Skocz do zawartości
IGNORED

Dyfuzory Schroedera, Rezonatory Helmholtz'a


Imacman
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Zawsze można pomierzyć wewnątrz czy coś tam się dzieje wtedy czy nie :).

 

Jak znajdę czas, to tak zrobię. Musze w końcu dostroić te swoje rury :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Everest podaje przykład butelki z położonym wacikiem bawełnianym na otworze szyjki. W tym przypadku zachodzi to zjawisko. Beż rezonatorów miałem inny wykres. Dlatego sądzę, że położenie przepuszczalnej warstwy na otworze przestroi ( lekko rezonator, a nie wyłączy go z użycia

Niezupełnie. Everest podaje przykład GAZY nałożonej na szyjkę butelki lub kawałka waty włożonej DO butelki.

W celu poszerzenia szerokości pasma absorpcyjnego kosztem amplitudy drgań (obniżając dobroć układu)

Zwróć uwagę, że przedmiotowa gaza minimalnie zmniejsza przepływ powietrza, natomiast Twoje 5cm wełny prawie całkowicie (no chyba, że nierówno przykryłeś)

Napisałem, dlaczego bez rezonatorów miałeś inny wykres. Jak chcesz dalej eksperymentować, to przesłoń otwory nieprzepuszczalnym materiałem i wtedy porównaj.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisałem, dlaczego bez rezonatorów miałeś inny wykres. Jak chcesz dalej eksperymentować, to przesłoń otwory nieprzepuszczalnym materiałem i wtedy porównaj.

 

Masz racje, może te 5 cm jest za grube, zrobię jeszcze próbę i lżejszą tkaniną i z zupełnie zasłoniętym otworem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Imacman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak znajdę czas, to tak zrobię. Musze w końcu dostroić te swoje rury :)

Widząc ilość Twych wpisów na forum, to raczej nieprędko znajdziesz czas ;-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widząc ilość Twych wpisów na forum, to raczej nieprędko znajdziesz czas ;-)

 

No właśnie :) Mam nietypową pracę o nielimitowanym czasie pracy :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem możliwość zobaczenia kolejnych projektów dyfuzorów mojego kolegi. Robią wrażenie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-11945-0-84635400-1319449023_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rób apetytu, bo nie jestem przy nadmiarze gotówki na razie :))). A chciałoby się mieć takie na ścianach.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Szukaj swojego dźwięku ale... nie wciskaj na siłę go innym :)))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rób apetytu, bo nie jestem przy nadmiarze gotówki na razie :))). A chciałoby się mieć takie na ścianach.

 

W rzeczywistości wyglądają o niebo lepiej. :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jarkog - możesz wysłać zapytania do różnych firm/osób i być może znajdziesz taniej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Pozdrawiam Mirosław Andrejuk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A możesz dać jakieś namiary na cenę? Chodzi mi głównie o jednowymiarowe rozpraszacze...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

System gra dobrze, albo nie....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A możesz dać jakieś namiary na cenę? Chodzi mi głównie o jednowymiarowe rozpraszacze...

 

Wiadomość na PW.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 4 tygodnie później...

mam pytanie,

czy użycie aluminium jako rozpraszaczy dwu wymiarowych ma sens? czy alu jest dobrym materiałem jak np.sklejka ?

mam ok. 600 szt. gałek do klamek w wymiarach 5x5 cm i jeszcze są elipsą.Ustawienie na panelu 60x60 i jeszcze jako całość jako elipsę może być ciekawe?( chciałbym to ustawić za głośnikami a jak uznacie to za pomysł to może jakiś eksperyment ,pokój poddasze 23 m2 głośniki ustawione pod skosami siana 1 m wys a w środku lukarna szer 1,5m dł ściany 5,2 m na 4,4 na razie pełne eksperymenty bo pokój nam od trzech tygodni syn wyfrunął.

