Skocz do zawartości
IGNORED

Dyfuzory Schroedera, Rezonatory Helmholtz'a


Imacman
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Czegoś tu nie rozumiem. Po co komu szreder w mieszkaniu? To jest ustrojstwo do studia żeby udawać że jest to zwykły pokój, a nie sterylna kapsuła. Zastępuje półki z książkami doniczki z fikusem i szeflerą, wczorajsze gazety i skarpetki pod kanapą. Może kupcie parę książek kwiatek i jakiś dywan? Kobieta się ucieszy a książki zawsze można użyć jak się stolik chyba :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak na mój gust wyglądają lepiej od prostopadłościennych. Oczywiście stosując ładny kolor drzewa. Właściwości rozpraszające powinny być zadowalające ale nie jestem tego pewny. Brak info i pomiarów w internecie.

W teorii powierzchnie zaokrąglone dobrze rozpraszają fale a układając je w Skyline powinno być ok. A może tylko w teorii...

 

Taki Skyline będzie rozpraszał ale nie wiem czy znajdą tu zastosowanie znane kalkulatory,bo przecież nie sposób pominąć pustych powierzchni na styku walców.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam właśnie zamiar zabrać się za robienie takich dyfuzorów i w związku z tym mam kilka pytań:

 

1. Dla jakiego zakresu częstotliwości jest sens robienia takich dyfuzorów?

2. Czy lepiej jest zrobić jeden dyfuzor dla szerokiego zakresu czy kilka dla mniejszych?

3. Czy dyfuzor który będzie negatywem w stosunku do tego obliczonego w kalkulatorze też będzie miał podobne właściwości czy wręcz może bardziej poszarpać charakterystykę?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie również czeka budowa dyfuzorów.Jako,że mam do zagospodarowania dość specyficzne pomieszczenie na poddaszu,chciałbym zabudować skosy Schroederem 1D.

W pierwszej kolejności miejsce za kolumnami.I tu mam ścianę szerokości 330 cm z ostrym skosem już od 50cm od podłogi.

I właśnie tutaj planuję całą powierzchnię albo tylko pole między kolumnami zbudować Schroederem o głębokości..80cm i 80cm wysokości.

Czy jest sens budowania tak głębokiego?Czy lepiej skos zniwelować,zabudować inaczej i ograniczyć Schroedera do powiedzmy 30 cm ?

Miejsce odsłuchu ok 5m od dyfuzora.

Dziękuję z góry za rzeczowe sugestie i porady.

 

Symulacja na 80cm przy 53 studniach o szerokości 51 mm :

 

Scatter 106 Hz Diffuse 212 Hz HF cutoff 3372 Hz

Period width 2915 mm

Minimum distance to seating position 4.86m (3 times wavelength of lowest diffusion frequency)

Good result: Period width of 2915mm is is not less than the design wavelength of 1630 mm

Good result: The well width is large enough to avoid viscous losses

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

Styrodurowe QRD n-17 (+kawałek) bez przegródek VS QRD n=17 z przegródkami.

Przy najgłębszej szczelince 150mm, częstotliwości dyfuzji to : 1082, 2164, 3246, 4328, 5410, 6492Hz.

Teoretycznie ten z przegródkami powinien być lepszy, bo dzięki przegródkom fale mogą się wewnątrz odbić więcej razy i wylecieć ze szczelinek pod większym spektrum.

Przykładowy wykres głośności i kierunku odbić od dyfuzora i płaskiej ściany (wykresy pochodzą z Acoustic Absorbers and Diffusers

Theory, design and application, Trevor J. Cox and Peter D’Antonio

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-30067-0-49900600-1389112934_thumb.jpg

 

Same współczynniki mogą być niskie (do 20%), a nawet wysokie (do 95%) jak napisał JBN. Jednak podstawowym pytaniem wg mnie jest to gdzie ten czy inny dyfuzor ma być zastosowany? Należy ustalić jaka będzie najlepsza orientacja dyfuzora (pion czy poziom) i czy lepiej aby miał on przegródki czy nie.

