Skocz do zawartości
IGNORED

YAQIN MS 34D opinie, porady


deltastudio

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie, mam chyba pewien defekt w swojej lampce. Jak przełączam z trybu TR na UL lub z UL na TR jest trzask w głośnikach. Czy to normalne? W sumie nie zmieniam trybu zbyt często wiec jakoś bardzo mi to nie przeszkadza o ile nie ma destrukcyjnego wpływu na urządzenie. Czy powinienem się tym martwic? Reszta zdaje się być w najlepszym porządku:)

 

Moje wrażenia - usłyszałem wiele rzeczy o których jak dotąd tylko czytałem:)

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Złamałem sie i zakupiłem kwadrę 6CA7 EH. Na zagranicznych forach świetne opinie, jak dojdą wstępnie sie wygrzeją, coś napiszę. Na razie odkrywam świat nowych mikrodetali na lekko zmodowanym MS34D.

 

I co kolego możesz napisać o dźwięku 6CA7 EH?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czekając na dobierającą sie kwadrę 6CA7 EH w sklepie lampyelektronowe, wymieniłem, poraz kolejny kondensatory 100nf, tym razen na ruskie papierowe MBM 0,1 uF 1500V. Wielkie skurczybyki ledwo dały sie przylutować, ale poświęcenie już się zwraca, dźwięk w porównaniu do oryginalnych, stał się kremowy, nasycony, nie pozbawiony detaliczności, ze wspaniałym wypełnieniem na dole. Wspaniały wzmacniacz, ma ogromny potencjał. Podczas lutowania podłączyłem na jakąś godzinke mojego poprzedniego wzmacniacza LINN'a MAJIK'a pierwszej generacji, dzwięk wydawał sie ok, szybki, detaliczny, jednak po zamianie powrotnej nagły zachwyt tranzystorem odszedł, zbladł i został zapomniany, ponieważ powrócił potężny nieskrępowany wykop przesterowanych gitar elektrycznych, nasycony dźwiek saxofonu tenorowego.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie, mam chyba pewien defekt w swojej lampce. Jak przełączam z trybu TR na UL lub z UL na TR jest trzask w głośnikach. Czy to normalne?

 

Ja mam MS-20L i jest to samo. Poza tym gdy przelacze w tryb triody i wylacze wzmacniacz to jest walniecie razy trzy takie jak przy przelaczaniu trybow. :( Lubie sluchac w trybie triody bo w tym trybie 20L jakos tam gra wiec jak koncze sluchac to przelaczam na tryb UL i dopiero wylaczam wzmacniacz. Smutne ale prawdziwe.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj odebrałem kwadrę 6CA7 EH, zaraz po wsadzeniu dzięk był ciemny , za ciemny, ale lampy to przecież świeżynki. Po ok 3 godzinach wszystko się ułożyło, całe pasmo harmonijnie pcha membrany. Dźwięk w porównaniu do chińskich lamp, juz po ok 3 godzinach grania, jest bardziej nasycony, średnica spokojna, dostojna, niesamowicie gładka i pełna, bas, potężniejszy, niżej schodzący, lepiej kontrolowany, a soprany grają wyżej, dokładniej, tak na szybko mozna opisać brzmienie, jakby całe pasmo było szersze. Po raptem kilku godzinach grania 6CA7 EH są o klasę wyżej od chińczyków, a będzie jeszcze lepiej...tak zakładam. Zachowałem się jak bramkarz przy karnym, rzuciłem się w jeden narożnik, w stronę 6CA7 i nie żałuję. Zaznaczam, nie słuchałem Tung-soli, ani innych EL34, dodatkowo każdy system odsłuchowy jest inny, nasze wyobrażenie o idealnym dźwięku również.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj

Gdzie kupiłeś i za ile? :)

Tak jak pisałem 2 posty wyżej...lampyelektronowe.pl po 82 zł/szt. Teraz na słuchawkach z Yaqina leci Gentle Giant-"Octopus"...wow co za wypełnienie, nie moge sie oderwać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie tam byłem i lamp niet ;(

