Skocz do zawartości
IGNORED

Klub TRÓJMIASTO


krzysiek
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Można zastosowac też zaawansowane korektory parametryczne, takie jak Behringer DEQ2496, DEQX, Rives Parc lub TACT RCS, którymi możemy zdjąć lub podbić (nie polecane) parę decybeli z okręslonych częstotliwości.

 

Też nie polecam, robiłem próby mierząc (zestawem pomiarowym) działanie w/w korektora - niestety wycina za szeroko. Bardzo często mody własne pomieszczenia są dość wąskie - w granicach kilku Hz. Do tego najlepszy jest strojony rezonator Helmholtza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Którego korektora? Wymieniłem cztery. Czy jakikolwiek z wymienionych wycina za szeroko, to nie wiem. Mnie się wydaje że w swoim DEQX mogę dosyć precyzyjnie zdjąć górki w określonych częstotliwościach i w czasie rzeczywistym obserwować zachodzące zmiany. Niestety strojone ustroje akustyczne mają jedną, ale ogromną przewagę. Działają w całym pomieszczeniu, podczas gdy korektory mierzą tylko dla punktu odsłuchu. Metr w lewo lub w prawo i możemy mieć kupę, a nie dźwięk. Trzeba o tym pamiętać przy odsłuchach ze znajomymi.

 

Sam bym dorzucił parę dyfuzorów po bokach i na suficie oraz wstawił kilka pułapek basowych, a całość podpicował korekcją. Ale musiałbym zamienić salon na studio nagraniowe i rozwieść się z żoną.

Na sprzedaż: kable głośnikowe Dynaudio Ocos + konwertery 4/ 8 ohm,  projektor JVC X5000, oprogramowanie do kalibracji video Calman Home Enthusiast  plus kolorymetr, procesor video eecolor box do korekcji 3d lut

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam bym dorzucił parę dyfuzorów po bokach i na suficie oraz wstawił kilka pułapek basowych, a całość podpicował korekcją. Ale musiałbym zamienić salon na studio nagraniowe i rozwieść się z żoną.

 

To fakt, trzeba mieć bardzo tolerancyjną towarzyszkę życia :)

 

Korektor - Behringer DEQ 1024, może 2496 jest subtelniejszy :), ale wątpię aby wyciął w granicach 2-3 Hz nie ruszając sąsiednich częstotliwości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DEQ1024 a 2496 to zupełnie inne maszyny. Na pewno nie jest doskonały, ale ustroje akustyczne też nie są precyzyjne na tyle by wycinać dokładnie to co chcemy. Zawsze utnie tez coś z sąsiednich.

 

Po lewej rezonator Helmholtza, a po prawej korekcja za pomocą DEQX

post-30686-0-13191700-1349781449_thumb.jpg

post-30686-0-25878400-1349781686_thumb.png

Edytowane przez dziemian

Na sprzedaż: kable głośnikowe Dynaudio Ocos + konwertery 4/ 8 ohm,  projektor JVC X5000, oprogramowanie do kalibracji video Calman Home Enthusiast  plus kolorymetr, procesor video eecolor box do korekcji 3d lut

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dałeś przykład nie tego ustroju o którym mowa. Ten z wykresu pochłania >60% w pasmie ok. 35 - 220Hz czyli działa szerokopasmowo na bas i kawałek środka. RH strojony za pomocą tunelu może mieć 2-3 Hz szerokości działania.

www.AcousticLab.pl  Kompleksowe adaptacje akustyczne.
Projektowanie, pomiary, realizacja, doradztwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po lewej rezonator Helmholtza, a po prawej korekcja za pomocą DEQX

 

Myślałem, że robiłeś te pomiary sam w swoim pomieszczeniu, przy tych samych warunkach.

 

Dałeś przykład nie tego ustroju o którym mowa. Ten z wykresu pochłania >60% w pasmie ok. 35 - 220Hz czyli działa szerokopasmowo na bas i kawałek środka. RH strojony za pomocą tunelu może mieć 2-3 Hz szerokości działania.

