Skocz do zawartości
IGNORED

Dyfuzory Schroedera, Rezonatory Helmholtz'a


Imacman
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

U mnie po kolejnych 3 miesiącach ostateczny kształt ściany "odsłuchowej" się już krystalizuje. Jak większość przedsięwzięć DIY wymaga to czasu, czasu, czasu, dlatego wlecze się to, ale już widać ogonek króliczka. Obecnie jestem w trakcie zasłaniania dyfuzorów panelami filcowymi. Trochę jest z tym zabawy tapicerskiej i tylko moja żona ma dość cierpliwości, żeby precyzyjnie obszyć każdy panel filcem z pomocą takera :) Wcześniej dyfuzory częściowo podziurkowałem - płytkie 'studnie' mają po około 80 dziurek o średnicy 1cm, co daje około 10-12% perforacji... Zrobiłem to eksperymentalnie, poprawa nie jest wielka - można rzec na granicy percepcji (albo sugestii :). Podsumowując całość operacji do dnia dzisiejszego - gra ładnie i wygląda(a raczej wyglądać będzie) ładnie, a przy tym wilk syty (czyli ja) i owca cała (czyli koncepcja 'estetyczna' salonu wg. mojej żony) :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-10771-0-99970100-1325076663_thumb.jpg

post-10771-0-97297100-1325076679_thumb.jpg

post-10771-0-71219800-1325076690_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ganzz_gut - jestem pełen podziwu za determinację - całkiem fajnie to wygląda na ostatnim zdjęciu. Masz może zdjęcie z bliska takiego Twojego zafilcowanego ustroju?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłoby mi miło. Z góry dziękuję.

Zapoznałem się z Acoustic Calculator podany przez Ciebie. Jeżeli liczyłeś z niego częstotliwość rezonatora Helmholtza to nie jest to ani częstotliwość max promieniowania, ani max pochłaniania. Jest to częstotliwość własna rezonatora z poprawką na wlot. Wzory dla rezonatora "jako źródło fali" jak i "jako pochłaniacz energii akustycznej" zarówno na częstotliwość, jak też na energię są bardziej skomplikowane. Zawierają zależność od większej liczby parametrów niż tylko wymiary. W domu nie dysponuję takim zasobem literatury jak w pracy - nie znam wartości pozostałych parametrów. Jeżeli sobie życzysz mogę podać wzory na obliczanie poszczególnych częstotliwości, energii oraz na dobroć. Jeżeli masz dostęp do współczynników opisujących proces tarcia będący sumą składników zależnych od procesu zamiany energii drgań cząstki akustycznej na ciepło wewnątrz szyjki rezonatora oraz zamiany energii drgań tej cząstki na falę emitowaną przez rezonator to będziesz w stanie obliczyć zarówno częstotliwości jak i energie. Czasami bywam w instytucie. Przy najbliższej wizycie postaram się znaleźć coś więcej na ten temat. Jeżeli jako Boss forum tego sobie życzysz mogę podać w/w wzory. Pozdrowienia r47

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapoznałem się z Acoustic Calculator podany przez Ciebie. Jeżeli liczyłeś z niego częstotliwość rezonatora Helmholtza to nie jest to ani częstotliwość max promieniowania, ani max pochłaniania.

 

Nie korzystałem z tego kalkulatora - dobry człowiek pomógł w projekcie. Niestety nie mam dostępu do w/w współczynników. Za to zdaję sobie sprawę, że projekty takich ustrojów nie należą do łatwych. Jest wielka poprawa z tym co zdołałem wykonać do tej pory.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie korzystałem z tego kalkulatora - dobry człowiek pomógł w projekcie. Niestety nie mam dostępu do w/w współczynników. Za to zdaję sobie sprawę, że projekty takich ustrojów nie należą do łatwych. Jest wielka poprawa z tym co zdołałem wykonać do tej pory.

