Skocz do zawartości
IGNORED

Kształt obudowy - wpływ na dżwięk.


palton

Rekomendowane odpowiedzi

Tą książkę czytałem i właśnie tak sobie myślę, że najpierw półkula i w niej osadzony głośnik a potem rura... Tak jak na obrazku no i dodatkowo chce ją ściąć tak jak zaznaczyłem na obrazku. Ewentualnie tak by powstały 4 szpice...

 

Obecnie jestem na zakupie mikrofonu :)

 

Pozdrawiam Arczi

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Użytkownicy+

Tą książkę czytałem i właśnie tak sobie myślę, że najpierw półkula i w niej osadzony głośnik a potem rura... Tak jak na obrazku no i dodatkowo chce ją ściąć tak jak zaznaczyłem na obrazku. Ewentualnie tak by powstały 4 szpice...

 

Obecnie jestem na zakupie mikrofonu :)

 

Pozdrawiam Arczi

 

Rozumiem Cię, chodziło mi o te 28cm jakie ma mieć tunel. Półkula musiałby mieć tyle samo, żeby to się spasowało. Wtedy masz zaledwie kilka cm na stronę, od kosza. Więc nie wyjdzie Ci półkula, tylko w najlepszym razie zaokrąglona ramka ... Jeszcze jest problem z długością tunelu, powinien on być z tyłu odsunięty trochę od ściany. Jedyne rozwiązanie (bez zaginania tunelu), to pokój typu tramwaj. Tak więc to mało funkcjonalne rozwiązanie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak ale ja mam do dyspozycji prawie 70 m2 więc nie ma problemu :).

 

Co do półkuli to te 28 cm mi wyszło nie wiedzieć czemu na długość tunelu a nie na jego szerokość. Bo niby TL ma mieć 1/4 długości fali rezonansu głośnika. No a ja sobie policzyłem że jak by grał głośnik średnio tonowy do 300 Hz to 1/4 długości tej fali to 28 cm. Tylko nie wiem czy dobrze liczę i wnioskuje?

 

Co do tego lekkiego zaokrąglenia to znalazłem miski które mają 30cm średnicy a to już powinno wystarczyć do 20 cm głośnika.

 

 

Do tego jakaś gruba rura kanalizacyjna :D wyklejona mata bitumiczną i może być ciekawie

 

 

Pozdrawiam Arczi

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomysl jest bardzo ciekawy, tylko najlepiej by bylo, gdyby linia zwezala sie ku koncowi. Co do strojenia linii to pamietajmy, ze jest to wynik obliczen dla prostej, nietlumionej rury. Gotowa rura nie moze byc bez tlumienia, musi ono byc, co tym samym obnizy strojenie dosc znacznie i zapobiegnie rezonansom w rurze.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Użytkownicy+

No tak ale ja mam do dyspozycji prawie 70 m2 więc nie ma problemu :).

 

Co do półkuli to te 28 cm mi wyszło nie wiedzieć czemu na długość tunelu a nie na jego szerokość. Bo niby TL ma mieć 1/4 długości fali rezonansu głośnika. No a ja sobie policzyłem że jak by grał głośnik średnio tonowy do 300 Hz to 1/4 długości tej fali to 28 cm. Tylko nie wiem czy dobrze liczę i wnioskuje?

 

Co do tego lekkiego zaokrąglenia to znalazłem miski które mają 30cm średnicy a to już powinno wystarczyć do 20 cm głośnika.

 

 

Do tego jakaś gruba rura kanalizacyjna :D wyklejona mata bitumiczną i może być ciekawie

 

 

Pozdrawiam Arczi

 

 

W 70m2 może nie być basu. Jeśli zrobisz to z misek, to wyjdzie Ci taniocha, więc możesz się pobawić. Napisz co i jak, jeśli skończysz ten projekt. Jestem sam ciekaw.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ta TL ma być tylko na szerokopasmowy głośnik :). Będzie grał w zakresie 350Hz- 5KHz.

Na basie są tesle ARO942 które będą grały w oryginalnych obudowach :)(więc basu nie zabraknie). Grać będą z kenwoodem km-209 150w/8ohm (tranzystory to sanekeny i wzmacniacz gra krótkim i szybkim basem). Wszystko jest dzielone aktywnie więc nastawiam się pozytywnie ale co to będzie, to się okaże. No a szerokopasmowe głośniki grają z ugodami.

