Skocz do zawartości
IGNORED

Chopin 2010 i XVI Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. F. Chopina


Violet

Rekomendowane odpowiedzi

byłem dziś w filharmonii na przesłuchaniach przedpołudniowych. bułgar bożanow grał na fortepianie yamaha podczas gdy wszyscy przed nim grali na stainwayu. nagle zrobiło sie miękko i inaczej. on tez grał inaczej niż pozostali. takie moje wrażenia. pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niezwykłe są te dyskusje ekspertów w radiu i w TV na temat gry konkursowiczów - takie muzyczne voodoo. Np. przed chwilą w PR2: "w jego wykonaniu, słowo FORTE oznacza nie tyle głośno, co mocno, z głębi ducha".

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niestety nie moge słuchac bom w pracy, moze od II etapu bedzie lepiej, natomiast

ta trojka filozofow w Dwójce - chociaz ich bardzo cenie, to słuchac nie mogę :)

 

Dziś omawiali włąśnie występ jakiegoś koreańczyka młodego i - cytat - "nokturn rozpoczął skąpany w oniryzmie"

 

WTF ^^ o_O :OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO

 

moze II etap bedzie w lepszych godiznahc zebym mógł słuchac :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja w kwestii technicznej:oglądacie transmisje na TV kultura, podają że dźwięk jest DD 5.1, czy ktoś może to potwierdzić?

Ja z kablówki odbieram tylko stereo, choć wyprowadzam audio z tv (tuner wewnętrzny , wyjście ustawione na DD) po optyku na amplituner.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja w kwestii technicznej:oglądacie transmisje na TV kultura, podają że dźwięk jest DD 5.1, czy ktoś może to potwierdzić?

Ja z kablówki odbieram tylko stereo, choć wyprowadzam audio z tv (tuner wewnętrzny , wyjście ustawione na DD) po optyku na amplituner.

 

 

O ile dobrze zrozumiałem to sygnał do 5.1 na tvp kultura jest nadawany za posrednictwem internetu. Informacje o tym sa dostepne podczas transmisji radiowych w programie II. Niestety nie zapamietałem adresu sieciowego tej transmisji. pozdr :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

- czy ktoś zna parametry transmisji?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Anna Fiedorowa (UKR)i Leonora Armellini (ITA) z przesłuchań poniedziałkowych i sa w II rundzie :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Kim jest mój przyjaciel, który jest nieprzyjacielem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj (9 października) była wtopa, prawdopodobnie organizatorów. Helene Tysman grała co innego, niż było zapowiedziane przez prowadzącego.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamykając wątek DD, może i w necie TVP Kultura nadaje w systemie 5.1, w kablówce idzie sygnał tylko stereo. Swoją drogą jak się nam zmieniły wymagania : pamiętam czasy gdy by uzyskać efekt kolor+stereo, telewizja nadawała obraz a w radiowej dwójce szła transmisja stereo... i to był wtedy szczyt możliwości.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OT ale o boskiej Marcie

(z ostatniego Wprost)

A codziennie o 22.45 w PR II Olivier Bellamy Martha Argerich – dziecko i czary czyta Jolanta Niewiadomska.

 

Genialna i ekscentryczna

Dawid Karpiuk

 

Najpierw odniosła tu wielki triumf, potem wywołała największy skandal. Teraz zasiada w jury trwającego w Warszawie XVI Konkursu Chopinowskiego. Martha Argerich – pianistka wybitna i szalona.

 

Argerich jest podobna do Marii Callas, ma w sobie wiele sprzeczności, potrafi być naiwna i wyniosła, kontrowersyjna i nieśmiała. Jest fascynującą postacią, jedną z najbarwniejszych artystek naszych czasów – mówi „Wprost" Olivier Bellamy, autor najnowszej biografii artystki.