 

Ciekawy artykuł o tym który lepszy czy dyfuzor bez przegródek czy z przegródkami napisał Trevor Cox w 2928 numerze Journal of the Acoustical Society of America, Maj 1995.

 

Jak będzie wola ludu do czytania i czas do pisania to postaram się opisać co tam Cox napisał. Póki co brak mi czasu.

 

bardzo prosze o opisanie tej roznicy

lud tak chce :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz na nowo odkrywam co znaczy brak czasu. Ktoś chce mieć adaptację zrobioną przed świętami, inny przed urodzinami, inny przed komunią - nie mam czasu na forum.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

www.AcousticLab.pl  Kompleksowe adaptacje akustyczne.
Projektowanie, pomiary, realizacja, doradztwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz na nowo odkrywam co znaczy brak czasu. Ktoś chce mieć adaptację zrobioną przed świętami, inny przed urodzinami, inny przed komunią - nie mam czasu na forum.

 

pogratulować!

 

a tak w ogóle to pocieszające, że jest zainteresowanie takimi usługami

 

a przy okazji - w jakim zakresie działa dyfuzor M-diff?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

chcialbym zrobic 2D QRD ze styropianu. chcialbym zeby ustroj mial wymiar okolo 140cm na 85cm ( bedzie wieszany na telewizorze ), slupki beda mialy wymiary 5x5cm ( dl/wysokosc slupka max 25 cm ) czy ktos z szanownych Kolegow moglby mi wegenerowac w jakims kalkulatorze odpowiednie wytyczne ??????????????????

z gory BARDZO DZIEKUJE

( sam niestety sobie nie radze i wszelkie kalkulatory robia ustroje okolo 50 na 50 cm,i nie mozna w nich nic zmieniac oprocz zakresu na jaki ma dzialac - wysokosc slupkow oraz wymiar narzuca kalkulator np wys 232mm 168mm.... oraz wymiar slupka 4,3 mm - A WYCIECIE JAKICH WYMIAROW BEDZIE DLA MNIE KLOPOTLIWE )

mam nadzieje ze rozumiecie o co mi chodzi - bo sie troche zakrecilem :)

jeszcze raz z gory dziekuje

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam pytanko. Gdzie można kupić lub kto mógłby zrobić najtaniej i jaki byłby koszt dwóch sztuk dyfuzorów Schroedera 1D, głębokości ok. 12cm, szerokości ok. 60cm i wysokości ok. 110cm, z najtańszego drewnopodobnego materiału (sklejka ?). Jestem ciekaw czy może kupno gotowych ustroi wyjdzie taniej niż gdyby się za to zabrać samemu, tym bardziej że musiałbym nakupić jeszcze odpowiednich narzędzi stolarskich których nie mam :]

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

I love the sound of crashing guitars

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Micke 13, zerknij do różnych kostek do wzięcia

 

Ok, dzięki, to może być właśnie to czego szukałem ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

I love the sound of crashing guitars

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 4 tygodnie później...

kto ,mi wytłumaczy czy warto takie coś dac na sufit....

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Trochę dziwne, bo patrząc na budowę to każda studzienka ma tę samą głębokość.

Jak to więc może działać w tak szerokim zakresie ?

Na sufit to najczęście dyfuzorj Skyline

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Racja jest jak dupa, każdy ma swoją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość zbyniu 360

(Konto usunięte)

może ,mi to ktoś przetłumaczyć na polski SkyLine, 15 maj 2015 - 08:59:43

------------------------------------------------------

Frequency low : 850 Hz

Frequency high : 4000 Hz

 

Colum length(0) : 0 cm

Colum length(1) : 5,06 cm

Colum length(2) : 10,12 cm

Colum length(3) : 15,18 cm

Colum length(4) : 20,24 cm

 

You wil need:

38 pieces of 5,06 cm,

38 pieces of 10,12 cm,

40 pieces of 15,18 cm,

15 pieces of 20,24 cm

 

Total column length is 14,88 meter

 