 

Dla konkretów będę porównywał z dechą 33 cm szerokości z głośnikiem w miejscu gdzie wypadał najlepiej w EDGE. Więc będę widział na ile warto uciekać z OB w kierunku TL. Ale może się okazać że warto :).

Obecnie rozglądam się za rurą i jak wyfrezować otwór w misce :/. Liczę że poprawi się lokalizacja i trochę zmniejszy się rozdmuchany dźwięk w stosunku do OB. Bo duża ilość odbić powoduje że informacja staje się mniej czytelna.

Pozdrawiam Arczi

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kup albo pożycz frezarke, taką no name z rynku za góra 150 zł.W przyszłym tygodniu moge Ci powiedzieć ile rura kosztuje taka gładka i dość gruba plastikowa bo ja pracuje w tej branży. Ja bym do takiej rurki wstawił jeszcze krążki z płyty z otworami coś w stylu kratownicy matrix.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O co do rury to będę wdzięczny :) z wkładkami jest to jakiś pomysł. Ja i tak będę wypełniał ją matą bitumiczną no i jakaś wełna czy coś.

 

Myślę o czymś takim np:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Pytanie jak rura będzie dłuższa to nie zaszkodzi? Czy to oznaczało by że można niżej robić podział z wooferem? Bo 50 cm to 1/4 fali przy 172 Hz.

Musze jeszcze poczytać o tej TL jakimi ona prawami się rządzi.

 

Doczytałem wygląda na to że są dwa rezonanse podstawowy i wyższy. No i podstawowy określa się dla fs głośnika po to by nadrobić jego naturalny spadek po tej częstotliwości. Więc muszę pomierzyć mój głośnik szerokopasmowy gdzie on ma fs. Dodatkowo są rezonanse wyższe które wchodzą w normalne pasmo głośnika których nie chcemy i tłumi się rurę przy głośniku a słabo u wylotu.

 

Więc jeśli mi nie zależy na niskich częstotliwościach to chyba rura powinna być strojona poniżej częstotliwości w której będzie grała... Bo mi nie zależy na podbiciu basu tylko na eliminacji zwarcia akustycznego. Więc te 50 cm będzie ok bo to jest te 172 Hz a podział zrobi się na 300 Hz 48dB/Oct. Pozbędę się problemu że podbije mi końcówkę pasma bo rezonans głośnik ma pewnie niższy niż 300 Hz :). Więc zostanie mi tylko borykanie się z tymi rezonansami wyższymi.

 

Dobra panwie już coś wiemy jak działać :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli rura bedzie prosta, bez zmniejszajacego sie przekroju to bedziesz musial kompletnie wypelnic rure materialem tlumiacym, zeby pozbyc sie rezonansow. Do tego najlepsza jest welna naturalna, badz cos podobnego, sztucznego. Maty bitumiczne na rure beda konieczne, dodatkowych kregow/pierscieni wzmacniajacych nie trzeba przy takiej krotkiej rurze, ktora i tak bedzie miala stosunkowo grube scianki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hobbystycznie kolumnami zajmuję się 20 lat i postanowiłem zabrać głos, bo moje doświadczenia wskazują, iż kształt obudowy ma dyży wpływ na rónowagę tonalną, a np duża (szeroka) przednia ścianka może mieć korzystny wpływ na brzmienie, a szczególnie na rónowagę tonalną (lepsze wypełnienie - więcej mięsa) w zakresie niższego środka i basu. A zastosowanie cienkiej ścianki wcale nie jest natomiast warunkiem koniecznym aby była przestrzeń i głębia - filozofia audio physików nie jest jedyną słuszną. Równie dobrą przestrzeń można uzyskać z obudowy, która nie jest szczupła na froncie.

Szerokość frontu ma natomiast głownie znaczenie na tym czy dostajemy chude, czy mieściste brzmienie z większą obecnością zakresu poniżej 300Hz.