Co Wy akustoholicy na to?

pozd sheykk

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam pytanie,

czy użycie aluminium jako rozpraszaczy dwu wymiarowych ma sens? czy alu jest dobrym materiałem jak np.sklejka ?

mam ok. 600 szt. gałek do klamek w wymiarach 5x5 cm i jeszcze są elipsą.Ustawienie na panelu 60x60 i jeszcze jako całość jako elipsę może być ciekawe?( chciałbym to ustawić za głośnikami a jak uznacie to za pomysł to może jakiś eksperyment ,pokój poddasze 23 m2 głośniki ustawione pod skosami siana 1 m wys a w środku lukarna szer 1,5m dł ściany 5,2 m na 4,4 na razie pełne eksperymenty bo pokój nam od trzech tygodni syn wyfrunął.

Co Wy akustoholicy na to?

pozd sheykk

 

To fantastyczny pomysł! Może to świetnie wyglądać. Na Twoim miejscu dokupiłbym jeszcze z 800-1000 gałek na boczne dyfuzory umieszczane w miejscach- że tak powiem-pierwszych odbić. Daj znać jak Ci idzie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez cocacol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To fantastyczny pomysł! Może to świetnie wyglądać. Na Twoim miejscu dokupiłbym jeszcze z 800-1000 gałek na boczne dyfuzory umieszczane w miejscach- że tak powę zrobiiem-pierwszych odbić. Daj znać jak Ci idzie.

To czy to może świetnie wyglądać nie ma znaczenia bo teraz pokój jest mój i mogę z nim naprawdę zrobić wszystko.A zaniżyłem trochę ilość tych w kolorze alu bo w kolorze stare złoto mam jeszcze ponad 1000 szt.Jak byś uznał i masz wiedzę że aluminium to dobry materiał rozpraszający i działa akustycznie to naprawę możemy się dogadać no bo jak nie to nie pier...

pozd sheykk

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... no bo jak nie to nie pier...

pozd sheykk

Grzecznie pytasz, to grzecznie odpowiadam.

Rozpraszaczem może być właściwie każdy nieregularny przedmiot.

O ile nie jest pochłaniaczem (he,he:) ). Chodzi jednak o kontrolę i skuteczność rozpraszania.

To fizyka i cza tutej naukowo.

Jeśli chodzi o materiał, to nie chciałbym rozpętywać burzy, ale nie ma on chyba zasadniczego wpływu.

Na stronach firmy RPG można zamówić dyfuzory z drewna, różnych tworzyw sztucznych, a także, o zgrozo...ze szkła.

Można powiedzieć, że RPG to poważna firma:),więc chyba wiedzą co czynią.

Swego czasy słuchałem w radiu wywiadu z jakąś panią akustyk. Sławną podobno. Zachwycała się studiem S1, operą wiedeńską....

Stwierdziła, że muzyka dobrze brzmi tam, gdzie jest dużo drewna.

Masz więc odpowiedź: forma dyfuzora, nie materiał...

Jeśli chodzi o Twoje gałki to może dało by się je zastosować w tzw. dyfuzorach binarnych.

Co prawda konstrukcje, które widziałem, miały odpowiednio rozmieszczone otwory, prawda jednak może być taka, że po prostu nie mieli gałek :)))

W końcu Harmonix też robi jakieś piegi przyklejone do ścian, które ponoć działają cuda ...

Miłego wieczoru.

c.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakich mikrofonów używacie do robienia tych wykresów "wodospadowych" bodajze z programu ETF 5 ?

Gdzie znajde spacyfike gęstości wełny mineralnej w stosunku do pochłanianych częstotliwości?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakich mikrofonów używacie do robienia tych wykresów "wodospadowych" bodajze z programu ETF 5 ?

Gdzie znajde spacyfike gęstości wełny mineralnej w stosunku do pochłanianych częstotliwości?

 

Ja używam RadioShack Sound Level Meter - Digital - 33-2055

Program to Room EQ Wizard

Co się tyczy trzeczej części pytania, to może tabelka Ci pomoże:

 

