Skocz do zawartości
IGNORED

Nowy zint.wzm.mocy klasy A-A/B.[Q-Audio]


darkul

Rekomendowane odpowiedzi

Cwiczylem duzo stabilizatorow,lecz TL431 w TO92 sa najbardziej optymalne.

Duza precyzja,niska impedancja i dobre warunki dynamiczne plus smieszna cena predysponuja TL do powszechnego stosowania.Po za tym wersja TO92 latwo zainstalowac do fetow mocy,w celu komp.temperaturowej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a może połączyć ten projekt z projektem przedwzmacniacza a wlasciwie potencjometru cyfrowego na PGA2310...

koncowke mam czekam teraz na probki pga... jak dojada dam znac jak to chodzi... a moze ktos juz to slyszał?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wtedy proponuje dac mniejsze wzmocnienie we wzmaku.Rezystor NFB do masy zmienic na wartosc np.1 kOhm,czyli ok.+11V/V.Lub 2 kOhm=ok.+21V/V.Wzmak bedzie szeroko przenosil pow.400kHz ze spadkiem.

I zyskamy tez lepszy DF.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 3 tygodnie później...

zrobiłem, działa. co paprawiałem to było gorzej - wychodzi że projekt autora jest optymalny (zrobiłem tylko mniejszy zakres polaryzacji tranzystorów żeby było łatwiej). warto teraz posprawdzać jaki wpływ ma jakość kondziorków - nie dyskutuje tu z opiniami ortodoksów po prostu trzeba spróbować. a .... ważne - zrobiłem go na płytce Veterana i buczało. ale pewnie to maja wina bo chciałem od razu z zasilaczem, mostkiem i wszystkim, może gdzieś sie walnąłem. zmontowane pająkim ze srebrzanki ,ma w sumie dużo prostrze i krótsze połączenia, ale to nie jest Vina weterana(z całym szacunkiem), że z płytka tak. po prostu układ tak prosty jak ten jest jakby predystynowany do takiego wykonania. potrzebowałem na szybko czegoś do słuchania i musze przyznać Darkulowi że gra to ładniej duzo niz "coś na szybko do słuchania"

Dzięki autorze!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaczynam przenosić wzmacniacz na płytkę, bo nie lubię pająków. Na płytce PR`ek ma suwak na skraju obudowy, natomiast we wszystkich sklepach u mnie są precyzyjne Pr`ki ale suwak mają po środku. Czy można dostać takie PR`ki z suwakiem na skraju obudowy i ewentualnie gdzie, bo chyba nawet w TME takowych nie widziałem ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Jakkolwiek będzie - będzie inaczej, aniżeli sobie wyobrażamy - ponieważ między Dobrem a Złem znajdujemy się w życiu i w świecie

wielowymiarowym,w którym dokumentnie pomieszane jest Przypadkowe z Nieuchronnym."(S. Lem 1999)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jest lipa na płytce, co gorsza suwak raz jest w jednym skrajnym położeniu a drugim razem w przeciwnym -może veteran planował robić przejściówkę :). Kurna ... to chyba może rozryźć tylko projektant i powiedzieć co miał na myśli.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Jakkolwiek będzie - będzie inaczej, aniżeli sobie wyobrażamy - ponieważ między Dobrem a Złem znajdujemy się w życiu i w świecie

wielowymiarowym,w którym dokumentnie pomieszane jest Przypadkowe z Nieuchronnym."(S. Lem 1999)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja tam powyginałem trochę nogi i było ok. ale i tak układ polaryzacji tranzystorków bez druku właściwie nie ma w ogóle długich połączeń.może jeszcze nie ten etap ale im krócej tym lepiej,czy ktoś próbował z innymi tranzystorami jak to gra.darkul- wypowiedz się jeżeli można. wiem,żeś wróg a klasy, ale twój układ pozwala zrobić wszystko prawie z tranzystorami końcowymi (może tak 2SK1530/2SJ201)?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

By regulacja byla precyzyjna to uzywajcie helitrimow.Pamietajcie o ich skreceniu do minimum,bo mozna utluc feta!

Pamietajcie by dobierac fety N i P wartosciami drenu.

Kondziorek miedzy stopniowy moze byc 47uF zamiast 100uF.