Szeroka ścianka poprawia wagę brzmienia, wokale męskie stają się bardziej pełne, czaem przy barzdo korzystnej (udanej) konstrukcji, stosując szeroką przednią ściankę można brzmienie upodonić do kolumny tubowej - co przynosi bardzo miłe rezultaty (w zakresie impactu i szybkości). Podobnie jest z basem, głośnik basowy lubi być umieszczony na szerokiej ściance, a nie na cienkiej. Dlatego niektóre fimy umieszczają go na bocznej ściance i blisko podłogi, co bardzo wzmacnia bas.

Osobiście bardzo lubię brzmienie dużych (staromocnych) skrzyń, a nie przepadam za chudym brzmieniem cienkich konstrukcji, gdzie często wokale są takie zabiedzone i grają głównie wyższą średnicą.

Zapraszam na moją stronę

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) , gdzie pokazuję swoje konstrukcje kolumn wraz ze zwrotnicami i jest tam także wspomniane o wpływie szerokiej przedniej ścianki na brzmienie.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

 

 

Na ile zmienia się dźwięk, przy zastosowaniu tych samych głośników i zwrotnic, w obudowach o takim samym litrażu, ale innych proporcjach ścianek (szerokie i płytkie, wąskie i głębokie itd.)? Jaki wpływ ma kształt obudowy , zarówno wewnątrz (fale stojące itd.), jak i na zewnątrz (zaokrąglenia obudowy - min. baffle step). Moje pytania zadawane są głównie (ale nie wyłącznie) pod kątem uzyskanej przestrzeni i szerokości, głębokości sceny.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie mam problem nie kupiłem jeszcze misek bo nie mam pojęcia w jaki sposób mogę uciąć denko i zrobić frez pod głośnik jakieś pomysły?

Pozdrawiam Arczi

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kształt obudowy ma dyży wpływ na rónowagę tonalną, a np duża (szeroka) przednia ścianka może mieć korzystny wpływ na brzmienie, a szczególnie na rónowagę tonalną (lepsze wypełnienie - więcej mięsa) w zakresie niższego środka i basu.

 

Efekt Baffle Step

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 miesiąc temu...
  • Użytkownicy+

Dobrym sposobem eliminowania baffle step, jest obłożenie przedniej ścianki materiałem chłonącym. Wiem, że zajmował się tym p. Piotr Nykel, który w ten sposób udoskonalał kolumny ESY (ostantino ?).

Oczywiście trzeba sprawdzić, czy nie zrobił się zbyt duży dołek na średnicy i nie zaszła konieczność zmian w zwrotnicy.

Optymalnie byłoby, gdyby wraz ze wzrostem odległości od głośnika, rosła gęstość/grubość materiału, dobrana optymalnie dla danej długości fali.

 

Wzmacnianie szeroką ścianką przednią danych częstotliwości, wydaje mi się błędem. Lepiej dobrać prawidłowo głośnik i zwrotnicę, bo każde odbicie fali, to jej zniekształcenie. Ilościowo wtedy może być dobrze, ale jakościowo słabiej. Walczymy ustrojami, o mniejszą ilość odbić od ścian i mebli, a najbliższe otoczenie głośników zaniedbujemy...

 

 

Co do tego lekkiego zaokrąglenia to znalazłem miski które mają 30cm średnicy a to już powinno wystarczyć do 20 cm głośnika.

 

 

Do tego jakaś gruba rura kanalizacyjna :D wyklejona mata bitumiczną i może być ciekawie

 

 

Pozdrawiam Arczi

 

arczi87, jak wyszło coś z tego ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecnie mam pewne problemy osobiste i trochę zabawa z kolumnami zeszła na bok. Mimo iż rury PCV czekają grzecznie na swoją porę :).

 

Pozdrawiam Arczi

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli głośnik będzie osadzony w połowie kuli, to może być ok. Sam myślałem nad czymś takim, zanim zrobiłem kulki :) Jeśli głośnik będzie w płaskiej przedniej ściance, a następnie będzie coś w rodzaju rury, to patrz na wykres "C". Przejście musi być więc łagodne a jeśli rura ma mieć 28cm, to będzie trudno o mały promień.

Kula najlepsza, ale ścięty sześcian i prostopadłościan też całkiem nieźle wypadają. Trochę mi przypominają ADAM S2A - też są trochę takie pościnane.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze lepszy kształt niż kulisty jest kształt jajka

Oto jajo:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

Co myslicie o takim polozeniu tweetera

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) ?

