Skocz do zawartości
IGNORED

Niekomercyjne kino artystyczne.


wojciech iwaszczukiewicz
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Co na to min.Gliński?Przecież ten film to obraza religii!To szarganie wartości!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"W objęciach węża" kolumbijski film z 2015r.Kandydat na kandydata na najlepszy,nieanglojęzyczny film do Oskara w b.r.

Niezwykły obraz kolumbijskiej Amazonii,którą oglądamy oczami dwóch białych podróżników poszukujących tajemniczej rośliny leczniczej.Obaj płyną rzekami w dżungli niezależnie od siebie,w w przeciągu kilkudziesięciu lat ( początek i połowa XXwieku).Łączy ich postać przewodnika,Indianina świadka upadku kultur indiańskich.To film o zderzeniu kultur,odwołujący się gdzieś do Conrada(Jądro ciemności) czy Herzoga.Przepiękne,urzekające zdjęcia Amazonii( czarno-białe).Niesamowici Indianie w pierwszoplanowych rolach!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"W objęciach węża" kolumbijski film z 2015r.Kandydat na kandydata na najlepszy,nieanglojęzyczny film do Oskara w b.r.

Niezwykły obraz kolumbijskiej Amazonii,którą oglądamy oczami dwóch białych podróżników poszukujących tajemniczej rośliny leczniczej.Obaj płyną rzekami w dżungli niezależnie od siebie,w w przeciągu kilkudziesięciu lat ( początek i połowa XXwieku).Łączy ich postać przewodnika,Indianina świadka upadku kultur indiańskich.To film o zderzeniu kultur,odwołujący się gdzieś do Conrada(Jądro ciemności) czy Herzoga.Przepiękne,urzekające zdjęcia Amazonii( czarno-białe).Niesamowici Indianie w pierwszoplanowych rolach!

Oglądałeś w kinie, czy w domu?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Pogardzam wszystkimi i mam wstręt taki do hołoty umysłowej, że rzygam."          Stanisław Ignacy Witkiewicz – Listy do żony (1928-1931)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wolę oglądać w kinie.Duży ekran,obraz.dźwięk,lepsza koncentracja.W domu wiele rzeczy mnie rozprasza.

To nie ograniczenie to wybór.Poza tym oglądam w kinie studyjnym gdzie jest świetna widownia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez wojciech iwaszczukiewicz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wolę oglądać w kinie.Duży ekran,obraz.dźwięk,lepsza koncentracja.W domu wiele rzeczy mnie rozprasza.

To nie ograniczenie to wybór.Poza tym oglądam w kinie studyjnym gdzie jest świetna widownia.

Nie mam nic przeciwko kinu. Bo ono zapewnia najlepszą formę odbioru filmu. Ale problem, że w kinie nie obejrzysz wszystkiego. Nawet mieszkając w Warszawce.

Oczywistym jest, że trzeba sięgnąć po inne źródła - czasem nawet legalnie inaczej, jeżeli nasz kraj nie daje Ci innej możliwości zapoznania się z X muzą.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Meloman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Smukke Mennesker czyli absolutnie nie z kina studyjnego, interesująca opowieść o szukaniu miłości, własnej akceptacji. To opowieść o czterech osobach, jakże różnych, ale "wspólnie samotnych". Puentujące wszystko zakończenie, nie mające nic wspólnego z tandetnych zaskakujących końcówek. Świetnie prowadzone kino. Aż trudno uwierzyć, że to debiut reżyserki na dużym ekranie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Meloman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze w kinie.

Ja niestety się nie załapałem, w tygodniu, w którym go wyświetlali miałem popołudniówki i muszę teraz nadrobić zaległości ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Pogardzam wszystkimi i mam wstręt taki do hołoty umysłowej, że rzygam."          Stanisław Ignacy Witkiewicz – Listy do żony (1928-1931)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Zjawa" reż. Alejandro González Iñárritu.

Bardzo dobre zdjęcia i klimat pozwalają wyzwolić poczucie uczestnictwa w filmie.