Jeżeli to możliwe podaj wzory z których korzystałeś przy projektowaniu rezonatora. Przy rozwiązywaniu rezonatora poczynionych jest szereg założeń wstępnych - aby "ugryźć" problem. To akurat zrozumiałe - należy rozwiązać równanie. Uzyskuje się dosyć złożone wzory. Potem szereg autorów upraszcza je pomijając niektóre czynniki w celach prostoty obliczeń - czego nie rozumiem w dobie komputerów lub też w celu elegancji w publikacji - co jest zrozumiałe i ułatwia wyciąganie wniosków natury ogólnej. Uproszczenia takie można robić znając dokładnie cechy okładu - wiadomo jakie czynniki w konkretnych przypadkach nie mają istotnego wpływu. W przypadku ogólnym najlepiej byłoby uwzględnić wszystkie czynniki występujące w rozwiązaniu - które i tak jest przybliżone, uzyskane przy założeniach umożliwiających rozwiązanie. Pozdrowienia r47

 

Ponieważ mam zapalenie dróg oddechowych siedzę w domu i nie mogę nawet wyść na spacer z psem uważnie przeczytałem jeszcze raz Twoje posty. Piszesz że w celu zlikwidowania - zmniejszenia promieniowania rezonatora wyłożyłeś dno materiałem dźwiękochłonnym. Moim zdaniem nie tędy droga. Stosując analogię z mechaniki rezonator to ciężarek zawieszony na sprężynie - ciężarek jest to powietrze zawarte w szyjce, a sprężyna powietrze w zbiorniku. Taki model jest w rezonatorze idealnym. Uzyskuje się z niego częstotliwość własną. W przypadku rzeczywistym dochodzą opory strat - głównie tarcie o ścianki szyjki, gdzie zachodzi zamiana energii akustycznej na ciepło. W celu wytracenia większej energii należy zająć się szyjką - wyłożyć ją materiałem absorbującym, wyłożenie zbiornika - sprężyny nie przyniesie, albo przyniesie mierne efekty. Pozdrowienia r47

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiadając na pytanie o wzór - nie mogę, bo jak pisałem wyżej jest to projekt znajomego - ja dostałem tylko wymiary i jak co zrobić.

 

Co się tyczy wyłożenia materiałem dźwiękochłonnym to zrobiłem to po obwodzie rury tak jak na rysunku. Postaram się zrobić coś z szyjkami rezonatorów, choć są dość krótkie. Ostatnio robiłem eksperyment polegający na położeniu bardzo cienkiego plasterka wełny mineralnej (coś jak płatek kosmetyczny z waty) na otworze szyjki tegoż rezonatora. Wynik na rysunkach - żółty bez, fioletowy z plasterkami na szyjkach.

 

P.S.

 

Życzę szybkiego powrotu do zdrowia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-11945-0-35090000-1325158625_thumb.jpg

post-11945-0-86590900-1325158641_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem gdzieś niedawno widok budowy Varii Bassa od środka

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) nie mogę go znalezć ponownie.Okazało się że owe otwory BR w rezonatorze(5 sztuk)Wyposażone są w bardzo długie tunele.Przy maksymalnym zmniejszeniu objętości tej pułapki tunele BR sięgały prawie samego dołu ustrojstwa.Myślę że skuteczność tego rezonatora -pułapki leży wlaśnie w dużej objętości powietrza poruszanej w tych tunelach.Pamiętam że skonstruowany kiedyś własnoręcznie rezonator działał lepiej z minimalna ilością wytłumienia (sześcian 125 l ,7 otworów płytkich na 7 cm ,fi 10 cm)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiadając na pytanie o wzór - nie mogę, bo jak pisałem wyżej jest to projekt znajomego - ja dostałem tylko wymiary i jak co zrobić.

 

Co się tyczy wyłożenia materiałem dźwiękochłonnym to zrobiłem to po obwodzie rury tak jak na rysunku. Postaram się zrobić coś z szyjkami rezonatorów, choć są dość krótkie. Ostatnio robiłem eksperyment polegający na położeniu bardzo cienkiego plasterka wełny mineralnej (coś jak płatek kosmetyczny z waty) na otworze szyjki tegoż rezonatora. Wynik na rysunkach - żółty bez, fioletowy z plasterkami na szyjkach.

 

P.S.