 

I jescze jedna rzecz - odnośnie powyższego stwierdzenia, e fale odbijaą się od przedniej ścianki (efekt BS) - zastosowanie skaju na froncie zmniejsza to zjawisko?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

El sueño de la razón produce monstruos.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do wysoko tonowego głośnika pobaw się edge (prawda jest taka, by był asymetrycznie do reszty i w sumie tyle. Choć wtedy musisz mieć pomiary głośnika pod kątem bo jego charka jest już inna). Pokaże Ci jak wygląda baffle step przy danym froncie. Ja u siebie mam zmontowane kolumny, i bafflestep kompensuje kondensatorem i tyle. Tam gdzie górka się wznosi to jest równa charakterystyka po przejściu szczytu górki zaczyna opadać i nie trzeba stosować dodatkowych filtrów. Bo nakłada się naturalny spadek i -6dB/oct. z kondensatora i podział jest trochę wymuszony przez obudowę. No ale jak przetestujesz sobie to rozwiązanie to dopasujesz szerokość do głośników, podziałów .itd.

 

Panowie jak sytuacja się ustabilizuję wracam do testów z obudową :).

Pozdrawiam Arczi

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ma ktoś jakies doświadczenia związane z badaniem wpływu materiału z którego jest zrobiony front (mdf/skaja) na dźwięk?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

El sueño de la razón produce monstruos.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Użytkownicy+

Ma ktoś jakies doświadczenia związane z badaniem wpływu materiału z którego jest zrobiony front (mdf/skaja) na dźwięk?

 

Sprawdzałem jedynie pierścienie na wysokie. U mnie słychać minimalną różnicę, więc zostały. Myślę że skaj nie zaszkodzi, ale wątpię czy coś wytłumi.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...najlepsze glosniki wysokotonowe to takie, ktorych jakby ...nie ma ...w ogole nie zwracamy na nie uwage jak graja ...musimy to osiagnac wszelkimi sposobami...naprawde warto...

 

Ale jak perkusista uderza w talerz to przeciez slysze jak gra wysokotonowka, wiec jak mam nie zwracac uwagi?

Wydaje mi sie ze chcesz powiedziec, ze jej nie slychac, gdy uzupelnia widmo czestotliwosciowe jakiegos instrumentu lub glosu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierdu pierdu,

 

Puście sobie sinusa na kolumnach 3 drożnych i doskonale słychać jak się po kolei przemieszcza dźwięk miedzy głosnikami; no chyba ze siedzimy daleko od głośników :) Dla tego jest dużo zwolenników coaxiali które mają inne wady od powyższej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...najlepsze glosniki wysokotonowe to takie, ktorych jakby ...nie ma ...w ogole nie zwracamy na nie uwage jak graja ...musimy to osiagnac wszelkimi sposobami...naprawde warto...

Jeszcze lepiej jak nie "widać" zespołów głośnikowych.

 

Chyba mam taki efekt, choć to nie są koaksjale.

Coś zadziwiającego jest w obecnych moich zespołach o dużym wooferze, kopułce na średnich i wstędze. Oddalone od siebie a dopiero przystawiając ucho można stwierdzić jak grają poszczególne przetworniki.

 

A wyglądają na takie niechlujne...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wyglądają, po prostu nie każdy ma tak dobrze wykształcony zmysł lokalizacji kierunkowej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

'Puście sobie sinusa na kolumnach 3 drożnych i doskonale słychać jak się po kolei przemieszcza dźwięk miedzy głosnikami; no chyba ze siedzimy daleko od głośników :) Dla tego jest dużo zwolenników coaxiali które mają inne wady od powyższej'

 

Ok, ale czy słuchając normalnej muzyki, a nie przebiegów sinusoidalnych wielodrogowość istotnie przeszkadza? Jest wiele hi-endowych kolumn z serii multidrożnych.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze lepiej jak nie "widać" zespołów głośnikowych.

Chyba mam taki efekt, choć to nie są koaksjale.

ja tak mam na 100%

zwłaszcza wieczorem

po zgaszeniu światła

 

(kolumny do których dźwięk jest przywiązany to nieporozumienie nie kolumny)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

czniać to . . . jak mawia prawdziwy noblista - jadem na ryby

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.