 

Uciekająca gwiazda

 

Jej gwiazda rozbłysła na europejskich estradach pod koniec lat 50. ubiegłego wieku. Już jako nastolatka była odważna, kapryśna, impulsywna i przez wiele lat robiła wszystko, by konserwatywny świat muzyki klasycznej zamknął jej przed nosem drzwi do sławy. Wielokrotnie rzucała grę na fortepianie, krążyła po całej Europie i obu Amerykach, spotykała wybitnych artystów i często wywracała ich życie do góry nogami.

 

Trzykrotnie wychodziła za mąż, ale żadne z jej małżeństw nie przetrwało dłużej niż kilka lat. Z Charles’em Dutoit, wybitnym dyrygentem, rozstała się w burzliwych okolicznościach prawie czterdzieści lat temu, jednak do dziś zdarza im się wspólnie koncertować. Dutoit wielokrotnie musiał tłumaczyć się przed organizatorami i zawiedzioną publicznością, kiedy Argerich bez istotnego powodu w ostatniej chwili rezygnowała z koncertu.

 

– Praca z nią była ciągłą walką. Nigdy nie miałem pewności, czy danego wieczoru pojawi się na scenie. Jednak nawet jeśli znikała, następnego dnia potrafiła zagrać jak nikt i właśnie dlatego warto było świecić za nią oczami – mówił Dutoit w jednym z wywiadów.

 

Przez wiele lat wokół kaprysów artystki, jej ciągłych ucieczek od własnej kariery, sławy, rodziny, narosły legendy, a jednak mężczyźni, z którymi była związana, podobnie jak publiczność, skłonni byli wybaczyć jej wszystko.

 

 

Przyjaciele i mistrzowie

 

– Spotkałem w życiu trzy prawdziwe muzyczne fenomeny: Marthę Argerich, Friedricha Guldę i Nelsona Freire – powiedział kiedyś Bruno Seidlhofer, wybitny austriacki pianista i pedagog. Te trzy fenomeny połączyła muzyczna więź.

 

Friedrich Gulda, pianista wybitny i wybitnie ekscentryczny, był pierwszym mistrzem Marthy Argerich i ponoć jej największą muzyczną fascynacją. Rozpoczęła u niego naukę w 1954 r. Była cudownym dzieckiem, wiadomo było, że ma wyjątkowy talent. Zaprosił ją do siebie, a potem pomógł całej rodzinie w przeprowadzce z Argentyny do Wiednia. I to mimo publicznie deklarowanej niechęci do nauczania. Nawet swojego syna Paula wysłał na naukę do innego pianisty, bo uważał, że brak mu cierpliwości do pracy pedagoga.

 

 

Trzynastoletnią wówczas Argerich traktował jak partnera w rozmowach i zgłębianiu muzyki. – Nie uczył jej, ale z nią współpracował. Ich relacja była oparta na partnerskich zasadach – mówił w jednym z wywiadów Paul Gulda.

 

 

– W czasie pierwszego spotkania poprosił, żebym zagrała Schuberta, którego uwielbiał. Kiedy skończyłam, przez chwilę milczał, a potem uśmiechnął się i powiedział: „Jesteśmy ulepieni z tej samej gliny"– wspominała Argerich.

 

Nelson Freire od kilkudziesięciu lat jest jednym z najbliższych przyjaciół Marthy, często grają wspólne koncerty. 2 października w warszawskiej Filharmonii Narodowej wystąpili na inauguracji XVI Konkursu Chopinowskiego. Freire jest również jurorem konkursu.

 

W jury zasiada także Fou Ts’ong – wybitny chiński pianista, a prywatnie przyjaciel Marthy, któremu wiele lat temu złamała serce. Wyprowadziła się od niego z dnia na dzień do jego bliskiego przyjaciela, dyrygenta Roberta Chena – jak pisze w swojej książce Olivier Bellamy. Fou Ts’ong, starszy od Marthy o siedem lat, w latach 60. był jej mistrzem i przewodnikiem. Młodszy Nelson Freire szybko stał się przyjacielem, w którego wielki talent nieprzerwanie wierzyła.