 

A

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) porównanie lamp i wychodzi ,że naj.. są EL34Tung-Sol

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba kolega Adamo73 kupił ostatnią kwadrę bo jeszcze niedawno były:)

na pewno są

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) oraz

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie tam byłem i lamp niet ;(

 

A

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) porównanie lamp i wychodzi ,że naj.. są EL34Tung-Sol

Wszystko pięknie, ale ten test jest miarodajny jeżeli używasz lamp do wzmacniacza gitarowego. Poczytaj na czym przeprowadzano testy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, masz racje. Ja dopiero wchodzę w lampę, mam Yaqina MS-6CA7 i z samej nazwy powinny być tam takie lampy pomimo ze EL34 to niby to samo. Szukam lamp które będą lepsze od chińskich , będą lepiej grały i dłużej :).Te obecnie też fajnie grają, fajnie bo nie mam porównania,nie słuchałem wcześniej żadnego lampowca, no może ze 40 lat temu jakieś stare radio z adapterem ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Modyfikacja Yaqin MS-34D w Goldfinch - jakby ktoś nie zaglądał do Klubu Chińskich Lampowców :)

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Stereo i Kolorowo - Underground

Mój blog i recenzje różnych urządzeń audio-stereo: stereoikolorowo.blogspot.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niedługo będzie tam moja MS-6V6, Pan Waldek bardzo dobry fachowiec z pasją.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Z audio jest jak z chlebem, jeden lubi słodki a drugi kwaśny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Modyfikacja Yaqin MS-34D w Goldfinch - jakby ktoś nie zaglądał do Klubu Chińskich Lampowców :)

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Zrobiłem cześciowego moda na podstawie tej strony i wymieniłem potencjometr na tam włożony alps 2x100K, ostrzegam, nie róbcie tego. U mnie oryginalnie siedział 50k, po wymianie na 100K wzmocnienie jest zbyt gwałtowne, na godzinie 8 juz jest głośno. Może modyfikator posiadał kolumny o efektywności 80dB. Jakby ktoś jednak chciał wstawić podane tam 100K to mam taki do wydania, grał u mnie dobę, po czym wstawiłem chińczyka.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba kolega Adamo73 kupił ostatnią kwadrę bo jeszcze niedawno były:)

na pewno są

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) oraz

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

pozdrawiam

 

W lampyelektronowe.pl czekają na dostawę... Ja mam w swoim MS20 Tung-Sole 34B. Są o niebo lepsze od chińskich, na pewno mogę je polecić, ponieważ zniknęła "zlana klucha" na rzecz przestrzeni, stereofonii i wyrazistości.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W lampyelektronowe.pl czekają na dostawę... Ja mam w swoim MS20 Tung-Sole 34B. Są o niebo lepsze od chińskich, na pewno mogę je polecić, ponieważ zniknęła "zlana klucha" na rzecz przestrzeni, stereofonii i wyrazistości.

Mam na oku te lampki oraz 6CA7 EH jako wersję ekonomiczną zatem bliższą memu sercu (wielkopolanin:)) a także wersję hardcorową czyli KT77 Golden Lion. Zakup i wymiane chińskich muszę odłożyc w czasie bo po drodze przydarzył mi sie nieplanowany zakup preampa gramofonowego, który niedługo do mnie dotrze i wówczas jak sprzedam obecny to wejde w nowe lampy:)

 

Pozwolisz że powielę Twoje pytanie z innego wątku, bo tez mnie to nurtuje: co z biasem w Ms-20L, jeśli zamiast EL34 wsadzimy KT77 lub 6CA7? Wartość dla EL34 jest określona przez producenta na 0,4 V.

pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

Powracam do lampy, tym razem w postaci MS-34D, pytanie o funkcję opóźnionego załączania napięcia anodowego w powyższym wzmacniaczu, czy istnieje? Od włączenia wzmacniacza do pyknięcia przekaźnika po którym słychać muzykę w głośnikach mija u mnie ok 10 sekund, nie wiem tylko, czy to nie za krótko i czy to przypadkiem nie jest tylko opóźnienia załączenia głośników, sprawdzał ktoś może z miernikiem?

