Skocz do zawartości
IGNORED

Nowy zint.wzm.mocy klasy A-A/B.[Q-Audio]


darkul

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Jeśli chodzi o dobór fetów to dobre rezultaty daje IRF9540 oraz IRF640 mają bardzo zbliżone parametry. Oczywiście to jest tania alternatywa, jednak łatwo dostępna w sklepach.

Ostatno zbudowałem podobnego wzmaka na bipolarach i musze powiedzieć, że to gra jeszcze lepiej. Porównywałem na żywca przełączając na kolumny przełącznikiem. Bipolary były bardziej otwarte, więcej mikrodetali i lepsze przenoszenie góry, choć i dół zyskał. Nie zdziwiłem się tym aż tak bo przecież bipolary przy porównywalnych parametrach mają mniejsze pojemności na złączach. Generalnie widzę, że trzeba dużo eksperymentować i szukać swojego brzmienia. Mam zamiar w najbliższym czasie zrobić testy soniczne bipolarnych oraz unipolarnych tranzystorów o podobnych parametrach w bardzo podobnym układzie. Wyniki zobaczyć będzie być może na zjeździe na śląsku w Bogucicach. Pozdrawiam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DeTom świetnie, to logiczne. Szkoda czasu na MOSFETY :-)

 

Weź ten wzmacniacz na zjazd w Bogucicach, darkul, Ty też weź swoje minimalistyczne tandety, posłuchamy, zobaczymy. Żeby osiągnąć jakąkolwiek stabilność nie wystarczą 4 tranzystorki dziecko. Może w końcu się o tym przekonasz i zmądrzejesz.

 

Po za tym dajesz się prowokować jak dziecko :-)

 

 

Popatrz na najlepsze wzmacniacze.. LC, ależ tam części, a jak grają!!! i żadnego MOSA! :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>igod

 

Nie chodzi mi o udawadnianie wyższości bipolarnych nad unipolarnymi tranzystorami. Porównanie chce zrobić z ciekawości i w celach poznawczych, a nie żeby się wikłać w kłutnie. Szanuje wszystkich ludzi próbujących coś dłubać we własnym zakresie. Lubie merytoryczną rozmowe popartą najlepiej dowodami. Tylko wtedy mamy się szanse czegoś nowego nauczyć. Wiec prosze nie wykorzystuj moich wpisów w ten sposób. Pozdrawiam wszystkich, oczywiście również i ciebie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko o czym tu mówić?

 

Tak naprawdę powstał baardzo przeciętny wzmacniacz który gra na poziomie kości LM3886 albo gorzej.

Minimalizm jest świetny przy budowie zwrotnic głośnikowych, nie tu.

 

Żeby nie było... robiłem ten wzmacniacz. Przy 3886 jest zdecydowanie mniej zabawy, a i całość jest bardziej minimalistyczna.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Merytorycznie:

 

Stopień wejściowy - koniecznie symetryczny, niskie znieksztalcenia, parzyste harmoniczne. Roznicowy - 4 tranzystory + 2 + sprzezone LED'Y.

 

Wstepny stopien sterujacy + regulacja pradu spoczynkowego - 3 tranzystory

 

Stopnie sterujace 2 tranzystory

 

Stopnie koncowe 2-4 tranzystory

 

 

To jest minimalistyczne rozwiazanie ktore moze zapewnic dobry dzwiek: 13-15 tranzystorow.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ludzie co wy robicie z tego forum!

Jeden DeTom przytomnie pisze a etatowi konfliktowcy tylko piana i piana.

>I-good

Staram sie nie pisać bo nie mam wielkiej wiedzy, choć na opinie o tym, że te tranzystory to gówno, te to miód, a inne to klasyka, bo jeszcze inne to syf tej wiedzy by starczyło. Cenie Darka za merytoryczne wypowiedzi, za proste relacje - ktoś pyta - ktoś odpowiada. Jeżeli nie zgadzasz sie to napisz dlaczego, udowodnij, argumentuj.

Właśnie dlatego piszę te słowa bo nie jestem szpenio, ekspert, znawca i uważam że mogę. Po prostu zrobiłem wzmak proponowany przez Darka. dołożyłem do niego całą wiedzę z zakresu montażu i zasilania (np wyśmiane przez ciebie krótkie połączenia), i słyszę, że gra lepiej niż ten który zerżnąłem z czegos kilka lat temu na kilkunastu tranzystorach z klasycznie rozwiazanymi stopniami itp.

