Skocz do zawartości
IGNORED

Klub kolumn Akustyka.


nautilus81
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Szkoda tylko ,że firma akustyk nie opracowała żadnego projektu do słabych ,tzn. o małej mocy wzmacniaczy lampowych

A co z RR/RD22?

Jedyne ograniczenie - jeśli to prawda - to wielkość pomieszczenia odsłuchowego.

Pozostałe parametry - 90 dB i 8 ohm - do lampy świetnie pasują.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Tak sobie przypadkiem zajrzałem i w awatarku aramona zobaczyłem piękny widok ;)

 

aramon,

jak napiszesz, że to Twoja żona, to większość żonatych chłopaków od dzisiaj śpi na kanapie w salonie :D

Roksan Caspian M1 CD (mod.SonusOliva) => Roksan Caspian M1 NG => Dynaudio Focus 160

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość masza1968

(Konto usunięte)

zgadza się ;-).jednak bardziej mnie nurtuje co jest nie tak u mnie że dzwięk fruwa tylko między kolumnami-nic na boki.

 

Na to może mieć wpływ wszystko. Odtwarzacz, wzmacniacz, kable, ustawienie kolumn, akustyka pomieszczenia.

 

Czy przed zakupem Akustyków miałeś inne kolumny z tym samym sprzętem towarzyszącym? Jeśli tak, to jaka była wówczas scena?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie ważna jest informacja że kolumy potrafią zagrać na boki więc jest sens poszukiwań przyczyn.Fakt przeraża mnie słowo wszystko -niemniej postaram dociekać metodą prób... oczywiście w miarę swoich mozliwości.Pokój ma ok 16 m/2 z całkowitą dowolnością ustawienia i nie jest zagracony.Ustawienie na dłuższej scianie (gdzie po bokach kolumny miały dobre 1,5m miejsca z tyłu ok 0,6m też bez zmian).Są to moje pierwsze poważniejsze kolumny więc wielkiego punktu odniesienia niestety nie mam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście eksperymentowałem z ustawieniem na wszelkie sposoby gdy były na dłuższej ścianie wysunąłem je prawie na metr (licząc oczywiście o tyłu kolumny).Ustawione w układzie trójkąta równobocznego (baza 2,20).Postaram się dokonać jakiś prób sprzętowych.Po za tym dodam że kolumny grają przejrzyście w dobrej rozdzielczości ,bas potrafi zejść nisko tu wszystko jest ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wysunąłem je prawie na metr (licząc oczywiście o tyłu kolumny)

 

ustawiłeś od ściany na metr od tyłu kolumn?

i uważasz to za oczywistość?

 

to chyba nie tak....liczy się od frontu kolumny i to jest oczywistość

w końcu kompletny system:)             Geodezja - Geologia - Górnictwo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość masza1968

(Konto usunięte)

ustawiłeś od ściany na metr od tyłu kolumn?

i uważasz to za oczywistość?

 

to chyba nie tak....liczy się od frontu kolumny i to jest oczywistość

 

Masz racje, liczy się od płyty czołowej ale akurat w tym przypadku nie ma to znaczenia. Kolega jak widać ma kłopoty z akustyką pomieszczenia a no to łatwej rady nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zgadza się ;-).jednak bardziej mnie nurtuje co jest nie tak u mnie że dzwięk fruwa tylko między kolumnami-nic na boki.

 

Kwestia ustawienia kolumn w dużej mierze. Proporcje 2.2 które zastosowałeś wcale nie są uniwersalne, ten przepis pochodzi ze stron Audio Physics o ile pamietam i dotyczy bardzo niektórych kolumn, w raczej duuużych pomieszczeniach. U mnie - te same paczki grają między kolumnami, albo na boki(model HDX3) - w zależności od ustawienia, poprzednie RD1 też się tak zachowywały.

Próbowałeś na "too much rope" Watersa z płyty "amused to death"?

Jeśli ten dźwięk przejeżdzającego, hmm...czegoś :) masz od kolumny do kolumny, to faktycznie źle. Ale jeśli dźwięk wyraźnie zaczyna się w oddali daleko poza linią kolum, przejeżdża Ci przed nosem i odjeżdza w siną dal znów daleko za kolumnami tyle że z drugiej strony- to raczej wszystko ok.