Pomimo, że nie jestem fanem mrocznego klimatu i niskich instynktów, uważam, że pozycja godna obejrzenia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Krzysztof_54067

"...dźwięk oceniać dostępnym osobniczo aparatem do tego stworzonym a nie logiczna połówką mózgu." Ś.P. Mamel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dheepena czyli kolejne rozczarowanie, a to przecież Złota Palma! Po zupełnie bezpłciowym Zabójcy otrzymujemy kolejne przeciętne kino, z płaskimi postaciami, ze średnio prowadzoną fabułą.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Clouds of Sils Maria czyli przegadane, nużące kino. Co prawda sam główny temat poruszony w filmie jest niewątpliwie ciekawy - konfrontacja bezkompromisowej młodości z ulegającą "starością", której atutem pozostaje tylko zdobyte doświadczenie, ale sposób w jaki robi to Assayas jest mało interesujący, rażący momentami sztucznością. To co może sprawdzić się na deskach teatru, niekoniecznie będzie sukcesem w kinie. I tutaj mamy tego dowód. Choć niewątpliwe ukłony należą się Stewart, za ciekawą kreację. To już kolejny dowód, że dziewczyna ma potencjał i nie musi już być klasyfikowana, jako żona wampira.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Dziennik panny służącej" B.Jacquota z 2015r.To trzecia ekranizacja powieści po Renoirze i Bunuelu.

Historia służącej Celestyny z początków XX wieku.W roli głównej zjawiskowa Lea Seydoux ( Życie Adeli,dziewczyna Bonda).

W oryginale powieść miała charakter obrazoburczy demaskując degenerację i hipokryzję francuskiego mieszczaństwa w okresie afery Dreyfusa.Niestety film nie oddaje tego charakteru będąc grzeczną opowiastką obyczajową.Nie ma w nim również drapieżności ani krzty erotyzmu.Ale dla samej Lei warto ten film zobaczyć.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez wojciech iwaszczukiewicz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie wróciłem z pokazu węgierskiego filmu Laszlo Nemesa "Syn Szawła".Jestem nim tak poruszony,że muszę to wyrzucić z siebie.Filmów o Holocauście było już sporo ale ten jest inny,nietypowy.To nie jest kolejny obraz dający świadectwo jak było- patrz "Lista Schindlera" czy "W ciemności".Film robi kolosalne wrażenie bo jest odmienny treściowo i formalnie.To ascetyczna,kameralna opowieść o Żydzie Saulu Auslanderze,więźniu jak się domyślamy Oświęcimia,który będąc członkiem obozowego Sonderkommando usiłuje przetrwać,utrzymać się na fali.Widzimy go przy "pracy" czyli przy zapędzaniu kolejnych transportów ludzi do gazu.Kamera cały czas nakierowana jest na Szawła,obserwuje go z odległości metra.W tle widzimy dantejskie sceny eksterminacji,ale ostrość dotyczy tylko twarzy głównego bohatera.Drugi plan jest nieostry,rozmyty.Widzimy zarysy nagich ciał zapędzanych do komór a następnie usuwanych przez członków Sonderkommando.Kamera rozedrgana,cały czas w ruchu.Bardzo ważną rolę odgrywa ścieżka dźwiękowa.Na kilku planach dźwiękowych słyszymy głównie krzyki w różnych językach.Po niemiecku,węgiersku,polsku,rosyjsku,żydowsku.Tytułowy Szaweł w pewnym momencie dostrzega martwego chłopca w którym rozpoznaje swojego syna.I w związku z tym postanawia zgodnie z żydowską tradycją zapewnić mu pochówek i kadisz.W tym momencie pojawiają się dwa problemy.Do końca nie wiemy czy to rzeczywiście jego syn i skąd ma mu zapewnić obecność przy tym rabina.Z narażeniem własnego życia i życia innych więźniów ( obozowa konspiracja) sprowadza rabina w celu odprawienia obrzędu.Na to nakłada się bunt więźniów i ucieczka z obozu.Jak rozumieć ten film.Moim zdaniem film porusza problem zachowania człowieczeństwa w sytuacji ekstremalnej,w tym przypadku pochówku,który dla każdej cywilizacji jest kluczowy.Oraz może ważniejszy.Jak daleko można posunąć się w obronie wartości,idei,czy wiary narażając własne czy cudze życie.Niezwykła jest również forma filmu.Dzięki tej ruchomej kamerze,tej bliskości twarzy głównego bohatera oraz genialnej ścieżce dźwiękowej oglądamy wydarzenia jakby od wewnątrz,ze środka tłumu więźniów.To nie jest kolejna historia ocalałej grupki Żydów.Tu nie ma dobrego zakończenia.Są podstawowe pytania o człowieczeństwo i granice poświęcenia.