 

Życzę szybkiego powrotu do zdrowia.

Czy dostałeś tylko wymiary, czy też konkretne dane materiałowe. Jeżeli tylko wymiary to rezonator dostrojony jest tylko do własnej częstotliwości rezonansowej. Częstotliwości max pochłaniania, max. promieniowania choć zależna od częstotliwości własnej są inne. Mało tego bez pomiarów nie można stwierdzić gdzie. Jeżeli chodzi o wykresy to prosiłbym o wyjaśnienie sposobu ich otrzymania. Jest to wykres przestrzenny "nawet ładny". Jak przeczytałem na osiach jest to poziom - czego w funkcji częstotliwości, co jest na trzeciej osi. W jaki sposób został otrzymany, czy rezonator pobudzany był szumem białym. Czy pomiar wykonany był z korekcją - jaką, czy bez. Przeglądając literaturę napotkałem na wzory w których dane materiałowe zastąpione są poprawkami np. 0.8*l lub 0.5*l, mają one zastąpić tłumienie w szyje rezonatora. W pewnym stopniu odnoszą się do tłumienia w szyjce jest długością szyjki. Dlaczego jednak 0.8 lub 0.5, a może inna liczba. Nie natrafiłem na uzasadnienie. Myślę że jest to metoda inżynierska powszechnie stosowana w budownictwie gdzie bardzo skomplikowane zależności zastąpione są tablicami i poprawkami. Tam jednak szczegółowo napisana kiedy i jakie przybliżenie zastosować. Być może nie są to poprawki materiałowe, ale poprawki tzw. wlotu. W idealnym rezonatorze który jest analizowany do obliczenia częstotliwości własnej jako masę ciężarka na sprężynie (pisałem wcześniej) bierze się masę powietrza zawartego w szyjce. W rzeczywistości drganiom podlega nie tylko słup powietrza położony wewnątrz szyjki, ale przylegający do szyjki - stąd poprawka wlotu - chociaż poprawki wlotu powinny raczej zawierać powierzchnie otworu. Jestem odcięty od literatury i nie jestem w stanie tego stwierdzić. Może masz na ten temat jakieś wiadomości. Pozdrowienia r47

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy dostałeś tylko wymiary, czy też konkretne dane materiałowe.

 

Tak, dostałem wszystkie dane.

 

W jaki sposób został otrzymany

 

Korzystam z programu Room EQ Wizard

 

z tego Forum

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Program generuje sygnał testowy i jego wynikiem jest wykres - w tym przypadku np wodospadowy.

 

Pomiar podstawowy był wykonany w miejscu odsłuchu z użyciem 4 rezonatorów umieszczonych w rogach pokoju.

 

W/w program jest darmowy i do pobrania z mojego Chomika:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, dostałem wszystkie dane.

 

 

 

Korzystam z programu Room EQ Wizard

 

z tego Forum

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Program generuje sygnał testowy i jego wynikiem jest wykres - w tym przypadku np wodospadowy.

 

Pomiar podstawowy był wykonany w miejscu odsłuchu z użyciem 4 rezonatorów umieszczonych w rogach pokoju.

 

W/w program jest darmowy i do pobrania z mojego Chomika:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Nareszcie udało mi się dostać do komputera. Jestem po trzech operacjach oczu i żona niechętnie widzi mnie przy tym urządzeniu. Ściągnąłem program podany przez Ciebie i trochę poczytałem. Zakres pomiarowy jest do 30 kHz. Korzysta on z przetwornika AC będącego na wyposażeniu karty muzycznej – przynajmniej tego się doczytałem. Z twierdzenia Shannona wiadomo, że częstotliwość próbkowania powinna być większa od podwojonej częstotliwości pasma. Dla pasma 30 kHz powinna być większa od 60 kHz. Jeszcze kilka lat temu było to problemem – nie śledzę postępu w tej dziedzinie, być może przetworniki AC „dają radę” – jest to niezbędne w celu dokonania FFT. Przyjrzałem się Twoim wykresom. Jak dla mnie są niezbyt czytelne. Nie rozumiem celowości trzeciej osi – czasu. Jak rozumiem mamy do czynienia ze stanem ustalonym, a sygnał pomiarowy jest stacjonarny. Przy takich warunkach chcesz stwierdzić co wnosi rezonator. Być może zależność czasowa potrzebna jest w celu określenia stabilności układu – ale oczywiście są to nieistotne uwagi. Dobrze byłoby nałożyć na siebie dwa wykresy bez i z rezonatorem, albo zrobić wykres różnicy. Jeżeli chodzi o sam rezonator, jeżeli nie jest to tajemnica podaj wymiary i dane materiałowe, które zostały Ci podane, a ja spróbuję dopasować je do wzorów obliczeniowych, z których były obliczone parametry. Nadal interesuje mnie problem, co zostało obliczone – czy tylko częstotliwość własna, czy też częstotliwości max pochłaniania i max emisji.

