Skocz do zawartości
IGNORED

Rock progresywny i pochodne - dobre płyty.


P.L.
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Fish ma podobny głos do Petera Gabriela.

Ciekawe, czy taki po prostu ma/miał, czy go naśladował.

Ja z kolei wolę niższe wokale. David Coverdale - ten to miał głosisko.

Na Mistreated zajebiście śpiewał.

Mike Harrison ze Spooky Tooth to też mój faworyt. Świetnie zaśpiewał w coverze The Beatles - I am the Walrus.

A propos Spooky Tooth, lubię ich płytę Ceremony. Dosyć osobliwy album.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
22 minuty temu, Adi777 napisał:

Fish ma podobny głos do Petera Gabriela.

Ciekawe, czy taki po prostu ma/miał, czy go naśladował.

Ja z kolei wolę niższe wokale. David Coverdale - ten to miał głosisko.

Na Mistreated zajebiście śpiewał.

Mike Harrison ze Spooky Tooth to też mój faworyt. Świetnie zaśpiewał w coverze The Beatles - I am the Walrus.

A propos Spooky Tooth, lubię ich płytę Ceremony. Dosyć osobliwy album.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Barwa głosu podobna do Gabriela i początkowo go naśladowal( w bardziej lub mniej świadomy sposób).

Później jednak wyrobił swoją własną maniere wokalna co w połączeniu ze Szkockim akcentem dało super efekt.

 

Jeszcze A propos carla palmera i elp to w 97 dali jedyny koncert w Polsce, w spodku. Wyszła z tego płyta cd. Ciekawsza rzeczą jest to, że była tam  tvp2 i kręciła cały set. Później w tvp2 była retransmisja A nawet dwa razy to puścili, co oczywiście zarejestrowalem na vhs( pamięta ktos jeszcze taki nosnik?)

W każdym bądź razie dziś, taka akcja , taki koncert w TVP Kurskiego to czysta fantastyka....  Zenon rządzi i tyle.

Aha , rok później tvp transmitowala! połowę  z koncertu genesis w spodku 98. Drugie pół poleciało w retransmisji! 

To były czasy. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Adi777 napisał:

A Farewell to Kings (1977), Hemispheres (1978), i Moving Pictures (1981).

No to faktycznie jedne z najlepszych. Posłuchaj jeszcze 2112 (1976) i Counterparts (1993).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, aryman napisał:

Jeszcze A propos carla palmera i elp to w 97 dali jedyny koncert w Polsce, w spodku. Wyszła z tego płyta cd. Ciekawsza rzeczą jest to, że była tam  tvp2 i kręciła cały set. Później w tvp2 była retransmisja A nawet dwa razy to puścili, co oczywiście zarejestrowalem na vhs( pamięta ktos jeszcze taki nosnik?)

W każdym bądź razie dziś, taka akcja , taki koncert w TVP Kurskiego to czysta fantastyka....  Zenon rządzi i tyle.

Aha , rok później tvp transmitowala! połowę  z koncertu genesis w spodku 98. Drugie pół poleciało w retransmisji! 

To były czasy. 

Na obydwu tych koncertach byłem. Obydwa mam nagrane na VHS, kasety mam nadal i czekają na digitalizację.

Na koncercie ELP widzę siebie dwa razy...😎 (w tym jak po wszystkim "przybijam piątkę" z Gregiem). Jedyną wadą występu ELP była jego "długość" - zaledwie ok. 70 minut.

Zaś po koncercie Genesis polubiłem Raya Wilsona, na tyle, że zakupiłem płytkę Calling All Stations 😉

15 minut temu, aryman napisał:

Drugie pół poleciało w retransmisji! 

a pierwsze pół na żywo

13 minut temu, Adi777 napisał:

 Hemispheres (1978)

Ha!

Moja "ulubiena" - a przy La Villa Strangiato doznaję "odmiennych stanów świadomości".

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez iro III
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
27 minut temu, Adi777 napisał:

Właśnie załączam, ale Permanent Waves (1980).

