Skocz do zawartości
IGNORED

Kształt obudowy - wpływ na dżwięk.


palton

Rekomendowane odpowiedzi

  • Użytkownicy+

Panowie, wiecie czy SEAS robi wysokotonowy z małym frontem ? Ja znalazłem taki :

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Słyszałem 27TBFC/G i podobało mi się, jednak do moich kulek potrzebuje coś małego z magnesem neodymowym.

Póki co chcę dokończyć kolumny z Vifką, ale pomału się rozglądam za czymś lepszym.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Użytkownicy+

Scan-Speaka znam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie.

To teorie z tymi fazami.

Jedynie słuszne to jeden przetwornik z nie dzieląca się membraną (no może blisko jest dobry koaksjalny wieloprzetwornikowy głośnik). W każdym innym przypadku to takie tam opowieści. Sam Józef pisał tu na forum, że zmiana pozycji słuchacza niweczy te wszelkie teorie.

Tylko jeden punkt ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do Palton-do swoich kulistych kolumn możesz zastosować jeden z dwóch głośników Scan-Speak-a,tj.węglowa osiemnastka symbol 18W8535 lub revelator o symbolu 18 W4531 obydwa głośniki to 18 cm.nisko-średnio tonowe głośniki zaprojektowane aby pracować w kolumnie zamkniętej(bez bass refleksu)o pojemności od 10 do 15 litrów-pojemność optymalna dla osiągnięcia dość nisko schodzącego basu i o dobrej odpowiedzi impulsowej(szybkość basu),to bardzo dobre głośniki i nie musisz się martwić,że zrobiłeś za małe obudowy(litraż)a zdziwisz się jaki bas potrafią wygenerować w/w gł. w obudowie 15 litrowej

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Użytkownicy+

23031970

Dzięki za podpowiedź, chociaż póki co chcę skończyć kolumny z tymi głośnikami co mam. Myślę ew. nad zmianą wysokotonówki, w przypadku średnio/nisko tonowego pewnie byłby kłopot zgrać idealnie kosz z kulą. Sądzę że ten peerless nie jest taki zły, ale wysokie mogłyby być lepsze.

 

Robert

Ps. Miałeś coś napisać o swoich kulkach.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

piotrek nie robert ,napiszę ale za parę dni -mam sporo pracy,a propos wysokotonowego głośnika,to może rewelator ma szerokie charakterystyki kierunkowe ale jest drogi i nie jest mały,kosztuje chyba 700 -900 zł.szt. możesz kupić w firmie akustyk ale dzwięk super-pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Użytkownicy+

Grzegorzu powiem Ci (już to wcześniej pisałem), że słyszałem kiedyś kule Nykiel audio i uderzyła mnie pewna cecha tych kolumn. Mianowicie właściciel przechodząc przed kolumną żeby zmienić płytę, w mniejszym stopniu niż to normalnie bywa zakłócił dźwięk. Nie było tak dramatycznego popsucia sceny. Sądzę że fale z głośnika rozchodziły się bardziej swobodnie (dookulnie). W przypadku gdy głośnik emituje fale, one w dużej mierze (głównie w średnicy-baffle step)odbijają się od przedniej ścianki i są bardziej kierunkowe, w kuli to zjawisko jest minimalne. Dodatkowym zjawiskiem może być brak załamywania się fali na krawędziach obudowy i tworzenie nowych zniekształconych fal.

 

Robert

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Użytkownicy+

Piotrze, ja podpisałem się Robert, a następnie zwróciłem się do Ciebie :-) .

 

Roberto

Ps. Wczoraj miałem imieniny........Roberta.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak ze względu na :częstotliwość rezonansu przetwornika fs

częstotliwość rezonansu urządzenia fc

dobroci qs i c tak samego przetwornika i urządzenia

objętości użytecznej Vu

objętości ekwiwalentnej Vas nazywanej często równoważną podatnością objętości powietrza--dodam ,iż pod pojęciem "urządzenia" rozumiemy wbudowany w subchassis przetwornik

-Scan-Speak produkuje głośniki 18 cm do pracy w obudowach o różnym litrażu,począwszy od obudów 10 litrowych a skończywszy na 25 litrach i stąd różne typy (parametry Thiella-Smalla)tych głośników- w razie wątpliwości odsyłam do specyfikacji technicznej producenta

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do Stary Audiofil i zainteresowanych

 

tak ze względu na :częstotliwość rezonansu przetwornika fs

częstotliwość rezonansu urządzenia fc

dobroci qs i c tak samego przetwornika i urządzenia

objętości użytecznej Vu

objętości ekwiwalentnej Vas nazywanej często równoważną podatnością objętości powietrza--dodam ,iż pod pojęciem "urządzenia" rozumiemy wbudowany w subchassis przetwornik

-Scan-Speak produkuje głośniki 18 cm do pracy w obudowach o różnym litrażu,począwszy od obudów 10 litrowych a skończywszy na 25 litrach i stąd różne typy (parametry Thiella-Smalla)tych głośników- w razie wątpliwości odsyłam do specyfikacji technicznej producenta

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 miesiąc temu...

dopiero trafiłem na ten temat, ładne i przemyślane obudowy ... czy są jakieś postępy w pracach?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Before you criticize someone, you should walk a mile in their shoes. That way, when you criticize them, you're a mile way and you have their shoes

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 7 miesięcy temu...

