Skocz do zawartości

Klub otwarty  ·  146 członków

Kenwood Klub
IGNORED

Klub Kenwooda


PauluS
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

... poruszę temat tunerków, które jak wiemy Keniowi wychodziły :) ....

 

Wspominasz bardzo dobre topowe modele od Kenwooda, zarówno 600T jak i KT-917 to piękne i wspaniałe maszyny, niemniej jednak do KA-801 tuner KT-917 nie będzie pasował. Szerokość Twojej integry to 440mm, natomiast set KA-907 oraz tuner 917 to już 460mm. Niestety o 2cm szerszy i nie będzie to wyglądało dobrze.

Natomiast 600T nie licząc cen to już inne aluminium w pełni szczotkowane i też designersko nie pasuje.

 

Najlepiej pozostać przy fajnym i w miarę dostępnym cenowo KT-815.

 

Co do jakości i Topów Kenwood ever to pisałem o tym gdzieś wyżej w postach: L-02T rządził. Później KT-5020/7020 lub KT-990D/1100D/KT-3300D oraz najpóźniejszy model L-1000T.

 

Aha był jeszcze jeden Supreme 700T, ale to już rarytas hi-endowy.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez e-hifi.pl

e-hifi.pl - katalog sprzętu audio hi-fi i hi-end vintage

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich zakręconych sprzętami audio a szczególnie marki Kenwood.

Mam nadzieję, że z racji "posiadania" KT 8005 i KA 8004 zostanę przyjęty do grona ?

Już raz próbowałem wpisać się do klubu ale Admin wykasował mój post.

Tuner kupiłem oczami po przeczytaniu opinii na TIC na temat tego modelu, wzmacniacz z rozpędu do kompletu, by KT nie był sierotą.

Zresztą to Wasza "wina", że pozbyłem się wcale nie najgorszego zestawu Technics"a ale tak mi go obrzydzono, że poszedł do ludzi, czego wcale nie żałuję.

Praktycznie mam w tej chwili te dwa klocki jakieś tam kolumienki Yamaha, brak cd, jest deck Akai, który mam zamiar zamienić na KX 9xxx lub wyżej.

Gra to nie do końca źle ale....

Zdaję sobie sprawę, że KA8004 to nie najmocniejszy wzmak 2x55W i wiem że nie poszaleję z kolumnami.

Z mojego oczytania wiem, że powinienem szukać kolumn o wysokiej skuteczności, najlepiej rzędu 90-100 paru dB/1m. Poza tym mam totalne pomieszanie

i mętlik we łbie, bo chciałoby się nie wiadomo co a moc KA jest tylko j/w.

Kolumny mają być też fajnym meblem by zyskały pełną akceptację, wiadomo czyją. Chociaż sam jestem też pod urokiem "staruchów" typu Sansui , męczy mnie Yamaha ns 690 lub 1000, wiem, że o Infinity kappa nie mam co marzyć.

Noszę się też z zamiarem ewentualnego zakupu mocniejszego wzmacniacza, 8004 + 8005 na pewno zostaną.

Odsłuch - pomieszczenie ok 35m2, nw środku komin, mebli nie za wiele. Muzyka wszystko z wyjątkiem łubu-dubu typu disko polo, i innych wynalazków.

Myślę rozorując się Guru wątku - e-hifi.pl o kolumienkach Canton Quinto.

Kolumny powinny być uniwersalne do jazz"u, rock"a, klasyki.

Pomóżcie, zdesperowanemu świrowi, który nie wie co czynić, podpowiedzcie bo moje osłuchanie i doświadczenie jest żadne, tylko teoria nie do końca uporządkowana.

Pozdrawiam!