 

Ja porównywałem właśnie do takiego RH i dlatego twierdzę, że korektory są mało subtelne w "wycinaniu". RH w moim pomieszczeniu potrafią "ciąć" w okolicach 2-3 Hz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrzuciłem pierwsze lepsze zdjecia z sieci, zeby zobrazować o co chodzi. Tutaj cały wątek, m.in. z twoimi wpisami Imacman.

 

http://www.audiostereo.pl/dyfuzory-schroedera-rezonatory-helmholtza_79853.html

 

Kolejny, zdaje się Twój obrazek pokazuje ze mozna prezyzyjnie wyliczyć "bardzo dobre" działanie rezonatora, ale poza tymi wartościami on takze wycina, tyle że z określonym spadkiem decybeli.

 

Nie zrozum mnie źle. Uważam, ze to swietne rozwiązanie i właściwie najlepsze jak ktoś ma warunki. Ale precyzja w granicach paru Hz?

 

Nie mam doświadczenia praktycznego z ustrojami akustycznymi, ale miło by było kiedyś porównać działanie takiego DEQX do korekcji pomieszczenia z ustrojami, które mozna wynieść. Chociaz ja swojego głównie używam jako aktywną zwrotnicę i do korekcji samych przetworników. Do samej korekcji pomieszczenia ponoć lepszy jest Tact RCS, Rives lub Trinnov. Jak ktoś ma ochotę do korekcji basu można kupić tani KRK Ergo (ok. 2000 zł), który ma licencje od Lyngdorfa na Room Perfect.

post-30686-0-02210400-1349787125_thumb.jpg

Edytowane przez dziemian

Na sprzedaż: kable głośnikowe Dynaudio Ocos + konwertery 4/ 8 ohm,  projektor JVC X5000, oprogramowanie do kalibracji video Calman Home Enthusiast  plus kolorymetr, procesor video eecolor box do korekcji 3d lut

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to gra - trudno to ująć w słowa, ale spróbuję. Poprzednio słuchałem denona pma 710 z kolumnami Visatona Alto I i tylko do tego mogę się odnosić. Jeżeli chodzi o połączenie Yaqina MS 6V6 z Phoebe III to połącznie jest całkiem udane.

 

Ewidentnie dźwięk jest bardziej szczególowy i poukładany, by nie powiedzieć elegancki. Barwa analogowa jest mniej krzykliwa i bardziej stonowana, co nie oznaczna bynajmniej, że jest to tzw. ciepła klucha. Co ciekawe dźwięk może na na początku nieco drażnić, trzeba posłuchać dłuższa chwilę, żeby się do niego przezwyczaić. Teraz po kilku miesiącach słuchania nie mam tego problemu.

 

Phoebe grają coraz lepiej, co oznacza, że się powoli wygrzewają.

 

Yaqin i Phoebe od razu b. dobrze zagrały z odtwarzaczem denona dcd 710, ale początkowo z gramofonem to była porażka. Dopiero po wymianie wkładki z Sumiko Pearl na Ortofona Red wszystko wróciło do normy. Sumiko grała płasko, basowo, bez polotu. Ortofon przywrócił mi wiarę w LP:)

 

Teraz zbieram na nowe kabelki i czaję się na lampowuy CD Yaqina.

Edytowane przez gzrech
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego Dziemian

Sądząc po postach weidzę że kolega słucha tylko dzwięków a nie muzyki, zawsze myślałem że muzyka jest najważniejsza i zawarte w niej emocje a nie jakość basu , wysokich etc... Chyba że słuchamy jej w studiu a nie w domu. Bez urazy - pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mnie się wydaje, że dziemian poświęca na poszukiwania dobrego dźwięku więcej, niż 99% forumowiczów. Samo eksperymentowanie z urządzeniami Behringera o tym świadczy. Z pewnych rzeczy trzeba zdawać obie sprawę, aby wiedzieć dlaczego coś gra muzykę lub jest do niej nieskończenie daleko.