 

Btw, Super ta lampka jest ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś mając trochę czasu znów rozbebeszyłem "JANKA". Zrobiłem kolejne dwie modyfikacje. Swego czasu zauważyłem, że niekiedy przy przełączaniu żródeł kanały nierówno graja, po kilkukrotnym ponaciskaniu wyboru źródła wszystko wraca do normy. Niewiele myśląc zabrałem się za wymianę przekaźników z zainstalowanych, wielce "szacownej" firmy JRC, na zakupione SIEMENS'y za całe 4 zł/szt. Idąc za ciosem i mając juz rozbebeszonego pacjenta zabrałem się za wymianę kabli sygnałowych, od AUX do przedwzmacniacza i potencjometra. Zastosowałem, kupiony z dużym zapasem, CONDUCFIL SONOLENE, podwójny ekranowany, klasyk wśród słuchawkowców. Dzwiękowo, bo o to chodzi, wzmacniacz "otworzył się, na znanych płytach zacząłem słyszeć drugi, trzeci...;-) plan, więcej szczegółów, góra pełniejsza i bas niżej schodzący. Tyle tak na szybko.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzilem dokładniej:

- włączenie play w cd

 

- wlaczenie wzmacniacza

- powoli lampki zaczynają jaśnieć

- po 10 sekundach słychać przekaźnik, ktòry prawdopodobie załącza anodowe

- po kolejnych 7 sekundach zaczyna pojawiać się dźwięk (może anodowe rośnie powoli, wtedy był by luksus)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MS-34D nie ma opóżnionego włączenia anody tylko opóznione załączenie kolumn. Ja u siebie poprostu mam 2 włączniki. Pierwszym uruchamiam wzmacniacz bez zasilenia anody. Po minucie włączam drugim anode. Takie rozwiązanie nie jest za wygodne, ale za to oszczędza żywotność lamp.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

Dziś mając trochę czasu znów rozbebeszyłem "JANKA". Zrobiłem kolejne dwie modyfikacje. Swego czasu zauważyłem, że niekiedy przy przełączaniu żródeł kanały nierówno graja, po kilkukrotnym ponaciskaniu wyboru źródła wszystko wraca do normy. Niewiele myśląc zabrałem się za wymianę przekaźników z zainstalowanych, wielce "szacownej" firmy JRC, na zakupione SIEMENS'y za całe 4 zł/szt. Idąc za ciosem i mając juz rozbebeszonego pacjenta zabrałem się za wymianę kabli sygnałowych, od AUX do przedwzmacniacza i potencjometra. Zastosowałem, kupiony z dużym zapasem, CONDUCFIL SONOLENE, podwójny ekranowany, klasyk wśród słuchawkowców. Dzwiękowo, bo o to chodzi, wzmacniacz "otworzył się, na znanych płytach zacząłem słyszeć drugi, trzeci...;-) plan, więcej szczegółów, góra pełniejsza i bas niżej schodzący. Tyle tak na szybko.

 

A czy kolega mógłby powiedzieć jakie (o jakim symbolu) to przekaźniki i gdzie takowe kolega kupił ??

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Lubię kiedy gra muzyka...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Kupiłem na alledrogo,

PRZEKAŹNIK 12V V23105-A5303-A201 Siemens , działa bezproblemowo, już nie mam problemu z nierównym "łapaniem" kanałów, jednak największą, jak do tej pory, słyszalną różnicę na plus, sprawiły kondensatory radzieckie papier-olej o symbolu k40y-9 0,15uF. Chciałem wcisnąć teflony, jednak zostały rozdrapane przez kolegów z forum, więc kupiłem takie i nie żałuję. Pierwsze co rzuca się w uszy to przestrzeń i kontrola basu. Teraz słychać szarpnięcie, wybrzmienie i wygaśnięcie każdego basu. W nagraniach dotąd słuchanych teraz słychać kilka planów w głąb, coś wspaniałego.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Kupiłem na alledrogo,