Wydaje mi się że forum służy rozwiązywaniu problemów, rozwojowi, dyskusji. Wzmacniacz Darka jest ciekawy właśnie dla tego że gra nieźle przy całej swojej prostocie. Warto sie przyjrzeć popróbować, jak planuje DeTom na przykład. Bo jest ciekawy, po prostu wyniku a nie tylko konfrontacji na słowa.

Jezeli uważasz ze nie, że nie warto - to nie pisz. Pisz, jeżeli masz coś do powiedzenie, bo, bez urazy, opinia że wzmacniacz jest gówniny bo na tranzystorach xy jest równia gówniana. To myślenie wg schematu "prom kosmiczny jest do dupy bo sie psuje"

>DeTom

idę w tę sama stronę tylko z innymi (jednak) fetami - ale generalnie przylaczam sie do trzeźwego myślenia.

>Darkulowi dziekuję za wyjasnienia

 

i wszystkich pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Igod - zawsze się powstrzymywałem ale nie prowokuj awantur. Nigdy nic mertytorycznego, ciekawego nie wpisałeś. W kilku kwestiach znacząco się myliłeś a pisałeś żeby tylko pisać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Jakkolwiek będzie - będzie inaczej, aniżeli sobie wyobrażamy - ponieważ między Dobrem a Złem znajdujemy się w życiu i w świecie

wielowymiarowym,w którym dokumentnie pomieszane jest Przypadkowe z Nieuchronnym."(S. Lem 1999)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>igodzik jest typowym stworem ktory negacje ma we krwi?!

Pieprzy farmazony o czyms czego nie czuje.Wiemy ze bipole jak i unipolarne tranzystory maja swoje plusy i minusy.Niema ideaow,chyba ze sie podchodzi bezkrytycznie.

W koncu jak kazdy zaczynalem zabawe ze zwyklymi tranzystorkami.

Jak wiemy z samego zastosowania fetow w tym ukladzie takie kostki jak LM3886 [ktore lubie]niemaja startu.

Wtorna glupota igoda lub jak kto woli upierdliwa zlosliwosc uwidacznia nam jego wiedze w temacie fetow i nietylko.Czasem odnosze wrazenie ze kilku kolesi z tego forum stara sie gnoic proste uklady z jednego fundamentalnego powodu,bo sami wsadzili troche kasy w rozbudowane klocki i szukaja na nie chetnych.

A tu sie okazuje ze mozna tanio i prosto!

Jak wiemy ci co robia tak durne wpisy nie pomagaja innym tylko zajmuja miejsce na madre sprawy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Igod, zamiast skakac po roznych watkach i wtykac ludziom, ublizac im i oglupiac ich zaloz wlasny watek, powiedzmy pt: "wzmacniacz mocy" i pokaz ludziom jak ty to robisz. wyjasnisz wtedy kazdemu swoje zdanie i pokazesz swoj punkt widzenia. przedstaw nam cos sensownego, jakis schemat, opis, uzasadnienie teoretyczne zeby istniala na forum alternatywa.

ganisz Darkula za to, ze cos belkocze i nic nie wyjasnia logicznie i zrozumiale. popatrz na siebie. twoje wpisy sa krotkie i po łebkach. mowisz: stopien wejsciowy taki i owaki, sterujacy taki i śmaki. zaloz swoj watek, powtarzam raz kolejny i wtedy objasnisz wszystko tak jak byc powinno.

mam wrazenie ze stosujesz pewna taktyke. nie masz argumentow wiec starasz sie innych przekrzyczec, bo moze sie zamkna i nie beda wiecej odzywac.

jedni maja swoje zdanie i doswiadczenie, a inni swoje, juz Ci to kiedys napisalem, wiec wez sie facet w garsc i zrob cos konstruktywnego nie tylko w zaciszu wlasnego domu, ale tu na forum i nie psuj ludziom zabawy.

 

Konrad

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry Amigos ale ten czlek jest mocno irytujacy.

Widac ze gosciu naogladal sie schematow i ich nierozumie.

A wiemy ze im wiecej elementow tym mniejsza stabilnosc ukladow zecz jasna nienalezy tego zbyt generalizowac.