Albo inaczej. Tak jak masz ustawione teraz - daj coś MONO. Powinieneś słyszeć większość dźwięków(Poza bezkierunkowym basem) dobiegające z jednego punktu, powinieneś móc go wskazać palcem. Jeśli jest inaczej, dźwięk jest nieostry, "przyklejony" do kolumn - no to czeka Cię ciężka praca nad ustawieniem paczek :)

 

Jancio

 

p.s.

to pomoże wyznaczyć to i owo, przede wszystkim sprawdź (kalkulatorem 8) czy kolumny nie stoją na liniach modów :

 

http://www.acoustic....ulator1.en.html

http://www.acoustic....ulator2.en.html

http://www.acoustic....ulator3.en.html

http://www.acoustic....ulator8.en.html

Edytowane przez Jancio

Of course, equalizers are an absolute heresy - so go ahead and burn me at the stake(Thorsten Loesch).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki za sugestie na pewno będę dalej próbował (ale czuje że polegne).zastanawiam się czy głosnikowe kable Linn k 20 mogą psuć mi tu trochę reprodukcję dzwięku odbiegają od reszty przynajmniej cenowo.

 

Na pewno kable to ostatni element, który powinieneś brać pod uwagę..

Edytowane przez elvis512
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 4 tygodnie później...

Cześć

 

ciekaw jestem czy ktoś słuchał tej konstrukcji - i może coś o tym napisze

 

PS

 

Jak tam AR3 grają już? - bo też jestem ciekaw:)

 

No właśnie jeszcze nie grają... :o(

Czekam już trzy miesiące i nerwowo przebieram nogami. Stare kolumny sprzedałem 2 miesiące temu, pożyczyłem na przeczekanie jakieś stare Tonsile od znajomego, ale słuchać tego ciężko, tak więc obecnie głównie słuchawki. Prawdę mówiąc, 3 miesiące oczekiwania przyprawia mnie niemal o nerwicę ;o)

Jak tylko je odbiorę, to nie omieszkam zapisać się do klubu.

Co do NE3, to z ich opisu wynika, że Akustyk ma jeden egezmplarz wykonany, tak więc odłuch byłby chyba możliwy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie jeszcze nie grają... :o(

Czekam już trzy miesiące i nerwowo przebieram nogami. Stare kolumny sprzedałem 2 miesiące temu, pożyczyłem na przeczekanie jakieś stare Tonsile od znajomego, ale słuchać tego ciężko, tak więc obecnie głównie słuchawki. Prawdę mówiąc, 3 miesiące oczekiwania przyprawia mnie niemal o nerwicę ;o)

Jak tylko je odbiorę, to nie omieszkam zapisać się do klubu.

Co do NE3, to z ich opisu wynika, że Akustyk ma jeden egezmplarz wykonany, tak więc odłuch byłby chyba możliwy.

 

Słuchałeś AR3 przed zakupem czy kupiłeś "w ciemno"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchałeś AR3 przed zakupem czy kupiłeś "w ciemno"?

 

No, nie słuchałem. Tych konstrukcji powstało tylko 8 czy 9 (wraz z moją), tak więc szanse na odsłuch są żadne.

Ale myślę, że ryzyko jest tego warte...

Na pewno nie omieszkam się podzielić wrażeniami, ale jeszcze muszę niestety poczekać dwa tygodnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, nie słuchałem. Tych konstrukcji powstało tylko 8 czy 9 (wraz z moją), tak więc szanse na odsłuch są żadne.

Ale myślę, że ryzyko jest tego warte...

Na pewno nie omieszkam się podzielić wrażeniami, ale jeszcze muszę niestety poczekać dwa tygodnie.

 

czas oczekiwania jak na dobre auto, chyba że zamówiłeś w kolorze Ferrari Red :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, nie słuchałem. Tych konstrukcji powstało tylko 8 czy 9 (wraz z moją), tak więc szanse na odsłuch są żadne.

Ale myślę, że ryzyko jest tego warte...

Na pewno nie omieszkam się podzielić wrażeniami, ale jeszcze muszę niestety poczekać dwa tygodnie.

 

już zazdroszczę tych kolumn, ostatnio słuchałem atc scm40 było ciekawie, a podejrzewam że z twoimi będzie jeszcze lepiej

 

pozd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Zainteresował mnie temat możliwości złożenia samemu (bądź zlecenia tej roboty) własnego zestawu głośników do zestawu stereo. Na chwilę obecną jestem "w lesie" i zastanawiam się czy to aby na pewno dobry pomysł, zakładając że nie mam w tym żadnego, najmniejszego doświadczenia. Właściwie to w ogóle zaczynam swą przygodę z audio. Zaopatrzyłem się na początek w okazyjnie kupiony, trochę może impulsywnie i nieprzemyślanie wzmacniacz Rotel RA-06 i gramofon DUAL 505-4. Nawet nie chcę wspominać na jakich głośnikach to teraz gra, bo wstyd ;) Jeśli chcecie się pośmiać - sprawdźcie mój profil

 

Do wydania mam około 2-3k na głośniki i okablowanie. Jak patrzę na ceny ze strony internetowej akustyka, to widzę że stać by mnie było tylko na HDX1 / DSD2 / WX32 i to w opcji pierwszej. Do końca nie wiem czego mam się spodziewać po tej opcji - to jest jak dalece będę musiał zmierzyć się ze złożeniem poszczególnych części do kupy. Wolałbym nie zostać z elementami układanki, których nie jestem w stanie ogarnąć lub co gorsza, zniszczonymi przeze mnie w wyniku nieudalnych prób złożenia. Co myślicie o takiej sytuacji? Lepiej sobie darować, czy walczyć samemu w domowym zaciszu lub przy jakiejś pomocy doświadczonych, warszawskich i życzliwych specjalistów (o ile te epitety nie są całkowicie rozdzielne)?

