Skocz do zawartości
IGNORED

Kształt obudowy - wpływ na dżwięk.


palton

Rekomendowane odpowiedzi

=>23031970, 13 Kwi 2010, 01:38

 

Bas w słuchawkach głównie jest realizowany ciśnieniowo (słuchawki zamkniete) to jest oczywiście jasne, tak jak i jest jasne że dobry naturalny bas dopiero mamy z głośników 15" i więcej napędzanych tzw "spawarkami" co chyba jest oczywiste bo te częstotliwości wymagają bardzo dużych energii.

W dobrych słuchawkach typu np Grado GS1000 czy nawet Sennheiser HD800 niski bas jest prawidłowo wyartykulowany mimo otwartych konstrukcji. Nawet zupełnie otwarte odsunięte od uszu do przodu AKG K-1000 napędzone taką słuchawkową spawarką potrafią te 30 Hz wyartykułować zadowalająco. Przypominam w największych kontrabasach najniższa nuta zaczyna się od ok 32Hz. No Organy dmuchają niżej :)ale słuchając ich nawet po kościołach też mają problemy z artykulacją, wszystko zależy gdzie się usiądzie i najdłuższa słyszalna fala ma aż 21 metrów tak że siadając dziesięć metrów od organów możemy będąc w strzałce fali nic nie usłyszeć. W naszych małych mieszkankach to już z basem jest zupełne fatality fala niestety tak jak w słuchawkach nie ma dobrych warunków żeby się rozprzestrzeniać mamy masę tzw fal stojących no i pozamiatane :(

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[email protected]

 

Jest tutaj expert-stereo_amator,myślę że Twoja wypowiedz jest znamiennie jaśniejsza dla dla tego usera.Czas pokaże czy tylko przed moim nickiem zachowuje się jakby mieli go z mojej winy spalić,czy już tylko postradał zmysły;-)Czas pokaże.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zgoda co do tego że na dobry bas potrzebna jest średnica ( tu też zawsze pukam się w głowe jak ktoś mówi że monitorek na 15cm głośniczku to referencja - ta bez jednej lub dwoch dolnych oktaw ! ) ale teoria spawarek jest bardzo wzgledna - jak ktoś niema wyobraźni to ładuje duża śrenice głośnika z ciężka membrana i kiepską wydajnością a do tego wrzuca czwarty rząd ( i do tego cewki na jak najcienszym drucie bo przeciez drogo ) aby niewchodził taki głośnik na śrdnice - w efekcie czego trzeba wzmacniaczy po 1000W aby nad tym zapanowały - jakoś nikt się nieskarży na problem z wysterowaniem tannoy'i - ciekawe dlaczego ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fiu fiu, palton...

Przyznam szczerze, szczena mi opadła.

Dla zasady oczywiście nadal będę obstawał przy swoim, że lepsze głośniki dadzą nieporównywalnie lepszy efekt, nawet zamontowane w kartonie po butach ;) ale tak czy siak gratuluję chęci, uporu, no i efektu końcowego w postaci tych piknych kulek na fotosach.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Naukowe teorie mnie nie interesują. Zresztą kogo tu interesują? To jest forum dla audiofilów.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

palton, widze, ze chcesz zostac doswiadczonym forumowym konstruktorem? ;) respect!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

„Tak samo jak ludzie, Funky, bez żadnej różnicy” | VITUPERATIO STULTORUM LAUS EST

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

=>piter z, 13 Kwi 2010, 11:48

 

To z tymi Tanoyami i ich lekkością membrany to też legenda jakbym swoich spawarek nie miał podpiętych DO Tanoy Dorset to bym myslał że to takie cudowne basem głosniki-to nie sa szybkie głośniki mimo wielu innych zalet. U siebie mam bardzo lekie membrany w 15" i ten bas faktycznie napędzany przez spawarkę rewelacyjnie brzmi ale dalej podejrzewam ze takie 30" lekkie a zarazem sztywne i napedzane dużym silnym magnesem i o mocy nie wiekszej niż 40W zagrały by lepiej :) (po co więcej skoro duża orkiestra ma tyle a sami w domu słuchamy mocy odawanej ze wzmacniacza na poziomie 1-1,5 Wata)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Użytkownicy+

No panowie, dzięki za gratulacje.... parantulla, foxbat i inni. Niestety koszt takich kolumn jest wysoki, a więc słuszna wydaje się teoria że głośniki powinny być bardzo dobre. Sądzę że użyte przeze mnie peerless i vifa, to minimum. Wysokotonówkę można bez problemu zmienić na inną, gorzej ze średnio/nisko tonowym, jest on idealnie dopasowany (kosz-obudowa), a ponadto litry są dobrane do niego. Jednak wiele 18-tek może nieźle zgrać się z 15 litrami, więc jest i taka możliwość.