Palton, kolego twój awatar bardzo mi się podoba. W tym temacie obiecałeś zdać relacje... Po AS i różnych opiniach ,konfrontacjach z innymi sprzętami mógłbyś coś skrobnąć no i przede wszystkim jak to jest z tą kulistą obudową :)))

 

Pozdrawiam Arczi

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Użytkownicy+

Palton, kolego twój awatar bardzo mi się podoba. W tym temacie obiecałeś zdać relacje... Po AS i różnych opiniach ,konfrontacjach z innymi sprzętami mógłbyś coś skrobnąć no i przede wszystkim jak to jest z tą kulistą obudową :)))

 

Pozdrawiam Arczi

 

Hej,

Z kolumnami ciągle jeszcze kombinuję ze zwrotnicą. Miały one grać w 15m2, a teraz mam ok. 23m2. Sporo też innych zmian, kupiłem monobloki Phasta i kombinuję z lampami, przydałoby się też jakieś pre. Sprzedałem też przetwornik i kable, właściwie to przebudowa całego systemu. Będę też robił ustroje na ściany i sufit, pomieszczenie prawie puste i są rezonanse duże. Tak więc mam sporo innych rzeczy do zrobienia, ale kiedyś wrócę do tematu.

 

Pozdrawiam

Robert

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

Z kolumnami ciągle jeszcze kombinuję ze zwrotnicą. Miały one grać w 15m2, a teraz mam ok. 23m2. Sporo też innych zmian, kupiłem monobloki Phasta i kombinuję z lampami, przydałoby się też jakieś pre. Sprzedałem też przetwornik i kable, właściwie to przebudowa całego systemu. Będę też robił ustroje na ściany i sufit, pomieszczenie prawie puste i są rezonanse duże. Tak więc mam sporo innych rzeczy do zrobienia, ale kiedyś wrócę do tematu.

 

Pozdrawiam

Robert

Palton ,wysokotonowe głośniki masz dobre i na razie zostaw je.Natomiast kup i wymień głośniki średnio-nisko tonowe Vify na głośniki Scan-speak konkretnie modele (obliczyłem ,będą idealnie pasować do objętości twoich kulistych obudów , tj. jeżeli dobrze pamiętam 15 litrów) 18 W 8535 lub model (ja osobiście na ten bym stawiał) 18 W 4531G00 .Kup wersję 8 omową bardziej przyjazna dla wzmacniaczy lampowych.Nie wiem jak brzmią Phast-y ale zastanawiam się czy nie jest to za słaby wzmacniacz do kolumn o efektywności 88 db??????

Pozdrawiam serdecznie!!!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z kolumnami ciągle jeszcze kombinuję ze zwrotnicą.

 

tak się zająłeś upgrade a tu Ci rośnie poważna konkurencja w 54 litrach (dizjnu nie przebiję)

scan D2905/97 zachował się jakby go nie było,teraz na górze coral alnico (około 100dB)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

czniać to . . . jak mawia prawdziwy noblista - jadem na ryby

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

powiedz proszę gdzie można się zaopatrzyć w takie kule? Mnie nawet interesują połówki tych kul za info będę wdzięczny.

Pozdrawiam Arczi

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niestety - 15 lat minęło i nie ma już formy - lane z laminatu gr. 1.5 cm

szukaj dużego globusa (poważnie)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

czniać to . . . jak mawia prawdziwy noblista - jadem na ryby

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ok tylko pytanie teraz do Ciebie czy globus nie ma za cienkiej ścianki?

Ewentualnie zastanawiam się nad miską w której mógł bym wyciąć otwór na głośnik. Są dość tanie i mają 30 cm szerokości czyli do przełknięcia.

 

W głowie coś mi tam świta i tak sobie myślę....

 

Obecnie słucham odgród i widzę że kompromisem jest linia transmisyjna (patrz nautilus). Bo jak by nie patrzeć jest to coś na kształt odgrody, ale zarazem tworzy pewną wentylowaną obudowę która nie podbarwia średnicy (w jakiejś książce pisali).

No i zastanawiam się czy nie połączyć zalet kuli z TL...

Po pierwszą rzeczą którą wykluczyłem to zagięcia tunelu musi on być prosty wtedy unika się zafalowań na charakterystyce.

Druga sprawa wiąże się z tym że TL wprowadza zafalowania i tak sobie myślę że winą jest koniec tej TL bo zachowuje się on jak okrągła odgroda i centralnie umieszczony w niej głośnik. Oznacza to że odległości od krawędzi do głośnika są takie same. W EDGE wychodzi wtedy okropnie zafalowana charakterystyka.

Więc uwzględniając te rzeczy wpadłem na coś takiego:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Pierwszy widok z przodu drugi z boku.

 

Jako że przód jest kulisty to fala akustyczna może opływać obudowę no i brak zagięć czyli dodatkowych ognisk dźwięku (wcześniejsze posty).