Bez jakości nie ma emocji, tylko, że wysoka jakość dla każdego znaczy trochę co innego.

Najgorzej, że dla wielu jakość równa się znana marka. Powodzenia (dziemian) w odkrywaniu muzyki.

 

PS. Też przeszedłem etap zwrotnicy Behringera :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo wiele dyskusji na zawodowych forach dotyczy Behringer vs DBX. Samo istnienie takiej dyskusji jest najlepszą rekomendacją dla Behringera i oznacza, że wpinając go w tor można mieć zawodową i profesjonalną jakość. Mądrze wszystko zestawiając także jak najbardziej audiofilską.

Prawdziwy dźwięk... taki z emocjami... taki ze sceny... z takimi urządzeniami jak Behringer jest możliwy. Wada: nie obędzie się bez kombinowania, bo tam nic nie jest dostosowane do prostego podpięcia w stereo domowym. Liczba kombinacji i opcji jest bardzo duża, dlatego pomysłowość audiofilska jest stale pobudzona. To może oznaczać dyskomfort.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sonik77, Nie mam urazy, ale gdybym tylko miał słuchać muzyki to bym jej do dzisiaj słuchał na głośniczkach z laptopa. Uważam, że słuchanie muzyki to takie same hobby jak każde inne. Ciągle je rozwijamy i nabywamy nowych doświadczeń i umiejętności. Nie wiesz ile czasu poświęcam na słuchanie muzyki, no bo i skąd masz wiedzieć. Raczej nie ekscytujemy się na tym forum płytami, które słuchaliśmy danego wieczoru. Na pewno nie jestem melomanem, ale i nie audiofilem. NIe mam złotego ucha, nie udaję, że słyszę powyżej 16k. Nie jestem specjalistą w dziedzinie audio. Czytam i koresponduję sporo na zagranicznych forach, często zmieniam sprzęt. Dzielę się wiedzą, jak wielu przede mną. Jestem wdzięczny za wszystkie wpisy na tym i na dziesiątkach innych stron, z których czerpałem inspirację i wiedzę niezbędną do odkrywania nowych poziomów dźwięku.

 

Nie sztuką jest pójść do sklepu i kupić najdroższy sprzęt na półce. Sztuką jest wiedzieć dlaczego jeden zestaw gra inaczej od drugiego.

 

Co do Behringera, to nie chodzi o jakość dźwięku, tylko o możliwości, które nam daje. To sprzet koncertowy, na słabych komponentach i każdy to wie. Ale za 1200 zł mamy Behringera DXC2496, który daje nam aktywną zwrotnice na 6 kanałów do tri-ampingu, dac 24/96, możliwośc ustawienia delayów dla poszczególnych przetworników. Za kolejne 1200 zł mamy Behringera DEQ2496, którego mozna wykorzystać do korekcji pomieszczenia. Ponadto do DCX mozecie wrzucić korekcje i ustawienia z Room EQ Wizard, darmowego programu do pomiaru głośników. Można obie jednostki modowac, ale ja się zdecydowałem kupić od razu DEQX-a, który ma to wszystko i troche więcej. Nawet DEQXa da się modować, nad czym właściwie aktualnie pracuję z kolegą z forum (zasilanie liniowe).

Edytowane przez dziemian

Na sprzedaż: kable głośnikowe Dynaudio Ocos + konwertery 4/ 8 ohm,  projektor JVC X5000, oprogramowanie do kalibracji video Calman Home Enthusiast  plus kolorymetr, procesor video eecolor box do korekcji 3d lut

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem jedno, jak się człowiek pobawi ustawieniami, gdzie można dokonywać zmiany z dokładnością do dziesiątych części decybela (głośność driverów) lub dziesiątych części Hz (podział zwrotnicy), to ucho wyczula się na dołki i górki na charakterystyce. Jak potem gdzieś jest spadek energetyczności, to czuć to, jak przez szkło powiększające.