 

Robert

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Użytkownicy+

Józefie, tweeter jest podłączony tak samo jak średni, polaryzacja jest zależna min. od zwrotnicy (planuję pierwszy rząd). Testy dopiero będę robił, zresztą Vifka jest zamontowana na "szynach" i można ją przesuwać kilka cm w jedną i w drugą stronę. Naprawdę podłączyłem wszystko na szybko, zresztą widać to na zdjęciu :

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jakbyś na przyszłość planował zrobić 3-way to dla srednich tonów mozna zwyczajnie zmiejszyć obudowe "od środka" i wbrew pozorom znajdzie sie pewnie kilka głośników które odpowiada wymiarom peerles'owi

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

amator

 

jedną z luk można ominąć robiąc standy "dedykowane" ( a raczej zespolone ) ze zwrotnicą w środku ( ruark tak ma w modelu equinox tyle ze tam kolumny się sciąga ze standów i są dodatkowe kable mostkujące )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Użytkownicy+

amator_stereo

 

Dawaj te "luki", właśnie chodzi o wasze podpowiedzi co z czym i dlaczego.

 

JEST TO PROJEKT ŚCIŚLE ZWIĄZANY Z NASZYM FORUM !!! WIĘC ZACHĘCAM WSZYSTKICH DO OPINII, PODPOWIEDZI itp.

Mam nadzieję że będzie to jakaś nauka dla wielu z nas, a nie tylko mój projekt ukryty w domu. Po wykończeniu kolumn, oraz ew. wykonaniu drugich (kanciatych obudów, ale to się jeszcze zobaczy), mam chęć zorganizowania wspólnych testów itd.

 

Robert

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak te kolumny graja???

z tylu co tak wisi -to zwrotka jest??

obudowa do wysokotonowca, zwrotka schowana,standy raczej drewniane z okragla podstawa+dobry dzwiek.

No i pewnie hit tzn.powtarzalnosc i sukces gwarantowany!!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Użytkownicy+

piter

>jedną z luk można ominąć robiąc standy "dedykowane" ( a raczej zespolone ) ze zwrotnicą w środku (

>ruark tak ma w modelu equinox tyle ze tam kolumny się sciąga ze standów i są dodatkowe kable

>mostkujące )

 

Dokładnie taki mam plan, kłopot jedynie w tym że standy będą z metalu, zapewne nie jest to obojętne zwrotnicy. Chcę zrobić podstawę standu z metalu niemagnetycznego, czy wtedy będzie ok ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

palton, 13 Kwi 2010, 22:10

 

>Józefie, tweeter jest podłączony tak samo jak średni, polaryzacja jest zależna min. od zwrotnicy

>(planuję pierwszy rząd).

 

Zwrotnica pierwszego nie oznacza, że głośniki muszą być w takiej samej fazie. Istotniejsze jest ich umiejscowienie. Jeśli cewki głośników są w jednej linii to polaryzacja odwrotna. Żeby można było dać zgodną to trzeba tweeter o kilka cm wysunąć przed woofer.

 

W obecnym ustawieniu sugeruję dać odwrotną polaryzację.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

palton

Już ktoś pisał że do tak drogich obudów Vify są za "cienkie" - moim zdaniem miał rację.

Wpływ obudowy jest istotny ale przetworników i zwrotnicy większy.

 

Piszesz że można w 15-ście litrów wsadzić wiele innych osiemnastek ale co ze strojeniem basrefleksu?

Wydaje mi się to dużym ograniczeniem które należało przewidzieć wcześniej.

Nie skazuje to projektu na niepowodzenie.

Mam nadzieję.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Użytkownicy+

stary audiofil

Hej, dawno się nie odzywałeś.