Groundplate = 51,60 cm * 51,60 cm

------------------------------------------------------

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może ,mi to ktoś przetłumaczyć na polski SkyLine, 15 maj 2015 - 08:59:43

------------------------------------------------------

Frequency low : 850 Hz

Frequency high : 4000 Hz

 

Colum length(0) : 0 cm

Colum length(1) : 5,06 cm

Colum length(2) : 10,12 cm

Colum length(3) : 15,18 cm

Colum length(4) : 20,24 cm

 

You wil need:

38 pieces of 5,06 cm,

38 pieces of 10,12 cm,

40 pieces of 15,18 cm,

15 pieces of 20,24 cm

 

Total column length is 14,88 meter

 

Groundplate = 51,60 cm * 51,60 cm

------------------------------------------------------

 

Hmm, wydaje się dość proste:

przedział częstotliwości w których pracuje dyfuzor: 850 do 4000

aby go poskładać należy pociąć kantówki o łącznej długości długości 14,88 m na kawałki 38 szt 5,06 cm, 38 szt 10,12 cm 40 szt. 15,18 cm 15 szt. 20,24 cm

Z tych informacji nie wynika ile jest zerowych, ale raczej 13 szt aby był 12x12 studni)

Wymiary pojedynczego klocka 51,60/12 x 51,60/12 czyli 4,3 x 4,3 cm.

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez krzychu.pl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 miesiąc temu...
  • 2 miesiące temu...

Czy ,da się zbudować ustrój akustyczny i połączyć dyfuzor rozpraszający 1d z dyfuzorem ,2d....?.Co sądzicie o takim czymś....

 

żle dopisałem ,znaczy się z 3d,sorki ;)

masz jakąś symulację działania tych ustrojów czy tak na czuja zrobiłeś?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Rezyslaw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość zbyniu 360

(Konto usunięte)

Oj nie tak nie jest można to połączyć po przez zachowanie proporcji schematu matymatycznego dyfuzora skyline w lini pionowej ,co tworzy hybryde połanczenia dyfuzora qrd d1 z dyfuzorem skyline i w czym rzecz bo nie rozumiem pytania

 

Dyfuzory qrd d1 spełniaja swoje funkcje działania ale odają to w pewien sposób kierunkowy, fale akustyczne ograniczają przestrzeń ,rozbicia fal a w takich przypadkach i to już, nie pierwszy raz ,z pomocą ,przychodzą tzw: hybrydy ,to tak ,jak z wzmacniaczami - lampa-tranzystor ,narazie jestem ,w fazie eksperymentowania ,ale jest fajnie i zaskaujace wrażenia! Trzeba słuchać i obserwować ,bo dla mnie to nowe doświadczenia z odaniem muzyki

 

A tak na koniec stworzyłem hybryde i nowe doświadczenia.

Edytowane przez zbyniu 360
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie porównój amplifikacji hybrydowej bo w twoim ustroju obie funkje rozpraszają fale chyba że masz na myśli połączenie dwóch odrębnych konstrukcji ale co do funkcji już nie.Jako skyline te ustroje działają w niewielkim stopniu a raczej jako poszarpany dyfuzor 1D a pytanie dotyczyło zakresu częstotliwości skutecznego działania

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Rezyslaw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość zbyniu 360

(Konto usunięte)

Tu sie ,mylisz ,bo glębokosci są jak dla dyfuzora skyline zachowane ,robiłem według calkulatora wysokosci każdego klocka a okresow jest 12 a cykl dalej sie powtarza ,na pałe to ja takiej wyobrażni nie mam pozd. Aha i jeszcze jedno ,zauważ że dyfuzor ,ma przerwy-odstępy i one różnie sie mijają ,b klocki są o różnej szerokości ,nadaje i poprawia rozpraszanie ,jak i wizualno-estetycznie//

Edytowane przez zbyniu 360
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To porównaj powierzchnię rospraszających elementów u ciebie wzgłędem pełnego skyline a zobaczyszile straciłeś tylko bez szczelin bo one pracują jak 1D . Tak na pierwszy rzut oka to masz ze 20% skyline względem pełnego skylinea dufuzora 1D też masz stratę bo szczeliny nie są pełne i nie pracują w całkowicie w poszczególnych pasmach jednakowo