OK - to też absolutna czołówka. Od Signals do Hold Your Fire poszli bardziej w kierunku mainstreamu i jeszcze bardziej w klawiszowe klimaty, ale to wciąż bardzo dobre granie.
Później była próba kolejnej transformacji brzmieniowej - Presto i Roll the Bones - słabsze trochę, ale ja je też akceptuję i wspomniana Counterparts - powrót do najwyższej jakości, ale w nowocześniejszym wydaniu. Po tej płycie już niestety równia pochyła. O ile Test for Echo jeszcze się broni, to następnych już nie lubię.
Co innego koncerty - te wszystkie są świetne.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez soundchaser
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Adi777 napisał:

A Farewell to Kings (1977), Hemispheres (1978), i Moving Pictures (1981).

Świetne płyty 👍👌 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, iro III napisał:

Na obydwu tych koncertach byłem. Obydwa mam nagrane na VHS, kasety mam nadal i czekają na digitalizację.

Na koncercie ELP widzę siebie dwa razy...😎 (w tym jak po wszystkim "przybijam piątkę" z Gregiem). Jedyną wadą występu ELP była jego "długość" - zaledwie ok. 70 minut.

Zaś po koncercie Genesis polubiłem Raya Wilsona, na tyle, że zakupiłem płytkę Calling All Stations 😉

a pierwsze pół na żywo

Ha!

Moja "ulubiena" - a przy La Villa Strangiato doznaję "odmiennych stanów świadomości".

No też to mam na vhs. Świetnie się słucha płyty audio elp ze spodka.. unisona basu z perkusja  z tego koncertu - bezcenne.

Zazdraszczam ,ze tam byles 🙂

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, soundchaser napisał:

OK - to też absolutna czołówka. Od Signals do Hold Your Fire poszli bardziej w kierunku mainstreamu i jeszcze bardziej w klawiszowe klimaty, ale to wciąż bardzo dobre granie.
Później była próba kolejnej transformacji brzmieniowej - Presto i Roll the Bones - słabsze trochę, ale ja je też akceptuję i wspomniana Counterparts - powrót do najwyższej jakości, ale w nowocześniejszym wydaniu. Po tej płycie już niestety równia pochyła. O ile Test for Echo jeszcze się broni, to następnych już nie lubię.
Co innego koncerty - te wszystkie są świetne.

Ja bardzo lubię okres presto , roll  the bones. Wielkość tego zespołu polegała też na tym, że posiadając tak wielkie i unikalne umiejętności potrafili trochę z nich zrezygnować. Wyzbyli się zapędów w stylu, kto szybciej, kto bardziej technicznie. Uproscili kompozycje , bardziej postawili na zwartosc kompozycji i brzmienie. Geddy zaczal grac na fender jazz bass i to dalo taka kwintesecje pieknego grania basowego. Prawdziwi mistrzowie i herosi prog rocka.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
43 minuty temu, Adi777 napisał:

Przesłuchałem przed chwilą "Grace Under Pressure" (1984), też dobra płyta.

Jak ja Ci zazdroszczę, że możesz tę muzykę odkrywać dopiero. 😉
 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, soundchaser napisał:

Jak ja Ci zazdroszczę, że możesz tę muzykę odkrywać dopiero. 😉

Tak 🙂, czasami tak bywa, że jakiś zespół, nawet znany, gdzieś się zapodzieje, i człowiek go poznaje dopiero po jakimś czasie. Za długo w mało znanych płytach siedziałem 😉

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
28 minut temu, soundchaser napisał:

Jak ja Ci zazdroszczę, że możesz tę muzykę odkrywać dopiero. 😉
 

Oj tak😀

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś ktoś tam, nie pamiętam kto, rzucił hasło, że panowie lee i lifeson powinni kontynuowac wspólne dzieło z mikem portnoyem.    Portnoy wydaje sie naturalnym kandydatem  do tej roli. Jest wielkim fanem pearta i rusha. Słychać to trochę w jego grze. Mial też kiedyś tribute band poświęcony rushowi ( grał tam też gitarzysta mr big, nie pamiętam Jak się nazywa). W każdym bądź razie portek kapitalnie grał partie pearta, dodając to i owo od siebie.