Obecnie mam duzo roboty stad moje sporadyczne wpisy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

darkul - litości ! - powiedz trochę szczegółowiej o tym jak dobierać wartości prądów drenów. Coś tam wiem na ten temat ale chciałbym jednak mieć pewność że kumam to co miałeś na myśli w tym krótkim wpisie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Jakkolwiek będzie - będzie inaczej, aniżeli sobie wyobrażamy - ponieważ między Dobrem a Złem znajdujemy się w życiu i w świecie

wielowymiarowym,w którym dokumentnie pomieszane jest Przypadkowe z Nieuchronnym."(S. Lem 1999)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O"kay

Najpierw wybieramy slabszy fet np.o wartosci 0.1 Ohm,pojemnosci zlacza ok.2nF[wiadomo im mniejsza wartosc tym lepiej].To bedzie fet w zakresie wartosci ok.15 do 20A.No i dobieramy Fecika z k.N.

A i tak pamietac trzeba o tym ze napiecia V GS w N i P beda sie roznily bo to wynika z technologii.

W doborze tranzystorow pomagaja eksperymenty.

Niestety glowna wada fetow jest ich zrorznicowane V Gs.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>darkul

piszesz że dla Ciebie fety zaczynają sie od 20A ale nie zauważasz, że te proponowane nieśmiało przez mnie maja pojemność wejsciowa rzędu 900pF a to dużo mniej niz 1,3nF dla tych IRF. Czy to nie istotniejszyparametr?Sprzęgnąłem stopnie polipropylenami 4x22uF na moje ucho jest lepij na dole.Niestety nie mam czym pomierzyć parametrów, żeby mieć jakieś miarodajne wyniki.

pozdo:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamietaj ze im wiekrze prady feta tym ma mniejszy RDS ON,a to slychac!

Np.brzmieniowo IRF540/9540 sa znacznie lepsze od 530/9530,to glownie zasluga RDS ON[ich wyd.pradowej]

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

heh

poczytałem, pomyśłałem, niedoczekałem się na próbki z NAtionala, zamówiłem więc z texasa:]

szkoda mi kasy gdybym miał je przypadkiem spalić :]

 

a teraz do rzeczy - czy do tego wzmaka - lub raczej jak - zrobić układ zasilania subwoofera?

bo wzmak jest stereo, jednakże docelowo interesowało by mie żeby w jednej skrzynce zamknąć tego wzmaka+wzmak do suba.

czy może wystarczy kupić pojedyncze trafo, dać filtr i zrobić trzecią taką samą płytkę???

jednakże chciałbym też aby dało się odłączyć to wyjście na sub, w momencie jak wzmak będzie używany tylko do stereo.

co myślicie o tym i jak byście to rozwiązali??

aha - i OPA552 są dwie wersje PA i UA.

którą wybrać? obie zamówiłem.

 

napiszcie coś bo we wtorek się będę wybierał powoli na zakupy, bo mam nadzieje że Texas mi przyśle próbki, a wszystkim przysyłąją :]

tak w ogóle napisali mi że próbki dostanę dopiero 9 maja :(:(: zawsze tak piszą???

 

to było tak na marginesie, a teraz czekam na propozycje co do tego jak tam załączyć wejście na suba,

lub jakieś inne rozwiązanie jak zrobić zestaw stereo+sub. chociaż jednak wszystko w jednym by mnie najbardziej interesowało.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

darkul

masz pełną racje, zrozumiałem to rano. wychodzi na to że prąd fetów ma najwieksze znacznie we własnościach sonicznych. chociaż, hmmm. trzeba by porównywać i potem zdecydować, tutaj niestety jestem zdany prawie wyłącznie na uszy. na uszy słychać, że ważne żeby kondensatory filtra były blisko tranzystorów - koledzy uwierzcie najlepiej brzmi montaż na pająka, wtedy praktycznie można prosto z filtra zasilać fety! a i sam filtr może być bezposrednio zasilany z diod mostka.

jeszcze pytanie do darka. parametry które podałeś to wersja najprostrza zmontowana w powietrzu? czy moze mierzyłeś opcję ze stabilizacja zasilania scalaka i ewentualnie układu polaryzacji fetów?

pozdro:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bawilem sie na rozne sposoby.I im prostszy klamot tym lepiej!