Wszystko w umiarze stosowane bedzie dzialalo poprawnie.

===============================================================

Wieczorem dam opis parametrow uproszczonego wzmaka.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No świetnie temat się ożywił.

 

Być może Was irytuję, ale mnie irytuje jedno:

 

Ten wzmacniacz to totalna kiszka jeśli chodzi o dźwięk. To nie są moje wymysły. Słuchałem tego!

 

Każdy się podnieca z darkulem na czele, tylko czym?

 

Jeszcze wciska ciemnotę, że proste = dobre, bo krótka droga sygnału. Litości.

 

Po co mam się odzywać na forum i nie negować?

 

Przecież to by było bez sensu, nie na tym polega FORUM.

 

 

Schematów w sieci jest wiele.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Po co mam się odzywać na forum i nie negować?

 

Przecież to by było bez sensu, nie na tym polega FORUM"

 

Chłopie, czy zdajesz sobie sprawę, że w ten sposób stajesz się wielki tylko dla siebie samego?

Naprawdę otwórz swój wątek i tam kieruj swoje 'złote' myśli, po co zaśmiecasz inne? Co, boisz się, że wszyscy go oleją? Przecież masz coś chyba do powiedzenia?

pozdr

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko, że patrząc na inne fora i tematy można było Ciebie Igod darzyć szacunkiem (szczególnie w sprawach dotyczących głośników) a tu to totalna klapa ... i zamiast fachowca mam obraz klauna.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Jakkolwiek będzie - będzie inaczej, aniżeli sobie wyobrażamy - ponieważ między Dobrem a Złem znajdujemy się w życiu i w świecie

wielowymiarowym,w którym dokumentnie pomieszane jest Przypadkowe z Nieuchronnym."(S. Lem 1999)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo widzisz, to forum to tak naprawdę klapa.

 

Tu nie ma żadnego DIY. Raz na 2 miesiące ktoś się przewinie z wzmacniaczem który sam zrobił. Tu się wierzy w cuda i audiofilskie wymysły. W zasadzie można by połączyć ten dział z stereo. Ale nie w tym rzecz.

 

 

darkul zrobił wzmacniacz który mu nie wyszedł, totalna klapa. No cóż, nawet największym się to zdarza. darkul mimo, że zna się na rzeczy, nie wiedzieć czemu nie może się z tym pogodzić.

 

Po słowach krytyki jest oczywiście obrażony i zaczyna wrzucać. I po co ta cała otoczka wokól tego wzmacniacza?

 

Nie wyszło, trudno, niech zrobi nowy.

Nie będę pisał słów zachwytu nad czymś, co nie gra. Bo ten wzmacniacz nie gra.

 

On zaprojektował wzmacniacz, ja go zrobiłem, posłuchałem i napisałem co o nim myślę.

 

I tak naprawdę nie chodzi tu o mosfet vs bipolar, bo na obu można zrobić coś fajnego.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No świetnie temat się ożywił.

 

Być może Was irytuję, ale mnie irytuje jedno:

 

Ten wzmacniacz to totalna kiszka jeśli chodzi o dźwięk. To nie są moje wymysły. Słuchałem tego!

 

CHŁOPIE! SKORO SŁUCHAŁEŚ TO SĄ WŁAŚNIE TWOJE WYMYSŁY - INACZEJ TWOJE SUBIEKTYWNE ODCZUCIE. JAKO POMIAROWIEC POWINIENENS WIEDZIEĆ, ŻE PRZY PEWNYM POZIOMIE MIERZONYCH PARAMETRÓW JUZ NIE MA CO OCENIAĆ, BO RÓŻNICA POMIEDZY 0,001 A 0,0001 NA PRZYKŁAD THD NIJAK SIE NIE MA DO TEGO CO SŁYSZYSZ. WRAZENIA DZWIĘKOWE SĄ WYNIKIEM SUBIEKTYWNEGO ODCZUWANIA. A GUSTÓW JAK WIADOMO SIE NIE KRYTYKUJE - PRZYNAJMNIEJ TAK NIE ROBIA LUDZIE DOBRZE WYCHOWANI. NISKIE ZNIEKSZTAŁCENIA I DUZA LINIOWOŚC SĄ RACZEJ DOWODEM POPRAWNOŚCI - DLATEGO DWA BARDZO POPRAWNE KLOCKI NP LAMPA I TRANZYSTOR GRAJA CAŁKIEM INACZEJ - BO MAJA INNY CHARAKTER DZWIEKU, NIE DO ZAWARCIA W CYFERKACH KTÓRE SĄ PODOBNE. TO JEST WŁASNIE AUDIOFILIA - UMIEJETNOŚC ŚWIADOMEGO SŁUCHANIA I ROZUMIENIA - NIEKONIECZNIE DZWIEKU CYNY, CZY SIŁY DOKRĘCENIA ZACISKÓW KABLA GŁOSNIKOWEGO - JAK KPISZ W "O SOBIE"

