Skocz do zawartości
IGNORED

SOHA CLONE MK III - projekt PCB


Robertinus
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie !

 

Koledzy od 2 lat (no - z przerwami) męczę sie z odpaleniem SOHA II - wzmacniacz jest polutowany, ale grać nie chce. Nie mogę poradzić sobie z jego wyregulowaniem i odpaleniem (w zasadzie to tylko jednego kanału - drugi jest chyba OK). Być może coś źle wlutowałem i teraz d..a blada. Chciałbym zlecić komuś, kto uruchomił ten wzmacniacz, jego odpalenie... za rozsądne wynagrodzenie. Mogę go wysłać, chociaż najlepiej, gdybym go zawiózł (często bywam w innych miastach).

Jestem z okolic Bydgoszczy. Proszę osoby, które mogłyby podjąć się tego zadania o kontakt emailowy na priv.

Przepraszam za zaśmiecanie tematu - ale to chyba najlepszy sposób umieszczenia tego ogłoszenia.

 

Pozdrawiam

 

Simonto

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 4 tygodnie później...

Mam pytanie odnośnie regulacji tego wzmacniacza. Jako, że nie jestem elektronikiem mogą one wydać się śmieszne, ale co tam. Od tego jest przecież między innymi to forum - aby się uczyć. Dlaczego w instrukcji regulacji zalecane napięcie anodowe to ok. 60V skoro większość lamp pracuje nominalnie z większymi napięciami? Mam lampy 12au7a RCA Clear Top i 8514a Westinghouse. Jak powinienem wyregulować wzmacniacz, aby je optymalnie wykorzystać?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejna wersja, mk4, miała rozwiązać ten problem. A kwestia nie jest banalna, bo większe napięcie anodowe (i większe prądy katodowe) oznaczają duży wzrost wymagań na elementy i większe grzanie się stabilizatorów...

 

Zerknij na końcówkę wątku mk3, jest tam trochę rozważań na temat mk4.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ECC82 jest lampą, która lubi trochę większe napięcie. Osobiści optimum dla niej znalazłem dla ok. 140V 10mA. Oczywiście w SOHA jest to nie możliwe, ale w końcu to w niej zaraziłem się tą wspaniałą lampą. W mojej SOHA II ustawiam max. prądu jaki się da wycisnąć w obydwu kanałach i maksimum sensownego napięcia (lekki zapas na stabilizacje żeby nie brumiało) i to jest chyba około 90V przy moim transformatorze.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 miesiąc temu...

Witam

Temat ostatnio strasznie ucichł, a to niedobrze:) U mnie powoli widać koniec montażu MKIII, pozostał jedynie problem transformatora i 3W rezystorów, w związku z tym pytanie, jak wielką profanacją będzie zastosowanie dwóch transformatorów? Osobny 2x15 ok 100W bo takim dysponuję i osobny na 75-80V jeżeli wogóle uda mi się gdzieś taki zdobyć. Ostatnie ceny transformatorów nie zachęcają po prostu do rozwiązania eleganckiego, którym na pewno jest jeden transformator spełniający konkretne wymagania.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Temat ostatnio strasznie ucichł, a to niedobrze:) U mnie powoli widać koniec montażu MKIII, pozostał jedynie problem transformatora i 3W rezystorów, w związku z tym pytanie, jak wielką profanacją będzie zastosowanie dwóch transformatorów? Osobny 2x15 ok 100W bo takim dysponuję i osobny na 75-80V jeżeli wogóle uda mi się gdzieś taki zdobyć. Ostatnie ceny transformatorów nie zachęcają po prostu do rozwiązania eleganckiego, którym na pewno jest jeden transformator spełniający konkretne wymagania.

Stosuję takie rozwiązanie i uważam za lepsze niż eleganckie trafo pojedyncze.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

gqsoft, 5 Gru 2009, 14:34

 

Tak, to prawada, źródła napięciowe i prądowe powinny być na innych tranzystorach, wstępnie myślałem o KSA992 zamiast BC560, a KSD1616 (lub KSD471A ew. zamiast BC550C w źródle prądowym.

To raczej dość "ezgotyczne" wyroby (Fairchild) i na razie nia mam ich skąd wziąć aby przeprowadzić testy dla większych napięć.

Z pewnością w MKIV powinna być już możliwość ustawiania napięcia anodowego na pozomie 150V, dało by to szansę takim lampom jak chociażby 6N2P.

Już teraz przy ustawienu napięcia na poziomie 90V nie mam praktycznie problemu z zabezpieczeniem, przekaźnik nie załącza się nawet przy dość energicznym pręceniu gałą.

Inna sprawa, że dość starannie dobrałem lampy (6N2P-EW) na których testuję ten problem - napięcie siatki jest na poziomie -1,45/-1,5V. Nie zauważam żadnych zniekształceń, choć sygnał z NOS DAC jest na poziomie lekko ponad 2V.

 

 

Zamiast Q1, Q2 nie sprawdzi się MJE350? Bo według mnie nie ma po co tak kombinować z tranzystorami co nie można ich dostać w Polsce. Tylko większa cena całości układu. A co proponujesz wstawić za Q3 i Q4 z dostępnych tranzystorów?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez MariuszElektronik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 miesiąc temu...