Swoja droga uproscilem wzmaka i gra lepiej?!Teraz napewno tak i fety pokazaly co potrafia!

Ale cholery sa strasznie nierowne i w zasadzie bardziej zwracam uwage na przeplyw pradu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak!

Opis:Do fetow mocy dostawiamy im rez.47 Ohm w bramki,

Miedzy i przed tymi 47 Ohm zostawiamy 1 szt.TL 431 z helitrimem 100 kOhm,

TL 431 jest polaryzowany przez 1 rez.od strony +VDC 3k6,

Rezystor polaryzacji od str.-- VDC usowamy,

Z wyjscia scalaka podajemy bezposrednio sygnal bez kondziora na katode TL 431 i rez.bramki Pch,

Rez.NFB 10kOhm zamykamy na wyjsciu fetow S+S.

Rez.250 Ohm NFB ten do gleby oddzielamy kondziorem ok.100uF,

No i wtedy poznajemy swoj charakter ustawiajac [kompromis]Vgs na fetach bezposrednio.

Gdy Nch maja okolo 3.0>3.5Vgs to Pch az 3.8>4.6Vgs!

Mozna fety dobrac,mozna utrafic.

Lub olac temat i wpiac sie w Dren feta Nch amperomierzem i ustawic jakies 120 do 300 mA Dc.

Powodzenia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

właśnie leżą przede mną na biurku HUF75652G3 od Fairchilda (N-chan. 6-8 mOhm, 100V/75A, 400nC~7.6nF) i tak dumam co im dobrać do pary ;-) , tylko ta pojemność na bramce troche mnie martwi ...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Hal

Z fecikiem Pch bedzie problem,Nch sa po prostu lepsze.

?????????

Do >Igooda!

Ale ty kolego bzdury pierniczysz az boli....

A wiesz ze i w klasie B jest sporo fajnych klockow?!Nieee wiesz???A szkoda!

Wpisz cos normalnego,gosciu!

Zmalpowales wzmaka i szpanowac chcesz?

Na fetach nierobiles niczego[sam sie przyznales]i sie wtryniasz.

Wstyd oj wstyd.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Hal

Mozna sprubowac do pary dodac 2szt Pch,robilem takie chopsztosy i pojemnoscia sie Nch z Pch wyrownaly.

Amerykancy robia juz powtarzalne pary fetow mocy lecz na razie tylko na wspolnej plytce krzemu,w scalakach.

Ale sa cholernie drogie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Typowy teoretyk amator który wziął do siebie slogan "czym krótsza droga sygnału tym lepiej" i krzyczy.

Owszem, ale nie we wzmacniaczu chłopczyku. To nie ta piaskownica.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>do autora:

wyszukałem sobie z P-chan. IRF4905 (20mOhm, 75A/55V 180nC~3nF) trochę małe napięcie i nie mam pojęcia jak z dostepnością?

do pary mam też próbki z Fairchilda HUF75639G3 (N-chan. 25mOhm 100V 110nC~2nF),

chyba taka kompozycja będzie optymalna?

jak wyglądają parametry Twojego wzmaka po "uproszczeniach", jakieś pomiary? THD zmalały po zamknięciu pętli na całości?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>igod

Wal sie!Za takin tekst mozesz to wiesz co....

teoretyku przez male "t'.

Ludzie wescie go stad!Ten gosciula tylko dupe zawraca na tym forum.

Naprawde niewiem o co mu chodzi?

W Wirless World+Electronic World byl sobie schemacik z 2 tranzystorkami bipolarnymi i parka fetow mocy na strone z pojedynczym zasilaniem i to calkiem fajnie gralo mimo prostoty a pracowalo w klasie B lub A/B.

A ten tu pie..... kocopaly ze klasa b ...i ze minimalizm jest zly....

To wsadz sobie tysiace elementow w tor sygnalowy i bedzie miodzik.....

Na szczescie mnie smieszysz swoja ignorancja w temacie marioli.....

I ty walczysz z audiofilami?Po co?Z czym?Moze ci ktory kuku zrobil?

Wpisy rob na temat i o pierdolach nie pisz.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.