Na koniec prośba natury ogólnej. Od maja do jesieni będę siedzieć tylko z psem na działce. Do najbliższego miasteczka jest ok. 18 km. Od wielu lat – z uwagi na wzrok nie prowadzę samochodu, wozi mnie żona. Chciałbym kupić skuter o pojemności silnika do 50 ccm i prędkości do 50 km/h. Nie znam się zupełnie na motoryzacji. Może ktoś „kumaty” doradziłby mi, co kupić by nie „wpaść na minę”. Nie lubię grzebać przy mechanice – wolę stolarstwo.

Z góry dziękuję i pozdrawiam. R47

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem celowości trzeciej osi – czasu

 

Witaj, chodzi tu o czas wybrzmienia (zaniku) danego modu pomieszczenia. Postaram się przedstawić połączone i płaskie wykresy. Co się tyczy o dane rezonatorów - wyślę info na PW.

 

Niestety ze skuterem Ci nie pomogę - bo nie siedzę w motoryzacji. Na pewno zadziała tu zasada, że oszczędny traci najbardziej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj, chodzi tu o czas wybrzmienia (zaniku) danego modu pomieszczenia. Postaram się przedstawić połączone i płaskie wykresy. Co się tyczy o dane rezonatorów - wyślę info na PW.

 

Niestety ze skuterem Ci nie pomogę - bo nie siedzę w motoryzacji. Na pewno zadziała tu zasada, że oszczędny traci najbardziej.

Jak przeczytałem z opisu używanego przez Ciebie programu do analizy wybierane są trzy częstotliwości z każdej 1/3 octawy. Jak wiadomo szerokość octawy równa jest jej częstotliwość środkowa dzielona przez pierwiastek z 2. Co np przy octawie o częstotliwości środkowej 1000 Hz wynosi 707 Hz. Myślę że taka rozdzielczość do lokalizacji modów może być za słaba. Jak mi się wydaje celem Twojej adaptacji jest zlikwidowanie - wytłumienie pewnych częstotliwości (abstrahując od ich pochodzenia). Po pierwsze, należy je dokładnie określić - to masz już za sobą. Po drugi zastosować selektywne tłumienie - Ty wybrałeś rezonator. Po trzecie należy określić efekt - ty wybrałeś do jego określenia czas wybrzmienia dla określonej częstotliwości. Jaką przyjąłeś technikę tego pomiaru. Zazwyczaj takie pomiary wykonuje się dla pasma, ale nic nie stoi na przeszkodzie by wykonać je dla poszczególnych prążków. Należy jednak mieć tor pomiarowy bardzo selektywny co w przypadku w/w programu jest trochę wątpliwe. Załóżmy jednak, że uzyskasz dokładne wyniki czasu zaniku po adaptacji, i myślę że posiadasz takie same z sytuacji przed adaptacją - jakie wnioski chcesz z nich wyciągnąć. Czy nie jest to zbyt skomplikowane do interpretacji, szczególnie że jak zrozumiałem ma to być w wybranym punkcie. Zastosowanie jakichkolwiek adaptacji zmienia nie tylko czasowy, ale i przestrzenny rozkład pola. Do analizy zjawiska wąskopasmowego potrzebny jest bardzo selektywny tor pomiarowy - dokładne wąskopasmowe filtry cyfrowe. Spróbuj sięgnąć na stronę firmy SVANTEC. Oni sprzedają dobra selektywną aparaturę pomiarową, oprogramowanie do ich przyrządów jest ciągle nowelizowane i umieszczane w internecie. Możesz je ściągnąć bezpłatnie. Pozwala ono na wykonanie komputerowej analizy sygnału akustycznego podanego na komputer poprzez przetwornik AC, a więc to co robi w/w program. Pozdrowienia r47