 

– Nie znosi, kiedy ktoś sprzeciwia się jej zdaniu, zwłaszcza kiedy odkrywa talent jakiegoś młodego artysty i czuje się niemal w obowiązku, żeby mu pomóc – opowiadał Freire w jednym z wywiadów. – Na szczęście zwykle we wszystkim się zgadzamy, wyjątkiem jest Brahms, którego Martha nie znosi, a ja uwielbiam. Kiedyś pokłóciliśmy się o jego muzykę. Nie odzywała się do mnie potem przez kilka miesięcy.

 

Polski skandal

 

W 1963 r. Argerich miała już na koncie zwycięstwa w prestiżowych konkursach muzycznych w Bolzano i Genewie, ale zmęczona ciągłym koncertowaniem postanowiła rzucić muzykę. Wyjechała do Nowego Jorku, chciała utrzymywać się z pracy sekretarki i zapomnieć o estradzie. Inspirację do dalszej gry znalazła podczas krótkiego spotkania z wielkim pianistą Vladimirem Horowitzem.

 

Rok później przyjechała do Europy z planem powrotu do muzyki, którego nie pokrzyżowała nawet ciąża, szybki ślub i równie szybki rozwód z Robertem Chenem, ojcem jej pierwszej córki.

 

W 1965 r. wygrała siódmą edycję Konkursu Chopinowskiego, wzbudzając zachwyt jurorów i publiczności, która pokochała ją za dziewczęcą urodę i bardzo emocjonalne, czasem nawet ryzykowne interpretacje Chopina. Jej przyjazd poprzedzały doniesienia o ekscentrycznym stylu życia i opinia femme fatale.

 

 

Najpierw odniosła tu wielki triumf, potem wywołała największy skandal. Teraz zasiada w jury trwającego w Warszawie XVI Konkursu Chopinowskiego. Martha Argerich – pianistka wybitna i szalona.

 

Kiedy w 1980 r. wracała do Warszawy, żeby zasiąść w jury X edycji konkursu, była już gwiazdą. Zwróciła wtedy uwagę na Ivo Pogorelicia, najbardziej charakterystycznego uczestnika tamtego konkursu, rozpalającego publiczność niecodziennym wizerunkiem i odważnym stylem gry. Swoimi wykonaniami szybko podzielił jurorów. Argerich widziała w nim bezsprzecznego faworyta, nazywała geniuszem, inni uważali, że jego interpretacje nie są zgodne z duchem muzyki Chopina. Kiedy okazało się, że Pogorelić nie został zakwalifikowany do finału, Argerich wystąpiła z jury i wyjechała z Warszawy, wywołując największy skandal w historii konkursu.

 

 

– Martha Argerich w przeciwieństwie do pozostałych jurorów doceniła podjętą przeze mnie próbę wolnej od ortodoksji interpretacji Chopina – mówił potem sam Pogorelić w jednym z wywiadów. – Jej uznanie jest dla mnie nagrodą o wiele cenniejszą niż laury jakiegokolwiek konkursu.

 

Trzeci konkurs

 

Na początku lat 90. u Argerich zdiagnozowano raka skóry. Choroba na kilka lat wyłączyła ją z życia zawodowego, zrezygnowała z koncertów i nagrań. Po udanej kuracji wróciła do muzyki, zaczęła częściej nagrywać i jeszcze więcej koncertować. Często pojawia się w Polsce, za każdym razem wzbudzając entuzjazm publiczności. Tak było podczas niedawnych występów w czasie festiwalu „Chopin i jego Europa".

 

Wciąż gra przede wszystkim z przyjaciółmi – Miszą Majskim, Michaiłem Pletniewem czy Sergio Tiempo, któremu pomogła w karierze. Prowadzi festiwale w Lugano i Beppu, promuje młode talenty, jest dyrektorem Międzynarodowej Akademii Pianistycznej Lago di Como we Włoszech, której absolwentami są wybitni młodzi pianiści z całego świata. Każdego roku spośród kilkuset zgłoszeń wybieranych jest siedmiu pianistów, którzy przez tydzień mogą doskonalić swój warsztat pod okiem sław fortepianu. Jednym z absolwentów Akademii jest Piotr Anderszewski. W tym roku Argerich jest po raz trzeci na Konkursie Chopinowskim – pierwszy otworzył jej drogę do wielkiej kariery, drugi utrwalił wizerunek bezkompromisowej skandalistki.