Film niezwykle poruszający,a ze względu na formę i stawiane pytania spełniający kryteria arcydzieła.Dla mnie główny kandydat do Oscara.

 

Jeszcze kilka przemyśleń na temat filmu.Mówiło się,że obozy zagłady to były fabryki śmierci.To nie tylko przenośnia.W tym filmie obóz pokazany jest gigantyczna fabryka.Słychać huk maszyn,widać kłęby dymu a więźniowie przerzucają tony węgla.

Nie ma również podziału tylko na katów i ich ofiary.Niemcy to oczywiście zwyrodniali sadyści ale wśród Żydów też widać różne postawy.Oprócz ofiar są również okrutni kapo.Każdy chce przetrwać ale film nie feruje łatwych wyroków.To były warunki niewyobrażalne.Przyszło mi do głowy jeszcze jedno odwołanie do kultury,a konkretnie do literatury.To obsesyjne dążenie ( nawet trochę irytujące) Szawła do pochowania chłopca to przecież nawiązanie do Antygony!

Na koniec jeszcze raz podkreślę.To nie jest kolejny film o Holocauście.To film posługujący się motywem,sytuacją z Holocaustu w celu poruszenia problematyki uniwersalnej.Dotyczącej każdego człowieka i każdej cywilizacji.Zachowania człowieczeństwa w sytuacji nadzwyczajnej i granic poświęcenia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez wojciech iwaszczukiewicz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Le Tout Nouveau Testament czyli jak dla mnie trudny do zdefiniowania film - bo w sumie, ani nie obrazoburczy, ani nie będący parodią. Nie jest to w żaden sposób komedia, choć są momenty śmieszne. Film jest wyraźnie nierówny. Od całkiem udanego początku, po drugą część - w której niektóre przedstawione symbole są słabe - jak goryl czy życzenie chłopca. W sumie rozczarowanie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 3 tygodnie później...

Knight of cups czyli artystyczny bełkot rodem z Hollywood. Wszystko to bez ładu i składu, z powtarzającymi się do znudzenia kwestiami, z niejasnym przesłaniem. Bardzo manieryczne kino.

Pod pozorem artystyczności Malick kolejny raz przemyca swoją nieudolność, jako filmowiec. Być może pora pomyśleć w tym wieku o emeryturze.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie kolejny ( 3 lub 4) film z Islandii."Barany.Islandzka opowieść".To historia dwóch braci,którzy nie rozmawiają ze sobą od 40 lat żyjąc w stanie permanentnej wojny.Akcja rozgrywa się na islandzkiej prowincji,wśród hodowców owiec.Bracia mieszkają obok siebie,każdy ma swoje stado.Pewnego dnia stado jednego z nich zostaje zarażone nieuleczalną chorobą zakaźną.Władze nakazują likwidację wszystkich zwierząt w okolicy.Dalej nie streszczam akcji ale w każdym razie w obliczu tego nieszczęścia bracia znajdują drogę ku sobie,ku pojednaniu.Film surowy w formie,niemal ascetyczny.Dialogi minimalne,akcja niespieszna.Niepowtarzalne krajobrazy wyspy.A efekt końcowy przejmujący,poruszający.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Carol" amerykański melodramat z 2015r.Melodramat nietypowy bo opowiadąjcy historię miłości dwóch kobiet.Akcja rozgrywa się w 1952r. a więc w czasach gdy tego rodzaju związki były zakazane.Jedna z nich to kobieta w średnim wieku( grana przez C.Blanchett),przedstawicielka klasy średniej.Druga to młodziutka dziewczyna (Rooney Mara) z dołów społecznych odkrywająca dopiero swoją osobowość i seksualność.Pod wpływem tej starszej zamienia się w swiadomą siebie kobietę.Oczywiście są to lata 50 w związku z czym miłość ta wiąże się z ostracyzmem społecznym i rozbiciem rodziny.Film opowiedziany jest manierą lat 50,akcja rozgrywa się niespiesznie.Dużo tu niedomówień,niuansów,wymiany spojrzeń itp.Obie aktorki grają brdzo dobrze ale moją uwagę zwróciła R.Mara.To nowe wcielenie A.Hepburn.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Under the skin" czyli zaskakująco dobry oniryczny ni to horror, ni to thiller. To co cechuje ten film to świetny klimat i w końcu akceptowalne zakończenie, To film o seksualności, szukaniu własnej tożsamości. Mimo, że nie jestem zwolennikiem kina symbolicznego, to w przypadku dzieła Glazera chylę czoło. Wrażenie również robi miejsce akcji i "bohaterowie" z tym ich szkockim akcentem. Zaskoczenie in plus. Film jakże podobny do "A girl walks home alone at night", a jakże od niego inny. Na pewno nie jest to pozycja dla każdego.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Meloman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Swobodne opadanie" węgierski film z 2015r.,zwycięzca festiwalu w Karlowych Varach.To surrealistyczna,absurdalna opowieść o mieszkańcach pewnego budapesztańskiego,obskurnego bloku.To kilka nowel z życia mieszkańców,zaskakujące sytuacje,czarny humor,pełny purnonsens.Historie łączy osoba starszej pani z trudem wspinającej się schodami na dach budynku i spadającej na ziemię.A następnie powstającej niczym feniks z popiołów i spadającej ponownie.Jak zwykle w takich sytuacjach interpretacja jest dowolna i każdy może sobie wyobrazić co chce.Kino oryginalne i nieoczywiste.A to w obecnych czasach rzadkość.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość Włodzimierz_55692