 

Każdy się podnieca z darkulem na czele, tylko czym?

 

ANO TYM, ŻE FACET POKAZAŁ NA FORUM JAKIS POMYSŁ RZECZOWO GO BRONI I ROZWIJA, DAJE ZABAWĘ I O TO CHODZI. BO POWIEDZMY SOBIE OTWARCIE, KIEDY PRÓBUJESZ ÓSMEJ Z RZĘDU KONSTRUKCJI WZMAKA, ABY SIE O CZYMŚ PRZEKONAĆ, ALBO COS POPRAWIĆ, ZDAJE SOBIE SPRAWĘ, ŻE ZA WYDANĄ KASĘ JUZ DAWNO BY KUPIŁ COŚ GOTOWEGO. aLE NIE ROBI TAK DLA WŁASNEJ SATYSFAKCJI, BO CHCE COŚ ZROBIC SAMEMU.

 

Jeszcze wciska ciemnotę, że proste = dobre, bo krótka droga sygnału. Litości.

 

A JAKIE MASZ ARGUMENTY ZA TYM, ŻE KRÓTKA DROGA SYGNAŁU TO COŚ ZŁEGO, POZA IGODOWYM "LITOŚCI"?

 

Po co mam się odzywać na forum i nie negować?

 

BO WTEDY MOŻE POMYSŁ DARKA ROZWINIE SIE DALEJ, ZOPTYMALIZUJE, ZAMIAST MARNOWAĆ CZAS NA LITOŚC I INNE MOCNE ARGUMENTY

 

Przecież to by było bez sensu, nie na tym polega FORUM.

 

JA SIE NIE ZNAM, BO JESTEM TROCHE STARY, ALE MYSLAŁEM ZE FORUM SŁUZY DO WYMIANY MYŚLI, A NIE BEZMYŚLI?

 

Schematów w sieci jest wiele.

 

NO TAK TYLKO ŻE SCHEMAT TO NIE WSZYSTKO, TO DUŻO, ALE TRZEBA WIECEJ. WIESZ TO TAK JAK ZE SLYNNA TRANSFORMATĄ LAPLACEA. NIEDAWNO CZYTAŁEM TAKI WATEK GDZIE WŁAŚNIE KONFRONTOWAŁY SIĘ DWA STANOWISKA. JEDNO OPARTE NA MATEMATYCE WYŻSZEJ,DRUGIE POWIEDZMY OGÓLNIE NA OPROGRAMOWANIU KOMPUTEROWYM. OBAJ DYSKUTANCI MOWILI O TYM SAMYM. TYLE ZE JEDEN NEGOWAŁ DRUGIEGO NIE ROZUMIEJĄC NAWET JEGO ARGUMENTÓW. TO STRATA CZASU. JA TAM Z RACJI NAUKI TRANSFORMATE LAPLACEA ROZUMIEM ALE NIE BOJE SIE PRZYZNAĆ ŻE NIE WPADŁBYM NA TAKIE ROZWIĄZANIE STOPNI KONCOWYCH JAK DARKUL. I NIE WYPISUJE ZE TO BEZ SENSU TYLKO DLATEGO ZE MAM INNA OPINIĘ (BO NIE WIEDZĘ, BO TA JEST JEDNA) LUB O ZGROZO DLATEGO ZE NIE ROZUMIĘ CO NEGUJĘ.

 

OBIECUJE JUZ WIECEJ NIE PYSKOWAĆ.

iGOD NIE PRZEJMUJ SIE I TAK MASZ WIEKSZA WIEDZĘ ODE MNIE, MASZ TYLKO INNY STOSUNEK DO WIEDZY INNYCH LUDZI.