Masz dwa rodzaje (gęstości) wełny mineralnej Isover'a PT80 i PT100 oraz ich współczynnik pochłaniania różnych częstotliwości.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Imacman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Imacman, oddaj mi 10 minut życia! Przesłuchałem twoich plików testowych 10-100hz i mam ochotę się porzygać. Do tego jestem cały mokry i boli mnie głowa. No ale nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło. Na dziś więcej już nie dam rady tych plików posłuchać, ale już wiem, że najgorsze mody mieszczą się w przedziałach 25-35, 55-70. Nie mówiąc już o rezonansach przedmiotów znajdujących się w polu rażenia ciśnienia akustycznego. Bardzo wartościową informacją okazała się konieczność trzymania otwartego barku przy odsłuchach - rzęził i wzbudzał się niemiłosiernie. Wyjaśniła mi się również przyczyna słyszenia dramatycznych różnic w dźwięku po zmianie kabli - po prostu niektóre odbijają się niemiłosiernie od pobliskich płaszczyzn powodując konkretny hałas. Plastikowa koszulka kabla lan u mnie czyniła największe zamieszanie. Największym podejrzanym ogromnych podbić na chwilę obecną są płyty pilśniowe pełniące funkcję tyłów mebli. To są po prostu wielkie membrany bierne najgorszą z których jest właśnie barek.

 

Ustroje akustyczne u mnie w salonie odpadają, ale na szczęście jest jak powalczyć z głównymi kontrybutorami chaosu. Chyba dobrym pomysłem będzie zamiana tyłów meblowych z pilśniowych na tkaninowe.

 

Jeszcze raz dzięki za ból głowy - myślę, że było warto.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakbym chciał zrobic taki rezonator "Helmholtz Panel Resonator" wg. strony

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) ?

Oni piszą tam że potem te pudło wypełnić wełną mineralną, pytanie - czy to nie bedzie mialo wtedy wplywu na objętość tego panelu jak tam napcham tej wełny? Ile tej wełny trzeba tam napchać, jak ją osadowić (z rysunku widze ze scianie naprzeciwko dziurawej)?

 

Budując rezonator bede mógł wytłumić konkretną częstotliwość (np. ja potrzebuje 50Hz bo mam rezonans na tej czestotliwosci) z racji tego, że sama wełna mineralna mi tego tak dobrze nie wytłumi to zbuduje ten rezonator żeby pozbyć się konkretnie tych 50Hz. Mimo że przydałoby mi się tłumienie w zakresie 50Hz-250Hz, samą wełną tego nie zrobie, bede musial zrobić rezonator i dodadkowo kolo niego walnąć normalne panele z wełny mineralnej. - czy mój tok rozumowania jest prawidłowy ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez sesq
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Imacman, oddaj mi 10 minut życia! Przesłuchałem twoich plików testowych 10-100hz i mam ochotę się porzygać. Do tego jestem cały mokry i boli mnie głowa. No ale nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło. Na dziś więcej już nie dam rady tych plików posłuchać, ale już wiem, że najgorsze mody mieszczą się w przedziałach 25-35, 55-70. Nie mówiąc już o rezonansach przedmiotów znajdujących się w polu rażenia ciśnienia akustycznego. Bardzo wartościową informacją okazała się konieczność trzymania otwartego barku przy odsłuchach - rzęził i wzbudzał się niemiłosiernie. Wyjaśniła mi się również przyczyna słyszenia dramatycznych różnic w dźwięku po zmianie kabli - po prostu niektóre odbijają się niemiłosiernie od pobliskich płaszczyzn powodując konkretny hałas. Plastikowa koszulka kabla lan u mnie czyniła największe zamieszanie. Największym podejrzanym ogromnych podbić na chwilę obecną są płyty pilśniowe pełniące funkcję tyłów mebli. To są po prostu wielkie membrany bierne najgorszą z których jest właśnie barek.

 

Ustroje akustyczne u mnie w salonie odpadają, ale na szczęście jest jak powalczyć z głównymi kontrybutorami chaosu. Chyba dobrym pomysłem będzie zamiana tyłów meblowych z pilśniowych na tkaninowe.

 

Jeszcze raz dzięki za ból głowy - myślę, że było warto.

 

 

Ciesze się, że mogłem pomóc - tak wiem, że słuchanie tych niskich częstotliwości nie należy do przyjemności, ale co się nie robi dla naszego hobby :)

 

Masz rację, że dużo przedmiotów codziennego użytku znajdujących się w pokoju odsłuchowym niemiłosiernie drga. W czasie pomiaru z wykorzystaniem programu Room EQ Wizard potrafi tak czasami coś zarezonować w moich meblach, że aż robi się niedobrze.

