ten magnetofon bo w Audiokarma byl akurat watek o jego odnowieniu czyli rozebraniu calego magnetofonu, wyczyszczeniu calej mechaniki, naoliwieniu wszystkiego co trzeba oraz wymianie elektrolitow i wszystkiego co warto aby magnetofon byl jak nowy.

 

Jeszcze nie skonczylem tego projektu ale powiem, ze pojemnosc niemal wszystkich elektrolitow byly poza tolerancja. Niektorych odchylily sie niewiele ponad dopuszczalne 20% innych nawet ponad 100%. Ale byly takie nieliczne, ktore wartosci nie zmienily poza dopuszczalna tolerancje. Na ile ESR sie zminilo nie moge powiedziec bo nie mam tego typu danych dotyczacych orginalow.

 

W Teac x1000r i akai gx77 wymienilem kilka elektrolitow i co nalezalo bo szwankowaly i tez zaobserwowalem powazny wzrost pojemnosci elektrolitow. Spadek pojemnosci trafial sie w rt-909 ale zadko.

 

pozdrawiam,

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedzi, 'time bomb' Rifa :) wymienione, z uwagi na to ,że łatwo się pracuje przy A77, nad resztą będę sukcesywnie pracował. W torze audio chyba zostawię to co jest, nie chciałbym aby sygnatura dźwięku się zmieniła. Może być ona zasługą wyschniętych kondensatorów ;) ;)

W razie potrzeby pozwolę sobie Was podpytać o meandry obsługi serwisu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Waluch

audiokarma.org

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie proszę o pomoc niedawno kupiłem akai gx 635d niestety jest z nim duży problem.Magnetofon chyba miał właściciela barbarzyńce, uszkodzony potecjometr prawy napęd jakiś krzywy taśma ociera sie bardzo o.

krawędzie szpuli.Tak wychodziło by jakby napęd wystawal powyżej krawedzi panela,jest problem prowadzenia taśmy.Czy może ktoś się orientuje czy jest jakaś regulacja wysokości talerzyka?również sam motylek jest krzywy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-19370-0-42739300-1503587838_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy jest jakaś regulacja wysokości talerzyka?również sam motylek jest krzywy.

Tak- jest regulacja dostępna po zdjęciu drewnianych boczków i metalowych , bocznych osłon. Odległość od spodu talerzyka do chassi powinna wynosić 15mm. Skrzywienia osi talerzyka to b. częsta sprawa w tych szpulakach. Można próbować wyprostować, ale to stal hartowana i nie jest to łatwe. Service manual jest dostępne i zachęcam do przeczytania.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez kotok
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na youtube jest kilka filmow jak serwisowac i naprawiac wybrane usterki gx635, 636 i 646 wlaczajac regulacje poziomu talezy.

 

pozdrawiam,

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie mam pewien problem a mianowicie ostatnio trafiła mi się tasma maxell XLI 2 EE i wszystko byłoby ok , gdyby nie fakt że przy próbie zapisu na nią w tle pozostaje poprzedni... W pierwszej chwili myslałem że cos stało się z głowicą kasującą, ale po zmianie tasmy na zwykłą maxell UD wszystko wróciło do normy. Czyżby mój magnetofon Akai GX - 625 nie radził sobie z maxell XLI 2 ? I drugi problem który mnie nurtuje to czasem podczas nagrywania dochodzi na chwilę do zmniejszenia siły zapisu w jednej ze scieżek po czym wraca do normy. Tutaj też myslałem że to może wina tasmy ale powtórny zapis na tej samej tasmie w tym samym miejscu tego samego utworu był już poprawny... Nie wiem gdzie leży przyczyna - ponieważ nie zdaża się to często i nie za bardzo wiem jak to ugryźć, moźe wystarczy przeczyscić potencjometry regulacyjne zapisu?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie mam pewien problem a mianowicie ostatnio trafiła mi się tasma maxell XLI 2 EE i wszystko byłoby ok , gdyby nie fakt że przy próbie zapisu na nią w tle pozostaje poprzedni... W pierwszej chwili myslałem że cos stało się z głowicą kasującą, ale po zmianie tasmy na zwykłą maxell UD wszystko wróciło do normy. Czyżby mój magnetofon Akai GX - 625 nie radził sobie z maxell XLI 2 ? I drugi problem który mnie nurtuje to czasem podczas nagrywania dochodzi na chwilę do zmniejszenia siły zapisu w jednej ze scieżek po czym wraca do normy. Tutaj też myslałem że to może wina tasmy ale powtórny zapis na tej samej tasmie w tym samym miejscu tego samego utworu był już poprawny... Nie wiem gdzie leży przyczyna - ponieważ nie zdaża się to często i nie za bardzo wiem jak to ugryźć, moźe wystarczy przeczyscić potencjometry regulacyjne zapisu?

 

Przecież GX-625 nie obsługuje taśm EE. EE to są taśmy chromowe lub z innych ferromagnetyków ale o wymaganych parametrach korekcji, prądu podkładu i kasowania jak CrO2.