Witam wszystkich po raz pierwszy na forum. Dostałem od znajomego zadanie "obudowania" jego MKIII. Niestety pracowałem już na wykonanej płycie, stąd wiele kompromisów w obudowie. Cieszę się tylko, że udało mi się wykonać obudowę pasywną, bez wentylatora. No ale niech zdjecia mówią za mnie :)

 

soha1.jpg

 

soha2.jpg

 

soha3.jpg

 

soha10.jpg

 

Kilka innych zdjęc pod tym adresem:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Mam nadzieję, że się spodoba :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie.

Gdyby gdzieś można było znaleźć wzór płytki tej hybrydy, to chętnie bym ją zrobił.

Swego czasu było mnóstwo zachwytów nad tym projektem, a jak jest dzisiaj?

Może odezwał by się ktoś, kto zbudował ten wzmacniacz, używa go i podzielił by się swoimi uwagami.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 miesiące temu...

Witam wszystkich

chciałbym zrobić sobie taki wzmacniacz czy są dostępne jeszcze gdzieś płytki i cały opis elementów czy może jest już jakaś nowsza wersja tego wzmacniacza??

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 3 tygodnie później...

Szanowni koledzy,

 

Wobec fak'tu pojawienia się na znanym portalu aukcyjnym przedmiotu,

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

który wprost narusza dobra autora layoutu, opracowanego na potrzeby DIY tego wątku, zmuszony jestem jeszcze raz oświadczyć, że nie zezwalam na publikowanie, oraz odstępowanie gotowego projektu w całości lub w części w celach zarobkowych osobom trzecim.

Wszystkim osobom, którym swego czasu udostępniłem mozaikę na ich prośbę - do samodzielnego wykonania PCB, takie zastrzeżenie przesłałem drogą mejlową wraz z projektem.

Jednocześnie informuję że projekt może zostać udostępniony ma tym forum, ale wyłącznie na zasadach określonych powyżej.

 

...informacja dla zainteresowanych PCB:

Zakład wykonujący swego czasu wersję MKIII dysponuje kliszami do ich produkcji,

można zatem zamówić za moim pośrednictwem prawie dowolną ilość po tzw kosztach, czyli Non Profit.

pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popatrz jaki wrzód się trafił...

 

Dobrze, że to wychwyciłeś. Tam jest link do tej strony więc już tak nikt nie da temu naciągaczowi zarobić.

Ponad to posłużył się moim opisem (skopiowanym z mojej aukcji), napisałem więc do Allegro, mam nadzieję, że zrobią z nim porządek.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
No szkoda bo projekt bardzo ciekawy również miał powstać projekt MK IV.

 

Prototyp MKIV jest gotowy i pracuje u jednego z kolegów. Dopracowywane są poszczególne moduły w trosce o jakość brzmienia i niezawodność działania.

Nie chcemy przecież aby powtórzyła się historia z klonem rudiego, który powstał z marszu i był po prostu niewypałem...

Nie jest wykluczone, że działający MKIV zostanie pokazany na forum jeszcze w tym roku.

 

Popatrz jaki wrzód się trafił... Dobrze, że to wychwyciłeś. Tam jest link do tej strony więc już tak nikt nie da temu naciągaczowi zarobić. Ponad to posłużył się moim opisem (skopiowanym z mojej aukcji), napisałem więc do Allegro, mam nadzieję, że zrobią z nim porządek.

 

..Rob, nie śledzę na bieżąco wszystkich wątków dot. MKIII, ale wyjątkową czujnością wykazał się jeden z naszych forumowych Kolegów, któremu tą drogą jeszcze raz dziękujemy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam kolegę Luiis i Robertinus ,moje zamierzenia nie miały na celu rozpowszechnianie projektu w celach zarobkowych , a sprawdzenie czy jest zainteresowanie i jaką kwotę jest gotów zapłacić, aukcje obserwowało

wielu użytkowników serwisu pytań też sporo , aukcje były wystawione od 19.06.2012r.. Pominołem fakt zakupienia projektu nie zapłaciłby ani grosza mam pieniądze .

Przyznaję że pomysł był dość kontrowersyjny , nie uważacie Panowie aby na tym forum udostępić oczywiście przez autora dla wszystkich projekt tego znakomitego wzmacniacza ,tymbardziej że wersja MKIII wypaliła.

Proszę kolegów o potraktowanie zamierzenia nie zamierzonym i nieidącym w dalszym kierunku.

 

Z poważaniem Paweł B.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Przeprosiny przyjęte (piszę w swoim imieniu).

Jednocześnie potwierdzam moją propozycję którą przedstawiłem koledze mejlem, PCB jest do zamówienia na tym forum po kosztach w dowolnej ilosci.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok 20PLN netto za 1 dcm2. Minimalna ilość 2 szt.

Czyli jakieś 75 PLN brutto/szt

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Luiis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 miesiąc temu...

Czy w zasilaniu zamiast LT337 i LT317 można zastosować LM337 i LM317 ?

Będzie jakaś znaczna różnica ?

LT nie mogę nigdzie znaleźć

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy w zasilaniu zamiast LT337 i LT317 można zastosować LM337 i LM317 ?

Będzie jakaś znaczna różnica ?

LT nie mogę nigdzie znaleźć

Możesz zastosować dowolne stabilizatory z serii 317 i 337, również LM317 i LM337. TL mają mniejsze szumy, ale mogą być trudno dostępne i są kilkakrotnie droższe.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.