 

KA8004 to swietny wzmacniacz moze stanac w jednym szeregu z Pioneerem SA-9100 porownywalem.Ten kenwood napedza u mnie dyaudio300 a sa to kolumny wymagajace sporo pradu od wzmacniacza. KA8004 ma zasilacz toroidalny,a nizsze modele zwykly.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcialbym doprecyzowac wypowiedz. Dynaudio300 nie MSP tylko wczesniejsza wersja maja cewki 54mm basy i sredniotonowe tez, mowi sie o nich ze im lepszy wzmacniacz (pojecie wzgledne) tym wiecej detali basu itd. ja swoje przelaczalem z kenwooda ka8004 na koncowke 700m supreme,i musze powiedziec ze nie zauwazylem wiekszej roznicy w 20metrach.znany w swiatku audio serwisant z lodzi przegladajac wyzej wymienione klocki wysnul smiala opinie ze dla niego bardziej detalicznie gra ka 8004.powiedzial ze opadla mu szczeka ze klocek tak leciwy moze miec tak dobra scene i tyle szczegulow. w 50m kw. przewage uzyskal by oczywiscie 700m,slyszalem go na ok 36m kw na 100 procent mocy gral czysciutko to bylo niesamowite.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zawsze ważny jest dobór całego systemu. Od źródła aż po kolumny.

Jak podłączona była końcówka mocy 700M? Poprzez preamp 700C czy inaczej?

Wiadomo, że z jednymi kolumnami zagra bdb integra KA-8004, a z innymi paczkami pazur pokaże power amp 700M.

e-hifi.pl - katalog sprzętu audio hi-fi i hi-end vintage

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podlaczone byly dwa denony DCD 1500 i DCD 1800r bezposrednio pod koncowke 700m i przelaczane pod KA 8004 kolumny dynaudio 300 i drugie kolumny DIY oparte o przetworniki dynaudio i seasa (vintage). Jak juz pisalem 700m wysteruje dosc duze kolumny w duzym pomieszczeniu i po to byl budowany. planuje dla 700m pre lampowe w przyszlosci.A z 700c brzmial by pewnie niesamowicie (wiedza z forum amerykanskiego).Stosuje kolumny vintage do sprzentu vintage bo tak lubie sluchac najbardziej.

 

Wczesniej mialem sansui AU-9900 brzmial z chirurgiczna dokladnoscia swietna przestrzen ale to nie byl moj dzwiek. Lubie tez sluchac luxmana R-1050 ma on niesamowicie mocny dzwiek i jest powaznym konkurentem dla KA-8004.sluchajac nowszych czy tez najnowszych klockow zaraz tesknie za dzwiekiem vintage.Te stare kloce sa jak oldskulowe auta.

 

700m to potwor poprostu w pomieszczeniu rosnie i rosnie sciana dzwieku i tak do oporu na potecjometrach gra sobie bez wysilku czysciutko.A cieplo sie robi bo prad plynie obficie przez 6 kapsli toshiby na kanal.

Edytowane przez krisius
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 3 tygodnie później...

Witam, proszę o radę jakiś dobry wzmacniacz w cenie około 2tyś co znawcy polecą..? nigdy nie miałem nic z tej marki i chetnie kupie coś polecane go na test, przez przypadek wpadłem w sieci na takie dane Kenwood KA-1100SD i doznałem szoku.. Czy to możliwe..? lubię eksperymentowac i co jakiś czas kupuję coś polecanego do testów :)

 

Power output: 150 watts per channel into 8Ω (stereo)

 

Frequency response: 0Hz to 200kHz

 

Total harmonic distortion: 0.004%

 

Damping factor: 1000

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do jakości i Topów Kenwood ever to pisałem o tym gdzieś wyżej w postach: L-02T rządził. Później KT-5020/7020 lub KT-990D/1100D/KT-3300D oraz najpóźniejszy model L-1000T.

 

Aha był jeszcze jeden Supreme 700T, ale to już rarytas hi-endowy.