POZDRO:)

 

PS. TO DOBRY POMYS Z TYM OSOBNYM WĄTKIEM "WZMACNIACZ IGODA"

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale fajny chlopak?!

Gosc ma jakies problemy emocjonalne ze soba.

Zrobil tego wzmaka pacaaaan!A mowi ze na fetach sie niezna?!Klamczuszek i hipokryta.

Facet ten wzmak zalatwil troche legend,osmieszasz sie!

A w nowej opcji jest zapewniam swietny i juz niejest to tylko moje zdanie misiuniu,bo mam juz zamowienia na niego.Jak ci sie DIY i forum niepodoba to po ch... sie wpisujesz.

Chlopaki trza go omijac w wpisach.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>>>>_igod_ Słuchałem tego wzmaka w pierszej wersji u andrei 29 grał b.d. Jakieś zastrzeżenia do dzwięku by były ,lecz to wynik moich preferęcji , każdy jakieś je ma , a jeżeli twoja wersja niezagadała jak należy to może jakiś błąd ci się wkradł lub mątaż nie teges. pozdrawiam wrzystkich B.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tylko tak - ciekawe ile i jakich tranzystorow jest wewnatrz OPA551/552 i co wynika z tego, ze sa wyrzezbione w jednym platku krzemu i jak to (znaczy liczba tranzystorow) sie ma do wyliczen _igod-a_.

 

Pozdrawiam wszystkich bez wyjatku

Arek

 

PS

Ale ja sie nie znam :-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Olewac wpisy igodzika,robmy swoje.

>>>>>>

Dane usrednione: Scalak OPA552AP+IRFP240[Farchild]/IRFP 9240[i.R.],+/-28V DC,Gain +41V/V,bias 90mA DC,

THD+N[22Hz>22kHz,1........ 10W/4 Ohm]0.015%, [0.008% przy 120mA Dc],

THD+N[22Hz>22kHz,11.........40W/4 Ohm]0.022%,[0.014% przy 120mA Dc],THD+N[22Hz>22kHz,41.......75W/4 Ohm],[0.6% przy 120mA Dc.Przy impedancji 8 Ohm THD+N sa nizsze o okolo 25>35%.Szybkosc przemian napiecia na wyjsciu 4 Ohm +22/-18V/us ,8 Ohm +20/-15V/us.

Pasmo mocy 4 Ohm [-3dB,25W],8Hz>350 kHz.V.Bias Nch [GS]3.55VDC/Pch [GS]3.9VDC.A mozna jeszcze dac wiecej pradu,dopiero przy 250mA zaczyna sie mocno grzac.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>>darkul

Jak rozumiem, te pomiary dotyczą wzmaka 'przerobionego' według Twojego opisu. Czyli z globalnym sprzeżeniem zwrotnym. Jesli tak, to normalka i nic nadzwyczajnego. Ale w ten sposób tracimy to, co w tym układzie, moim zdaniem, było warte najbardziej - brak globalnego sprzężenia zwrotnego, co mogło mu nadawać dobre i swobodne brzmiebnie, nawet kosztem znacznie większych zniekształceń..

pozdr

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Jar

Dane do schematu podawalem znacznie wczesniej.

A parametry sa zrobione na dobrej pomiarowce i sa uczciwe bez uslicznien.

Sa wystarczajace lub po prostu dobre,rewelacyjne nie sa.

A budowanie wzmaka by celowo zniekrztalcal jest bzdura kosmiczna i w schemacie nie o to biegalo.

Od duzych zniekrztalcen sa lampusy i tylko na nich mozna uzyskac takie specyficzne efekty.

A jak sam pewnie wiesz niechodzi tu tylko o zniekrztalcenia.

Moim konikiem jest minimalizacja przesuniec fazowych w pasmie slyszalnym wzgledem zmiennych obciazen.

A jest to cholernie trudne i kazdy w mniejszym lub wiekrzym stopniu wzmak na to cierpi.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ci koledzy co sobie usprawnia moga sie cieszyc bo zaoszczedza duzo kasy.

Acha Tresholdy tez niemaja cudownych parametrow tylko zetelne i graja i to jak!A cena o ho ho.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.