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość zbyniu 360

(Konto usunięte)

Zauważ ze nie zależało mi na budowie dyfuzora skayline bo te konstrukcje o takiej piwierzchni są cieżkie i nie podobaja mi się wizualnie jakieś kantówki do nie ma racji bytu u mnie na drugie twoje pytanie odpowiem ci tak że przerwy mijają się i w grunicie rzeczy tworzą przegrody dyfuzora qrd d1 choć nim nie są powtórze jeszcze raz to jest moja koncepcja i wykonanie i nie każdemu może przpaść do gustu pozd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu nie chodzi o to czy komuś przypadnie do gustu tylko o skuteczność działania bo może się okazać że takie połączenie sumuje wady a ruguje korzyści bo jako skyline to będzie słabo działać więc już jako hybryda ciężko to określić a jako rozpraszacz 1D to za dużo przypadkowości .Nie odbieraj moich uwag złośliwie a raczej jako konstruktywną krytykę i zastanów się raczej nad fraktalem pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość zbyniu 360

(Konto usunięte)

Wiesz jesli chodzi o skutecznosc to jest aż za duża w dobrym słowie znaczenia ,bo nie robiłbym drugiej takiej konstrukcji a fajnie sprawdziła sie na lewej bocznej ścianie ,no ale powedrowała mi na prawą bo wiedziałem że ma to sens i zrobię taką drugą bo to procentuje jeśli chodzi o fraktale to działają na pasmo bardzo wysokich częstotliwości ja tego u siebie nie usłysze i nie mam takiej potrzeby choć jeden qrd d1 zrobiłem i ma 28 okresow .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz jesli chodzi o skutecznosc to jest aż za duża w dobrym słowie znaczenia ,bo nie robiłbym drugiej takiej konstrukcji a fajnie sprawdziła sie na lewej bocznej ścianie ,no ale powedrowała mi na prawą bo wiedziałem że ma to sens i zrobię taką drugą bo to procentuje jeśli chodzi o fraktale to działają na pasmo bardzo wysokich częstotliwości ja tego u siebie nie usłysze i nie mam takiej potrzeby choć jeden qrd d1 zrobiłem i ma 28 okresow .

Coś myliszpojęcia fraktal to jest np dyfuzor w dyfuzorze czyli zewnętrzny rozprasza w niższym pasmie a wewnętrzny w wyższym a to z racji szerokości studni to coś na kształt głośników współosiowych i nie ma znaczenia jakie pasmo jest objęte

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A kupowaliście może takie dyfuzory akustyczne?

bpa-pm%20ma%C5%82e%20kolory7_220x220.jpgpm-3l_220x220.jpgma%C5%82e%20kolorystyka%20+%20g%C5%82%C3%B3wne%20pm-8ku8_220x220.jpg

Źródło:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

To w sumie nowość na rynku, jednakże stają się coraz bardziej popularne dzięki równomiernemu pokryciu pomieszczenia dźwiękiem oraz wyrównaniu rezonansu w poszczególnych pasmach. Dzięki temu możemy osiągnąć jeszcze lepszy efekt dźwięku.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A kupowaliście może takie dyfuzory akustyczne?

bpa-pm%20ma%C5%82e%20kolory7_220x220.jpgpm-3l_220x220.jpgma%C5%82e%20kolorystyka%20+%20g%C5%82%C3%B3wne%20pm-8ku8_220x220.jpg

Źródło:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

To w sumie nowość na rynku, jednakże stają się coraz bardziej popularne dzięki równomiernemu pokryciu pomieszczenia dźwiękiem oraz wyrównaniu rezonansu w poszczególnych pasmach. Dzięki temu możemy osiągnąć jeszcze lepszy efekt dźwięku.

pierwszy i trzeci to żeden dyfuzor skoro są z pianki to zwykłe pochłaniacze w kształcie dyfuzora

 

ten środkowy to tak samo pianka pokryta jakimś laminatem

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.