 

 

Hejka :))

 

Doskonale wiemy, nie tylko ze słynnej listy, że szczytem jest L-02T :)) Pewnie tak samo dostępny i drogawy jak jego odpowiednik w postaci wzmaka. Dzięki Michale, za zwrócenie uwagi na wymiary. Człowiek jak się zapatrzy na te pikne cudeńka to czasem zapomina o takich, zdaje się drobiazgach. Ale jakie to piękne cudeńka :) Supreme 700T gdzieś kiedyś raz mi się przewinął w jakimś ogłoszeniu heh. Rodzyn nad rodzynami. Jak już ktoś lubuje się w bujaniu do hipnotyzujących wskaźników, wart uwagi zapewne będzie jeszcze KT-8300.

 

Wracając do wymienionych także. Zastanawiam się czy wersja eu 5020 z dopiskiem L, była jakoś znacząco gorsza od 5020? Czy jakoś różniły się znacząco konstrukcyjnie.

 

Ostatecznie dwa dni temu zawitał do mnie KT-7020, o którym info jest jak na lekarstwo. Długo zastanawiałem się miedzy 990D a nim. Padł jednak wybór na 7020. Wygląda nowocześniej i chciałem bezpośrednio go skonfrontować z tańszym bratem. Ale ale... 990D, który od dawna na mojej liście... zapewne wyląduje w kolekcji w swoim czasie :)

post-56001-0-68016700-1496940417_thumb.jpg

post-56001-0-70740500-1496940421_thumb.jpg

post-56001-0-53615500-1496940426_thumb.jpg

post-56001-0-08801400-1496940431_thumb.jpg

post-56001-0-79825200-1496940435_thumb.jpg

post-56001-0-02243500-1496940439_thumb.jpg

post-56001-0-37661500-1496940443_thumb.jpg

post-56001-0-28034500-1496940446_thumb.jpg

Edytowane przez mayer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam :)

 

Mam pytanko, może nieco odbiegające od głównego wątku, ale do rzeczy. Posiadam KA-5050R, wizualnie ideał, technicznie już gorzej. I tu moja prośba, jako, że ogólnodostępne service manuale są mocno okrojone i brak w nich chyba najważniejszego - schematu stopnia końcowego - to czy posiada ktoś z Was wyżej wymieniony model, byłby w stanie wykonać foto w cywilizowanej rozdzielczości ;) i podesłać mi na PW (lub też zamieścił tutaj)? Potrzebuję zidentyfikować kilka upalonych rezystorów, a jak na razie działam po omacku.

 

Z góry dziękuję za wszelką pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 3 tygodnie później...

Witam szanownych kolegów Kenia

 

Od paru lat użytkuje KA-50, popełniając jednocześnie świętokradztwo, czyli sprzęt podpięty do komputera.

Komputer jest moim głównym źródłem dźwięku, karta SOUND BLASTER X-FI XTREME AUDIO.

Karta niedługo będzie zmieniana na aim sc808, podobno lodzio- miodzio.

Ostatni nabyłem zestaw głośników RFT BR50, które u naszych zachodnich sąsiadów mają bardzo dobre opinie.

Głośniki grają naprawdę dobrze. Po zmianie głośników zastanawiałem się nad jakimś lepszym wzmacniaczem.

Korzystając z dobroci kolegów wypróbowałem dwa sprzęty Yamahy, mając nadzieję na miód w uchu.

Pierwszy amplituner RX-330- totalna nędza, do starego Kenia nie ma co równać, wytrzymałem 2 minuty.

Drugi wzmacniacz AX-550, sprzęt o dobre opinii i tu liczyłem na więcej.

No i się przeliczyłem, dżwięk jasny, sterylny, metaliczny i ogólnie mnie denerwował.

Prawdopodobnie to wina specyfiki źródła, wiadomo karta muzyczna.

Ogólnie stary KA-50 gra naturalniej, może bas jest zbyt chaotyczny jedynie.

Polecane przez was wzmacniacze (KA-990V, KA-5040R,KA-5050R) mają dużą większą moc i to mnie martwi.