(Konto usunięte)

"Dureń":

"Film o uczciwym człowieku w nierównym starciu z machiną biurokratyczną. Dima Nikitin pracuje w niedużym miasteczku jako hydraulik. Spośród kolegów wyróżnia go uczciwość i prawość. Pewnej nocy w cieszącym się złą sławą wiekowym hotelu robotniczym pękają rury. Do czasu przybycia ekipy nic nie zapowiada tragedii. Na miejscu Nikitin odkrywa, że budynek grozi zawaleniem i nie przetrwa nocy. Konieczna jest natychmiastowa ewakuacja. Ponieważ w większości zamieszkują go pijacy i włóczędzy, miejscowi oficjele unikają odpowiedzialności za skomplikowaną logistycznie operację. Osamotniony Dima podejmuje walkę o życie ponad 800 mieszkańców budynku." http://zalukaj.tv/zalukaj-film/23530/duren_durak_2014_.html

 

Uniwersalne. I w Polsce jest podobnie. Np.pożar budynku mieszkalnego w Zachodniopomorskim kilka lat temu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Fusi"- genialny obraz z Islandii.

Historia pewnego otyłego , wyobcowanego czterdziestolatka. Brak pięknych aktorów rodem z kina amerykańskiego, jest za to historia ujmująca za serce.

Gorąco polecam

 

z telefonu wytryskane

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Pozdrawiam serdecznie

jarrro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro pisze się tutaj o co prawda zaangażowanych politycznie, ale bardzo przeciętnych filmowo (czytaj artystycznie), jak "Sufrażystki" to co mi tam...

"Brooklyn" czyli opowieść będąca bliżej ckliwego love story i to rodem z harlequina, gdzie wszystko jest piękne i dobre, a rolę zła gra tylko stara, zgorzkniała właścicielka sklepu. To wręcz propaganda o Ameryce szczęśliwej, wolnej, w której spełniają się wszystkie marzenia i nic złego nie może się stać. Prymitywne kino, w którym temat emigracyjny został spłaszczony do bólu. Wielkie zdziwienie, ze takie "dzieło" jest nominowane do łoskarowego filmu roku. Ale cóż - takie czasy...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja zobaczyłem inne oskarowe dzieło czyli Spotlight.To historia dziennikarskiego śledztwa z 2001r. dotyczącego afery pedofilskiej w amerykańskim KK.Film nawiązuje do klasycznych "Wszystkich ludzi prezydenta" z lat 70.Mamy więc żmudne śledztwo i próby mataczenia ze strony czynników oficjalnych.Możemy zobaczyć kulisy działania amerykańskich mediów i wymiaru sprawiedliwości.Mimo dobrego aktorstwa film nudny,bez napięcia i za długi.Gdzie mu tam do Oskarów?

 

Meloman

 

Zgadzam się,filmowo "Sufrażystka" przeciętna ale bardzo ciekawa ( dla mnie) tematyka.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Wojciechu

A ja mam podobne odczucia, jak Ty dotyczące "Spotlight". Chodliwy, zwłaszcza w dzisiejszych czasach temat, ale film bez duszy. Zresztą, w kategorii najważniejszej wszystkie filmy są co najwyżej średnie. A o dziwo - póki co najbardziej podobał mi się ... Mad max. Ale nie widziałem jeszcze Zjawy, ani The big short...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.