Jump to content
IGNORED

DC-servo z kąd to wziąść i jak to podłączyć


kuty

Recommended Posts

sporo czytałem na temat układu DC-servo że niby on blokuje dc ofset na wyjściu ale z tego co widze to ludzie się przed tym bronią rękami i nogami i starają się parować tranzystory aby zmniejszyć do minimum dc ofset na wyjściu,ja podjołem się zadania parowania i po wielu nieudanych próbach myślę że udało mi się opanować te pomiary,aczkolwiek aby dobrać jak najdokładniej tranzystory musiał bym mieć ich ze100szt aby znależć odpowiednie,więc moje pytanie jest dotyczące tego układu dla zdesperowany dc-ofsetem na wyjściu np:w wzmacniaczu słuchawkowym jak on działa i jak go podłączyć bo nigdzie nie ma na ten temat informacji.

I ew czy on dosyć mocno psuje dzwięk.

Link to comment
Share on other sites

Jest to filtr dolnoprzepustowy pracujący w otwartej pętli zestrojony tak, aby ciął jak najniżej (chodzi o to żeby przenosił składową stałą - OHz). Przyjrzyj się schematowi SOHY tam jest to zaimplementowane. Wejście DC-serwa podłączasz pod wyjście układu, a wyjście serwa na wejście.

W sprawie zegarów/zasilaczy/stabilizatorów proszę pisać na muzgaudio@muzgaudio.com

Sklep: www.muzgaudio.com | Projekty: www.muzgdiy.wordpress.com

Link to comment
Share on other sites

dokładnie jak pisze kolega wyżej to wzmacniacz napiecia stałego. Ja stosuję 3-stopniowe cięcie częstotliwości akustycznych- najpierw filtr RC potem sygnał idzie przez rezystor na integrator na wzmacniaczu operacyjnym i na końcu po odwróceniu fazy dodatkowo obcinam pasmo powyżej 2-5Hz filtrem RC który przy okazji tłumi ewentualne szumy układu serwa. DC-serwo dobrze zrobione ma zalety : możliwość eliminacji z toru kondensatorów i poprawia tłumienie wzmacniacza w zakresie basów które dzieki braku kondensatora jest równie dobre jak dla wyższych częstotliwości.

W trakcie usuwania konta.

Link to comment
Share on other sites

Accuphase stosuje DC-servo. u mnie w E-406 jest wzmacniacz operacyjny JRC4580

Hidden Content

    Give reaction or reply to this topic to see the hidden content.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Hidden Content

    Give reaction or reply to this topic to see the hidden content.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Link to comment
Share on other sites

kuty, 23 Paź 2009, 21:43

 

>Jest wiele mądrych ludzi na tym forum a nie końiecznie (wymądrzających się) jak co niektórzy,może

>by poprosić kogoś o zaprojektowanie takiego dc-serva mysle że pare osub chętnych by się znalazło.

 

^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^

 

Kuty, nie pi..ol tylko weź słownik do ręki i jak piszesz do mnie to nie rób błędów, nie życzę sobie. Napisałem Ci tak bo parę dni temu zwróciłem Ci uwagę na identyczny błąd.

 

Podać Ci linka?

 

Widzę, że jesteś jednak oporny i wolisz się narażać na drwinę innych.(:

Link to comment
Share on other sites

A kurat na drwiny to mam wy...bane bo ci którzy się wymądrzają w domu przed kompem to w większośći zakompleksione szczury,którzy nie wiedzą z kim mają do czynienia a jak by się przekonali to by się pozesrywali w spodnie.

To tyle od siebie,więcej pytań nie mam.

Link to comment
Share on other sites

słuchaj, nie zgrwaj cwaniaka bo z tego co widzę to ty nic innego nie robisz tylko śledzisz na forum jakie kto robi błędy ortograficzne, pewnie chcesz zostać moderatorem? bo mi tu cukrownią śmierdzi,i nie cfaniakuj bo masz za mały zasób słów żeby mnie przegadać, i nawet twoja ortografia ci nie pomorze,zajmij się lepiej zabawą w diy bo chyba tylko to potrafisz.

To forum nie jest dla kogoś kto udaje rambo na odległość,zresztą nie chce mi się z tobą gadać bo zaczynasz mnie prowokować abym zszedł na niższy poziom inteligencji jaką ty reprezentujesz. NARA!

Link to comment
Share on other sites

Kuty, aleś ty głupi, a już robiłem sobie nadzieję, że się myliłem jednak.

Pokaż mi jakikolwiek inny mój post gdzie zwróciłem komuś uwagę na ortografię.

 

Kuty, mam dla ciebie propozycję - jak wstaniesz w poniedziałek rano umyj się, zjedz śniadanko i idź do szkoły, nie na lekcję bynajmniej a prosto do dyrektora, żądaj odszkodowania - oszukali cię.

 

 

Ech, prosiłem cię, zrób to dla mnie i nie pisz do mnie z błędami. Czy możesz to zrobić.

Umówmy się - jak już coś do mnie piszesz to bez ortów. Widzisz, ja tylko z szacunku ci odpisuję.