Twój pomysł z wymianą tylnych ścianek w meblach jest dość odważny - za takimi meblami bardzo się kurzy i rzadko odsuwamy je do sprzątania. Tkanina powinna być nieprzepuszczalna aby nie dostawał się do wewnątrz mikroskopijny kurz. Może wystarczy nakleić na te płyty jakieś elastyczne paski aby osłabić drgania. Widizłem na archiwalnych zdjęciach, że w czasie wojny naklejano paski papieru na szyby w oknach, aby nie tłukły się od hałasu wystrzałów i wybuchów.

 

z rysunku widze ze scianie naprzeciwko dziurawej)?

 

Dobrze mieć jakiś zestaw pomiarowy i doświadczalnie badać wpływ wkładanej wełny na pracę rezonatora. Wełna w środku jest potrzebna aby wygasić drgania powietrza wlatującego do skrzyni rezonatora.

 

Mimo że przydałoby mi się tłumienie w zakresie 50Hz-250Hz, samą wełną tego nie zrobie, bede musial zrobić rezonator i dodadkowo kolo niego walnąć normalne panele z wełny mineralnej. - czy mój tok rozumowania jest prawidłowy ?

 

Dobrze rozumujesz, ale przy tym też jest wskazane robić pomiary. u mnie okazało się, że panele z PT80 mają wpływ nawet na częstotliwość 36 Hz. Choć przy tak niskiej częstotliwości współczynnik pochłaniania będzie bardzo mały.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Reszta dopełniona jest kasetonami 60x60cm z 10cm PT80 ustawionymi na ścianie za kolumnami. Wrażenie wizualno-słuchowe bardzo pozytywne.

Mam pytanko - jakim materiałem są obszyte te kasetony? Mam znajomego stolarza który zrobiłby mi bez problemu ramki, kwestia tylko właśnie jaki materiał dobrać, aby przepuszczał fale, a żeby wełna nie pyliła...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanko - jakim materiałem są obszyte te kasetony? Mam znajomego stolarza który zrobiłby mi bez problemu ramki, kwestia tylko właśnie jaki materiał dobrać, aby przepuszczał fale, a żeby wełna nie pyliła...

 

Witam - aby wełna mineralna nie pyliła warto spryskać ją wodnym roztworem kleju Wikol. Materiał na obicia może być różny - ja kierowałem się ceną. Zastosowałem surówkę lnianą.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam prośbę - możesz mi podesłać kilak zdjęć jak wykonane są Twoje lub kolegi panele ?

Na priva bym podał maila.

I jeszcze jedno - myślisz, że sprawdziłby się obraz (wydruk) na płótnie na front?

Wtedy już naprawdę można byłoby zrobić coś działającego i ładnego zarazem ~~

Kwestia jak takie płótno przepuszcza fale akustyczne - czy nie będzie za dużo odbić od tego...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam prośbę - możesz mi podesłać kilak zdjęć jak wykonane są Twoje lub kolegi panele ?

Na priva bym podał maila.

I jeszcze jedno - myślisz, że sprawdziłby się obraz (wydruk) na płótnie na front?

Wtedy już naprawdę można byłoby zrobić coś działającego i ładnego zarazem ~~

Kwestia jak takie płótno przepuszcza fale akustyczne - czy nie będzie za dużo odbić od tego...

 

Obraz na płótnie może być. Nie martw się o wpływ płótna na zdolności absorbcyjne - jest mało istotna.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukając ostatnio info o różnych,, łapaczach basu'' znalazłem ten oto artykuł,który to co to niektórych powinien ucieszyć;;

"Północnoamerykańskie Stowarzyszenie Materiałów Izolacyjnych (NAIMA) wypełniając swoją misję propagowania idei izolacji opartej o wykorzystanie wełny mineralnej: skalnej i szklanej, wyłożyli ponad 10 mln dolarów na badania w przodujących, niezależnych laboratoriach w USA i Europie. Wniosek płynący z tych badań jest jednoznaczny: nie ma związku pomiędzy kontaktem z wełną szklana i mineralną a rakiem płuc, co niejednokrotnie próbowano podnosić przy porównaniach z systemami dociepleń opartymi na innych materiałach izolacyjnych.