Jaki model polecicie aby godnie zastąpił starego KA-50, zależy mi na ciepłym naturalnym dźwięku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie stary KA-50 gra naturalniej, może bas jest zbyt chaotyczny jedynie.

Polecane przez was wzmacniacze (KA-990V, KA-5040R,KA-5050R) mają dużą większą moc i to mnie martwi.

Jaki model polecicie aby godnie zastąpił starego KA-50, zależy mi na ciepłym naturalnym dźwięku.

Moc wzmacniacza w tym przypadku to najmniejszy problem, im większy zapas mocy tym dalej od zniekształceń i przesterowania.

Odradzę na dzień dobry KA-990V oraz KA-5040R one gają dość sterylnie. Jedynie mógłbym polecić coś ze starszych lat jeszcze przed KA-50. Niestety jak sam widzisz, słuchałeś dwóch wzmacniaczy i żaden nie przypadł Ci do gustu także kupowanie w ciemno nie będzie dobrym pomysłem.

Mógłbyś posłuchać KA-7300 lub KA-8300 (hybrydowe układy). Z lat 80-tych weź pod uwagę KA-7010, KA-7020 lub ich mniejszych braci KA-5010 i KA-5020.

Ogólnie lata 80-te i 90-te to już troszkę inne granie, które podyktowane jest nadejściem ery cyfrowego zapisu.

e-hifi.pl - katalog sprzętu audio hi-fi i hi-end vintage

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za informację i typy sprzętów. Muszę obserwować rynek lokalny i próbować.

Tak trochę z innej beczki i trochę zdradliwie....

Czy ktoś miał styczność ze wzmakami Akai?

Jeden kolo u mnie wystawił Akai AM-37 i zastanawiam się czy może do niego się nie przymierzyć?

Czy warto?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 4 tygodnie później...

Kupiłem ostatnio za śmieszne pieniądze końcówkę Kenwooda Basic M1A. Końcówka w stanie jakby dopiero co wyciągnięta z pudełka. Powiem szczerze kupiłem z ciekawości czystej. Gra to powalająco i dziwnie za razem. Nie wiem, czy to przez te Kenwoodowe wynalazki DLD, czy też z innego powodu ale gra niesamowicie energetycznie. Dynamika ogromna aż wydaje mi się że to jakiś sztuczny efekt. Czy ktoś coś wie więcej o tym wynalazku ?

Edytowane przez sk-victor

Lubię kiedy gra muzyka...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem ostatnio za śmieszne pieniądze końcówkę Kenwooda Basic M1A. Końcówka w stanie jakby dopiero co wyciągnięta z pudełka. Powiem szczerze kupiłem z ciekawości czystej. Gra to powalająco i dziwnie za razem. Nie wiem, czy to przez te Kenwoodowe wynalazki DLD, czy też z innego powodu ale gra niesamowicie energetycznie. Dynamika ogromna aż wydaje mi się że to jakiś sztuczny efekt. Czy ktoś coś wie więcej o tym wynalazku ?

Ponieważ Kenwood to firma z dużymi tradycjami i niegdyś bardzo dobrymi inżynierami i licznymi super produktami. A o Sigma Drive i DLD jest dużo informacji w internecie.

e-hifi.pl - katalog sprzętu audio hi-fi i hi-end vintage

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ Kenwood to firma z dużymi tradycjami i niegdyś bardzo dobrymi inżynierami i licznymi super produktami. A o Sigma Drive i DLD jest dużo informacji w internecie.

 

Wiem i poczytałem ;) Ale tak pytam konkretnie o tej końcówkę bo niewiele o niej informacji poza danym technicznymi. O innych wzmacniaczach Kenwooda jest dużo a o tym zabytku niewiele. Urządzenie ciekawe i ciekawie grające. Mam bezpośrednie porównanie z końcówką Rotela RB-1080 która jest znaaaaacznie droższa, potężniejsza i powiem szczerze przeżyłem delikatny szok.

Lubię kiedy gra muzyka...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 3 tygodnie później...