Ktoś, kto nie doświadczył takich eksperymentów nie wie, który głośnik za co odpowiada i jaka część pasma jest tą krytyczną dla obecności i bezpośredniości poszczególnych dźwięków.

 

To dlatego w niskiej cenie opowiadam się za dopasowanym wzmacniaczem do dobrego szerokopasmowca. Poza ekstremalnie dużymi i drogimi konstrukcjami jest nie do pokonania. Ogranicza go tylko maksymalna głośność, ale nie każdemu ona jest potrzebna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Open baffle ze strony Audio Sense to jeden z projektów, nad którym się zastanawiam. To pełnozakresowiec Mangera i najlepszy subwoofer Scan Speaka 23w. Cięcie na 80Hz.

http://en.audioreview.nl/es/news/68-persbericht/182-audiosense-introduceert-manger-msw-met-deqx

Manger ma duże zniekształcenia, ale można je poprawić deqxem.

Na sprzedaż: kable głośnikowe Dynaudio Ocos + konwertery 4/ 8 ohm,  projektor JVC X5000, oprogramowanie do kalibracji video Calman Home Enthusiast  plus kolorymetr, procesor video eecolor box do korekcji 3d lut

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak pisałem w Mangerze bardzo duże zniekształcenia na średnicy i duże na wysokich. Ogólnie przez charakterystykę nawet bym nie był zainteresowany, ale wiem, że DEQX może pomóc, a chciałem go dać do małego monitorka. To projekt na dalsze czasy, raczej do przetestowania niż do trzymania na dłuzej.

 

http://www.troelsgravesen.dk/Manger.htm

 

W chwili obecnej jestem na etapie testowania scan speaków i nowego kształtu obudowy.

 

I tutaj pytanie. Mamy w Trójmiescie specjalistów od budowy obudów? Projektowanie raczej ogarnę sam, ale wykonania się nie podejmuję. Nie przerobię mieszkania na warsztat. Znalazłem parę osób w Polsce, ale to wizyty długodystansowe.

Edytowane przez dziemian

Na sprzedaż: kable głośnikowe Dynaudio Ocos + konwertery 4/ 8 ohm,  projektor JVC X5000, oprogramowanie do kalibracji video Calman Home Enthusiast  plus kolorymetr, procesor video eecolor box do korekcji 3d lut

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znacie Nord Audio w Gdyni? Nieraz widzialem reklame w Pulsie w Multikinie,ale dzis 1szy raz przycupnalem na kawce na zewnatrz kina,wszedlem na strone i zadzwonilem.Oferta hajendowa a wiec Mac,Thiel,Electrocompaniet,Vtl itp.Chyba warto zajrzec! A i prezentacje gratow w domu,wypozyczenie. Sam sie tam udam niebawem osobiscie na pewno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś dystrybutorzy (głównie ulokowani w stolicy) otwierali filie na południu kraju. Głównie w Krakowie. Przyszedł kryzys i trzeba było niektóre pozamykać. Cieszę się że w 3city jest salon HiFi Club + Audio Note.

Jak ktoś tam pojedzie to niech napisze czy powierzchnia salonu to samo podpiwniczenie budynku czy również parter. I z chęcią zobaczył bym fotkę/ki pokoju odsłuchowego. Na stronie maja tylko zdjęcia sprzętów.

www.AcousticLab.pl  Kompleksowe adaptacje akustyczne.
Projektowanie, pomiary, realizacja, doradztwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, może zaczniemy tworzyć listę trójmiejską na Audio Show. Możemy jechać wspólnie pociągiem lub autem lub spotkać się na miejscu.

 

1. Dziemian

2.

Na sprzedaż: kable głośnikowe Dynaudio Ocos + konwertery 4/ 8 ohm,  projektor JVC X5000, oprogramowanie do kalibracji video Calman Home Enthusiast  plus kolorymetr, procesor video eecolor box do korekcji 3d lut

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.