 

Tak więc wszystko jest ok.

 

Co do drugiej przypadłości to zacznij od zakonserwowania przełączników ścieżek i prędkości jakimś preparatem do styków - kontakt.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez sk-victor

Lubię kiedy gra muzyka...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Lech36

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

EE więc lubiany przeze mnie chrom - Taśma video..

Co ciekawe mam 2 taśmy video które nie grają na żadnym szpulaku.Brak nazwy taśmy .

Szpulomaniakom polecam Phiipsy seri 44 .. od 16 - 19

. Grają super na taśmach video...

Mała uwaga .

Ta seria to małe magnetofony - szpule do 18 cm.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez dulon184
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z nudów ciachnąłem sobie - komuś - Ampexa 706.Fajne szpule w super stanie .

Na ciachanie czekają Ampexy 797 Video.. Szpule również w super stanie .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj po wielu (!) miesiącach odpaliłem A-77. Po długim czasie słuchania flaców via Daphile - boska muzyka ! Zwłaszcza płyta "Melting" Snowy White'a.

Pozdrawiam

W.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Wojtek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie po długiej przerwie :)

Ostatnio dopadłem taką oto maszynę

 

247480.jpeg

247481.jpeg

247482.jpeg

 

Po małej konserwacji i drobnej regulacji działa tak jak trzeba i co ciekawe to na taśmach Video ciętych na ćwiartki gra lepiej niż MDS2412 Aria :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maszyna uratowana przed śmietnikiem :)

Nie żałuję, że po niego pojechałem, co prawda to nie wymarzony M3401SD Koncert, ale i tak fajny.

Chciałbym 3 silnikową i 3 głowicową maszynę, najbardziej właśnie wyżej wymienionego Koncerta, ale niestety to się chyba nigdy nie uda z powodu chorych cen jakie ten sprzęt osiąga. Dlatego coraz poważniej rozważam zakup A77, który co prawda nie wygląda tak fajnie jak Koncert ale technicznie jest mu dość bliski :) Oczywiście interesuje mnie A77 4 track :)

 

P.S. Dulon taśmę Video wyciągasz z kaset i sklejasz aby starczyło na zapełnienie szpuli, czy masz dojście do takowej taśmy na krążkach? Jeszcze w zeszłym roku była na allegro taśma Video na krążkach w moim zdaniem dobrej cenie, niestety obecnie już jej nie ma :(

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciąłem taśmę z kaset - sklejaną i mam również czystą na krążkach 350mm.

 

Ampex 797 Ciachniety. Taśma wideo .półcalowa na szpulach 265.mm Gra typowo dla video , ale jest grubsza od typowej taśmy z kaset.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli to nie tajemnica to powiedz proszę, gdzie zaopatrujesz się w te krążki z taśmą video. Wiem, że były na allegro ale teraz albo ich nie ma, albo nie potrafię ich znaleźć :(

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli to nie tajemnica to powiedz proszę, gdzie zaopatrujesz się w te krążki z taśmą video. Wiem, że były na allegro ale teraz albo ich nie ma, albo nie potrafię ich znaleźć :(

Jeżeli jesteś zainteresowany nabyciem to ja mam osiem krążków o średnicy 350mm jeszcze nie rozpakowanych.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Wszystkich po wakacjach. Mam znowu kłopot z moim 'akai gx260x'. Porozciągał taśmę. Robi to w momencie hamowania z przewijania. Jedyne na czym Go przyłapuję, to to,że: bez taśmy (bez szpul) gdy go włączę nic się nie dzieje (pali się prawa zielona strzałka autorewersu). Jednak, gdy włączę przewijanie do tyłu 'REV' ta lewa rolka, gdzie wkłada się szpulę zaczyna się kręcić (prawa gaśnie a zapala się lewa strzałka autorewersu), i cały czas ta rolka się mocno kręci. Gdy natomiast włączę klawisz 'FWD' (przewijanie w prawo) to ta rolka przestaja się kręcić (lewa gaśnie, a zapala się prawa zielona strzałka). - To samo powoduje wyłączenie i włączenie magnetofonu na ponad 5 sekund. Jeszcze jedna sprawa, to to, że :gdy włączone jest przewijanie w lewo, to gdy wcisnę klawisz start odtwarzania w lewo 'RWD', to kręcąca się lewa rolka wyraźnie przyśpiesza (pali się lewa zielona strzałka), a gdy wcisnę klawisz start odtwarzania w prawo 'F.FWD', to hamuje lewa rolka, a zaczyna kręcić się prawa rolka... na oko w środku jest ok... co robić, j

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co robić, j

rozebrac przeczyscic ( wypsikac kontaktem ) przełączniki start przewijanie lewo prawo , są to przełączniki dwubiegunowe zwierno rozwierne mają po 3 styki kazdy to na początek daj znac czy pomogło

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez tomaszinkaso
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.