 

– Ludzie tacy jak Argerich mają prawo być ekscentryczni – mówi nam Olivier Bellamy, autor wydanej w tym roku biografii pianistki „Martha Argerich, dziecko i czary". – Ona jest nie tylko wykonawcą muzyki, jest geniuszem, który wykonywanie utworów zmienia w prawdziwą twórczość.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Kim jest mój przyjaciel, który jest nieprzyjacielem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polski dzień na Konkursie Chopinowskim

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Stereo i Kolorowo - Underground

Mój blog i recenzje różnych urządzeń audio-stereo: stereoikolorowo.blogspot.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zepsute mazurki

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Stereo i Kolorowo - Underground

Mój blog i recenzje różnych urządzeń audio-stereo: stereoikolorowo.blogspot.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcin Koziak i Paweł Wakarecy grają w półfinale

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Stereo i Kolorowo - Underground

Mój blog i recenzje różnych urządzeń audio-stereo: stereoikolorowo.blogspot.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dlaczego nikt nigdzie nie pisze ze Pogorelic był uczniem Argerich w czasie konkursu?

 

hej kape kope lat! kto wygra?

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda mi Jacka Kortusa. Moim zdaniem, zasługuje na następny etap. Dziwna decyzja jury.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Stereo i Kolorowo - Underground

Mój blog i recenzje różnych urządzeń audio-stereo: stereoikolorowo.blogspot.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hej kape kope lat! kto wygra?

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Hej broy, kopa lat, faktycznie

 

wstyd sie przyznac, ale nie ma kiedy słuchac :/

masakra, poprzedni konkurs caly sluchalem, a teraz wielka lipa,

tygodnie mijaja tak szybko ze nie wiadomo kiedy :/

 

Ale dobrze ze Wakarecy jest w półfinale, tak go zejchali za pierwszy etap a tu proszę

na jutube sobie poslucham wykonawcow, sa nagrania, zawsze to cos

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z wczorajszych przesłuchań podobał mi się Daniil Trifonov grający na fortepianie Fazioli, który mogłem w końcu posłuchać i prawdę mówiąc bardzo mi się spodobał.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

masz faworyta (tke)?

 

nie... moze w weekend cos posłucham chociaz zeby zobaczyc jak sie teraz chopina w świecie gra

a finały już nie są takie ciekawe, sola ciekawsze od koncertu

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chetnie chetnie tylko kiedy???

niestety studia juz dawno za mna,urlopu malo, teraz na 3tyg do azji jade...

ale dziz słucham i nadrobie zaległosci konkursowe ;]

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

si żółtkom ;]

 

Wakarecy w finale, ani jednego żółtego o_O

ale co mnie ciekawi, ze np. Helene Tysman jest, słuchałem jej rano, bez sensu na finał wg mnie,

szkoda ze się nie moge wypowiedzieć co do reszty

i Wundera dali do finału, ciekawe co chłop pokaże

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdaje się, źe Bułgar "pozamiata" - świetny jest! Choć, kto to wie, jakie będą ostateczne osądy jury?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Stereo i Kolorowo - Underground

Mój blog i recenzje różnych urządzeń audio-stereo: stereoikolorowo.blogspot.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdaje się, źe Bułgar "pozamiata" - świetny jest! Choć, kto to wie, jakie będą ostateczne osądy jury?

 

obawiam się, że może być zbyt oryginalny na zwycięstwo. Facet jest fenomenalny ale zaraz powiedzą, że szukają Chopina a nie pianisty.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Wolę błędy entuzjazty od obojętności mędrca" - Anatol France

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.