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ganzz_gut - jestem pełen podziwu za determinację - całkiem fajnie to wygląda na ostatnim zdjęciu. Masz może zdjęcie z bliska takiego Twojego zafilcowanego ustroju?

 

Pojedynczy panel filcowy to blejtram/podobrazie, na który jest naklejona pianka tapicerska a na to naciągnięty filc - dzięki temu panel ma kształt poduszkowaty, tj. bardziej zaokrąglone brzegi. Niestety zabrakło mi dwóch pianek, żeby w przerwie świątecznej zakończyć robotę i w całości zakryć ustroje... :(

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@r47 - zdaję sobie sprawę, że moje metody pomiarowe nie są profesjonalne, ale myślę, że są lepsze od braku pomiaru. Wybrałem ten program ponieważ jest darmowy i sprawdzony przez pewną grupę ludzi. Reasumując mam zestaw pomiarowy na miarę moich możliwości. Dziękuję bardzo za wszelkie sugestie z Twojej strony. Człowiek cały czas się uczy.

 

Pojedynczy panel filcowy to blejtram/podobrazie, na który jest naklejona pianka tapicerska a na to naciągnięty filc - dzięki temu panel ma kształt poduszkowaty, tj. bardziej zaokrąglone brzegi. Niestety zabrakło mi dwóch pianek, żeby w przerwie świątecznej zakończyć robotę i w całości zakryć ustroje... :(

 

Fajnie to wychodzi - mogę to ocenić bo walczyłem ze swoimi niesfornymi panel;ami i czasami materiał potrafił się marszczyć.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z mojego doswiadczenia (wczesniej robilem zwykle panele w ramce) potrzebny jest dobry material obiciowy dostatecznie gruby, zeby sie nie wyciagal. Ten filc jest dosc gruby (3mm) i sztywny, nie ma z nim problemu "marszczenia" choc naciaganie go wymaga nieco sily i dobrego podejscia inaczej mozna krzywo przybic takerem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Wrzucam link do studia Roberta Babicza. Co myślicie o adaptacji jaka jest zastosowana? Dokładnie chodzi mi o rezonatory które sa w rogach pomieszczenia. Jak sie przyjrzycie rezonatory z przodu maja 6 otworów a rezonatory za plecami - 5 otworów.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez white1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Wrzucam link do studia Roberta Babicza. Co myślicie o adaptacji jaka jest zastosowana? Dokładnie chodzi mi o rezonatory które sa w rogach pomieszczenia. Jak sie przyjrzycie rezonatory z przodu maja 6 otworów a rezonatory za plecami - 5 otworów.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Spoko tylko jak dla mnie to trochę graciarnia...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

white1 - bez obrazy, ale to tak jakby ocenić Wilson Audio Alexandrie 2 na podstawie odsłuchu z filmika na youtube.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Pozdrawiam Mirosław Andrejuk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam . po zakupie zlozeniu swojego zestawu wymianie kabli i wogole przyszedl czas bym zawital w ta zakladke i zainteresowal sie akustyka . mam nadzieje ze znajde tu pomoc wsrod was .