 

Pozdrawiam,

 

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Zainteresował mnie temat możliwości złożenia samemu (bądź zlecenia tej roboty) własnego zestawu głośników do zestawu stereo. [...]

Do wydania mam około 2-3k na głośniki i okablowanie. Jak patrzę na ceny ze strony internetowej akustyka, to widzę że stać by mnie było tylko na HDX1 / DSD2 / WX32 i to w opcji pierwszej.[....]

Co myślicie o takiej sytuacji? Lepiej sobie darować, czy walczyć samemu w domowym zaciszu lub przy jakiejś pomocy doświadczonych, warszawskich i życzliwych specjalistów (o ile te epitety nie są całkowicie rozdzielne)?

Pozdrawiam,

Piotr

 

Największym problemem(gotowych projektów znajdziesz w sieci mnóstwo) w przypadku gotowego projektu - będzie wykonanie skrzyń(albo znalezienie kogoś kto wykona w rozsądnej cenie).

Skoro interesuje Cię DIY, to znaczy że przemawia do Ciebie idea "max jakości za min pieniędzy".

Albo po prostu chcesz mieć coś co w wersji "sklepowej", zapatrzone w odpowiedni znaczek, kosztuje niewspółmiernie dużo(do oferowanego dźwięku).

Tak czy inaczej, wydaje mi się że nie ma sensu skupiać się na najtańszych projektach.

Jak masz kupić najtańsze - to lepiej kup używane, a lepsze. Poważnie.

A co do samych projektów.

WX32 wygląda w miarę obiecująco, choć dla mnie taka "górka na basie" zwyczajnie nie jest do zaakceptowania.

Ale moje gusta/doświadczenia z Akustykami nie mają znaczenia, ma grać Tobie :)

Fajnie byłoby zacząć od czegoś przyzwoitego, ja zacząłem od RD12(wtedy jeszcze RD1) i uważam że na pierwsze dwa, trzy lata - jak znalazł :)

Cena gotowych, delikatnie mówiąc, taka sobie.

Ale może Cię zainteresuje to samo z grubsza, ale taniej?

http://www.madisoundspeakerstore.com/2-way-speaker-kits/zaph|audio-zrt-2-way-revelator-tower-complete-with-cabinets-pair/

Detale konstrukcji tutaj :

http://www.zaphaudio.com/ZRT.html

 

Od siebie mogę tylko dodać, że jeśli chcesz sprowadzić cenę w dół o jakiś 1.000(złotych) w dół, to zupełnie śmiało możesz zamienić głośnik Scan-Speak D3004/6600 na Sb acoustics SB29RDC-C000-4, bez modyfikowania zwrotnicy (ewentualne dopieszczenie).

Ogólnie ten głośnik jest znany jako "prawie tak samo dobry" jak air circ 6600, pomiary pokazują że nie tyle prawie co zasadniczo 6600 przewyższa go tylko na dolnym skraju, co w przypadku odcięcia w okolicach 3KHz i tak nie ma znaczenia.

Możesz też użyć vifę xt25bg60, ale ten jest od obu powyższych wyraźnie gorszy.

 

Myślę że warto dozbierać budżetu do tej konstrukcji, jeśli brakuje. I od razu mieć "coś".

Ja zacząłem u Akustyka od RD1 i miałem je 3 lata. Te kolumny wysoko podnoszą poprzeczkę, dają niezłe pojęcie jak dobre głośniki powinny grać. Dla wielu to jedna z najlepszych obecnie konstrukcji 2-way.

 

A samodzielne robienie jak nie masz żadnych doświadczeń, odradzam. Jak już - to zlecenie wykonania.

 

Jancio

 

p.s. kablami się przejmuj lub nie, wedle gustu :)

Kable (zwłaszcza interkonekty i głośnikowe) to kwestia religijna. Jedni wierzą że kable grają(ale nie potrafią tego udowodnić, mimo wyznaczonej za taki wyczyn nagrody $1mln przez fundację Randy-ego), inni nie i traktują je jako "biżuterię dla audio".

Tak czy inaczej, aby się przejąć drutami, najpierw musisz mieć co nimi zapiąć.

Edytowane przez Jancio

Of course, equalizers are an absolute heresy - so go ahead and burn me at the stake(Thorsten Loesch).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.