Gdyby taka sytuacja miała się wydarzyć to moim zdaniem  tylko pod szyldem lee/ lifeson/ portnoy. Byłyby to pewnie gigi klubowe A nie halowe do jakich przywykl rush.

Bilet na taki koncert  mógłby kosztowac 2000pln i tak bym kupił.😀 

Co sądzicie?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Merkabah - Million Miles - (2017) Co prawda nie jest to prog-rock, a raczej połączenie metalu z jazzem, free-jazzem, ale całość wyraźnie inspirowana jest King Crimson. Moim zdaniem warto posłuchać.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Adi777
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
55 minut temu, aryman napisał:

panowie lee i lifeson powinni kontynuowac wspólne dzieło z mikem portnoyem. 
(...) Co sądzicie?

Lee i Lifeson też mają problemy ze zdrowiem. Myślę, że Rush to już historia.

47 minut temu, Adi777 napisał:

Merkabah

To polski zespół. Post-rock z elementami metalu i jazzu i faktycznie inspiracja Crimsonami. Jak ktoś lubi to świetna muzyka. Niestety ta płyta, podobnie jak większość post-rockowych cierpi na ten sam syndrom - powielania w kółko podobnych patentów muzycznych i nieumiejętności zaskoczenia słuchacza czymś oryginalnym.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie samo takie połączenie jest dość oryginalne. Nie wiem, czy już wcześniej czegoś takiego nie było, pewnie tak, ale sam pomysł jak i wykonanie zasługują na uwagę.

Tak nawiasem mówiąc, polska scena niezależna ma sporo fajnych przedstawicieli.

Jutro mam zamiar przesłuchać inny polski zespół, a mianowicie Light Coorporation.

@soundchaser Znasz?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Adi777
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście że znam. Dobry zespół, podobnie jak Pink Freud.

Z cięższego grania posłuchaj Indukti. Dwie płyty nagrali w 2004 i 2009.
Moim zdaniem to lepsze niż Merkabah.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak Light Corporation to już fusion czy jazz coraz bliżej, co wcale nie znaczy, że to nie jest prog.

W tym momencie przypomina mi się "starsza" już 100-nka, czy młodsze Niechęć, Błoto, EABS.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez iro III
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 30.01.2022 o 16:33, soundchaser napisał:

Pism wyłącznie muzycznych wtedy nie było (za wyjątkiem chyba "Jazz Forum"), ale w nim o rocku przecież nie pisano.

Był jeszcze "Non stop" wydawany jako miesięcznik od pierwszej połowy lat 70, najpierw jako dodatek do innego tytułu prasowego..

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez xniwax

Znane są tysiące sposobów zabijania czasu, ale nikt nie wie, jak go wskrzesić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, xniwax napisał:

(za wyjątkiem chyba "Jazz Forum"), ale w nim o rocku przecież nie pisano.

O ile mnie pamięć nie myli to pisano tam także o rocku. To w JF czytałem po raz pierwszy o Woodstock i występie Jimiego Hendrixa. Po tej lekturze zrozumiałem na czym polegał geniusz JH. Miałem wtedy 15-16 lat. Ach szkoda, że to se nie wraci.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, soundchaser napisał:

Lifeson

Zaangażowany jest w tej chwili w dwa projekty.

Poniżej jeden z nich.

 

15 minut temu, payong napisał:

O ile mnie pamięć nie myli to pisano tam także o rocku.