 

w moim pomieszczeniu gdzie mam kino domowe . sypialnio / kino . dosc mocno odczuwa sie na koncu pokoju bas przy scianie . mysle jak to zniwelowac . na tej scianie mam wielki obraz z czterech czesci ale bardziej mam warunki na suficie i myslalem nad czyms takim

 

P1030163_c.jpg

 

myslalem by zrobic cos takiego samemu w porownywalnych rozmiarach na sufit by rozpraszac dzwiek i zwiekszyc szczegolowosc . co myslicie o tym czy bedzie to dobre ? droga rzecz to jesli macie linki o podstawach akustyki poradnikach i wogole to poprosze o nakierowanie mnie bo jestem glodny wiedzy w tym dziale . z gory dziekuje

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Lampa jest jak wino . Czym starsza tym lepsza

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

obejzalem program od kolegi z forum i obliczylem ze na taki dyfuzor 50 x 30 potrzeba 23 m na taki jak ja chce

 

wiedz na taki duzy 150 cm na 250 cm potrzeba mase drewna i wycenilem ze budowa taka wyniesie mnie jakies 1350 zl za same drewno . powiedzmy 1400 zl calosc bez robocizny . swietny program bo pokazuje gdzie ulozyc jakie klocki i jaka dlugosc .

 

chyba bede musial na spokojnie podejsc do tego dyfuzora ale jestem nadal glodny wiedzy . czy takie dyfuzory rozpraszajace byly by dobre wzdloz scian bocznych ? czy raczej lepiej zastosowac inne ? jako ze za jakis czas przeniose moj sprzed juz do pomieszczenia temu przeznaczone chcial bym jakies ustroje juz wykonac a pozniej tam przeniesc . myslalem wlasnie o tych sufitowych

 

obejzalem program od kolegi z forum i obliczylem ze na taki dyfuzor 50 x 30 potrzeba 23 m na taki jak ja chce

 

wiedz na taki duzy 150 cm na 250 cm potrzeba mase drewna i wycenilem ze budowa taka wyniesie mnie jakies 1350 zl za same drewno . powiedzmy 1400 zl calosc bez robocizny . swietny program bo pokazuje gdzie ulozyc jakie klocki i jaka dlugosc .

 

chyba bede musial na spokojnie podejsc do tego dyfuzora ale jestem nadal glodny wiedzy . czy takie dyfuzory rozpraszajace byly by dobre wzdloz scian bocznych ? czy raczej lepiej zastosowac inne ? jako ze za jakis czas przeniose moj sprzed juz do pomieszczenia temu przeznaczone chcial bym jakies ustroje juz wykonac a pozniej tam przeniesc . myslalem wlasnie o tych sufitowych

 

poprawka. wyliczenia to dyfuzor o wymiarach ok 50 x 50 i wychodzilo by ze potrzeba okolo 26 m kantowek

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Lampa jest jak wino . Czym starsza tym lepsza

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DJ_Achmed, jeśli planujesz wybrac sobie samodzielnie miejsce, w ktorym chcesz siedziec i pod tym kątem chcesz adaptować pokój to musze Cię niestety rozczarować. Zazwyczaj jest na odwrót: najlepiej znaleźć miejsce, które przed zainstalowaniem ustrojów akustycznych ma najbardziej wyrównaną charakterystykę i dopiero wtedy projektować i instalować ustroje.

Nie mówię, że nie uzyskasz poprawy jeśli będziesz siedzieć np. na sofie pod ścianą i zainstalujesz jakieś panele, jednak będzie to po prostu poprawa "jakaś" - podczas gdy w innym mógłbyś uzyskać jeszcze bardziej liniową charakterystykę..

 

Dyfuzory zazwyczaj działają w zakresie średnich i wysokich częstotliwości, dlatego jest to nie najlepszy wybór jeśli panujesz poprawić brzmienie basu..

Jest możliwe rozproszenie niższych częstotliwości, ale wymaga to zastosowania dyfuzorów o dużych rozmiarach (i w konsekwencji wadze), które są niezbyt praktyczne w pomieszczeniu mieszkalnym.

Zazwyczaj zagnieżdża się dyfuzory w większych dyfuzorach, tworząc dyfuzor fraktalny.

Kolejną kwestią jest, że żeby dyfuzor pracujący w dole pasma działał prawidłowo, musiałbyś zachować odstęp przynajmniej kilku metrów.

 

Kolejną kwestią jest, jeśli planujesz np. poprawić brzmienie basu i stwierdzisz, że potrzebujesz np. zastosować rezonator Helmholtza, to ponownie - niestety - umiejscowienie takiego ustroju nie powinno być przypadkowe, tam gdzie akurat nam pasuje..