 

Potem widzimy obrazek z boku no i miałem już dodać wpis na forum ale przyszła mi pomysł z tą odgrodą że taki równe zakończenie będzie jak okrągła odgroda. Więc postanowiłem ściąć tunel pod skosem dzięki czemu zafalowania pownny być mniejsze. Mam nawet pomysł by wyciąć koniec w cztery szpice co po rozłożeniu takiego obiektu geometrycznego w płaszczyźnie dawało by kwadrat. No ale to już rozważania z geometrii i dowodów matematycznych.

 

No i tak policzyłem że taki tunel przy głośniku który ma rezonans w okolicy 40 Hz musiał by mieć około 2 metrów długości czyli 1/4 długości fali.

No ale pytanie do was jest takie...

Wsadzając szerokopasmowy głośnik do takiej TL będzie filtrowany aktywnie 48dB/oct. np przy około 300Hz. Czy wtedy mogę uznać spadek po 300 Hz tak jak po piku impedancji (objaw rezonansu głośnika) i traktować to jako częstotliwość dla której ma być liczona TL. Bo wtedy to taki tunel powinien mieć tylko 28 cm.

 

Tylko dziwnie krótki wychodzi ta TL no i jak to jest z tym zwarciem akustycznym??

 

Panowie proszę o rady i informacje może i mi uda się zrobić coś ciekawego co będzie grało.

 

Pozdrawiam Arczi

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wy tam w tym wątku o odgrodach, zamiast słuchać, wymyślicie nie za długo kwadratowe koło

temat na dwa życia, nie wchodzę w te dywagacje

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

czniać to . . . jak mawia prawdziwy noblista - jadem na ryby

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Użytkownicy+

No ok tylko pytanie teraz do Ciebie czy globus nie ma za cienkiej ścianki?

Ewentualnie zastanawiam się nad miską w której mógł bym wyciąć otwór na głośnik. Są dość tanie i mają 30 cm szerokości czyli do przełknięcia.

 

W głowie coś mi tam świta i tak sobie myślę....

 

Obecnie słucham odgród i widzę że kompromisem jest linia transmisyjna (patrz nautilus). Bo jak by nie patrzeć jest to coś na kształt odgrody, ale zarazem tworzy pewną wentylowaną obudowę która nie podbarwia średnicy (w jakiejś książce pisali).

No i zastanawiam się czy nie połączyć zalet kuli z TL...

Po pierwszą rzeczą którą wykluczyłem to zagięcia tunelu musi on być prosty wtedy unika się zafalowań na charakterystyce.

Druga sprawa wiąże się z tym że TL wprowadza zafalowania i tak sobie myślę że winą jest koniec tej TL bo zachowuje się on jak okrągła odgroda i centralnie umieszczony w niej głośnik. Oznacza to że odległości od krawędzi do głośnika są takie same. W EDGE wychodzi wtedy okropnie zafalowana charakterystyka.

Więc uwzględniając te rzeczy wpadłem na coś takiego:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Pierwszy widok z przodu drugi z boku.

 

Jako że przód jest kulisty to fala akustyczna może opływać obudowę no i brak zagięć czyli dodatkowych ognisk dźwięku (wcześniejsze posty).

 

Potem widzimy obrazek z boku no i miałem już dodać wpis na forum ale przyszła mi pomysł z tą odgrodą że taki równe zakończenie będzie jak okrągła odgroda. Więc postanowiłem ściąć tunel pod skosem dzięki czemu zafalowania pownny być mniejsze. Mam nawet pomysł by wyciąć koniec w cztery szpice co po rozłożeniu takiego obiektu geometrycznego w płaszczyźnie dawało by kwadrat. No ale to już rozważania z geometrii i dowodów matematycznych.

 

No i tak policzyłem że taki tunel przy głośniku który ma rezonans w okolicy 40 Hz musiał by mieć około 2 metrów długości czyli 1/4 długości fali.

No ale pytanie do was jest takie...

Wsadzając szerokopasmowy głośnik do takiej TL będzie filtrowany aktywnie 48dB/oct. np przy około 300Hz. Czy wtedy mogę uznać spadek po 300 Hz tak jak po piku impedancji (objaw rezonansu głośnika) i traktować to jako częstotliwość dla której ma być liczona TL. Bo wtedy to taki tunel powinien mieć tylko 28 cm.

 

Tylko dziwnie krótki wychodzi ta TL no i jak to jest z tym zwarciem akustycznym??

 

Panowie proszę o rady i informacje może i mi uda się zrobić coś ciekawego co będzie grało.

 

Pozdrawiam Arczi

 

Jeśli głośnik będzie osadzony w połowie kuli, to może być ok. Sam myślałem nad czymś takim, zanim zrobiłem kulki :) Jeśli głośnik będzie w płaskiej przedniej ściance, a następnie będzie coś w rodzaju rury, to patrz na wykres "C". Przejście musi być więc łagodne a jeśli rura ma mieć 28cm, to będzie trudno o mały promień.

post-24402-055439000 1296855324_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.