Ja chciałbym zacząć przygodę ze wzmacniaczami kenwooda. Celuję w coś z dac'iem lecz mimo, że nie najlepsze parametrycznie (dac'i), to szukam KA-3300D lub KA-D1100EX. Lecz dostepność mizerna. I tak może na początek z niższej półki. Jakie będą różnice w dźwięku między 990V, 990EX? Który cieplejszy, spokojniejszy i z konkretniejszym basem? Czy różnice między serią 1100D i 1100SD, a tymi 990V, 990EX i 990SD oprócz mocy będą bardzo namacalne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 3 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...

Witam ponownie.

I moze zaczne od pomocy...

 

KENWOOD KA-1001

To jeden z najlepszych wzmacniaczy midi tej firmy.

Z danych opisowych wynika iz jest to klasa A.

Sam obecnie czekam wlasnie na niego bo udalo sie mi go zakupic.

Wiecej jak sadze napisze gdy dotrze.

 

Pozdrawiam wszystkich....demand

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytasz o dane ?

To odpowiem

Ten kenwood ka-1001 i ka-601

Towarzyszyly seria ka-7050 ka-5050

Ka-7090 ka -5090

Sam kenwood w katalogach powolywal sie iz sa to odpowiedniki wlasnie tych wzmacniaczy oczywiscie ze zmniejszona moca.

Ka-1001 przedstawiany jest jako wzmacniacz klasy A (pradozerny)

Zas ka-601 klasa AB

 

Osobiscie moge powiedziec ze maluszkowi 601 w stosunku do ka-5050 poza moca wiele nie brakuje.

 

http://www.e-hifi.pl/index.php?nazwa=Kenwood%2FTRIO+KA-1001G#

 

A tu troche wiecej na jego temat

 

http://www.radiomuseum.org/r/trio_kenwo_stereo_amplifier_a_1001.html

 

A spotkal ktos juz sie z tym malenstwem?

post-67955-0-14157100-1506282695_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam :)

 

Mam pytanko, może nieco odbiegające od głównego wątku, ale do rzeczy. Posiadam KA-5050R, wizualnie ideał, technicznie już gorzej. I tu moja prośba, jako, że ogólnodostępne service manuale są mocno okrojone i brak w nich chyba najważniejszego - schematu stopnia końcowego - to czy posiada ktoś z Was wyżej wymieniony model, byłby w stanie wykonać foto w cywilizowanej rozdzielczości ;) i podesłać mi na PW (lub też zamieścił tutaj)? Potrzebuję zidentyfikować kilka upalonych rezystorów, a jak na razie działam po omacku.

 

Z góry dziękuję za wszelką pomoc.

 

 

 

 

Gdzie dokladnie masz te upalone rezystory. Bo jezeli to stopien koncowy jednego kanalu to bez klopotu powinienes odnalezc je w drugim. ;) tylko nie sugeeuj sie podobienstwem stron, bowiem moga byc w odbiciu lustrzanym ( lewy z prawej a drugi odwrotnie) warto zrobic poglad gdzie ida. Posiadalem ten wzmacniacz ale fotek to ni mam obecnie. Moze zobacz w necie tez sporo publikuja mozliwe ze trafisz. Lub zobacz w liscie na koncu sm tylko odczytaj dokladnie ich numery.

Tam sa dobrze podane ich wartosci.

A. Jak nie posiadasz to znajdz serwice manual , ten chyba jest na elektrotanya....dostepny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

Powiedzmy ze masz racje, ale wyobraz sobie ze pracowali nad jego konstrukcja ci sami inznierowie ktorzy dzis pracuja nad konstrukcjami wzmacniaczy Accuphase.

 

gdzie tam w tych linkach jest coś o klasie A? nie widzę. prądożerne to jest np. też żelazko - pewnie dlatego wszystkie pracują w klasie A. wspomniany przez Ciebie wzmacniacz nawet nie stał obok klasy A.