Link to comment
Share on other sites

Kuty daj spokój i zainstaluj Firefoxa ze słownikiem poprawnej polszczyzny. Ja na nim jadę i nawet się nauczyłem poprawnie pisać!

W sprawie zegarów/zasilaczy/stabilizatorów proszę pisać na muzgaudio@muzgaudio.com

Sklep: www.muzgaudio.com | Projekty: www.muzgdiy.wordpress.com

Link to comment
Share on other sites

Ja używam dwustopniowego, najpierw wzmacniaczo dwracający (za dzielnikiem napięciowym) a dalej integrator i wyjście integratora przed dużą rezystancję (330k i wzwyż) idzie do wejścia odwracającego całego wzmacniacza. W projektowaniu serwa ważne jest aby był tylko jeden stopień całkujący czy dolnoprzepustowy oraz żeby wzmacniacz operacyjny nie mógł mieć przesterowanego wejścia. Wzmacniacze najlepiej precyzyjne JFET, coś pokroju opa2134, od bidy TL072.

Link to comment
Share on other sites

dobre dc-serwo nie wprowadza żadnych zniekształceń, poprawia kontrolę basu i likwiduje niemały wpływ kondensatorów na sygnał, dodatkowo napiecie stałe na wyjściu wzmacniacza jest zbliżone do 0V. Dobrze zaprojektowane bezkompromisowe wzmacniacze jak np Accuphase mają DC- servo a w gorszych oszczędza sie na każdym kroku a przecież bez serwa też gra więc można zarobić kilka dolców więcej na sztuce. W Accu widać 2 stopnie RC - dobra inżynierska robota, wzór do naśladowania dla sztukowych firm !

W trakcie usuwania konta.

Link to comment
Share on other sites

bogdan_, 24 Paź 2009, 15:31

 

Nieprawda. Dodanie DC serva nie stanowi żadnego problemu technicznego ani na pewno jego obecność nie świadczy o 'lepszej' konstrukcji.

Dodaje zniekształcenia - jak każdy dodatkowy układ

Zbliżone napięcie zera na wyjściu można uzyskać i bez DC servo

Nie ma ono nic wspólnego z kontrolą basu

Według mnie Accu nie słyną z dobrego dźwięku ;-)

Link to comment
Share on other sites

Accu ma pewnie dobrze dobrane elementy i napiecie zera Accu miałby dobre i bez serwa, chodzi bardziej o to że gdyby był w pętli sprzężenia kondensator to jego impedancja rośnie dla nizszych częstotliwości stąd spadek współczynnika tłumienia i gorsza kontola najniższych częstotliwości nie mówiąc o wpływie na pozostałe pasmo no i można pominąć kondensator wejściowy. Nie ma idealnych kondensatorów dlatego w prawdziwym hi-endzie się ich nie stosuje. Accu to najwyższa półka ale są różne gusta, niektórzy wolą np. zniekształcenia z lampy albo trafa na drodze sygnału bo dźwięk z doskonałego wzmacniacza uważają za mało atrakcyjny.

W trakcie usuwania konta.

Link to comment
Share on other sites

bogdan_, 24 Paź 2009, 16:14

 

> chodzi bardziej o to że gdyby był w pętli sprzężenia kondensator to jego impedancja rośnie dla nizszych

>częstotliwości stąd spadek współczynnika tłumienia i gorsza kontola najniższych częstotliwości nie

>mówiąc o wpływie na pozostałe pasmo no i można pominąć kondensator wejściowy.

 

Sorry, ale chyba coś czegoś ja w tym nie rozumiem. Servo we wzmacniaczu reguluje napięcie na wyjściu wzmacniacza a nie na jego wejściu. Korygowanie za pomoca dc servo napieciu na wyjściu do zera przy podpinaniu do jego wejścia zapięcia stałego to chyba jakić żart? Przeciez wzmacniacz będzie wtedy pracował jako wzmacniacz pradu stałego działając w ten sposób, aby na wyjściu podawac napięcie równe zero.

 

Stosowanie DC servo jest jedynie uzasadnione dla zrównoważenia własnej niesymetryczności układu i pozbycia się pojemności w pętli ujemnego sprzężenia. Tylko zauważ, że ta pojemność akurat nie jest w torze sygnału - i jej obecnośc zmniejsza impedancję wzmacniacza na wyjściu dla najniższych częstotliwości - więc zwiększa kontrolę basu ;-)

Link to comment
Share on other sites

hehe prowokujesz jar i jeszcze puszczasz oczko dlatego pierwszej części nawet nie skomentuję :-)Jest dokładnie odwrotnie niż napisałeś na końcu: kondensator w pętli jest na drodze sygnału, jego obecnosć zwiększa impedancję dla najniższych częstotliwości i zmniejsza kontrolę głośnika. Gdyby zastosować dużą stałą RC w pętli to nie miałoby to praktycznie wpływu na tłumienie za to w pewnym stopniu kondensator popsuje neutralne brzmienie i po włączeniu wzmacniacza kondensator dużej pojemności ładował by się bardzo długo ( to akurat nie jest problem jeśli na wyjściu jest opóźnione dołączanie kolumn)

W trakcie usuwania konta.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.