O Zappie w 1974 roku

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) 858824613_1974-08-xxJazzForumi2906.thumb.jpg.2041956c67a48639d4ac47c7bf0e8d0e.jpg

Było jeszcze coś takiego jak "Musicorama",

1.thumb.JPG.b46145c7347519070d3c5d7e63e547c7.JPG2.thumb.JPG.80e6724de55bb26231968a64243e4dfe.JPG

...i parę innych

1445545219_1971-11-xxJazzRytmiPiosenkav16n18300_small.jpg.c671767306a1716a05600f745129f4fb.jpg1883857785_1967-12-xxJazzPolandv12i13601_small.png.371bc19ee7617f648a77ed1b388210a3.png

 

 

17 minut temu, payong napisał:

O ile mnie pamięć nie myli to pisano tam także o rocku.

Nie mnie zacytowałeś🙃

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez xniwax

Znane są tysiące sposobów zabijania czasu, ale nikt nie wie, jak go wskrzesić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, aryman napisał:

Barwa głosu podobna do Gabriela i początkowo go naśladowal( w bardziej lub mniej świadomy sposób).

Później jednak wyrobił swoją własną maniere wokalna co w połączeniu ze Szkockim akcentem dało super efekt.

 

Jeszcze A propos carla palmera i elp to w 97 dali jedyny koncert w Polsce, w spodku. Wyszła z tego płyta cd. Ciekawsza rzeczą jest to, że była tam  tvp2 i kręciła cały set. Później w tvp2 była retransmisja A nawet dwa razy to puścili, co oczywiście zarejestrowalem na vhs( pamięta ktos jeszcze taki nosnik?)

W każdym bądź razie dziś, taka akcja , taki koncert w TVP Kurskiego to czysta fantastyka....  Zenon rządzi i tyle.

Aha , rok później tvp transmitowala! połowę  z koncertu genesis w spodku 98. Drugie pół poleciało w retransmisji! 

To były czasy. 

To jest nic.Swego czasu, czytać - jak w domu był czarno biały telewizor, nasza niekochana już telewizja,potrafiła zapodać koncert Jethro z Medison Skłer Garden.Słowo wstępne wygłosił pan Mann,a jak otworzył gejfolda stand up,to mi laczki spadły.Dla ułatwienia dodam, że ich gitarzysta popylał w stroju królika.Nie nagrałem na vhs,bo jeszcze chyba nie wynaleziono.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przypomniałem sobie właśnie obydwie płyty wspomnianego polskiego zespołu prog-post-metalowego "Indukti". To jest muzyka na światowym poziomie. Uważam, że grali lepiej niż wczesny Riverside.

Zresztą Mariusz Duda udzielił swojego wokalu na pierwszej płycie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez soundchaser
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, aryman napisał:

A nawiązując do ścisłego kanonu prog rocka , czy są tu jacyś fani zespołu rush?

I'm in. Słucham ich od 40 lat myślę, mój absolutny top, mają własny i niepowtarzalny styl - ok poza wpływami zeppelin na początku. Łykam wszystko oprócz Presto i Roll The Bones.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
35 minut temu, broniasz napisał:

potrafiła zapodać koncert Jethro z Medison Skłer Garden.Słowo wstępne wygłosił pan Mann,a jak otworzył gejfolda stand up,to mi laczki spadły.Dla ułatwienia dodam, że ich gitarzysta popylał w stroju królika.Nie nagrałem na vhs,bo jeszcze chyba nie wynaleziono.

Szkoda, że całego nie dali. To chyba w Studio 2 pokazali.
Teraz można sobie na DVD zapodać.
 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez xniwax

Znane są tysiące sposobów zabijania czasu, ale nikt nie wie, jak go wskrzesić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, rasputin napisał:

Łykam wszystko oprócz Presto i Roll The Bones.

A Vapor Trails? Ten album to dla mnie porażka.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, rasputin napisał:

Łykam wszystko oprócz Presto i Roll The Bones.

Teraz się zacznie 🙃😁😉

Ja łykam wszystko do...Grace Under Pressure +Counterparts i Test for Echo.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez xniwax

Znane są tysiące sposobów zabijania czasu, ale nikt nie wie, jak go wskrzesić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.