 

Ekspertyzy przeprowadzone w październiku 2001 roku przez Międzynarodową Agencję Badań nad Rakiem (IARC) spowodowały zmianę wcześniejszych (z 1988 roku) ocen wełny mineralnej i szklanej oraz usunięcie ich z listy produktów rakogennych i zakwalifikowanie do Grupy 3. Oznacza to w praktyce, że włókna wełny mineralnej nie są czynnikiem rakogennym. Wszystkie rodzaje materiałów izolacyjnych produkowane z wełny mineralnej są obecnie również umieszczone w tej kwalifikacji. IARC wyraźnie stwierdza w swoim biuletynie: "Od czasu publikacji, przed 15 laty, poprzedniej Monografii IARC poświeconej tym materiałom, nie pojawiły się żadne dowody świadczące o jakimkolwiek ryzyku raka płuc u ludzi pracujących przy produkcji wełny mineralnej lub szklanej, lub jej montażu...". Zaliczenie przez IARC produktów wełnopochodnych do Grupy 3 jest zgodne z opracowaniami publikowanymi przez Amerykańską Narodową Akademią Nauk, która w 2000 roku ogłosiła, że "nie ma żadnego związku pomiędzy włóknami używanymi do produkcji wełny mineralnej i szklanej rakiem płuc lub układu oddechowego a zachorowalnością na raka płuc i układu oddechowego wśród pracowników mających kontakt z tymi materiałami."

 

Niezależne badania inspirowane przez NAIMA doprowadziły do obalenia kilku mitów związanych z rakiem płuc i włóknami z wełny mineralnej i szklanej, rzekomo wpływającymi negatywnie na układ oddechowy pracowników pracujących przy ich produkcji i montażu. Po pierwsze nie ma żadnego związku pomiędzy rakiem i niezłośliwymi guzami układu oddechowego a czasowym przebywaniem ludzi w pomieszczeniach, w których używana i eksponowana jest wełna mineralna lub szklana. Po drugie - wełna mineralna jest biorozpuszczalna i dlatego rozpuszcza się w płynach ustrojowych szybciej niż inne włókna mające jakikolwiek związek z chorobami człowieka. Po trzecie - miejsca pracy, w których ludzie narażeni są na oddychanie powietrzem z cząstkami włókien wełny mineralnej lub szklanej zawiera mniej niż 1 włókno na 1 cm2 wdychanego powietrza. Po czwarte - poziom zanieczyszczenia powietrza w izolowanych wełną mineralną lub szklaną budynkach nie wykazuje żadnych różnic z powietrzem na zewnątrz tych budynków. "

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wojtas75 - dziękuję za wrzucenie dość ważnych informacji.

 

Obecne technologie wytwarzania paneli z wełny mineralnej eliminują prawie no zera zjawiska pylenia. Oczywiście trzeba stosować środki ochrony (rękawiczki ewentualnie maseczka) przy cięciu paneli oraz aplikacji w ustroje akustyczne.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Niezależne badania inspirowane przez NAIMA doprowadziły do obalenia kilku mitów związanych z rakiem płuc i włóknami z wełny mineralnej i szklanej, rzekomo wpływającymi negatywnie na układ oddechowy pracowników pracujących przy ich produkcji i montażu.

 

To NAIM zamiast sprzętu grającego bierze się teraz za panele?

 

ps. żart sytuacyjny oczywiści :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracajac do pylenia to wydaje mi sie że taki filc wyeliminował by prawie lub całkowicie pylenie wełny(zastosowany jako jej zabezpieczenie pylenia) .Ma jeszcze tą zaletę że ma podobne do niej własciwości i nie jest drogi.Myślę że inne cięńsze i sztywniejsze materiały takie jak agrowłóknina ,a o folii jużnie wspomnę będą miały spora tendenccję do odbijania dużego zakresu czestotliwości

 

Występuje on w różnych grubościach .Warto było by zrobić pomiary jaki mają wpływ różne grubości filcu.Bo stosując np.3 warstwy po 1 cm jako osłonę wełny na pewno nic pylić nie powinno(oczywiście jakieś ozdobne sukno na wierzch dla płci pięknej:) Tylko jak to wpłynie na tłumienie samej wełny??Jak by było ok to wdychanie tego świństwa spotka nas tylko przy produkcji pułapek ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.