 

Jeśli chodzi o literaturę mogę polecić Ci "Podręcznik akustyki" Altona Everesta i "Acoustic Absorbers and Diffusers" Trevora Cox'a i Petera D'Antonio.

 

Pozdrawiam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Aku Pro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega Aku Pro - wykonał robotę za mnie - z góry dziękuję. Dodatkowo mogę polecić Ci lekturę pozycji z mojego Chomika, jest tam cały dział o Akustyce Pomieszczeń:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam nietypowy problem.miejsce odsłuchowe mam w takim miejscu że za fotelem mam do połowy fotela ścianę ,a reszta 2 połowy to drzwi.Cz coś można poradić żeby zlikwidować w tak nieytpowym miejscu pierwsze odbicia.przemeblowanie nie wchodzi w grę , bo jest to pokój bardziej do mieszkania niż odsłuchowy.Na ścianę za kolumnami budóję panele z PT-80.Cz da radę coś wykombinować w tak nietypowym miejscu za słuchachem.

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

...And Justice For All . Pozdrawiam .  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam nietypowy problem.miejsce odsłuchowe mam w takim miejscu że za fotelem mam do połowy fotela ścianę ,a reszta 2 połowy to drzwi.

 

Możesz zamieścić zdjęcie?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz zamieścić zdjęcie?

bardzo ciężko mi to wychodzi ,zawsze musze prosic żone ,a ona też nie jest dobra w tym.Po prostu tylna ściana to do połowy drzwi, a druga połowa to ściana ,a forel do odsłuchu stoi 50% za ścianą i 50%( za drzwiami,przeważnie otwartymi.

Pozdrawiam.(Imacman, miej cierpliwość co do mojej osob,ale wiesz że każdy kombinuje żedy uzyskać jek najlepsze efekty, czasami kosztem marudzenia z braku wiedzy w różnych tematach.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

...And Justice For All . Pozdrawiam .  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bardzo ciężko mi to wychodzi ,zawsze musze prosic żone ,a ona też nie jest dobra w tym.Po prostu tylna ściana to do połowy drzwi, a druga połowa to ściana ,a forel do odsłuchu stoi 50% za ścianą i 50%( za drzwiami,przeważnie otwartymi.

Pozdrawiam.(Imacman, miej cierpliwość co do mojej osob,ale wiesz że każdy kombinuje żedy uzyskać jek najlepsze efekty, czasami kosztem marudzenia z braku wiedzy w różnych tematach.

 

Jak daleko masz ten fotel od ściany/drzwi? Jakie są te drzwi, czy je zamykasz do odsłuchu?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drzrzwi, są z płyty niby MDF Porta z szybkami i są przeważnie otwarte.Fotel stoi 40-50 cm. od drzwi ściany (Z braku miejsca ).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez kiza

...And Justice For All . Pozdrawiam .  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wnioskuję z Twojego opisu, że część tylnego pierwszego odbicia przypada na otwarte drzwi, a część odbija się od ściany za Tobą i wpada do ucha. Możesz opisać jak to odbierasz?

 

Otwarte drzwi można przyjąć za absorber o wysokim współczynniku pochłaniania, choć zależy też, co jest w tym drugim pomieszczeniu?

 

W miejscu tego tylnego pierwszego odbicia można zastosować dyfuzor mobilny, coś tak jak na zdjęciu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Imacman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest dokładnie tak jak napisałeś.Co do odsłuchów to jestem od początku tego ustawienia obsłuchany ,także to przyzwyczajenie które może być negatywne tylko ja już tego nie zauważam,za długo słucham z tego miejsca bo ,innego nie mam,także myślę żeby coś zmienić ,jak się da i może przyniesie to pozytywne zmiany .Ide spać bo oczy mi się zamykają .Odezwę się jutro.Może przyjdze Ci coś do głowe w tej kwesti.

Pozdrawiam Mariusz.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

...And Justice For All . Pozdrawiam .  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.