 

Kolumny grają.........i to się liczy ;-) A jak, póki to coś co wisi z tyłu nie zamieni się w pomierzoną zwrotkę, nie będzie standów dedykowanych i wysoktonówka nie będzie dopasowana (będę przesówał ją tył/przód), to niewiele można powiedzieć. Jedno jest pewne, grają już teraz lepiej niż moje B&W CDM 705.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Użytkownicy+

Józefie, będę mierzył Jig-iem, to spróbuje odwrotnie nic mi nie szkodzi. Właśnie dla możliwości testowania fazy tweeter, zrobiłem go na szynach.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Użytkownicy+

amator_stereo

 

Vify są za cienkie, to fakt. Sam o tym pisałem ale je po prostu miałem, a że koszt obudowy wyjdzie taki wysoki sam nie wiedziałem. Pierwsze rozmowy z wykonawcą były ok. 30% tego co w sumie zapłaciłem.

Ale jak się powiedziało A ........

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Piszesz że można w 15-ście litrów wsadzić wiele innych osiemnastek ale co ze strojeniem

>basrefleksu?

>Wydaje mi się to dużym ograniczeniem które należało przewidzieć wcześniej.

>Nie skazuje to projektu na niepowodzenie.

>Mam nadzieję.

 

niewiem czy to do mnie ale jesli tak to powiem że chodziło mi o osiemnastki które będą w 3-way jak coś - wtedy problem wylotu znika całkowicie - a jeżeli chodzi o 2-way to tak czy siak bas reflex niejest polecany bezpośrednio za głośnikiem także ... - chociaż doświadczenia praktycznego niemam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jozefkania napisał:

Żeby można było dać zgodną to trzeba tweeter o kilka cm wysunąć przed woofer.

 

To swoiste kuriozum.

Nie słuchaj tych bredni z pod znaku B@W.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

amator_stereo, 13 Kwi 2010, 23:07

 

>Ale jozefkania napisał:

>Żeby można było dać zgodną to trzeba tweeter o kilka cm wysunąć przed woofer.

>

>To swoiste kuriozum.

>Nie słuchaj tych bredni z pod znaku B@W.

 

Jakie kuriozum ? O czym mowa ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Użytkownicy+

amator_stereo

>Piszesz że można w 15-ście litrów wsadzić wiele innych osiemnastek ale co ze strojeniem

>basrefleksu?

 

Otwór ma dosyć grube ścianki, jeśli zajdzie taka potrzeba będę go mógł rozwiercić. Analogicznie można też go zmniejszać wklejając coś. Póki co raczej dałem długi tunel (zdaje się 16,5 cm i 6, lub 6,5 średnicy). Wymiarów nie jestem pewien, bo rysunki jak i kolumny mam u brata. Jest to kłopotliwe, ale nie mam innej możliwości (córa rok i dwa miesiące).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

amator_stereo, 13 Kwi 2010, 23:23

 

>wysokotonoey przed basem?

Tak. Przed basem. Co w tym takiego zaskakującego ? Wiem, że to nie jest idealne rozwiązanie. A wręcz mało sensowne. Nie o to tutaj chodzi. Podaję tylko zależności.

 

>Według jakiej nauki?

Według takiej, że zapewni (najprawdopodobniej) poprawne zgranie fazowe w zgodnej polaryzacji. Przy cofniętym tweeterze należy dać polaryzację odwrotną. Co także zapewni poprawną współpracę głośników.

 

Jeśli znasz symulator Boxsim to spróbuj zrobić układ dwudrożny, z filtrami pierwszego rzędu w zgodnej polaryzacji. Głośniki można do woli przesuwać w każdą stronę. Wychodzą cuda. Czasem wyjdzie piękny reverse null do -30dB. Czyli potworna dziura w przetwarzaniu i kompletny brak zgodności fazowej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

amator_stereo, 13 Kwi 2010, 23:53

 

Ani przez chwilę nie miałem na myśli time coherent. Palton napisał (tak zrozumiałem), ze skoro pierwszy rząd to polaryzacja zgodna.

To wyjaśniam, że jeśli polaryzacja zgodna to tweeter należy wysunąć, żeby w ogóle była szansa na jakąkolwiek zgodność sumowania ciśnień akustycznych z obydwu przetworników. W obecnym ustawieniu polecam podłączyć tweeter w przeciw fazie i całkowicie zignorować książkowe zalecenia, bo w praktyce są one do niczego nie przydatne.

Przy pochylonej ściance i filtrach 1-ego rzędu odwracamy fazę kopułki. Tutaj sprawa wygląda identycznie. Cudów nie ma.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.