PRZEKAŹNIK 12V V23105-A5303-A201 Siemens , działa bezproblemowo, już nie mam problemu z nierównym "łapaniem" kanałów, jednak największą, jak do tej pory, słyszalną różnicę na plus, sprawiły kondensatory radzieckie papier-olej o symbolu k40y-9 0,15uF. Chciałem wcisnąć teflony, jednak zostały rozdrapane przez kolegów z forum, więc kupiłem takie i nie żałuję. Pierwsze co rzuca się w uszy to przestrzeń i kontrola basu. Teraz słychać szarpnięcie, wybrzmienie i wygaśnięcie każdego basu. W nagraniach dotąd słuchanych teraz słychać kilka planów w głąb, coś wspaniałego.

 

A dziękuję za podpowiedź. Zakupię i profilaktycznie powymieniam. Rozumiem że jest 4 sztuki. Tyle ile wejść ??

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Lubię kiedy gra muzyka...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 3 tygodnie później...

Modyfikacja Yaqin MS-34D w Goldfinch - jakby ktoś nie zaglądał do Klubu Chińskich Lampowców :)

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Witam Szanowych!

To moj Janek:)

Z braku czasu pisze dopiero teraz. Slucham na TungSolach EL34 i od niedawna na EF95 Mullarda. Zdaje sie, ze wojcieszekn napisal, ze najwieksze zmiany w brzmieniu wprowadzaja lampki sterujace i musze mu przyznac racje. Sam najpierw wymienilem EL34 na EH - musialem bo jedna lampa padla. Potem wstawilem 6ż1p-ew, byly tanie i latwo dostepne. Potem 6ż1p. Jedne i drugie nie byly zle. Potem mod u GolgFincha. Nastepnie TungSole EL34 - zmiana dzwieku zauwazalna na +. W koncu Mullardy EF95 - zrobilo sie jeszcze lepiej (wysokie, srenie, bas i scena) Scena to to, co pierwsze rzuciło mi sie w oczy (uszy).

Zachecam do eksperymentowania z malymi lampkami i dzielenia sie wrazeniami.

 

Pozdrawiam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 4 tygodnie później...

Polecam philipsy ecg ef95, przez wielu uznawane za podróby (może z powodu wydania na podobne siedmiokrotnej kwoty...może), w kazdym razie te "podróby" od chwili wsadzenia załatwiły ruski, haltrony , zaerixy i mullardy właśnie. Dźwiek szybki, bezkompromisowy, ze świetnym nasyceniem średnicy, w moim przypadku strzał w dychę, ale ja głównie słucham ciężkich wygrzewów, ale i konkretnym jazzem nie pogardzę. Pisząc te słowa leci ostatnia płyta Fear Factory, zero spowolnienia perkusja Hoglana wybija rytm niewiele wolniejszy od prędkości elektronów...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Moderatorzy
Witam Kupiłem na alledrogo, PRZEKAŹNIK 12V V23105-A5303-A201 Siemens , działa bezproblemowo, już nie mam problemu z nierównym "łapaniem" kanałów, jednak największą, jak do tej pory, słyszalną różnicę na plus, sprawiły kondensatory radzieckie papier-olej o symbolu k40y-9 0,15uF. Chciałem wcisnąć teflony, jednak zostały rozdrapane przez kolegów z forum, więc kupiłem takie i nie żałuję. Pierwsze co rzuca się w uszy to przestrzeń i kontrola basu. Teraz słychać szarpnięcie, wybrzmienie i wygaśnięcie każdego basu. W nagraniach dotąd słuchanych teraz słychać kilka planów w głąb, coś wspaniałego.
<br />

<br />

Kondensatory które wymieniłeś, to te ze zdjęcia (305V 0.1uF, razem jest ich cztery)? Czy jakieś inne? Ma ktoś w ogóle schemat do MS34D? Wszędzie mogę znaleźć tylko do MC100B i do MC10L...

 

9833344700_1336383065.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

simple-events.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.