 

Wiesz dla mnie bardziej wymowna jest ta plytka jak cala twoja wiedza w tym kierunku.

Bowiem w tych latach zwracano uwage na odpowiednie normy, oznakowanie.

Zas wsmacniacz musial spelniac okreslone normy DIN by moc uzyc takich opisow.

Bardziej przekonujace mnie lata konkretnego sprzetu ,jak dzisiejszy high-end w ktorym znajdujesz

Plytki pochodzace z urzadzen nizszych klass....

 

Owczesny Kenwood do dzisiejsze Accuphase, ale jak widac malo o tym wiesz...

post-67955-0-54522800-1507677555_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zas same wzmacniacze A-1001 i A-601 to jedyni przedstawiciele HD-Series Kenwooda. Produkowane w latach 1994-1995 pozniejsze modele byly juz tworem konsorcjum Kenwood jakie wiekszy nacisk kladlo na ilosc.

Stad tez i powolny upadek w dziedzinie audio....:(

Wiecej info w katalogu HD-Series

 

Sam wzmacniacz A-1001 to klasa A.

Napewno odbiega od wspolczesnych, ale czy im ustepuje pod wzgledem dzwieku ?

Pasmo super , S/N rowniez

Moc - jak na midi wystarczajaca.

 

Zas gdy chodzi o twoje zelazko pracujace w klasie A ,to podlacz do niego zrodlo dzwieku ,kolumny i posluchaj ;), sprawdz czy sie grzeje ;)

 

To iz obecnie Kenwood upadl nie znaczy ze nie mial dobrych produktow wczesniej. I powiem tobie jedno

Temu Kenwoodowi wyposazonemu w obecne elementy nie sprosta duza czesc wspolczesnej klasy High-End.

Skoro wlasciciele lampowcow sie myla i niedowiezaja ze to tranzystorowiec.

 

Najlepszym produktem Kenwooda owych lat byl wzmacniacz LA-1 i odtwatzacz LD-1 . I powiem ze ten do dzis moze konkurowac z wieloma sprzetami audio.

Nawet na ebay jest odbicie i zainteresowanie do dzis bo to zadkosc. Wzmacniacz zostal sprzedany za ponad 2000€ cd podobnie w sobote.

Ponad 4500€ jest wart dla zainteresowanych ta firma i cena ich nie odstrasza ( 40 osob walczylo o bycie wlascicielem tego zestawu )

Niestety trzeba miec tez kase by go zakupic.....

Osobiscie nie zamienie tego sprzetu na zaden inny, bo jest dokladnie tym czego dlugo szukalem...

Nie sprostal temu technics, denon, pioneer, harman kardon, onkyo, yamaha,nad. Bo zaden z nich nie potrafil tak oddac dzwieku jak Kenwood.

I do dzis nie znalazlem nic lepszego.

Mimo tak wielkiego wysypu sprzetu zaden nie potrafi tak zagrac.

Jedyny wyjatek to Accuphase, raszta nie potrafi tego.

 

Dla pelnego porownania masz wnetrze Kenwooda LA-1 i Accuphase....

To tlumaczy wyjatkowosc tych firm.

 

No i jeszcze cos na temat zamieszczonego foto plytki. Wyobraz sobie ze pochodzi wlasnie z owego Kenwooda A-1001...

Taka malenka plytka a jak wymowna.

Ktos pokazal ze i w takim malenstwie jest mozliwosc osiagniecia klasy A.

 

Ale ty nalezysz do przypadkow jakie nie potrafia w to uwierzyc mimo iz wzmacniacz istnieje od 23 lat :o

 

Czas niestety robi swoje z elementami, wymagaja wymiany...

Gdy to zrobie porownam go z Teac rowniez midi....ktory jest duzo mlodszy ;)

post-67955-0-21279000-1507683181_thumb.jpg

post-67955-0-83711000-1507683208_thumb.jpg

Edytowane przez dem
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.